SlideShare a Scribd company logo
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

1.Τίτλος
Δομή επιλογής. Κατανόηση και εμβάθυνση στις έννοιες της δομής επιλογής καθώς
και των πολλαπλών επιλογών.
2. Εκτιμώμενη Διάρκεια
Τρείς (3) ώρες. Μία ώρα για τη θεωρία και ένα δίωρο στο εργαστήριο για
δραστηριότητες στο περιβάλλον της ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗΣ.
3. Ένταξη στο πρόγραμμα σπουδών / Προαπαιτούμενες γνώσεις
Εντάσσεται στα πλαίσια του μαθήματος Ανάπτυξη Εφαρμογών σε
Προγραμματιστικό Περιβάλλον της Γ΄ τάξης του ΓΕΛ.
Οι μαθητές πρέπει να είναι σε θέση να γνωρίζουν την έννοια της δομής ακολουθίας
και να μπορούν να δημιουργούν απλούς αλγορίθμους.
4. Σκοποί και στόχοι
Σκοπός
Οι δυνατότητες της αλλαγής της διαδοχικής εκτέλεσης των εντολών ενός
προγράμματος ανάλογα με τα αποτελέσματα συνθηκών που περιλαμβάνονται στις
ίδιες τις εντολές μέσω της δομής της επιλογής.
Διδακτικοί Στόχοι
• Να κατανοήσουν την αναγκαιότητα και την σπουδαιότητα της δομής
επιλογής
• Να κατανοήσουν τη δομή επιλογής καθώς και των πολλαπλών επιλογών
• Να συνδυάζουν και να εφαρμόζουν στις κατάλληλες περιπτώσεις τα είδη
των συνιστωσών της επιλογής
5. Περιγραφή
Οι μαθητές θα πρέπει να συνειδητοποιήσουν ότι με τη χρήση της δομής επιλογής
ουσιαστικά τους παρέχεται η δυνατότητα εκτέλεσης μίας ή περισσοτέρων εντολών
ανάλογα με το αποτέλεσμα ελέγχου μιας συνθήκης. Η διδασκαλία την πρώτη ώρα θα
περιλαμβάνει την παρουσίαση των περιπτώσεων της δομής επιλογής, για μία περίπτωση επιλογής,
για πλήρη επιλογή και διαδικασίες πολλαπλών επιλογών, με τη βοήθεια βίντεο-προβολέα. Η
υλοποίησή της μπορεί να γίνει είτε στο εργαστήριο, είτε στην αίθουσα. Στη συνέχεια ακολουθούν οι
δραστηριότητες των φύλλων εργασίας. Οι πρώτες δραστηριότητες του φύλλου εργασιών που θα
δοθούν στην τάξη στοχεύουν στο να κατανοήσουν οι μαθητές τη σπουδαιότητα ύπαρξης της δομής
επιλογής, και αφορούν στην εμπέδωση της δομής επιλογής απλής και σύνθετης επιλογής.
Δραστηριότητες για την εμπέδωση των διαδικασία πολλαπλών εφαρμογών καθώς και η περίπτωση
εμφωλευμένων διαδικασιών θα εμπεριέχονται στο 2ο φύλλο εργασίας. Οι δραστηριότητες στα
φύλλα θα είναι διαβαθμισμένης δυσκολίας ανάλογα πάντα με το επίπεδο των

μαθητών της συγκεκριμένης τάξης.

6. Επιστημολογική προσέγγιση και εννοιολογική ανάλυση
Στην πραγματικότητα πολύ λίγα προβλήματα μπορούν να επιλυθούν με τον τρόπο
της σειριακής/ακολουθιακής δομής ενεργειών. Συνήθως τα προβλήματα έχουν κάποιες
ιδιαιτερότητες και δεν ισχύουν τα ίδια βήματα για κάθε περίπτωση. Η πλέον συνηθισμένη
περίπτωση είναι να λαμβάνονται κάποιες αποφάσεις με βάση κάποια δεδομένα κριτήρια, που
μπορεί να είναι διαφορετικά για κάθε διαφορετικό στιγμιότυπο ενός προβλήματος. Οι καθημερινές
απλές μας ενέργειες περιέχουν αυτή τη διαδικασία επιλογής με βάση κάποια κατάσταση.

7. Χρήση Η/Υ
Σε πρώτη φάση ο υπολογιστής θα χρησιμοποιηθεί από τον καθηγητή προκειμένου
να παρουσιάσει σε όσο το δυνατόν πιο σύντομο χρονικό διάστημα περισσότερες πληροφορίες για
τις διάφορες συνιστώσες της δομής επιλογής και την αναγκαιότητα χρήσης τους στον
προγραμματισμό. Σε δεύτερη φάση θα χρησιμοποιηθεί το περιβάλλον της ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗΣ
προκειμένου να εξοικειωθούν οι μαθητές με τη χρήση της δομής επιλογής και να την κατανοήσουν
σε βάθος .

8. Αναπαραστάσεις των Μαθητών / Πρόβλεψη δυσκολιών.
Μια βασική αναμενόμενη δυσκολία είναι ο καθορισμός των ορίων στις συνθήκες που θα
καθορίσουν την αλλαγή στη διαδοχική εκτέλεση εντολών καθώς και τα όρια της επιλογής που
εμφωλεύει σε άλλη επιλογή.

Αδυναμία γενίκευσης: Οι αρχάριοι προγραμματιστές χρησιμοποιούν στα
προγράμματά τους μία λίστα συνεχόμενων εντολών «Αν» αντί να χρησιμοποιούν
μία εμφωλευμένη εντολή επιλογής
Ανεπαρκή νοητά μοντέλα: Οι αρχάριοι προγραμματιστές διαθέτουν ανεπαρκή
μοντέλα για τις δομές επιλογής, κυρίως για τις εμφωλευμένες. Επιπλέον, μερικές
φορές τα λάθη στα νοητά μοντέλα, των αρχάριων προγραμματιστών είναι
ανεπαίσθητα και δύσκολα να εντοπιστούν.
Αδυναμία εντοπισμού της σειράς εντολών: Οι αρχάριοι προγραμματιστές δεν
αντιλαμβάνονται σε μία πολύπλοκη σειρά κώδικα ποια εντολή επιλογής
(εμφωλευμένη ή όχι) θα πρέπει να μπει αρχικά και ποιες στη συνέχεια ώστε να
καλύπτονται όλες οι απαραίτητες συνθήκες.
9. Διδακτικό Συμβόλαιο - Διδακτικός θόρυβος.
Για τη μείωση του διδακτικού θορύβου οι μαθητές θα πρέπει να έχουν κατανοήσει πλήρως τη
δομή ακολουθίας και τις εντολές εισόδου, εξόδου και την εντολή εκχώρησης καθώς και την έννοια
της μεταβλητής. Στην φάση της εξάσκησης τους θα πρέπει να έχουν στη διάθεση τους ήδη ένα
έτοιμο παράδειγμα εφαρμογής για τον κάθε τύπο της δομής επιλογής στο οποίο θα μπορούν να
προστρέχουν κάθε φορά που συναντάνε κάποια δυσκολία. Ο τρόπος σύνταξης των εντολών των
διαφορετικών τύπων της δομής επιλογής θα πρέπει να βρίσκονται κατά τη διάρκεια της εξάσκησης
τους καταγεγραμμένοι σε εμφανές σημείο, για παράδειγμα στον πίνακα, έτσι ώστε να αποφεύγονται
οι συχνές ερωτήσεις όσον αφορά τη σύνταξη των εντολών. Στη φάση της εξάσκησης τους στο
εργαστήριο θα πρέπει να έχει εγκατασταθεί το κατάλληλο λογισμικό στον κάθε Η/Υ και να έχει
ελεγχθεί για τη λειτουργία του. Οι υπολογιστές θα πρέπει να είναι σε κατάσταση λειτουργίας ήδη με
την έναρξη του μαθήματος.

Ο καθηγητής αναμένει από τους μαθητές του την ενεργό συμμετοχή τους, το
ενδιαφέρον και την έντονη δραστηριοποίηση στα πλαίσια του μαθήματος. Οι μαθητές
αναμένουν από τον καθηγητή ευχάριστη και θετική διάθεση, αμεροληψία, νοημοσύνη και
πρωτοτυπία, έμπρακτη εκδήλωση ενδιαφέροντος για το μάθημα του και τις ικανότητες του.

10. Υποκείμενη θεωρία μάθησης
Η θεωρία μάθησης που θα χρησιμοποιηθεί για τη διδασκαλία της δομής επιλογής
είναι η θεωρία οικοδόμησης της γνώσης. Έτσι, προκειμένου οι μαθητές να
κατανοήσουν την αναγκαιότητα της δομής επιλογής θα χρησιμοποιηθούν οι τεχνικές
του πειραματισμού, της διερεύνησης, της ανακάλυψης (θεωρία οικοδόμησης της
γνώσης).
11. Οργάνωση τάξης - Εφικτότητα σχεδίασης
Στο εργαστήριο θα ομαδοποιηθούν οι μαθητές ανά δύο μαθητές σε κάθε
υπολογιστή όπου θα εξασκούνται στις δραστηριότητες εκ περιτροπής και σε
συνεργασία μεταξύ τους.
12. Επεκτάσεις/διασυνδέσεις των εννοιών ή των δραστηριοτήτων
Μετά την ολοκλήρωση του παρόντος σεναρίου οι μαθητές θα είναι
προετοιμασμένοι ώστε να τους γίνει μια πιο ομαλή εισαγωγή στις δομές
επανάληψης χωρίς γνωστό αριθμό επαναλήψεων (Επανέλαβε Όσο και Επανέλαβε
Μέχρι) όπου η δόμηση των συνθηκών ακολουθεί τους ίδιους κανόνες με τη δόμηση
των συνθηκών στις δομές επιλογής.
Επίσης, οι δομές επιλογής, απλές ή εμφωλευμένες, συνδέονται και με τη χρήση
λογικών τελεστών, των οποίων η χρήση επεκτείνεται και σε άλλα περιβάλλοντα
(όπως πχ. οι μηχανές αναζήτησης).
13. Τα φύλλα εργασίας
Θα δοθούν 2 φύλλα εργασίας, τα οποία παρατίθενται παρακάτω.

ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗ: 1ο Φύλλο εργασίας για τη δομή Επιλογής
Πριν ξεκινήσετε τις δραστηριότητες ανοίξτε το έγγραφο
απαντήσεις.doc από το φάκελο «Δομή επιλογής» στην επιφάνεια
εργασίας σας, ώστε να καταγράφετε εκεί τις απαντήσεις του
φύλλου εργασίας που σας έχει δοθεί. Μετονομάστε το αρχείο
σύμφωνα με τα επίθετα των μελών της ομάδας σας.
Το έγγραφο αυτό θα είναι το παραδοτέο σας, μαζί με τους αλγορίθμους που
θα προκύψουν κατά την επίλυση των παρακάτω δραστηριοτήτων.
Δραστηριότητα 1η
Δίνεται ο παρακάτω αλγόριθμος.
1) Εντοπίζετε κάποιο λάθος;

Ανοίξτε το αρχείο ep1_a.psg από το φάκελο «Δομή επιλογής» στην επιφάνεια εργασίας σας.
2) Εκτελέστε το ώστε να εκτελεσθεί την πρώτη φορά ο κλάδος του Αν… τότε και τη δεύτερη
φορά ο κλάδος του Αλλιώς.. Τέλος_αν.
Ποιες τιμές χρησιμοποιήσατε σε κάθε παράδειγμα; Εντοπίζετε τώρα το λάθος;
3) Διορθώστε τον αλγόριθμο και αποθηκεύστε το αρχείο με το όνομα σας και την επέκταση 1
στο φάκελο «Δομή επιλογής»(π.χ. efi1)

Δραστηριότητα 2η
Δίνεται ο παρακάτω αλγόριθμος.

Ανοίξτε το αρχείο ep1_b.psg και συμπληρώστε τις κενές συνθήκες έτσι ώστε να εκτυπώνεται
το κατάλληλο μήνυμα, ανάλογα με την είσοδο.
Αποθηκεύστε το τροποποιημένο αρχείο με το όνομά σας και το δείκτη 2. (π.χ. efi2)

Δραστηριότητα 3η
Δίνεται ο παρακάτω αλγόριθμος.
Ανοίξτε το αρχείο ep1_c1.psg και συμπληρώστε κατάλληλα τη συνθήκη έτσι ώστε να
προκύπτει πάλι το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό της διπλανής εικόνας. ! Ουσιαστικά θα πρέπει
να αντιστρέψετε την παραπάνω συνθήκη
Αποθηκεύστε το τροποποιημένο αρχείο με το όνομά σας και το δείκτη 3. (π.χ. efi3)

Δραστηριότητα 4η
Το κόστος στάθμευσης στο πάρκινγκ του αεροδρομίου Ελευθέριος Βενιζέλος είναι 2€ την
ώρα. Όταν το όχημα παραμείνει στο χώρο στάθμευσης για περισσότερο από 24 ώρες, το
κόστος επιβαρύνεται με 10€ για «φύλαξη» του οχήματος. Σχεδιάστε αλγόριθμο που θα
ζητάει τη διάρκεια στάθμευσης και θα υπολογίζει το κόστος που της αναλογεί. Στη συνέχεια
θα προσαυξάνει το κόστος που υπολόγισε με το «ποσό φύλαξης» (εάν ασφαλώς συντρέχει
λόγος) και θα εμφανίζει στην οθόνη το κόστος που υπολόγισε. Αναπτύξτε αλγόριθμο ο
οποίος θα ζητάει τη διάρκεια στάθμευσης θα υπολογίζει το κόστος που αναλογεί και θα το
εμφανίζει.
1) Μπορείτε να εντοπίσετε ποια είναι η ενέργεια που θα εκτελεστεί ... υπό συνθήκη ;
Γράψτε τις λέξεις της εκφώνησης που περιγράφουν ακριβώς την ενέργεια που δεν
εκτελείται πάντοτε. Όχι πότε εκτελείται! Αλλά τί είναι αυτό που εκτελείται:
2)Μπορείτε να εντοπίσετε ποια είναι η ερώτηση που θα καθορίσει εάν θα εκτελεστεί η
ενέργεια; Διατυπώστε τη συμπληρώνοντας τη φράση:
«Για να εκτελεστεί η ενέργεια, θα πρέπει να απαντηθεί με ΝΑΙ η παρακάτω ερώτηση:…»
3)Ποιό στοιχείο πρέπει να γνωρίζετε προκειμένου να ... απαντήσετε τη συγκεκριμένη
ερώτηση για ένα όχημα; Διατυπώστε τη συμπληρώνοντας τη φράση:
«Το στοιχείο που χρειαζόμαστε για να απαντήσουμε την ερώτηση είναι…»
4)Διαμορφώστε την ερώτηση ... σε συνθήκη, δίνοντας ένα δικό σας όνομα στη μεταβλητή
που θα χρησιμοποιηθεί για αυτό το στοιχείο (δεδομένο) του προβλήματος:
«Η συνθήκη που υλοποιεί την ερώτηση εξετάζοντας τα δεδομένα του προβλήματος είναι η
εξής: …»
5)Ανοίξτε το αρχείο ep1_c.psg από το φάκελο «Δομή επιλογής» στην επιφάνεια εργασίας
σας. Σας δίνεται ημιτελής η λύση του παραπάνω προβλήματος.
Θα πρέπει να κάνετε τις παρακάτω
ενέργειες:
•

να εισάγετε τη δομή ελέγχου
(δεν υπάρχει στον αλγόριθμο
που ανοίγετε)

•

να συμπληρώσετε τη συνθήκη
που βρήκατε

•

να εκτελέστε τον αλγόριθμο με
τις

παρακάτω

τιμές

και

συμπλήρωσε τα αποτελέσματα
που θα βρείτε στον πίνακα που
ακολουθεί:
Διάρκεια
20
24
28

Κόστος

Αποθηκεύστε το τροποποιημένο αρχείο με το όνομά σας και το δείκτη 4. (π.χ. efi4)
6)Δώστε δικές σας τιμές προσπαθώντας να αναγκάσετε τη ροή εκτέλεσης να ‘εκτραπεί’ από
τον κορμό και να περάσει από το κλωνάρι της δομής απλής επιλογής. Με ποιες τιμές το
πετυχαίνετε αυτό;
«Για να ακολουθήσει η ροή το κλωνάρι της δομής απλής επιλογής θα πρέπει η διάρκεια να
πάρει τιμές _ _ _ _ _ ύ _ _ _ _ _ από το _ _
Τέτοιες τιμές που χρησιμοποιήθηκαν, ήταν οι εξής: …»
7)Δώστε δικές σας τιμές προσπαθώντας να αναγκάσετε τη ροή εκτέλεσης να ακολουθήσει
τον κορμό του διαγράμματος και να μην περάσει από το κλωνάρι της δομής απλής επιλογής.
Με ποιες τιμές το πετυχαίνετε αυτό;
«Για να ακολουθήσει η ροή το κλωνάρι τον κορμό του διαγράμματος θα πρέπει η διάρκεια
να πάρει τιμές _______________________από το 24.
Τέτοιες τιμές που χρησιμοποιήθηκαν, ήταν οι εξής: …»

ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗ: 2ο Φύλλο εργασίας για τη δομή Επιλογής
Πριν ξεκινήσετε τις δραστηριότητες ανοίξτε το έγγραφο
απαντήσεις.doc από το φάκελο «Δομή επιλογής» στην επιφάνεια
εργασίας σας, ώστε να καταγράφετε εκεί τις απαντήσεις του
φύλλου εργασίας που σας έχει δοθεί. Μετονομάστε το αρχείο
σύμφωνα με τα επίθετα των μελών της ομάδας σας.
Το έγγραφο αυτό θα είναι το παραδοτέο σας, μαζί με τους αλγορίθμους που
θα προκύψουν κατά την επίλυση των παρακάτω δραστηριοτήτων.
Δραστηριότητα 1η
Δίνεται ο παρακάτω αλγόριθμος.
Να
φτιάξετε
αλγόριθμο
στο
περιβάλλον
της
ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗΣ ώστε να μετατρέψετε την εμφωλευμένη
Αν σε δύο απλές Αν…τότε… Τέλος_αν, με τη βοήθεια
σύνθετης συνθήκης.
Αποθηκεύστε τον νέο αλγόριθμο με το όνομά σας και το
δείκτη 1. (π.χ. efi1)

Δραστηριότητα 2η
Δίνεται ο παρακάτω αλγόριθμος.
1)Αν δοθεί ως είσοδος η τιμή -5 τι θα εμφανιστεί στην
οθόνη;
2)Αν δοθεί ως είσοδος η τιμή 17 τι θα εμφανιστεί
στην οθόνη;
Ανοίξτε το αρχείο ep2_b1.psg από το φάκελο «Δομή
επιλογής» στην επιφάνεια εργασίας σας και
εκτελέστε
το.
Τα
αποτελέσματα
ήταν
τα
αναμενόμενα;
Έστω ότι τροποποιούμε τον αλγόριθμο ως εξής:
3) Για τις ίδιες εισόδους αναμένετε να εμφανιστούν οι ίδιες τιμές στην οθόνη; Αν όχι ποιες
τιμές αναμένετε για είσοδο αντίστοιχα -5 και 17;
Ανοίξτε το αρχείο ep2_b2.psg από το φάκελο «Δομή επιλογής» στην επιφάνεια εργασίας σας
και εκτελέστε το. Τα αποτελέσματα ήταν τα αναμενόμενα;
Έστω ότι τροποποιούμε ξανά τον αλγόριθμο ως εξής:
4) Για τις ίδιες εισόδους αναμένετε να
εμφανιστούν οι ίδιες τιμές στην οθόνη; Αν όχι
ποιες τιμές αναμένετε για είσοδο αντίστοιχα -5
και 17;
Ανοίξτε το αρχείο ep2_b3.psg από το φάκελο
«Δομή επιλογής» στην επιφάνεια εργασίας σας
και εκτελέστε το. Τα αποτελέσματα ήταν τα
αναμενόμενα;

Δραστηριότητα 3η
Δίνεται ο παρακάτω αλγόριθμος.
1)Ποια πρέπει να είναι η τιμή της μεταβλητής χ ώστε
να εμφανιστεί στην οθόνη το 2;
2) Ποια πρέπει να είναι η τιμή της μεταβλητής χ ώστε
να εμφανιστεί στην οθόνη το 3;

More Related Content

What's hot

ΑΕΠΠ - Λογικές Εκφράσεις
ΑΕΠΠ - Λογικές ΕκφράσειςΑΕΠΠ - Λογικές Εκφράσεις
ΑΕΠΠ - Λογικές Εκφράσεις
Ιωάννης Σαρημπαλίδης
 
Διδακτικό σενάριο
Διδακτικό σενάριοΔιδακτικό σενάριο
Διδακτικό σενάριο
Iliopoulou Anthi
 
Ρουμπρίκα Αξιολόγησης
Ρουμπρίκα ΑξιολόγησηςΡουμπρίκα Αξιολόγησης
Ρουμπρίκα Αξιολόγησης
ΑΝΝΑ ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗ
 
Αλγόριθμοι- Βασικές Έννοιες
Αλγόριθμοι- Βασικές ΈννοιεςΑλγόριθμοι- Βασικές Έννοιες
Αλγόριθμοι- Βασικές Έννοιες
Λυκειο Κολυμβαρίου
 
Απλή και σύνθετη δομή επιλογής
Απλή και σύνθετη δομή επιλογήςΑπλή και σύνθετη δομή επιλογής
Απλή και σύνθετη δομή επιλογής
Pavlos (Παύλος) Avgerinopoulos (Αυγερινόπουλος)
 
Σχέδιο/Σενάριο μαθήματος διαθεματικής διδασκαλίας αρχές φιλοσοφίας
Σχέδιο/Σενάριο μαθήματος διαθεματικής διδασκαλίας αρχές φιλοσοφίαςΣχέδιο/Σενάριο μαθήματος διαθεματικής διδασκαλίας αρχές φιλοσοφίας
Σχέδιο/Σενάριο μαθήματος διαθεματικής διδασκαλίας αρχές φιλοσοφίαςAkis Ampelas
 
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)
Alexandra Gerakini
 
ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ
ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ
ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ
Christos Gotzaridis
 
Aepp kef101
Aepp kef101Aepp kef101
Aepp kef101
mnikol
 
Διαφάνειες για αλγόριθμο και προγραμματισμό - Πληροφορική Γ ' Γυμνασίου
Διαφάνειες για αλγόριθμο και προγραμματισμό - Πληροφορική Γ ' ΓυμνασίουΔιαφάνειες για αλγόριθμο και προγραμματισμό - Πληροφορική Γ ' Γυμνασίου
Διαφάνειες για αλγόριθμο και προγραμματισμό - Πληροφορική Γ ' Γυμνασίουprotogymnasiogeraka
 
πληρης θεωρια αεππ ερωτησεις απαντησεις
πληρης θεωρια αεππ ερωτησεις απαντησειςπληρης θεωρια αεππ ερωτησεις απαντησεις
πληρης θεωρια αεππ ερωτησεις απαντησειςAnastasios Timotheidis
 
Σχεδιασμός 20λεπτης μικροδιδασκαλίας
Σχεδιασμός 20λεπτης μικροδιδασκαλίαςΣχεδιασμός 20λεπτης μικροδιδασκαλίας
Σχεδιασμός 20λεπτης μικροδιδασκαλίας
Γεράσιμος Μπουζάκης
 
σεναριο γλωσσα γ΄γυμνασιου
σεναριο   γλωσσα γ΄γυμνασιουσεναριο   γλωσσα γ΄γυμνασιου
σεναριο γλωσσα γ΄γυμνασιουsomakris
 
Βασικές έννοιες προγραμματισμού
Βασικές έννοιες προγραμματισμούΒασικές έννοιες προγραμματισμού
Βασικές έννοιες προγραμματισμού
Ιωάννου Γιαννάκης
 
Διδακτικά σενάρια (συνοπτικά)
Διδακτικά σενάρια  (συνοπτικά)Διδακτικά σενάρια  (συνοπτικά)
Διδακτικά σενάρια (συνοπτικά)
Vasilis Drimtzias
 
Ρήματα για στοχοθεσία
Ρήματα για στοχοθεσίαΡήματα για στοχοθεσία
Ρήματα για στοχοθεσίαEva Krokidi
 
μοντέλο μάθησης μέσω επίλυσης προβλήματος
μοντέλο μάθησης μέσω επίλυσης προβλήματοςμοντέλο μάθησης μέσω επίλυσης προβλήματος
μοντέλο μάθησης μέσω επίλυσης προβλήματος
Tassos Karampinis
 
Eισαγωγή στην ανακαλυπτική διερευνητική μέθοδο
Eισαγωγή στην ανακαλυπτική διερευνητική μέθοδοEισαγωγή στην ανακαλυπτική διερευνητική μέθοδο
Eισαγωγή στην ανακαλυπτική διερευνητική μέθοδο
Christos Gotzaridis
 
Γενική εισαγωγή στην HTML και η HTML5
Γενική εισαγωγή στην HTML και η HTML5Γενική εισαγωγή στην HTML και η HTML5
Γενική εισαγωγή στην HTML και η HTML5
Panagiotis Larchanidis
 

What's hot (20)

ΑΕΠΠ - Λογικές Εκφράσεις
ΑΕΠΠ - Λογικές ΕκφράσειςΑΕΠΠ - Λογικές Εκφράσεις
ΑΕΠΠ - Λογικές Εκφράσεις
 
Διδακτικό σενάριο
Διδακτικό σενάριοΔιδακτικό σενάριο
Διδακτικό σενάριο
 
Ρουμπρίκα Αξιολόγησης
Ρουμπρίκα ΑξιολόγησηςΡουμπρίκα Αξιολόγησης
Ρουμπρίκα Αξιολόγησης
 
Αλγόριθμοι- Βασικές Έννοιες
Αλγόριθμοι- Βασικές ΈννοιεςΑλγόριθμοι- Βασικές Έννοιες
Αλγόριθμοι- Βασικές Έννοιες
 
Απλή και σύνθετη δομή επιλογής
Απλή και σύνθετη δομή επιλογήςΑπλή και σύνθετη δομή επιλογής
Απλή και σύνθετη δομή επιλογής
 
Σχέδιο/Σενάριο μαθήματος διαθεματικής διδασκαλίας αρχές φιλοσοφίας
Σχέδιο/Σενάριο μαθήματος διαθεματικής διδασκαλίας αρχές φιλοσοφίαςΣχέδιο/Σενάριο μαθήματος διαθεματικής διδασκαλίας αρχές φιλοσοφίας
Σχέδιο/Σενάριο μαθήματος διαθεματικής διδασκαλίας αρχές φιλοσοφίας
 
Sxedia mathimatos-pliroforiki-gym
Sxedia mathimatos-pliroforiki-gymSxedia mathimatos-pliroforiki-gym
Sxedia mathimatos-pliroforiki-gym
 
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)
 
ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ
ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ
ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ
 
Aepp kef101
Aepp kef101Aepp kef101
Aepp kef101
 
Διαφάνειες για αλγόριθμο και προγραμματισμό - Πληροφορική Γ ' Γυμνασίου
Διαφάνειες για αλγόριθμο και προγραμματισμό - Πληροφορική Γ ' ΓυμνασίουΔιαφάνειες για αλγόριθμο και προγραμματισμό - Πληροφορική Γ ' Γυμνασίου
Διαφάνειες για αλγόριθμο και προγραμματισμό - Πληροφορική Γ ' Γυμνασίου
 
πληρης θεωρια αεππ ερωτησεις απαντησεις
πληρης θεωρια αεππ ερωτησεις απαντησειςπληρης θεωρια αεππ ερωτησεις απαντησεις
πληρης θεωρια αεππ ερωτησεις απαντησεις
 
Σχεδιασμός 20λεπτης μικροδιδασκαλίας
Σχεδιασμός 20λεπτης μικροδιδασκαλίαςΣχεδιασμός 20λεπτης μικροδιδασκαλίας
Σχεδιασμός 20λεπτης μικροδιδασκαλίας
 
σεναριο γλωσσα γ΄γυμνασιου
σεναριο   γλωσσα γ΄γυμνασιουσεναριο   γλωσσα γ΄γυμνασιου
σεναριο γλωσσα γ΄γυμνασιου
 
Βασικές έννοιες προγραμματισμού
Βασικές έννοιες προγραμματισμούΒασικές έννοιες προγραμματισμού
Βασικές έννοιες προγραμματισμού
 
Διδακτικά σενάρια (συνοπτικά)
Διδακτικά σενάρια  (συνοπτικά)Διδακτικά σενάρια  (συνοπτικά)
Διδακτικά σενάρια (συνοπτικά)
 
Ρήματα για στοχοθεσία
Ρήματα για στοχοθεσίαΡήματα για στοχοθεσία
Ρήματα για στοχοθεσία
 
μοντέλο μάθησης μέσω επίλυσης προβλήματος
μοντέλο μάθησης μέσω επίλυσης προβλήματοςμοντέλο μάθησης μέσω επίλυσης προβλήματος
μοντέλο μάθησης μέσω επίλυσης προβλήματος
 
Eισαγωγή στην ανακαλυπτική διερευνητική μέθοδο
Eισαγωγή στην ανακαλυπτική διερευνητική μέθοδοEισαγωγή στην ανακαλυπτική διερευνητική μέθοδο
Eισαγωγή στην ανακαλυπτική διερευνητική μέθοδο
 
Γενική εισαγωγή στην HTML και η HTML5
Γενική εισαγωγή στην HTML και η HTML5Γενική εισαγωγή στην HTML και η HTML5
Γενική εισαγωγή στην HTML και η HTML5
 

Similar to διδακτικο σεναριο στη δομή επιλογής

D1o tetradio
D1o tetradioD1o tetradio
Σενάριο για Το Λογισμικο του H/Y - Kατηγορίες Λογισμικού 2
Σενάριο για Το Λογισμικο του H/Y - Kατηγορίες  Λογισμικού 2Σενάριο για Το Λογισμικο του H/Y - Kατηγορίες  Λογισμικού 2
Σενάριο για Το Λογισμικο του H/Y - Kατηγορίες Λογισμικού 2Christos Xilogiannis
 
ΕΚΦΡΑΣΗ ΕΚΘΕΣΗ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΕΙΔΗΣΗ
ΕΚΦΡΑΣΗ ΕΚΘΕΣΗ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΕΙΔΗΣΗΕΚΦΡΑΣΗ ΕΚΘΕΣΗ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΕΙΔΗΣΗ
ΕΚΦΡΑΣΗ ΕΚΘΕΣΗ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΕΙΔΗΣΗ
mono030156
 
ε ε περιγραφή σεναρίου
ε ε  περιγραφή σεναρίουε ε  περιγραφή σεναρίου
ε ε περιγραφή σεναρίουmono030156
 
Διδαδκτική παρέμβαση - Δομή ακολουθίας
Διδαδκτική παρέμβαση - Δομή ακολουθίαςΔιδαδκτική παρέμβαση - Δομή ακολουθίας
Διδαδκτική παρέμβαση - Δομή ακολουθίας
Kostas Solomos
 
προτυπο σεναριου πε04
προτυπο σεναριου πε04προτυπο σεναριου πε04
προτυπο σεναριου πε04opsimathis1
 
φυλλο εργασιασ 5
φυλλο εργασιασ 5φυλλο εργασιασ 5
φυλλο εργασιασ 5
katetrinasal
 
Τμημηατικός Ιεραρχικός Προγραμματισμός με την EasyLogo
Τμημηατικός Ιεραρχικός Προγραμματισμός με την EasyLogoΤμημηατικός Ιεραρχικός Προγραμματισμός με την EasyLogo
Τμημηατικός Ιεραρχικός Προγραμματισμός με την EasyLogo
Fotis Ikonomu
 
ΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΕΝΟΤΗΤΑ 10-ΣΕΝΑΡΙΟ
ΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΕΝΟΤΗΤΑ 10-ΣΕΝΑΡΙΟΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΕΝΟΤΗΤΑ 10-ΣΕΝΑΡΙΟ
ΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΕΝΟΤΗΤΑ 10-ΣΕΝΑΡΙΟ
mono030156
 
Efarmoges pliroforikis
Efarmoges pliroforikisEfarmoges pliroforikis
Efarmoges pliroforikis
Foteinh Damianou
 
δραστηριοτητα με Hot potates
δραστηριοτητα με Hot potatesδραστηριοτητα με Hot potates
δραστηριοτητα με Hot potates
giannis
 
Efarm Grafeiou - Ekpaid logism
Efarm Grafeiou - Ekpaid logismEfarm Grafeiou - Ekpaid logism
Efarm Grafeiou - Ekpaid logism
Tassos Matos
 
ΣΥΝ_116268_ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ_Γ ΓΕΛ ΠΡΟΣ_2022_23.pdf
ΣΥΝ_116268_ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ_Γ ΓΕΛ ΠΡΟΣ_2022_23.pdfΣΥΝ_116268_ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ_Γ ΓΕΛ ΠΡΟΣ_2022_23.pdf
ΣΥΝ_116268_ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ_Γ ΓΕΛ ΠΡΟΣ_2022_23.pdf
ssuser113117
 
διδακτικό σενάριο ταξινόμηση φυσαλίδας
διδακτικό σενάριο ταξινόμηση φυσαλίδαςδιδακτικό σενάριο ταξινόμηση φυσαλίδας
διδακτικό σενάριο ταξινόμηση φυσαλίδας
Vasilis Sotiroudas
 
εφαρμογές πληροφορικής α γενικού λυκείου
εφαρμογές πληροφορικής α γενικού λυκείουεφαρμογές πληροφορικής α γενικού λυκείου
εφαρμογές πληροφορικής α γενικού λυκείου
xpapas
 
Εφαρμογές Πληροφορικής - Α' τάξη ΓΕΛ
Εφαρμογές Πληροφορικής - Α' τάξη ΓΕΛΕφαρμογές Πληροφορικής - Α' τάξη ΓΕΛ
Εφαρμογές Πληροφορικής - Α' τάξη ΓΕΛ
1o Γενικό Λύκειο Ηγουμενίτσας
 
Senario απλής και σύνθετης δομής επιλογής
Senario απλής και σύνθετης δομής επιλογής Senario απλής και σύνθετης δομής επιλογής
Senario απλής και σύνθετης δομής επιλογής
Nikolaos Bakopoulos
 

Similar to διδακτικο σεναριο στη δομή επιλογής (20)

If statement ex
If statement  exIf statement  ex
If statement ex
 
D1o tetradio
D1o tetradioD1o tetradio
D1o tetradio
 
Σενάριο για Το Λογισμικο του H/Y - Kατηγορίες Λογισμικού 2
Σενάριο για Το Λογισμικο του H/Y - Kατηγορίες  Λογισμικού 2Σενάριο για Το Λογισμικο του H/Y - Kατηγορίες  Λογισμικού 2
Σενάριο για Το Λογισμικο του H/Y - Kατηγορίες Λογισμικού 2
 
ΕΚΦΡΑΣΗ ΕΚΘΕΣΗ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΕΙΔΗΣΗ
ΕΚΦΡΑΣΗ ΕΚΘΕΣΗ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΕΙΔΗΣΗΕΚΦΡΑΣΗ ΕΚΘΕΣΗ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΕΙΔΗΣΗ
ΕΚΦΡΑΣΗ ΕΚΘΕΣΗ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΕΙΔΗΣΗ
 
ε ε περιγραφή σεναρίου
ε ε  περιγραφή σεναρίουε ε  περιγραφή σεναρίου
ε ε περιγραφή σεναρίου
 
Διδαδκτική παρέμβαση - Δομή ακολουθίας
Διδαδκτική παρέμβαση - Δομή ακολουθίαςΔιδαδκτική παρέμβαση - Δομή ακολουθίας
Διδαδκτική παρέμβαση - Δομή ακολουθίας
 
προτυπο σεναριου πε04
προτυπο σεναριου πε04προτυπο σεναριου πε04
προτυπο σεναριου πε04
 
Inspire
InspireInspire
Inspire
 
φυλλο εργασιασ 5
φυλλο εργασιασ 5φυλλο εργασιασ 5
φυλλο εργασιασ 5
 
Template
TemplateTemplate
Template
 
Τμημηατικός Ιεραρχικός Προγραμματισμός με την EasyLogo
Τμημηατικός Ιεραρχικός Προγραμματισμός με την EasyLogoΤμημηατικός Ιεραρχικός Προγραμματισμός με την EasyLogo
Τμημηατικός Ιεραρχικός Προγραμματισμός με την EasyLogo
 
ΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΕΝΟΤΗΤΑ 10-ΣΕΝΑΡΙΟ
ΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΕΝΟΤΗΤΑ 10-ΣΕΝΑΡΙΟΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΕΝΟΤΗΤΑ 10-ΣΕΝΑΡΙΟ
ΑΡΧΑΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-ΕΝΟΤΗΤΑ 10-ΣΕΝΑΡΙΟ
 
Efarmoges pliroforikis
Efarmoges pliroforikisEfarmoges pliroforikis
Efarmoges pliroforikis
 
δραστηριοτητα με Hot potates
δραστηριοτητα με Hot potatesδραστηριοτητα με Hot potates
δραστηριοτητα με Hot potates
 
Efarm Grafeiou - Ekpaid logism
Efarm Grafeiou - Ekpaid logismEfarm Grafeiou - Ekpaid logism
Efarm Grafeiou - Ekpaid logism
 
ΣΥΝ_116268_ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ_Γ ΓΕΛ ΠΡΟΣ_2022_23.pdf
ΣΥΝ_116268_ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ_Γ ΓΕΛ ΠΡΟΣ_2022_23.pdfΣΥΝ_116268_ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ_Γ ΓΕΛ ΠΡΟΣ_2022_23.pdf
ΣΥΝ_116268_ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ_Γ ΓΕΛ ΠΡΟΣ_2022_23.pdf
 
διδακτικό σενάριο ταξινόμηση φυσαλίδας
διδακτικό σενάριο ταξινόμηση φυσαλίδαςδιδακτικό σενάριο ταξινόμηση φυσαλίδας
διδακτικό σενάριο ταξινόμηση φυσαλίδας
 
εφαρμογές πληροφορικής α γενικού λυκείου
εφαρμογές πληροφορικής α γενικού λυκείουεφαρμογές πληροφορικής α γενικού λυκείου
εφαρμογές πληροφορικής α γενικού λυκείου
 
Εφαρμογές Πληροφορικής - Α' τάξη ΓΕΛ
Εφαρμογές Πληροφορικής - Α' τάξη ΓΕΛΕφαρμογές Πληροφορικής - Α' τάξη ΓΕΛ
Εφαρμογές Πληροφορικής - Α' τάξη ΓΕΛ
 
Senario απλής και σύνθετης δομής επιλογής
Senario απλής και σύνθετης δομής επιλογής Senario απλής και σύνθετης δομής επιλογής
Senario απλής και σύνθετης δομής επιλογής
 

διδακτικο σεναριο στη δομή επιλογής

  • 1. ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ 1.Τίτλος Δομή επιλογής. Κατανόηση και εμβάθυνση στις έννοιες της δομής επιλογής καθώς και των πολλαπλών επιλογών. 2. Εκτιμώμενη Διάρκεια Τρείς (3) ώρες. Μία ώρα για τη θεωρία και ένα δίωρο στο εργαστήριο για δραστηριότητες στο περιβάλλον της ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗΣ. 3. Ένταξη στο πρόγραμμα σπουδών / Προαπαιτούμενες γνώσεις Εντάσσεται στα πλαίσια του μαθήματος Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον της Γ΄ τάξης του ΓΕΛ. Οι μαθητές πρέπει να είναι σε θέση να γνωρίζουν την έννοια της δομής ακολουθίας και να μπορούν να δημιουργούν απλούς αλγορίθμους. 4. Σκοποί και στόχοι Σκοπός Οι δυνατότητες της αλλαγής της διαδοχικής εκτέλεσης των εντολών ενός προγράμματος ανάλογα με τα αποτελέσματα συνθηκών που περιλαμβάνονται στις ίδιες τις εντολές μέσω της δομής της επιλογής. Διδακτικοί Στόχοι • Να κατανοήσουν την αναγκαιότητα και την σπουδαιότητα της δομής επιλογής • Να κατανοήσουν τη δομή επιλογής καθώς και των πολλαπλών επιλογών • Να συνδυάζουν και να εφαρμόζουν στις κατάλληλες περιπτώσεις τα είδη των συνιστωσών της επιλογής 5. Περιγραφή Οι μαθητές θα πρέπει να συνειδητοποιήσουν ότι με τη χρήση της δομής επιλογής ουσιαστικά τους παρέχεται η δυνατότητα εκτέλεσης μίας ή περισσοτέρων εντολών ανάλογα με το αποτέλεσμα ελέγχου μιας συνθήκης. Η διδασκαλία την πρώτη ώρα θα περιλαμβάνει την παρουσίαση των περιπτώσεων της δομής επιλογής, για μία περίπτωση επιλογής, για πλήρη επιλογή και διαδικασίες πολλαπλών επιλογών, με τη βοήθεια βίντεο-προβολέα. Η υλοποίησή της μπορεί να γίνει είτε στο εργαστήριο, είτε στην αίθουσα. Στη συνέχεια ακολουθούν οι δραστηριότητες των φύλλων εργασίας. Οι πρώτες δραστηριότητες του φύλλου εργασιών που θα δοθούν στην τάξη στοχεύουν στο να κατανοήσουν οι μαθητές τη σπουδαιότητα ύπαρξης της δομής επιλογής, και αφορούν στην εμπέδωση της δομής επιλογής απλής και σύνθετης επιλογής. Δραστηριότητες για την εμπέδωση των διαδικασία πολλαπλών εφαρμογών καθώς και η περίπτωση εμφωλευμένων διαδικασιών θα εμπεριέχονται στο 2ο φύλλο εργασίας. Οι δραστηριότητες στα φύλλα θα είναι διαβαθμισμένης δυσκολίας ανάλογα πάντα με το επίπεδο των μαθητών της συγκεκριμένης τάξης. 6. Επιστημολογική προσέγγιση και εννοιολογική ανάλυση
  • 2. Στην πραγματικότητα πολύ λίγα προβλήματα μπορούν να επιλυθούν με τον τρόπο της σειριακής/ακολουθιακής δομής ενεργειών. Συνήθως τα προβλήματα έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες και δεν ισχύουν τα ίδια βήματα για κάθε περίπτωση. Η πλέον συνηθισμένη περίπτωση είναι να λαμβάνονται κάποιες αποφάσεις με βάση κάποια δεδομένα κριτήρια, που μπορεί να είναι διαφορετικά για κάθε διαφορετικό στιγμιότυπο ενός προβλήματος. Οι καθημερινές απλές μας ενέργειες περιέχουν αυτή τη διαδικασία επιλογής με βάση κάποια κατάσταση. 7. Χρήση Η/Υ Σε πρώτη φάση ο υπολογιστής θα χρησιμοποιηθεί από τον καθηγητή προκειμένου να παρουσιάσει σε όσο το δυνατόν πιο σύντομο χρονικό διάστημα περισσότερες πληροφορίες για τις διάφορες συνιστώσες της δομής επιλογής και την αναγκαιότητα χρήσης τους στον προγραμματισμό. Σε δεύτερη φάση θα χρησιμοποιηθεί το περιβάλλον της ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗΣ προκειμένου να εξοικειωθούν οι μαθητές με τη χρήση της δομής επιλογής και να την κατανοήσουν σε βάθος . 8. Αναπαραστάσεις των Μαθητών / Πρόβλεψη δυσκολιών. Μια βασική αναμενόμενη δυσκολία είναι ο καθορισμός των ορίων στις συνθήκες που θα καθορίσουν την αλλαγή στη διαδοχική εκτέλεση εντολών καθώς και τα όρια της επιλογής που εμφωλεύει σε άλλη επιλογή. Αδυναμία γενίκευσης: Οι αρχάριοι προγραμματιστές χρησιμοποιούν στα προγράμματά τους μία λίστα συνεχόμενων εντολών «Αν» αντί να χρησιμοποιούν μία εμφωλευμένη εντολή επιλογής Ανεπαρκή νοητά μοντέλα: Οι αρχάριοι προγραμματιστές διαθέτουν ανεπαρκή μοντέλα για τις δομές επιλογής, κυρίως για τις εμφωλευμένες. Επιπλέον, μερικές φορές τα λάθη στα νοητά μοντέλα, των αρχάριων προγραμματιστών είναι ανεπαίσθητα και δύσκολα να εντοπιστούν. Αδυναμία εντοπισμού της σειράς εντολών: Οι αρχάριοι προγραμματιστές δεν αντιλαμβάνονται σε μία πολύπλοκη σειρά κώδικα ποια εντολή επιλογής (εμφωλευμένη ή όχι) θα πρέπει να μπει αρχικά και ποιες στη συνέχεια ώστε να καλύπτονται όλες οι απαραίτητες συνθήκες. 9. Διδακτικό Συμβόλαιο - Διδακτικός θόρυβος. Για τη μείωση του διδακτικού θορύβου οι μαθητές θα πρέπει να έχουν κατανοήσει πλήρως τη δομή ακολουθίας και τις εντολές εισόδου, εξόδου και την εντολή εκχώρησης καθώς και την έννοια της μεταβλητής. Στην φάση της εξάσκησης τους θα πρέπει να έχουν στη διάθεση τους ήδη ένα έτοιμο παράδειγμα εφαρμογής για τον κάθε τύπο της δομής επιλογής στο οποίο θα μπορούν να προστρέχουν κάθε φορά που συναντάνε κάποια δυσκολία. Ο τρόπος σύνταξης των εντολών των διαφορετικών τύπων της δομής επιλογής θα πρέπει να βρίσκονται κατά τη διάρκεια της εξάσκησης τους καταγεγραμμένοι σε εμφανές σημείο, για παράδειγμα στον πίνακα, έτσι ώστε να αποφεύγονται οι συχνές ερωτήσεις όσον αφορά τη σύνταξη των εντολών. Στη φάση της εξάσκησης τους στο εργαστήριο θα πρέπει να έχει εγκατασταθεί το κατάλληλο λογισμικό στον κάθε Η/Υ και να έχει ελεγχθεί για τη λειτουργία του. Οι υπολογιστές θα πρέπει να είναι σε κατάσταση λειτουργίας ήδη με την έναρξη του μαθήματος. Ο καθηγητής αναμένει από τους μαθητές του την ενεργό συμμετοχή τους, το ενδιαφέρον και την έντονη δραστηριοποίηση στα πλαίσια του μαθήματος. Οι μαθητές αναμένουν από τον καθηγητή ευχάριστη και θετική διάθεση, αμεροληψία, νοημοσύνη και πρωτοτυπία, έμπρακτη εκδήλωση ενδιαφέροντος για το μάθημα του και τις ικανότητες του. 10. Υποκείμενη θεωρία μάθησης
  • 3. Η θεωρία μάθησης που θα χρησιμοποιηθεί για τη διδασκαλία της δομής επιλογής είναι η θεωρία οικοδόμησης της γνώσης. Έτσι, προκειμένου οι μαθητές να κατανοήσουν την αναγκαιότητα της δομής επιλογής θα χρησιμοποιηθούν οι τεχνικές του πειραματισμού, της διερεύνησης, της ανακάλυψης (θεωρία οικοδόμησης της γνώσης). 11. Οργάνωση τάξης - Εφικτότητα σχεδίασης Στο εργαστήριο θα ομαδοποιηθούν οι μαθητές ανά δύο μαθητές σε κάθε υπολογιστή όπου θα εξασκούνται στις δραστηριότητες εκ περιτροπής και σε συνεργασία μεταξύ τους. 12. Επεκτάσεις/διασυνδέσεις των εννοιών ή των δραστηριοτήτων Μετά την ολοκλήρωση του παρόντος σεναρίου οι μαθητές θα είναι προετοιμασμένοι ώστε να τους γίνει μια πιο ομαλή εισαγωγή στις δομές επανάληψης χωρίς γνωστό αριθμό επαναλήψεων (Επανέλαβε Όσο και Επανέλαβε Μέχρι) όπου η δόμηση των συνθηκών ακολουθεί τους ίδιους κανόνες με τη δόμηση των συνθηκών στις δομές επιλογής. Επίσης, οι δομές επιλογής, απλές ή εμφωλευμένες, συνδέονται και με τη χρήση λογικών τελεστών, των οποίων η χρήση επεκτείνεται και σε άλλα περιβάλλοντα (όπως πχ. οι μηχανές αναζήτησης). 13. Τα φύλλα εργασίας Θα δοθούν 2 φύλλα εργασίας, τα οποία παρατίθενται παρακάτω. ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗ: 1ο Φύλλο εργασίας για τη δομή Επιλογής Πριν ξεκινήσετε τις δραστηριότητες ανοίξτε το έγγραφο απαντήσεις.doc από το φάκελο «Δομή επιλογής» στην επιφάνεια εργασίας σας, ώστε να καταγράφετε εκεί τις απαντήσεις του φύλλου εργασίας που σας έχει δοθεί. Μετονομάστε το αρχείο σύμφωνα με τα επίθετα των μελών της ομάδας σας. Το έγγραφο αυτό θα είναι το παραδοτέο σας, μαζί με τους αλγορίθμους που θα προκύψουν κατά την επίλυση των παρακάτω δραστηριοτήτων.
  • 4. Δραστηριότητα 1η Δίνεται ο παρακάτω αλγόριθμος. 1) Εντοπίζετε κάποιο λάθος; Ανοίξτε το αρχείο ep1_a.psg από το φάκελο «Δομή επιλογής» στην επιφάνεια εργασίας σας. 2) Εκτελέστε το ώστε να εκτελεσθεί την πρώτη φορά ο κλάδος του Αν… τότε και τη δεύτερη φορά ο κλάδος του Αλλιώς.. Τέλος_αν. Ποιες τιμές χρησιμοποιήσατε σε κάθε παράδειγμα; Εντοπίζετε τώρα το λάθος; 3) Διορθώστε τον αλγόριθμο και αποθηκεύστε το αρχείο με το όνομα σας και την επέκταση 1 στο φάκελο «Δομή επιλογής»(π.χ. efi1) Δραστηριότητα 2η Δίνεται ο παρακάτω αλγόριθμος. Ανοίξτε το αρχείο ep1_b.psg και συμπληρώστε τις κενές συνθήκες έτσι ώστε να εκτυπώνεται το κατάλληλο μήνυμα, ανάλογα με την είσοδο. Αποθηκεύστε το τροποποιημένο αρχείο με το όνομά σας και το δείκτη 2. (π.χ. efi2) Δραστηριότητα 3η Δίνεται ο παρακάτω αλγόριθμος.
  • 5. Ανοίξτε το αρχείο ep1_c1.psg και συμπληρώστε κατάλληλα τη συνθήκη έτσι ώστε να προκύπτει πάλι το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό της διπλανής εικόνας. ! Ουσιαστικά θα πρέπει να αντιστρέψετε την παραπάνω συνθήκη Αποθηκεύστε το τροποποιημένο αρχείο με το όνομά σας και το δείκτη 3. (π.χ. efi3) Δραστηριότητα 4η Το κόστος στάθμευσης στο πάρκινγκ του αεροδρομίου Ελευθέριος Βενιζέλος είναι 2€ την ώρα. Όταν το όχημα παραμείνει στο χώρο στάθμευσης για περισσότερο από 24 ώρες, το κόστος επιβαρύνεται με 10€ για «φύλαξη» του οχήματος. Σχεδιάστε αλγόριθμο που θα ζητάει τη διάρκεια στάθμευσης και θα υπολογίζει το κόστος που της αναλογεί. Στη συνέχεια θα προσαυξάνει το κόστος που υπολόγισε με το «ποσό φύλαξης» (εάν ασφαλώς συντρέχει λόγος) και θα εμφανίζει στην οθόνη το κόστος που υπολόγισε. Αναπτύξτε αλγόριθμο ο οποίος θα ζητάει τη διάρκεια στάθμευσης θα υπολογίζει το κόστος που αναλογεί και θα το εμφανίζει. 1) Μπορείτε να εντοπίσετε ποια είναι η ενέργεια που θα εκτελεστεί ... υπό συνθήκη ; Γράψτε τις λέξεις της εκφώνησης που περιγράφουν ακριβώς την ενέργεια που δεν εκτελείται πάντοτε. Όχι πότε εκτελείται! Αλλά τί είναι αυτό που εκτελείται: 2)Μπορείτε να εντοπίσετε ποια είναι η ερώτηση που θα καθορίσει εάν θα εκτελεστεί η ενέργεια; Διατυπώστε τη συμπληρώνοντας τη φράση: «Για να εκτελεστεί η ενέργεια, θα πρέπει να απαντηθεί με ΝΑΙ η παρακάτω ερώτηση:…» 3)Ποιό στοιχείο πρέπει να γνωρίζετε προκειμένου να ... απαντήσετε τη συγκεκριμένη ερώτηση για ένα όχημα; Διατυπώστε τη συμπληρώνοντας τη φράση: «Το στοιχείο που χρειαζόμαστε για να απαντήσουμε την ερώτηση είναι…» 4)Διαμορφώστε την ερώτηση ... σε συνθήκη, δίνοντας ένα δικό σας όνομα στη μεταβλητή που θα χρησιμοποιηθεί για αυτό το στοιχείο (δεδομένο) του προβλήματος: «Η συνθήκη που υλοποιεί την ερώτηση εξετάζοντας τα δεδομένα του προβλήματος είναι η εξής: …»
  • 6. 5)Ανοίξτε το αρχείο ep1_c.psg από το φάκελο «Δομή επιλογής» στην επιφάνεια εργασίας σας. Σας δίνεται ημιτελής η λύση του παραπάνω προβλήματος. Θα πρέπει να κάνετε τις παρακάτω ενέργειες: • να εισάγετε τη δομή ελέγχου (δεν υπάρχει στον αλγόριθμο που ανοίγετε) • να συμπληρώσετε τη συνθήκη που βρήκατε • να εκτελέστε τον αλγόριθμο με τις παρακάτω τιμές και συμπλήρωσε τα αποτελέσματα που θα βρείτε στον πίνακα που ακολουθεί: Διάρκεια 20 24 28 Κόστος Αποθηκεύστε το τροποποιημένο αρχείο με το όνομά σας και το δείκτη 4. (π.χ. efi4) 6)Δώστε δικές σας τιμές προσπαθώντας να αναγκάσετε τη ροή εκτέλεσης να ‘εκτραπεί’ από τον κορμό και να περάσει από το κλωνάρι της δομής απλής επιλογής. Με ποιες τιμές το πετυχαίνετε αυτό; «Για να ακολουθήσει η ροή το κλωνάρι της δομής απλής επιλογής θα πρέπει η διάρκεια να πάρει τιμές _ _ _ _ _ ύ _ _ _ _ _ από το _ _ Τέτοιες τιμές που χρησιμοποιήθηκαν, ήταν οι εξής: …» 7)Δώστε δικές σας τιμές προσπαθώντας να αναγκάσετε τη ροή εκτέλεσης να ακολουθήσει τον κορμό του διαγράμματος και να μην περάσει από το κλωνάρι της δομής απλής επιλογής. Με ποιες τιμές το πετυχαίνετε αυτό; «Για να ακολουθήσει η ροή το κλωνάρι τον κορμό του διαγράμματος θα πρέπει η διάρκεια να πάρει τιμές _______________________από το 24. Τέτοιες τιμές που χρησιμοποιήθηκαν, ήταν οι εξής: …» ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗ: 2ο Φύλλο εργασίας για τη δομή Επιλογής Πριν ξεκινήσετε τις δραστηριότητες ανοίξτε το έγγραφο απαντήσεις.doc από το φάκελο «Δομή επιλογής» στην επιφάνεια εργασίας σας, ώστε να καταγράφετε εκεί τις απαντήσεις του φύλλου εργασίας που σας έχει δοθεί. Μετονομάστε το αρχείο σύμφωνα με τα επίθετα των μελών της ομάδας σας.
  • 7. Το έγγραφο αυτό θα είναι το παραδοτέο σας, μαζί με τους αλγορίθμους που θα προκύψουν κατά την επίλυση των παρακάτω δραστηριοτήτων. Δραστηριότητα 1η Δίνεται ο παρακάτω αλγόριθμος. Να φτιάξετε αλγόριθμο στο περιβάλλον της ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗΣ ώστε να μετατρέψετε την εμφωλευμένη Αν σε δύο απλές Αν…τότε… Τέλος_αν, με τη βοήθεια σύνθετης συνθήκης. Αποθηκεύστε τον νέο αλγόριθμο με το όνομά σας και το δείκτη 1. (π.χ. efi1) Δραστηριότητα 2η Δίνεται ο παρακάτω αλγόριθμος. 1)Αν δοθεί ως είσοδος η τιμή -5 τι θα εμφανιστεί στην οθόνη; 2)Αν δοθεί ως είσοδος η τιμή 17 τι θα εμφανιστεί στην οθόνη; Ανοίξτε το αρχείο ep2_b1.psg από το φάκελο «Δομή επιλογής» στην επιφάνεια εργασίας σας και εκτελέστε το. Τα αποτελέσματα ήταν τα αναμενόμενα; Έστω ότι τροποποιούμε τον αλγόριθμο ως εξής:
  • 8. 3) Για τις ίδιες εισόδους αναμένετε να εμφανιστούν οι ίδιες τιμές στην οθόνη; Αν όχι ποιες τιμές αναμένετε για είσοδο αντίστοιχα -5 και 17; Ανοίξτε το αρχείο ep2_b2.psg από το φάκελο «Δομή επιλογής» στην επιφάνεια εργασίας σας και εκτελέστε το. Τα αποτελέσματα ήταν τα αναμενόμενα; Έστω ότι τροποποιούμε ξανά τον αλγόριθμο ως εξής: 4) Για τις ίδιες εισόδους αναμένετε να εμφανιστούν οι ίδιες τιμές στην οθόνη; Αν όχι ποιες τιμές αναμένετε για είσοδο αντίστοιχα -5 και 17; Ανοίξτε το αρχείο ep2_b3.psg από το φάκελο «Δομή επιλογής» στην επιφάνεια εργασίας σας και εκτελέστε το. Τα αποτελέσματα ήταν τα αναμενόμενα; Δραστηριότητα 3η Δίνεται ο παρακάτω αλγόριθμος. 1)Ποια πρέπει να είναι η τιμή της μεταβλητής χ ώστε να εμφανιστεί στην οθόνη το 2; 2) Ποια πρέπει να είναι η τιμή της μεταβλητής χ ώστε να εμφανιστεί στην οθόνη το 3;