SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Сабақтың тақырыбы:Сан есімнің мағыналық түрлері
Сабақтың мақсаты: оқушылар сан есім туралы және сан есімнің емлесі мен
мағынасынақарай жасалу жолдарын, құрамынақарай бөліну ерекшеліктерін
түсінеді.
Міндеттер:
1. Мазмұнғабайланыстыміндеттер:
Сан есімнің емлесі мен мағыналық түрлерімен танысады, олардың
айырмашылықтары мен ерекшеліктерін сипаттай алады. Алған білімдерін
қолдана алады.
2. Сын тұрғысынан ойлаудыдамытуғабайланысты міндет:
Берілген теориялық мағұлматтарды зерттеп, сан есімнің емлесі мен мағыналық
түрлерін, жасалу жолдарын, ерекшеліктері мен айырмашылықтарынанықтай
алады. Ерекше қасиеттері мен түрлерін ажыратады.
3. Топтық жұмысқа байланысты міндет:
Оқушы бір-бірін оқытуда:
 Тақырыптыңтүсініксіз жерлерін айқындайды;
 Топмүшелерінің сұрақтарынажауап береді;
 Топтағы жұмысты ұйымдастырып, нәтиже шығаруға талпынады;
 Қорытындышығарады.
Сабақтыңтүрі: Өтілген тақырыптарды пысықтау
Түрі: «Оқумен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту» технологиясы
Әдіс-тәсілдер: «Ой шақыру» , «ББҮ», «Өзара оқыту», «Семантикалық карта»
стратегиялары
Сабақтың барысы:
1. Сабаққа психологиялықдайындық.
2. Сабақтың мақсатын айту.
3. Топтықжұмыс кезіндегі бағалау
А. Оқушылардың бірін-бірібағалауы
Не бағаланады? 5 4 3 2
Тақырыпты түсіндіре білуі
Мәнді , орынды сұрақтар қоюы
Мысалдардыңсәйкестігі
Топтастарынакөмек көрсетуі
Жобаны қорғауы
Б. Мұғалімніңбағалауы
1. Топтасып жұмыс істеудегі оқушының белсенділігі
2. Жобаны қорғайбілуі
 Ойды жеткізе білуі
 Нақтылығы
 Ауызша сөйлеу тілінің мәдениеті
 Кестені дұрыс толтыруы
КЕРІ БАЙЛАНЫС ПАРАҒЫ /оқушылардың көзқарасы/
Үй тапсырмасын тексеру:
І. ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҚТЫ ОЯТУ
Үй тобы жұмыс тобынабөлінеді. Әр топ 4-4-тен топқа бөлінеді.
Ой шақыру
Сан есім деген кезде ойларыңа не келеді? Мысал келтіру арқылы сан есім туралы
білімдерін топтастырады.
Білемін + Білгім келеді ? Жаңа ақпарат V
Әрбір топ мүшелері сан есім туралы білетіндерін, топтастырғанмәліметтерін білемін
бөліміне жазады. Келесі білгім келеді бөліміне жеке, жұппен, топпен жұмыс жасап,
толтырыпшығады. Олар білгісі келетін бөліміндегі сұрақтарынортаға салады.
ІІ. МАҒЫНАНЫ АЖЫРАТУ
Өзара оқыту.
Әр топқа жеке-жеке сан есімнің мағыналық түрлері оныңжасалуы бойыншаоқып,
білу тапсырмағаберіледі. Оқып, түсініп алған соң, жаңа мәлімет бойынша әр топ
мүшелері тағы да жұмыс тобынабөлінеді. Оқушы кезекпен мұғалімнің рөлінде
болып,оқыған тақырыптарын түсіндіріп, қорытындылапайтады. Сол тақырып
бойынша басқа оқушылар түсінгендерін түртіп алып отырады, түсініксіз жерлерін
айқындайды, тұжырым жасап, сөз кезегін басқаларға береді. Келтірілген мысалдарын
жазып отырады.
Тақырыпты түсініп, оқып болғаннан кейін, оқушылар алғашқы жұмыс тобынакеліп
үйренген, меңгерген тақырыптарынкезекпен түсіндіреді. Осылайтүсініп алған соң,
жаңа ақпарат бөлімін толтырады. Алдымен жеке, сосынжұппен, топпен соңында
ортаға салады.
Білемін + Білгім келеді ? Жаңа ақпарат V
ОЙТОЛҒАНЫС
Семантикалық кестені толтыру
Кестені әр топта құрастырғаннан кейін әр топтан бір оқушы шығып, өз жобасын
қорғайды.
Сан есімнің
мағыналық
түрі
Жасалу
жолы,
ерекшелігі
Сұрағы Құрамына
қарай
жасалуы
Түрленуі Мысалы
КЕРІ БАЙЛАНЫС ПАРАҒЫ
1. Аты
2. Сұрағы
3. Пікір
4. Ұсыныс
Бағалау:
Үйге тапсырма:
Сан есімі бармақал-мәтелдержазып келу
Ақмола облысы Целиноград ауданы Софиевка ауылы №21орта мектебі
Тақырыбы:
Сан есімнің мағыналық түрлері
6-сынып. Қазақ тілі
Пән мұғалімі: Наушабекова Шамшатгүл Абызбекқызы

More Related Content

Similar to наушабекова.ш.а. сан есім ашық сабақ

Similar to наушабекова.ш.а. сан есім ашық сабақ (20)

әдептілік ашық сабақ 1
әдептілік ашық сабақ 1әдептілік ашық сабақ 1
әдептілік ашық сабақ 1
 
3sdgdfg
 3sdgdfg 3sdgdfg
3sdgdfg
 
заманауи сабақ үлгісі
заманауи сабақ үлгісізаманауи сабақ үлгісі
заманауи сабақ үлгісі
 
абишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосыабишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосы
 
Диалогтық оқыту. Әңгімелесудің түрлері.
Диалогтық оқыту. Әңгімелесудің түрлері.Диалогтық оқыту. Әңгімелесудің түрлері.
Диалогтық оқыту. Әңгімелесудің түрлері.
 
Kou4ingd
Kou4ingdKou4ingd
Kou4ingd
 
қожахмет айнұр (1)
қожахмет айнұр (1)қожахмет айнұр (1)
қожахмет айнұр (1)
 
5 сынып 1 то сан1217641201333141
5 сынып 1 то  сан12176412013331415 сынып 1 то  сан1217641201333141
5 сынып 1 то сан1217641201333141
 
«Оқыту мен оқудағы жаңа тісілдер» Диалогтық оқыту әдістерін тәжірибеге енг...
«Оқыту мен оқудағы жаңа  тісілдер»  Диалогтық оқыту әдістерін  тәжірибеге енг...«Оқыту мен оқудағы жаңа  тісілдер»  Диалогтық оқыту әдістерін  тәжірибеге енг...
«Оқыту мен оқудағы жаңа тісілдер» Диалогтық оқыту әдістерін тәжірибеге енг...
 
2020ьььььььььььььььььь
2020ьььььььььььььььььь2020ьььььььььььььььььь
2020ьььььььььььььььььь
 
чччч
чччччччч
чччч
 
мәтінп
мәтінпмәтінп
мәтінп
 
9559,nmnknk
9559,nmnknk9559,nmnknk
9559,nmnknk
 
ашық сабақ жоспары
ашық сабақ жоспарыашық сабақ жоспары
ашық сабақ жоспары
 
математика сабағын оқытуда топтық жұмыстың тиімділігі
математика сабағын оқытуда топтық жұмыстың тиімділігіматематика сабағын оқытуда топтық жұмыстың тиімділігі
математика сабағын оқытуда топтық жұмыстың тиімділігі
 
556 _
556  _556  _
556 _
 
шеберлік сыныбы
шеберлік сыныбышеберлік сыныбы
шеберлік сыныбы
 
зат е жекеше копше т8р3 (1)
зат е жекеше копше т8р3 (1)зат е жекеше копше т8р3 (1)
зат е жекеше копше т8р3 (1)
 
ашық сабақ уровника
ашық сабақ уровникаашық сабақ уровника
ашық сабақ уровника
 
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем
Сабақтың тақырыбы: СөйлемСабақтың тақырыбы: Сөйлем
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем
 

More from Вспомогательный образовательный сайт

More from Вспомогательный образовательный сайт (20)

метод.в орлеу1
метод.в орлеу1метод.в орлеу1
метод.в орлеу1
 
открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.
 
стасенко о.а.
стасенко о.а.стасенко о.а.
стасенко о.а.
 
откр.урок состав слова
откр.урок состав словаоткр.урок состав слова
откр.урок состав слова
 
менің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігімменің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігім
 
ашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысыашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысы
 
открытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамотеоткрытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамоте
 
2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла
 
джунелбаева
джунелбаеваджунелбаева
джунелбаева
 
методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.
 
пед.чтение ижанара
пед.чтение ижанарапед.чтение ижанара
пед.чтение ижанара
 
фото с урока
фото с урокафото с урока
фото с урока
 
урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.
 
этноград работа
этноград   работаэтноград   работа
этноград работа
 
оразбай сабина 1г
оразбай сабина 1горазбай сабина 1г
оразбай сабина 1г
 
тельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 втельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 в
 
алиева жамиля 1в
алиева жамиля 1валиева жамиля 1в
алиева жамиля 1в
 
малдагар али 1 в
малдагар али 1 вмалдагар али 1 в
малдагар али 1 в
 
самопознание
самопознаниесамопознание
самопознание
 
джандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPptджандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPpt
 

наушабекова.ш.а. сан есім ашық сабақ

  • 1. Сабақтың тақырыбы:Сан есімнің мағыналық түрлері Сабақтың мақсаты: оқушылар сан есім туралы және сан есімнің емлесі мен мағынасынақарай жасалу жолдарын, құрамынақарай бөліну ерекшеліктерін түсінеді. Міндеттер: 1. Мазмұнғабайланыстыміндеттер: Сан есімнің емлесі мен мағыналық түрлерімен танысады, олардың айырмашылықтары мен ерекшеліктерін сипаттай алады. Алған білімдерін қолдана алады. 2. Сын тұрғысынан ойлаудыдамытуғабайланысты міндет: Берілген теориялық мағұлматтарды зерттеп, сан есімнің емлесі мен мағыналық түрлерін, жасалу жолдарын, ерекшеліктері мен айырмашылықтарынанықтай алады. Ерекше қасиеттері мен түрлерін ажыратады. 3. Топтық жұмысқа байланысты міндет: Оқушы бір-бірін оқытуда:  Тақырыптыңтүсініксіз жерлерін айқындайды;  Топмүшелерінің сұрақтарынажауап береді;  Топтағы жұмысты ұйымдастырып, нәтиже шығаруға талпынады;  Қорытындышығарады. Сабақтыңтүрі: Өтілген тақырыптарды пысықтау Түрі: «Оқумен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту» технологиясы Әдіс-тәсілдер: «Ой шақыру» , «ББҮ», «Өзара оқыту», «Семантикалық карта» стратегиялары Сабақтың барысы: 1. Сабаққа психологиялықдайындық. 2. Сабақтың мақсатын айту. 3. Топтықжұмыс кезіндегі бағалау А. Оқушылардың бірін-бірібағалауы Не бағаланады? 5 4 3 2 Тақырыпты түсіндіре білуі Мәнді , орынды сұрақтар қоюы Мысалдардыңсәйкестігі Топтастарынакөмек көрсетуі Жобаны қорғауы
  • 2. Б. Мұғалімніңбағалауы 1. Топтасып жұмыс істеудегі оқушының белсенділігі 2. Жобаны қорғайбілуі  Ойды жеткізе білуі  Нақтылығы  Ауызша сөйлеу тілінің мәдениеті  Кестені дұрыс толтыруы КЕРІ БАЙЛАНЫС ПАРАҒЫ /оқушылардың көзқарасы/ Үй тапсырмасын тексеру: І. ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҚТЫ ОЯТУ Үй тобы жұмыс тобынабөлінеді. Әр топ 4-4-тен топқа бөлінеді. Ой шақыру Сан есім деген кезде ойларыңа не келеді? Мысал келтіру арқылы сан есім туралы білімдерін топтастырады. Білемін + Білгім келеді ? Жаңа ақпарат V Әрбір топ мүшелері сан есім туралы білетіндерін, топтастырғанмәліметтерін білемін бөліміне жазады. Келесі білгім келеді бөліміне жеке, жұппен, топпен жұмыс жасап, толтырыпшығады. Олар білгісі келетін бөліміндегі сұрақтарынортаға салады. ІІ. МАҒЫНАНЫ АЖЫРАТУ Өзара оқыту. Әр топқа жеке-жеке сан есімнің мағыналық түрлері оныңжасалуы бойыншаоқып, білу тапсырмағаберіледі. Оқып, түсініп алған соң, жаңа мәлімет бойынша әр топ мүшелері тағы да жұмыс тобынабөлінеді. Оқушы кезекпен мұғалімнің рөлінде болып,оқыған тақырыптарын түсіндіріп, қорытындылапайтады. Сол тақырып бойынша басқа оқушылар түсінгендерін түртіп алып отырады, түсініксіз жерлерін айқындайды, тұжырым жасап, сөз кезегін басқаларға береді. Келтірілген мысалдарын жазып отырады.
  • 3. Тақырыпты түсініп, оқып болғаннан кейін, оқушылар алғашқы жұмыс тобынакеліп үйренген, меңгерген тақырыптарынкезекпен түсіндіреді. Осылайтүсініп алған соң, жаңа ақпарат бөлімін толтырады. Алдымен жеке, сосынжұппен, топпен соңында ортаға салады. Білемін + Білгім келеді ? Жаңа ақпарат V ОЙТОЛҒАНЫС Семантикалық кестені толтыру Кестені әр топта құрастырғаннан кейін әр топтан бір оқушы шығып, өз жобасын қорғайды. Сан есімнің мағыналық түрі Жасалу жолы, ерекшелігі Сұрағы Құрамына қарай жасалуы Түрленуі Мысалы КЕРІ БАЙЛАНЫС ПАРАҒЫ 1. Аты 2. Сұрағы 3. Пікір 4. Ұсыныс Бағалау: Үйге тапсырма: Сан есімі бармақал-мәтелдержазып келу
  • 4. Ақмола облысы Целиноград ауданы Софиевка ауылы №21орта мектебі Тақырыбы: Сан есімнің мағыналық түрлері 6-сынып. Қазақ тілі Пән мұғалімі: Наушабекова Шамшатгүл Абызбекқызы