Тема уроку. Іван Франко – титан праці
Мета: розкрити учням велич життя геніального Івана Франка;
висвітлити багатогранність його таланту в найрізноманітніших галузях
творчості, культурного і політичного життя, стимулювати учнів до
самоосвіти; прикладом великого самозречення в ім′я народу виховувати
почуття патріотизму.
Обладнання: портрет Івана Франка, виставка творів письменника,
кінофільм «Великі українці: Іван Франко», запис пісень на слова поета,
ілюстрації.
Епіграфи. Іван Франко – трибун
народний,
Пророк-ватаг, ратай-співець,
І громадянин благородний…
Микола Вороний
Ми не можемо назвати, мабуть,
жодної ділянки людського духу,
в якій би не працював Іван
Франко і в якій би він не був
великий.
Павло Загребельний
Титанічна діяльність Франка
відбила національні волання
розірваної між імперіями
Романових і Габсбургів
української землі… Шевченко
народив, а Франко виховав
українську націю.
Дмитро Павличко
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Вступне слово вчителя.
Вивчаючи творчість М. Старицького, ми ознайомлювались із його
драмою «Талан» і розглядали такі поняття, як обдарованість, талант,
геніальність. Пригадаймо значення двох останніх слів.
Талант – високий рівень обдарованості; творча обдарованість у
мистецтві.
Геній – найвищий рівень обдарованості людини, що має ознаки
таланту та естетичної інтуїції.
З приводу цих понять висловлювалося чимало письменників, учених,
мислителів. М. Горький порівнював талант з породистим конем, яким
треба вміти управляти, бо він може швидко перетворитися на шкапу. С.
Шаховський вважав, що талант «складається з вразливості на явища життя
і здібності їх відтворення». «Геній, - вважав В. Бєлінський, - створює
новий світ думки і форми». Таких суджень набирається кілька сотень, але в
основі їх лежатиме єдине слово – надлюдина. На сьогоднішньому уроці
розглянемо постать, яку однозначно можна назвати генієм, або, за
висловом П. Тичини «талантом серед талантів».
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
1. Троє учнів зачитують уривки з вивчених раніше творів: казки
«Фарбований Лис», прикінцевий монолог Захара Беркута з однойменної
повісті, уривок із поеми «Іван Вишенський».
2. Слово вчителя.
Крок за кроком ви піднімалися до розуміння Івана Франка, сміючись
із пригод ЛисаМикити, захоплюючись нескореністю тухольської громади
і патріотизмом Івана Вишенського. Та чи можна осягнути велич людини,
«до якої важко підібрати аналогічну фігуру в інших літературах світу» (О.
Білецький)?
Ось лише кілька понять, у які старалися вмістити суть Івана Франка
на ювілейних торжествах з нагоди його 100-річчя: геній української нації;
розум і серце нашого народу; безсмертний син народу; український
Мойсей; мужній, могутній талант; український Прометей; великий
світовий учений…(записати на дошці).
Від смерті Т. Шевченка ніхто з українців не зажив більшої слави на
просторах України, ніж Іван Франко. Важко знайти у світовій літературі
творця такого діапазону, з такою динамікою культурно-наукової і
суспільно-політичної діяльності, яким був син галицького коваля. Тож
розкриватимемо таємницю феномена І. Франка крізь його біографію.
Зверніть увагу на епіграфи, які записані на дошці. В кінці уроку
виберете, який із них, на вашу думку, найбільше відповідатиме
сьогоднішній розмові.
ІV. Опрацювання нового матеріалу.
1. Робота з портретом письменника.
- Спробуйте описати зовнішній та внутрішній портрет поета.
- Чи віднайшли ви якісь цікаві факти про зовнішність І. Франка?
(Розповідь учнів)
- Прочитайте уривки зі спогадів митця. Яким постає перед вами Іван
Франко?
® На дні моїх споминів і досі горить той маленький, але міцний
огонь. Се огонь у кузні мойого батька. І мені здається, що запас його я взяв
дитиною в свою душу на далеку мандрівку життя. І що він не погас і досі.
® Девіз життя мого батька «З людьми і для людей».
® Шкільна наука ніколи не була для мене страшною, а, навпаки, все.
Доставляла мені нові приємності в міру того, як розширювався обсяг
мойого знання.
® В гімназії моя бібліотека нараховувала 500 екземплярів, у Львові –
6000 томів.
® Збиратита записувати всякі матеріали з уст народуя розпочинав ще
в гімназії.
® Життя мені мало всміхалося, а діти були тим весняним сонячним
промінням, яке зігрівало моє серце…
® Як син селянина, вигодуваний твердим мужицьким хлібом, я
почуваю себе до обов’язку віддати працю свого життя тому простому
народові.
- Складіть словесний портрет письменника, розшифрувавши його ім′я
та прізвище.
І – інтелектуал, інтелігент
В – великий
А – активний
Н – наполегливий
Ф – філософ, фольклорист
Р – революціонер
А – авторитетний
Н – науковець
К – критик
О – оптиміст
2. Перегляд фільму із серії «Великі Українці: Іван Франко». (Під
час перегляду учні складають таблицю «Біографічна скринька»: роки
життя, освіта, трудова діяльність, творча спадщина, найбільше вразило
мене…)
3. Про які цікаві факти із життя Івана Франка ви ще дізналися
самостійно? (Розповіді учнів)
V. Підсумок уроку.
«Мікрофон».
- Щоб ви ще додали до розшифрування прізвища письменника, які
риси характеру, вдачі?
- Чим прислужився І. Франко українській культурі?
- Який із епіграфів найбільш доречний до сьогоднішньої розмови?
Запишіть його в зошит.
- Чи можна стверджувати, що І. Франко – геній, народжений нацією?
Чому?
Домашнє завдання.
1. Опрацювати біографічні відомості про І. Франка за
підручником.
2. Виписати у хронологічному порядку назви поетичних збірок
письменника.
3. Розгляньтефотографії пам’ятників Івану Франку. Який, на ваш
погляд найбільш вдалий?
4. На основі вивченого із зарубіжної літератури розповісти про
сонет.
5. Підготувати повідомлення про одну із сфер діяльності І.
Франка (поет, прозаїк, драматург, перекладач, критик, етнограф, філософ,
політик).
Додатки
1. Франкові подобався одяг сірого кольору. Майже завждиносив
вишивану сорочку. Любив носити нешнуровані черевики. В їжі був
Франко невибагливий, не курив.
2. І. Франко любив ходити в довгіпіші мандрівки. В 1884 р. він
був учасником великої студентської прогулянкивздовж Карпат. Був
письменник завзятим аматором риболовлі. Вудкою не любив ловити,
ловив сітками, які сам плів, ятерами, саками. Друга пристрасть І. Франка –
рибництво, яке часто сполучено було з його пішими мандрівками. Довгий
час мріяв купити велосипеда, але так і не купив. Зовсім не любив
письменник полювання.
3. Сучасники, натхненні поетичними рядкамиФранка, уявляли
його елегантним високим красенем. Та коли зустрічалися із живим генієм,
трохи розчаровувалися.Ось якзгадував свою першу зустріч з Іваном
Франком Микола Вороний. «Замість чорнявого ставногочоловіка, яким
його уявляла мені уява, я побачив крем`язнуквадратну фігуру, невисоку на
зріст, досить незграбну, в потертім піджаковім убранні, з облохмоченою
вишиваною сорочкоюі з пом`ятим, брудного кольору, наголові
капелюхом… Широке лице з короткимирудимивусами і крутим
підборіддям;ніс простий, з невеличкою горошинкою на кінці… Ніби
пересічне обличчя. Але очі, сиві, ясні, з виразом енергійної думки, разом
лагідні, вони скрашували весь вид. Ще раз стискаючимені руку, він весело
сказав: «Ха-ра-шо!» (його любимий вираз, якого він, пустуючи, вживав,
умисно вимовляючи змосковська)…»
Як бачимо, зовнішність Франка справдіне була яскравою, а його
поведінка часом дивувала. Проте письменникзачаровував іншим:
неймовірною ерудицією, оригінальним мисленням, переконливим
емоційним мовленням, енергійною жвавою жестикуляцією.
Іван Франко – титан праці
Іван Франко – титан праці
Іван Франко – титан праці
Іван Франко – титан праці

Іван Франко – титан праці

  • 1.
    Тема уроку. ІванФранко – титан праці Мета: розкрити учням велич життя геніального Івана Франка; висвітлити багатогранність його таланту в найрізноманітніших галузях творчості, культурного і політичного життя, стимулювати учнів до самоосвіти; прикладом великого самозречення в ім′я народу виховувати почуття патріотизму. Обладнання: портрет Івана Франка, виставка творів письменника, кінофільм «Великі українці: Іван Франко», запис пісень на слова поета, ілюстрації. Епіграфи. Іван Франко – трибун народний, Пророк-ватаг, ратай-співець, І громадянин благородний… Микола Вороний Ми не можемо назвати, мабуть, жодної ділянки людського духу, в якій би не працював Іван Франко і в якій би він не був великий. Павло Загребельний Титанічна діяльність Франка відбила національні волання розірваної між імперіями Романових і Габсбургів української землі… Шевченко народив, а Франко виховав українську націю. Дмитро Павличко Хід уроку І. Організаційний момент. ІІ. Вступне слово вчителя. Вивчаючи творчість М. Старицького, ми ознайомлювались із його драмою «Талан» і розглядали такі поняття, як обдарованість, талант, геніальність. Пригадаймо значення двох останніх слів. Талант – високий рівень обдарованості; творча обдарованість у мистецтві. Геній – найвищий рівень обдарованості людини, що має ознаки таланту та естетичної інтуїції. З приводу цих понять висловлювалося чимало письменників, учених, мислителів. М. Горький порівнював талант з породистим конем, яким треба вміти управляти, бо він може швидко перетворитися на шкапу. С. Шаховський вважав, що талант «складається з вразливості на явища життя і здібності їх відтворення». «Геній, - вважав В. Бєлінський, - створює новий світ думки і форми». Таких суджень набирається кілька сотень, але в основі їх лежатиме єдине слово – надлюдина. На сьогоднішньому уроці
  • 2.
    розглянемо постать, якуоднозначно можна назвати генієм, або, за висловом П. Тичини «талантом серед талантів». ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. 1. Троє учнів зачитують уривки з вивчених раніше творів: казки «Фарбований Лис», прикінцевий монолог Захара Беркута з однойменної повісті, уривок із поеми «Іван Вишенський». 2. Слово вчителя. Крок за кроком ви піднімалися до розуміння Івана Франка, сміючись із пригод ЛисаМикити, захоплюючись нескореністю тухольської громади і патріотизмом Івана Вишенського. Та чи можна осягнути велич людини, «до якої важко підібрати аналогічну фігуру в інших літературах світу» (О. Білецький)? Ось лише кілька понять, у які старалися вмістити суть Івана Франка на ювілейних торжествах з нагоди його 100-річчя: геній української нації; розум і серце нашого народу; безсмертний син народу; український Мойсей; мужній, могутній талант; український Прометей; великий світовий учений…(записати на дошці). Від смерті Т. Шевченка ніхто з українців не зажив більшої слави на просторах України, ніж Іван Франко. Важко знайти у світовій літературі творця такого діапазону, з такою динамікою культурно-наукової і суспільно-політичної діяльності, яким був син галицького коваля. Тож розкриватимемо таємницю феномена І. Франка крізь його біографію. Зверніть увагу на епіграфи, які записані на дошці. В кінці уроку виберете, який із них, на вашу думку, найбільше відповідатиме сьогоднішній розмові. ІV. Опрацювання нового матеріалу. 1. Робота з портретом письменника. - Спробуйте описати зовнішній та внутрішній портрет поета. - Чи віднайшли ви якісь цікаві факти про зовнішність І. Франка? (Розповідь учнів) - Прочитайте уривки зі спогадів митця. Яким постає перед вами Іван Франко? ® На дні моїх споминів і досі горить той маленький, але міцний огонь. Се огонь у кузні мойого батька. І мені здається, що запас його я взяв дитиною в свою душу на далеку мандрівку життя. І що він не погас і досі. ® Девіз життя мого батька «З людьми і для людей». ® Шкільна наука ніколи не була для мене страшною, а, навпаки, все. Доставляла мені нові приємності в міру того, як розширювався обсяг мойого знання. ® В гімназії моя бібліотека нараховувала 500 екземплярів, у Львові – 6000 томів. ® Збиратита записувати всякі матеріали з уст народуя розпочинав ще в гімназії. ® Життя мені мало всміхалося, а діти були тим весняним сонячним промінням, яке зігрівало моє серце…
  • 3.
    ® Як синселянина, вигодуваний твердим мужицьким хлібом, я почуваю себе до обов’язку віддати працю свого життя тому простому народові. - Складіть словесний портрет письменника, розшифрувавши його ім′я та прізвище. І – інтелектуал, інтелігент В – великий А – активний Н – наполегливий Ф – філософ, фольклорист Р – революціонер А – авторитетний Н – науковець К – критик О – оптиміст 2. Перегляд фільму із серії «Великі Українці: Іван Франко». (Під час перегляду учні складають таблицю «Біографічна скринька»: роки життя, освіта, трудова діяльність, творча спадщина, найбільше вразило мене…) 3. Про які цікаві факти із життя Івана Франка ви ще дізналися самостійно? (Розповіді учнів) V. Підсумок уроку. «Мікрофон». - Щоб ви ще додали до розшифрування прізвища письменника, які риси характеру, вдачі? - Чим прислужився І. Франко українській культурі? - Який із епіграфів найбільш доречний до сьогоднішньої розмови? Запишіть його в зошит. - Чи можна стверджувати, що І. Франко – геній, народжений нацією? Чому? Домашнє завдання. 1. Опрацювати біографічні відомості про І. Франка за підручником. 2. Виписати у хронологічному порядку назви поетичних збірок письменника. 3. Розгляньтефотографії пам’ятників Івану Франку. Який, на ваш погляд найбільш вдалий? 4. На основі вивченого із зарубіжної літератури розповісти про сонет. 5. Підготувати повідомлення про одну із сфер діяльності І. Франка (поет, прозаїк, драматург, перекладач, критик, етнограф, філософ, політик). Додатки
  • 4.
    1. Франкові подобавсяодяг сірого кольору. Майже завждиносив вишивану сорочку. Любив носити нешнуровані черевики. В їжі був Франко невибагливий, не курив. 2. І. Франко любив ходити в довгіпіші мандрівки. В 1884 р. він був учасником великої студентської прогулянкивздовж Карпат. Був письменник завзятим аматором риболовлі. Вудкою не любив ловити, ловив сітками, які сам плів, ятерами, саками. Друга пристрасть І. Франка – рибництво, яке часто сполучено було з його пішими мандрівками. Довгий час мріяв купити велосипеда, але так і не купив. Зовсім не любив письменник полювання. 3. Сучасники, натхненні поетичними рядкамиФранка, уявляли його елегантним високим красенем. Та коли зустрічалися із живим генієм, трохи розчаровувалися.Ось якзгадував свою першу зустріч з Іваном Франком Микола Вороний. «Замість чорнявого ставногочоловіка, яким його уявляла мені уява, я побачив крем`язнуквадратну фігуру, невисоку на зріст, досить незграбну, в потертім піджаковім убранні, з облохмоченою вишиваною сорочкоюі з пом`ятим, брудного кольору, наголові капелюхом… Широке лице з короткимирудимивусами і крутим підборіддям;ніс простий, з невеличкою горошинкою на кінці… Ніби пересічне обличчя. Але очі, сиві, ясні, з виразом енергійної думки, разом лагідні, вони скрашували весь вид. Ще раз стискаючимені руку, він весело сказав: «Ха-ра-шо!» (його любимий вираз, якого він, пустуючи, вживав, умисно вимовляючи змосковська)…» Як бачимо, зовнішність Франка справдіне була яскравою, а його поведінка часом дивувала. Проте письменникзачаровував іншим: неймовірною ерудицією, оригінальним мисленням, переконливим емоційним мовленням, енергійною жвавою жестикуляцією.