1. ΔΟΜΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ Μ-ΣΕΝΑΡΙΟΥ
1. Συνοπτική παρουσίαση του σεναρίου
1.1. Τίτλος εκπαιδευτικούσεναρίου :
1.2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές
1.3. Τάξεις στις οποίες μπορεί να απευθύνεται
1.4. Συμβατότητα με το ΑΠΣ & το ΔΕΠΠΣ
1.5. Οργάνωση της διδασκαλίας και απαιτούμενη υλικοτεχνικήυποδομή
1.6. Διδακτικοί στόχοι
1.7. Εκτιμώμενη διάρκεια
2. Διδακτική προσέγγιση
2.1. Διδακτική προσέγγιση με ΤΠΕ
2.2. Το προτεινόμενο σενάριο & προτεινόμενη δραστηριότητα
2.3. Επέκταση‐Αξιολόγηση
2.4. Βιβλιογραφία//
ΠΕ70
Παπαμιχαλοπούλου Ιωάννα
Α.Μ.:574190
ΠΕ70 Δασκάλα.
ΚΣΕ 21ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ _ ΚΑΛΑΜΑΤΑ_4/3/2018
ΔΟΜΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ Μ-ΣΕΝΑΡΙΟΥ ( σχέδιο της διδακτικής παρέμβασης)
1. Συνοπτική παρουσίαση του σεναρίου
1.1. Τίτλος εκπαιδευτικού σεναρίου : «Το βιβλίο- Παραμύθι» (ενότητα 19, Βιβλίο
Μαθητή , Β’ τάξη Δημοτικού Σχολείου, Μελέτη Περιβάλλοντος)
2. 1.2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές
Το εκπαιδευτικόσενάριο «Τοβιβλίο-Παραμύθι» απευθύνεται στην Β΄ δημοτικού
Θα προσεγγίσουμε το συγκεκριμένο εκπαιδευτικόσενάριο σύμφωνα με το ΦΕΚ 303/13-3-
2003, τ. Β΄, Δ.Ε.Π.Π.Σ. και Α.Π.Σ. και το ΠΣ 2011, διότι είναι απόλυτα συμβατό με αυτό.
Οι εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές είναι:
1. Μελέτη του Περιβάλλοντος
2. Γλώσσα
3. Εικαστικά
4. Τεχνολογίες της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας
1.3. Τάξεις στις οποίες μπορεί να απευθύνεται
Το εκπαιδευτικόσενάριο απευθύνεται στην Β΄ δημοτικούκαι γενικότερα στις μικρές τάξεις.
Αριθμός μαθητών-τριών20.
ΗΥ 10.
1.4. Συμβατότητα με το ΑΠΣ & το ΔΕΠΠΣ
Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό σενάριοσύμφωναμε το ΦΕΚ 303/13-3-2003, τ. Β΄,
Δ.Ε.Π.Π.Σ. και Α.Π.Σ. της Πρωτοβάθμιαςεκπαίδευσης και το ΠΣ 2011, διότι είναι απόλυτα
συμβατό με αυτά. Συγκεκριμένα το παραμύθι, με το οποίο θα ασχοληθούμε, η ψηφιακή
καταγραφή του, η δραματοποίηση και η μουσική του, αποτελούν μέροςτων μαθημάτων της
Γλώσσας (Φιλαναγνωσία), των Εικαστικών και της Πληροφορικής.Το συγκεκριμένο
σενάριο μπορεί να λειτουργήσει με πολύ ελκυστικότρόπο και ως διαθεματική προσέγγιση
των μαθημάτων της διδακτέας ύλης και είναι απολύτωςσυμβατόμε τα ΔΕΠΠΣ και ΑΠΣ της
Γλώσσας και όλων των άλλων εμπλεκόμενωνμαθημάτωνκαι μπορεί να υλοποιήθεί κυρίως
στο χρόνο της Μελέτης Περιβάλλοντοςκαι Ευέλικτης Ζώνης .
1.5. Οργάνωση της διδασκαλίας και απαιτούμενη υλικοτεχνικήυποδομή
αριθμός μαθητών: 20
3. Χώρος υλοποίησης:
Από την αρχή της λειτουργίας της γωνιάς του Η/Υ έχουμε εγκαταστήσει τα κατάλληλα
εκπαιδευτικά λογισμικά που συνδέονται με τους στόχουςτου ΠρογράμματοςΣπουδώνκαι
προσφέρονται για αξιοποίηση στο πλαίσιο των δραστηριοτήτωνπου αναπτύσσονται στη
τάξη.
Θα κάνουμε χρήση του ηλεκτρονικού υπολογιστήμε τη βοήθεια του βιντεο-προτζέκτορα .
Εναλλακτικά θα χρησιμοποιηθεί διαδραστικός πίνακας.
Απαραίτητα μέσα: Ηλεκτρονικόςυπολογιστής, βιντεοπροτζέκτορας, εκτυπωτής,
φωτογραφική μηχανή, ηχεία, Διαδραστικός πίνακας.
H ακολουθούμενη διδακτική μέθοδος:
βιωματική με την ενεργό συμμετοχή τωνμαθητών-τριών,
ομαδοσυνεργατική-ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΙΣΜΟΥ,
εποικοδομητική,ανακαλυπτική, διερευνητική.
Το σενάριο αποτελείται από μια σειρά δραστηριοτήτων πουκαλύπτουντα γνωστικά
αντικείμενα της γλώσσας, της πληροφορικής και της μελέτης περιβάλλοντος.
Ο ρόλος του/τηςεκπαιδευτικού είναι βοηθητικός, διευκολυντικός, συνεργατικόςανάλογα
με τις ανάγκες των παιδιών.
1.6. Διδακτικοί στόχοι
ΣΚΟΠΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΙ
1.6 Σκοπός και στόχοι
Σκοπός:
Ο γενικός σκοπός τουμ-σεναρίου« Το βιβλίο» είναι η απόκτηση γνώσεωνκαι η ανάπτυξη
δεξιοτήτων, αξιών και στάσεων, που επιτρέπουνστο µαθητή-τρια να παρατηρεί,να
περιγράφει, να ερµηνεύει και να αλληλεπιδρά εντόςτης τάξης ανάλογα με τις ανάγκες και
τα ενδιαφέροντά του σε σχέση με «Το βιβλίο».
Α.Στόχοι ως προς το γνωστικό αντικείμενο
Οι µαθητές επιδιώκεται:
1. Να καλλιεργήσουν το σεβασμό προςτη λαϊκή παράδοση.
4. 2. Να εμπλουτίσουντις γνώσεις τους μέσα από ένα ενδιαφέρον θέμα όπως είναι τα
παραδοσιακά παραμύθια.
3. Να απολαύσουν τα παραμύθια ως ακροατέςκαι να εκφραστούνμέσα από αυτά.
Σκοπός του εκπ/κου σεναρίου είναι οι μαθητές/τριες να εξασκηθούν στην έρευνα, συλλογή
υλικού και στην παρουσίαση μιας πρωτότυπης συλλογικής εργασίας (ταινίας) με βάση τα
στοιχεία που συνέλεξαν.
Β. Στόχοι ως προς τη μαθησιακήδιαδικασία
Στόχοι:οι μαθητές-τριες επιδιώκεται:
1. Να αναγνωρίσουν τη σημασία της διάσωσης και διάδοσης της πολιτισμικής μας
κληρονομιάς.
Β.Ως προς τις στάσεις και αξίες:
1. Να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με τη γνήσια προφορικήπαράδοσηκαι τους ανθρώπους
της (πχ. πρόσκληση παππού-γιαγιάς στο σχολείο για να αφηγηθεί και απομαγνητοφώνηση)
Γ.Ως προς τις ΤΠΕ
1.Να αξιοποιήσουνκαι να εμπλουτίσουντις βασικές γνώσεις και δεξιότητεςχειρισμού του
ηλεκτρονικού υπολογιστή, των περιφερειακώνμονάδων και των λογισμικών(συστήματος
και εφαρμογών)
2.Να αναζητούν, να αξιοποιούν πληροφορίες από το διαδίκτυο, να τις συλλέγουν μετά από
κριτική επεξεργασία.
3.Να αξιοποιούντον ηλεκτρονικόυπολογιστή ως γνωστικόκαι διερευνητικόεργαλείο
σύμφωνα με το ολιστικό πρότυποδιαθεματικήςκαι διεπιστημονικής προσέγγισης με την
χρήση των υπολογιστών.
1.7. Εκτιμώμενη διάρκεια: 1 δ.ω.
2. Διδακτική προσέγγιση
2.1. Διδακτική προσέγγιση με ΤΠΕ
Για την υλοποίηση τουδιδακτικούσεναρίουθα λάβουμε αρχικά υπόψη μας με την μορφή
αρχικής αξιολόγησης τις:
ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΡΕΣΙΔΕΕΣή ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ
5. Α1. Ως προς το εκπαιδευτικό περιεχόμενο
1. Γίνεται ανίχνευση των νοητικών σχημάτων και προϊδεάσεωντων παιδιών.
2. Οι μαθητές καταθέτουν σχετικές γνώσεις που έχουν από το οικείο περιβάλλον τους
(πχ αφηγήσεις παππού-γιαγιάς)
4. Τα στοιχεία της διαγνωστικής αξιολόγησης θα αξιοποιηθούν για την αναδόμηση της
γνώσης.
Α2. Ως προς τη χρήση των Τ.Π.Ε.
1. Οι μαθητές μας είναι εξοικειωμένοι με τον ηλεκτρονικό υπολογιστήκαι τον διαδραστικό
πίνακα που έχουμε στην αίθουσα.
2. Αναγνωρίζουντις κυριότερεςμονάδεςτου ηλεκτρονικούυπολογιστή ( οθόνη, κεντρική
μονάδα, πληκτρολόγιο, ποντίκι, ηχεία, εκτυπωτή), τον βιντεοπροβολέα και τον ηλεκτρονικό
Υπολογιστή ως ενιαίο σύστημα.
3. Οι μαθητές-τριεςμας δεν είναι εξοικειωμένοι με τη διαδικτυακή μάθηση (Wikipedia) και
τα λογισμικά που πρόκειται να χρησιμοποιήσουμε.
Β. Ως προς τις αναπαραστάσεις των μαθητώνκαι τις πιθανές δυσκολίες της σκέψης
τους
1. Δυσκολεύονται τα παιδιά να συνειδητοποιήσουν την αξία της προφορικής παράδοσης,
καθώς στις μέρες μας τείνει να εκλείψουν οι αφηγήσεις από τους παλιότερους.
2.Οι μαθητές δε γνωρίζουν παραδοσιακά παραμύθια,καθώς σε μεγάλο ποσοστό δε
διαβάζουν πια αυτά τα παραμύθια.
Το προτεινόμενοσενάριο είναι κατάλληλο για το επίπεδο γνώσεων των μαθητών, γιατί
άπτεται των Δ.Ε.Π.Π.Σ. και Α.Π.Σ. της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (2003) και εμπίπτει στα
ενδιαφέροντα των μαθητών.
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ-ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ
ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ/ψηφιακώνπεριβαλλόντων
2.2. Το προτεινόμενο σενάριο & προτεινόμενες δραστηριότητες
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ:
Θα ακολουθήσουν αναπτυγμένες δραστηριότητες,
6. Α) Δραστηριότητες ψυχολογικήςκαι γνωστικής προετοιμασίας.
Β) Δραστηριότητεςδιδασκαλίαςτου γνωστικούαντικειμένου.
Γ) Δραστηριότητες εμπέδωσης τουγνωστικού αντικειμένου.
Δ) Δραστηριότητεςαξιολόγησης του γνωστικούαντικειμένου.
Ε) Μεταγνωστικές δραστηριότητες.
Αναλυτικά:
Περιγραφή και αιτιολόγηση του σεναρίου
• Η διδακτική μέθοδος είναι βιωματική, ομαδοσυνεργατική, ανακαλυπτική με
ενεργητική συμμετοχή των παιδιών.
1 η ώρα:
Θα κάνω με τους μαθητές μου μια αρχική αξιολόγηση των εννοιών βάση των εμπειριών
τους και των πρότερωνγνώσεων τους.
Με το λογισμικό εννοιολογικής χαρτογράφησης: ‘inspiration’, θα φτιάξουν οι μαθητές μου
στην ολομέλεια της τάξης , κατόπιν συζητήσεως και διεξοδικού διαλόγου τον εννοιολογικό
χάρτη λέξης ‘βιβλίο’ και της λέξης ΄παραμύθι ΄ όπου θα καταγράψουν τις σχετικές έννοιες
και γνώσεις τους , προκαλώντας ιδεοθύελλα και καταιγισμό ιδεών. Στη συνέχεια θα
συμπληρώσουν το ερωτηματολόγιο που διερευνά την «αφήγηση του παραμυθιού στο σπίτι»
και το οποίο θα αποτελέσει μια αφόρμηση για μια πιο βιωματική προσέγγιση του θέματος.
1η
δραστηριότητα
Θα ασχοληθούμε με τους μαθητές-τριες μας με τη διαδικτυακήμάθηση στην
ιστοσελίδα του Φωτόδεντρου για να βρούμε υλικό σχετικό με τα παραδοσιακά
παραμύθια για παιδιά.
Μαζί με τους μαθητές θα περιηγηθούμε στηνπαρακάτω διεύθυνση
http://photodentro.edu.gr/lor/r/8521/4409?locale=el όλη μαζί η τάξη ως μία ομάδα.
Από τη σελίδα : http://photodentro.edu.gr/v/item/ds/8521/4409 και την ενότητα
«Βιβλία με παραμύθια»επιλέγουμετοβιβλίο:12εκλεκτάπαραμύθια
(https://paramythades.org/2017/03/29/%ce%b2%ce%b9%ce%b2%ce%bb%ce%af%ce%bf-12-
%ce%b5%ce%ba%ce%bb%ce%b5%ce%ba%cf%84%ce%ac-
%cf%80%ce%b1%cf%81%ce%b1%ce%bc%cf%8d%ce%b8%ce%b9%ce%b1/)
8. Το διαβάζουμε και το ακούμε :
https://www.storyjumper.com/book/index/49801406/5a7b272cc997a
H προστιθέμενη αξία της ένταξης των παραπάνω δραστηριοτήτωνμε την χρήση και
αξιοποίηση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία του συγκεκριμένου σεναρίου είναι
ότι μπορούν να παίξουν ρόλο γνωστικού, διαδραστικούεποπτικού εργαλείου.
9. 2.3. Επέκταση‐Αξιολόγηση
Η προστιθέμενη αξία είναι η υποστήριξη του εκπαιδευτικούσεναρίουμε την ψηφιακή
τεχνολογία στην εκπαιδευτική διαδικασία.
Με το παραπάνωεκπαιδευτικόσενάριο αξιολογούμε ότι φτάσαμε στα εξής αποτελέσματα:
Ικανότητα συνεργασίας και από κοινούπροσέγγισης της προφορικής μας παράδοσης
Διεπιστημονική προσέγγιση γνώσης
Ικανότητα διερεύνησηςκαι αναζήτησης πληροφοριών
Ανάπτυξη δεξιοτήτων μεταφοράςγνώσεωναπό ένα πλαίσιο σε ένα άλλο
Την ικανότητα μάθησης για τους τρόπουςμε τους οποίους μαθαίνουμε (μεταγνώση)
Καθόλη τη διάρκεια του σεναρίου γινόταν αξιολόγηση (αρχική, διαμορφωτική και
τελική) αναφορικά με τους στόχους, την καταλληλότητα των διδακτικών
στρατηγικών, την προστιθέμενη αξία των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των
Επικοινωνιών αναφορικά με την ανάπτυξη αντίστοιχων ικανοτήτων στους μαθητές, το
ενδιαφέρον και το είδος της συμμετοχής τους, καθώς και την προβλεπόμενη διάρκεια.
Βασικό στοιχείο της ήταν ο συνεχής αναστοχασμός σε όλη τη διάρκεια υλοποίησης
που κάποιες φορέςοδήγησε σε τροποποιήσεις.
Διαπιστώθηκε ότι με τη συγκεκριμένη οργάνωση υπήρξε παροχή κινήτρων για
αυτόνομη αλλά και συνεργατική μάθηση καθώς και παροχή ευκαιριών για
διερεύνηση, ανάληψη πρωτοβουλιών και ανάπτυξη της κριτικής σκέψης μέσα από τη
διαθεματική προσέγγιση των γνωστικών αντικειμένων. Το συγκεκριμένο σενάριο
λειτούργησε επεκτατικά με ανάρτηση των συγκεκριμένων διευθύνσεων από το
Φωτόδεντρο στην ιστοσελίδα του δημοτικού σχολείου, ώστε κάθε μαθητής και
μαθήτρια να έχει πρόσβαση σε αυτές από το σπίτι του.
Η προστιθέμενη αξία με την χρήση των ΤΠΕ είναι ότι ο μαθητής γίνεται ερευνητής,
αναζητά , ανακαλύπτει τη νέα γνώση και συλλέγει πληροφορίες κατόπιν κριτικής
επεξεργασίας αποκτώντας ψηφιακό εγγραματισμό .Στη συνέχεια κάνει διάχυση της
γνώσης (πχ.αφήγηση και σε μέλη της οικογένειάς του). Αποκτά επίσης γνωστικές,
κριτικές, κοινωνικές ,επικοινωνιακές και μεταγνωστικές δεξιότητες κατακτώντας
τους 4 πυλώνες της σύγχρονης εκπαίδευσης, δηλαδή ‘πώς να μαθαίνει’, ‘ πώς να
πράττει ’, ΄πώς να ζει με τους άλλους’ και ‘πώς να μάθει τον εαυτό του’. Επίσης με τις
ΤΠΕ μπορώ να προσφέρω διαφοροποιημένη διδασκαλία και ως προς το επίπεδο των
μαθητών και ως προς το περιεχόμενο της μάθησης. γιατί ο μαθητής είναι ενεργός και
όχι παθητικός δέκτης της πληροφορίας. Όλα τα παραπάνω εξυπηρετούν την
οικονομία της γνώσης και της πληροφορίας.
10. Το εκπαιδευτικόσενάριο θα κλείσει με έναν ψηφιακό φάκελο e-portfolio ατομικό και
ομαδικό για το ιστολόγιο της τάξης.
2.4. Βιβλιογραφία//
1) Νεοελληνικά παραμύθια «Contes Populares Grecs» Jean Pio, Βιβλιοθήκη Ιστορικών
Μελετών, Βιβλιοπωλείο Δ.Ν.Καραβία, Αθήνα 1966
2) Παραμύθια της Πελοποννήσου, Ζωή Θ.Σπυροπούλου ( προλογόμενα Μ.Γ.
Μερακλής)Εκδόσεις Κέρδος, 2004
3) Παραμύθι και αφήγηση στην Ελλάδα. Μια παλιά τέχνη σε μια νέα εποχή, Μαριάνθη
Καπλάνογλου, Εκδόσεις Πατάκη, Αθήνα 2006
4) Το Νεοελληνικό λαϊκό παραμύθι –Εισήγηση και επιλογή κειμένων: Χρυσούλα
Χατζητάκη-Καψωμένου- Φιλολογική έκδοση κειμένων: Γ.Μ.Παράσογλου,
Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών (Ίδρυμα Μανώλη Τριανταφυλλίδη), Α.Π.Θ.,
Θεσσαλονίκη 2002
5) Τέχνη και τεχνική του παραμυθιού, Β.Δ. Αναγνωστόπουλος, Εκδόσεις Καστανιώτη,
Αθήνα 1997
6) Τα παραμύθια μας, Μιχαήλ Γ. Μερακλής, Εκδόσεις Εντός, Αθήνα 2001
7) Το λαϊκό παραμύθι, Μιχαήλ Γ. Μερακλής, Εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα, Αθήνα
1999
8) Λαϊκό παραμύθι και παραμυθάδες στην Ελλάδα, επιμέλεια Β.Αναγνωστόπουλος,
Κώστας Λιάπης, Εκδόσεις Καστανιώτης, Αθήνα 1995
9) Έντεχνος Λαϊκόςλόγος, Μιχαήλ Γ. Μερακλής, Εκδόσεις Καρδαμίτσα, Αθήνα 1993
10) Πέντε λαογραφικά δοκίμια για τη γλώσσα και την ποίηση, Μιχαήλ Γ. Μερακλής,
Εκδόσεις Φιλιππότη, Αθήνα 1985
11) Πώς να διηγούμαστε ένα παραμύθι, Πάουλα Σανταγκοστίνο, Εκδόσεις Καστανιώτη,
Αθήνα 2003
12) Το θαυμαστό ταξίδι, Άντα Κατσίκη-Γκίβαλου, Εκδόσεις Πατάκη, Αθήνα 1995
13) Παιδική λογοτεχνία, Άντα Κατσίκη-Γκίβαλου, Εκδόσεις Καστανιώτη, Αθήνα 1994
14) Θέματα Παιδικής Λογοτεχνίας, Β.Δ. Αναγνωστόπουλος, Εκδόσεις Καστανιώτη,
Αθήνα 1987
15) Η τέχνη της αφήγησης, επιμέλεια Κούλα Κουλουμπή-Παπαπετροπούλου,
Εκδόσεις Πατάκη, Αθήνα 2004
16) Ελληνικά παραμύθια (Α και Β) εκλογή Γ.Α.Μέγα, Βιβλιοπωλείο της Εστίας,
Αθήνα 2005-2010
17) Λογοτεχνία και παιδεία, Κώστας Μπαλάσκας, ΕκδόσειςΕπικαιρότητα, Αθήνα 1999
18) Λαϊκή παράδοση και σχολείο, επιμέλεια Β.Δ.Αναγνωστόπουλος, εκδόσεις
Καστανιώτη, Αθήνα 1999
19) Τα μυστικά του παραμυθά,Στέλιος Πελασγός, Εκδόσεις Μεταίχμιο, Αθήνα
2008
20) Ελληνική λαογραφία, ήθη και έθιμα (γάμος και παραμύθι), Μιχάλης Μερακλής,
Εκδόσεις Οδυσσέας,Αθήνα 1998
21) Ελληνική Λαογραφία (γ΄τόμος) Λαϊκή τέχνη (λογοτεχνία/παραμύθι), Μιχάλης Γ.
Μερακλής, Εκδόσεις Οδυσσέας, Αθήνα 1992
11. ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ
«Η αφήγηση του παραμυθιούστο σπίτι»
Ονοματεπώνυμομαθητή:
Τάξη:
Γραμματικές γνώσεις πατέρα: Μητέρας :
1) Σου λένε παραμύθια στο σπίτι ; ΝΑΙ ΟΧΙ
2) Αν όχι γιατί κατά τη γνώμη σου δε σου λένε;
…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………
3) Έχεις παππού; ΝΑΙ ΟΧΙ
4) Έχεις γιαγιά; ΝΑΙ ΟΧΙ
5) Μένει ο παππούςστο σπίτι σου; ΝΑΙ ΟΧΙ
6) Μένει η γιαγιά στο σπίτι σου; ΝΑΙ ΟΧΙ
7) Σου έλεγαν παραμύθια όταν ήσουνμικρότερος; ΝΑΙ ΟΧΙ
8) Ποιοι σου έλεγαν ή σου λένε παραμύθια ( πχ. παππούς, γιαγιά, πατέρας, μητέρα,
θείος, θεία, γειτόνισσα ή κάποιο άλλο πρόσωπο)
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
9) Ποια παραμύθια από αυτά που σου έχουν πει θυμάσαι; (γράψε μόνο τον τίτλο)
………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………….
10) Σου αρέσει να ακούς παραμύθια από τουςμεγάλους; ΝΑΙ ΟΧΙ
12. (Β.Δ. Αναγνωστόπουλος, Η αφήγηση του παραμυθιού στο σπίτι -από το βιβλίο Λαϊκό
παραμύθι και παραμυθάδες στην Ελλάδα, επιμέλεια Β. Αναγνωστόπουλος, Κώστας
Λιάπης, Εκδόσεις Καστανιώτης, Αθήνα 1995)