Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
2 урок 5 клас.doc
1. 5 клас
Вчитель: Душка С.М.
Урок №17 Дата:_______________
Тема: Інструктаж з БЖД. Цикли з лічильником. Цикли з умовою.
Мета:
навчальна: сформувати свідомі знання з даної теми, закріпити правила поведінки в
кабінеті інформатики, навчити розрізняти циклічні алгоритми з лічильником та цикли
з умовою, реалізувати їх в середовищі виконання алгоритмів Scratch;
розвивальна: розвивати алгоритмічне та логічне мислення, кмітливість, сприяти
всебічному розвитку;
виховна: виховувати інтерес до вивчення інформатики.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання та наочність: комп’ютери, презентація, проектор, дидактичні картки,
завдання в LearningApps.
Програмне забезпечення: Scratch, MS PowerPoint, Google Chrome.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Перш ніж почати нашу з вами роботу мені хочеться дізнатися, з яким настроєм ви
сьогодні прийшли на урок. Перед вами лежать картки трьох кольорів, які допоможуть вам
виразити свій настрій. Погляньте на екран і зверніть увагу, що означають кольори та
оберіть свій.
Хороший Середній Поганий
ІІ. Актуалізація опорних знань
Повторення правил поведінки у комп’ютерному класі. Вправа «Техніка Безпеки»
Відкрийте посилання http://LearningApps.org/watch?v=prxetvptt17. Погляньте на
екран, перед вами на картках правила поведінки в кабінеті інформатики. Розділіть картки
на дві групи «Правильно» та «Неправильно..»..Тож почнімо:
Фронтальне опитування:
1. Що таке циклічний алгоритм? Назвіть кілька відомих вам алгоритмів.
2. Які явища природи, події у вашому житті неодноразово повторюються?
2. 3. Які команди використовуються в середовищі Скретч для реалізації циклічних
алгоритмів?
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку і мотивація навчальної діяльності.
Спробуємо розглянути казки «Колобок» та «Попелюшка», фрагменти яких
повторюються декілька разів. Дайте відповіді на питання:
1. Які дії повторювала Попелюшка, коли перебирала зерно, щоб потрапити на бал?
(Брала зернинку, перевіряла її, клала в глечик)
2. Скільки разів Попелюшці довелося б повториити ці дії? (доти доки зерно не
закінчиться)
3. Які дії повторюються в одній і тій же послідовності кілька разів в казці «Колобок?
(Відповідь: зустрічає, хочуть з'їсти, співає, тікає)
4. Скільки разів це повторюється? (Відповідь: 4 рази. У перший раз Колобок тікає від
бабусі і дідуся, а потім ще від зайця, вовка та ведмедя).
Кількість повторень дій Колобка в казці відома, їх повинно бути 4. Для того щоб
побудувати такий алгоритм, необхідно використати цикл з лічильником. А для
Попелюшки підходить алгоритм з умовою. Тож сьогодні ми повторимо та більш глибоко
усвідомимо навчальний матеріал з теми «Циклічні алгоритми з лічильником. Циклічні
алгоритми з умовою», навчимось їх розрізняти та виконувати в середовищі Scratch.
IV. Засвоєння нового матеріалу
Іноді навіть дуже прості обчислення можуть завести людину в глухий кут, коли певні
операції потрібно повторювати тисячі разів, а коли мільйони разів — то й тим паче.
Однією з властивостей комп’ютера є його здатність багато разів виконувати ті самі дії.
Цикл з лічильником дає змогу організувати в програмі повторення певної послідовності
дій задану кількість разів. Такі цикли використовують у випадках, коли кількість
виконуваних повторювань відома заздалегідь. Scratch також має відповідний оператор,
який працює за правилом: «роби рівно стільки разів, стільки задано». Якщо ж кількість
виконання дій невідома, то застосовують цикл з умовою.
Перший блок у блок-схемі цього оператора зображує лічильник, значення N (кількість
повторювану у якому щоразу після виконання тіла циклу зменшується на 1, аж доки не
набуде значення «0».
Розглянемо використання цього виду циклу, виконавши побудову сніжинки.
3. Подальші кроки виконують аналогічно. Так само можна створити зірку з будь-
якою кількістю променів, головне правильно визначити, на який кут треба повертати
олівець, а кількість кроків, на яку слід його перемістити, визначається в залежності від
бажаного розміру фігури. Аналогічно можна створити і зображення правильного
многокутника.
Для побудови циклу з умовою використовуються команди «повторювати поки
<умова>» та «завжди якщо <умова>». Розглянемо приклад скрипту «Марсіани»:
«повторювати поки <умова>» «завжди якщо <умова>»
Цикл буде виконуватись до тих пір поки не
виконається умова. Після виконання умови
цикл зупиниться.
Цикл буде виконуватись завжди доки
виконається умова. Якщо умова не
виконається то цикл зупиниться.
Вправи для зняття зорового напруження
А зараз давайте трішки відпочинемо і виконаємо гімнастику для очей:
Заплющте щосили очі, а потім відкрий їх. Повторіть це 4-6 разів.
Переведіть погляд з ближніх предметів (рама вікна) на далекі предмети (на лінії
горизонту)
Зробіть кругові рухи очима: за годинниковою стрілкою і проти.
Закрийте очі, уявіть свою мрію та витягніть руки вверх, спробуйте до неї дістати.
Поверніться одне до одного, витягніть руки вперед і з'єднайте їх із долонями
товариша. За сигналом учителя діти по черзі говорять комплімент одне одному.
Компліменти не повинні повторюватися. Вимовляється комплімент із посмішкою,
треба дивитися в очі дитині, якій він призначається.
4. V. Застосування знань, умінь і навичок
Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтесь правил безпеки та санітарно-
гігієнічних норм
Виконання завдань за онлайн підручником «Кодування з Анною та Ельзою»:
https://studio.code.org/s/frozen/stage/1/puzzle/1
Ви будете створювати сніжинки, візерунки та зимову казку, якою можете поділитися з
друзями!
VI. Підбиття підсумків уроку
Рефлексія. Прийом «Незакінчене речення»:
На картках написані фрази, які допомагають учням проаналізувати урок. Учні
доповнюють по черзі речення.
Було цікаво…
Я навчився…
Язрозумів,що…
У мене вийшло..
Мене здивувало…
Я щиро рада за Ваші успіхи! Пропоную Вам зробити селфі з Вашими думками та
поділитись в соціальних мережах своїми досягненнями розмістивши під фото хештег
#Вирази_логічного_типу.
VII. Домашнє завдання
Опрацювати конспект
Скласти блок-схему алгоритму з лічильником.