1. План-конспект урока
УМК- Spotlight 6
Класс – 6
Тема – Досуг
Цель – Активизировать словарный запас (лексика по теме «настольные игры»), отработать и закрепить
видовременные формы
Оснащение – доска, учебник, ручка, словарь, раздаточные материалы, ноутбук, РРР - презентация
Задачи– закреплениевидовременныхформ (Present Simple VS Present Progressive)
- закрепление лексики по теме “Gameon!”
- развитие умений анализировать речь других
-развитие навыков подготовленной монологической речи
- развитие навыков аудирования - ???
- развитие навыков работы в группе
- развитие самоконтроля и ответственности
Ход урока
Врем
я
Учитель Ученики Примечания
2 min Good morning!
Thank you very much!
Sit down please.
What is the date today?
What is the day today?
Who is absent?
What’s the weather like today?
Good morning, good morning,
Good morning to you,
Good morning, good morning,
We are glad to see you!
Today is the 27th
of January
Today is the Monday
All are present today
It’scold. It’swindy. It’s snowy,
etc…
Организационный момент
+ речевая разминка
2min Tell me please, how do we read NG?
(Как мы читаем сочетание NG?)
Let’spractice – по моему сигналу:
Рядсправа - [n]
Рядслева - [n-носовое]
Поменялисьролями!
Repeat after me, please –
Been
Sin
Keen
Seen
Since
Sing
Song
Bring
Swing
Swimming
Very good! And now let’s reviseour
tongue-twister
[n-носовое]
Поочередно по рядам – звуки
[n] и [n-носовое]
Фонетическая разминка
Карточками со звуками
показываю, какая
команда говорит
Хоровое повторение
слов, входящих в
рифмовку
2. (Давайтевспомнимнашускороговорку)
– It’s been a sin to sing songs since
Хоровое повторение
рифмовки, затем 2-3
человека самостоятельно
(сильные), все остальные
по очереди
5 min Мы с вами заканчиваем тему
«FreeTime». О чем мы говорили в этой
теме?
Yes, very well. Sasha, you carried out
a survey about your classmates’
favourite board games. Right?
Please, tell us your results.
Отом,
какмыпроводимсвоесвободно
евремя, в какие настольные
игры играем
Yes!
There are 11 pupils in our
group. We like different board
games. As you see, “Chess” is
the most popular in the group.
4 boys adore it. “Monopoly”
and “Backgammon” are
popular among boys and girls.
There are 2 games for girls –
“Our Family” and “The Field
of Miracles”. And 1 boy is
keen on “Checkers”. All the
games are interesting and
funny. We are mad about
board games.
Ученик представляет
график, на котором
отображены самые
любимые настольные
игры его
одноклассников,
сопровождая это
рассказом в 2-3
предложения (№ 8 стр
57).
2 min
12
min
Thanks a lot! Very interesting
information!
But now I’d like to find out if you
remember the new words we’ve learnt.
On the board you see some words –
games – I read you the list word-by-
word, and if it is a board game, you clap,
if it is not, you keep silent.
(продублироватьнарусскомязыке)
Great job! Thanks! Now I’d like to
learn about your favourite board games.
Дети готовили мини-проект по
настольным играм, который
представлен в виде плаката, а теперь,
Semyon, please,
tellusaboutyourfavouritegame.
Football, scrabble, baseball,
monopoly, tennis, chess,
basketball, backgammon,
billiards, golf, jigsaw puzzle,
dominoes
“Chess”
Hello! My name is Semyon.
I’m keen on chess. It is a very
interesting and funny game
for 2 people. Chess is an
ancient intellectual game,
which has a long history. For
the game you need a board,
16 white pieces and 16 black
pieces (8 pawns , 2 rooks , 2
knights , 2 bishops , a queen
and a king). Each piece moves
in its own way. The task is to
На РРР слова в столбик,
я читаю одно за другим,
дети реагируют в
зависимости от того,
настольная это игра или
нет. Активизация
словарного запаса,
игровой момент для
снятия напряжения
Представляем газету,
выслушиваем 2 доклада
про игры
3. Irina
Anton
Pavel Glazov
attack the other side's king, to
checkmate him. It means the
king has no square to move. It
is like a battle, makes you
think logically and plan your
actions.
I adore it!
“Our Family”
Hello! My name is Irina. I
like playing “My Family”.
This game is for girls. It can
be played by 2 people, or a
group of 6. In the game we
face many situations of adult
life. We marry, quarrel, work,
calculate the family budget,
go shopping and so on. If you
want to play, you need a dice
and gambling chips. You
throw the dice, make the steps
and do the task. The winner is
the player, who comes first to
the last cell of the field –
“Silver Wedding”.
I really love to play this
game!
“Monopoly”
Hello! I’m Anton. I love to
play “Monopoly”. This game
is for 2 people or a group of 6.
The game was invented in
1934 by an American –
Charles Darrow. The first
games were handmade, and
Darrow gave them to friends.
The object of the game is to
become the wealthiest player
through buying, renting and
selling property. One by one
players throw the dice, move
their tokens and do the tasks -
buy real estate or other
properties, -or pay rent, taxes,
"Go to Jail", etc. The game
can be very long. Let’s play?
“Chess”
Hello! My name is Pavel. I
love playing board games. My
favourite one is chess. It is
played by 2 people. It is an
ancient intellectual game. It
combines elements of sport,
4. science and art. It helps to
form personality, teaches to
think logically, to plan
actions, and develops
concentration. Each player
has 16 pieces (8 pawns , 2
rooks , 2 knights , 2 bishops ,
a queen and a king). The rules
are difficult, because they
move differently. The goal is
to checkmate the king of the
opponent – “Shah” = King,
“Mat” = died. So, we can
translate it as “The King is
dead”. It is a really great
game!
3 min
4 min
7 min
1. Very Good! And now let’s revise our
grammar. I give you cards with words.
Your task is to find your team.
2. You can ask only “What have you got?”
(Repeat)
3. The answer is – I have got (Repeat)
Stand up! Begin!
Great! Унас 3 команды.
Now, please, answer my questions!
Верный ответ – балл!
1 – Перевод времени PresentSimple
2 – В какой форме глагол
вPresentSimple?
3 – Какие вспомогательные глаголы?
4 – Когда используем Does?
5 –Какие слова указатели вы знаете +
перевод?
6 – Для передачи какого действия
используется?
7 – как переводится
PresentProgressive?
8 – Для передачи какого действия
используется?
9 – Формула
10 – Слова-указатели
Excellent! Now, let’s practise!
Укаждойкомандыесть – папочка,
фломастерисалфетка. На экране
появляется предложение. Ваша задача
- раскрыть скобки –
напапочкахпишитеответ!
Имаксимальнобыстроподнимаетепапо
RevisionoftheGrammar –
PresentSimpleVSPresentPro
gressive
Детиищутсвоюкоманду +
физ-минутка
Повторение
теоретического материала
Отработка и закрепление
грамматики
5. чкувверх. Понятно?
Подводим результаты игры…Команда-
победитель и самые активные
участники других команд получают
дополнительный плюсик.
Да!
(10 предложений)
If I
hav
e
tim
e
А сейчас задача следующая –
придумайте и напишите по 1 СВОЕМУ
предложению в
PresentSimple/PresentProgressive
2 min Openyourdaybooks. Your H/T is ex 3
page 62, Ex 1,2,3 page 63 – to read and
translate.
Is it clear?
Yes!
Заключительный этап –
запись домашнего
задания, выставление
оценок за урок
2 min Marks for the lesson:
1 min Stand up. Thank you for the lesson.
Goodbye! Goodbye!