2. ЗМІСТ
I. Анотація.
Навчити учнів використовувати можливості освітніх мереж для
підвищення якості навчання та розвитку інформаційної компетентності.
II. Основна частина
Розробкауроку«Паралельне з’єднанняпровідників» з
використанням інноваційних Інтернет-технологій.
Структура уроку:
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація знань (використанням інтерактивної технології
колективного обговорення «Мозковийштурм»).
3. Вивчення нового матеріалу (використанням мультимедійних
презентацій, відеофрагментів).
4. Закріплення знань учнів (використання хмарних технологій):
4.1. Тестовітехнології на основі Google-форм;
4.2. Інтерактивні модулі додатка Веб 2.0 - Learning Apps.org.
4.3. Складання монтажних схем електричних кіл в програмі
«Початокелектроніки» на стаціонарних ПК.
4.4.Складання електричних схем в програмі«Every Circuit» на
планшетних комп’ютерах.
5. Рефлексія (дерево знань).
6. Домашнє завдання.
III. Список використаних джерел.
3. I. Анотація
Вимоги сучасної концепції освіти, перевантаження інформаційного
простору, важкість сприйняття матеріалу приводить до зниження інтересу
учнів до уроку фізики. . Застарілість методів і форм гальмує розвиток
інтересів і творчихздібностей, формування необхідних вмінь і навичок.
Перед школою на сучасномуетапі виникає найважливіша задача –
формування інформаційної компетентності, тобто вчитель зобов’язаний
навчити школярів працювати з інформацією – здобувати, аналізувати, творчо
використовуватив практичній діяльності. А це можна зробити
використовуючиІнтернет-технології.
Сучаснийсвіт вимагає від сучасної молодівміння користуватись
комп’ютерноютехнікою, володіти певними знанняминовітніх
інформаційних технологій і застосовуватиїх у різних сферах
життєдіяльності. Актуальне упровадження нових технологій у навчальний
процес сприяєвсебічномурозвитку особистості, активізує навчальну
діяльність учнів, сприяєтворчомузростудитини.
Сьогодніактивно впроваджуються в навчальний процес інформаційні
технології. Їх використання дозволяє учителю спілкуватися з учнями на
сучасномутехнологічному рівні, зробитинавчальнийпроцес більш
привабливим, емоційним, ефективним та об'єктивним.
Сучаснийкомп’ютер як засіб навчання має надзвичайно потужні
можливостістосовноорганізації навчального процесу. Використання
сучаних програм на уроках фізики дає можливість не тільки здивувати учнів,
а й сприятимекращому засвоєнню знань та вмінь.
Навчання з використанням комп’ютернихтехнологій поступово стає
новим освітнім стандартом.
Дана розробкаурокуз використання технологій на основіGoogle-форм,
мультимедійного інтерактива Learnings Aps, програм – електронних
конструкторів дає можливість розв’язативсіпоставлені завдання в рамках
уроку.
4. II. Основна частина
Конспектурокуз фізики.
Тема:Паралельнез’єднанняпровідників.
Мета:
навчальна:
повторитизакони послідовного з’єднання провідників
вивчити закони паралельного з’єднання провідників;
закріпити знання учнів, використовуючиосвітніІнтернет-технології
та програми – електронні конструктори.
розвивальна:
розвиватипізнавальну діяльність учнів, формувативміння
самостійної роботина стаціонарних та планшетних комп’ютерах;
розвиватиуміння складати електричні кола з паралельним та
змішаним сполученням приймачів електроенергії;
виховна:
виховувати творчий характер навчання, потяг до наукової діяльності.
формуванняключових компетентностей:
інформаційної компетентності, пізнавальної, творчої.
Основніпоняття і терміни: сила струму, напруга, опір, закон Ома.
Особа вфізиці: Георг Сімон Ом.
Обладнання:підручник, стаціонарні персональнікомп’ютери, планшетні
комп’ютери, мультимедійний проектор, екран, презентації, відеофрагменти,
інструктивні картки, інструкції з правил т/б.
Демонстрації:мультимедійна презентація Power Point «З’єднання
провідників»; відеофрагменти «Збираємо електричнеколо», «Схематичні
позначення»;відеоролики«Рефлексія», «Фізкультхвилинка для очей».
Тип уроку: засвоєння новихзнань, умінь, навичок.
Хід уроку
1. Організаційний момент
5. Вітання з класом. Перевірка присутності і готовності учнів до уроку.Правила
техніки безпеки та протипожежної безпеки. Правила поведінки в
комп’ютерному кабінеті.
Учитель:сьогодніу нас з вами не зовсім звичайнийурок.
Незвичайний він тим, що сьогодніна уроці ми будемо вивчати фізику,
використовуючиІнтернет-технології, співпрацювати, вчитися допомагати
одинодному. І кожен із вас внесе свою часточкувкладу в велику споруду,
яка має назву «Знання». Будьтедуже уважні протягом уроку. Думайте,
запитуйте, пропонуйте – бо шляхом до істини нам з вами йти разом.
Нехай епіграфом до нашого уроку будуть слова Конфуція:
Те, що я чую, я забуваю.
Те, що я бачу, я пам'ятаю.
Те, що я роблю, я розумію.
(Слайд 1)
2. Актуалізація опорних знань
Мета актуалізації – пробудитиінтерес до теми, викликати
зацікавленість, спровокуватиучнів пригадати те, що вони знають, відтворити
знання, вміння, що потрібні для подальшої роботина уроці.
Учитель:розділ «Електричний струм», який ми вивчаємо, має
величезне значення в житті та праці людей. Електричний струм дає світло в
наше житло, освітлює вулиці міст, сіл, приводить у рух трамваї, тролейбуси,
електричні поїзди т.д. Отож продовжуємо вивчення тем даного розділу.
Проведемо невелике експрес-повторення раніше вивченого. Слайди
презентації умовно складаються з двох частин: запитання і відповіді.
Правильність відповіді перевіряється за допомогоюдругої частинислайда.
6. Використання інтерактивного методу «Мозковий штурм»
Повторення супроводжується показм
слайдів (2-10) презентації
«З’єднанняпровідників.ppt»,
(Перегляд та опрацювання слайдів).
7. 3. Вивченнянового матеріалу
Учитель:найпоширенішим типом з’єднань споживачів є паралельне
з’єднання, яке ми сьогодніі розглянемо. Уявимо собі, що в розпал
новорічнихсвят на вашій ялинці згасла гірлянда.
8. (Слайд 11)
Вихід з ладу однієї лампочки привело до виходу з ладу всієї гірлянди.
Чому це трапилось?Яка причина?
Але чомутоді в наших квартирах, якщо перегоріла одна лампочка, всі
інші не вийшли з ладу?
Я думаю, що на ці запитання ви зможете дати відповіді сьогодніна
уроці під час вивчення теми.
Опрацюванянової теми.
(Слайди 12-13).
(На аркушіватману намальованедерево, яке прикріпленедо дошки.
Перед кожним учнем лежить вирізане з паперуяблучко, на якому будуть
робитися записи.)
Учитель: працюючинад темою нашого уроку, ми будемо прагнути
вироститинезвичайне дерево – древо знань, а результатом вашої
9. наполегливої праці стануть чарівні його плоди. Перед кожним із вас це
чарівне яблуко, на якому ви напишете кілька речень, що є відповіддю на
питання: чого ви навчились на сьогоднішньомууроці?
Продовжується демонстраціяпрезентації.
Учитель:послідовно з’єднаніприлади працюють усі разом у
замкнутому колі, або всі не працюють в незамкнутому. Це не завжди зручно.
Наприклад, для освітлення будинку немає потреби, щоб світилися всі лампи.
В такому випадку використовують паралельне з’єднання.
(Слайди 14-15)
(Фотозвіт)
10. При паралельному з’єднанніструм I у
точці А розгалужується на два струми
I1 та I2 , які сходятьсяв точціВ, подібно
до того, як потік водив річці
розділяється на два рукави, що потім
знову сходяться.
Напруга на кінцях усіх провідників
однакова.
При паралельному з’єднанні
загальний опір кола зменшується і
стає меншим від опорукожного з
провідників
11. В електричних колах часто
зустрічається також змішане або
складне з’днання, яке є комбінацією
послідовного та паралельного
з’єднань. При більшому числі
резисторів можуть бути складені
більш складні схеми.
У побуті та техніці зручно
застосовуватипаралельне з’єднання
споживачів, оскільки вони розраховані
на однаковунапругу.
(Слайди 15-23)
Учитель:тепер ми можемо дати відповідь на проблемнепитання
«Чому згасла гірлянда?».
(Очікувана відповідь:при послідовномуз’єднанні, у разі коли
перегоріла лампа, буде виникати розрив всьогоелектричного кола, струм не
йде. При паралельному з’єднаннінапруга однакова, розрив окремогоколав
загальному електричному колі не впливає на роботуінших споживачів).
12. Учитель:щоб ви могли успішно виконати завдання на закріплення
матеріалу, давайте пригадаємо умовні позначення в електричних схемах.
(Демонстрація відеоролика «Схематичні позначення»)
13. 4. Закріплення
Учитель:ну, ось, це ваш рівень перед тим, як ви почнете працювати.
Дещо змінивши словавеликого китайського педагога Конфуція можна
сформулювати кредо інтерактивногонавчання:
«Коли я чую, бачу, обговорюю й роблю, я набуваю знань і навичок».
4.1. Тестовітехнологіїна основі Google-форм
Учитель:для закріплення матеріалу ми будемо працювати в сервісі
Google Drive.
Перевага тестових технологій на основі Google-форм – швидке
різноманітне онлайнове опитування, перегляд та аналіз відповідей.
Учні, використовуючипланшети та користуючись інструктивною
карткою, виконують самостійно завдання. На планшетах встановлена
програмаQR and Barcode Reader, яка дасть змогупрочитати згенерований QR
код та отриматипосилання на форму.
Інструктивна картка №1
1. Сканувати поданий нижче QR код.
2. Завантажити по отриманномупосиланню формудля тестового
опитування.
3. Дати відповіді на питання тесту.
4. Надіслати форму.
14. Учитель заздалегідь створює форму для опитування:
Форма автоматично підключається до електронної таблиці Google.
Починається запис відповідей. Таблиця дозволяє бачитиїх у хронологічному
порядкув міру надходження.
Учні працюють з тестом в он-лайні. Вчитель переглядає відповіді,
коментує.
Підсумок відповідей.
15. По закінченню опитування переглядається підсумок відповідей у
вигляді діаграм. Підсумок демонструється через проекторна екран.
16. 4.2. Інтерактивні модулі додатка Веб 2.0 - Learning Apps.org
Learning Apps.org - є додатком Веб 2.0 для підтримки навчання та
процесувикладання за допомогою інтерактивних модулів. Для закріплення
вивченого матеріалу створенавправа «З’єднання провідників».
Учні, маючи інструктивну картку 2, починають виконувати завдання.
Скануючи QR код, працюють над вправою.
(Авторська вправа в Learning Apps.org)
Інструктивна картка №2
1. Сканувати поданий нижче QR код.
2. Завантажити по отриманномупосиланню
інтерактивну вправу.
3. Виконати вправу.
4. Роботупоказати вчителю.
17. Учитель:а зараз проведемо фізхвилинку (невеличку релаксацію)для
очей. Демонструється відеоролик«Фізкультхвилинкадля очей».
На цьому етапі уроку учні об’єднуються в дві групи. Одна група сідає
за стаціонарні ПК, працює з програмою «Початок електроніки», інша
продовжуєпрацювати на планшетах в програмі «EveryCircuit». Виконують
завдання згідно «Інструктивної картки 3»:
Інструктивна картка №3
«Паралельне з’єднання провідників»
1. Скласти монтажну електричну схему паралельного
з’єднання провідників в складі: джерела струму, ключа,
двох лам розжарювання, одногорезистора.
2. Використовуючимультиметр, виміряти:
силу струму в нерозгалеженій ділянці кола;
силу струму на окремихпровідниках;
напругу в колі.
Результати записати в зошит.
3. Скласти електричну схему, в якій з’єднуються два
провідники паралельно, а третій до них – послідовно.
18. 4.3. Складаннямонтажнихсхем електричнихкіл в програмі
«Початок електроніки».
Програмаявляє собою
електронний конструктор,
що дозволяєімітувати на
екрані монітора процеси
складання електричних схем,
дослідити особливостіїх
роботи, проводити
вимірювання електричних
величин так, як це робиться
в реальному фізичному
експерименті.
Роботаучнів за ПК
почергово демонструється на
екран через проектор.
Вчитель коментує виконання
завдань.
4.4 Складанняелектричнихсхем в програмі «EveryCircuit».
Програмапризначена
для проектування та
моделювання електричних
схем. Анімація напруги та
струму дозволяєлегко
зрозуміти роботусхеми.
19. Учні згідно інструктивної картки 3 складають електричне коло, перевіряють
закони паралельного з’єднання.
Виконавши завдання, демонструються результати роботи.
5. Рефлексія(дерево знань).
Учитель:повернемося до нашого незвичайного дерева. Пройшов
деякий час, плоди дозріли.Чого ви навчились на сьогоднішньомууроці буде
зараз написано на кожному із яблучок, яке можна вже прикріпити на древо-
знань. (Демонструється відеоролик Рефлексія.avi), учніроблять записина
яблучках та прикріплюють їх на дерево).
20. На екран демонструється слайд «Мета уроку»:
Вчитель, знімаючи
декілька будь-яких яблучок з
дерева, зачитує відповіді.
Записи на яблучках
відповідають меті уроку.
Учитель:отже ми досяглимети
уроку: повторили закони
послідовного з’єднання; вивчили
закони паралельного з’єднання;застосовували закониз’єднань при виконанні
завдань: складали схеми електричних кіл в різних програмнихпродуктах на
різних операційних платформах.
6. Домашнєзавдання
Вивчити конспект уроку;
Опрацювати §18;
Вправи №131, №133;
Скласти кросворд«Електричний
струм».
(Слайд 24)