SlideShare a Scribd company logo
1 of 18
Download to read offline
Mar González Sanz
Febrer-Abril 2014
Curs 2013-2014
CONTEXT
• Escola: Mare de Déu de l’Esperança a Figuerola del Camp
(ZER La Parellada a l’Alt Camp)
• Al curs 2013-14 l’escola tenia 42 alumnes. Nens Nenes Total
1r 4 2 6
2n 1 0 1
7
3r 4 5 9
4t 3 2 5
14
5è 1 4 5
6è 2 2 4
9
15 15 30
Inicial
Mitjà
EDUCACIÓ PRIMÀRIA
CICLE CURS
Total alumnat a Primària
Superior
Nens Nenes Total
P3 3 0 3
P4 1 4 5
P5 1 3 4
Total alumnat a Infantil 5 7 12
EDUCACIÓ INFANTIL
CURS
UNITAT DIDÀCTICA:
Observem el pas del temps!
• Currículum: “Canvis i continuïtats en el temps” dins el bloc d’Història a l’Àrea de
Coneixement del medi natural, social i cultural.
• Cicle Mitjà (Aula multigrau: 3r i 4t curs junts).
• Seqüenciació de la UD : 4 sessions de medi (6h), 1 sessió de llengua (1h) i 2 sessions de
plàstica (3h).
– Sessió 1: El temps passa. La mesura del temps.
– Sessió 2: El pas del temps en les persones.
– Sessió 3: El pas del temps a les localitats (a i b).
– Sessió 4: Construcció de la clepsidra (Plàstica).
– Sessió 5: Construcció del mural utilitzant la refotografia (Plàstica).
OBJECTIUS DE LA SESSIÓ
• Reconèixer i comprendre els canvis i continuïtats al seu entorn proper (natura i poble) i
aplicar aquests coneixements en la interpretació del present, la comprensió del passat i
en la construcció del futur.
• Ubicar la pròpia història i la del seu context immediat en el temps social per tal de
relacionar-ho amb el passat, present i futur.
• Utilitzar l’eina de la sortida escolar com a recurs didàctic i per establir relacions
(socialització).
• Participar activament en el treball en grup, adoptant una actitud responsable, solidària,
cooperativa i dialogant.
• Argumentar les pròpies opinions i contrastar-les amb les dels altres, respectant els
principis bàsics del funcionament democràtic.
METODOLOGIA
• Breu explicació recordatòria del què farem (grup classe).
• Formació de petits grups a criteri de la mestra (treball cohesió).
• Suport: fotografies, paper i llapis.
• Finalitzada la sortida: a classe compartirem les notes amb la resta de companys/s del grup
(explicació àvia, preguntes de l’alumnat i mestra).
• Recordatori dels següents passos: escriure una breu nota (tipologia textual) que il·lustri la
refotografia que ha fet cada grup.
Material del què partim: EL POBLE
• La mestra ha fet recerca bibliogràfica per elaborar un recull d’imatges antigues del poble i
informació relacionada.
• Ha dissenyat la ruta i l’ha fet dues vegades: una sola i l’altra amb l’àvia de l’alumne que ens
farà les explicacions el dia de la sortida.
DESENVOLUPAMENT
1.- A l’aula:
• Explicació de la sessió a l’alumnat (recordatori): què farem, perquè, com i quan.
• Ens acompanyen: l’àvia Teresa i un professor de la URV.
• Formació dels equips de treball i distribució del material.
2.- Sortida: (preparació-sortida-reflexió)
• Fem el recorregut marcat, escoltem les explicacions, anotem el que considerem interessant per
després elaborar la nota al mural.
3.- A l’aula:
• Compartim vivències (grup classe).
Comencem la
nostra ruta!
Ens organitzem
sobre el territori.
Quin grup té la
primera
fotografia?
Atenció a les
explicacions...
ho sabies això?
Apunta-ho!!!
Buscant el
següent lloc
anem cap a
la font.
Aquí no ha canviat res!!!
On estem?...a l’església...
Enquadrem bé
el lloc...segur
que és aquí?
Comprovem-ho
amb la
fotografia
antiga.
Busquem
pistes: què
identifiquem
com elements
perdurables?
I si ho mirem
des d’un altre
punt de vista?
Comprova-ho!!!
Explicacions
paral·leles...i
molta
concentració!
A veure si sabeu
cap a on hem de
mirar?
MATERIAL FINAL
REFLEXIONS FINALS
A NIVELL D’UNITAT DIDÀCTICA PROGRAMADA:
• Proposar-se un/dos objectius màxims per sessió.
• Incorporar la metodologia cooperativa en les dinàmiques quotidianes de treball dins l’aula.
• Experiència molt positiva i enriquidora per conèixer el nostre entorn social immediat i, de
retruc, una part de la nostra pròpia història individual.
A NIVELL VIVENCIAL:
• És fonamental la motivació de l’alumnat i la mestra, en aquesta tasca, és agent clau.
• Repte a l’hora de que l’alumnat vegi la sortida com una “classe” que es fa fora de l’aula i no
com una “excursió” per no estar a l’escola i no treballar: Ens ho passem bé i alhora aprenem.
• Repte en mantenir l’atenció els grups que no els hi tocava fer la identificació del lloc o
fotografia.
BIBLIOGRAFIA
• Autors diversos (2006). Figuerola 1.025 anys d’història. Valls: editorial La Torratxa.
• Autors diversos (1980). Notes històriques de Figuerola. Commemoració del Mil·lenari de la
primera notícia escrita de Figuerola (980-1980). Valls: Ajuntament de Figuerola del Camp i
Comissió del Mil·lenari.
• Decret 142/2007, de 26 de juny, pel qual s’estableix l’ordenació dels ensenyaments de
l’educació primària. Departament d’Educació. Generalitat de Catalunya.
• Pàgina web ZER La Parellada: http://www.xtec.cat/centres/e3009138/
• Pàgina web Escola Mare de Déu de l’Esperança de Figuerola del Camp:
http://blocs.xtec.cat/escoladefigueroladelcamp/escola/
• Pàgina web Ajuntament de Figuerola del Camp: http://www.figuerola.altanet.org/
Gràcies! 

More Related Content

What's hot

Geometria a Sant Climent J.Costa UVIC-UCC SantClimentSescebes
Geometria a Sant Climent J.Costa UVIC-UCC SantClimentSescebesGeometria a Sant Climent J.Costa UVIC-UCC SantClimentSescebes
Geometria a Sant Climent J.Costa UVIC-UCC SantClimentSescebes
home.
 
Per què és important fer teatre a l'escola? E. Duran UVIC-UCC Cabrianes
Per què és important fer teatre a l'escola? E. Duran UVIC-UCC CabrianesPer què és important fer teatre a l'escola? E. Duran UVIC-UCC Cabrianes
Per què és important fer teatre a l'escola? E. Duran UVIC-UCC Cabrianes
home.
 
Resum aportacions del grup treball (xavi)
Resum aportacions del grup treball (xavi)Resum aportacions del grup treball (xavi)
Resum aportacions del grup treball (xavi)
home.
 
Tortosa grups interactius17-04-2010
Tortosa grups interactius17-04-2010Tortosa grups interactius17-04-2010
Tortosa grups interactius17-04-2010
CRP Baix Ebre
 

What's hot (20)

Geometria a Sant Climent J.Costa UVIC-UCC SantClimentSescebes
Geometria a Sant Climent J.Costa UVIC-UCC SantClimentSescebesGeometria a Sant Climent J.Costa UVIC-UCC SantClimentSescebes
Geometria a Sant Climent J.Costa UVIC-UCC SantClimentSescebes
 
Per què és important fer teatre a l'escola? E. Duran UVIC-UCC Cabrianes
Per què és important fer teatre a l'escola? E. Duran UVIC-UCC CabrianesPer què és important fer teatre a l'escola? E. Duran UVIC-UCC Cabrianes
Per què és important fer teatre a l'escola? E. Duran UVIC-UCC Cabrianes
 
Resum aportacions del grup treball (xavi)
Resum aportacions del grup treball (xavi)Resum aportacions del grup treball (xavi)
Resum aportacions del grup treball (xavi)
 
Reunió primer 15 16
Reunió  primer 15 16Reunió  primer 15 16
Reunió primer 15 16
 
Projecte telemàtic de ciències. el roure gros. Mini-CosmoCaixa
Projecte telemàtic de ciències. el roure gros. Mini-CosmoCaixaProjecte telemàtic de ciències. el roure gros. Mini-CosmoCaixa
Projecte telemàtic de ciències. el roure gros. Mini-CosmoCaixa
 
Escola l'Alzinar, Raquel Pagès
Escola l'Alzinar, Raquel PagèsEscola l'Alzinar, Raquel Pagès
Escola l'Alzinar, Raquel Pagès
 
Benítez-Riera-FUB-Fonollosa
Benítez-Riera-FUB-FonollosaBenítez-Riera-FUB-Fonollosa
Benítez-Riera-FUB-Fonollosa
 
CEIP Jaume I El Conqueridor de Catarroja, Comunitat d'Aprenentatge
CEIP Jaume I El Conqueridor de Catarroja, Comunitat d'AprenentatgeCEIP Jaume I El Conqueridor de Catarroja, Comunitat d'Aprenentatge
CEIP Jaume I El Conqueridor de Catarroja, Comunitat d'Aprenentatge
 
Prova Web20
Prova Web20Prova Web20
Prova Web20
 
6è reunió famílies setembre 2015 2016
6è reunió famílies setembre 2015 20166è reunió famílies setembre 2015 2016
6è reunió famílies setembre 2015 2016
 
Presentació Curs
Presentació CursPresentació Curs
Presentació Curs
 
P4 reunió famílies setembre 2016 2017
P4 reunió famílies setembre 2016 2017P4 reunió famílies setembre 2016 2017
P4 reunió famílies setembre 2016 2017
 
P3 reunió famílies setembre 2016 2017
P3 reunió famílies setembre 2016 2017P3 reunió famílies setembre 2016 2017
P3 reunió famílies setembre 2016 2017
 
Treball cooperatiu
Treball cooperatiuTreball cooperatiu
Treball cooperatiu
 
Classe puzzle
Classe puzzleClasse puzzle
Classe puzzle
 
Tortosa grups interactius17-04-2010
Tortosa grups interactius17-04-2010Tortosa grups interactius17-04-2010
Tortosa grups interactius17-04-2010
 
Reuniócurstercer
ReuniócurstercerReuniócurstercer
Reuniócurstercer
 
Reunió pares 1r 2012 13
Reunió pares 1r 2012 13Reunió pares 1r 2012 13
Reunió pares 1r 2012 13
 
Reunió definitiu 2n 15 16
Reunió definitiu 2n 15 16Reunió definitiu 2n 15 16
Reunió definitiu 2n 15 16
 
Formació voluntariat, CEIP Jaume I El Conqueridor de Catarroja
Formació voluntariat, CEIP Jaume I El Conqueridor de CatarrojaFormació voluntariat, CEIP Jaume I El Conqueridor de Catarroja
Formació voluntariat, CEIP Jaume I El Conqueridor de Catarroja
 

Viewers also liked (11)

Els sentits
Els sentitsEls sentits
Els sentits
 
Els animals en perill
Els animals en perillEls animals en perill
Els animals en perill
 
Taller power point
Taller power pointTaller power point
Taller power point
 
Presentación Calidad Sept 2017
Presentación Calidad Sept 2017Presentación Calidad Sept 2017
Presentación Calidad Sept 2017
 
Els sentits
Els sentitsEls sentits
Els sentits
 
Presentació per presentar
Presentació per presentarPresentació per presentar
Presentació per presentar
 
Tasca 7.4.b.el sentit de l'olfacte
Tasca 7.4.b.el sentit de l'olfacteTasca 7.4.b.el sentit de l'olfacte
Tasca 7.4.b.el sentit de l'olfacte
 
Els cinc sentits
Els cinc sentitsEls cinc sentits
Els cinc sentits
 
Els cinc sentits T Roviró UVIC-UCC Viladrau
Els cinc sentits T Roviró UVIC-UCC ViladrauEls cinc sentits T Roviró UVIC-UCC Viladrau
Els cinc sentits T Roviró UVIC-UCC Viladrau
 
Els Sentits
Els SentitsEls Sentits
Els Sentits
 
La Funció De Relació En Els éSsers Vius
La Funció De Relació En Els éSsers ViusLa Funció De Relació En Els éSsers Vius
La Funció De Relació En Els éSsers Vius
 

Similar to Observem el pas del temps Gonzàlez URV-Figuerola del Camp

Reunió de pares 2n final
Reunió de pares 2n finalReunió de pares 2n final
Reunió de pares 2n final
aymerigues
 
Reunió inici de curs tercer 2013-14
Reunió inici de curs tercer 2013-14Reunió inici de curs tercer 2013-14
Reunió inici de curs tercer 2013-14
tercerconsolferre
 
Jornades qualitat i escola
Jornades qualitat i escolaJornades qualitat i escola
Jornades qualitat i escola
Nuria Lopez Roca
 
Grup3_Seqüència didàctica
Grup3_Seqüència didàcticaGrup3_Seqüència didàctica
Grup3_Seqüència didàctica
Carme Bové
 

Similar to Observem el pas del temps Gonzàlez URV-Figuerola del Camp (20)

Reunió de pares 2n final
Reunió de pares 2n finalReunió de pares 2n final
Reunió de pares 2n final
 
Presentació Projecte COR - Xarxa DIM-EDU (Tarragona, juliol 18)
Presentació Projecte COR - Xarxa DIM-EDU (Tarragona, juliol 18)Presentació Projecte COR - Xarxa DIM-EDU (Tarragona, juliol 18)
Presentació Projecte COR - Xarxa DIM-EDU (Tarragona, juliol 18)
 
Reunió de pares 1r final
Reunió de pares 1r finalReunió de pares 1r final
Reunió de pares 1r final
 
AULA 1 2021
AULA 1 2021AULA 1 2021
AULA 1 2021
 
REUNIÓ 1r INICI CURS 23-24.pptx
REUNIÓ 1r  INICI CURS  23-24.pptxREUNIÓ 1r  INICI CURS  23-24.pptx
REUNIÓ 1r INICI CURS 23-24.pptx
 
AULA 2 2021
AULA 2 2021AULA 2 2021
AULA 2 2021
 
Llegir per somiar
Llegir per somiarLlegir per somiar
Llegir per somiar
 
Llegir per somiar
Llegir per somiarLlegir per somiar
Llegir per somiar
 
Llegir per somiar
Llegir per somiarLlegir per somiar
Llegir per somiar
 
Reunió inici de curs quart
Reunió inici de curs quartReunió inici de curs quart
Reunió inici de curs quart
 
Reunió pares 3r curs 12 13
Reunió pares 3r curs 12 13Reunió pares 3r curs 12 13
Reunió pares 3r curs 12 13
 
Reunio aula 2n 2018-19
Reunio aula 2n 2018-19Reunio aula 2n 2018-19
Reunio aula 2n 2018-19
 
Reunió inici de curs tercer 2013-14
Reunió inici de curs tercer 2013-14Reunió inici de curs tercer 2013-14
Reunió inici de curs tercer 2013-14
 
Jornades qualitat i escola
Jornades qualitat i escolaJornades qualitat i escola
Jornades qualitat i escola
 
AULA 3 2021
AULA 3 2021AULA 3 2021
AULA 3 2021
 
Informacions 1r 21-22.pptx
Informacions 1r  21-22.pptxInformacions 1r  21-22.pptx
Informacions 1r 21-22.pptx
 
Presentació curs 2014 15 5è
Presentació curs 2014 15 5èPresentació curs 2014 15 5è
Presentació curs 2014 15 5è
 
Visita escola els encants
Visita escola els encantsVisita escola els encants
Visita escola els encants
 
Grup3_Seqüència didàctica
Grup3_Seqüència didàcticaGrup3_Seqüència didàctica
Grup3_Seqüència didàctica
 
Pwp curs 2019 2020
Pwp curs 2019 2020Pwp curs 2019 2020
Pwp curs 2019 2020
 

More from home.

De baix a dalt, de la mà de Montserrat Castanys. L.Sala UVIC-UCC
De baix a dalt, de la mà de Montserrat Castanys. L.Sala UVIC-UCCDe baix a dalt, de la mà de Montserrat Castanys. L.Sala UVIC-UCC
De baix a dalt, de la mà de Montserrat Castanys. L.Sala UVIC-UCC
home.
 
MULTIGRADUACIÓ-INCLUSIÓ M.Solé UVIC-UCC ZER La Segarra
MULTIGRADUACIÓ-INCLUSIÓ M.Solé UVIC-UCC ZER La SegarraMULTIGRADUACIÓ-INCLUSIÓ M.Solé UVIC-UCC ZER La Segarra
MULTIGRADUACIÓ-INCLUSIÓ M.Solé UVIC-UCC ZER La Segarra
home.
 
L'educació emocional, per a una educació integral. N. Mas UVIC-UCC
L'educació emocional, per a una educació integral. N. Mas UVIC-UCCL'educació emocional, per a una educació integral. N. Mas UVIC-UCC
L'educació emocional, per a una educació integral. N. Mas UVIC-UCC
home.
 
L'escola rural: un abans i un després.Capdevila-Collados-Moreno UdL
L'escola rural: un abans i un després.Capdevila-Collados-Moreno UdLL'escola rural: un abans i un després.Capdevila-Collados-Moreno UdL
L'escola rural: un abans i un després.Capdevila-Collados-Moreno UdL
home.
 
Les rutines al Pont Trencat. Parera. URL, StaMariadePalautordera
Les rutines al Pont Trencat. Parera. URL, StaMariadePalautorderaLes rutines al Pont Trencat. Parera. URL, StaMariadePalautordera
Les rutines al Pont Trencat. Parera. URL, StaMariadePalautordera
home.
 
L'escola rural: allà on l'educació pública i de qualitat cobra vida. Alternan...
L'escola rural: allà on l'educació pública i de qualitat cobra vida. Alternan...L'escola rural: allà on l'educació pública i de qualitat cobra vida. Alternan...
L'escola rural: allà on l'educació pública i de qualitat cobra vida. Alternan...
home.
 
Resum jornada de treball (Marta)
Resum jornada de treball (Marta)Resum jornada de treball (Marta)
Resum jornada de treball (Marta)
home.
 
Llibreta de records i faristol llobera-zer solsonés
Llibreta de records i faristol llobera-zer solsonésLlibreta de records i faristol llobera-zer solsonés
Llibreta de records i faristol llobera-zer solsonés
home.
 
Fitxes d’experiències organitzativa d’aula multinivell ca
Fitxes d’experiències organitzativa d’aula multinivell caFitxes d’experiències organitzativa d’aula multinivell ca
Fitxes d’experiències organitzativa d’aula multinivell ca
home.
 
E Infantil-ZER Baix Berguedà
E Infantil-ZER Baix BerguedàE Infantil-ZER Baix Berguedà
E Infantil-ZER Baix Berguedà
home.
 
Criteris organització multinivell
Criteris organització multinivellCriteris organització multinivell
Criteris organització multinivell
home.
 
Resum situacions organitzatives multinivell
Resum situacions organitzatives multinivellResum situacions organitzatives multinivell
Resum situacions organitzatives multinivell
home.
 

More from home. (20)

Mireia Estany
Mireia EstanyMireia Estany
Mireia Estany
 
La prehistòria, T Batllori UVIC-UCC Viladamat
La prehistòria,  T Batllori UVIC-UCC ViladamatLa prehistòria,  T Batllori UVIC-UCC Viladamat
La prehistòria, T Batllori UVIC-UCC Viladamat
 
Passos per l'escola rural UVIC-UCC K.Maier
Passos per l'escola rural UVIC-UCC K.MaierPassos per l'escola rural UVIC-UCC K.Maier
Passos per l'escola rural UVIC-UCC K.Maier
 
De baix a dalt, de la mà de Montserrat Castanys. L.Sala UVIC-UCC
De baix a dalt, de la mà de Montserrat Castanys. L.Sala UVIC-UCCDe baix a dalt, de la mà de Montserrat Castanys. L.Sala UVIC-UCC
De baix a dalt, de la mà de Montserrat Castanys. L.Sala UVIC-UCC
 
Camins a l'escola. M Zambrano UVIC-UCC Porqueres
Camins a l'escola. M Zambrano UVIC-UCC PorqueresCamins a l'escola. M Zambrano UVIC-UCC Porqueres
Camins a l'escola. M Zambrano UVIC-UCC Porqueres
 
Culebras, Recuenco, Duran UVIC-UCC
Culebras, Recuenco, Duran UVIC-UCCCulebras, Recuenco, Duran UVIC-UCC
Culebras, Recuenco, Duran UVIC-UCC
 
MULTIGRADUACIÓ-INCLUSIÓ M.Solé UVIC-UCC ZER La Segarra
MULTIGRADUACIÓ-INCLUSIÓ M.Solé UVIC-UCC ZER La SegarraMULTIGRADUACIÓ-INCLUSIÓ M.Solé UVIC-UCC ZER La Segarra
MULTIGRADUACIÓ-INCLUSIÓ M.Solé UVIC-UCC ZER La Segarra
 
L'educació emocional, per a una educació integral. N. Mas UVIC-UCC
L'educació emocional, per a una educació integral. N. Mas UVIC-UCCL'educació emocional, per a una educació integral. N. Mas UVIC-UCC
L'educació emocional, per a una educació integral. N. Mas UVIC-UCC
 
Una altra manera d'aprendre. A. Felipe, Alternança UdL
Una altra manera d'aprendre. A. Felipe, Alternança UdLUna altra manera d'aprendre. A. Felipe, Alternança UdL
Una altra manera d'aprendre. A. Felipe, Alternança UdL
 
L'escola rural: un abans i un després.Capdevila-Collados-Moreno UdL
L'escola rural: un abans i un després.Capdevila-Collados-Moreno UdLL'escola rural: un abans i un després.Capdevila-Collados-Moreno UdL
L'escola rural: un abans i un després.Capdevila-Collados-Moreno UdL
 
Els tallers a l'escola Puig Drau. Benet, URL
Els tallers a l'escola Puig Drau. Benet, URLEls tallers a l'escola Puig Drau. Benet, URL
Els tallers a l'escola Puig Drau. Benet, URL
 
Les rutines al Pont Trencat. Parera. URL, StaMariadePalautordera
Les rutines al Pont Trencat. Parera. URL, StaMariadePalautorderaLes rutines al Pont Trencat. Parera. URL, StaMariadePalautordera
Les rutines al Pont Trencat. Parera. URL, StaMariadePalautordera
 
L'escola rural: allà on l'educació pública i de qualitat cobra vida. Alternan...
L'escola rural: allà on l'educació pública i de qualitat cobra vida. Alternan...L'escola rural: allà on l'educació pública i de qualitat cobra vida. Alternan...
L'escola rural: allà on l'educació pública i de qualitat cobra vida. Alternan...
 
Programa xx jornadesescolarural-2015
Programa xx jornadesescolarural-2015Programa xx jornadesescolarural-2015
Programa xx jornadesescolarural-2015
 
Resum jornada de treball (Marta)
Resum jornada de treball (Marta)Resum jornada de treball (Marta)
Resum jornada de treball (Marta)
 
Llibreta de records i faristol llobera-zer solsonés
Llibreta de records i faristol llobera-zer solsonésLlibreta de records i faristol llobera-zer solsonés
Llibreta de records i faristol llobera-zer solsonés
 
Fitxes d’experiències organitzativa d’aula multinivell ca
Fitxes d’experiències organitzativa d’aula multinivell caFitxes d’experiències organitzativa d’aula multinivell ca
Fitxes d’experiències organitzativa d’aula multinivell ca
 
E Infantil-ZER Baix Berguedà
E Infantil-ZER Baix BerguedàE Infantil-ZER Baix Berguedà
E Infantil-ZER Baix Berguedà
 
Criteris organització multinivell
Criteris organització multinivellCriteris organització multinivell
Criteris organització multinivell
 
Resum situacions organitzatives multinivell
Resum situacions organitzatives multinivellResum situacions organitzatives multinivell
Resum situacions organitzatives multinivell
 

Recently uploaded

Recently uploaded (8)

Menú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdf
Menú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdfMenú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdf
Menú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdf
 
HISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA Serra del Benicadell.pdf
HISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA  Serra del Benicadell.pdfHISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA  Serra del Benicadell.pdf
HISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA Serra del Benicadell.pdf
 
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
 
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptxXARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
 
ELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdf
ELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdfELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdf
ELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdf
 
Creu i R.pdf, anàlisis d'una obra de selectivitat
Creu i R.pdf, anàlisis d'una obra de selectivitatCreu i R.pdf, anàlisis d'una obra de selectivitat
Creu i R.pdf, anàlisis d'una obra de selectivitat
 
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERATMECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
 
itcs - institut tècnic català de la soldadura
itcs - institut tècnic català de la soldaduraitcs - institut tècnic català de la soldadura
itcs - institut tècnic català de la soldadura
 

Observem el pas del temps Gonzàlez URV-Figuerola del Camp

  • 1. Mar González Sanz Febrer-Abril 2014 Curs 2013-2014
  • 2. CONTEXT • Escola: Mare de Déu de l’Esperança a Figuerola del Camp (ZER La Parellada a l’Alt Camp) • Al curs 2013-14 l’escola tenia 42 alumnes. Nens Nenes Total 1r 4 2 6 2n 1 0 1 7 3r 4 5 9 4t 3 2 5 14 5è 1 4 5 6è 2 2 4 9 15 15 30 Inicial Mitjà EDUCACIÓ PRIMÀRIA CICLE CURS Total alumnat a Primària Superior Nens Nenes Total P3 3 0 3 P4 1 4 5 P5 1 3 4 Total alumnat a Infantil 5 7 12 EDUCACIÓ INFANTIL CURS
  • 3. UNITAT DIDÀCTICA: Observem el pas del temps! • Currículum: “Canvis i continuïtats en el temps” dins el bloc d’Història a l’Àrea de Coneixement del medi natural, social i cultural. • Cicle Mitjà (Aula multigrau: 3r i 4t curs junts). • Seqüenciació de la UD : 4 sessions de medi (6h), 1 sessió de llengua (1h) i 2 sessions de plàstica (3h). – Sessió 1: El temps passa. La mesura del temps. – Sessió 2: El pas del temps en les persones. – Sessió 3: El pas del temps a les localitats (a i b). – Sessió 4: Construcció de la clepsidra (Plàstica). – Sessió 5: Construcció del mural utilitzant la refotografia (Plàstica).
  • 4. OBJECTIUS DE LA SESSIÓ • Reconèixer i comprendre els canvis i continuïtats al seu entorn proper (natura i poble) i aplicar aquests coneixements en la interpretació del present, la comprensió del passat i en la construcció del futur. • Ubicar la pròpia història i la del seu context immediat en el temps social per tal de relacionar-ho amb el passat, present i futur. • Utilitzar l’eina de la sortida escolar com a recurs didàctic i per establir relacions (socialització). • Participar activament en el treball en grup, adoptant una actitud responsable, solidària, cooperativa i dialogant. • Argumentar les pròpies opinions i contrastar-les amb les dels altres, respectant els principis bàsics del funcionament democràtic.
  • 5. METODOLOGIA • Breu explicació recordatòria del què farem (grup classe). • Formació de petits grups a criteri de la mestra (treball cohesió). • Suport: fotografies, paper i llapis. • Finalitzada la sortida: a classe compartirem les notes amb la resta de companys/s del grup (explicació àvia, preguntes de l’alumnat i mestra). • Recordatori dels següents passos: escriure una breu nota (tipologia textual) que il·lustri la refotografia que ha fet cada grup.
  • 6. Material del què partim: EL POBLE • La mestra ha fet recerca bibliogràfica per elaborar un recull d’imatges antigues del poble i informació relacionada. • Ha dissenyat la ruta i l’ha fet dues vegades: una sola i l’altra amb l’àvia de l’alumne que ens farà les explicacions el dia de la sortida.
  • 7. DESENVOLUPAMENT 1.- A l’aula: • Explicació de la sessió a l’alumnat (recordatori): què farem, perquè, com i quan. • Ens acompanyen: l’àvia Teresa i un professor de la URV. • Formació dels equips de treball i distribució del material. 2.- Sortida: (preparació-sortida-reflexió) • Fem el recorregut marcat, escoltem les explicacions, anotem el que considerem interessant per després elaborar la nota al mural. 3.- A l’aula: • Compartim vivències (grup classe).
  • 8. Comencem la nostra ruta! Ens organitzem sobre el territori. Quin grup té la primera fotografia?
  • 9. Atenció a les explicacions... ho sabies això? Apunta-ho!!!
  • 11. Aquí no ha canviat res!!! On estem?...a l’església...
  • 12. Enquadrem bé el lloc...segur que és aquí? Comprovem-ho amb la fotografia antiga. Busquem pistes: què identifiquem com elements perdurables?
  • 13. I si ho mirem des d’un altre punt de vista? Comprova-ho!!! Explicacions paral·leles...i molta concentració!
  • 14. A veure si sabeu cap a on hem de mirar?
  • 16. REFLEXIONS FINALS A NIVELL D’UNITAT DIDÀCTICA PROGRAMADA: • Proposar-se un/dos objectius màxims per sessió. • Incorporar la metodologia cooperativa en les dinàmiques quotidianes de treball dins l’aula. • Experiència molt positiva i enriquidora per conèixer el nostre entorn social immediat i, de retruc, una part de la nostra pròpia història individual. A NIVELL VIVENCIAL: • És fonamental la motivació de l’alumnat i la mestra, en aquesta tasca, és agent clau. • Repte a l’hora de que l’alumnat vegi la sortida com una “classe” que es fa fora de l’aula i no com una “excursió” per no estar a l’escola i no treballar: Ens ho passem bé i alhora aprenem. • Repte en mantenir l’atenció els grups que no els hi tocava fer la identificació del lloc o fotografia.
  • 17. BIBLIOGRAFIA • Autors diversos (2006). Figuerola 1.025 anys d’història. Valls: editorial La Torratxa. • Autors diversos (1980). Notes històriques de Figuerola. Commemoració del Mil·lenari de la primera notícia escrita de Figuerola (980-1980). Valls: Ajuntament de Figuerola del Camp i Comissió del Mil·lenari. • Decret 142/2007, de 26 de juny, pel qual s’estableix l’ordenació dels ensenyaments de l’educació primària. Departament d’Educació. Generalitat de Catalunya. • Pàgina web ZER La Parellada: http://www.xtec.cat/centres/e3009138/ • Pàgina web Escola Mare de Déu de l’Esperança de Figuerola del Camp: http://blocs.xtec.cat/escoladefigueroladelcamp/escola/ • Pàgina web Ajuntament de Figuerola del Camp: http://www.figuerola.altanet.org/