SlideShare a Scribd company logo
Комунальний загальноосвітній навчальний заклад
«Гімназія №15»
Урок в 9 класі з історії України
Тема: «Російський та польський національні рухи, програми
декабристів в Україні у 20-30-х рр. ХІХ ст.».
Автор: учитель І категорії
Коваленко Сергій
Леонідович
Нікополь
2016-2017 н.р.
Російськийта польський національнірухи, програми декабристів в Україні у 20-
30-х рр. ХІХ ст.
Мета: охарактеризувати російський визвольний та польський національно-визвольний рухи на
українських землях в 20–30-х рр. ХІХ ст., а саме: діяльність масонських організацій в Україні,
рух декабристів та польське повстання 1830–1831 рр.; розвивати в учнів уміння працювати з
історичними джерелами, аналізувати їх, робити висновки, порівняння, висловлювати свою
точку зору; сприяти патріотичному вихованню учнів.
Основні поняття: масонство, декабристи, «Руська Правда» П. Пестеля, «Конституція» М.
Муравйова.
Обладнання: мультимедійні засоби, історична карта, підручник, картки з питаннями.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
• визначати хронологічну послідовність подій даного періоду;
• на основі опрацювання різних джерел інформації: аналізувати та узагальнювати історичні факти,
що свідчили про піднесення національної ідеї, національного та суспільно-політичного рухів;
здійснювати критичний аналіз джерел та давати власну оцінку інтерпретації подій в історичних
документах.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ . Актуалізація опорних знань учнів
Евристична бесіда
1. До складу яких держав входили українські землі на початку ХІХ ст.?
2. Представники яких національностей проживали на території України? В якій кількості?
3. Чи розвивався в Україні на початку ХІХ ст. український національний рух? Які завдання він перед
собою ставив?
ІІІ. Вступне слово вчителя: про роботу на уроці (заповнення таблиці, робота з картою).
Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь. В українському національному русі існували російська і польська течії, які виражали
інтереси відповідно російського і польського народів, і представники цих течій у багатьох
випадках покладали надії на допомогу українського народу. У першій половині XIX ст.
посилюється невдоволення кризою феодально-кріпосницької системи та зростає опозиційність до
самодержавної влади. Одним із показників цього процесу стало виникнення в українських землях
масонських лож, які були організаційними формами об’єднання опозиційно налаштованої
ліберальної еліти. Тож запрошуюІ групу (масонів).
І
Виступ групи «масонів»: розповідь (презентація), заповнення таблиці (учні також заповнюють
таблицю), робота з картою.
Питання до масонів: який вплив мав масонський рух в Україні на національний рух?
ІІ
Вчитель: Важливою сторінкою суспільно-політичного руху в Наддніпрянській Україні стала
діяльність декабристів.
Декабристи — члени таємних дворянських організацій, які мали на меті реформування Росії, до
складу яких входили переважно військові офіцери і які отримали свою назву від російської назви
місяця «декабрь», коли вони зробили невдалу спробу повстання.
Запрошуються представники «Північного товариства» декабристів.
Виступ групи «Північного товариства декабристів»: розповідь (презентація), заповнення таблиці
(учні також заповнюють таблицю), робота з картою.
Питання: які б наслідки, на вашу думку, були для України, якщо б у декабристів «Північного
товариства» повстання закінчилося успіхом? Що змінилося б для України?
ІІІ
Вчитель: запрошуються представники «Південного товариства» декабристів.
Виступ групи «Південного товариства» декабристів: розповідь (презентація), заповнення таблиці
(учні також заповнюють таблицю), робота з картою.
Питання: чи передбачалися членами товариства, якісь суттєві зміни, щодо самовизначення
українських земель? (Обгрунтуйте чому).
IV
Вчитель: запрошуються представники «польського національного руху».
Виступ групи «польського національного руху» декабристів: розповідь (презентація), заповнення
таблиці (учні також заповнюють таблицю), робота з картою.
Питання: якими були наслідки польського повстання для українців Правобережжя?
Вчитель: отже ми розглянули основні програми декабристів, прагнення масонів і польського
національного руху. Незважаючи на їх розбіжності, які цілі все ж таки у них були спільними?
(ставлення до самодержавства, демократичні свобод, ліквідація кріпацтва…).
IV. Вчитель пропонує опрацювати документи в підручнику «Катехізіс автономіста» В.
Лукашевича і «Православний катехізис» декабристів та відповісти на питання підручника, щодо
цих джерел (стор. 70 – 71)
V. Закріплення нового матеріалу (історичний диктант) (відповіді ТАК або НІ) :
1.Масонська ложа «Любов до істини» була заснована у 1818 р. ______
2. Основне гасло масонів: «свобода, рівність, братерство»_______
3. Членів таємних дворянських організацій, які мали на меті реформування Росії і до складу яких
входили переважно військові офіцери, називали октябристи __________
4. Програмний документ Пестеля «Руська правда» давала право Україні на самовизначення_____
5. «Північне товариство» розміщувалося в Тульчині__________
6. Українці масово взяли участь у польському повстанні___________
7. Повстання «Південного товариства» закінчилось перемогою повсталих _________
8. Поляки хотіли скасувати кріпацтво для українців у разі перемоги повстання ________
9. Програму польського національного руху називали «Конституція» __________
10. Програмний документ «Конституція» проголошувала автономію України ________
11. Польща в документах декабристів не отримувала права на самовизначення _________
12. «Занашу і вашу свободу» це гасло масонів __________
Взаємоперевірка роботи, оголошення оцінок учнями з місця.
VI. Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний матеріал підручника - параграф 8, відповідати на питання параграфа.
Назва руху Лідери Програми Мета щодо
України
Спільні цілі
Масонський рух Лукашевич,
Котляревський,
Кочубей,
Тарновський
Конкретної
програми не
було
Піднесення
політичної
свідомості укр.
дворянства.
Скасування
кріпацтва,
самодержавства,
виступали проти
національного
гноблення, за
розширення
виборчого
права,
рівноправність,
народів
Рух декабристів
«Північне тов.»
Муравйов,
Тургенєв,
Трубецькой
«Конституція» Право на
самовизначення
Україні не
давали
Рух декабристів
«Південне тов.»
Пестель,Муравйов-
Апостол, Новиков
«Руська
правда»
Право на
самовизначення
Україні не
давали
Польський рух
(повстання
1830-1831 рр.)
Лелевел,
Мохнацький,
Чарторийський
Гасло «За нашу і
вашу свободу»
Польща в
кордонах до
1772 р.
________
Прізвище учня ______________________________________
клас _______
1.Масонська ложа «Любов до істини» була заснована у 1818
р. ______
2. Основне гасло масонів: «свобода, рівність,
братерство»_______
3. 3.Членів таємних дворянських організацій, які мали на меті
реформування Росії і до складу яких входили переважно
військові офіцери, називали октябристи __________
4. Програмний документ Пестеля «Руська правда» давала
право Україні на самовизначення_____
5. «Північне товариство» розміщувалося в
Тульчині__________
6. Українці масово взяли участь у польському
повстанні___________
7. Повстання «Південного товариства» закінчилось
перемогою повсталих _________
8. Поляки хотіли скасувати кріпацтво для українців у разі
перемоги повстання ________
9. Програму польського національного руху називали
«Конституція» __________
10. Програмний документ «Конституція» проголошувала
автономію України ________
11. Польща в документах декабристів не отримувала права
на самовизначення _________
12. «За нашу і вашу свободу» це гасло масонів __________
Прізвище учня ______________________________________
клас _______
1.Масонська ложа «Любов до істини» була заснована у 1818 р.
______
2. Основне гасло масонів: «свобода, рівність,
братерство»_______
3. 3.Членів таємних дворянських організацій, які мали на меті
реформування Росії і до складу яких входили переважно
військові офіцери, називали октябристи __________
4. Програмний документ Пестеля «Руська правда» давала право
Україні на самовизначення_____
5. «Північне товариство» розміщувалося в Тульчині__________
6. Українці масово взяли участь у польському
повстанні___________
7. Повстання «Південного товариства» закінчилось перемогою
повсталих _________
8. Поляки хотіли скасувати кріпацтво для українців у разі
перемоги повстання ________
9. Програму польського національного руху називали
«Конституція» __________
10. Програмний документ «Конституція» проголошувала
автономію України ________
11. Польща в документах декабристів не отримувала права на
самовизначення _________
12. «За нашу і вашу свободу» це гасло масонів __________
Прізвище учня ______________________________________
клас _______
1.Масонська ложа «Любов до істини» була заснована у 1818
р. ______
2. Основне гасло масонів: «свобода, рівність,
братерство»_______
3. 3.Членів таємних дворянських організацій, які мали на меті
реформування Росії і до складу яких входили переважно
військові офіцери, називали октябристи __________
4. Програмний документ Пестеля «Руська правда» давала
право Україні на самовизначення_____
5. «Північне товариство» розміщувалося в
Тульчині__________
6. Українці масово взяли участь у польському
повстанні___________
7. Повстання «Південного товариства» закінчилось
перемогою повсталих _________
8. Поляки хотіли скасувати кріпацтво для українців у разі
перемоги повстання ________
9. Програму польського національного руху називали
«Конституція» __________
10. Програмний документ «Конституція» проголошувала
автономію України ________
11. Польща в документах декабристів не отримувала права
на самовизначення _________
12. «За нашу і вашу свободу» це гасло масонів __________
Прізвище учня ______________________________________
клас _______
1.Масонська ложа «Любов до істини» була заснована у 1818 р.
______
2. Основне гасло масонів: «свобода, рівність,
братерство»_______
3. 3.Членів таємних дворянських організацій, які мали на меті
реформування Росії і до складу яких входили переважно
військові офіцери, називали октябристи __________
4. Програмний документ Пестеля «Руська правда» давала право
Україні на самовизначення_____
5. «Північне товариство» розміщувалося в Тульчині__________
6. Українці масово взяли участь у польському
повстанні___________
7. Повстання «Південного товариства» закінчилось перемогою
повсталих _________
8. Поляки хотіли скасувати кріпацтво для українців у разі
перемоги повстання ________
9. Програму польського національного руху називали
«Конституція» __________
10. Програмний документ «Конституція» проголошувала
автономію України ________
11. Польща в документах декабристів не отримувала права на
самовизначення _________
12. «За нашу і вашу свободу» це гасло масонів __________

More Related Content

Similar to відкритий урок декабрист пльськ повт

Історія україни 9 клас
Історія україни 9 класІсторія україни 9 клас
Історія україни 9 клас
school8zv
 
ssssсторія україни 9 клас
ssssсторія україни 9 класssssсторія україни 9 клас
ssssсторія україни 9 клас
school8zv
 
піднесення національно визвольного руху на західноукраїн¬ських землях в другі...
піднесення національно визвольного руху на західноукраїн¬ських землях в другі...піднесення національно визвольного руху на західноукраїн¬ських землях в другі...
піднесення національно визвольного руху на західноукраїн¬ських землях в другі...Andrey Goroshko
 
Опозиційний рух в Україні в 60- 80-х р.р. 20 ст.
Опозиційний рух в Україні в 60- 80-х р.р. 20 ст.Опозиційний рух в Україні в 60- 80-х р.р. 20 ст.
Опозиційний рух в Україні в 60- 80-х р.р. 20 ст.
Nikolay Hristonko
 
історія україни
історія україниісторія україни
історія україни
Yulya Tkachuk
 
Російський та польський визвольні рухи
Російський та польський визвольні рухиРосійський та польський визвольні рухи
Російський та польський визвольні рухи
Arkusha
 
Конкурс - 100-річчя УНР М. Міхновський
Конкурс - 100-річчя УНР М. МіхновськийКонкурс - 100-річчя УНР М. Міхновський
Конкурс - 100-річчя УНР М. Міхновський
kzh kzh
 
144b3491dcf4d131520f8ecf2b58ba32
144b3491dcf4d131520f8ecf2b58ba32144b3491dcf4d131520f8ecf2b58ba32
144b3491dcf4d131520f8ecf2b58ba32
Joey Badass
 
Тема 24
Тема 24Тема 24
Тема 24
ssuser0296f22
 
Формування модерної української нації
Формування модерної української націїФормування модерної української нації
Формування модерної української нації
depldok628
 
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
Руслан Дидусь
 
Презентаці_МАН_дисиденти_історія України
Презентаці_МАН_дисиденти_історія УкраїниПрезентаці_МАН_дисиденти_історія України
Презентаці_МАН_дисиденти_історія України
ssuserfbff20
 
комунікац система
комунікац системакомунікац система
комунікац системаMaksym Balaklytskyi
 
Кмб 9 клас
Кмб 9 класКмб 9 клас
Кмб 9 клас
school8zv
 
опозицIйний рух (поворозник)
опозицIйний рух (поворозник)опозицIйний рух (поворозник)
опозицIйний рух (поворозник)yaniva-kat
 
підсумкова лекція AS
підсумкова лекція ASпідсумкова лекція AS
підсумкова лекція ASBearious
 

Similar to відкритий урок декабрист пльськ повт (20)

Історія україни 9 клас
Історія україни 9 класІсторія україни 9 клас
Історія україни 9 клас
 
ssssсторія україни 9 клас
ssssсторія україни 9 класssssсторія україни 9 клас
ssssсторія україни 9 клас
 
піднесення національно визвольного руху на західноукраїн¬ських землях в другі...
піднесення національно визвольного руху на західноукраїн¬ських землях в другі...піднесення національно визвольного руху на західноукраїн¬ських землях в другі...
піднесення національно визвольного руху на західноукраїн¬ських землях в другі...
 
Опозиційний рух в Україні в 60- 80-х р.р. 20 ст.
Опозиційний рух в Україні в 60- 80-х р.р. 20 ст.Опозиційний рух в Україні в 60- 80-х р.р. 20 ст.
Опозиційний рух в Україні в 60- 80-х р.р. 20 ст.
 
історія україни
історія україниісторія україни
історія україни
 
Російський та польський визвольні рухи
Російський та польський визвольні рухиРосійський та польський визвольні рухи
Російський та польський визвольні рухи
 
Конкурс - 100-річчя УНР М. Міхновський
Конкурс - 100-річчя УНР М. МіхновськийКонкурс - 100-річчя УНР М. Міхновський
Конкурс - 100-річчя УНР М. Міхновський
 
144b3491dcf4d131520f8ecf2b58ba32
144b3491dcf4d131520f8ecf2b58ba32144b3491dcf4d131520f8ecf2b58ba32
144b3491dcf4d131520f8ecf2b58ba32
 
46
4646
46
 
Тема 24
Тема 24Тема 24
Тема 24
 
Формування модерної української нації
Формування модерної української націїФормування модерної української нації
Формування модерної української нації
 
History
HistoryHistory
History
 
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
 
Презентаці_МАН_дисиденти_історія України
Презентаці_МАН_дисиденти_історія УкраїниПрезентаці_МАН_дисиденти_історія України
Презентаці_МАН_дисиденти_історія України
 
комунікац система
комунікац системакомунікац система
комунікац система
 
1
11
1
 
Кмб 9 клас
Кмб 9 класКмб 9 клас
Кмб 9 клас
 
опозицIйний рух (поворозник)
опозицIйний рух (поворозник)опозицIйний рух (поворозник)
опозицIйний рух (поворозник)
 
підсумкова лекція AS
підсумкова лекція ASпідсумкова лекція AS
підсумкова лекція AS
 
през.опоз.рух в укр.ост. версія
през.опоз.рух в укр.ост. версіяпрез.опоз.рух в укр.ост. версія
през.опоз.рух в укр.ост. версія
 

More from Cshkilniy

28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
Cshkilniy
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
Cshkilniy
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
Cshkilniy
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
Cshkilniy
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
Cshkilniy
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
Cshkilniy
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
Cshkilniy
 
18.10
18.1018.10
18.10
Cshkilniy
 
5.10
5.105.10
5.10
Cshkilniy
 
1,10
1,101,10
1,10
Cshkilniy
 
30.09
30.0930.09
30.09
Cshkilniy
 
Toys
ToysToys
Toys
Cshkilniy
 
29.09
29.0929.09
29.09
Cshkilniy
 
29.09
29.0929.09
29.09
Cshkilniy
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
home
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
tetiana1958
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
sadochok
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Adriana Himinets
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Pervushina1983
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
tetiana1958
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
AleksSaf
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
ssuser46127c
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
ssuserce4e97
 
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptxЗвіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
ssuserd8e4941
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
tetiana1958
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Adriana Himinets
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
ssuser15a891
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
ssuserce4e97
 
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptxУправлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
ssuserce4e97
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
ssuser59c0a2
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
ssuserd0ab23
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Adriana Himinets
 

Recently uploaded (20)

педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
 
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
 
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptxЗвіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
 
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptxУправлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
 

відкритий урок декабрист пльськ повт

  • 1. Комунальний загальноосвітній навчальний заклад «Гімназія №15» Урок в 9 класі з історії України Тема: «Російський та польський національні рухи, програми декабристів в Україні у 20-30-х рр. ХІХ ст.». Автор: учитель І категорії Коваленко Сергій Леонідович Нікополь 2016-2017 н.р.
  • 2. Російськийта польський національнірухи, програми декабристів в Україні у 20- 30-х рр. ХІХ ст. Мета: охарактеризувати російський визвольний та польський національно-визвольний рухи на українських землях в 20–30-х рр. ХІХ ст., а саме: діяльність масонських організацій в Україні, рух декабристів та польське повстання 1830–1831 рр.; розвивати в учнів уміння працювати з історичними джерелами, аналізувати їх, робити висновки, порівняння, висловлювати свою точку зору; сприяти патріотичному вихованню учнів. Основні поняття: масонство, декабристи, «Руська Правда» П. Пестеля, «Конституція» М. Муравйова. Обладнання: мультимедійні засоби, історична карта, підручник, картки з питаннями. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Очікувані результати Після цього уроку учні зможуть: • визначати хронологічну послідовність подій даного періоду; • на основі опрацювання різних джерел інформації: аналізувати та узагальнювати історичні факти, що свідчили про піднесення національної ідеї, національного та суспільно-політичного рухів; здійснювати критичний аналіз джерел та давати власну оцінку інтерпретації подій в історичних документах. ХІД УРОКУ І. Організаційний момент. ІІ . Актуалізація опорних знань учнів Евристична бесіда 1. До складу яких держав входили українські землі на початку ХІХ ст.? 2. Представники яких національностей проживали на території України? В якій кількості? 3. Чи розвивався в Україні на початку ХІХ ст. український національний рух? Які завдання він перед собою ставив? ІІІ. Вступне слово вчителя: про роботу на уроці (заповнення таблиці, робота з картою). Мотивація навчальної діяльності У ч и т е л ь. В українському національному русі існували російська і польська течії, які виражали інтереси відповідно російського і польського народів, і представники цих течій у багатьох випадках покладали надії на допомогу українського народу. У першій половині XIX ст. посилюється невдоволення кризою феодально-кріпосницької системи та зростає опозиційність до самодержавної влади. Одним із показників цього процесу стало виникнення в українських землях
  • 3. масонських лож, які були організаційними формами об’єднання опозиційно налаштованої ліберальної еліти. Тож запрошуюІ групу (масонів). І Виступ групи «масонів»: розповідь (презентація), заповнення таблиці (учні також заповнюють таблицю), робота з картою. Питання до масонів: який вплив мав масонський рух в Україні на національний рух? ІІ Вчитель: Важливою сторінкою суспільно-політичного руху в Наддніпрянській Україні стала діяльність декабристів. Декабристи — члени таємних дворянських організацій, які мали на меті реформування Росії, до складу яких входили переважно військові офіцери і які отримали свою назву від російської назви місяця «декабрь», коли вони зробили невдалу спробу повстання. Запрошуються представники «Північного товариства» декабристів. Виступ групи «Північного товариства декабристів»: розповідь (презентація), заповнення таблиці (учні також заповнюють таблицю), робота з картою. Питання: які б наслідки, на вашу думку, були для України, якщо б у декабристів «Північного товариства» повстання закінчилося успіхом? Що змінилося б для України? ІІІ Вчитель: запрошуються представники «Південного товариства» декабристів. Виступ групи «Південного товариства» декабристів: розповідь (презентація), заповнення таблиці (учні також заповнюють таблицю), робота з картою. Питання: чи передбачалися членами товариства, якісь суттєві зміни, щодо самовизначення українських земель? (Обгрунтуйте чому). IV Вчитель: запрошуються представники «польського національного руху». Виступ групи «польського національного руху» декабристів: розповідь (презентація), заповнення таблиці (учні також заповнюють таблицю), робота з картою. Питання: якими були наслідки польського повстання для українців Правобережжя? Вчитель: отже ми розглянули основні програми декабристів, прагнення масонів і польського національного руху. Незважаючи на їх розбіжності, які цілі все ж таки у них були спільними? (ставлення до самодержавства, демократичні свобод, ліквідація кріпацтва…). IV. Вчитель пропонує опрацювати документи в підручнику «Катехізіс автономіста» В. Лукашевича і «Православний катехізис» декабристів та відповісти на питання підручника, щодо цих джерел (стор. 70 – 71) V. Закріплення нового матеріалу (історичний диктант) (відповіді ТАК або НІ) :
  • 4. 1.Масонська ложа «Любов до істини» була заснована у 1818 р. ______ 2. Основне гасло масонів: «свобода, рівність, братерство»_______ 3. Членів таємних дворянських організацій, які мали на меті реформування Росії і до складу яких входили переважно військові офіцери, називали октябристи __________ 4. Програмний документ Пестеля «Руська правда» давала право Україні на самовизначення_____ 5. «Північне товариство» розміщувалося в Тульчині__________ 6. Українці масово взяли участь у польському повстанні___________ 7. Повстання «Південного товариства» закінчилось перемогою повсталих _________ 8. Поляки хотіли скасувати кріпацтво для українців у разі перемоги повстання ________ 9. Програму польського національного руху називали «Конституція» __________ 10. Програмний документ «Конституція» проголошувала автономію України ________ 11. Польща в документах декабристів не отримувала права на самовизначення _________ 12. «Занашу і вашу свободу» це гасло масонів __________ Взаємоперевірка роботи, оголошення оцінок учнями з місця. VI. Підсумок уроку. VII. Домашнє завдання Опрацювати відповідний матеріал підручника - параграф 8, відповідати на питання параграфа. Назва руху Лідери Програми Мета щодо України Спільні цілі Масонський рух Лукашевич, Котляревський, Кочубей, Тарновський Конкретної програми не було Піднесення політичної свідомості укр. дворянства. Скасування кріпацтва, самодержавства, виступали проти національного гноблення, за розширення виборчого права, рівноправність, народів Рух декабристів «Північне тов.» Муравйов, Тургенєв, Трубецькой «Конституція» Право на самовизначення Україні не давали Рух декабристів «Південне тов.» Пестель,Муравйов- Апостол, Новиков «Руська правда» Право на самовизначення Україні не давали Польський рух (повстання 1830-1831 рр.) Лелевел, Мохнацький, Чарторийський Гасло «За нашу і вашу свободу» Польща в кордонах до 1772 р. ________
  • 5. Прізвище учня ______________________________________ клас _______ 1.Масонська ложа «Любов до істини» була заснована у 1818 р. ______ 2. Основне гасло масонів: «свобода, рівність, братерство»_______ 3. 3.Членів таємних дворянських організацій, які мали на меті реформування Росії і до складу яких входили переважно військові офіцери, називали октябристи __________ 4. Програмний документ Пестеля «Руська правда» давала право Україні на самовизначення_____ 5. «Північне товариство» розміщувалося в Тульчині__________ 6. Українці масово взяли участь у польському повстанні___________ 7. Повстання «Південного товариства» закінчилось перемогою повсталих _________ 8. Поляки хотіли скасувати кріпацтво для українців у разі перемоги повстання ________ 9. Програму польського національного руху називали «Конституція» __________ 10. Програмний документ «Конституція» проголошувала автономію України ________ 11. Польща в документах декабристів не отримувала права на самовизначення _________ 12. «За нашу і вашу свободу» це гасло масонів __________ Прізвище учня ______________________________________ клас _______ 1.Масонська ложа «Любов до істини» була заснована у 1818 р. ______ 2. Основне гасло масонів: «свобода, рівність, братерство»_______ 3. 3.Членів таємних дворянських організацій, які мали на меті реформування Росії і до складу яких входили переважно військові офіцери, називали октябристи __________ 4. Програмний документ Пестеля «Руська правда» давала право Україні на самовизначення_____ 5. «Північне товариство» розміщувалося в Тульчині__________ 6. Українці масово взяли участь у польському повстанні___________ 7. Повстання «Південного товариства» закінчилось перемогою повсталих _________ 8. Поляки хотіли скасувати кріпацтво для українців у разі перемоги повстання ________ 9. Програму польського національного руху називали «Конституція» __________ 10. Програмний документ «Конституція» проголошувала автономію України ________ 11. Польща в документах декабристів не отримувала права на самовизначення _________ 12. «За нашу і вашу свободу» це гасло масонів __________ Прізвище учня ______________________________________ клас _______ 1.Масонська ложа «Любов до істини» була заснована у 1818 р. ______ 2. Основне гасло масонів: «свобода, рівність, братерство»_______ 3. 3.Членів таємних дворянських організацій, які мали на меті реформування Росії і до складу яких входили переважно військові офіцери, називали октябристи __________ 4. Програмний документ Пестеля «Руська правда» давала право Україні на самовизначення_____ 5. «Північне товариство» розміщувалося в Тульчині__________ 6. Українці масово взяли участь у польському повстанні___________ 7. Повстання «Південного товариства» закінчилось перемогою повсталих _________ 8. Поляки хотіли скасувати кріпацтво для українців у разі перемоги повстання ________ 9. Програму польського національного руху називали «Конституція» __________ 10. Програмний документ «Конституція» проголошувала автономію України ________ 11. Польща в документах декабристів не отримувала права на самовизначення _________ 12. «За нашу і вашу свободу» це гасло масонів __________ Прізвище учня ______________________________________ клас _______ 1.Масонська ложа «Любов до істини» була заснована у 1818 р. ______ 2. Основне гасло масонів: «свобода, рівність, братерство»_______ 3. 3.Членів таємних дворянських організацій, які мали на меті реформування Росії і до складу яких входили переважно військові офіцери, називали октябристи __________ 4. Програмний документ Пестеля «Руська правда» давала право Україні на самовизначення_____ 5. «Північне товариство» розміщувалося в Тульчині__________ 6. Українці масово взяли участь у польському повстанні___________ 7. Повстання «Південного товариства» закінчилось перемогою повсталих _________ 8. Поляки хотіли скасувати кріпацтво для українців у разі перемоги повстання ________ 9. Програму польського національного руху називали «Конституція» __________ 10. Програмний документ «Конституція» проголошувала автономію України ________ 11. Польща в документах декабристів не отримувала права на самовизначення _________ 12. «За нашу і вашу свободу» це гасло масонів __________