SlideShare a Scribd company logo
Εκπαιδευτικό σενάριο 
Τίτλος: Εκτέλεση/Διερεύνηση απλού παιχνιδιού στο scratch 
Τάξη : Γ΄ Γυμνασίου 
Ενότητα : Προγραμματίζω τον υπολογιστή 
Εκτιμώμενη διάρκεια : 2 διδακτικές ώρες 
Γενική περιγραφή σεναρίου 
Γίνεται μια σύντομη συζήτηση σχετικά με τα ψηφιακά παιχνίδια, οι μαθητές 
αναφέρουν αν παίζουν τέτοια, ποια τους αρέσουν περισσότερο κλπ. 
Ανακοινώνεται στους μαθητές ότι θα ασχοληθούν με το πώς φτιάχνονται απλά 
ψηφιακά παιχνίδια. Οι μαθητές αρχικά παροτρύνονται να παίξουν για λίγο με ένα 
έτοιμο, πολύ απλό παιχνίδι στο Scratch. Στη συνέχεια καλούνται να 
διερευνήσουν –με τη βοήθεια Φύλλου Εργασίας- τον τρόπο με τον οποίο έχει 
αναπτυχθεί η εφαρμογή. Ακολουθεί συζήτηση στην ολομέλεια με στόχο τη 
διαλεύκανση των θεμάτων που επισημαίνονται στο ΦΕ, ενώ τέλος, οι μαθητές 
καλούνται να επεκτείνουν το σενάριο προσθέτοντας κάποιο βαθμό δυσκολίας στο 
παιχνίδι. 
Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα 
Σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών, μετά την ολοκλήρωση της παρούσας 
διδακτικής ενότητας, ο μαθητής/τρια πρέπει να είναι ικανός/ή 
• να έχει εξοικειωθεί με τις βασικές συνιστώσες του προγραμματιστικού 
περιβάλλοντος Scratch (μορφές, κοστούμια, σενάρια, σκηνή, προσδιορισμός 
θέσης ενός αντικειμένου στη σκηνή, κίνηση αντικειμένου) 
• να εκτελεί έτοιμα προγράμματα που θα του δοθούν 
• να περιγράφει με λεκτικό τρόπο απλούς αλγορίθμους (σενάρια) που καλείται να 
υλοποιήσει σε περιβάλλον οπτικού προγραμματισμού 
• να διακρίνει διάφορα γεγονότα (events) στο περιβάλλον οπτικού 
προγραμματισμού 
• να διατυπώνει απλές εντολές στο περιβάλλον οπτικού προγραμματισμού 
• να έχει μία πρώτη επαφή με τις έννοιες της μεταβλητής και την εντολής 
επιλογής και τη χρησιμότητά τους. 
Εκτίμηση των γνωστικών δυσκολιών των μαθητών 
• Οι μαθητές συγχέουν στην αρχή την έννοια της μορφής με αυτή του κοστουμιού 
(του αντικειμένου με τις πιθανές διαφορετικές όψεις του) 
• Οι μαθητές αντιμετωπίζουν δυσκολίες εντοπισμού/τοποθέτησης ενός σημείου 
σε καρτεσιανό σύστημα συντεταγμένων
Οι μαθητές αντιμετωπίζουν γνωστικές δυσκολίες σε ό,τι αφορά στην αντίληψη 
του τρόπου με τον οποίο επηρεάζεται η θέση ενός αντικειμένου όταν αλλάζουν οι 
συντεταγμένες του (π.χ. κίνηση στον άξονα X ή Y) 
• Οι μαθητές θα πρέπει να κατανοήσουν την έννοια του σεναρίου και ειδικότερα 
το ότι είναι ανεξάρτητο για κάθε μορφή. Κάθε αντικείμενο ακολουθεί τις οδηγίες 
που έχουν γραφεί γι’ αυτό και δεν «γνωρίζει» τη συμπεριφορά των υπόλοιπων 
αντικειμένων που συμμετέχουν στη σκηνή. 
Μέσα 
Περιβάλλον Προγραμματισμού Scratch 
Εφαρμογη: labirinthos 
Φύλλο εργασίας των μαθητών 
Φύλλο καταγραφής σχεδιασμού/ενεργειών τροποποίησης του προγράμματος 
Σχεδίαση ενός απλού λαβύρινθου 
Χρησιμοποιώντας τα βελάκια ο μαθητής βοηθά το ποντίκι να βγει από το 
λαβύρινθο και να φάει το τυρί 
Πορεία μαθήματος 
Μέρος 1 :Ανάλυση ενός απλού παιχνιδιού 
Φάση 1: Προσέλκυση της προσοχής και του ενδιαφέροντος των μαθητών – 
Συζητάμε για τα παιχνίδια 
Στον πίνακα εμφανίζεται ο τρόπος με τον οποίο οι μαθητές θα εντοπίσουν την 
εφαρμογή labirinthos. Ο εκπαιδευτικός παροτρύνει τους μαθητές να εντοπίσουν 
την εφαρμογή και τους ενημερώνει ότι έχουν στη διάθεσή τους 5’ για παιχνίδι. 
Παρουσιάζει σε συντομία την πορεία και τους στόχους του μαθήματος. 
Φάση 2. Διερεύνηση – Αναλύουμε ένα παιχνίδι 
Οι μαθητές –που κάθονται ανά δύο στους Η/Υ- παίζουν. Είναι πολύ πιθανό να 
ακουστούν κάποια μάλλον αρνητικά σχόλια σχετικά με την ευκολία του παιχνιδιού 
αλλά και με την ποιότητα των γραφικών, σε σύγκριση με τα παιχνίδια που οι 
μαθητές ασχολούνται συνήθως. Ο εκπαιδευτικός συμμετέχει στα σχόλια, 
τονίζοντας την εκπαιδευτική φύση και τους στόχους του συγκεκριμένου 
προγραμματιστικού περιβάλλοντος. Παράλληλα, ζητά από τους μαθητές να 
προσπαθήσουν να κατανοήσουν και στη συνέχεια να εξηγήσουν προφορικά τη 
λειτουργία του παιχνιδιού. 
Φάση 3. Εφαρμογή, υλοποίηση, εμπέδωση – Απαντάμε στο φύλλο εργασίας
Διανέμεται το Φύλλο Εργασίας. Οι μαθητές καλούνται να «ανοίξουν» το 
πρόγραμμα με στόχο να το μελετήσουν και να προσπαθήσουν να καταλάβουν τον 
τρόπο με τον οποίο έχει υλοποιηθεί, τις τεχνικές που έχει χρησιμοποιήσει ο 
προγραμματιστής. Στην προσπάθειά τους αυτή, θα έχουν καθοδήγηση από το ΦΕ, 
τις ερωτήσεις του οποίου, καλούνται να απαντήσουν γραπτά. 
Φάση 4. Αναστοχασμός – Σχολιάζουμε το παιχνίδι 
Ακολουθεί συζήτηση στην ολομέλεια, με στόχο την απάντηση των ερωτήσεων του 
ΦΕ. Ο εκπαιδευτικός μπορεί να χρησιμοποιήσει βιντεοπροβολέα για 
επισήμανση/διαλεύκανση σημείων στα οποία φαίνεται να υπάρχουν 
προβλήματα/παρανοήσεις. 
Φάση 5. Επέκταση – Ανάθεση δουλειάς για το σπίτι 
Ανατίθεται στους μαθητές να επινοήσουν ιδέες για παρόμοια –ως προς την 
υλοποίηση- παιχνίδια. 
Κάποιες ιδέες: τι συμβαίνει όταν το ποντίκι ακουμπά στον τοίχο, ή μια γάτα η 
ποία κινείται μέσα στο λαβύρινθο τυχαία προσπαθώντας να φάει το ποντίκι, 
πόσες ζωές έχει το ποντίκι κτλ. Προαιρετικά, οι μαθητές μπορούν να 
υλοποιήσουν την ιδέα τους και να τη μοιραστούν την επόμενη φορά με τους 
συμμαθητές τους στην τάξη. 
Φάση 6. Αξιολόγηση 
Ζητείται από τους μαθητές να απαντήσουν τις ερωτήσεις του Φύλλου 
Αξιολόγησης. 
Μέρος ΙΙ – Επέκταση του παιχνιδιού 
Φάση 1. Προσέλκυση της προσοχής και του ενδιαφέροντος των μαθητών – 
Σύνδεση με τα προηγούμενα 
Ο εκπαιδευτικός -στην αρχή- ζητά από τους μαθητές να παρουσιάσουν τις ιδέες 
τους για παιχνίδια που θα μπορούσαν να υλοποιηθούν με τρόπο παρόμοιο με 
αυτό που ανακάλυψαν κατά την διερεύνηση της απλής εφαρμογής “labirinthos” 
στη διάρκεια της προηγούμενης διδακτικής ώρας. Στη συνέχεια, επαναφέρει τη 
συζήτηση σχετικά με το επίπεδο δυσκολίας του παιχνιδιού. Ένα εξαιρετικά 
εύκολο παιχνίδι γίνεται ανιαρό για τους παίκτες, οι οποίοι σύντομα χάνουν το 
ενδιαφέρον τους. Οι μαθητές παροτρύνονται –μέσα από τη συζήτηση- να 
επινοήσουν τρόπους εισαγωγής/κλιμάκωσης του επιπέδου δυσκολίας του 
συγκεκριμένου παιχνιδιού. 
Φάση 2. Διερεύνηση – Προτείνουμε πιθανές επεκτάσεις/βελτιώσεις του 
παιχνιδιού
Ακολουθώντας την τεχνική του καταιγισμού ιδεών (brainstorming) ο 
εκπαιδευτικός καταγράφει στον πίνακα όλες τις διαφορετικές προτάσεις των 
μαθητών, φροντίζοντας όμως να αποθαρρύνει τις ιδιαίτερα απαιτητικές -για το 
επίπεδο των μαθητών- προτεινόμενες ιδέες. Πιθανές αποδεκτές προτάσεις: Θα 
μπορούσε η γάτα, κάθε φορά που φτάνει στα όρια, να αλλάζει την θέση της στον 
άξονα Y, με τυχαίο τρόπο. Άλλες λύσεις μπορεί να είναι η χρήση μιας δεύτερης 
γάτας, η τοποθέτηση αντίστροφου μετρητή του χρόνου, η τοποθέτηση 
«δηλητηριασμένων» κερασιών που το ποντίκι θα πρέπει ν’ αποφεύγει κτλ. 
Φάση 3. Εφαρμογή, υλοποίηση, εμπέδωση – Τροποποιούμε το παιχνίδι 
Κάθε ομάδα επιλέγει μία από τις πιθανές επεκτάσεις του παιχνιδιού που 
συζητήθηκαν στην προηγούμενη φάση και που εμφανίζεται στον πίνακα και 
προχωρά στην υλοποίηση, δοκιμή και αποσφαλμάτωσή της. 
Έχει εν τω μεταξύ ζητηθεί από τον εκπαιδευτικό, η κάθε ομάδα να καταγράψει 
σε μορφή πρόχειρων σημειώσεων (ένα είδος ημερολογίου) κατ’ αρχήν την ιδέα 
που επέλεξε, στην συνέχεια το σχεδιασμό που έκανε για την υλοποίησή της και 
τέλος τις προσπάθειες υλοποίησης (ορισμός νέων μορφών, κοστουμιών, χρήση 
νέων εντολών κτλ) και τις διορθωτικές παρεμβάσεις. Επισημαίνεται ότι το φύλλο 
αυτό θα ανήκει στα παραδοτέα της άσκησης. 
Φάση 4. Αναστοχασμός – Παρουσιάζουμε και σχολιάζουμε τις επεκτάσεις 
Οι μαθητές καλούνται να ολοκληρώσουν τη συμπλήρωση του Φύλλου Εργασίας 
«Σημειωματάριο καταγραφής σχεδιασμού/ενεργειών τροποποίησης του 
προγράμματος». Ακολουθεί η παρουσίαση των διαφορετικών επεκτάσεων στην 
ολομέλεια, ενώ οι μαθητές που παρουσιάζουν καλούνται να εξηγήσουν τις 
τεχνικές που χρησιμοποίησαν. Οι λύσεις σχολιάζονται από τους συμμαθητές και 
τον εκπαιδευτικό. 
Φάση 5. Επέκταση – Ανάθεση δουλειάς για το σπίτι 
Όσοι από τους μαθητές δεν το είχαν κάνει στην προηγούμενη διδακτική ενότητα, 
καλούνται να αναπτύξουν ένα δικό τους απλό παιχνίδι, ενώ οι υπόλοιποι 
καλούνται να επεκτείνουν το παιχνίδι που έχουν ήδη παρουσιάσει ή να 
τροποποιήσουν κάποιο άλλο που θα μπορούσαν –για παράδειγμα- να κατεβάσουν 
από την κοινότητα του Scratch. 
Φάση 6η – Αξιολόγηση 
Οι μαθητές καλούνται να απαντήσουν τις υπόλοιπες ερωτήσεις του Φύλλου 
Αξιολόγησης. Ακολουθεί συζήτηση στην ολομέλεια και σχολιασμός των 
αποτελεσμάτων. Στη φάση αυτή, αν διαπιστωθούν προβλήματα σε κάποιες 
ομάδες (δε δόθηκε καμία λύση επέκτασης, η επέκταση που υλοποιήθηκε δεν 
λειτουργεί σωστά, ή δεν ανήκει στις προτεινόμενες κα) ο εκπαιδευτικός 
αφιερώνει μία επιπλέον ώρα για διερεύνηση των προβλημάτων και αντιμετώπισή 
τους από την ολομέλεια της τάξης.
Φύλλο Εργασίας μαθητή 
Τάξη: Γ΄ Γυμνασίου 
Ενότητα: Προγραμματίζω τον υπολογιστή 
Εκτιμώμενη διάρκεια : 2 διδακτικές ώρες 
Τμήμα: 
Όνομα μαθητή : 
Διδακτικοί στόχοι: Μετά την ολοκλήρωση αυτής της δραστηριότητας θα 
μπορείτε: 
• να χειρίζεστε βασικές συνιστώσεις του προγρ/κου περιβάλλοντος 
scratch(μορφές, κουστούμια, σκηνή, θέση αντικειμένου στη σκηνή, κίνηση 
αντικειμένου) 
• να εκτελείτε έτοιμα προγράμματα που θα σας δοθούν 
• να περιγράφετε με λεκτικό τρόπο σενάρια 
Δραστηρίοτητα 
Ανοίξτε το έργο labirinthos στο scratch και προσπαθήστε να καταλάβετε πως 
είναι φτιαγμένο. Απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις: 
Α/α Ερώτηση Απάντηση 
1 Πόσες μορφές έχουν χρησιμοποιηθεί στο 
έργο και ποιες είναι αυτές; 
2 Υπάρχουν μορφές με περισσότερες από μια 
ενδυμασίες και ποιες είναι αυτές; 
3 Με ποια πλήκτρα μπορεί ο χρήστης να 
κινήσει τη μορφή του ποντικιού; 
4 Μπορείτε να περιγράψετε με λίγα λόγια του 
σενάριο του ποντικιού; 
5 Μπορείτε να τοποθετήσετε στη διπλανή 
σκηνή τα σημεία: 
Α(χ,ψ)=(-202, 14) 
Β(χ,ψ)=(211,14) 
Γ(χ,ψ)=(-202,12) 
6 Ποιο είναι το αποτέλεσμα των παρακάτω 
εντολών που εμφανίζονται στο έργο;
α 
β 
γ 
7 Εισάγετε τις παρακάτω εντολές στο 
σενάριο της μορφής Τυρί: 
Τι γίνεται μόλις το ποντίκι ακουμπήσει το 
τυρί; 
8 Πατήστε πάλι το .Οπως βλέπετε το 
τυρί δεν εμφανίζεται .Χρησιμοποιήστε την 
εντολή για να εμφανίσετε πάλι 
το τυρί .Σε ποιο σημείο θα τοποθετήσετε 
την εντολή; 
Φύλλο Αυτοαξιολόγησης 
Τίτλος: Εκτέλεση/Διερεύνηση απλού παιχνιδιού στο Scratch 
Τμήμα: _________ 
Ημερ/νία: __________________ 
Όνομ/μα μαθητών α) ________________________________ 
β) _________________________________
Καταφέρατε να… Μέγιστη 
Δυνατή 
Βαθμολογία 
ΝΑΙ ΟΧΙ ΜΕΡΙΚΩΣ Βαθμός 
1. Εκτελέσετε την εφαρμογή (να παίξετε 
δηλαδή); 
1 
2. Ανοίξετε την εφαρμογή στο Scratch 
και να εντοπίσετε τα σημεία στα οποία 
αναφέρονται οι ερωτήσεις του ΦΕ; 
1 
3. Απαντήσετε στις ερωτήσεις 1-8 του 
ΦΕ (υπολογίστε 1 βαθμό για κάθε σωστή 
απάντηση, 0,5 βαθμό για κάθε μερικώς 
σωστή απάντηση και 0 για τις 
λανθασμένες απαντήσεις) 
8 
4. Απαντήσετε στα υποερωτήματα της 
ερώτησης 6 του ΦΕ (Υπολογίστε 1,5 
βαθμό για κάθε σωστή απάντηση, 0 για 
κάθε λανθασμένη) 
4.5 
5. Επεκτείνετε το παιχνίδι 
προσθέτοντάς του βαθμό δυσκολίας; 
4 
6. Εκτελέσετε το πρόγραμμα μετά από 
τις δικές σας αλλαγές, από την πρώτη 
φορά, χωρίς κανένα πρόβλημα; 
1.5 
Συνεχίστε με την επόμενη ερώτηση μόνο 
εφόσον απαντήσατε ΟΧΙ στην ερώτηση 
(6). Διαφορετικά, προχωρήστε στον 
υπολογισμό της συνολικής σας 
βαθμολογία. 
6. Καταφέρατε να εντοπίσετε τα λάθη 
σας, να τα διορθώσετε και να εκτελέσετε 
2
το πρόγραμμά σας τελικά χωρίς 
προβλήματα; 
ΣΥΝΟΛΟ: 20 
Φύλλο Εργασίας Μαθητή 
Τίτλος: Εκτέλεση/Διερεύνηση απλού παιχνιδιού στο Scratch 
ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑΡΙΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ/ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ 
ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ 
Τμήμα: _________ 
Ημερ/νία: __________________ 
Όνομα μαθητών α) ________________________________ 
β) _________________________________ 
1. Επέκταση που επιλέχθηκε : 
2. Δώστε μια σύντομη περιγραφή της λύσης, όπως φαντάζεστε ότι μπορεί 
να υλοποιηθεί: 
3. Χρησιμοποιήσατε καινούργια μορφή/μορφές; ......................... 
4. Αν ναι, για την κάθεμιά συμπληρώστε τον παρακάτω πίνακα:
Όνομα μορφής Αριθμός κουστουμιών Σύντομη περιγραφή του 
σεναρίου της μορφής(με 
δικά σας λόγια) 
5. Χρησιμοποιήσατε νέες εντολές;........................... 
6. Αν ναι , για την κάθε μια από αυτές συμπληρώστε τον παρακάτω πίνακα: 
Εντολή Ανήκει στο σενάριο 
του/της(να αναφερθεί η 
μορφή ή το σκηνικό) 
Περιγραφή του 
αποτελέσματος από τη 
χρήση της εντολής(με 
δικά σας λόγια)
Όνομα μορφής Αριθμός κουστουμιών Σύντομη περιγραφή του 
σεναρίου της μορφής(με 
δικά σας λόγια) 
5. Χρησιμοποιήσατε νέες εντολές;........................... 
6. Αν ναι , για την κάθε μια από αυτές συμπληρώστε τον παρακάτω πίνακα: 
Εντολή Ανήκει στο σενάριο 
του/της(να αναφερθεί η 
μορφή ή το σκηνικό) 
Περιγραφή του 
αποτελέσματος από τη 
χρήση της εντολής(με 
δικά σας λόγια)

More Related Content

What's hot

Γραμμικές και μη γραμμικές παρουσιάσεις
Γραμμικές και μη γραμμικές παρουσιάσεις Γραμμικές και μη γραμμικές παρουσιάσεις
Γραμμικές και μη γραμμικές παρουσιάσεις
marilenaga
 
Ειδικά θέματα προγραμματισμού σε Scratch...
Ειδικά θέματα προγραμματισμού σε Scratch...Ειδικά θέματα προγραμματισμού σε Scratch...
Ειδικά θέματα προγραμματισμού σε Scratch...
Άγγελος Χουβαρδάς
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΣΕΝΑΡΙΟ Α2.3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑpliakas
 
εκπαιδευτικό σενάριο η έννοια της μεταβλητής με χρήση ρομποτικής
εκπαιδευτικό σενάριο η έννοια της μεταβλητής με χρήση ρομποτικήςεκπαιδευτικό σενάριο η έννοια της μεταβλητής με χρήση ρομποτικής
εκπαιδευτικό σενάριο η έννοια της μεταβλητής με χρήση ρομποτικής
Nikolaos Bakopoulos
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.1 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΗ ΡΙΖΑ ΘΕΤΙΚΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.1 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΗ ΡΙΖΑ ΘΕΤΙΚΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥΣΕΝΑΡΙΟ Α2.1 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΗ ΡΙΖΑ ΘΕΤΙΚΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.1 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΗ ΡΙΖΑ ΘΕΤΙΚΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥpliakas
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Β2.2 ΗΜΙΤΟΝΟ ΚΑΙ ΣΥΝΗΜΙΤΟΝΟ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ Β2.2 ΗΜΙΤΟΝΟ ΚΑΙ ΣΥΝΗΜΙΤΟΝΟ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣΣΕΝΑΡΙΟ Β2.2 ΗΜΙΤΟΝΟ ΚΑΙ ΣΥΝΗΜΙΤΟΝΟ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ Β2.2 ΗΜΙΤΟΝΟ ΚΑΙ ΣΥΝΗΜΙΤΟΝΟ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣpliakas
 
Επικοινωνώ Συνεργάζομαι Μοιράζομαι Μαθαίνω Προγραμματισμό Παίζοντας...
Επικοινωνώ Συνεργάζομαι Μοιράζομαι Μαθαίνω Προγραμματισμό Παίζοντας...Επικοινωνώ Συνεργάζομαι Μοιράζομαι Μαθαίνω Προγραμματισμό Παίζοντας...
Επικοινωνώ Συνεργάζομαι Μοιράζομαι Μαθαίνω Προγραμματισμό Παίζοντας...
Makis Triantafillidis
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Β1.3 ΕΜΒΑΔΑ ΕΠΙΠΕΔΩΝ ΣΧΗΜΑΤΩΝ
ΣΕΝΑΡΙΟ Β1.3 ΕΜΒΑΔΑ ΕΠΙΠΕΔΩΝ ΣΧΗΜΑΤΩΝΣΕΝΑΡΙΟ Β1.3 ΕΜΒΑΔΑ ΕΠΙΠΕΔΩΝ ΣΧΗΜΑΤΩΝ
ΣΕΝΑΡΙΟ Β1.3 ΕΜΒΑΔΑ ΕΠΙΠΕΔΩΝ ΣΧΗΜΑΤΩΝpliakas
 
Μάθηση προγραμματισμού από μαθητές Α' Λυκείου με το Scratch
Μάθηση προγραμματισμού από μαθητές Α' Λυκείου με το ScratchΜάθηση προγραμματισμού από μαθητές Α' Λυκείου με το Scratch
Μάθηση προγραμματισμού από μαθητές Α' Λυκείου με το Scratch
Ιωάννης Σαρημπαλίδης
 
S3 drast 3_daniil_stavroula
S3 drast 3_daniil_stavroulaS3 drast 3_daniil_stavroula
S3 drast 3_daniil_stavroula
StavroulaDaniil
 
logic gates nmpako
logic gates nmpakologic gates nmpako
logic gates nmpako
Nikolaos Bakopoulos
 
S4 drast 2_kotsiopoulou_athanasia
S4 drast 2_kotsiopoulou_athanasiaS4 drast 2_kotsiopoulou_athanasia
S4 drast 2_kotsiopoulou_athanasia
AthanasiaKotsiopoulou
 
Σενάριο Διδασκαλίας με Xρήση του Scratch
Σενάριο Διδασκαλίας με Xρήση του ScratchΣενάριο Διδασκαλίας με Xρήση του Scratch
Σενάριο Διδασκαλίας με Xρήση του Scratch
PanagiotisBlitsas
 
Educational robotics earinoergastirio2012
Educational robotics earinoergastirio2012Educational robotics earinoergastirio2012
Educational robotics earinoergastirio2012Danah Arnadonaki
 

What's hot (16)

Γραμμικές και μη γραμμικές παρουσιάσεις
Γραμμικές και μη γραμμικές παρουσιάσεις Γραμμικές και μη γραμμικές παρουσιάσεις
Γραμμικές και μη γραμμικές παρουσιάσεις
 
Scratch xaralampidis
Scratch xaralampidisScratch xaralampidis
Scratch xaralampidis
 
Ειδικά θέματα προγραμματισμού σε Scratch...
Ειδικά θέματα προγραμματισμού σε Scratch...Ειδικά θέματα προγραμματισμού σε Scratch...
Ειδικά θέματα προγραμματισμού σε Scratch...
 
Senario_microworlds_pro
Senario_microworlds_proSenario_microworlds_pro
Senario_microworlds_pro
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΣΕΝΑΡΙΟ Α2.3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
 
εκπαιδευτικό σενάριο η έννοια της μεταβλητής με χρήση ρομποτικής
εκπαιδευτικό σενάριο η έννοια της μεταβλητής με χρήση ρομποτικήςεκπαιδευτικό σενάριο η έννοια της μεταβλητής με χρήση ρομποτικής
εκπαιδευτικό σενάριο η έννοια της μεταβλητής με χρήση ρομποτικής
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.1 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΗ ΡΙΖΑ ΘΕΤΙΚΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.1 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΗ ΡΙΖΑ ΘΕΤΙΚΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥΣΕΝΑΡΙΟ Α2.1 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΗ ΡΙΖΑ ΘΕΤΙΚΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.1 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΗ ΡΙΖΑ ΘΕΤΙΚΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Β2.2 ΗΜΙΤΟΝΟ ΚΑΙ ΣΥΝΗΜΙΤΟΝΟ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ Β2.2 ΗΜΙΤΟΝΟ ΚΑΙ ΣΥΝΗΜΙΤΟΝΟ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣΣΕΝΑΡΙΟ Β2.2 ΗΜΙΤΟΝΟ ΚΑΙ ΣΥΝΗΜΙΤΟΝΟ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ Β2.2 ΗΜΙΤΟΝΟ ΚΑΙ ΣΥΝΗΜΙΤΟΝΟ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣ
 
Επικοινωνώ Συνεργάζομαι Μοιράζομαι Μαθαίνω Προγραμματισμό Παίζοντας...
Επικοινωνώ Συνεργάζομαι Μοιράζομαι Μαθαίνω Προγραμματισμό Παίζοντας...Επικοινωνώ Συνεργάζομαι Μοιράζομαι Μαθαίνω Προγραμματισμό Παίζοντας...
Επικοινωνώ Συνεργάζομαι Μοιράζομαι Μαθαίνω Προγραμματισμό Παίζοντας...
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Β1.3 ΕΜΒΑΔΑ ΕΠΙΠΕΔΩΝ ΣΧΗΜΑΤΩΝ
ΣΕΝΑΡΙΟ Β1.3 ΕΜΒΑΔΑ ΕΠΙΠΕΔΩΝ ΣΧΗΜΑΤΩΝΣΕΝΑΡΙΟ Β1.3 ΕΜΒΑΔΑ ΕΠΙΠΕΔΩΝ ΣΧΗΜΑΤΩΝ
ΣΕΝΑΡΙΟ Β1.3 ΕΜΒΑΔΑ ΕΠΙΠΕΔΩΝ ΣΧΗΜΑΤΩΝ
 
Μάθηση προγραμματισμού από μαθητές Α' Λυκείου με το Scratch
Μάθηση προγραμματισμού από μαθητές Α' Λυκείου με το ScratchΜάθηση προγραμματισμού από μαθητές Α' Λυκείου με το Scratch
Μάθηση προγραμματισμού από μαθητές Α' Λυκείου με το Scratch
 
S3 drast 3_daniil_stavroula
S3 drast 3_daniil_stavroulaS3 drast 3_daniil_stavroula
S3 drast 3_daniil_stavroula
 
logic gates nmpako
logic gates nmpakologic gates nmpako
logic gates nmpako
 
S4 drast 2_kotsiopoulou_athanasia
S4 drast 2_kotsiopoulou_athanasiaS4 drast 2_kotsiopoulou_athanasia
S4 drast 2_kotsiopoulou_athanasia
 
Σενάριο Διδασκαλίας με Xρήση του Scratch
Σενάριο Διδασκαλίας με Xρήση του ScratchΣενάριο Διδασκαλίας με Xρήση του Scratch
Σενάριο Διδασκαλίας με Xρήση του Scratch
 
Educational robotics earinoergastirio2012
Educational robotics earinoergastirio2012Educational robotics earinoergastirio2012
Educational robotics earinoergastirio2012
 

Viewers also liked

φυλλο εργασιας γεωμσχημ
φυλλο εργασιας γεωμσχημφυλλο εργασιας γεωμσχημ
φυλλο εργασιας γεωμσχημ
katetrinasal
 
σχεδιο μαθηματοσ φυλλο εργασιασ αναζητηση στο διαδικτυο
σχεδιο μαθηματοσ φυλλο εργασιασ αναζητηση στο διαδικτυοσχεδιο μαθηματοσ φυλλο εργασιασ αναζητηση στο διαδικτυο
σχεδιο μαθηματοσ φυλλο εργασιασ αναζητηση στο διαδικτυοthanslide
 
χαρτησ εννοιων κ.μ
χαρτησ εννοιων κ.μχαρτησ εννοιων κ.μ
χαρτησ εννοιων κ.μkatetrinasal
 
χαρτης εννοιων κεφ2
χαρτης εννοιων κεφ2χαρτης εννοιων κεφ2
χαρτης εννοιων κεφ2katetrinasal
 
κεφαλαιο 6 δραστηριοτητα στη βοηθεια
κεφαλαιο 6 δραστηριοτητα στη βοηθειακεφαλαιο 6 δραστηριοτητα στη βοηθεια
κεφαλαιο 6 δραστηριοτητα στη βοηθεια
katetrinasal
 
κορμοσ μαθηματοσ
κορμοσ μαθηματοσκορμοσ μαθηματοσ
κορμοσ μαθηματοσ
katetrinasal
 
φυλλο εργασιασ3
φυλλο εργασιασ3φυλλο εργασιασ3
φυλλο εργασιασ3
katetrinasal
 
προϊοντα που παραγουν
προϊοντα που παραγουνπροϊοντα που παραγουν
προϊοντα που παραγουν
katetrinasal
 
φυλλο εργασιας 1
φυλλο εργασιας 1φυλλο εργασιας 1
φυλλο εργασιας 1
katetrinasal
 
κεφαλαιο 6 δραστηριοτητα στη βοηθεια
κεφαλαιο 6 δραστηριοτητα στη βοηθειακεφαλαιο 6 δραστηριοτητα στη βοηθεια
κεφαλαιο 6 δραστηριοτητα στη βοηθεια
katetrinasal
 
φυλλο εργασιασ 4
φυλλο εργασιασ 4φυλλο εργασιασ 4
φυλλο εργασιασ 4
katetrinasal
 
φυλλο εργασιας 6
φυλλο εργασιας 6φυλλο εργασιας 6
φυλλο εργασιας 6
katetrinasal
 
κενοσ χ.ε για το υπολ.συστημα
κενοσ χ.ε για το υπολ.συστημακενοσ χ.ε για το υπολ.συστημα
κενοσ χ.ε για το υπολ.συστημα
katetrinasal
 
φυλλο εργασιασ
φυλλο εργασιασφυλλο εργασιασ
φυλλο εργασιασ
katetrinasal
 
μηλοπιτα
μηλοπιταμηλοπιτα
μηλοπιτα
katetrinasal
 
παρουσιαση αλγοριθμος γλωσσες προγραμματισμου
παρουσιαση  αλγοριθμος γλωσσες προγραμματισμουπαρουσιαση  αλγοριθμος γλωσσες προγραμματισμου
παρουσιαση αλγοριθμος γλωσσες προγραμματισμου
thanslide
 
Psifiakos kosmos
Psifiakos kosmosPsifiakos kosmos
Psifiakos kosmos
thanslide
 
φυλλο εργασιασ2
φυλλο εργασιασ2φυλλο εργασιασ2
φυλλο εργασιασ2
katetrinasal
 
Φυλλο εργασιας για το διαδίκτυο
Φυλλο εργασιας για το διαδίκτυοΦυλλο εργασιας για το διαδίκτυο
Φυλλο εργασιας για το διαδίκτυο
katetrinasal
 
σκια πενας επαναληψη
σκια πενας επαναληψησκια πενας επαναληψη
σκια πενας επαναληψη
katetrinasal
 

Viewers also liked (20)

φυλλο εργασιας γεωμσχημ
φυλλο εργασιας γεωμσχημφυλλο εργασιας γεωμσχημ
φυλλο εργασιας γεωμσχημ
 
σχεδιο μαθηματοσ φυλλο εργασιασ αναζητηση στο διαδικτυο
σχεδιο μαθηματοσ φυλλο εργασιασ αναζητηση στο διαδικτυοσχεδιο μαθηματοσ φυλλο εργασιασ αναζητηση στο διαδικτυο
σχεδιο μαθηματοσ φυλλο εργασιασ αναζητηση στο διαδικτυο
 
χαρτησ εννοιων κ.μ
χαρτησ εννοιων κ.μχαρτησ εννοιων κ.μ
χαρτησ εννοιων κ.μ
 
χαρτης εννοιων κεφ2
χαρτης εννοιων κεφ2χαρτης εννοιων κεφ2
χαρτης εννοιων κεφ2
 
κεφαλαιο 6 δραστηριοτητα στη βοηθεια
κεφαλαιο 6 δραστηριοτητα στη βοηθειακεφαλαιο 6 δραστηριοτητα στη βοηθεια
κεφαλαιο 6 δραστηριοτητα στη βοηθεια
 
κορμοσ μαθηματοσ
κορμοσ μαθηματοσκορμοσ μαθηματοσ
κορμοσ μαθηματοσ
 
φυλλο εργασιασ3
φυλλο εργασιασ3φυλλο εργασιασ3
φυλλο εργασιασ3
 
προϊοντα που παραγουν
προϊοντα που παραγουνπροϊοντα που παραγουν
προϊοντα που παραγουν
 
φυλλο εργασιας 1
φυλλο εργασιας 1φυλλο εργασιας 1
φυλλο εργασιας 1
 
κεφαλαιο 6 δραστηριοτητα στη βοηθεια
κεφαλαιο 6 δραστηριοτητα στη βοηθειακεφαλαιο 6 δραστηριοτητα στη βοηθεια
κεφαλαιο 6 δραστηριοτητα στη βοηθεια
 
φυλλο εργασιασ 4
φυλλο εργασιασ 4φυλλο εργασιασ 4
φυλλο εργασιασ 4
 
φυλλο εργασιας 6
φυλλο εργασιας 6φυλλο εργασιας 6
φυλλο εργασιας 6
 
κενοσ χ.ε για το υπολ.συστημα
κενοσ χ.ε για το υπολ.συστημακενοσ χ.ε για το υπολ.συστημα
κενοσ χ.ε για το υπολ.συστημα
 
φυλλο εργασιασ
φυλλο εργασιασφυλλο εργασιασ
φυλλο εργασιασ
 
μηλοπιτα
μηλοπιταμηλοπιτα
μηλοπιτα
 
παρουσιαση αλγοριθμος γλωσσες προγραμματισμου
παρουσιαση  αλγοριθμος γλωσσες προγραμματισμουπαρουσιαση  αλγοριθμος γλωσσες προγραμματισμου
παρουσιαση αλγοριθμος γλωσσες προγραμματισμου
 
Psifiakos kosmos
Psifiakos kosmosPsifiakos kosmos
Psifiakos kosmos
 
φυλλο εργασιασ2
φυλλο εργασιασ2φυλλο εργασιασ2
φυλλο εργασιασ2
 
Φυλλο εργασιας για το διαδίκτυο
Φυλλο εργασιας για το διαδίκτυοΦυλλο εργασιας για το διαδίκτυο
Φυλλο εργασιας για το διαδίκτυο
 
σκια πενας επαναληψη
σκια πενας επαναληψησκια πενας επαναληψη
σκια πενας επαναληψη
 

Similar to φυλλο εργασιασ 5

σεναριο το πυθαγορειο θεωρημα και η γενικευση του
σεναριο το  πυθαγορειο  θεωρημα  και  η  γενικευση  τουσεναριο το  πυθαγορειο  θεωρημα  και  η  γενικευση  του
σεναριο το πυθαγορειο θεωρημα και η γενικευση τουstnakri1
 
Σενάριο Γεωμετρίας σε Logo - Like περιβάλλον
Σενάριο Γεωμετρίας σε Logo - Like περιβάλλονΣενάριο Γεωμετρίας σε Logo - Like περιβάλλον
Σενάριο Γεωμετρίας σε Logo - Like περιβάλλον
Constantina Kotsari
 
Παρουσίαση Διπλωματικής Εργασίας Ξυλογιάννη Χρήστου
Παρουσίαση Διπλωματικής Εργασίας Ξυλογιάννη ΧρήστουΠαρουσίαση Διπλωματικής Εργασίας Ξυλογιάννη Χρήστου
Παρουσίαση Διπλωματικής Εργασίας Ξυλογιάννη Χρήστου
Christos Xilogiannis
 
Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»
Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»
Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»
Penelope Markellou
 
Κατασκευάζω γεωμετρικά σχήματα
Κατασκευάζω γεωμετρικά σχήματαΚατασκευάζω γεωμετρικά σχήματα
Κατασκευάζω γεωμετρικά σχήματαGeorgia Palapela
 
διδακτικο σεναριο στη δομή επιλογής
διδακτικο σεναριο στη δομή επιλογήςδιδακτικο σεναριο στη δομή επιλογής
διδακτικο σεναριο στη δομή επιλογής
Effie Tsiabou
 
διδακτικό σενάριο ταξινόμηση φυσαλίδας
διδακτικό σενάριο ταξινόμηση φυσαλίδαςδιδακτικό σενάριο ταξινόμηση φυσαλίδας
διδακτικό σενάριο ταξινόμηση φυσαλίδας
Vasilis Sotiroudas
 
«Εισαγωγή στα υποπρογράμματα»
«Εισαγωγή στα υποπρογράμματα»«Εισαγωγή στα υποπρογράμματα»
«Εισαγωγή στα υποπρογράμματα»
Pavlos (Παύλος) Avgerinopoulos (Αυγερινόπουλος)
 
Kapouniaridou maria
Kapouniaridou mariaKapouniaridou maria
Kapouniaridou maria
mairitsa
 
Σενάριο 3 Β’ Έκδοση
Σενάριο 3  Β’ ΈκδοσηΣενάριο 3  Β’ Έκδοση
Σενάριο 3 Β’ Έκδοσηmakrib
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Μαθαινω το ρημα εχω Α-Β ΤΑΞΗ.pdf
ΣΕΝΑΡΙΟ Μαθαινω το ρημα εχω Α-Β ΤΑΞΗ.pdfΣΕΝΑΡΙΟ Μαθαινω το ρημα εχω Α-Β ΤΑΞΗ.pdf
ΣΕΝΑΡΙΟ Μαθαινω το ρημα εχω Α-Β ΤΑΞΗ.pdf
ΟΛΓΑ ΤΣΕΧΕΛΙΔΟΥ
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Β2.1 ΕΦΑΠΤΟΜΕΝΗ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ Β2.1 ΕΦΑΠΤΟΜΕΝΗ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣΣΕΝΑΡΙΟ Β2.1 ΕΦΑΠΤΟΜΕΝΗ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ Β2.1 ΕΦΑΠΤΟΜΕΝΗ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣpliakas
 
Εκπαιδευτικό Σενάριο "Τα ρομπότ είναι παντού!"
Εκπαιδευτικό Σενάριο "Τα ρομπότ είναι παντού!"Εκπαιδευτικό Σενάριο "Τα ρομπότ είναι παντού!"
Εκπαιδευτικό Σενάριο "Τα ρομπότ είναι παντού!"
Penelope Markellou
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Α3.2 ΚΑΡΤΕΣΙΑΝΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΑΝΕΣ - ΓΡΑΦΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α3.2 ΚΑΡΤΕΣΙΑΝΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΑΝΕΣ - ΓΡΑΦΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗΣΣΕΝΑΡΙΟ Α3.2 ΚΑΡΤΕΣΙΑΝΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΑΝΕΣ - ΓΡΑΦΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α3.2 ΚΑΡΤΕΣΙΑΝΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΑΝΕΣ - ΓΡΑΦΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗΣpliakas
 
Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'
Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'
Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'
Emytse66
 
Σχεδιασμός μικτής μάθησης
Σχεδιασμός μικτής μάθησηςΣχεδιασμός μικτής μάθησης
Σχεδιασμός μικτής μάθησης
Dimokratis Kapsitidis
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Β1.4 ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ ΘΕΩΡΗΜΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ Β1.4 ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ ΘΕΩΡΗΜΑΣΕΝΑΡΙΟ Β1.4 ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ ΘΕΩΡΗΜΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ Β1.4 ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ ΘΕΩΡΗΜΑpliakas
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.2 ΑΡΡΗΤΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ - ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.2 ΑΡΡΗΤΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ - ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙΣΕΝΑΡΙΟ Α2.2 ΑΡΡΗΤΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ - ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.2 ΑΡΡΗΤΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ - ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙpliakas
 
Σενάριο για Το Λογισμικο του H/Y - Kατηγορίες Λογισμικού 2
Σενάριο για Το Λογισμικο του H/Y - Kατηγορίες  Λογισμικού 2Σενάριο για Το Λογισμικο του H/Y - Kατηγορίες  Λογισμικού 2
Σενάριο για Το Λογισμικο του H/Y - Kατηγορίες Λογισμικού 2Christos Xilogiannis
 

Similar to φυλλο εργασιασ 5 (20)

σεναριο το πυθαγορειο θεωρημα και η γενικευση του
σεναριο το  πυθαγορειο  θεωρημα  και  η  γενικευση  τουσεναριο το  πυθαγορειο  θεωρημα  και  η  γενικευση  του
σεναριο το πυθαγορειο θεωρημα και η γενικευση του
 
Σενάριο Γεωμετρίας σε Logo - Like περιβάλλον
Σενάριο Γεωμετρίας σε Logo - Like περιβάλλονΣενάριο Γεωμετρίας σε Logo - Like περιβάλλον
Σενάριο Γεωμετρίας σε Logo - Like περιβάλλον
 
Παρουσίαση Διπλωματικής Εργασίας Ξυλογιάννη Χρήστου
Παρουσίαση Διπλωματικής Εργασίας Ξυλογιάννη ΧρήστουΠαρουσίαση Διπλωματικής Εργασίας Ξυλογιάννη Χρήστου
Παρουσίαση Διπλωματικής Εργασίας Ξυλογιάννη Χρήστου
 
Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»
Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»
Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»
 
Κατασκευάζω γεωμετρικά σχήματα
Κατασκευάζω γεωμετρικά σχήματαΚατασκευάζω γεωμετρικά σχήματα
Κατασκευάζω γεωμετρικά σχήματα
 
διδακτικο σεναριο στη δομή επιλογής
διδακτικο σεναριο στη δομή επιλογήςδιδακτικο σεναριο στη δομή επιλογής
διδακτικο σεναριο στη δομή επιλογής
 
διδακτικό σενάριο ταξινόμηση φυσαλίδας
διδακτικό σενάριο ταξινόμηση φυσαλίδαςδιδακτικό σενάριο ταξινόμηση φυσαλίδας
διδακτικό σενάριο ταξινόμηση φυσαλίδας
 
«Εισαγωγή στα υποπρογράμματα»
«Εισαγωγή στα υποπρογράμματα»«Εισαγωγή στα υποπρογράμματα»
«Εισαγωγή στα υποπρογράμματα»
 
Kapouniaridou maria
Kapouniaridou mariaKapouniaridou maria
Kapouniaridou maria
 
Σενάριο 3 Β’ Έκδοση
Σενάριο 3  Β’ ΈκδοσηΣενάριο 3  Β’ Έκδοση
Σενάριο 3 Β’ Έκδοση
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Μαθαινω το ρημα εχω Α-Β ΤΑΞΗ.pdf
ΣΕΝΑΡΙΟ Μαθαινω το ρημα εχω Α-Β ΤΑΞΗ.pdfΣΕΝΑΡΙΟ Μαθαινω το ρημα εχω Α-Β ΤΑΞΗ.pdf
ΣΕΝΑΡΙΟ Μαθαινω το ρημα εχω Α-Β ΤΑΞΗ.pdf
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Β2.1 ΕΦΑΠΤΟΜΕΝΗ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ Β2.1 ΕΦΑΠΤΟΜΕΝΗ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣΣΕΝΑΡΙΟ Β2.1 ΕΦΑΠΤΟΜΕΝΗ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ Β2.1 ΕΦΑΠΤΟΜΕΝΗ ΟΞΕΙΑΣ ΓΩΝΙΑΣ
 
Εκπαιδευτικό Σενάριο "Τα ρομπότ είναι παντού!"
Εκπαιδευτικό Σενάριο "Τα ρομπότ είναι παντού!"Εκπαιδευτικό Σενάριο "Τα ρομπότ είναι παντού!"
Εκπαιδευτικό Σενάριο "Τα ρομπότ είναι παντού!"
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Α3.2 ΚΑΡΤΕΣΙΑΝΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΑΝΕΣ - ΓΡΑΦΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α3.2 ΚΑΡΤΕΣΙΑΝΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΑΝΕΣ - ΓΡΑΦΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗΣΣΕΝΑΡΙΟ Α3.2 ΚΑΡΤΕΣΙΑΝΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΑΝΕΣ - ΓΡΑΦΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α3.2 ΚΑΡΤΕΣΙΑΝΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΑΝΕΣ - ΓΡΑΦΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗΣ
 
Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'
Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'
Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'
 
Inspire
InspireInspire
Inspire
 
Σχεδιασμός μικτής μάθησης
Σχεδιασμός μικτής μάθησηςΣχεδιασμός μικτής μάθησης
Σχεδιασμός μικτής μάθησης
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Β1.4 ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ ΘΕΩΡΗΜΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ Β1.4 ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ ΘΕΩΡΗΜΑΣΕΝΑΡΙΟ Β1.4 ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ ΘΕΩΡΗΜΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ Β1.4 ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ ΘΕΩΡΗΜΑ
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.2 ΑΡΡΗΤΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ - ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.2 ΑΡΡΗΤΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ - ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙΣΕΝΑΡΙΟ Α2.2 ΑΡΡΗΤΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ - ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ
ΣΕΝΑΡΙΟ Α2.2 ΑΡΡΗΤΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ - ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ
 
Σενάριο για Το Λογισμικο του H/Y - Kατηγορίες Λογισμικού 2
Σενάριο για Το Λογισμικο του H/Y - Kατηγορίες  Λογισμικού 2Σενάριο για Το Λογισμικο του H/Y - Kατηγορίες  Λογισμικού 2
Σενάριο για Το Λογισμικο του H/Y - Kατηγορίες Λογισμικού 2
 

More from katetrinasal

Louros potamos
Louros potamosLouros potamos
Louros potamos
katetrinasal
 
S1 salma aikaterini
S1 salma aikateriniS1 salma aikaterini
S1 salma aikaterini
katetrinasal
 
παρουσίαση1
παρουσίαση1παρουσίαση1
παρουσίαση1
katetrinasal
 
συνταγή για πολυσπόρια
συνταγή για πολυσπόριασυνταγή για πολυσπόρια
συνταγή για πολυσπόρια
katetrinasal
 
συνταγή για πολυσπόρια
συνταγή για πολυσπόριασυνταγή για πολυσπόρια
συνταγή για πολυσπόρια
katetrinasal
 
αρχεια φυλλο εργασιας
αρχεια  φυλλο εργασιαςαρχεια  φυλλο εργασιας
αρχεια φυλλο εργασιας
katetrinasal
 
τόπου γεύσεις
τόπου γεύσειςτόπου γεύσεις
τόπου γεύσεις
katetrinasal
 
Yourprezi
YourpreziYourprezi
Yourprezi
katetrinasal
 
επαναληψη ενοτητας 1
επαναληψη ενοτητας 1επαναληψη ενοτητας 1
επαναληψη ενοτητας 1
katetrinasal
 
Φυλλο εργασιας
Φυλλο εργασιαςΦυλλο εργασιας
Φυλλο εργασιαςkatetrinasal
 

More from katetrinasal (11)

Louros potamos
Louros potamosLouros potamos
Louros potamos
 
S1 salma aikaterini
S1 salma aikateriniS1 salma aikaterini
S1 salma aikaterini
 
παρουσίαση1
παρουσίαση1παρουσίαση1
παρουσίαση1
 
συνταγή για πολυσπόρια
συνταγή για πολυσπόριασυνταγή για πολυσπόρια
συνταγή για πολυσπόρια
 
συνταγή για πολυσπόρια
συνταγή για πολυσπόριασυνταγή για πολυσπόρια
συνταγή για πολυσπόρια
 
αρχεια φυλλο εργασιας
αρχεια  φυλλο εργασιαςαρχεια  φυλλο εργασιας
αρχεια φυλλο εργασιας
 
τόπου γεύσεις
τόπου γεύσειςτόπου γεύσεις
τόπου γεύσεις
 
Yourprezi
YourpreziYourprezi
Yourprezi
 
επαναληψη ενοτητας 1
επαναληψη ενοτητας 1επαναληψη ενοτητας 1
επαναληψη ενοτητας 1
 
Φυλλο εργασιας
Φυλλο εργασιαςΦυλλο εργασιας
Φυλλο εργασιας
 
Inside pc tower
Inside pc towerInside pc tower
Inside pc tower
 

Recently uploaded

Οι απαντήσεις στα Αρχαία: Τα θέματα που έπεσαν στις Πανελλήνιες 2024
Οι απαντήσεις στα Αρχαία: Τα θέματα που έπεσαν στις Πανελλήνιες 2024Οι απαντήσεις στα Αρχαία: Τα θέματα που έπεσαν στις Πανελλήνιες 2024
Οι απαντήσεις στα Αρχαία: Τα θέματα που έπεσαν στις Πανελλήνιες 2024
athinadimi
 
Επιστολή στην Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων
Επιστολή στην Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και ΚηδεμόνωνΕπιστολή στην Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων
Επιστολή στην Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων
Dimitra Mylonaki
 
一比一原版(CSU毕业证书)查尔斯特大学毕业证成绩单如何办理
一比一原版(CSU毕业证书)查尔斯特大学毕业证成绩单如何办理一比一原版(CSU毕业证书)查尔斯特大学毕业证成绩单如何办理
一比一原版(CSU毕业证书)查尔斯特大学毕业证成绩单如何办理
3zoh0uxr
 
PANELLINIES 2024 SXOLIASMOS GEL EKTHESI.pdf
PANELLINIES 2024 SXOLIASMOS GEL EKTHESI.pdfPANELLINIES 2024 SXOLIASMOS GEL EKTHESI.pdf
PANELLINIES 2024 SXOLIASMOS GEL EKTHESI.pdf
ssuserf9afe7
 
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024
athinadimi
 
them_arxaia_gel_arxaiaellinika2024gel.pdf
them_arxaia_gel_arxaiaellinika2024gel.pdfthem_arxaia_gel_arxaiaellinika2024gel.pdf
them_arxaia_gel_arxaiaellinika2024gel.pdf
konstantinantountoum1
 
panellinies 2024 GEL EKTHESI YPOYRGEIO.pdf
panellinies 2024 GEL EKTHESI YPOYRGEIO.pdfpanellinies 2024 GEL EKTHESI YPOYRGEIO.pdf
panellinies 2024 GEL EKTHESI YPOYRGEIO.pdf
ssuserf9afe7
 
Το θέμα που έπεσε στην Έκθεση στα ΕΠΑΛ και ολα τα θέμα στα Νέα Ελληνικά
Το θέμα που έπεσε στην Έκθεση στα ΕΠΑΛ και ολα τα θέμα στα Νέα ΕλληνικάΤο θέμα που έπεσε στην Έκθεση στα ΕΠΑΛ και ολα τα θέμα στα Νέα Ελληνικά
Το θέμα που έπεσε στην Έκθεση στα ΕΠΑΛ και ολα τα θέμα στα Νέα Ελληνικά
athinadimi
 
Απαντήσεις Μαθηματικών-Πανελλήνιες-2024-3.pdf
Απαντήσεις Μαθηματικών-Πανελλήνιες-2024-3.pdfΑπαντήσεις Μαθηματικών-Πανελλήνιες-2024-3.pdf
Απαντήσεις Μαθηματικών-Πανελλήνιες-2024-3.pdf
athinadimi
 
PANELLINIES 2024 EKTHESI NEA ELLINIKA EPAL
PANELLINIES 2024 EKTHESI NEA ELLINIKA EPALPANELLINIES 2024 EKTHESI NEA ELLINIKA EPAL
PANELLINIES 2024 EKTHESI NEA ELLINIKA EPAL
ssuserf9afe7
 
2024 Neoelliniki Glwssa Sxolia EPAL 1.pdf
2024 Neoelliniki Glwssa Sxolia EPAL 1.pdf2024 Neoelliniki Glwssa Sxolia EPAL 1.pdf
2024 Neoelliniki Glwssa Sxolia EPAL 1.pdf
ssuserf9afe7
 
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024.pdf
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024.pdfΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024.pdf
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024.pdf
athinadimi
 
ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ για ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.pdf
ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ για ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.pdfΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ για ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.pdf
ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ για ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.pdf
Basso Hatzopoulou
 
Αρχές Οικονομικής Θεωρίας - Το γραπτό των πανελλαδικών εξετάσεων
Αρχές Οικονομικής Θεωρίας - Το γραπτό των πανελλαδικών εξετάσεωνΑρχές Οικονομικής Θεωρίας - Το γραπτό των πανελλαδικών εξετάσεων
Αρχές Οικονομικής Θεωρίας - Το γραπτό των πανελλαδικών εξετάσεων
Panagiotis Prentzas
 
Ενημέρωση για την Ενδοσχολική Βία και το Άγχος.pptx
Ενημέρωση για την Ενδοσχολική Βία και το Άγχος.pptxΕνημέρωση για την Ενδοσχολική Βία και το Άγχος.pptx
Ενημέρωση για την Ενδοσχολική Βία και το Άγχος.pptx
7gymnasiokavalas
 
Vision Based Coaching-EMCC CY Knowledge Meeting 28.05.24.pdf
Vision Based Coaching-EMCC CY Knowledge Meeting 28.05.24.pdfVision Based Coaching-EMCC CY Knowledge Meeting 28.05.24.pdf
Vision Based Coaching-EMCC CY Knowledge Meeting 28.05.24.pdf
Niki Anandi Koulouri
 
Η υδροστατική πίεση
Η υδροστατική                       πίεσηΗ υδροστατική                       πίεση
Η υδροστατική πίεση
Dimitra Mylonaki
 
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.pptx
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.pptxΕκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.pptx
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.pptx
41dimperisteriou
 
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-2024.pdf
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-2024.pdfΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-2024.pdf
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-2024.pdf
Newsroom8
 
Αναμνήσεις σχολικής χρονιάς.pdfΛεύκωμα / σχολικες αναμνησεις
Αναμνήσεις σχολικής χρονιάς.pdfΛεύκωμα / σχολικες αναμνησειςΑναμνήσεις σχολικής χρονιάς.pdfΛεύκωμα / σχολικες αναμνησεις
Αναμνήσεις σχολικής χρονιάς.pdfΛεύκωμα / σχολικες αναμνησεις
ΟΛΓΑ ΤΣΕΧΕΛΙΔΟΥ
 

Recently uploaded (20)

Οι απαντήσεις στα Αρχαία: Τα θέματα που έπεσαν στις Πανελλήνιες 2024
Οι απαντήσεις στα Αρχαία: Τα θέματα που έπεσαν στις Πανελλήνιες 2024Οι απαντήσεις στα Αρχαία: Τα θέματα που έπεσαν στις Πανελλήνιες 2024
Οι απαντήσεις στα Αρχαία: Τα θέματα που έπεσαν στις Πανελλήνιες 2024
 
Επιστολή στην Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων
Επιστολή στην Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και ΚηδεμόνωνΕπιστολή στην Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων
Επιστολή στην Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων
 
一比一原版(CSU毕业证书)查尔斯特大学毕业证成绩单如何办理
一比一原版(CSU毕业证书)查尔斯特大学毕业证成绩单如何办理一比一原版(CSU毕业证书)查尔斯特大学毕业证成绩单如何办理
一比一原版(CSU毕业证书)查尔斯特大学毕业证成绩单如何办理
 
PANELLINIES 2024 SXOLIASMOS GEL EKTHESI.pdf
PANELLINIES 2024 SXOLIASMOS GEL EKTHESI.pdfPANELLINIES 2024 SXOLIASMOS GEL EKTHESI.pdf
PANELLINIES 2024 SXOLIASMOS GEL EKTHESI.pdf
 
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024
 
them_arxaia_gel_arxaiaellinika2024gel.pdf
them_arxaia_gel_arxaiaellinika2024gel.pdfthem_arxaia_gel_arxaiaellinika2024gel.pdf
them_arxaia_gel_arxaiaellinika2024gel.pdf
 
panellinies 2024 GEL EKTHESI YPOYRGEIO.pdf
panellinies 2024 GEL EKTHESI YPOYRGEIO.pdfpanellinies 2024 GEL EKTHESI YPOYRGEIO.pdf
panellinies 2024 GEL EKTHESI YPOYRGEIO.pdf
 
Το θέμα που έπεσε στην Έκθεση στα ΕΠΑΛ και ολα τα θέμα στα Νέα Ελληνικά
Το θέμα που έπεσε στην Έκθεση στα ΕΠΑΛ και ολα τα θέμα στα Νέα ΕλληνικάΤο θέμα που έπεσε στην Έκθεση στα ΕΠΑΛ και ολα τα θέμα στα Νέα Ελληνικά
Το θέμα που έπεσε στην Έκθεση στα ΕΠΑΛ και ολα τα θέμα στα Νέα Ελληνικά
 
Απαντήσεις Μαθηματικών-Πανελλήνιες-2024-3.pdf
Απαντήσεις Μαθηματικών-Πανελλήνιες-2024-3.pdfΑπαντήσεις Μαθηματικών-Πανελλήνιες-2024-3.pdf
Απαντήσεις Μαθηματικών-Πανελλήνιες-2024-3.pdf
 
PANELLINIES 2024 EKTHESI NEA ELLINIKA EPAL
PANELLINIES 2024 EKTHESI NEA ELLINIKA EPALPANELLINIES 2024 EKTHESI NEA ELLINIKA EPAL
PANELLINIES 2024 EKTHESI NEA ELLINIKA EPAL
 
2024 Neoelliniki Glwssa Sxolia EPAL 1.pdf
2024 Neoelliniki Glwssa Sxolia EPAL 1.pdf2024 Neoelliniki Glwssa Sxolia EPAL 1.pdf
2024 Neoelliniki Glwssa Sxolia EPAL 1.pdf
 
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024.pdf
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024.pdfΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024.pdf
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024.pdf
 
ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ για ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.pdf
ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ για ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.pdfΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ για ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.pdf
ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ για ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.pdf
 
Αρχές Οικονομικής Θεωρίας - Το γραπτό των πανελλαδικών εξετάσεων
Αρχές Οικονομικής Θεωρίας - Το γραπτό των πανελλαδικών εξετάσεωνΑρχές Οικονομικής Θεωρίας - Το γραπτό των πανελλαδικών εξετάσεων
Αρχές Οικονομικής Θεωρίας - Το γραπτό των πανελλαδικών εξετάσεων
 
Ενημέρωση για την Ενδοσχολική Βία και το Άγχος.pptx
Ενημέρωση για την Ενδοσχολική Βία και το Άγχος.pptxΕνημέρωση για την Ενδοσχολική Βία και το Άγχος.pptx
Ενημέρωση για την Ενδοσχολική Βία και το Άγχος.pptx
 
Vision Based Coaching-EMCC CY Knowledge Meeting 28.05.24.pdf
Vision Based Coaching-EMCC CY Knowledge Meeting 28.05.24.pdfVision Based Coaching-EMCC CY Knowledge Meeting 28.05.24.pdf
Vision Based Coaching-EMCC CY Knowledge Meeting 28.05.24.pdf
 
Η υδροστατική πίεση
Η υδροστατική                       πίεσηΗ υδροστατική                       πίεση
Η υδροστατική πίεση
 
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.pptx
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.pptxΕκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.pptx
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.pptx
 
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-2024.pdf
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-2024.pdfΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-2024.pdf
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-2024.pdf
 
Αναμνήσεις σχολικής χρονιάς.pdfΛεύκωμα / σχολικες αναμνησεις
Αναμνήσεις σχολικής χρονιάς.pdfΛεύκωμα / σχολικες αναμνησειςΑναμνήσεις σχολικής χρονιάς.pdfΛεύκωμα / σχολικες αναμνησεις
Αναμνήσεις σχολικής χρονιάς.pdfΛεύκωμα / σχολικες αναμνησεις
 

φυλλο εργασιασ 5

  • 1. Εκπαιδευτικό σενάριο Τίτλος: Εκτέλεση/Διερεύνηση απλού παιχνιδιού στο scratch Τάξη : Γ΄ Γυμνασίου Ενότητα : Προγραμματίζω τον υπολογιστή Εκτιμώμενη διάρκεια : 2 διδακτικές ώρες Γενική περιγραφή σεναρίου Γίνεται μια σύντομη συζήτηση σχετικά με τα ψηφιακά παιχνίδια, οι μαθητές αναφέρουν αν παίζουν τέτοια, ποια τους αρέσουν περισσότερο κλπ. Ανακοινώνεται στους μαθητές ότι θα ασχοληθούν με το πώς φτιάχνονται απλά ψηφιακά παιχνίδια. Οι μαθητές αρχικά παροτρύνονται να παίξουν για λίγο με ένα έτοιμο, πολύ απλό παιχνίδι στο Scratch. Στη συνέχεια καλούνται να διερευνήσουν –με τη βοήθεια Φύλλου Εργασίας- τον τρόπο με τον οποίο έχει αναπτυχθεί η εφαρμογή. Ακολουθεί συζήτηση στην ολομέλεια με στόχο τη διαλεύκανση των θεμάτων που επισημαίνονται στο ΦΕ, ενώ τέλος, οι μαθητές καλούνται να επεκτείνουν το σενάριο προσθέτοντας κάποιο βαθμό δυσκολίας στο παιχνίδι. Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα Σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών, μετά την ολοκλήρωση της παρούσας διδακτικής ενότητας, ο μαθητής/τρια πρέπει να είναι ικανός/ή • να έχει εξοικειωθεί με τις βασικές συνιστώσες του προγραμματιστικού περιβάλλοντος Scratch (μορφές, κοστούμια, σενάρια, σκηνή, προσδιορισμός θέσης ενός αντικειμένου στη σκηνή, κίνηση αντικειμένου) • να εκτελεί έτοιμα προγράμματα που θα του δοθούν • να περιγράφει με λεκτικό τρόπο απλούς αλγορίθμους (σενάρια) που καλείται να υλοποιήσει σε περιβάλλον οπτικού προγραμματισμού • να διακρίνει διάφορα γεγονότα (events) στο περιβάλλον οπτικού προγραμματισμού • να διατυπώνει απλές εντολές στο περιβάλλον οπτικού προγραμματισμού • να έχει μία πρώτη επαφή με τις έννοιες της μεταβλητής και την εντολής επιλογής και τη χρησιμότητά τους. Εκτίμηση των γνωστικών δυσκολιών των μαθητών • Οι μαθητές συγχέουν στην αρχή την έννοια της μορφής με αυτή του κοστουμιού (του αντικειμένου με τις πιθανές διαφορετικές όψεις του) • Οι μαθητές αντιμετωπίζουν δυσκολίες εντοπισμού/τοποθέτησης ενός σημείου σε καρτεσιανό σύστημα συντεταγμένων
  • 2. Οι μαθητές αντιμετωπίζουν γνωστικές δυσκολίες σε ό,τι αφορά στην αντίληψη του τρόπου με τον οποίο επηρεάζεται η θέση ενός αντικειμένου όταν αλλάζουν οι συντεταγμένες του (π.χ. κίνηση στον άξονα X ή Y) • Οι μαθητές θα πρέπει να κατανοήσουν την έννοια του σεναρίου και ειδικότερα το ότι είναι ανεξάρτητο για κάθε μορφή. Κάθε αντικείμενο ακολουθεί τις οδηγίες που έχουν γραφεί γι’ αυτό και δεν «γνωρίζει» τη συμπεριφορά των υπόλοιπων αντικειμένων που συμμετέχουν στη σκηνή. Μέσα Περιβάλλον Προγραμματισμού Scratch Εφαρμογη: labirinthos Φύλλο εργασίας των μαθητών Φύλλο καταγραφής σχεδιασμού/ενεργειών τροποποίησης του προγράμματος Σχεδίαση ενός απλού λαβύρινθου Χρησιμοποιώντας τα βελάκια ο μαθητής βοηθά το ποντίκι να βγει από το λαβύρινθο και να φάει το τυρί Πορεία μαθήματος Μέρος 1 :Ανάλυση ενός απλού παιχνιδιού Φάση 1: Προσέλκυση της προσοχής και του ενδιαφέροντος των μαθητών – Συζητάμε για τα παιχνίδια Στον πίνακα εμφανίζεται ο τρόπος με τον οποίο οι μαθητές θα εντοπίσουν την εφαρμογή labirinthos. Ο εκπαιδευτικός παροτρύνει τους μαθητές να εντοπίσουν την εφαρμογή και τους ενημερώνει ότι έχουν στη διάθεσή τους 5’ για παιχνίδι. Παρουσιάζει σε συντομία την πορεία και τους στόχους του μαθήματος. Φάση 2. Διερεύνηση – Αναλύουμε ένα παιχνίδι Οι μαθητές –που κάθονται ανά δύο στους Η/Υ- παίζουν. Είναι πολύ πιθανό να ακουστούν κάποια μάλλον αρνητικά σχόλια σχετικά με την ευκολία του παιχνιδιού αλλά και με την ποιότητα των γραφικών, σε σύγκριση με τα παιχνίδια που οι μαθητές ασχολούνται συνήθως. Ο εκπαιδευτικός συμμετέχει στα σχόλια, τονίζοντας την εκπαιδευτική φύση και τους στόχους του συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος. Παράλληλα, ζητά από τους μαθητές να προσπαθήσουν να κατανοήσουν και στη συνέχεια να εξηγήσουν προφορικά τη λειτουργία του παιχνιδιού. Φάση 3. Εφαρμογή, υλοποίηση, εμπέδωση – Απαντάμε στο φύλλο εργασίας
  • 3. Διανέμεται το Φύλλο Εργασίας. Οι μαθητές καλούνται να «ανοίξουν» το πρόγραμμα με στόχο να το μελετήσουν και να προσπαθήσουν να καταλάβουν τον τρόπο με τον οποίο έχει υλοποιηθεί, τις τεχνικές που έχει χρησιμοποιήσει ο προγραμματιστής. Στην προσπάθειά τους αυτή, θα έχουν καθοδήγηση από το ΦΕ, τις ερωτήσεις του οποίου, καλούνται να απαντήσουν γραπτά. Φάση 4. Αναστοχασμός – Σχολιάζουμε το παιχνίδι Ακολουθεί συζήτηση στην ολομέλεια, με στόχο την απάντηση των ερωτήσεων του ΦΕ. Ο εκπαιδευτικός μπορεί να χρησιμοποιήσει βιντεοπροβολέα για επισήμανση/διαλεύκανση σημείων στα οποία φαίνεται να υπάρχουν προβλήματα/παρανοήσεις. Φάση 5. Επέκταση – Ανάθεση δουλειάς για το σπίτι Ανατίθεται στους μαθητές να επινοήσουν ιδέες για παρόμοια –ως προς την υλοποίηση- παιχνίδια. Κάποιες ιδέες: τι συμβαίνει όταν το ποντίκι ακουμπά στον τοίχο, ή μια γάτα η ποία κινείται μέσα στο λαβύρινθο τυχαία προσπαθώντας να φάει το ποντίκι, πόσες ζωές έχει το ποντίκι κτλ. Προαιρετικά, οι μαθητές μπορούν να υλοποιήσουν την ιδέα τους και να τη μοιραστούν την επόμενη φορά με τους συμμαθητές τους στην τάξη. Φάση 6. Αξιολόγηση Ζητείται από τους μαθητές να απαντήσουν τις ερωτήσεις του Φύλλου Αξιολόγησης. Μέρος ΙΙ – Επέκταση του παιχνιδιού Φάση 1. Προσέλκυση της προσοχής και του ενδιαφέροντος των μαθητών – Σύνδεση με τα προηγούμενα Ο εκπαιδευτικός -στην αρχή- ζητά από τους μαθητές να παρουσιάσουν τις ιδέες τους για παιχνίδια που θα μπορούσαν να υλοποιηθούν με τρόπο παρόμοιο με αυτό που ανακάλυψαν κατά την διερεύνηση της απλής εφαρμογής “labirinthos” στη διάρκεια της προηγούμενης διδακτικής ώρας. Στη συνέχεια, επαναφέρει τη συζήτηση σχετικά με το επίπεδο δυσκολίας του παιχνιδιού. Ένα εξαιρετικά εύκολο παιχνίδι γίνεται ανιαρό για τους παίκτες, οι οποίοι σύντομα χάνουν το ενδιαφέρον τους. Οι μαθητές παροτρύνονται –μέσα από τη συζήτηση- να επινοήσουν τρόπους εισαγωγής/κλιμάκωσης του επιπέδου δυσκολίας του συγκεκριμένου παιχνιδιού. Φάση 2. Διερεύνηση – Προτείνουμε πιθανές επεκτάσεις/βελτιώσεις του παιχνιδιού
  • 4. Ακολουθώντας την τεχνική του καταιγισμού ιδεών (brainstorming) ο εκπαιδευτικός καταγράφει στον πίνακα όλες τις διαφορετικές προτάσεις των μαθητών, φροντίζοντας όμως να αποθαρρύνει τις ιδιαίτερα απαιτητικές -για το επίπεδο των μαθητών- προτεινόμενες ιδέες. Πιθανές αποδεκτές προτάσεις: Θα μπορούσε η γάτα, κάθε φορά που φτάνει στα όρια, να αλλάζει την θέση της στον άξονα Y, με τυχαίο τρόπο. Άλλες λύσεις μπορεί να είναι η χρήση μιας δεύτερης γάτας, η τοποθέτηση αντίστροφου μετρητή του χρόνου, η τοποθέτηση «δηλητηριασμένων» κερασιών που το ποντίκι θα πρέπει ν’ αποφεύγει κτλ. Φάση 3. Εφαρμογή, υλοποίηση, εμπέδωση – Τροποποιούμε το παιχνίδι Κάθε ομάδα επιλέγει μία από τις πιθανές επεκτάσεις του παιχνιδιού που συζητήθηκαν στην προηγούμενη φάση και που εμφανίζεται στον πίνακα και προχωρά στην υλοποίηση, δοκιμή και αποσφαλμάτωσή της. Έχει εν τω μεταξύ ζητηθεί από τον εκπαιδευτικό, η κάθε ομάδα να καταγράψει σε μορφή πρόχειρων σημειώσεων (ένα είδος ημερολογίου) κατ’ αρχήν την ιδέα που επέλεξε, στην συνέχεια το σχεδιασμό που έκανε για την υλοποίησή της και τέλος τις προσπάθειες υλοποίησης (ορισμός νέων μορφών, κοστουμιών, χρήση νέων εντολών κτλ) και τις διορθωτικές παρεμβάσεις. Επισημαίνεται ότι το φύλλο αυτό θα ανήκει στα παραδοτέα της άσκησης. Φάση 4. Αναστοχασμός – Παρουσιάζουμε και σχολιάζουμε τις επεκτάσεις Οι μαθητές καλούνται να ολοκληρώσουν τη συμπλήρωση του Φύλλου Εργασίας «Σημειωματάριο καταγραφής σχεδιασμού/ενεργειών τροποποίησης του προγράμματος». Ακολουθεί η παρουσίαση των διαφορετικών επεκτάσεων στην ολομέλεια, ενώ οι μαθητές που παρουσιάζουν καλούνται να εξηγήσουν τις τεχνικές που χρησιμοποίησαν. Οι λύσεις σχολιάζονται από τους συμμαθητές και τον εκπαιδευτικό. Φάση 5. Επέκταση – Ανάθεση δουλειάς για το σπίτι Όσοι από τους μαθητές δεν το είχαν κάνει στην προηγούμενη διδακτική ενότητα, καλούνται να αναπτύξουν ένα δικό τους απλό παιχνίδι, ενώ οι υπόλοιποι καλούνται να επεκτείνουν το παιχνίδι που έχουν ήδη παρουσιάσει ή να τροποποιήσουν κάποιο άλλο που θα μπορούσαν –για παράδειγμα- να κατεβάσουν από την κοινότητα του Scratch. Φάση 6η – Αξιολόγηση Οι μαθητές καλούνται να απαντήσουν τις υπόλοιπες ερωτήσεις του Φύλλου Αξιολόγησης. Ακολουθεί συζήτηση στην ολομέλεια και σχολιασμός των αποτελεσμάτων. Στη φάση αυτή, αν διαπιστωθούν προβλήματα σε κάποιες ομάδες (δε δόθηκε καμία λύση επέκτασης, η επέκταση που υλοποιήθηκε δεν λειτουργεί σωστά, ή δεν ανήκει στις προτεινόμενες κα) ο εκπαιδευτικός αφιερώνει μία επιπλέον ώρα για διερεύνηση των προβλημάτων και αντιμετώπισή τους από την ολομέλεια της τάξης.
  • 5. Φύλλο Εργασίας μαθητή Τάξη: Γ΄ Γυμνασίου Ενότητα: Προγραμματίζω τον υπολογιστή Εκτιμώμενη διάρκεια : 2 διδακτικές ώρες Τμήμα: Όνομα μαθητή : Διδακτικοί στόχοι: Μετά την ολοκλήρωση αυτής της δραστηριότητας θα μπορείτε: • να χειρίζεστε βασικές συνιστώσεις του προγρ/κου περιβάλλοντος scratch(μορφές, κουστούμια, σκηνή, θέση αντικειμένου στη σκηνή, κίνηση αντικειμένου) • να εκτελείτε έτοιμα προγράμματα που θα σας δοθούν • να περιγράφετε με λεκτικό τρόπο σενάρια Δραστηρίοτητα Ανοίξτε το έργο labirinthos στο scratch και προσπαθήστε να καταλάβετε πως είναι φτιαγμένο. Απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις: Α/α Ερώτηση Απάντηση 1 Πόσες μορφές έχουν χρησιμοποιηθεί στο έργο και ποιες είναι αυτές; 2 Υπάρχουν μορφές με περισσότερες από μια ενδυμασίες και ποιες είναι αυτές; 3 Με ποια πλήκτρα μπορεί ο χρήστης να κινήσει τη μορφή του ποντικιού; 4 Μπορείτε να περιγράψετε με λίγα λόγια του σενάριο του ποντικιού; 5 Μπορείτε να τοποθετήσετε στη διπλανή σκηνή τα σημεία: Α(χ,ψ)=(-202, 14) Β(χ,ψ)=(211,14) Γ(χ,ψ)=(-202,12) 6 Ποιο είναι το αποτέλεσμα των παρακάτω εντολών που εμφανίζονται στο έργο;
  • 6. α β γ 7 Εισάγετε τις παρακάτω εντολές στο σενάριο της μορφής Τυρί: Τι γίνεται μόλις το ποντίκι ακουμπήσει το τυρί; 8 Πατήστε πάλι το .Οπως βλέπετε το τυρί δεν εμφανίζεται .Χρησιμοποιήστε την εντολή για να εμφανίσετε πάλι το τυρί .Σε ποιο σημείο θα τοποθετήσετε την εντολή; Φύλλο Αυτοαξιολόγησης Τίτλος: Εκτέλεση/Διερεύνηση απλού παιχνιδιού στο Scratch Τμήμα: _________ Ημερ/νία: __________________ Όνομ/μα μαθητών α) ________________________________ β) _________________________________
  • 7. Καταφέρατε να… Μέγιστη Δυνατή Βαθμολογία ΝΑΙ ΟΧΙ ΜΕΡΙΚΩΣ Βαθμός 1. Εκτελέσετε την εφαρμογή (να παίξετε δηλαδή); 1 2. Ανοίξετε την εφαρμογή στο Scratch και να εντοπίσετε τα σημεία στα οποία αναφέρονται οι ερωτήσεις του ΦΕ; 1 3. Απαντήσετε στις ερωτήσεις 1-8 του ΦΕ (υπολογίστε 1 βαθμό για κάθε σωστή απάντηση, 0,5 βαθμό για κάθε μερικώς σωστή απάντηση και 0 για τις λανθασμένες απαντήσεις) 8 4. Απαντήσετε στα υποερωτήματα της ερώτησης 6 του ΦΕ (Υπολογίστε 1,5 βαθμό για κάθε σωστή απάντηση, 0 για κάθε λανθασμένη) 4.5 5. Επεκτείνετε το παιχνίδι προσθέτοντάς του βαθμό δυσκολίας; 4 6. Εκτελέσετε το πρόγραμμα μετά από τις δικές σας αλλαγές, από την πρώτη φορά, χωρίς κανένα πρόβλημα; 1.5 Συνεχίστε με την επόμενη ερώτηση μόνο εφόσον απαντήσατε ΟΧΙ στην ερώτηση (6). Διαφορετικά, προχωρήστε στον υπολογισμό της συνολικής σας βαθμολογία. 6. Καταφέρατε να εντοπίσετε τα λάθη σας, να τα διορθώσετε και να εκτελέσετε 2
  • 8. το πρόγραμμά σας τελικά χωρίς προβλήματα; ΣΥΝΟΛΟ: 20 Φύλλο Εργασίας Μαθητή Τίτλος: Εκτέλεση/Διερεύνηση απλού παιχνιδιού στο Scratch ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑΡΙΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ/ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Τμήμα: _________ Ημερ/νία: __________________ Όνομα μαθητών α) ________________________________ β) _________________________________ 1. Επέκταση που επιλέχθηκε : 2. Δώστε μια σύντομη περιγραφή της λύσης, όπως φαντάζεστε ότι μπορεί να υλοποιηθεί: 3. Χρησιμοποιήσατε καινούργια μορφή/μορφές; ......................... 4. Αν ναι, για την κάθεμιά συμπληρώστε τον παρακάτω πίνακα:
  • 9. Όνομα μορφής Αριθμός κουστουμιών Σύντομη περιγραφή του σεναρίου της μορφής(με δικά σας λόγια) 5. Χρησιμοποιήσατε νέες εντολές;........................... 6. Αν ναι , για την κάθε μια από αυτές συμπληρώστε τον παρακάτω πίνακα: Εντολή Ανήκει στο σενάριο του/της(να αναφερθεί η μορφή ή το σκηνικό) Περιγραφή του αποτελέσματος από τη χρήση της εντολής(με δικά σας λόγια)
  • 10. Όνομα μορφής Αριθμός κουστουμιών Σύντομη περιγραφή του σεναρίου της μορφής(με δικά σας λόγια) 5. Χρησιμοποιήσατε νέες εντολές;........................... 6. Αν ναι , για την κάθε μια από αυτές συμπληρώστε τον παρακάτω πίνακα: Εντολή Ανήκει στο σενάριο του/της(να αναφερθεί η μορφή ή το σκηνικό) Περιγραφή του αποτελέσματος από τη χρήση της εντολής(με δικά σας λόγια)