Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Молюски в куточку природи ДНЗ

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Loading in …3
×

Check these out next

1 of 13 Ad

Молюски в куточку природи ДНЗ

Download to read offline

Відомості про автора:

Чернецька Валентина Олександрівна

викладач Бердичівського педагогічного коледжу

Відомості про автора:

Чернецька Валентина Олександрівна

викладач Бердичівського педагогічного коледжу

Advertisement
Advertisement

More Related Content

Slideshows for you (20)

Similar to Молюски в куточку природи ДНЗ (20)

Advertisement

More from Anhelina Mytsura (20)

Recently uploaded (20)

Advertisement

Молюски в куточку природи ДНЗ

 1. 1. БЕРДИЧІВСЬКИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ КОЛЕДЖ МОЛЮСКИ В КУТОЧКУ ПРИРОДИ ДНЗ (Рекомендації щодо утримання в кутку природи тварин типу Молюски.) БЕРДИЧІВ -2017
 2. 2. Підготувала Чернецька В. О. – викладач біології, основ природознавства з методикою ознайомлення дітей з природою Бердичівського педагогічного коледжу, викладач І категорії – 2017. Тип Молюски включає надзвичайно велику кількість різноманітних цікавих представників. Але матеріалу щодо ознайомлення дошкільників з молюсками мало, він не систематизований. Тому виникла потреба в створенні рекомендацій щодо утримання молюсків в куточку природи. Матеріал викладений коротко у вигляді таблиці, представлені найбільш поширені представники черевоногих та двостулкових молюсків, окремо виділено акваріумних молюсків які є, як правило, постійними мешканцями куточка природи та декоративний молюск Ахатина. В таблиці розміщено фото представника, вказано особливості догляду та утримання, використання в навчально-виховній роботі. Тварини завдяки своїй рухливості і цікавій поведінці викликають у дітей великий інтерес. Серед них у кутку природи утримуються як постійні, так і тимчасові мешканці. Тимчасових мешканців кутка природи діти можуть приносити в цільових прогулянок, екскурсій. Можна залучати до поповнення кутка природи і батьків. Утримання розповсюджених тварин місцевого краю в кутку природи, спостереження за ними допоможуть краще пізнати їх, виробити певне ставлення. Тижня перебування в кутку природи достатньо для спостережень, цікавого спілкування. Під час утримання тимчасових мешканців у кутку природи слід створювати для них близькі до природних умови, забезпечувати природними кормами, враховуючи конкретний характер мислення дітей і потребу формування у них реалістичних уявлень. Після цього тварину треба повернути у природне середовище. Вихователь повинен переконати дітей, що тваринам, які живуть у нашій природі, найкраще на волі. Під час цільових прогулянок тварин випускають у найбільш сприятливі і безпечні для них умови, наголошуючи на тому, яких саме умов потребує та чи інша тварина, де їй буде добре.
 3. 3. Тип Молюски Молюски походять від давніх кільчастих червів. Більшість їх типово водяні тварини, що живуть у річках, озерах, морях і лише порівняно небагато з них пристосувались до життя на суші. На відміну від кільчастих червів тіло молюсків слабо розчленоване. У більшості з них є добре розвинута черепашка, яка складається з трьох шарів: рогового, вапнякового і перламутрового. Черепашка росте разом з ростом молюска. У молюсків є особлива складка шкіри — мантія, саме вона виділяє речовини, з яких утворюються черепашки. Органом руху є непарний м’язовий виріст черевної сторони тіла — «нога». Кровоносна система незамкнута, є серце. Органами дихання у більшості форм є зябра, у наземних — легені. У ротовій порожнині більшості молюсків є особливий апарат для подрібнення їжі — терка, або радула. Радули не мають двостулкові молюски. Нервова система складається з кількох пар нервових вузлів, сполучених між собою. Органи чуття у різних представників розвинуті неоднаково. Іноді бувають складними. Серед молюсків більшість різностатевих видів. Тип Молюски в Україні охоплює більше 360 видів і поділяється на кілька класів. У практиці навчально-виховної роботи з дошкільниками найчастіше зустрічаються двостулкові та черевоногі молюски. Клас Двостулкові молюски. Характерною особливістю двостулкових молюсків є наявність двох стулок у черепашці, які можуть дуже щільно змикатися, захищаючи тварину від пошкоджень та ворогів. У наших прісноводних водоймах найчастіше зустрічаються скойки, жабурниці, або беззубки, дрейсени, кульки, горошинки, черепашки яких завжди можна знайти біля річок, озер, ставків під час екскурсій чи цільових прогулянок з дітьми. Та й у дитячих садках у пісочних ящиках часто діти зустрічають черепашки цих молюсків, що може бути приводом для цікавих розповідей про їхнє життя. Клас Черевоногі молюски. Для представників цього класу молюсків характерна наявність на голові двох щупальців і великої «ноги», що являє собою виріст черевної частини тіла і пристосована до пересування. Одна з особливостей будови черевоногих молюсків — їх черепашка, що схожа на пірамідку з широкою основою і гострою верхівкою. До черепашки прикріплюється тіло молюска. Серед черевоногих молюсків є такі, що дихають легенями і зябрами. .
 4. 4. У наших водоймах найчастіше трапляється ставковик великий і малий, котушка, калюжниця — цікаві об’єкти для ознайомлення з ними дітей. При закладці акваріумів на дно їх поміщається мул, здобутий у природних водоймах, старанно промитий і прожарений. Товщина його шару не повинна перевищувати 3 – 5 см. Зверху насипається шар добре промитого і прожареного річкового піску. З рослин в акваріумах добре ростуть валіснерія, стрілолист, частуха, елодея, ряска. Воду в акваріумах можна не міняти. По мірі її випаровування слід доливати водопровідну воду, дехлоровану попереднім відстоюванням (1 доба). З метою збереження певної норми стабільності умов необхідно, щоб оновлення води не перевищувало ¼ об’єму акваріума. Черевоногі молюски, рекомендовані для використання в ДНЗ (Н.Ф. Яришева) Представник - назва,фото (Т- тимчасовий, П – постійний) Утримання, особливості догляду Використання в навчально-виховній роботі
 5. 5. Ставковик звичайний – Т Акваріум, їдять наліт водоростей на склі. На дно посудини насипають пісок (шаром в 2-3 см) і поміщають водні рослини. Ставковики дуже ненажерливі, підгодовувати можна листям салату, капусти. Ставковики дуже сильно забруднюють воду. Тому необхідно часто проводити чищення акваріума. Спостерігаючи, як ставковик повзе по склу, можна роздивитися його пласку ногу, на якій розміщено рот. Відкриваючи і закриваючи його, він очищає зелений наліт водоростей на склі, зскрібаючи їх особливою «терткою», розташованою на поверхні язика. Час від часу він піднімається до поверхні. Слід пояснити дітям, що так він дихає. Інколи ставковики відкладають на склі і рослинах свою ікру — це прозора драглиста ковбаска, в якій просвічуються окремі ікринки. Через 3—4 тижні з неї виходять крихітні ставковички. Саме в цей час і слід повернути їх у водойму. Котушка рогова – Т Розглядаючи її з дітьми, слід відзначити, що черепашка у неї згорнута у вигляді спіралі, забарвлена у коричневаті кольори. На голові є пара щупалець, біля основи яких з внутрішньої сторони розташована пара очей. Найчастіше котушка знаходиться біля дна, де їй легко знайти м’яку їжу — мул, відмерлі рослини тощо. Час від часу вона також, як і ставковик, піднімається на поверхню, щоб поповнити запас кисню. Розмножуються котушки, відкладаючи яйця.
 6. 6. Живородка (калюжниця, мулянка) річкова – Т Акваріум, банка з водою Живиться водними рослинами, їсть традесканцію, свіжу моркву. Майже весь час перебувають на дні або на підводних рослинах. Зяброве дихання робить калюжницю більш залежною від якості води порівняно з легеневими молюсками, тому у забруднених водоймах калюжниці не зустрічаються. Розглядаючи з дітьми калюжницю, доцільно порівняти її з ставковиком: черепашка її не загострена до верхівки, як у ставковика, а більш округла. Втягуючи своє тіло у черепашку, вона закриває отвір твердою округлою кришечкою. Калюжниці розмножуються живонародженням. Виноградний слимак – Т Акваріум, тераріум, вологий субстрат (родюча земля) Травоїдні, підкормка крейда або шкарлупа яєць. Слід очищати стінки тераріуму, зволожувати пульвелізатором. Коли жарко, він щільно прикріплюється до стовбура дерева і надовго ховається у черепашку, переживаючи посуху. Яйця він відкладає у пухкий ґрунт. Живлячись листям винограду і плодових дерев, слимак завдає шкоди сільському господарству. На зиму виноградний слимак готує собі зимову схованку, викопуючи в ґрунті «ногою» ямку, куди і залягає на зимову сплячку. У деяких країнах виноградний слимак охороняється законом, його вважають делікатесом.
 7. 7. Голий слизун( слизняк) – Т Акваріум, банка Травоїдні, слід очищати стінки акваріуму, зволожувати пульвелізатором. Розглядаючи його з дітьми, слід пояснити їм, що слизень не має черепашки. Мантія покриває лише незначну частину його тіла у вигляді опуклості, і,- черепашки на ній не утворюється. Мантія у слизнів утворює стінку легенів. Тіло слизня покрите слизом, який захищає від пересихання. Вдень слизні ховаються під камінням, листям. Якщо в умовах дитячого садка слизні псують овочеві, ягідні культури, застосовують механічну боротьбу — збирають шкідників під укриттям, де вони трапляються, іноді посипають ці місця попелом.
 8. 8. Двостулкові молюски, рекомендовані для використання в ДНЗ (Н.Ф. Яришева) Представник - назва,фото (Т- тимчасовий, П – постійний) Утримання, особливості догляду Використання в навчально-виховній роботі Скойка річкова Акваріум, банка з водою Рослини, посаджені в грунт, необхідно обкласти крупною галькою або садити їх в горщики, які потім вкопуються в пісок, так як молюски, повзуючи по дну, підкопують коріння рослин. На поверхню води можна пустити плаваючі рослини. Молюски задовольняються мікроорганізмами, що розвиваються в акваріумі, тому додаткового корму не потребують. У разі необхідності їх можна підгодувати живими дафніями і циклопами. листям салата-латука, білоголової капусти, липи, Черепашка видовжена, вона звужується до заднього кінця, разом з тим стулки черепашки у неї більш товсті, міцні. У скойки на місці з´єднання стулок є досить складний «замок» у вигляді особливих зубців, які входять у відповідні заглиблення на іншій стулці. Завдяки такому пристосуванню стулки міцніше змикаються між собою. Скойка живе у проточній воді, де потрібна міцніша черепашка. Знайомлячи старших дошкільників з життям скойок, вихователь пропонує роздивитися черепашку, порахувати за кільцями її вік і розповідає, що скойки люблять жити у річках з швидкою течією. Зверху їх тіло вкрите двома черепашками, які її захищають. Розкриваються вони, коли скойка повзе по дну. З розкритої черепашки висувається нога. Повільно повзе скойка, залишаючи на піску легенький слід. Живиться вона тим, що потрапляє, всередину черепашки з водою. У річковій воді багато бруду, шкідливих бактерій. Пропускаючи через своє тіло таку воду, скойка випускає її чистою. Має найдовшу тривалість життя серед прісноводих безхребетних тварин – максимальна тривалість життя 210 - 250 років
 9. 9. клена, тополі і коренеплоди моркви (нарізані тонкими пластинками). Всі ці види корму можна заготовляти заздалегідь. При цьому листя протягом 2 – 3 хв. проварюють, потім висушують, а перед вживанням – 5 – 6 діб мацерують у воді. Беззубка звичайна (жабурниця) У беззубки, порівняно із скойкою, черепашка кругліша, більш плеската і має тонші стінки. У беззубки таких зубців немає, на що вказує і назва цього молюска. водиться, насамперед, у стоячій воді озер, великих ставків, спокійних заводях річок. Дрейсена річкова Розмір до 3,5—4 см завдовжки, з характерним тригранним обрисом черепашки, за що її називають тригранкою. Ведуть прикріплений спосіб життя. Вони виділяють речовину, що перетворюється у воді в міцні нитки, так звані бісуси, якими дрейсени прикріплюються до підводних предметів: каміння, свай, різних водних рослин. Показуючи дітям дрейсен і розповідаючи про їхнє життя у воді, слід сказати про їх значення. Дрейсени, як і інші двостулкові молюски, е фільтраторами водойм, їх личинки є кормом для деяких риб. Шкодять вони лише гідротехнічним спорудам. Кулька річкова Молюски з округлою черепашкою 2,5 см завдовжки. Їхній спосіб живлення подібний до скойок. Розмножуються вони живонародженням, Яйця розвиваються у них в особливих вивідкових камерах, які утворюються на внутрішніх зябрах, так що з материнської черепашки виходять уже готові молоді кульки. Кількість їх не перевищує десятки.
 10. 10. Акваріумні молюски Представник - назва,фото (Т- тимчасовий, П – постійний) Утримання, особливості догляду Використання в навчально-виховній роботі Фіза - П, Т Акваріум, банка з водою живляться в основному водоростями і бактеріальними обростаннями Фіза - один з найбільш корисних мешканців акваріумів, так як вона, харчуючись, очищає його стінки від постійно наростаючих водоростей, проте і виїдає дірки на рослинах. При розгляданні равликів необхідно зазначити форму і колір раковин; поспостерігати, як з'являються з раковин «ноги», як пересуваються равлики по акваріуму, втягують тіло в раковину і спливають на поверхню, показати, як зіскоблюють наліт водоростей із стінок акваріума. Котушка - П, Т Ці равлики нічого не відчищають повністю, а виїдають звивисті доріжки, які добре видно на склі. Але не гребує котушка і вищою рослинністю, особливо ніжною акваріумною зеленню, котру поступово зіпсує. В умовах хронічного голодування ці равлики не зникають, тільки сильно дрібніють. Ці равлики у великій кількості здатні добре підвищити рівень нітритів у воді, через що гірше розчиняється кисень, що призводить до замору риби. Тому акваріуми треба часто оглядати і чистити, щоб не допускати до різкого збільшення кількості непроханих гостей
 11. 11. Ампулярія- П, Т Акваріум, банка з водою наліт водоростей, віддають перевагу їжі тваринного походження (мотиль, трубочник, подрібнене м’ясо). Заводять в основному як декоративних молюсків. Поміщати цих равликів у акваріум з цінними рослинами в жодному випадку не можна, їх краще садити (по дві-три штуки) у великих, сильно зарослих кімнатних водоймах загального типу. Там вони підтримуватимуть чистоту, знищуючи нижчі водорості і залишки від корму риб. Акваріум треба обов’язково щільно закривати склом, тому що равлики виповзають з води і, подорожуючи по стінках акваріума, можуть повалитися на підлогу і розбитися або поповзти. Меланії - П, Т Акваріум, банка з водою Харчуються органічними залишками і бактеріальними обростаннями Вони риються у ґрунті, рихлячи і дренуючи його, рослин не чіпають. У меланій немає легень, тому на поверхню за повітрям їм підніматися не треба. Але меланії надзвичайно швидко плодяться. Оскільки вдень вони «працюють» у ґрунті, то виловлювати зайвих тваринок краще ввечері чи вночі, коли вони самі повилазять.
 12. 12. Декоративний молюск Ахатина - Т, П Тераріум, вологий субстрат (родюча земля, кокосова стружка) зі скляною кришкою Травоїдні, підкормка крейда або шкарлупа яєць. Слід очищати стінки тераріуму, зволожувати пульвелізатором. Їх можна купати під невеликим струменем води з-під крана або під душем. Вода повинна бути приємно теплою. Найбільший наземний молюск (до 900 гр) Батьківщина – Африка (шкідники с/г культур), розселились по всьому світу. Забарвлення – різні відтінки коричневого, бувають альбіноси. Живуть до 5-6 років(до 10). Активні ввечері. Люблять купатись. Добре розмножуються. Ахатини гермафродити. Ахатин вважають «розумними» равликами(впізнають господаря, можна виробити умовні рефлекси). Використовують в косметології.
 13. 13. Література: 1. Веретенникова С.О. Ознайомлення дітей дошкільного віку з природою. - Київ «Вища школа», 1979 2. Яришева Н.Ф. Природа України. - Київ: Вища школа, 1995. 3. Яришева Н.Ф. Методика ознайомлення дітей з природою. - Київ: Вища школа, 1993. 4. Яришева Н.Ф. Екологічне виховання дошкільників. — Київ: Грамота, 2001. 5. Інтернет джерела: http://pedagog.pip-mollusca.org/index.php http://www.pip-mollusca.org/index.php https://uk.wikipedia.org/wiki/Молюски http://svit-tvarin.net.ua/molyuski.html http://dovidka.biz.ua/molyuski-tsikavi-fakti/

×