SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΗΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Β’
ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ:

1.Ταυτότητα σεναρίου:
Διδακτικό αντικείμενο: Νεοελληνική Γλώσσα
Ενότητα: Σημειώσεις-Περίληψη
Σχολείο: Γενικό Λύκειο Διστόμου
Τμήμα: Β1
Προβλεπόμενος χρόνος: 4 ώρες
Εισηγήτριες: Λούλου Σοφία-Λέντα Ζαχαρούλα
Ημερομηνία: 09-10-2013(2 ώρες) και 16-10-2013 (2 ώρες)
2. Προϋποθέσεις υλοποίησης του σεναρίου:
Πρέπει να υπάρχουν οι κατάλληλες υποδομές, δηλαδή το μάθημα να
γίνει στο εργαστήριο της πληροφορικής το οποίο θα είναι διαθέσιμο για
τις 4 διδακτικές ώρες που απαιτούνται για την υλοποίηση του σεναρίου,
για το λόγο αυτό πρέπει να γίνει προσυνεννόηση με τον καθηγητή της
πληροφορικής. Επίσης, η διδάσκουσα και οι μαθητές είναι απαραίτητο
να γνωρίζουν να χειρίζονται τον Η/Υ. Άλλη μια προϋπόθεση είναι να
χωρίσουμε τους μαθητές σε ομάδες προκειμένου να βοηθήσουμε τα
παιδιά να μάθουν να συνεργάζονται, προωθώντας έτσι τη συνεργατική
διαδικασία, μια διαδικασία στην οποία καλό θα ήταν τα παιδιά να έχουν
μια προηγούμενη εμπειρία. Τέλος, πρέπει να υπάρχει το κατάλληλο
παιδαγωγικό κλίμα.

3. Σύντομη περιγραφή του σεναρίου:
Η διδακτική αυτή πρόταση αφορά στο μάθημα της Νεοελληνικής
Γλώσσας Β’ Λυκείου και συγκεκριμένα στην περίληψη. Οι 15 μαθητές
της τάξης χωρίζονται σε ομάδες και εμπλέκονται σε κατευθυνόμενη
διερεύνηση αναφορικά με την πορεία και τις τεχνικές που οφείλουν να
γνωρίζουν τα παιδιά για να είναι σε θέση να συνθέσουν την περίληψη
ενός κειμένου. Η μελέτη καταλήγει στη διατύπωση των σχετικών
διαπιστώσεων. Η διδασκαλία πραγματοποιείται στην αίθουσα της
Πληροφορικής. Με τη συνδρομή των σύγχρονων μέσων τεχνολογίας
επιδιώκεται η προσέγγιση του μαθήματος να γίνει ελκυστικότερη και στο
τέλος οι μαθητές να γίνουν οι ίδιοι δημιουργοί, φτιάχνοντας πολυτροπικά
κείμενα.

4. Στόχοι:
Γνωστικοί:
α). Να ασκηθούν οι μαθητές στην αφαιρετική διαδικασία με την οποία
κρατούμε τα ουσιώδη και παραλείπουμε τα επουσιώδη και δευτερεύοντα
(παραδοσιακός και κριτικός γραμματισμός).
β). Να κατακτήσουν ένα λόγο σαφή και νοητικά πυκνό (παραδοσιακός
γραμματισμός).
γ). Να οξύνουν την κριτική τους ικανότητα ( κριτικός γραμματισμός).
δ). Να κατανοήσουν οι μαθητές ότι η περίληψη είναι ένα δικό τους
κείμενο που δεν προδίδει, όμως, το πνεύμα του συγγραφέα
(παραδοσιακός γραμματισμός).
ε). Να αντιληφθούν οι μαθητές ότι με την περίληψη και τον εντοπισμό
του καίριου μέσα σε ένα κείμενο, πρέπει να εντοπίζουν παράλληλα τις
σημαντικές λεπτομέρειες, τους πλαγιότιτλους των παραγράφων, τις
λέξεις-κλειδιά (παραδοσιακός γραμματισμός).
στ). Να αντιληφθούν τα βασικά στοιχεία που πρέπει να προσέχουν στη
σύνταξη της περίληψης (παραδοσιακός γραμματισμός).
ζ). Να κατανοήσουν έννοιες του κειμένου (παραδοσιακός και κριτικός
γραμματισμός).
η). Να βελτιώσουν την έκφρασή τους (παραδοσιακός γραμματισμός).
θ). Να εξασκηθούν στη χρήση των διαρθρωτικών λέξεων στην περίληψη
(παραδοσιακός γραμματισμός).
ι). Να είναι σε θέση να χειρίζονται τόσο τον προφορικό, όσο και το
γραπτό λόγο (παραδοσιακός γραμματισμός).
ια). Να εξασκηθούν στην εκπόνηση διαγράμματος ενός κειμένου
(παραδοσιακός γραμματισμός).
ιβ). Να μπορούν να χρησιμοποιούν τόσο την ενεργητική, όσο και την
παθητική σύνταξη στην περίληψη (παραδοσιακός γραμματισμός).
ιγ). Να ευαισθητοποιηθούν ως προς τη χρησιμότητα του θεάτρου στην
αρχαιότητα ως ύψιστη μορφή παιδείας (κριτικός γραμματισμός).

Παιδαγωγικοί:
α). Οι μαθητές αναμένεται να οικοδομήσουν τη γνώση (εποικοδομιστική
μέθοδος, Piaget)
β). Να εφαρμόσουν επικοινωνιακές μεθόδους μάθησης
γ). Να καλλιεργήσουν ομαδοσυνεργατικό πνεύμα συνεργαζόμενοι με
τους συμμαθητές τους (Vygotsky)
δ). Να υπηρετήσουν τις αρχές της διερευνητικής- συνεργατικής μεθόδου
και να υλοποιήσουν τους γνωστικούς στόχους εφαρμόζοντας αρχές
διευρευνητικής-ανακαλυπτικής μάθησης με την αξιοποίηση βιωμάτων
και γνώσεων (Bruner).
ε). Να κατανοήσουν την αλλαγή στο ρόλο του διδάσκοντα από

«αυθεντία» ή «κατόχου γενικής γνώσης» σε συντονιστή μαθησιακής
διδασκαλίας.
στ). Να μάθουν να παρουσιάζουν το υλικό τους με σαφήνεια και
πληρότητα.
Όλοι οι παραπάνω παιδαγωγικοί στόχοι είναι κριτικοί γραμματισμοί.
Τεχνολογικοί:
α). Οι μαθητές αναμένεται να εξασκηθούν με τις ΤΠΕ, αξιοποιώντας τις
νέες τεχνολογίες με κριτικό και δημιουργικό πνεύμα.
β). να αναπτύξουν ικανότητα αναζήτησης, εξερεύνησης, συλλογής,
διαχείρισης και αξιολόγησης πληροφοριών από το διαδίκτυο.
γ). Να ασκηθούν στη χρήση και στις δυνατότητες του επεξεργαστή
κειμένων.
δ). Να γνωρίσουν τις δυνατότητες ενός δυναμικού κειμένου και να
εξασκηθούν στη δημιουργία του.
ε). Να αξιοποιήσουν τις εφαρμογές των πολυμέσων.
Οι παραπάνω τεχνολογικοί στόχοι είναι ψηφιακοί γραμματισμοί.

5. Εργαλεία:
Σχολικό εγχειρίδιο Νεοελληνικής Γλώσσας Β’ Λυκείου
Βιβλίο καθηγητή Νεοελληνικής Γλώσσας Β’ Λυκείου
Εργαστήριο Πληροφορικής (ηλεκτρονικοί υπολογιστές)
Διαδίκτυο και συγκεκριμένα στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις www.greeklanguage.gr, www.digitalschool.minedu.gov.gr
Πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένων (word)
Πρόγραμμα παρουσιάσεων (powerpoint)
Φυλλομετρητής για περιήγηση στο διαδίκτυο
Φύλλα εργασίας έντυπα και ηλεκτρονικά
Εκτυπωτής
6.Μέθοδοι:
Ομαδοσυνεργατική
Διερευνητική-Ανακαλυπτική.
Κατευθυνόμενη διδασκαλία.
Βιωματική.
Εποικοδομιστική.

7. Οργάνωση της τάξης:
Οι 15 μαθητές χωρίζονται σε 4 ομάδες (3-4-4-4). Φροντίζουμε οι
ομάδες να είναι ομοιογενείς, όσον αφορά τα ενδιαφέροντα και τις
επιθυμίες τους. Τα παιδιά κατανέμουν τους ρόλους της ομάδας τους
μεταξύ τους. Η διδάσκουσα καθηγήτρια καθοδηγεί, επιβλέπει και
ανατροφοδοτεί την όλη πορεία του μαθήματος. Κάθε ομάδα έχει το δικό
της φύλλο εργασίας. Τα μέλη των ομάδων λειτουργούν
ομαδοσυνεργατικά.
8.Προσδοκώμενη διαδικασία μάθησης:
Για την οικοδόμηση της νέας γνώσης ακολουθείται η (δι)ερευνητική και
ανακαλυπτική μέθοδος και το ομαδοσυνεργατικό μοντέλο μάθησης
(Bruner, Vygotsky).
• Ο μαθητής αναζητά, επιλέγει και αξιολογεί την πληροφορία, ανακαλεί
προϋπάρχουσα γνώση.
• Μέσα από τις δυνατότητες των ΤΠΕ συνεργάζεται και πειραματίζεται
στην από κοινού διαμόρφωση κειμένου.
• Η ολοκλήρωση της προσπάθειας είναι αποτέλεσμα συλλογικής
ανάγνωσης και ερευνητικής προσπάθειας.
• Οι μαθητές προσεγγίζουν τη γνώση επαγωγικά και κειμενοκεντρικά.
• Η συνεργασία και η ανάληψη ρόλων από τους μαθητές μέσα στην ομάδα
δίνει προσωπικό και βιωματικό χαρακτήρα στην οικοδόμηση της
γνώσης(Piaget).
• Αναδεικνύεται ο ιδιαίτερος τρόπος που ο καθένας αντιλαμβάνεται και
ερμηνεύει την πληροφορία (αρχές οικοδομισμού).
• Σύμφωνα με την συμμετοχή στις ομάδες στα πλαίσια της
αλληλεπίδρασης οικοδομείται επαγωγικά και συλλογικά η πορεία προς
τη γνώση.
9.Διδακτική προσέγγιση:
• Το σενάριο στηρίζεται στις αρχές της διερευνητικής, της συνεργατικής
και της ανακαλυπτικής μάθησης.
• Χρησιμοποιείται η εποικοδομιστική μέθοδος με κατευθυνόμενη
αυτενέργεια που θα βοηθά τους μαθητές να συνδέσουν την παλιά με την
νέα γνώση.
• Η επίτευξη των στόχων καθορίζεται μέσα από μια ομαδοσυνεργατική
μέθοδο επαγωγικά και κειμενοκεντρικά.
• Ο υπολογιστής είναι ένα ενδιάμεσο εργαλείο ανάμεσα στο διδάσκοντα
και στο μαθητή.
• Ο διδάσκων :
- Γίνεται συντονιστής,
υποστηρικτής

παρατηρητής,

σύμβουλος,

συνεργάτης

και

- Πληροφορεί - διευκρινίζει
- Ενεργοποιεί τις ανταποκρίσεις μαθητών, Οδηγεί στην ανάκληση της
προϋπάρχουσας γνώσης
- Δημιουργεί ερείσματα για κινητοποίηση της σκέψης
- Επεξηγεί, διευκολύνει, ανατροφοδοτεί
- Εξομαλύνει δυσκολίες, παρέχει στηρίγματα

10. Ανάπτυξη σεναρίου:

Με κείμενο αφετηρίας το κείμενο που βρίσκεται στο σχολικό εγχειρίδιο
στη σελίδα 241 για την πολιτική διάσταση του αρχαίου θεάτρου θα
προσπαθήσουμε να επιτύχουμε τους
παιδαγωγικούς και τεχνολογικούς στόχους.

παραπάνω

γνωστικούς,

Α΄Φάση,1η διδακτική ώρα:
Στην αρχή της πρώτης διδακτικής ώρας θα γίνει ανάγνωση του κειμένου
από τη διδάσκουσα. Θα χωρίσουμε τους μαθητές σε 4 ομοιογενείς, ως
προς τα ενδιαφέροντα και τις επιθυμίες τους, ομάδες. Αμέσως μετά θα
ζητήσουμε από τα παιδιά και των τεσσάρων ομάδων να εντοπίσουν τις
δυσνόητες λέξεις του κειμένου, τις οποίες θα καταγράψουν σε πίνακα ο
οποίος θα είναι κοινός σε όλα τα φύλλα εργασίας.
Από την πρώτη ομάδα (3 μαθητές) θα ζητήσουμε να πληκτρολογήσουν
τη διεύθυνση της Πύλης για την ελληνική γλώσσα,www.greeklanguage.gr, και θα τους ζητήσουμε να εντοπίσουν τη σημασία των
άγνωστων λέξεων από τα λεξικά της Πύλης, καθώς επίσης και να
συμπληρώσουν από ένα συνώνυμο για καθεμιά από τις λέξεις αυτές.
Από τη δεύτερη ομάδα (4 μαθητές) θα ζητήσουμε, αφού θα έχει
γνωστοποιήσει στην πρώτη ομάδα τις άγνωστες λέξεις, να ανατρέξει
στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.digitalschool.minedu.gov.gr όπου και
θα βρει το σχολικό εγχειρίδιο για να εντοπίσει τη θεωρία για την
περίληψη στις σελίδες 262 και 263. Τις σημαντικές πληροφορίες θα
καταγράψουν στο φύλλο εργασίας τους, όπου υπάρχουν ερωτήσεις στις
οποίες καλούνται να απαντήσουν.
Από την τρίτη ομάδα (4 μαθητές) θα ζητήσουμε, αφού θα έχει
γνωστοποιήσει στην πρώτη ομάδα τις άγνωστες λέξεις, να εντοπίσει τη
θεωρία της περίληψης στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Πύλης για την
ελληνική γλώσσα, www.greek-language.gr και να καταγράψει τις
βασικές λεπτομέρειες στο φύλλο εργασίας της. Μετά θα δημιουργήσουν
μια παρουσίαση παρόμοια με εκείνη της δεύτερης ομάδας.
Από την τέταρτη ομάδα (4 μαθητές) θα ζητήσουμε, αφού θα έχει
γνωστοποιήσει τις άγνωστες λέξεις στην πρώτη ομάδα, να εκπονήσει το
διάγραμμα του συγκεκριμένου κειμένου σε έγγραφο word με τον τίτλο
«Διάγραμμα κειμένου», αφού συμβουλευτούν το διάγραμμα της σελίδας
256 του σχολικού εγχειριδίου, το οποίο θα βρουν στην ηλεκτρονική
διεύθυνση www.digitalschool.minedu.gov.gr.
Β΄Φάση,2η διδακτική ώρα:
Κατά τη διάρκεια της δεύτερης διδακτικής ώρας θα ζητήσουμε από την
πρώτη ομάδα να πληκτρολογήσει την ηλεκτρονική διεύθυνση
www.digitalschool.minedu.gov. gr όπου θα εντοπίσουν τις διαρθρωτικές
λέξεις και τη σημασία τους, μαζί με σχετικά παραδείγματα, οι οποίες, σε
συνδυασμό με τις διαρθρωτικές λέξεις που υπάρχουν στο σχολικό
εγχειρίδιο στη σελίδα 248, θα βοηθήσουν στην κατανόηση των
νοημάτων και στην εκπόνηση της περίληψης. Τις λέξεις αυτές θα τις
καταγράψουν σε έγγραφο του word με τον τίτλο «Διαρθρωτικές λέξεις».

Κατά τη διάρκεια της δεύτερης διδακτικής ώρας θα ζητήσουμε από τη
δεύτερη ομάδα να δημιουργήσει μια παρουσίαση στο power point με τον
τίτλο «Θεωρία περίληψης», η οποία θα περιέχει τις σημαντικότερες
πληροφορίες από τη θεωρία της περίληψης τις οποίες κατέγραψε κατά τη
διάρκεια της προηγούμενης ώρας στο φύλλο εργασίας. Στο τέλος της
ώρας θα παρουσιάσει την εργασία αυτή στις υπόλοιπες ομάδες με τρόπο
εύληπτο.
Κατά τη διάρκεια της δεύτερης διδακτικής ώρας θα ζητήσουμε από την
τρίτη ομάδα να δημιουργήσει μια παρουσίαση στο power point με τον
τίτλο «Θεωρία περίληψης», η οποία θα περιέχει τις σημαντικότερες
πληροφορίες από τη θεωρία της περίληψης τις οποίες κατέγραψε κατά τη
διάρκεια της προηγούμενης ώρας στο φύλλο εργασίας. Στο τέλος της
ώρας θα παρουσιάσει την εργασία αυτή στις υπόλοιπες ομάδες με τρόπο
εύληπτο.
Κατά τη διάρκεια της δεύτερης διδακτικής ώρας θα παραπέμψουμε την
τέταρτη ομάδα στο βιβλίο του εκπαιδευτικού για τη νεοελληνική γλώσσα
στην
ηλεκτρονική
διεύθυνση
του
ψηφιακού
σχολείου,
www.digitalschool.minedu.gov.gr, και θα ζητήσουμε από τα παιδιά να
καταγράψουν ορισμένα από τα ρήματα που δηλώνουν μέσα στην
περίληψη τις γλωσσικές πράξεις του συγγραφέα του πρωτότυπου
κειμένου, τα οποία βρίσκονται στις σελίδες 256 έως 258 του
συγκεκριμένου βιβλίου και θα τους ζητήσουμε να τα αποθηκεύσουν σε
έγγραφο του word τον τίτλο «Ρήματα- Γλωσσικές πράξεις του
συγγραφέα». Επίσης, στην ίδια ηλεκτρονική διεύθυνση θα τους
παραπέμψουμε στο σχολικό εγχειρίδιο, στη σελίδα 266 να διαβάσουν για
την ενεργητική και την παθητική σύνταξη στην περίληψη και έπειτα να
απαντήσουν στο φύλλο εργασίας σχετικά με το πότε χρησιμοποιείται η
καθεμία από τις συντάξεις αυτές στην περίληψη.

Αναμένεται πως οι παρουσιάσεις των εργασιών και των τεσσάρων
ομάδων θα γίνουν μέχρι το τέλος της δεύτερης διδακτικής ώρας.

Γ΄Φάση,3η διδακτική ώρα:

Κατά τη διάρκεια της τρίτης διδακτικής ώρας ζητάμε από όλα τα παιδιά
να γράψουν στο word ανά ομάδες την περίληψη του κειμένου.

Δ’ Φάση,4η διδακτική ώρα:

Κατά την τέταρτη ώρα θα γίνει η παρουσίαση των περιλήψεων από
ένας εκπρόσωπο της κάθε ομάδας ,επιλεγμένο από τα υπόλοιπα μέλη της.
Οι υπόλοιπες ομάδες θα καταγράφουν τη γνώμη τους για κάθε περίληψη
που ακούνε σε ένα έγγραφο του word με τίτλο «Κριτική» και στο τέλος
της ώρας θα διαβάσουν τις παρατηρήσεις τους και στις υπόλοιπες
ομάδες.

11.Αξιολόγηση:
Η αξιολόγηση των εργασιών κάθε ομάδας πραγματοποιείται κατά τη
διάρκεια των διαδοχικών φάσεων. Η αξιολόγηση είναι διαμορφωτική
στην Α΄ και Β΄ φάση και τελική στη Γ΄ και Δ΄ φάση. Εδράζεται στα
κριτήρια που γνωστοποιήθηκαν στους μαθητές την 1 η διδακτική ώρα. Τα
κριτήρια αυτά αφορούν:
 την ανταπόκριση στους αρχικούς στόχους·
 τον τρόπο συνεργασίας και επικοινωνίας των μελών της ομάδας·
 την πληρότητα των κειμένων ως προς το περιεχόμενο, την
έκφραση και τη δομή·
 την

αξιοποίηση

των

δυνατοτήτων

του

ηλεκτρονικού

περιβάλλοντος εργασίας·
 τον πολυτροπικό χαρακτήρα της τελικής παρουσίασης.
Φορέας της διαμορφωτικής αξιολόγησης είναι ο εκπαιδευτικός.
Παρακολουθεί
των

διακριτικά, κατά τις επιμέρους φάσεις, την πορεία

εργασιών και τις δεξιότητες [συγγραφικές,

επικοινωνιακές,

συνεργατικές, τεχνολογικές] των μαθητών και παρεμβαίνει με υποδείξεις
και ανατροφοδότηση των ομάδων.
Η τελική αξιολόγηση πραγματοποιείται κατά τη διάρκεια της Γʹ
και Δ΄ φάσης. Οι μαθητές κρίνουν και συγκρίνουν το αποτέλεσμα της
δικής τους εργασίας και των άλλων ομάδων με βάση τα ανωτέρω
κριτήρια προβαίνοντας σε αυτο-αξιολόγηση και ετερο-αξιολόγηση. Ο
εκπαιδευτικός με τα ίδια κριτήρια αξιολογεί τόσο τις εργασίες όσο και
τη λειτουργικότητα του σεναρίου και τα στάδια της μαθησιακής
διαδικασίας, ώστε να προβεί στις αναγκαίες βελτιώσεις όσον αφορά
ζητήματα, όπως συνθήκες εργασίας, στόχοι, χρονισμός κ.ά.

12. Προστιθέμενη αξία του σεναρίου:
Με την χρήση των ΤΠΕ επιδιώκεται η διδασκαλία και η διαδικασία
μάθησης να γίνουν πιο εύκολες και πιο γοητευτικές για τους μαθητές
καθώς οι νέες τεχνολογίες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της
καθημερινότητας μας. Ειδικότερα:
1). Με την χρήση του διαδικτύου ως γνωστικού εργαλείου προωθείται η
αυτενέργεια των μαθητών μέσω της αναζήτησης πληροφοριών και της
αποκάλυψης της γνώσης. Αποσκοπεί στην ανάπτυξη κριτικής σκέψης
μέσω της κριτικής επεξεργασίας των πληροφοριών. Επίσης αποτελεί το
σημαντικότερο εργαλείο επικοινωνίας του καθηγητή με το μαθητή καθώς
και των μαθητών μεταξύ τους.

2). Με την χρήση του επεξεργαστή κειμένου(word) ως εργαλείου
διαχείρισης και τρόπου έκφρασης πληροφοριών επιδιώκεται η
ομαδοσυνεργατική παραγωγή γραπτού λόγου. Για το λόγο αυτό και τα
φύλλα εργασίας είναι σε μορφή word.

3). Με την χρήση των πινάκων ως εργαλεία επεξεργασίας και
παρουσίασης δεδομένων επιδιώκεται η οργάνωση, η ταξινόμηση και η
κατηγοριοποίηση των πληροφοριών.

4). Η χρήση της προβολής παρουσίασης (power point) ως εργαλείο
διδασκαλίας αποτελεί ένα ισχυρό μέσο μάθησης και παρουσίασης,
καθώς εκτός από κείμενο διαθέτει εικόνα, ήχο και άλλα εφέ.

Όσον αφορά τον παραδοσιακό γραμματισμό, οι μαθητές αναμένεται να
εξασκηθούν περισσότερο στην τεχνική της περίληψης, στη χρήση της
ενεργητικής και της παθητικής σύνταξης, στη χρήση των διαρθρωτικών
λέξεων, στη βελτίωση της έκφρασής τους, να κατανοήσουν έννοιες του
κειμένου, να είναι σε θέση να χειρίζονται τον προφορικό και τον γραπτό
λόγο και να μπορούν με περισσότερη ευκολία να εκπονούν το διάγραμμα
του κειμένου . Όσον αφορά τον κριτικό-πολιτιστικό γραμματισμό, οι
μαθητές αναμένεται να ευαισθητοποιηθούν ως προς την αξία του
θεάτρου , να αναπτύξουν την κριτική τους ικανότητα και να μπορούν να
συνεργάζονται.
13. Κριτική σεναρίου- Επέκταση:

Μετά την ολοκλήρωση της διδασκαλίας και τον αναστοχασμό της
εκπαιδευτικής πορείας, παρατηρήθηκε ότι σε γενικές γραμμές
επιτεύχθηκαν οι στόχοι που είχαν τεθεί από την αρχή. Οι μαθητές
επέδειξαν θετική στάση ως προς την χρήση των ΤΠΕ καθώς τους είναι
πιο οικεία, άρα και πιο ελκυστικά και ως προς την ομαδοσυνεργατική
τεχνική. Αρνητικοί παράγοντες για την εκπλήρωση των στόχων
θεωρούνται ο θόρυβος και η ανησυχία που προκαλούν οι μαθητές όταν
εργάζονται σε ομάδες καθώς δεν συνηθίζεται στην παραδοσιακή
διδασκαλία. Επίσης ο χρόνος δεν ήταν επαρκής για την ολοκλήρωση των
ασκήσεων στα φύλλα εργασίας και έτσι οι μαθητές έπρεπε να τα
συνεχίσουν στο σπίτι τους. Μειονέκτημα αποτελεί και το ότι το
εργαστήριο της πληροφορικής δεν είναι πάντα ελεύθερο και πρέπει να
γίνει προσυνεννόηση με τον καθηγητή της πληροφορικής και το ότι στο
ωρολόγιο πρόγραμμα δεν είναι εύκολο να βρεθεί συνεχόμενο δίωρο.
Έτσι σε άλλη μελλοντική εφαρμογή θα χρειαστεί διαφορετικός χρονικός
καθορισμός.
Στο μέλλον η όλη προσπάθεια των παιδιών θα αναρτηθεί στο blog του
σχολείου.

14. Βιβλιογραφία:
Σχολικό εγχειρίδιο Νεοελληνικής Γλώσσας, Έκφραση-Έκθεση Β’
Λυκείου.
Βιβλίο καθηγητή Νεοελληνικής Γλώσσας Β’ Λυκείου.
Πύλη για την Ελληνική Γλώσσα, www.greek-language.gr
Ψηφιακό Σχολείο, www.digitalschool.minedu.gov.gr
Επιμορφωτικό υλικό για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών
Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών (ΑΠΣ)
Κουτσογιάννης Δ. (2007), Η αξιοποίηση των τεχνολογιών της
πληροφορίας και επικοινωνίας στη διδασκαλία των φιλολογικών
μαθημάτων και κυρίως στη διδασκαλία της ελληνικής. Θεσσαλονίκη:
Κέντρο ελληνικής γλώσσας
Ματσαγγούρας Η. (1995), Ομαδοκεντρική διδασκαλία και μάθηση.
Θεωρία και πράξη της διδασκαλίας κατά ομάδες, Αθήνα, εκδόσεις
Γρηγόρης.

More Related Content

What's hot

Σενάριο στη Γλώσσα
Σενάριο στη Γλώσσα Σενάριο στη Γλώσσα
Σενάριο στη Γλώσσα Georgia Palapela
 
ρητορική
ρητορικήρητορική
ρητορικήnikos3701
 
σεναριο 2
σεναριο 2σεναριο 2
σεναριο 2MariaStathi
 
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνοςΕκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνοςΚατερίνα Αθανασίου
 
ανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαXyla Eleni
 
Εκπ/κό Σενάριο Γλώσσας Δ΄ Δημοτικού
Εκπ/κό Σενάριο Γλώσσας Δ΄ ΔημοτικούΕκπ/κό Σενάριο Γλώσσας Δ΄ Δημοτικού
Εκπ/κό Σενάριο Γλώσσας Δ΄ ΔημοτικούGeorgia Palapela
 
Τα σημεία στίξης και ο ρόλος τους
Τα σημεία στίξης και ο ρόλος τουςΤα σημεία στίξης και ο ρόλος τους
Τα σημεία στίξης και ο ρόλος τουςsofiaspy
 
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣDimitra Stagia
 
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου ΕιρήνηΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνηrenatelis
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΛΙΑ-ΑΡΧΑΙΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΛΙΑ-ΑΡΧΑΙΑΣΕΝΑΡΙΟ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΛΙΑ-ΑΡΧΑΙΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΛΙΑ-ΑΡΧΑΙΑmono030156
 
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35 περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35 tkotrolou
 
ρητορική
ρητορικήρητορική
ρητορικήnikos3701
 
ιστορια ζαφειρια ντινα
ιστορια ζαφειρια ντιναιστορια ζαφειρια ντινα
ιστορια ζαφειρια ντιναstratism
 
Malmen parousiash senariou
Malmen parousiash senariouMalmen parousiash senariou
Malmen parousiash senarioustratism
 
Ο Σαρλό και το αθάνατο νερό
Ο Σαρλό και το αθάνατο νερόΟ Σαρλό και το αθάνατο νερό
Ο Σαρλό και το αθάνατο νερόsofiaspy
 
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτινεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτιakoureli
 
Διδακτικό σενάριο:"Φιλία"
Διδακτικό σενάριο:"Φιλία"Διδακτικό σενάριο:"Φιλία"
Διδακτικό σενάριο:"Φιλία"Emytse66
 

What's hot (17)

Σενάριο στη Γλώσσα
Σενάριο στη Γλώσσα Σενάριο στη Γλώσσα
Σενάριο στη Γλώσσα
 
ρητορική
ρητορικήρητορική
ρητορική
 
σεναριο 2
σεναριο 2σεναριο 2
σεναριο 2
 
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνοςΕκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
 
ανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινια
 
Εκπ/κό Σενάριο Γλώσσας Δ΄ Δημοτικού
Εκπ/κό Σενάριο Γλώσσας Δ΄ ΔημοτικούΕκπ/κό Σενάριο Γλώσσας Δ΄ Δημοτικού
Εκπ/κό Σενάριο Γλώσσας Δ΄ Δημοτικού
 
Τα σημεία στίξης και ο ρόλος τους
Τα σημεία στίξης και ο ρόλος τουςΤα σημεία στίξης και ο ρόλος τους
Τα σημεία στίξης και ο ρόλος τους
 
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
 
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου ΕιρήνηΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΛΙΑ-ΑΡΧΑΙΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΛΙΑ-ΑΡΧΑΙΑΣΕΝΑΡΙΟ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΛΙΑ-ΑΡΧΑΙΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΛΙΑ-ΑΡΧΑΙΑ
 
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35 περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
 
ρητορική
ρητορικήρητορική
ρητορική
 
ιστορια ζαφειρια ντινα
ιστορια ζαφειρια ντιναιστορια ζαφειρια ντινα
ιστορια ζαφειρια ντινα
 
Malmen parousiash senariou
Malmen parousiash senariouMalmen parousiash senariou
Malmen parousiash senariou
 
Ο Σαρλό και το αθάνατο νερό
Ο Σαρλό και το αθάνατο νερόΟ Σαρλό και το αθάνατο νερό
Ο Σαρλό και το αθάνατο νερό
 
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτινεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
 
Διδακτικό σενάριο:"Φιλία"
Διδακτικό σενάριο:"Φιλία"Διδακτικό σενάριο:"Φιλία"
Διδακτικό σενάριο:"Φιλία"
 

Similar to σεναριο τριτησ παρεμβασησ

ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.author2011
 
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσσεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσTzaniEleni
 
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκονεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκοakoureli
 
πομάκη πολ. σχεδιο μαθηματοσ τροχαια ατυχηματα
πομάκη πολ. σχεδιο μαθηματοσ τροχαια ατυχηματαπομάκη πολ. σχεδιο μαθηματοσ τροχαια ατυχηματα
πομάκη πολ. σχεδιο μαθηματοσ τροχαια ατυχηματαkse30lykeio
 
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΝΕΟΕΛΛ. ΓΛΩΣΣΑ Β΄ ΓΥΜΝ.ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΤ. ΦΡΑΣΕΙΣ
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΝΕΟΕΛΛ. ΓΛΩΣΣΑ Β΄ ΓΥΜΝ.ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΤ. ΦΡΑΣΕΙΣΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΝΕΟΕΛΛ. ΓΛΩΣΣΑ Β΄ ΓΥΜΝ.ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΤ. ΦΡΑΣΕΙΣ
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΝΕΟΕΛΛ. ΓΛΩΣΣΑ Β΄ ΓΥΜΝ.ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΤ. ΦΡΑΣΕΙΣkse30lykeio
 
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτοανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτοDimitra Stagia
 
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...Polybios Strantzalis
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηelenim
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ elenim
 
παίζοντας με τη γλώσσα
παίζοντας με τη γλώσσαπαίζοντας με τη γλώσσα
παίζοντας με τη γλώσσαDimitra Stagia
 
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΙΘΑΚΗ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ-ΣΕΝΑΡΙΟ
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΙΘΑΚΗ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ-ΣΕΝΑΡΙΟΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΙΘΑΚΗ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ-ΣΕΝΑΡΙΟ
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΙΘΑΚΗ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ-ΣΕΝΑΡΙΟmono030156
 
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιων
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιωνμια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιων
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιωνstratism
 
μικροσενάριο, οι πρώτες μέρες σ΄ένα νέο σχολείο
μικροσενάριο, οι πρώτες μέρες σ΄ένα νέο σχολείομικροσενάριο, οι πρώτες μέρες σ΄ένα νέο σχολείο
μικροσενάριο, οι πρώτες μέρες σ΄ένα νέο σχολείοΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ
 
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ Μaria Demirakou
 
Σχεδιάζοντας μια Μαθησιακή Ενότητα
Σχεδιάζοντας μια Μαθησιακή ΕνότηταΣχεδιάζοντας μια Μαθησιακή Ενότητα
Σχεδιάζοντας μια Μαθησιακή Ενότηταgkantidou
 
αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολής
αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολήςαλέξανδρος,κατακτητής της ανατολής
αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολήςakoureli
 
ΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΕΝΟΤΗΤΑ 10-ΣΕΝΑΡΙΟ
ΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΕΝΟΤΗΤΑ 10-ΣΕΝΑΡΙΟΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΕΝΟΤΗΤΑ 10-ΣΕΝΑΡΙΟ
ΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΕΝΟΤΗΤΑ 10-ΣΕΝΑΡΙΟmono030156
 
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώωνΤαξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώωνMeletia Zotika
 
ο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριο
ο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριοο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριο
ο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριοNota Rentoumi
 
δομης σεναριου
δομης σεναριουδομης σεναριου
δομης σεναριουxelikna
 

Similar to σεναριο τριτησ παρεμβασησ (20)

ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.
ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ Ν.Ε.
 
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσσεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
 
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκονεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
 
πομάκη πολ. σχεδιο μαθηματοσ τροχαια ατυχηματα
πομάκη πολ. σχεδιο μαθηματοσ τροχαια ατυχηματαπομάκη πολ. σχεδιο μαθηματοσ τροχαια ατυχηματα
πομάκη πολ. σχεδιο μαθηματοσ τροχαια ατυχηματα
 
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΝΕΟΕΛΛ. ΓΛΩΣΣΑ Β΄ ΓΥΜΝ.ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΤ. ΦΡΑΣΕΙΣ
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΝΕΟΕΛΛ. ΓΛΩΣΣΑ Β΄ ΓΥΜΝ.ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΤ. ΦΡΑΣΕΙΣΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΝΕΟΕΛΛ. ΓΛΩΣΣΑ Β΄ ΓΥΜΝ.ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΤ. ΦΡΑΣΕΙΣ
ΠΟΜΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ, ΝΕΟΕΛΛ. ΓΛΩΣΣΑ Β΄ ΓΥΜΝ.ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΤ. ΦΡΑΣΕΙΣ
 
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτοανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
 
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
 
παίζοντας με τη γλώσσα
παίζοντας με τη γλώσσαπαίζοντας με τη γλώσσα
παίζοντας με τη γλώσσα
 
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΙΘΑΚΗ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ-ΣΕΝΑΡΙΟ
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΙΘΑΚΗ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ-ΣΕΝΑΡΙΟΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΙΘΑΚΗ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ-ΣΕΝΑΡΙΟ
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΙΘΑΚΗ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ-ΣΕΝΑΡΙΟ
 
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιων
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιωνμια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιων
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιων
 
μικροσενάριο, οι πρώτες μέρες σ΄ένα νέο σχολείο
μικροσενάριο, οι πρώτες μέρες σ΄ένα νέο σχολείομικροσενάριο, οι πρώτες μέρες σ΄ένα νέο σχολείο
μικροσενάριο, οι πρώτες μέρες σ΄ένα νέο σχολείο
 
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
 
Σχεδιάζοντας μια Μαθησιακή Ενότητα
Σχεδιάζοντας μια Μαθησιακή ΕνότηταΣχεδιάζοντας μια Μαθησιακή Ενότητα
Σχεδιάζοντας μια Μαθησιακή Ενότητα
 
αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολής
αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολήςαλέξανδρος,κατακτητής της ανατολής
αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολής
 
ΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΕΝΟΤΗΤΑ 10-ΣΕΝΑΡΙΟ
ΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΕΝΟΤΗΤΑ 10-ΣΕΝΑΡΙΟΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΕΝΟΤΗΤΑ 10-ΣΕΝΑΡΙΟ
ΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΕΝΟΤΗΤΑ 10-ΣΕΝΑΡΙΟ
 
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώωνΤαξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
 
ο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριο
ο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριοο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριο
ο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριο
 
δομης σεναριου
δομης σεναριουδομης σεναριου
δομης σεναριου
 

σεναριο τριτησ παρεμβασησ

  • 1. ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΗΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Β’ ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ: 1.Ταυτότητα σεναρίου: Διδακτικό αντικείμενο: Νεοελληνική Γλώσσα Ενότητα: Σημειώσεις-Περίληψη Σχολείο: Γενικό Λύκειο Διστόμου Τμήμα: Β1 Προβλεπόμενος χρόνος: 4 ώρες Εισηγήτριες: Λούλου Σοφία-Λέντα Ζαχαρούλα Ημερομηνία: 09-10-2013(2 ώρες) και 16-10-2013 (2 ώρες) 2. Προϋποθέσεις υλοποίησης του σεναρίου: Πρέπει να υπάρχουν οι κατάλληλες υποδομές, δηλαδή το μάθημα να γίνει στο εργαστήριο της πληροφορικής το οποίο θα είναι διαθέσιμο για τις 4 διδακτικές ώρες που απαιτούνται για την υλοποίηση του σεναρίου, για το λόγο αυτό πρέπει να γίνει προσυνεννόηση με τον καθηγητή της πληροφορικής. Επίσης, η διδάσκουσα και οι μαθητές είναι απαραίτητο να γνωρίζουν να χειρίζονται τον Η/Υ. Άλλη μια προϋπόθεση είναι να χωρίσουμε τους μαθητές σε ομάδες προκειμένου να βοηθήσουμε τα παιδιά να μάθουν να συνεργάζονται, προωθώντας έτσι τη συνεργατική διαδικασία, μια διαδικασία στην οποία καλό θα ήταν τα παιδιά να έχουν μια προηγούμενη εμπειρία. Τέλος, πρέπει να υπάρχει το κατάλληλο παιδαγωγικό κλίμα. 3. Σύντομη περιγραφή του σεναρίου: Η διδακτική αυτή πρόταση αφορά στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας Β’ Λυκείου και συγκεκριμένα στην περίληψη. Οι 15 μαθητές της τάξης χωρίζονται σε ομάδες και εμπλέκονται σε κατευθυνόμενη διερεύνηση αναφορικά με την πορεία και τις τεχνικές που οφείλουν να
  • 2. γνωρίζουν τα παιδιά για να είναι σε θέση να συνθέσουν την περίληψη ενός κειμένου. Η μελέτη καταλήγει στη διατύπωση των σχετικών διαπιστώσεων. Η διδασκαλία πραγματοποιείται στην αίθουσα της Πληροφορικής. Με τη συνδρομή των σύγχρονων μέσων τεχνολογίας επιδιώκεται η προσέγγιση του μαθήματος να γίνει ελκυστικότερη και στο τέλος οι μαθητές να γίνουν οι ίδιοι δημιουργοί, φτιάχνοντας πολυτροπικά κείμενα. 4. Στόχοι: Γνωστικοί: α). Να ασκηθούν οι μαθητές στην αφαιρετική διαδικασία με την οποία κρατούμε τα ουσιώδη και παραλείπουμε τα επουσιώδη και δευτερεύοντα (παραδοσιακός και κριτικός γραμματισμός). β). Να κατακτήσουν ένα λόγο σαφή και νοητικά πυκνό (παραδοσιακός γραμματισμός). γ). Να οξύνουν την κριτική τους ικανότητα ( κριτικός γραμματισμός). δ). Να κατανοήσουν οι μαθητές ότι η περίληψη είναι ένα δικό τους κείμενο που δεν προδίδει, όμως, το πνεύμα του συγγραφέα (παραδοσιακός γραμματισμός). ε). Να αντιληφθούν οι μαθητές ότι με την περίληψη και τον εντοπισμό του καίριου μέσα σε ένα κείμενο, πρέπει να εντοπίζουν παράλληλα τις σημαντικές λεπτομέρειες, τους πλαγιότιτλους των παραγράφων, τις λέξεις-κλειδιά (παραδοσιακός γραμματισμός). στ). Να αντιληφθούν τα βασικά στοιχεία που πρέπει να προσέχουν στη σύνταξη της περίληψης (παραδοσιακός γραμματισμός). ζ). Να κατανοήσουν έννοιες του κειμένου (παραδοσιακός και κριτικός γραμματισμός). η). Να βελτιώσουν την έκφρασή τους (παραδοσιακός γραμματισμός). θ). Να εξασκηθούν στη χρήση των διαρθρωτικών λέξεων στην περίληψη (παραδοσιακός γραμματισμός).
  • 3. ι). Να είναι σε θέση να χειρίζονται τόσο τον προφορικό, όσο και το γραπτό λόγο (παραδοσιακός γραμματισμός). ια). Να εξασκηθούν στην εκπόνηση διαγράμματος ενός κειμένου (παραδοσιακός γραμματισμός). ιβ). Να μπορούν να χρησιμοποιούν τόσο την ενεργητική, όσο και την παθητική σύνταξη στην περίληψη (παραδοσιακός γραμματισμός). ιγ). Να ευαισθητοποιηθούν ως προς τη χρησιμότητα του θεάτρου στην αρχαιότητα ως ύψιστη μορφή παιδείας (κριτικός γραμματισμός). Παιδαγωγικοί: α). Οι μαθητές αναμένεται να οικοδομήσουν τη γνώση (εποικοδομιστική μέθοδος, Piaget) β). Να εφαρμόσουν επικοινωνιακές μεθόδους μάθησης γ). Να καλλιεργήσουν ομαδοσυνεργατικό πνεύμα συνεργαζόμενοι με τους συμμαθητές τους (Vygotsky) δ). Να υπηρετήσουν τις αρχές της διερευνητικής- συνεργατικής μεθόδου και να υλοποιήσουν τους γνωστικούς στόχους εφαρμόζοντας αρχές διευρευνητικής-ανακαλυπτικής μάθησης με την αξιοποίηση βιωμάτων και γνώσεων (Bruner). ε). Να κατανοήσουν την αλλαγή στο ρόλο του διδάσκοντα από «αυθεντία» ή «κατόχου γενικής γνώσης» σε συντονιστή μαθησιακής διδασκαλίας. στ). Να μάθουν να παρουσιάζουν το υλικό τους με σαφήνεια και πληρότητα. Όλοι οι παραπάνω παιδαγωγικοί στόχοι είναι κριτικοί γραμματισμοί. Τεχνολογικοί: α). Οι μαθητές αναμένεται να εξασκηθούν με τις ΤΠΕ, αξιοποιώντας τις νέες τεχνολογίες με κριτικό και δημιουργικό πνεύμα.
  • 4. β). να αναπτύξουν ικανότητα αναζήτησης, εξερεύνησης, συλλογής, διαχείρισης και αξιολόγησης πληροφοριών από το διαδίκτυο. γ). Να ασκηθούν στη χρήση και στις δυνατότητες του επεξεργαστή κειμένων. δ). Να γνωρίσουν τις δυνατότητες ενός δυναμικού κειμένου και να εξασκηθούν στη δημιουργία του. ε). Να αξιοποιήσουν τις εφαρμογές των πολυμέσων. Οι παραπάνω τεχνολογικοί στόχοι είναι ψηφιακοί γραμματισμοί. 5. Εργαλεία: Σχολικό εγχειρίδιο Νεοελληνικής Γλώσσας Β’ Λυκείου Βιβλίο καθηγητή Νεοελληνικής Γλώσσας Β’ Λυκείου Εργαστήριο Πληροφορικής (ηλεκτρονικοί υπολογιστές) Διαδίκτυο και συγκεκριμένα στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις www.greeklanguage.gr, www.digitalschool.minedu.gov.gr Πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένων (word) Πρόγραμμα παρουσιάσεων (powerpoint) Φυλλομετρητής για περιήγηση στο διαδίκτυο Φύλλα εργασίας έντυπα και ηλεκτρονικά Εκτυπωτής 6.Μέθοδοι: Ομαδοσυνεργατική Διερευνητική-Ανακαλυπτική. Κατευθυνόμενη διδασκαλία. Βιωματική.
  • 5. Εποικοδομιστική. 7. Οργάνωση της τάξης: Οι 15 μαθητές χωρίζονται σε 4 ομάδες (3-4-4-4). Φροντίζουμε οι ομάδες να είναι ομοιογενείς, όσον αφορά τα ενδιαφέροντα και τις επιθυμίες τους. Τα παιδιά κατανέμουν τους ρόλους της ομάδας τους μεταξύ τους. Η διδάσκουσα καθηγήτρια καθοδηγεί, επιβλέπει και ανατροφοδοτεί την όλη πορεία του μαθήματος. Κάθε ομάδα έχει το δικό της φύλλο εργασίας. Τα μέλη των ομάδων λειτουργούν ομαδοσυνεργατικά. 8.Προσδοκώμενη διαδικασία μάθησης: Για την οικοδόμηση της νέας γνώσης ακολουθείται η (δι)ερευνητική και ανακαλυπτική μέθοδος και το ομαδοσυνεργατικό μοντέλο μάθησης (Bruner, Vygotsky). • Ο μαθητής αναζητά, επιλέγει και αξιολογεί την πληροφορία, ανακαλεί προϋπάρχουσα γνώση. • Μέσα από τις δυνατότητες των ΤΠΕ συνεργάζεται και πειραματίζεται στην από κοινού διαμόρφωση κειμένου. • Η ολοκλήρωση της προσπάθειας είναι αποτέλεσμα συλλογικής ανάγνωσης και ερευνητικής προσπάθειας. • Οι μαθητές προσεγγίζουν τη γνώση επαγωγικά και κειμενοκεντρικά. • Η συνεργασία και η ανάληψη ρόλων από τους μαθητές μέσα στην ομάδα δίνει προσωπικό και βιωματικό χαρακτήρα στην οικοδόμηση της γνώσης(Piaget). • Αναδεικνύεται ο ιδιαίτερος τρόπος που ο καθένας αντιλαμβάνεται και ερμηνεύει την πληροφορία (αρχές οικοδομισμού). • Σύμφωνα με την συμμετοχή στις ομάδες στα πλαίσια της αλληλεπίδρασης οικοδομείται επαγωγικά και συλλογικά η πορεία προς τη γνώση.
  • 6. 9.Διδακτική προσέγγιση: • Το σενάριο στηρίζεται στις αρχές της διερευνητικής, της συνεργατικής και της ανακαλυπτικής μάθησης. • Χρησιμοποιείται η εποικοδομιστική μέθοδος με κατευθυνόμενη αυτενέργεια που θα βοηθά τους μαθητές να συνδέσουν την παλιά με την νέα γνώση. • Η επίτευξη των στόχων καθορίζεται μέσα από μια ομαδοσυνεργατική μέθοδο επαγωγικά και κειμενοκεντρικά. • Ο υπολογιστής είναι ένα ενδιάμεσο εργαλείο ανάμεσα στο διδάσκοντα και στο μαθητή. • Ο διδάσκων : - Γίνεται συντονιστής, υποστηρικτής παρατηρητής, σύμβουλος, συνεργάτης και - Πληροφορεί - διευκρινίζει - Ενεργοποιεί τις ανταποκρίσεις μαθητών, Οδηγεί στην ανάκληση της προϋπάρχουσας γνώσης - Δημιουργεί ερείσματα για κινητοποίηση της σκέψης - Επεξηγεί, διευκολύνει, ανατροφοδοτεί - Εξομαλύνει δυσκολίες, παρέχει στηρίγματα 10. Ανάπτυξη σεναρίου: Με κείμενο αφετηρίας το κείμενο που βρίσκεται στο σχολικό εγχειρίδιο στη σελίδα 241 για την πολιτική διάσταση του αρχαίου θεάτρου θα
  • 7. προσπαθήσουμε να επιτύχουμε τους παιδαγωγικούς και τεχνολογικούς στόχους. παραπάνω γνωστικούς, Α΄Φάση,1η διδακτική ώρα: Στην αρχή της πρώτης διδακτικής ώρας θα γίνει ανάγνωση του κειμένου από τη διδάσκουσα. Θα χωρίσουμε τους μαθητές σε 4 ομοιογενείς, ως προς τα ενδιαφέροντα και τις επιθυμίες τους, ομάδες. Αμέσως μετά θα ζητήσουμε από τα παιδιά και των τεσσάρων ομάδων να εντοπίσουν τις δυσνόητες λέξεις του κειμένου, τις οποίες θα καταγράψουν σε πίνακα ο οποίος θα είναι κοινός σε όλα τα φύλλα εργασίας. Από την πρώτη ομάδα (3 μαθητές) θα ζητήσουμε να πληκτρολογήσουν τη διεύθυνση της Πύλης για την ελληνική γλώσσα,www.greeklanguage.gr, και θα τους ζητήσουμε να εντοπίσουν τη σημασία των άγνωστων λέξεων από τα λεξικά της Πύλης, καθώς επίσης και να συμπληρώσουν από ένα συνώνυμο για καθεμιά από τις λέξεις αυτές. Από τη δεύτερη ομάδα (4 μαθητές) θα ζητήσουμε, αφού θα έχει γνωστοποιήσει στην πρώτη ομάδα τις άγνωστες λέξεις, να ανατρέξει στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.digitalschool.minedu.gov.gr όπου και θα βρει το σχολικό εγχειρίδιο για να εντοπίσει τη θεωρία για την περίληψη στις σελίδες 262 και 263. Τις σημαντικές πληροφορίες θα καταγράψουν στο φύλλο εργασίας τους, όπου υπάρχουν ερωτήσεις στις οποίες καλούνται να απαντήσουν. Από την τρίτη ομάδα (4 μαθητές) θα ζητήσουμε, αφού θα έχει γνωστοποιήσει στην πρώτη ομάδα τις άγνωστες λέξεις, να εντοπίσει τη θεωρία της περίληψης στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Πύλης για την ελληνική γλώσσα, www.greek-language.gr και να καταγράψει τις βασικές λεπτομέρειες στο φύλλο εργασίας της. Μετά θα δημιουργήσουν μια παρουσίαση παρόμοια με εκείνη της δεύτερης ομάδας. Από την τέταρτη ομάδα (4 μαθητές) θα ζητήσουμε, αφού θα έχει γνωστοποιήσει τις άγνωστες λέξεις στην πρώτη ομάδα, να εκπονήσει το διάγραμμα του συγκεκριμένου κειμένου σε έγγραφο word με τον τίτλο «Διάγραμμα κειμένου», αφού συμβουλευτούν το διάγραμμα της σελίδας 256 του σχολικού εγχειριδίου, το οποίο θα βρουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.digitalschool.minedu.gov.gr. Β΄Φάση,2η διδακτική ώρα:
  • 8. Κατά τη διάρκεια της δεύτερης διδακτικής ώρας θα ζητήσουμε από την πρώτη ομάδα να πληκτρολογήσει την ηλεκτρονική διεύθυνση www.digitalschool.minedu.gov. gr όπου θα εντοπίσουν τις διαρθρωτικές λέξεις και τη σημασία τους, μαζί με σχετικά παραδείγματα, οι οποίες, σε συνδυασμό με τις διαρθρωτικές λέξεις που υπάρχουν στο σχολικό εγχειρίδιο στη σελίδα 248, θα βοηθήσουν στην κατανόηση των νοημάτων και στην εκπόνηση της περίληψης. Τις λέξεις αυτές θα τις καταγράψουν σε έγγραφο του word με τον τίτλο «Διαρθρωτικές λέξεις». Κατά τη διάρκεια της δεύτερης διδακτικής ώρας θα ζητήσουμε από τη δεύτερη ομάδα να δημιουργήσει μια παρουσίαση στο power point με τον τίτλο «Θεωρία περίληψης», η οποία θα περιέχει τις σημαντικότερες πληροφορίες από τη θεωρία της περίληψης τις οποίες κατέγραψε κατά τη διάρκεια της προηγούμενης ώρας στο φύλλο εργασίας. Στο τέλος της ώρας θα παρουσιάσει την εργασία αυτή στις υπόλοιπες ομάδες με τρόπο εύληπτο. Κατά τη διάρκεια της δεύτερης διδακτικής ώρας θα ζητήσουμε από την τρίτη ομάδα να δημιουργήσει μια παρουσίαση στο power point με τον τίτλο «Θεωρία περίληψης», η οποία θα περιέχει τις σημαντικότερες πληροφορίες από τη θεωρία της περίληψης τις οποίες κατέγραψε κατά τη διάρκεια της προηγούμενης ώρας στο φύλλο εργασίας. Στο τέλος της ώρας θα παρουσιάσει την εργασία αυτή στις υπόλοιπες ομάδες με τρόπο εύληπτο. Κατά τη διάρκεια της δεύτερης διδακτικής ώρας θα παραπέμψουμε την τέταρτη ομάδα στο βιβλίο του εκπαιδευτικού για τη νεοελληνική γλώσσα στην ηλεκτρονική διεύθυνση του ψηφιακού σχολείου, www.digitalschool.minedu.gov.gr, και θα ζητήσουμε από τα παιδιά να καταγράψουν ορισμένα από τα ρήματα που δηλώνουν μέσα στην περίληψη τις γλωσσικές πράξεις του συγγραφέα του πρωτότυπου κειμένου, τα οποία βρίσκονται στις σελίδες 256 έως 258 του συγκεκριμένου βιβλίου και θα τους ζητήσουμε να τα αποθηκεύσουν σε έγγραφο του word τον τίτλο «Ρήματα- Γλωσσικές πράξεις του συγγραφέα». Επίσης, στην ίδια ηλεκτρονική διεύθυνση θα τους παραπέμψουμε στο σχολικό εγχειρίδιο, στη σελίδα 266 να διαβάσουν για την ενεργητική και την παθητική σύνταξη στην περίληψη και έπειτα να
  • 9. απαντήσουν στο φύλλο εργασίας σχετικά με το πότε χρησιμοποιείται η καθεμία από τις συντάξεις αυτές στην περίληψη. Αναμένεται πως οι παρουσιάσεις των εργασιών και των τεσσάρων ομάδων θα γίνουν μέχρι το τέλος της δεύτερης διδακτικής ώρας. Γ΄Φάση,3η διδακτική ώρα: Κατά τη διάρκεια της τρίτης διδακτικής ώρας ζητάμε από όλα τα παιδιά να γράψουν στο word ανά ομάδες την περίληψη του κειμένου. Δ’ Φάση,4η διδακτική ώρα: Κατά την τέταρτη ώρα θα γίνει η παρουσίαση των περιλήψεων από ένας εκπρόσωπο της κάθε ομάδας ,επιλεγμένο από τα υπόλοιπα μέλη της. Οι υπόλοιπες ομάδες θα καταγράφουν τη γνώμη τους για κάθε περίληψη που ακούνε σε ένα έγγραφο του word με τίτλο «Κριτική» και στο τέλος της ώρας θα διαβάσουν τις παρατηρήσεις τους και στις υπόλοιπες ομάδες. 11.Αξιολόγηση: Η αξιολόγηση των εργασιών κάθε ομάδας πραγματοποιείται κατά τη διάρκεια των διαδοχικών φάσεων. Η αξιολόγηση είναι διαμορφωτική στην Α΄ και Β΄ φάση και τελική στη Γ΄ και Δ΄ φάση. Εδράζεται στα κριτήρια που γνωστοποιήθηκαν στους μαθητές την 1 η διδακτική ώρα. Τα κριτήρια αυτά αφορούν:
  • 10.  την ανταπόκριση στους αρχικούς στόχους·  τον τρόπο συνεργασίας και επικοινωνίας των μελών της ομάδας·  την πληρότητα των κειμένων ως προς το περιεχόμενο, την έκφραση και τη δομή·  την αξιοποίηση των δυνατοτήτων του ηλεκτρονικού περιβάλλοντος εργασίας·  τον πολυτροπικό χαρακτήρα της τελικής παρουσίασης. Φορέας της διαμορφωτικής αξιολόγησης είναι ο εκπαιδευτικός. Παρακολουθεί των διακριτικά, κατά τις επιμέρους φάσεις, την πορεία εργασιών και τις δεξιότητες [συγγραφικές, επικοινωνιακές, συνεργατικές, τεχνολογικές] των μαθητών και παρεμβαίνει με υποδείξεις και ανατροφοδότηση των ομάδων. Η τελική αξιολόγηση πραγματοποιείται κατά τη διάρκεια της Γʹ και Δ΄ φάσης. Οι μαθητές κρίνουν και συγκρίνουν το αποτέλεσμα της δικής τους εργασίας και των άλλων ομάδων με βάση τα ανωτέρω κριτήρια προβαίνοντας σε αυτο-αξιολόγηση και ετερο-αξιολόγηση. Ο εκπαιδευτικός με τα ίδια κριτήρια αξιολογεί τόσο τις εργασίες όσο και τη λειτουργικότητα του σεναρίου και τα στάδια της μαθησιακής διαδικασίας, ώστε να προβεί στις αναγκαίες βελτιώσεις όσον αφορά ζητήματα, όπως συνθήκες εργασίας, στόχοι, χρονισμός κ.ά. 12. Προστιθέμενη αξία του σεναρίου: Με την χρήση των ΤΠΕ επιδιώκεται η διδασκαλία και η διαδικασία μάθησης να γίνουν πιο εύκολες και πιο γοητευτικές για τους μαθητές καθώς οι νέες τεχνολογίες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας μας. Ειδικότερα:
  • 11. 1). Με την χρήση του διαδικτύου ως γνωστικού εργαλείου προωθείται η αυτενέργεια των μαθητών μέσω της αναζήτησης πληροφοριών και της αποκάλυψης της γνώσης. Αποσκοπεί στην ανάπτυξη κριτικής σκέψης μέσω της κριτικής επεξεργασίας των πληροφοριών. Επίσης αποτελεί το σημαντικότερο εργαλείο επικοινωνίας του καθηγητή με το μαθητή καθώς και των μαθητών μεταξύ τους. 2). Με την χρήση του επεξεργαστή κειμένου(word) ως εργαλείου διαχείρισης και τρόπου έκφρασης πληροφοριών επιδιώκεται η ομαδοσυνεργατική παραγωγή γραπτού λόγου. Για το λόγο αυτό και τα φύλλα εργασίας είναι σε μορφή word. 3). Με την χρήση των πινάκων ως εργαλεία επεξεργασίας και παρουσίασης δεδομένων επιδιώκεται η οργάνωση, η ταξινόμηση και η κατηγοριοποίηση των πληροφοριών. 4). Η χρήση της προβολής παρουσίασης (power point) ως εργαλείο διδασκαλίας αποτελεί ένα ισχυρό μέσο μάθησης και παρουσίασης, καθώς εκτός από κείμενο διαθέτει εικόνα, ήχο και άλλα εφέ. Όσον αφορά τον παραδοσιακό γραμματισμό, οι μαθητές αναμένεται να εξασκηθούν περισσότερο στην τεχνική της περίληψης, στη χρήση της ενεργητικής και της παθητικής σύνταξης, στη χρήση των διαρθρωτικών λέξεων, στη βελτίωση της έκφρασής τους, να κατανοήσουν έννοιες του κειμένου, να είναι σε θέση να χειρίζονται τον προφορικό και τον γραπτό λόγο και να μπορούν με περισσότερη ευκολία να εκπονούν το διάγραμμα του κειμένου . Όσον αφορά τον κριτικό-πολιτιστικό γραμματισμό, οι μαθητές αναμένεται να ευαισθητοποιηθούν ως προς την αξία του θεάτρου , να αναπτύξουν την κριτική τους ικανότητα και να μπορούν να συνεργάζονται.
  • 12. 13. Κριτική σεναρίου- Επέκταση: Μετά την ολοκλήρωση της διδασκαλίας και τον αναστοχασμό της εκπαιδευτικής πορείας, παρατηρήθηκε ότι σε γενικές γραμμές επιτεύχθηκαν οι στόχοι που είχαν τεθεί από την αρχή. Οι μαθητές επέδειξαν θετική στάση ως προς την χρήση των ΤΠΕ καθώς τους είναι πιο οικεία, άρα και πιο ελκυστικά και ως προς την ομαδοσυνεργατική τεχνική. Αρνητικοί παράγοντες για την εκπλήρωση των στόχων θεωρούνται ο θόρυβος και η ανησυχία που προκαλούν οι μαθητές όταν εργάζονται σε ομάδες καθώς δεν συνηθίζεται στην παραδοσιακή διδασκαλία. Επίσης ο χρόνος δεν ήταν επαρκής για την ολοκλήρωση των ασκήσεων στα φύλλα εργασίας και έτσι οι μαθητές έπρεπε να τα συνεχίσουν στο σπίτι τους. Μειονέκτημα αποτελεί και το ότι το εργαστήριο της πληροφορικής δεν είναι πάντα ελεύθερο και πρέπει να γίνει προσυνεννόηση με τον καθηγητή της πληροφορικής και το ότι στο ωρολόγιο πρόγραμμα δεν είναι εύκολο να βρεθεί συνεχόμενο δίωρο. Έτσι σε άλλη μελλοντική εφαρμογή θα χρειαστεί διαφορετικός χρονικός καθορισμός. Στο μέλλον η όλη προσπάθεια των παιδιών θα αναρτηθεί στο blog του σχολείου. 14. Βιβλιογραφία: Σχολικό εγχειρίδιο Νεοελληνικής Γλώσσας, Έκφραση-Έκθεση Β’ Λυκείου. Βιβλίο καθηγητή Νεοελληνικής Γλώσσας Β’ Λυκείου. Πύλη για την Ελληνική Γλώσσα, www.greek-language.gr
  • 13. Ψηφιακό Σχολείο, www.digitalschool.minedu.gov.gr Επιμορφωτικό υλικό για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών (ΑΠΣ) Κουτσογιάννης Δ. (2007), Η αξιοποίηση των τεχνολογιών της πληροφορίας και επικοινωνίας στη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων και κυρίως στη διδασκαλία της ελληνικής. Θεσσαλονίκη: Κέντρο ελληνικής γλώσσας Ματσαγγούρας Η. (1995), Ομαδοκεντρική διδασκαλία και μάθηση. Θεωρία και πράξη της διδασκαλίας κατά ομάδες, Αθήνα, εκδόσεις Γρηγόρης.