Περιγραφή και τεκμηρίωση μιας καλής αξιοποίησης του συστήματος διαχείρισης ηλεκτρονικών τάξεων ανοικτού κώδικα Moodle, για την υλοποίηση ενός εκπαιδευτικού σεναρίου που αφορά στη διδασκαλία μιας ενότητας του μαθήματος «Αρχαία Ελληνικά: Φιλοσοφικός Λόγος» στους μαθητές της Θεωρητικής Κατεύθυνσης της Γ’ τάξης του Γενικού Λυκείου και το οποίο βασίζεται στο κονστρουκτιβιστικό διδακτικό μοντέλο 5Ε.
Περιγραφή και τεκμηρίωση μιας καλής αξιοποίησης του συστήματος διαχείρισης ηλεκτρονικών τάξεων ανοικτού κώδικα Moodle, για την υλοποίηση ενός εκπαιδευτικού σεναρίου που αφορά στη διδασκαλία μιας ενότητας του μαθήματος «Αρχαία Ελληνικά: Φιλοσοφικός Λόγος» στους μαθητές της Θεωρητικής Κατεύθυνσης της Γ’ τάξης του Γενικού Λυκείου και το οποίο βασίζεται στο κονστρουκτιβιστικό διδακτικό μοντέλο 5Ε.
εκπαιδευτικό σενάριο η έννοια της μεταβλητής με χρήση ρομποτικήςNikolaos Bakopoulos
Ο τίτλος του σεναρίου είναι: «Τα Βασικά στοιχεία του της γλώσσας προγραμματισμού και ο ρόλος της μεταβλητής». Από το πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα - Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον - της Γ΄ Ενιαίου Λυκείου - Κεφ.7.
Το θέμα: « Η μεταβλητή ως Βασική έννοια προγραμματισμού »
Weatherman 1-hour Speed Course for Web [2024]Andreas Batsis
Εκλαϊκευμένη Διδασκαλία Μετεωρολογίας. Η συγκεκριμένη παρουσίαση παρέχει συνοπτικά το 20% της πληροφορίας σχετικά με το πως λειτουργεί ο καιρός, η οποία πληροφορία θα παρέχει στον αναγνώστη τη δυνατότητα να ερμηνεύει το 80% των καιρικών περιπτώσεων με τη χρήση ιντερνετικών εργαλείων. Η λογική της παρουσίασης βασίζεται κατά κύριο λόγο στην εφαρμογή και δευτερευόντως στην επιστημονική ερμηνεία η οποία περιορίζεται στα απολύτως απαραίτητα.
Αρχές Οικονομικής Θεωρίας - Το γραπτό των πανελλαδικών εξετάσεωνPanagiotis Prentzas
Αρχές Οικονομικής Θεωρίας (ΑΟΘ): Τι πρέπει να προσέξουν οι υποψήφιοι κατά τη διάρκεια των πανελλαδικών εξετάσεων στη δομή των απαντήσεών τους, αλλά και στην εμφάνιση του γραπτού τους.
Μπορείτε να δείτε και τη διαδραστική παρουσίαση στο www.study4economy.edu.gr.
Διδακτέα - Εξεταστέα ύλη για το μάθημα "Οικονομία" (ΑΟΘ) της Γ τάξης του Επαγγελματικού λυκείου. Μπορείτε να δείτε και αναλυτικά την ύλη του μαθήματος επιλέγοντας τον παρακάτω σύνδεσμο:
https://view.genially.com/6450d17ad94e2600194eb286
1. Έκφραση Έκθεση
Τάξη Β΄
Η ΕΙΔΗΣΗ
Σελ. 14-68 (46)
Καθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02
1. Τίτλος
«οργάνωση μαθήματος Έκφρασης-Έκθεσης με διαθεματικό
τρόπο»
2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές
Παραγωγή λόγου / Δημοσιογραφία
3. Διδακτικοί στόχοι:
Επιδιώκεται οι μαθητές:
α)Να αναπτύξουν, με την προσέγγιση της δημοσιογραφικής
είδησης, την ικανότητα να αφηγούνται με συντομία, σαφήνεια και
ακρίβεια. Να ασκηθούν στη διάκριση του γεγονότος από το σχόλιο
σε μια είδηση. Να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους. Να ασκηθούν
στην παραγωγή προφορικού και γραπτού λόγου μέσω κειμένων
με επικοινωνιακό χαρακτήρα. Να ασκηθούν στην κατανόηση
κειμένου.
β) Να μάθουν οι μαθητές να παράγουν λόγο σε περιβάλλον
επεξεργασίας κειμένου, να χρησιμοποιούν διαφορετικά λογισμικά
περιβάλλοντα για την ολοκλήρωση μιας εργασίας.
γ) Να καλλιεργήσουν τη συνεργασία μεταξύ τους με ανταλλαγή
απόψεων, αλλά και αλληλοβοήθεια.
2. 4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών
Η εργασία θα αναπτυχθεί σε κλειστό λογισμικό και θα στηριχθεί
στα λογισμικά προγράμματα της Επεξεργασίας κειμένου και της
Παρουσίασης.
5. Διάρκεια
Θα απαιτηθούν τρεις(3) διδακτικές ώρες για την ολοκλήρωση της
εργασίας.
6. Οργάνωση τάξης
Οι μαθητές θα χωριστούν σε ομάδες τριών (3) ατόμων. Ο ένας, ο
χειριστής, θα είναι στον υπολογιστή, ο δεύτερος, ο γραμματέας,
θα βρίσκει τις πληροφορίες από το βιβλίο και ο τρίτος, ο
συντονιστής, θα έχει τη γενική εποπτεία. Φροντίζουμε να
μοιράσουμε με τέτοιο τρόπο τους μαθητές ώστε σε κάθε ομάδα να
έχουμε και αυτόν που ενδιαφέρεται περισσότερο και τον πιο ικανό,
αλλά και τον «αδιάφορο». Επίσης, στις ομάδες ανακατεύουμε
αγόρια και κορίτσια.
7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή
Για τη διεξαγωγή του σεναρίου απαιτείται αίθουσα Πληροφορικής
με ικανό αριθμό συστημάτων για την εξυπηρέτηση μιας τάξης.
8. Φύλλα εργασίας
Δίνεται σε κάθε ομάδα μαθητών ένα ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ για να
κάνουν πάνω σε αυτό σημειώσεις. Η «επίσημη» εργασία της
ομάδας, όμως, γίνεται στο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ του Προγράμματος
Επεξεργασίας Κειμένου που είναι ίδιο με το πρόχειρο.
3. 9. Περιγραφή σεναρίου
Μέσα στην Τάξη και προτού πάμε στην αίθουσα της
Πληροφορικής θα ενημερώσω τους μαθητές μου για τη σύνθεση
των επιμέρους ομάδων και θα τους εξηγήσω τις επιλογές μου. Στη
συνέχεια θα τους μιλήσω για το περιβάλλον μέσα στο οποίο θα
εργαστούν (Πρόγραμμα Επεξεργασίας Κειμένου και Πρόγραμμα
Παρουσίασης).
Όταν πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής και αρχίσουν να
δουλεύουν οι ομάδες, θα φροντίσω στην αρχή να λύσω όλες τις
πιθανές απορίες και να ξεπεραστούν τα όποια τεχνικά
προβλήματα.
Στη συνέχεια θα παρακολουθώ διακριτικά τη λειτουργία των
ομάδων και θα παρεμβαίνω όπου κρίνω πως είναι απαραίτητο είτε
για να δώσω συμπληρωματικές πληροφορίες είτε για να
επαναφέρω στην τάξη όσους το χρειάζονται.
10. Πρόσθετες πληροφορίες
Στην Εργασία αυτή δίνω έτοιμα στους μαθητές ορισμένα
δημοσιογραφικά κείμενα ειδήσεων. Αν οργάνωνα την όλη εργασία
για περισσότερες διδακτικές ώρες, δεν θα το έκανα αυτό, αλλά θα
ζητούσα από τους μαθητές να ψάξουν στο Διαδίκτυο και να βρουν
οι ίδιοι αντίστοιχα κείμενα.
Με αυτόν τον τρόπο οι μαθητές θα είχαν την ευκαιρία κοντά στα
λογισμικά Προγράμματα της Επεξεργασίας Κειμένου και της
Παρουσίασης να ασκηθούν και στο λογισμικό του Διαδικτύου.