SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
В основу розробки гендерночутливого уроку української літератури
покладено метод проєктної діяльності здобувачів та здобувачок освіти.
Юна особистість, створюючи проєкт, виявляє себе стратегічно, тактично або
ситуативно, відповідно до моделі, яку запрограмувала. Тому вчителю
важливо впроваджувати у навчанні ті проєкти, в основі яких присутнє
конструювання особистісних концепцій життя, досягнення в ньому успіху.
Створюючи життєтворчі проєкти, здобувачі та здобувачки освіти мають змогу
здійснювати певні дії над душею, думками, поведінкою, способом життя,
перетворюють себе для досягнення щастя, мудрості, досконалості, а
здатність до самовдосконалення - один із складників успіху. І як очікуваний
результат: задоволення від виконаної роботи й здобуття знань більше, ніж ті,
які такого матеріалу не розглядали.
План – конспект уроку української літератури в 10 класі
Тема уроку: Життя і творчість Ольги Кобилянської. Її проза – зразок
раннього українського модернізму. Жанрові особливості, провідні теми та
ідеї
Мета уроку:
ознайомити учнівство з життєвою долею відомої української майстрині
пера, психологині, яка глибоко і тонко вміла розкрити образи жінок –
інтелектуалок, захопити молодь читанням творів справді сильної жінки,
талановитої письменниці, борчині за права і можливості жінок у
суспільстві;
розвивати дослідницькі навички учнів і учениць, уміння віднаходити в
додатковій літературі цікаві й достовірні матеріали, що не обмежуються
шкільною програмою, та працювати в колективі;
виховувати в молоді захоплення багатогранною творчою спадщиною та
неабиякою громадською діяльністю Ольги Кобилянської, взаємопідтримку
та взаємоповагу при роботі в команді, справедливість під час
взаємооцінювання.
Тип уроку: Захист проєктів.
Обладнання: мультимедійна дошка, комп’ютер, презентації, портрети,
виставка творів О.Кобилянської
ПЕРЕБІГ УРОКУ
.
І. Організаційний момент
Вступне слово вчительки: - Чи багато в нашій історії людей, котрих можна
вважати справді великими і визначними? - Багато,- скажете ви, і то буде
ваша правда. Та у довгому ряду кожне з імен є особливим, по-своєму
яскравим і неповторним. Наш сьогоднішній урок дає нам щасливу
можливість, на жаль, лише одного разу за весь шкільний період,
познайомитися з життєвою долею неперевершеної талановитої
української письменниці, перекладачки, громадської діячки, психологині,
борчині за права і можливості жіноцтва і просто високоінтелігентної панни
– Ольги Юліанівни Кобилянської.
Хто ж вона? Яке її коріння? Складність і суперечливість поглядів для її
доби, і зрозумілість і визнання для нашої сучасності…І ще багато інших
питань, які не можуть бути непоміченими поціновувачами і
поціновувачками справжнього непересічного таланту!
У нас сьогодні – урок захисту проєктів. Вам було запропоновано теми і
вами були обрані напрямки вашої проєктної діяльності. Тож, поділившись
на групи, ви здійснили справжню дослідницьку діяльність, щоб вразити нас
змістовністю й масштабністю своїх пошуків. Зауважу, що відповідно до
об’єму особистого внеску в загальну роботу ви взаємно оціните один
одного.
На дошці - тема
уроку:
Ольга
Юліанівна
Кобилянська
(1878 – 1942)
Епіграф:
«Бути самій собі ціллю…»
ІІ. Захист проєктів
ПЕРШИЙ ПРОЄКТ
Презентація «Гірська орлиця – відома та незнайома…»
(використаний матеріал з
https://vseosvita.ua/library/prezentacia-girska-orlica-vidoma-taneznajoma)
ДРУГИЙ ПРОЄКТ
Ольга Кобилянська – предтеча нової сучасної української жінки
Наша група пропонує вашій увазі огляд творчості Ольги Юліанівни
Кобилянської у вигляді усного журналу.
1.molbuk.ua. 2. http://www.nas.gov.ua/ 3. http://www.chytomo.com/feministka-j-pysmennytsia-z-
bukovyny-25-faktiv-pro-kobyliansku/ 4.
1. Ольга Кобилянська належить до тих мисткинь, яка своєю творчістю
ввійшла в історію вітчизняної белетристики назавжди. Сучасне
літературознавство відводить їй місце однієї з перших українських
авторок-модерністок, художні здобутки якої засвідчили європейський
рівень української літератури кінця ХІХ – початку ХХ століть. В різних
аспектах творча спадщина письменниці досліджена у працях багатьох
критиків. Однак новаторство О. Кобилянської у просторі жіночої прози
відкриває можливості нових прочитань її творчого доробку.
2. Свій письменницький шлях вона починає як німецькомовна авторка.
Перші її твори написані саме німецькою. Навіть свою «Царівну»
Кобилянська почала писати німецькою під назвою «Лореляй». Вона писала
вірші, згодом – новели, пізніше – повісті, сюжети для яких знаходила у
життєвих ситуаціях, які проживала сама. Особливість творчості
Кобилянської у тому, що кожен її великий твір умовно «обростав» малими
прозовими жанрами: і
тому, що мала
прозова форма була
популярна того часу, й
аби попрактикуватися
у розкритті характеру
персонажа.
3. 1891 році з її
«Царівною» вперше
знайомиться Леся
Українка.
Твором вона захоплена,
порівнює Кобилянську з
Жорж Санд та називає
«писателькою нової школи, неоромантичної». А 1899 пише до Ольги першого
листа. Влітку того ж року Леся з мамою запрошують Кобилянську до себе в
гості на Полтавщину. «Леся дуже приємна і говірлива», – згадує Ольга у листі
до батьків. Весною 1901 Лариса Косач прибуває до Чернівців. Для Лесі то був
важкий час: вона нещодавно поховала Сергія Мержинського, який помер від
сухот. Леся хвора та нервова, Кобилянська наймає їй лікаря. Українка називає
її дім «санаторієм на Новому Світі». Довіряє Ользі переписати створену за ніч
біля вмираючого Сергія поему «Одержима». І в «Лісовій пісні», і в
«Кассандрі» порушується також проблема довіри соціуму до того, про що і
як саме говорить жінка. Згодом Ольга везе Лесю в Кімполунг, показує
гори. Кобилянська і Косач стають товаришками на все життя, хоч бачились
лише кілька разів. Жіноча дружба в літературі та її культурне значення -
соціокультурний і естетичний феномен становлення повноцінної модерної
української спільноти.
4. . У 35 років її ім’я було вже добре відоме в Європі та Буковині, хоч вона й
жила на краю Австро-Угорської імперії.
Її твори видавали та перекладали німецькою, чеською, польською, вона мала
стипендію із Відня за свою літературну діяльність і часто їздила у тодішню
столицю.
5. Оскільки Ольга Кобилянська була феміністкою, героїнями її художніх творів
часто ставали вільні жінки …– неодружені, розумні, інтелігентні, які прагнули
себе реалізувати, але не мали для цього необхідної підтримки (якою
зазвичай виступав чоловік). Відповідно, тим середовищем, де могла себе
реалізувати така «нова жінка», було саме жіноче товариство. «Кобилянська
продемонструвала суть жіночої дружби. Цій темі присвячено «Царівну»,
«Valse mélancolique», «Людину», героїні яких намагаються вирости над
собою, вповні реалізуватися, досягти свого зеніту (або, як писала Ольга
Кобилянська, «свого полудневого»). Кобилянська і сама була такою
емансипованою, вільною, сміливою жінкою доби «fin de siècle». Героїні
Ольги Кобилянської часто є проєкціями її власного „я”, доповненими й
великою мірою ідеалізованими. Письменниця передусім сама була однією з
тих „нових жінок”, які хоча й не заперечували цілком шлюбну інституцію,
проте сенс свого життя вбачали не лише в завоюванні чоловічих сердець, а
прагнули нарівні з ними здобути гарну освіту, віднайти й зреалізувати себе в
суспільно корисній діяльності, щоб осягнути незалежне становище.
6 Стосовно жіночого товариства: .
Спілкуватись та наполегливо вивчати
українську її спонукають подруги, з
якими познайомилась юнкою. Після
знайомства із Кобринською, що вже
активно займалася громадським
життям, Ольга ще більш гостро
проживає свої феміністичні погляди.
У 1894 вона стає однією з ініціаторок
створення «Товариства руських жінок на Буковині», на одному із засідань
виступає з доповіддю. Проте дуже скоро полишає організацію через її
москвофільські погляди. Одночасно допомагає Наталі видавати альманах
«Наша доля»; стає головою таємного товариства «Кружок українських
дівчат»; пише нариси, статті, виступає у журналі «Народ».
Августа Кохановська, яка згодом ілюструватиме новели письменниці
«Некультурна», «Природа», «Битва», «Під голим небом»; Софія Окуневська,
перша українка на західноукраїнських землях, що здобула університетську
освіту і стала лікаркою; Наталя Кобринська, письменниця, очільниця
жіночого руху на Галичині. Згодом Августі Кобилянська присвятить
«коротку фантазію» «Людина з народу», Кобринській – повість «Людина»,
Окуневська стане прообразом героїні «Доля чи воля».
7. З іменем О. Кобилянської в українській прозі пов’язане також опрацювання
нової теми – долі освіченої дівчини, яка не може змиритися з бездуховністю
міщанського середовища. Кожен твір письменниці вражає поетичністю,
витонченістю й глибиною зображення характерів, особливо жіночих. За це
дослідники літератури називають її твори енциклопедією жіночої душі. Ольга
Кобилянська – це письменниця глибоких душевних переживань, напруженої
думки, ліричних настроїв. Вона виступила як прозаїк-новаторка.
8.Найповніше видання творів:
Кобилянська О. Ю. Зібрання творів : у 10 т. / Ольга Кобилянська ; редкол.:
В.І. Антофійчук (голова) та ін. – Чернівці : Букрек, 2018.
ТРЕТІЙ ПРОЄКТ
Наша група пропонує вашій увазі презентацію «Мало хто знає».
У ній ми подаємо маловідомі
для загалу, але дуже цікаві факти
з життя Ольги Кобилянської
(демонстрація презентації).
ЧЕТВЕРТИЙ ПРОЄКТ
Увічнення пам'яті Ольги
Кобилянської.
У місті Гура-Гумора, де
народилася письменниця,
встановлено пам'ятник і названо
сквер її ім'ям.
У ряді українських міст ім'ям Кобилянської названі вулиці, у тому числі в
Чернівцях.
Чернівецький музично-драматичний театр носить ім'я Ольги
Кобилянської.
.
Пам'ятник Ользі Кобилянській в Чернівцях
У Чернівцях є
літературно-
меморіальний
музей Ольги
Кобилянської
У селі Димка Чернівецької
розташований
області
музей- садиба Ольги
Кобилянської. Саме
тут можна побачити щоденник
Ольги, написаний
німецькою мовою.
Музеїв письменниці в
Україні лише два.
У селі Унгурь Окницького району (Молдова) відкрито музей і пам'ятник
українській письменниці Ользі Кобилянській, а місцевому ліцею присвоєно її
ім'я.
У 1963 році випущена поштова марка СРСР, присвячена Кобилянській.
У 2013 році в Україні була
випущена поштова марка,
присвячена Ользі
Кобилянській, і побачила світ
пам'ятна монета номіналом у
2 гривні.
За творами письменниці знято фільми "Земля", "Вовчиця", "Меланхолійний
вальс", "Царівна” та ін
В Україні існує літературно-мистецька премія імені Ольги Кобилянської.
Літературно-мистецька премія імені Ольги Кобилянської заснована
2006 року редакцією газети «Буковинське віче» та Готельним
комплексом «Буковина» (м. Чернівці).
Присуджується щороку за найкращий літературний, художній або
публіцистичний твір, наукову розвідку про життєдіяльність сучасної
жінки в Україні, становище її в суспільстві, ситуацію щодо гендерної
політики в державі. Оцінюються результати минулого року.
Вручення премії відбувається в день народження О. Кобилянської.
Нагороджені одержують спеціальний диплом лауреата та грошову
премію.
Ольга Кобилянська в соціальних мережах.
У соціальній мережі Facebook є спільнота.
В "Одноклассниках" по запиту "Ольга Кобилянська" знайдена 1 група.
В Youtube за запитом "Ольга Кобилянська" - 1400 відповідей:
Є документальний фільм: “Ольга Кобилянська”.
Для аналізу популярності запиту "Ольга Кобилянська" використовується
сервіс пошукової системи Яндекс wordstat.yandex, виходячи з якого можна
зробити висновок, що за станом на 16 січня 2016 року кількість запитів за
місяць склала 5506, що видно на скрині.
За період з кінця 2014 р. найбільшу кількість запитів зареєстровано в лютому
2014 року - 71 881 запит за місяць. Це, все-таки цифри, я вам скажу!!!!
ІІІ. Підсумок.
Слово вчительки:
- Ольга Кобилянська – людина з європейським мисленням. «Себе треба
різьбити,» - повторювала вона, і таких типів, таких жіночих образів, які
виплекала письменниця, до неї, та й довго після неї, в літературі не було.
Вона була в курсі всіх культурних, політичних, літературних подій того часу,
мала вишуканий смак у всьому: від моди до літератури і побутових дрібниць.
Вона першою в українській літературі торкнулася теми жінки-інтелігентки, яка
прагне не тільки до особистого щастя, але і вирватися з "болота" міщанства.
Вона вірила в містику, ( у музеї й досі зберігається пучечок едельвейсів,
знайдених ще в юності). Вона мріяла про море, так і не побачивши його
жодного разу, хоч у творах зображувала його так, ніби біля нього жила. Вона
була народжена з природи, силу їй давали гори, давала земля. Мені
пригадується її новела «Битва». У 1905 році вона прозвучала , як набат, як
попередження катастрофи. А знаєте, про що вона? Про те, як у дикі,
незаймані нетрі карпатських лісів прийшла ЛЮДИНА! Прийшла, як господар, і
почала свою звичну діяльність – нищити! При нагоді зверніться до цієї
новели, адже сьогодні саме з причини вирубаних лісів щовесни від повені
потерпає прикарпатське населення. А Ольга Кобилянська більш, як 100 років
тому, застерігала від таких наслідків!
Вона – емансипатка, феміністка, але, в першу чергу, вона жінка з тонким і
гострим розумом, з глибокою філософською думкою. «Я буду пильно
працювати, я буду працювати так, щоб їх голови не доходили до моєї
висоти!» - писала письменниця.
«Жінка може все! Єдине, проживши вік, чого не може збагнути вона, це те,
що ж їй насправді потрібно було для щастя»…
ІV Домашнє завдання:
Прочитати нарис «Impromtu phantasie», звернути увагу на моменти
автобіографічності. Знайти й прослухати однойменний музичний твір
польського композитора Фрідеріка Шопена.

More Related Content

Similar to 265,23.docx

естетичний ідеал жінки у літературі поч.хх ст. та поч.ххі ст
естетичний ідеал жінки у літературі поч.хх ст. та поч.ххі стестетичний ідеал жінки у літературі поч.хх ст. та поч.ххі ст
естетичний ідеал жінки у літературі поч.хх ст. та поч.ххі стСветлана Шумило
 
Svitova literatura-10-klas-zvynjackovskyj
Svitova literatura-10-klas-zvynjackovskyjSvitova literatura-10-klas-zvynjackovskyj
Svitova literatura-10-klas-zvynjackovskyjkreidaros1
 
10 литер звиняцьковський_миров_2010_укр
10 литер звиняцьковський_миров_2010_укр10 литер звиняцьковський_миров_2010_укр
10 литер звиняцьковський_миров_2010_укрAira_Roo
 
Svitova literatura-10-klas-zvinyackovskijj-sverbilova
Svitova literatura-10-klas-zvinyackovskijj-sverbilovaSvitova literatura-10-klas-zvinyackovskijj-sverbilova
Svitova literatura-10-klas-zvinyackovskijj-sverbilovafreegdz
 
10 sl z
10 sl z10 sl z
10 sl zUA1011
 
10 sl z
10 sl z10 sl z
10 sl z4book
 
Portfel.in.ua 109 svit_lit_zvin
Portfel.in.ua 109 svit_lit_zvinPortfel.in.ua 109 svit_lit_zvin
Portfel.in.ua 109 svit_lit_zvinportfel
 
Творчисть О Забужко
  Творчисть О Забужко  Творчисть О Забужко
Творчисть О Забужкоmia230993
 
Згадати не можна забути
Згадати не можна забутиЗгадати не можна забути
Згадати не можна забутиНБ МДУ
 
10 ul s_2010_u
10 ul s_2010_u10 ul s_2010_u
10 ul s_2010_uUA1011
 
Ukrliteratura standart-10-klas-semenjuk
Ukrliteratura standart-10-klas-semenjukUkrliteratura standart-10-klas-semenjuk
Ukrliteratura standart-10-klas-semenjukkreidaros1
 
Ukrajinska literatura-10-klas-semenyuk-tkachuk
Ukrajinska literatura-10-klas-semenyuk-tkachukUkrajinska literatura-10-klas-semenyuk-tkachuk
Ukrajinska literatura-10-klas-semenyuk-tkachukfreegdz
 
Ольга Кобилянська "Земля"
Ольга Кобилянська "Земля"Ольга Кобилянська "Земля"
Ольга Кобилянська "Земля"OksanaTroshuna
 

Similar to 265,23.docx (20)

До ювілею Оксани Забужко
До ювілею Оксани ЗабужкоДо ювілею Оксани Забужко
До ювілею Оксани Забужко
 
До ювілею Оксани Забужко
До ювілею Оксани ЗабужкоДо ювілею Оксани Забужко
До ювілею Оксани Забужко
 
естетичний ідеал жінки у літературі поч.хх ст. та поч.ххі ст
естетичний ідеал жінки у літературі поч.хх ст. та поч.ххі стестетичний ідеал жінки у літературі поч.хх ст. та поч.ххі ст
естетичний ідеал жінки у літературі поч.хх ст. та поч.ххі ст
 
10
1010
10
 
Svitova literatura-10-klas-zvynjackovskyj
Svitova literatura-10-klas-zvynjackovskyjSvitova literatura-10-klas-zvynjackovskyj
Svitova literatura-10-klas-zvynjackovskyj
 
10 литер звиняцьковський_миров_2010_укр
10 литер звиняцьковський_миров_2010_укр10 литер звиняцьковський_миров_2010_укр
10 литер звиняцьковський_миров_2010_укр
 
Svitova literatura-10-klas-zvinyackovskijj-sverbilova
Svitova literatura-10-klas-zvinyackovskijj-sverbilovaSvitova literatura-10-klas-zvinyackovskijj-sverbilova
Svitova literatura-10-klas-zvinyackovskijj-sverbilova
 
10 sl z
10 sl z10 sl z
10 sl z
 
10 sl z
10 sl z10 sl z
10 sl z
 
Portfel.in.ua 109 svit_lit_zvin
Portfel.in.ua 109 svit_lit_zvinPortfel.in.ua 109 svit_lit_zvin
Portfel.in.ua 109 svit_lit_zvin
 
vsgsrf
vsgsrfvsgsrf
vsgsrf
 
Творчисть О Забужко
  Творчисть О Забужко  Творчисть О Забужко
Творчисть О Забужко
 
Згадати не можна забути
Згадати не можна забутиЗгадати не можна забути
Згадати не можна забути
 
10 ul s_2010_u
10 ul s_2010_u10 ul s_2010_u
10 ul s_2010_u
 
Ukrliteratura standart-10-klas-semenjuk
Ukrliteratura standart-10-klas-semenjukUkrliteratura standart-10-klas-semenjuk
Ukrliteratura standart-10-klas-semenjuk
 
Ukrajinska literatura-10-klas-semenyuk-tkachuk
Ukrajinska literatura-10-klas-semenyuk-tkachukUkrajinska literatura-10-klas-semenyuk-tkachuk
Ukrajinska literatura-10-klas-semenyuk-tkachuk
 
sversrf
sversrfsversrf
sversrf
 
10
1010
10
 
30,23.docx
30,23.docx30,23.docx
30,23.docx
 
Ольга Кобилянська "Земля"
Ольга Кобилянська "Земля"Ольга Кобилянська "Земля"
Ольга Кобилянська "Земля"
 

More from Репетитор Історія України

онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестРепетитор Історія України
 

More from Репетитор Історія України (20)

17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
 
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
 
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
 
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
 
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
 
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
 
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
 
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
 
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
 
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
 
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
 
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
 
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
 
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docxСценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
 
3
33
3
 
2
22
2
 
1
11
1
 
методична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdfметодична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdf
 
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptxПрезентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
 
Укрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.docУкрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.doc
 

Recently uploaded

Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptJurgenstiX
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptOlgaDidenko6
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptssuser59e649
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxbagniylarisa15
 
матеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниматеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниssuserfbff20
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 

Recently uploaded (19)

Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
матеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниматеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія України
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 

265,23.docx

  • 1. В основу розробки гендерночутливого уроку української літератури покладено метод проєктної діяльності здобувачів та здобувачок освіти. Юна особистість, створюючи проєкт, виявляє себе стратегічно, тактично або ситуативно, відповідно до моделі, яку запрограмувала. Тому вчителю важливо впроваджувати у навчанні ті проєкти, в основі яких присутнє конструювання особистісних концепцій життя, досягнення в ньому успіху. Створюючи життєтворчі проєкти, здобувачі та здобувачки освіти мають змогу здійснювати певні дії над душею, думками, поведінкою, способом життя, перетворюють себе для досягнення щастя, мудрості, досконалості, а здатність до самовдосконалення - один із складників успіху. І як очікуваний результат: задоволення від виконаної роботи й здобуття знань більше, ніж ті, які такого матеріалу не розглядали. План – конспект уроку української літератури в 10 класі Тема уроку: Життя і творчість Ольги Кобилянської. Її проза – зразок раннього українського модернізму. Жанрові особливості, провідні теми та ідеї Мета уроку: ознайомити учнівство з життєвою долею відомої української майстрині пера, психологині, яка глибоко і тонко вміла розкрити образи жінок – інтелектуалок, захопити молодь читанням творів справді сильної жінки, талановитої письменниці, борчині за права і можливості жінок у суспільстві; розвивати дослідницькі навички учнів і учениць, уміння віднаходити в додатковій літературі цікаві й достовірні матеріали, що не обмежуються шкільною програмою, та працювати в колективі; виховувати в молоді захоплення багатогранною творчою спадщиною та неабиякою громадською діяльністю Ольги Кобилянської, взаємопідтримку та взаємоповагу при роботі в команді, справедливість під час взаємооцінювання. Тип уроку: Захист проєктів.
  • 2. Обладнання: мультимедійна дошка, комп’ютер, презентації, портрети, виставка творів О.Кобилянської ПЕРЕБІГ УРОКУ . І. Організаційний момент Вступне слово вчительки: - Чи багато в нашій історії людей, котрих можна вважати справді великими і визначними? - Багато,- скажете ви, і то буде ваша правда. Та у довгому ряду кожне з імен є особливим, по-своєму яскравим і неповторним. Наш сьогоднішній урок дає нам щасливу можливість, на жаль, лише одного разу за весь шкільний період, познайомитися з життєвою долею неперевершеної талановитої української письменниці, перекладачки, громадської діячки, психологині, борчині за права і можливості жіноцтва і просто високоінтелігентної панни – Ольги Юліанівни Кобилянської. Хто ж вона? Яке її коріння? Складність і суперечливість поглядів для її доби, і зрозумілість і визнання для нашої сучасності…І ще багато інших питань, які не можуть бути непоміченими поціновувачами і поціновувачками справжнього непересічного таланту! У нас сьогодні – урок захисту проєктів. Вам було запропоновано теми і вами були обрані напрямки вашої проєктної діяльності. Тож, поділившись на групи, ви здійснили справжню дослідницьку діяльність, щоб вразити нас змістовністю й масштабністю своїх пошуків. Зауважу, що відповідно до об’єму особистого внеску в загальну роботу ви взаємно оціните один одного. На дошці - тема уроку: Ольга Юліанівна Кобилянська (1878 – 1942)
  • 3. Епіграф: «Бути самій собі ціллю…» ІІ. Захист проєктів ПЕРШИЙ ПРОЄКТ Презентація «Гірська орлиця – відома та незнайома…» (використаний матеріал з https://vseosvita.ua/library/prezentacia-girska-orlica-vidoma-taneznajoma) ДРУГИЙ ПРОЄКТ Ольга Кобилянська – предтеча нової сучасної української жінки Наша група пропонує вашій увазі огляд творчості Ольги Юліанівни Кобилянської у вигляді усного журналу. 1.molbuk.ua. 2. http://www.nas.gov.ua/ 3. http://www.chytomo.com/feministka-j-pysmennytsia-z- bukovyny-25-faktiv-pro-kobyliansku/ 4.
  • 4. 1. Ольга Кобилянська належить до тих мисткинь, яка своєю творчістю ввійшла в історію вітчизняної белетристики назавжди. Сучасне літературознавство відводить їй місце однієї з перших українських авторок-модерністок, художні здобутки якої засвідчили європейський рівень української літератури кінця ХІХ – початку ХХ століть. В різних аспектах творча спадщина письменниці досліджена у працях багатьох критиків. Однак новаторство О. Кобилянської у просторі жіночої прози відкриває можливості нових прочитань її творчого доробку. 2. Свій письменницький шлях вона починає як німецькомовна авторка. Перші її твори написані саме німецькою. Навіть свою «Царівну» Кобилянська почала писати німецькою під назвою «Лореляй». Вона писала вірші, згодом – новели, пізніше – повісті, сюжети для яких знаходила у життєвих ситуаціях, які проживала сама. Особливість творчості Кобилянської у тому, що кожен її великий твір умовно «обростав» малими прозовими жанрами: і тому, що мала прозова форма була популярна того часу, й аби попрактикуватися у розкритті характеру персонажа. 3. 1891 році з її «Царівною» вперше знайомиться Леся Українка. Твором вона захоплена, порівнює Кобилянську з Жорж Санд та називає «писателькою нової школи, неоромантичної». А 1899 пише до Ольги першого
  • 5. листа. Влітку того ж року Леся з мамою запрошують Кобилянську до себе в гості на Полтавщину. «Леся дуже приємна і говірлива», – згадує Ольга у листі до батьків. Весною 1901 Лариса Косач прибуває до Чернівців. Для Лесі то був важкий час: вона нещодавно поховала Сергія Мержинського, який помер від сухот. Леся хвора та нервова, Кобилянська наймає їй лікаря. Українка називає її дім «санаторієм на Новому Світі». Довіряє Ользі переписати створену за ніч біля вмираючого Сергія поему «Одержима». І в «Лісовій пісні», і в «Кассандрі» порушується також проблема довіри соціуму до того, про що і як саме говорить жінка. Згодом Ольга везе Лесю в Кімполунг, показує гори. Кобилянська і Косач стають товаришками на все життя, хоч бачились лише кілька разів. Жіноча дружба в літературі та її культурне значення - соціокультурний і естетичний феномен становлення повноцінної модерної української спільноти. 4. . У 35 років її ім’я було вже добре відоме в Європі та Буковині, хоч вона й жила на краю Австро-Угорської імперії. Її твори видавали та перекладали німецькою, чеською, польською, вона мала стипендію із Відня за свою літературну діяльність і часто їздила у тодішню столицю. 5. Оскільки Ольга Кобилянська була феміністкою, героїнями її художніх творів часто ставали вільні жінки …– неодружені, розумні, інтелігентні, які прагнули себе реалізувати, але не мали для цього необхідної підтримки (якою зазвичай виступав чоловік). Відповідно, тим середовищем, де могла себе реалізувати така «нова жінка», було саме жіноче товариство. «Кобилянська продемонструвала суть жіночої дружби. Цій темі присвячено «Царівну», «Valse mélancolique», «Людину», героїні яких намагаються вирости над собою, вповні реалізуватися, досягти свого зеніту (або, як писала Ольга Кобилянська, «свого полудневого»). Кобилянська і сама була такою емансипованою, вільною, сміливою жінкою доби «fin de siècle». Героїні Ольги Кобилянської часто є проєкціями її власного „я”, доповненими й великою мірою ідеалізованими. Письменниця передусім сама була однією з тих „нових жінок”, які хоча й не заперечували цілком шлюбну інституцію, проте сенс свого життя вбачали не лише в завоюванні чоловічих сердець, а прагнули нарівні з ними здобути гарну освіту, віднайти й зреалізувати себе в суспільно корисній діяльності, щоб осягнути незалежне становище.
  • 6. 6 Стосовно жіночого товариства: . Спілкуватись та наполегливо вивчати українську її спонукають подруги, з якими познайомилась юнкою. Після знайомства із Кобринською, що вже активно займалася громадським життям, Ольга ще більш гостро проживає свої феміністичні погляди. У 1894 вона стає однією з ініціаторок створення «Товариства руських жінок на Буковині», на одному із засідань виступає з доповіддю. Проте дуже скоро полишає організацію через її москвофільські погляди. Одночасно допомагає Наталі видавати альманах «Наша доля»; стає головою таємного товариства «Кружок українських дівчат»; пише нариси, статті, виступає у журналі «Народ». Августа Кохановська, яка згодом ілюструватиме новели письменниці «Некультурна», «Природа», «Битва», «Під голим небом»; Софія Окуневська, перша українка на західноукраїнських землях, що здобула університетську освіту і стала лікаркою; Наталя Кобринська, письменниця, очільниця жіночого руху на Галичині. Згодом Августі Кобилянська присвятить «коротку фантазію» «Людина з народу», Кобринській – повість «Людина», Окуневська стане прообразом героїні «Доля чи воля». 7. З іменем О. Кобилянської в українській прозі пов’язане також опрацювання нової теми – долі освіченої дівчини, яка не може змиритися з бездуховністю міщанського середовища. Кожен твір письменниці вражає поетичністю, витонченістю й глибиною зображення характерів, особливо жіночих. За це дослідники літератури називають її твори енциклопедією жіночої душі. Ольга Кобилянська – це письменниця глибоких душевних переживань, напруженої думки, ліричних настроїв. Вона виступила як прозаїк-новаторка. 8.Найповніше видання творів: Кобилянська О. Ю. Зібрання творів : у 10 т. / Ольга Кобилянська ; редкол.: В.І. Антофійчук (голова) та ін. – Чернівці : Букрек, 2018.
  • 7. ТРЕТІЙ ПРОЄКТ Наша група пропонує вашій увазі презентацію «Мало хто знає». У ній ми подаємо маловідомі для загалу, але дуже цікаві факти з життя Ольги Кобилянської (демонстрація презентації). ЧЕТВЕРТИЙ ПРОЄКТ Увічнення пам'яті Ольги Кобилянської. У місті Гура-Гумора, де народилася письменниця, встановлено пам'ятник і названо сквер її ім'ям.
  • 8. У ряді українських міст ім'ям Кобилянської названі вулиці, у тому числі в Чернівцях. Чернівецький музично-драматичний театр носить ім'я Ольги Кобилянської. . Пам'ятник Ользі Кобилянській в Чернівцях У Чернівцях є літературно- меморіальний музей Ольги Кобилянської
  • 9. У селі Димка Чернівецької розташований області музей- садиба Ольги Кобилянської. Саме тут можна побачити щоденник Ольги, написаний німецькою мовою. Музеїв письменниці в Україні лише два.
  • 10. У селі Унгурь Окницького району (Молдова) відкрито музей і пам'ятник українській письменниці Ользі Кобилянській, а місцевому ліцею присвоєно її ім'я. У 1963 році випущена поштова марка СРСР, присвячена Кобилянській. У 2013 році в Україні була випущена поштова марка, присвячена Ользі Кобилянській, і побачила світ пам'ятна монета номіналом у
  • 11. 2 гривні. За творами письменниці знято фільми "Земля", "Вовчиця", "Меланхолійний вальс", "Царівна” та ін В Україні існує літературно-мистецька премія імені Ольги Кобилянської. Літературно-мистецька премія імені Ольги Кобилянської заснована 2006 року редакцією газети «Буковинське віче» та Готельним комплексом «Буковина» (м. Чернівці). Присуджується щороку за найкращий літературний, художній або публіцистичний твір, наукову розвідку про життєдіяльність сучасної жінки в Україні, становище її в суспільстві, ситуацію щодо гендерної політики в державі. Оцінюються результати минулого року. Вручення премії відбувається в день народження О. Кобилянської. Нагороджені одержують спеціальний диплом лауреата та грошову премію.
  • 12. Ольга Кобилянська в соціальних мережах. У соціальній мережі Facebook є спільнота. В "Одноклассниках" по запиту "Ольга Кобилянська" знайдена 1 група. В Youtube за запитом "Ольга Кобилянська" - 1400 відповідей: Є документальний фільм: “Ольга Кобилянська”. Для аналізу популярності запиту "Ольга Кобилянська" використовується сервіс пошукової системи Яндекс wordstat.yandex, виходячи з якого можна зробити висновок, що за станом на 16 січня 2016 року кількість запитів за місяць склала 5506, що видно на скрині. За період з кінця 2014 р. найбільшу кількість запитів зареєстровано в лютому 2014 року - 71 881 запит за місяць. Це, все-таки цифри, я вам скажу!!!! ІІІ. Підсумок. Слово вчительки: - Ольга Кобилянська – людина з європейським мисленням. «Себе треба різьбити,» - повторювала вона, і таких типів, таких жіночих образів, які виплекала письменниця, до неї, та й довго після неї, в літературі не було. Вона була в курсі всіх культурних, політичних, літературних подій того часу, мала вишуканий смак у всьому: від моди до літератури і побутових дрібниць. Вона першою в українській літературі торкнулася теми жінки-інтелігентки, яка прагне не тільки до особистого щастя, але і вирватися з "болота" міщанства. Вона вірила в містику, ( у музеї й досі зберігається пучечок едельвейсів, знайдених ще в юності). Вона мріяла про море, так і не побачивши його жодного разу, хоч у творах зображувала його так, ніби біля нього жила. Вона була народжена з природи, силу їй давали гори, давала земля. Мені пригадується її новела «Битва». У 1905 році вона прозвучала , як набат, як попередження катастрофи. А знаєте, про що вона? Про те, як у дикі, незаймані нетрі карпатських лісів прийшла ЛЮДИНА! Прийшла, як господар, і почала свою звичну діяльність – нищити! При нагоді зверніться до цієї новели, адже сьогодні саме з причини вирубаних лісів щовесни від повені
  • 13. потерпає прикарпатське населення. А Ольга Кобилянська більш, як 100 років тому, застерігала від таких наслідків! Вона – емансипатка, феміністка, але, в першу чергу, вона жінка з тонким і гострим розумом, з глибокою філософською думкою. «Я буду пильно працювати, я буду працювати так, щоб їх голови не доходили до моєї висоти!» - писала письменниця. «Жінка може все! Єдине, проживши вік, чого не може збагнути вона, це те, що ж їй насправді потрібно було для щастя»… ІV Домашнє завдання: Прочитати нарис «Impromtu phantasie», звернути увагу на моменти автобіографічності. Знайти й прослухати однойменний музичний твір польського композитора Фрідеріка Шопена.