1. Тема уроку: СУСПІЛЬНЕ, РЕЛІГІЙНЕ ТА КУЛЬТУРНЕ ЖИТТЯ ДАВНЬОЇ
ІНДІЇ
Мета: стисло охарактеризувати особливості індійського суспільства в давні
часи , а також релігійні погляди та культурні здобутки;
пояснити на прикладах поняття «веди», «індуїзм», «буддизм», «аватари»;
оцінити внесок цивілізації Індії в світову культуру.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
1. Організаційний момент.
Повідомлення теми та мети уроку.
11. Актуалізація опорнихзнань
Бесіда
1. Чим відрізняються природніумови долин річок Інд і Ганг?
2. Коли існувала Індська цивілізація? Назвіть свідчення її високого рівня
розвитку.
3. Хто такі арії? Як вони потрапили до Індії?
4. Як відбулося заселення долини Гангу?
У ч и т е л ь. Із приходом аріїв починається ведійський період історії
Індії. Назва періоду походить від священних індійських текстів- Вед,
які є головним джерелом наших знань цієї епохи. У текстах Вед
зібрані численні гімни богам і заклинання, які дозволяють нам
скласти уявлення про релігію, обряди, суспільне життя, побут і
культуру Індії.
2. 111. Вивчення нового матеріалу.
1питання.
Що характеризувалосуспільство Давньої Індії ?
Складаємо схему.
В А Р Н И
1—БРАХМАНИ—це жерці ( постали з вуст Брахми)
11---КШАТРІЇ---це воїни( постали з рук Брахми)
111---ВАЙШ’ї---це вільні общинники (постали зі стегон Брахми )
1V ---ШУДРИ--- це слуги ( постали зі стопБрахми ).
НЕДОТОРКУВАНІ—найнижчий стан, що вважалися тими , хто всіх
оскверняє.
КАСТИ—об’єднаннялюдей однієї професії.
3. Питання класу: -- Як ви вважаєте, навіщо був потрібен поділ індійців на
варни і касти?
2 питання.
Сутність буддизму.
БУДДИЗМ – світова релігія, що виникла в 6-5 ст. до н.е.
Завдання класу: розглянутиілюстрацію на ст.. 104.
-Що в скульптурі Будди є уособленням ідей буддизму? Використайте текст
параграфу—ст..103-104.
-Що таке н і р в а н а ?
Сідхартха Гаутама -- засновникбуддизму.
Будда – Просвітлений.
-Кому буддизм був вигідним?
3 питання.
Що таке індуїзм?
ІНДУЇЗМ – це релігія, яка сповідує поклоніння трьом богам:
4. БРАХМА – бог-творець; зображенийчотириликим і чотирируким.
ВІШНУ - бог – охоронець, наземлі перевтілюється у Крішну.
Шива – бог – руйнівник.
Священі книги – «Брахмани».
АВАТАРИ – земні істоти, які з’явилися через сходження богана землю і
перевтілення заради«спасіння світу» та відновлення дхарми.( «закони
істини», правила.
Найбільш відомі аватари богаВішну – богиБудда, Кришна й царевич Рама –
геройоднієї з найдавніших давньоіндійських поем «Рамаяна».
Використання додаткового матеріалу про аватарів. (додаток)
4 питання.
Досягнення культури давніх індійців.
Завдання: відкрити ст..105-106 ,знайдіть у тексті, що дали давні індійці
людству.
Відповіді:
Тканини з бавовни;
Цукор із цукрової тростини;
Гра в шахи;
Лікарські трави;
Діагнози більше 100 хвороб;
«арабськіцифри»;
Нуль;
Арифметичні дії;
Квадратні і кубічні корні;
-Чим індійські храми відрізняються від наших – християнських?
Висновки вчителя: Індія – цікава і незвична країна як в давні часи, так і зараз.
Чи хотілося б вам побувати в Індії? Чому ?
5. 1V/ Закріплення
Які нові слова ми сьогодні вивчили? Назвати, пояснити.
V. Закінчення уроку.
Опрацювати п. 20, нові слова. Знайти цікавий матеріал про Давню Індію.
Ілюстрації до уроку.
Ши́ ва ( «благой», «милостивый») —
в индуизме олицетворение
разрушительного начала вселенной и
трансформации(созидания);
одно из божеств верховнойтриады .
традиционно почитается создателем
6. Йоги и покровителем школ Йоги.
Шива — считается разрушителем мира, но он же воссоздаётего заново
Бра́хма — бог творения в индуизме. Брахма является создателем мира.
Согласно Пуранам, Брахма является саморожденным, не имеющим матери,
рождённым из цветка лотоса, выросшего из пупа Вишну в самом начале
процессасотворения материальнойВселенной.