5 клас
Тема. Дроби в нашому житті.
Розв'язування задач.
Мета. Вдосконалити вміння учнів додавати, віднімати, порівнювати звичайні
дроби; формувати вміння застосовувати отримані знання під час
розв'язування практичних задач; розвивати дослідницькі здібності учнів;
виховувати культуру спілкування, інтерес до нових знань і прагнення їх
набувати.
Тип уроку. Застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання. Ноутбук, презентація.
Епіграф уроку.
Математика безмежно різноманітна, як світ, і присутня, міститься в усьому.
М. Яругін
Хід уроку
I. Організаційний момент
Підготовка до уроку тривала тиждень. Учні класу об'єдналися в 3 групи.
Кожна група проводила невелику дослідницьку роботу з питань застосування
звичайних дробів у житті людини.
I група працювала над проблемою „Дроби і щоденне життя”
II група - „З історії дробових чисел”
III група - „Дроби і людина”
ІІ. Актуалізація опорних знань
Під час актуалізації опорних знань використовуються кодовані завдання, за
умови правильного виконання яких учні одержують вислів. Виконавши 1, 2
та 3 завдання, учні отримують вислів „Свій розум май”. (Слайд 1)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та очікування
результатів.
Сьогодні ми продовжуємо подорожувати країною звичайних дробів.
Сьогодні ми дізнаємося про історію виникнення та розвитку звичайних
дробів. Розв'яжемо цікаві задачі з повсякденного життя, де застосовуються
дроби.
IV. Історія виникнення дробових чисел
Представники кожної групи роблять короткі повідомлення з теми.
1-й учень. З виникненням уявлень про цілі числа виникли уявлення і про
частини одиниці. Щоб знайти частину від цілого, щоб ділити без остачі,
довелося ввести дробові числа. Першим дробом, з яким ознайомилося
людство, було позначення половини якого-небудь реального предмета. Потім
з'явилися дроби: ;
3
1
4
1
; 5
1
.
„ Московський папірус”, написаний у Стародавньому Єгипті близько 400
років до н.е. (зберігається у Московському державному музеї образотворчих
частин ім. О. С. Пушкіна), свідчить про те, що для запису частин цілого
використовували особливі позначки.
2-й учень. Римляни користувалися конкретними дробами - дріб 12
1
називався унція. Дроби 12
7
; 12
8
; 12
9
- вони називали 7, 8, 9 - унцій.
Вавилоняни користувалися дробами із знаменником 60. Сучасне позначення
дробів бере початок у стародавній Індії. Його використовували араби, а
потім у XII - XIV ст. запозичили європейці. Спочатку дроби записували без
дробової риски. Риску дробу почали застосовувати близько 300 років тому.
3-й учень. У Китаї дроби називали, користуючись словом „половина”.
2
1
- половина; 3
1
- мала половина, 4
1
- слабка половина, 3
2
- велика
половина;
У Європі сучасний запис дробів у 1200 році вів італієць Фібоначчі. Він
першим ужив термін „дріб”.
V. Розв'язування задач.
„ Дроби і щоденне життя ”
Задача 1. Рецепти лікувального чаю від бабусі.
До лікувального чаю входять 2
1
частина м'яти, 10
3
частини валеріани і 5
1
частини хмелю. Скільки грамів кожної трави потрібно взяти для
приготування 200г. такого чаю.
Задача 2. На що ми витрачаємо свій час?
Результати опитування учнів 6 класу
Сон - 8 годин
Навчання в школі - 6 уроків - 1 урок 4
3
години
перерва - 6
1
години, 3
1
години
Виконання домашнього завдання - 2 години
з математики 32 хв.:
8
3
розв'язування задач
8
2
розв'язування рівнянь
Споживання їжі - 30 хв.
Перегляд ТV - 2 години
Прогулянка - 2 години
Особиста гігієна - 1 година
Допомога батькам : 12
5
прибирання в кімнаті
12
3
миття посуду
За комп'ютером - 1 год. 30 хв.
Скільки часу учні проводять в школі?
Скільки часу допомагають батькам?
Задача 3. Фермер вирішив виділити під моркву 20
3
городу, під буряк 20
4
,
під цибулю
20
6
, під горох 20
2
, під картоплю 20
7
. Чи зможе він реалізувати
свій план?
VI. Дроби і людина
13
1
маси тіла людини становить кров
2
1
всієї крові міститься в кровоносних судинах
5
1
у печінці
25
4
у селезінці
10
1
у підшкірних судинах
За одне скорочення серця виштовхується 50
3
л крові
За одну хвилину 5
3
3 л
Маса води, що випаровується з поверхні шкіри та легенів, 5
4
маси тіла
людини або 2 кг на добу
Російський письменник Лев Миколайович Толстой порівнював людину з
дробом, чисельником якого є те, що вона собою являє насправді, а
знаменником - те, що вона думає про себе. Чим вищої людина думки про
себе, тим більший знаменник, а , отже, тим менший дріб.
VII. Розв'язування логічних вправ
1. Яке з чисел потрібно виключити?
15
17
, 21
5
, 71
3
, 19
9
.
2. Яке з чисел потрібно вибрати?
31
7
; 16
5
;
16
11
; 31
24
. 5
13
; 8
7
; 8
1
; 5
12
.
VІІІ. Цікаві задачки (За наявності часу)
Щоб зняти втому, вчитель пропонує смішинки.
1. На уроці вчителька перевіряла, як учні засвоїли дроби. Скільки буде, коли
цілий пиріг поділити на дві частини? - 2
1
-. -А коли на чотири? - 4
1
-. На
вісім ? - 8
1
-. -На 16? - Крихти, - дружно відповіли діти.
2. Як порівну між 7 дітьми розділити 2 яблука, 3 груші, 8 слив та жменю
ягід?
- Зварити компот.
ІХ. Підсумок уроку
Знайди помилки:
1) 15
2
> 1; 2) 13
16
< 13
7
; 3) 3
1
8 = 3
25
; 4) 13
2
+ 13
4
= 13
6
.
Як ви оцінюєте свою роботу?
Хто з однокласників працював найкраще?
Чи сподобався вам урок? Чому?
Вчитель:
Є Україна,
Є на світі ти -
Маленька часточка народу,
Один з сорокашести мільйонів,
Та більш значущою, напевно, не знайти
Як дивовижна велич цього дробу.
То ж будьмо завжди значимими.
І нехай з нами вічно живе неповторна, дивовижна краса і сила математики.
Домашнє завдання. Написати твір: „ День без дробів ”.
1. На уроці вчителька перевіряла, як учні засвоїли дроби. Скільки буде, коли
цілий пиріг поділити на дві частини? - 2
1
-. -А коли на чотири? - 4
1
-. На
вісім ? - 8
1
-. -На 16? - Крихти, - дружно відповіли діти.
2. Як порівну між 7 дітьми розділити 2 яблука, 3 груші, 8 слив та жменю
ягід?
- Зварити компот.
ІХ. Підсумок уроку
Знайди помилки:
1) 15
2
> 1; 2) 13
16
< 13
7
; 3) 3
1
8 = 3
25
; 4) 13
2
+ 13
4
= 13
6
.
Як ви оцінюєте свою роботу?
Хто з однокласників працював найкраще?
Чи сподобався вам урок? Чому?
Вчитель:
Є Україна,
Є на світі ти -
Маленька часточка народу,
Один з сорокашести мільйонів,
Та більш значущою, напевно, не знайти
Як дивовижна велич цього дробу.
То ж будьмо завжди значимими.
І нехай з нами вічно живе неповторна, дивовижна краса і сила математики.
Домашнє завдання. Написати твір: „ День без дробів ”.

Дроби в нашому житті

  • 1.
    5 клас Тема. Дробив нашому житті. Розв'язування задач. Мета. Вдосконалити вміння учнів додавати, віднімати, порівнювати звичайні дроби; формувати вміння застосовувати отримані знання під час розв'язування практичних задач; розвивати дослідницькі здібності учнів; виховувати культуру спілкування, інтерес до нових знань і прагнення їх набувати. Тип уроку. Застосування знань, умінь і навичок. Обладнання. Ноутбук, презентація. Епіграф уроку. Математика безмежно різноманітна, як світ, і присутня, міститься в усьому. М. Яругін Хід уроку I. Організаційний момент Підготовка до уроку тривала тиждень. Учні класу об'єдналися в 3 групи. Кожна група проводила невелику дослідницьку роботу з питань застосування звичайних дробів у житті людини. I група працювала над проблемою „Дроби і щоденне життя” II група - „З історії дробових чисел” III група - „Дроби і людина” ІІ. Актуалізація опорних знань Під час актуалізації опорних знань використовуються кодовані завдання, за умови правильного виконання яких учні одержують вислів. Виконавши 1, 2 та 3 завдання, учні отримують вислів „Свій розум май”. (Слайд 1) ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та очікування результатів.
  • 2.
    Сьогодні ми продовжуємоподорожувати країною звичайних дробів. Сьогодні ми дізнаємося про історію виникнення та розвитку звичайних дробів. Розв'яжемо цікаві задачі з повсякденного життя, де застосовуються дроби. IV. Історія виникнення дробових чисел Представники кожної групи роблять короткі повідомлення з теми. 1-й учень. З виникненням уявлень про цілі числа виникли уявлення і про частини одиниці. Щоб знайти частину від цілого, щоб ділити без остачі, довелося ввести дробові числа. Першим дробом, з яким ознайомилося людство, було позначення половини якого-небудь реального предмета. Потім з'явилися дроби: ; 3 1 4 1 ; 5 1 . „ Московський папірус”, написаний у Стародавньому Єгипті близько 400 років до н.е. (зберігається у Московському державному музеї образотворчих частин ім. О. С. Пушкіна), свідчить про те, що для запису частин цілого використовували особливі позначки. 2-й учень. Римляни користувалися конкретними дробами - дріб 12 1 називався унція. Дроби 12 7 ; 12 8 ; 12 9 - вони називали 7, 8, 9 - унцій. Вавилоняни користувалися дробами із знаменником 60. Сучасне позначення дробів бере початок у стародавній Індії. Його використовували араби, а потім у XII - XIV ст. запозичили європейці. Спочатку дроби записували без дробової риски. Риску дробу почали застосовувати близько 300 років тому. 3-й учень. У Китаї дроби називали, користуючись словом „половина”. 2 1 - половина; 3 1 - мала половина, 4 1 - слабка половина, 3 2 - велика половина; У Європі сучасний запис дробів у 1200 році вів італієць Фібоначчі. Він першим ужив термін „дріб”. V. Розв'язування задач.
  • 3.
    „ Дроби іщоденне життя ” Задача 1. Рецепти лікувального чаю від бабусі. До лікувального чаю входять 2 1 частина м'яти, 10 3 частини валеріани і 5 1 частини хмелю. Скільки грамів кожної трави потрібно взяти для приготування 200г. такого чаю. Задача 2. На що ми витрачаємо свій час? Результати опитування учнів 6 класу Сон - 8 годин Навчання в школі - 6 уроків - 1 урок 4 3 години перерва - 6 1 години, 3 1 години Виконання домашнього завдання - 2 години з математики 32 хв.: 8 3 розв'язування задач 8 2 розв'язування рівнянь Споживання їжі - 30 хв. Перегляд ТV - 2 години Прогулянка - 2 години Особиста гігієна - 1 година Допомога батькам : 12 5 прибирання в кімнаті 12 3 миття посуду За комп'ютером - 1 год. 30 хв. Скільки часу учні проводять в школі? Скільки часу допомагають батькам?
  • 4.
    Задача 3. Фермервирішив виділити під моркву 20 3 городу, під буряк 20 4 , під цибулю 20 6 , під горох 20 2 , під картоплю 20 7 . Чи зможе він реалізувати свій план? VI. Дроби і людина 13 1 маси тіла людини становить кров 2 1 всієї крові міститься в кровоносних судинах 5 1 у печінці 25 4 у селезінці 10 1 у підшкірних судинах За одне скорочення серця виштовхується 50 3 л крові За одну хвилину 5 3 3 л Маса води, що випаровується з поверхні шкіри та легенів, 5 4 маси тіла людини або 2 кг на добу Російський письменник Лев Миколайович Толстой порівнював людину з дробом, чисельником якого є те, що вона собою являє насправді, а знаменником - те, що вона думає про себе. Чим вищої людина думки про себе, тим більший знаменник, а , отже, тим менший дріб. VII. Розв'язування логічних вправ 1. Яке з чисел потрібно виключити? 15 17 , 21 5 , 71 3 , 19 9 . 2. Яке з чисел потрібно вибрати? 31 7 ; 16 5 ; 16 11 ; 31 24 . 5 13 ; 8 7 ; 8 1 ; 5 12 . VІІІ. Цікаві задачки (За наявності часу) Щоб зняти втому, вчитель пропонує смішинки.
  • 5.
    1. На уроцівчителька перевіряла, як учні засвоїли дроби. Скільки буде, коли цілий пиріг поділити на дві частини? - 2 1 -. -А коли на чотири? - 4 1 -. На вісім ? - 8 1 -. -На 16? - Крихти, - дружно відповіли діти. 2. Як порівну між 7 дітьми розділити 2 яблука, 3 груші, 8 слив та жменю ягід? - Зварити компот. ІХ. Підсумок уроку Знайди помилки: 1) 15 2 > 1; 2) 13 16 < 13 7 ; 3) 3 1 8 = 3 25 ; 4) 13 2 + 13 4 = 13 6 . Як ви оцінюєте свою роботу? Хто з однокласників працював найкраще? Чи сподобався вам урок? Чому? Вчитель: Є Україна, Є на світі ти - Маленька часточка народу, Один з сорокашести мільйонів, Та більш значущою, напевно, не знайти Як дивовижна велич цього дробу. То ж будьмо завжди значимими. І нехай з нами вічно живе неповторна, дивовижна краса і сила математики. Домашнє завдання. Написати твір: „ День без дробів ”.
  • 6.
    1. На уроцівчителька перевіряла, як учні засвоїли дроби. Скільки буде, коли цілий пиріг поділити на дві частини? - 2 1 -. -А коли на чотири? - 4 1 -. На вісім ? - 8 1 -. -На 16? - Крихти, - дружно відповіли діти. 2. Як порівну між 7 дітьми розділити 2 яблука, 3 груші, 8 слив та жменю ягід? - Зварити компот. ІХ. Підсумок уроку Знайди помилки: 1) 15 2 > 1; 2) 13 16 < 13 7 ; 3) 3 1 8 = 3 25 ; 4) 13 2 + 13 4 = 13 6 . Як ви оцінюєте свою роботу? Хто з однокласників працював найкраще? Чи сподобався вам урок? Чому? Вчитель: Є Україна, Є на світі ти - Маленька часточка народу, Один з сорокашести мільйонів, Та більш значущою, напевно, не знайти Як дивовижна велич цього дробу. То ж будьмо завжди значимими. І нехай з нами вічно живе неповторна, дивовижна краса і сила математики. Домашнє завдання. Написати твір: „ День без дробів ”.