SlideShare a Scribd company logo
Клас: 10
Інтегрований урок - зарубіжна література +хімія
Тема: Особливості лірики Уолта Уїтмена (1819- 1892).
Колообіг елементів у природі: хімічні реакції у поемі У.Уїтмена
«Цей перегній»
Мета:

- оглядово познайомити учнів з творчістю У.Уїтмена;
- з’ясувати особливості віршів У.Уїтмена;
- розтлумачити поняття “верлібр”;
- продемонструвати

на

прикладі

твору

У.Уїтмена

«Цей

перегній» зв'язок літератури та хімії;
- розвивати асоціативне та аналітичне мислення;
-

вдосконалювати усне зв’язне мовлення та навички роботи з
опорним конспектом;

- систематизувати знання про типи хімічних реакцій;
- розвивати практичні навички: складання хімічних рівнянь,
розв’язування задач, проведення хімічного експерименту
( резервний час);
- зробити висновок, у чому автор поеми бачить значення хімії
для людства;
- прищеплювати учням любов до літератури як мистецтва
слова;
- сприяти формуванню у підлітків навичок здорового способу
життя.
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: інтегрований урок – сюрприз.
Методи та методичні прийоми: евристична бесіда, спостереження,
аналіз, узагальнення, виконання експерименту, інтерактивні
вправи, інтерактивна гра.
Форми самостійної роботи учнів: робота з опорним конспектом ,
виконання експерименту, спостереження, самооцінка учнів
1
Обладнання: портрет Уолта Уїтмена, видання збірки
ліричних творів «Листя трави», дидактичний матеріал
(текст поеми У.Уїтмена «Цей перегній» у перекладі
російською К.Чуковського, таблиця для заповнення опорного
конспекту,

друковані

кольорові

квітки,

оцінювальні
ПСХЕ

листи,

Д.І.Менделєєва,

рефлексивні
таблиця

розчинності, хімічний посуд, хімічні реактиви, мультимедійна
дошка та мультимедійні ресурси (електронна презентація)
Пояснювальна записка
Урок проводять два вчителі – зарубіжної літератури та хімії. Більша
частина роботи на уроці проводиться у малих групах. Перед початком
уроку учні поділяються на 5 груп (наприклад, учитель хімії роздає учням при
вході до класу маленькі папірці з цифрами 1,2,3,4,5, і вони об’єднуються у
малі групи біля спікера, на бейджику у якого відповідний № ); із заздалегідь
обраними спікерами проведена підготовча робота.
Хід уроку:
І. Оргмомент ( звітування спікерів про готовність до уроку – вони отримали
бланки опорних конспектів та оціночні аркуші ( див. додатки 1,2) для
роботи своєї групи).
Вчителі зарубіжної літератури та хімії:
Добрий день, діти!
Ми вітаємо вас на незвичайному уроці – уроці хімії та зарубіжної
літератури!(сказати про оціночні листи, з якими працюють спікери)(див.
слайд 1).
ІІ. Первинна рефлексія вчителя і учня
Вчитель хімії:
Сьогодні в нас напружена робота. Перед нею давайте визначимо свій
рівень підготовленості, свій настрій на роботу за допомогою кольорових
квіток: червона – гарний настрій, впевненість у високому рівні знань;
синя квітка – достатній рівень, є невпевненість; жовта квітка – орієнтація
на середній рівень. Перед вами так звана рефлексивна галявина (вирізане з
2
зеленого паперу коло). Покладіть по квітці обраного кольору на рефлексивну
галявину, символічно позначивши свій настрій на початку уроку.
ІІІ. АОЗ
Вчитель зарубіжної літератури:
Для покращення настрою – інтерактивна гра «Футбол» (див.
додаток 3)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Інтерактивна вправа «Асоціативне коло»
Вчитель зарубіжної літератури:
Робота з зображенням (див. слайд 3-6) – підбір асоціацій (коло –
найпопулярніша геометрична фігура – символізує гармонію, рух по колу –
тема уроку « КОЛООБІГ» ).
ІV. Тема уроку та очікувані результати
(див. слайд 7).
Вчитель хімії:
Інтерактивна вправа «Мікрофон» (діти озвучують очікувані результати від
уроку).
Спікери роздають надруковані таблиці для заповнення опорного
конспекту уроку .
V. Основна частина.
Слово вчителя зарубіжної літератури.
1. Уолт Уїтмен - портрет (слайд 8), біографія (оглядово: зробити
акцент на новаторському підході автора до поетичної форми(верлібр) та
теми (оспівуванні хімії) поеми «Цей перегній», торкнутись розквіту
природничих наук у ІІ половині ХІХст).
2. Повторення теорії літератури з теми «Ознаки ліричного твору.
3. Аналітичний момент і тлумачення поняття «верлібр» (слайд 9).
4. Виразне читання (учнем) і опрацьовування тексту поеми «Цей
перегній» за ланцюжком ключових слів, складеним під час
прослуховування.
5.Проміжна рефлексія.
3
6. РЕЛАКСАЦІЯ (фізкультхвилинка)
Вчитель хімії
7. Робота з текстом поеми У.Уїтмена (див. додаток 4) по визначенню типів
хімічних реакцій за змістом твору.
8. Робота з опорним конспектом (заповнення таблиці, завдання 4).
9. Розв’язування задачі (див. слайд 10) фронтально, розв’язування
індивідуальних задач за картками.)
VІ. Заключна рефлексія вчителя і учня
Вчитель хімії:
Підходить до кінця наш урок. Учні, чи покращився ваш настрій? Якщо так,
то внесіть корективи на рефлексивну галявину. (Самооцінка)
VІІ. Підсумок уроку
Вчителі зарубіжної літератури та хімії:
Зараз слово нашим спікерам. (Коментування оцінювальних листків спікерами
груп). Дякуємо всім учням за напружену, цікаву роботу на уроці).
(Акцент уваги на роботу спікерів та їх оцінювання вчителями).
При наявності резервного часу: заслуховування результатів випереджального
завдання «Уривки з творів зарубіжної літератури, в яких демонструється
зв'язок зарубіжної літератури та хімії» (див. додаток 4) + хімічний
експеримент.
VІІІ. Д.З.
(слайд 11)
-хімія. повторити § 23, типи зв’язків, інд. картки. за вибором
- зарубіжна література. Конспект статті про творчість У.Уїтмена (с…)
- хімія та зарубіжна література. Творче завдання: за бажанням учня:
дібрати епіграф до уроку, що пройшов.

4
ДОДАТОК 1
Клас ________________
ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ (П.І. учня)___________________________
Дата_________________
Тема. Особливості лірики Уолта Уїтмена (1819- 1892).
Колообіг елементів у природі: хімічні реакції у поемі У.Уїтмена «Цей перегній»
Мета: продемонструвати на прикладі твору У.Уїтмена «Цей перегній» зв'язок
літератури та хімії
Критерії оцінювання навчальної діяльності учасників груп:
П.І. учня Гра
Робота
з Доповіді, Задачі,
Хімічний
Якість
Сума
«Футбол» теорією
робота з рівняння експеримент роботи над балів
літератури текстом,
опорним
виразне
конспектом
читання
Кількість 1
2
3
3
2
1
балів
І. Поміркуй!!!
- Які асоціації у тебе виникають, коли ти бачиш наступні зображення?
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
ІІ.
Згадай
основні
ознаки
ліричного
твору
(за
формою
та
змістом)_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
ІІІ. Сформулюй: верлібр - це
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
ІV. Заповни таблицю «Типи хімічних реакцій»
Цитата
Тип реакції
Приклад

Доповніть перелік, якщо знаєте інші типи реакцій!!!
V. Обчисліть задачу:
Який об’єм кисню (н.у.) виділяється в атмосферу зеленими рослинами при утворенні 4,5 кг
глюкози.
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________
VІ. Творча робота. Хімічний експеримент «Ідентифікація SO42-, CO32-, NH4+ Cl-, Fe3+»
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
V. Домашнє завдання
Хімія. повторити § 23, типи зв’язків, інд. картки.
Зарубіжна література. Конспект статті про творчість У.Уїтмена (с.___)
Творче завдання: за бажанням дібрати епіграф до уроку, що пройшов.

5
ДОДАТОК 2

Критерії оцінювання навчальної діяльності учасників груп:
П.І. учня

Гра
«Футбол
»

Робота з
теорією
літератур
и

Доповіді Задачі,
, робота рівнянн
з
я
текстом,
виразне
читання

Хімічний
експеримен
т

Якість
Сума
роботи над балів
опорним
конспекто
м

1

2

3

2

1

1.
2.
3.
4.
5.
6.

Кількіст
ь балів

3

Спікер ____________________

ДОДАТОК 3
6
Учні діляться на дві команди «Лірики» та «Хіміки» за психологічним
тестом.
(Тест. Перед вами чотири слова «Соловей», «Кашель», «Поцілунок»,
«Тарган» (див. слайд 2). Об’єднайте їх попарно у дві групи по два слова і
обґрунтуйте.
Якщо ви об’єднали так – «Соловей, тарган» як представників
тваринного світу, а «Кашель, поцілунок» як відправлення організму або як дії
– ви людина зі схильністю до логічного сприйняття, тобто «хімік».
Якщо ви об’єднали по-іншому – «Соловей, поцілунок» як те, що
поєднується у вашій уяві з поетичними піднесеними образами, а «Кашель,
тарган» як щось мерзенне і негативне, ви людина зі схильністю до
емоційного сприйняття, тобто «лірик»).
Учні з команди «Ліриків» задають запитання команді «Хіміків» (і
навпаки) з вивченого матеріалу відповідно з літератури та хімії, а окремо
обраний суддя (учень, що встигає з обох предметів – літератури та хімії – на
високому рівні) оцінює відповіді і визначає переможця.

ДОДАТОК 4
7
Уолт Уїтмен
Цей перегній
Перевод К.Чуковского
1
Вдруг что-то ошеломило меня, когда я думал, что я
в безопасности,
И я бегу из любимого тихого леса,
Я не стану бродить по лугам,
Я не пойду, не разденусь, чтобы встретиться с моим
любовником - морем,
Я не стану прижиматься моим телом к земле, чтобы ее тело
обновило меня.
Почему же ее не тошнит, эту землю?
Как можешь ты жить на земле, ты, весенняя зелень?
Как можешь ты давать мне здоровье, ты, травяная кровь, кровь
корней, плодов и зерен?
Разве изо дня в день не пихают в тебя, о земля, пораженные
болезнями трупы?
Разве каждый материк не набит до краев мертвецами?
Куда же ты девала эти трупы, земля?
Этих пьяниц и жирных обжор, умиравших из рода в род?
Куда же ты девала это тухлое мясо, эту вонючую жижу?
Сегодня их не видно нигде, или, может быть, я заблуждаюсь?
Вот я проведу борозду моим плугом, я глубоко войду в землю
лопатой и переверну верхний пласт,
И под ним, я уверен, окажется смрадное мясо.
2
Вглядитесь же в эту землю! Рассмотрите ее хорошо!
Может быть, каждая крупинка земли была когда-то частицей
больного - все же смотрите!
Прерии покрыты весенней травой,
И бесшумными взрывами всходят бобы на грядах,
И нежные копья лука, пронзая воздух, пробиваются вверх,
И каждая ветка яблонь усеяна гроздьями почек,
И пшеница с таким бледным лицом воскресает из своей
усыпальницы,
И начинают опять покрываться зеленоватым туманом
шелковица и плакучая ива,
И птицы-самцы поют утром и вечером, а их самки сидят в своих
гнездах,
8
И вылупляются цыплята из яиц,
И возникают новорожденные твари, корова рождает теленка
и жеребенка кобыла,
И честно встают на пригорке темно-зеленые листья картошки,
И желтые стебли маиса встают, и сирень зацветает у дверей
во дворе,
И летняя зелень горда и невинна над этими пластами умерших.

Какая химия!
Что ветры и вправду не веют заразой,
Что нет никакого подвоха в этой влаге прозрачно-зеленого моря,
которая жаждет любовно прижаться ко мне,
Что я без опаски могу ей дозволить лизать мое голое тело
множеством своих языков,
Что мне не грозят те хвори, которые влиты в нее,
Что все чисто всегда и вовеки,
Что так сладостна студеная вода из колодца,
Что ежевика так сочна и душиста,
Что ни яблони, ни апельсины, ни виноград, ни дыни, ни сливы,
ни персики не отравляют меня,
Что, когда я лежу на траве, она не заражает меня,
Хотя, может быть, каждая былинка травы встает из того, что
было когда-то болезнью.
Этим-то Земля и пугает меня, она так тиха и смиренна,
Она из такого гнилья создает такие милые вещи,
Чистая и совсем безобидная, вращается она вокруг оси, вся
набитая трупами тяжко болевших,
И такие прелестные ветры создает она из такого ужасного
смрада,
И с таким простодушным видом каждый год обновляет она
свои щедрые, пышные всходы,
И столько услад дает людям, а под конец получает от них такие
отбросы в обмен.

ДОДАТОК 5
9
Алексей Толстой. Гиперболоид инженера Гарина
Она (Зоя Монроз)…поняла, что самое шикарное в двадцатых годах двадцатого века
– это химия.
Она завела секретаря, который ежедневно делал ей доклады об успехах
химической промышленности и давал нужную информацию. Таким образом,
она узнала о предполагающейся поездке в Европу короля химии Роллинга.
Она сейчас же выехала в Нью-Йорк. Там, на месте, купила, с душой и
телом, репортера большой газеты, – и в прессе появились заметки о приезде в
Нью-Йорк самой умной, самой красивой в Европе женщины, которая соединяет
профессию балерины с увлечением самой модной наукой – химией и даже, вместо
банальных бриллиантов, носит ожерелье из хрустальных шариков, наполненных
светящимся газом. Эти шарики подействовали на воображение американцев.
Джон Фаулз. Подруга французького лейтенанта
Молода дама була одягнена за останньою модою - адже близько 1867 року
подув і інший вітер: почався бунт проти кринолінів і величезних капелюхів.
Око спостерігача могло би розглянути в підзорну трубу пурпурово-червону
спідницю й темно-зелене пальто...
Кольори одягу молодої дами сьогодні здалися б нам просто
кричущими, але в ті дні увесь світ ще захлинався від захвату із приводу
винаходу анілінових барвників. І у вигляді компенсації за доброзвичайність
прекрасна стать жадала від фарб не скромності, а яскравості й блиску.
Иван Тургенев. Отцы и дети.
1)- Ну нет, - возразил Базаров, - кусок мяса лучше куска хлеба даже с
химической точки зрения.
2) - А вы занимаетесь химией? Это моя страсть. Я даже сама выдумала одну
мастику…(Слова А.Кукшиной)

10

More Related Content

Similar to інтегрований урок

Розробка уроку у 10 класі
Розробка уроку у 10 класіРозробка уроку у 10 класі
Розробка уроку у 10 класі
ekaterinapronoza
 
Урок в 10 класі на нету "Мистецтво"
Урок в 10 класі на нету "Мистецтво"Урок в 10 класі на нету "Мистецтво"
Урок в 10 класі на нету "Мистецтво"
ekaterinapronoza
 
засідання мо вчителів математики фізики та інформатики 13 01 2016
засідання мо вчителів математики фізики та інформатики 13 01 2016засідання мо вчителів математики фізики та інформатики 13 01 2016
засідання мо вчителів математики фізики та інформатики 13 01 2016
orestznak
 
майстер клас
майстер класмайстер клас
майстер клас
Nadiia Petryshak
 
урок №1
урок №1урок №1
Конпект уроку (1).pdf
Конпект уроку (1).pdfКонпект уроку (1).pdf
Конпект уроку (1).pdf
Репетитор Історія України
 
семінар фізика
семінар фізикасемінар фізика
семінар фізикаninaripna
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
sveta7940
 
досвід роботи 1
досвід роботи 1досвід роботи 1
досвід роботи 1olyakashuba1
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
znannademcenko
 
уроки матем. в спец школі (методичка)
уроки матем. в спец школі (методичка)уроки матем. в спец школі (методичка)
уроки матем. в спец школі (методичка)
уля стукало
 
українська мова
українська моваукраїнська мова
українська моваAndrey Goroshko
 
розробка уроку макогон
розробка уроку макогонрозробка уроку макогон
розробка уроку макогон
Helen Golovina
 
6 клас іменник (для сд учня)
6 клас  іменник (для сд учня)6 клас  іменник (для сд учня)
6 клас іменник (для сд учня)
Аня Иванова
 

Similar to інтегрований урок (20)

Розробка уроку у 10 класі
Розробка уроку у 10 класіРозробка уроку у 10 класі
Розробка уроку у 10 класі
 
Урок в 10 класі на нету "Мистецтво"
Урок в 10 класі на нету "Мистецтво"Урок в 10 класі на нету "Мистецтво"
Урок в 10 класі на нету "Мистецтво"
 
засідання мо вчителів математики фізики та інформатики 13 01 2016
засідання мо вчителів математики фізики та інформатики 13 01 2016засідання мо вчителів математики фізики та інформатики 13 01 2016
засідання мо вчителів математики фізики та інформатики 13 01 2016
 
майстер клас
майстер класмайстер клас
майстер клас
 
урок №1
урок №1урок №1
урок №1
 
Конпект уроку (1).pdf
Конпект уроку (1).pdfКонпект уроку (1).pdf
Конпект уроку (1).pdf
 
36
3636
36
 
семінар фізика
семінар фізикасемінар фізика
семінар фізика
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
 
досвід роботи 1
досвід роботи 1досвід роботи 1
досвід роботи 1
 
220
220220
220
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
 
249,23.docx
249,23.docx249,23.docx
249,23.docx
 
уроки матем. в спец школі (методичка)
уроки матем. в спец школі (методичка)уроки матем. в спец школі (методичка)
уроки матем. в спец школі (методичка)
 
українська мова
українська моваукраїнська мова
українська мова
 
розробка уроку макогон
розробка уроку макогонрозробка уроку макогон
розробка уроку макогон
 
6 клас іменник (для сд учня)
6 клас  іменник (для сд учня)6 клас  іменник (для сд учня)
6 клас іменник (для сд учня)
 
138
138138
138
 
опис досвіду будь
опис досвіду будьопис досвіду будь
опис досвіду будь
 
272
272272
272
 

More from tank1975

презентация1
презентация1презентация1
презентация1
tank1975
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
tank1975
 
розумники пикуза
розумники пикузарозумники пикуза
розумники пикуза
tank1975
 
презентація батьківські збори
презентація батьківські зборипрезентація батьківські збори
презентація батьківські збори
tank1975
 
п1 сухаревська о.о. (оновлена)1 (1)
п1 сухаревська о.о. (оновлена)1 (1)п1 сухаревська о.о. (оновлена)1 (1)
п1 сухаревська о.о. (оновлена)1 (1)
tank1975
 
інтелект україни презентація для батьків1
інтелект україни презентація для батьків1інтелект україни презентація для батьків1
інтелект україни презентація для батьків1
tank1975
 
віртуальна екскурсія кнвк
віртуальна екскурсія кнвквіртуальна екскурсія кнвк
віртуальна екскурсія кнвк
tank1975
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
tank1975
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
tank1975
 
мігутіна 24.02
мігутіна 24.02мігутіна 24.02
мігутіна 24.02
tank1975
 
доклад 2
доклад 2доклад 2
доклад 2
tank1975
 
скаути
скаутискаути
скаути
tank1975
 
презентация Microsoft power point
презентация Microsoft power pointпрезентация Microsoft power point
презентация Microsoft power point
tank1975
 
Random 161024151802
Random 161024151802Random 161024151802
Random 161024151802
tank1975
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
tank1975
 
презентация Microsoft power point
презентация Microsoft power pointпрезентация Microsoft power point
презентация Microsoft power point
tank1975
 
на сайт пасхалія 1 а клас
на сайт пасхалія 1   а класна сайт пасхалія 1   а клас
на сайт пасхалія 1 а клас
tank1975
 
презентация Microsoft power point
презентация Microsoft power pointпрезентация Microsoft power point
презентация Microsoft power point
tank1975
 

More from tank1975 (20)

презентация1
презентация1презентация1
презентация1
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
 
розумники пикуза
розумники пикузарозумники пикуза
розумники пикуза
 
презентація батьківські збори
презентація батьківські зборипрезентація батьківські збори
презентація батьківські збори
 
п1 сухаревська о.о. (оновлена)1 (1)
п1 сухаревська о.о. (оновлена)1 (1)п1 сухаревська о.о. (оновлена)1 (1)
п1 сухаревська о.о. (оновлена)1 (1)
 
інтелект україни презентація для батьків1
інтелект україни презентація для батьків1інтелект україни презентація для батьків1
інтелект україни презентація для батьків1
 
віртуальна екскурсія кнвк
віртуальна екскурсія кнвквіртуальна екскурсія кнвк
віртуальна екскурсія кнвк
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
 
мігутіна 24.02
мігутіна 24.02мігутіна 24.02
мігутіна 24.02
 
доклад 2
доклад 2доклад 2
доклад 2
 
скаути
скаутискаути
скаути
 
презентация Microsoft power point
презентация Microsoft power pointпрезентация Microsoft power point
презентация Microsoft power point
 
Klass
KlassKlass
Klass
 
Random 161024151802
Random 161024151802Random 161024151802
Random 161024151802
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
 
презентация Microsoft power point
презентация Microsoft power pointпрезентация Microsoft power point
презентация Microsoft power point
 
на сайт пасхалія 1 а клас
на сайт пасхалія 1   а класна сайт пасхалія 1   а клас
на сайт пасхалія 1 а клас
 
презентация Microsoft power point
презентация Microsoft power pointпрезентация Microsoft power point
презентация Microsoft power point
 
9 г+
9 г+9 г+
9 г+
 

інтегрований урок

  • 1. Клас: 10 Інтегрований урок - зарубіжна література +хімія Тема: Особливості лірики Уолта Уїтмена (1819- 1892). Колообіг елементів у природі: хімічні реакції у поемі У.Уїтмена «Цей перегній» Мета: - оглядово познайомити учнів з творчістю У.Уїтмена; - з’ясувати особливості віршів У.Уїтмена; - розтлумачити поняття “верлібр”; - продемонструвати на прикладі твору У.Уїтмена «Цей перегній» зв'язок літератури та хімії; - розвивати асоціативне та аналітичне мислення; - вдосконалювати усне зв’язне мовлення та навички роботи з опорним конспектом; - систематизувати знання про типи хімічних реакцій; - розвивати практичні навички: складання хімічних рівнянь, розв’язування задач, проведення хімічного експерименту ( резервний час); - зробити висновок, у чому автор поеми бачить значення хімії для людства; - прищеплювати учням любов до літератури як мистецтва слова; - сприяти формуванню у підлітків навичок здорового способу життя. Тип уроку: комбінований Вид уроку: інтегрований урок – сюрприз. Методи та методичні прийоми: евристична бесіда, спостереження, аналіз, узагальнення, виконання експерименту, інтерактивні вправи, інтерактивна гра. Форми самостійної роботи учнів: робота з опорним конспектом , виконання експерименту, спостереження, самооцінка учнів 1
  • 2. Обладнання: портрет Уолта Уїтмена, видання збірки ліричних творів «Листя трави», дидактичний матеріал (текст поеми У.Уїтмена «Цей перегній» у перекладі російською К.Чуковського, таблиця для заповнення опорного конспекту, друковані кольорові квітки, оцінювальні ПСХЕ листи, Д.І.Менделєєва, рефлексивні таблиця розчинності, хімічний посуд, хімічні реактиви, мультимедійна дошка та мультимедійні ресурси (електронна презентація) Пояснювальна записка Урок проводять два вчителі – зарубіжної літератури та хімії. Більша частина роботи на уроці проводиться у малих групах. Перед початком уроку учні поділяються на 5 груп (наприклад, учитель хімії роздає учням при вході до класу маленькі папірці з цифрами 1,2,3,4,5, і вони об’єднуються у малі групи біля спікера, на бейджику у якого відповідний № ); із заздалегідь обраними спікерами проведена підготовча робота. Хід уроку: І. Оргмомент ( звітування спікерів про готовність до уроку – вони отримали бланки опорних конспектів та оціночні аркуші ( див. додатки 1,2) для роботи своєї групи). Вчителі зарубіжної літератури та хімії: Добрий день, діти! Ми вітаємо вас на незвичайному уроці – уроці хімії та зарубіжної літератури!(сказати про оціночні листи, з якими працюють спікери)(див. слайд 1). ІІ. Первинна рефлексія вчителя і учня Вчитель хімії: Сьогодні в нас напружена робота. Перед нею давайте визначимо свій рівень підготовленості, свій настрій на роботу за допомогою кольорових квіток: червона – гарний настрій, впевненість у високому рівні знань; синя квітка – достатній рівень, є невпевненість; жовта квітка – орієнтація на середній рівень. Перед вами так звана рефлексивна галявина (вирізане з 2
  • 3. зеленого паперу коло). Покладіть по квітці обраного кольору на рефлексивну галявину, символічно позначивши свій настрій на початку уроку. ІІІ. АОЗ Вчитель зарубіжної літератури: Для покращення настрою – інтерактивна гра «Футбол» (див. додаток 3) ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Інтерактивна вправа «Асоціативне коло» Вчитель зарубіжної літератури: Робота з зображенням (див. слайд 3-6) – підбір асоціацій (коло – найпопулярніша геометрична фігура – символізує гармонію, рух по колу – тема уроку « КОЛООБІГ» ). ІV. Тема уроку та очікувані результати (див. слайд 7). Вчитель хімії: Інтерактивна вправа «Мікрофон» (діти озвучують очікувані результати від уроку). Спікери роздають надруковані таблиці для заповнення опорного конспекту уроку . V. Основна частина. Слово вчителя зарубіжної літератури. 1. Уолт Уїтмен - портрет (слайд 8), біографія (оглядово: зробити акцент на новаторському підході автора до поетичної форми(верлібр) та теми (оспівуванні хімії) поеми «Цей перегній», торкнутись розквіту природничих наук у ІІ половині ХІХст). 2. Повторення теорії літератури з теми «Ознаки ліричного твору. 3. Аналітичний момент і тлумачення поняття «верлібр» (слайд 9). 4. Виразне читання (учнем) і опрацьовування тексту поеми «Цей перегній» за ланцюжком ключових слів, складеним під час прослуховування. 5.Проміжна рефлексія. 3
  • 4. 6. РЕЛАКСАЦІЯ (фізкультхвилинка) Вчитель хімії 7. Робота з текстом поеми У.Уїтмена (див. додаток 4) по визначенню типів хімічних реакцій за змістом твору. 8. Робота з опорним конспектом (заповнення таблиці, завдання 4). 9. Розв’язування задачі (див. слайд 10) фронтально, розв’язування індивідуальних задач за картками.) VІ. Заключна рефлексія вчителя і учня Вчитель хімії: Підходить до кінця наш урок. Учні, чи покращився ваш настрій? Якщо так, то внесіть корективи на рефлексивну галявину. (Самооцінка) VІІ. Підсумок уроку Вчителі зарубіжної літератури та хімії: Зараз слово нашим спікерам. (Коментування оцінювальних листків спікерами груп). Дякуємо всім учням за напружену, цікаву роботу на уроці). (Акцент уваги на роботу спікерів та їх оцінювання вчителями). При наявності резервного часу: заслуховування результатів випереджального завдання «Уривки з творів зарубіжної літератури, в яких демонструється зв'язок зарубіжної літератури та хімії» (див. додаток 4) + хімічний експеримент. VІІІ. Д.З. (слайд 11) -хімія. повторити § 23, типи зв’язків, інд. картки. за вибором - зарубіжна література. Конспект статті про творчість У.Уїтмена (с…) - хімія та зарубіжна література. Творче завдання: за бажанням учня: дібрати епіграф до уроку, що пройшов. 4
  • 5. ДОДАТОК 1 Клас ________________ ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ (П.І. учня)___________________________ Дата_________________ Тема. Особливості лірики Уолта Уїтмена (1819- 1892). Колообіг елементів у природі: хімічні реакції у поемі У.Уїтмена «Цей перегній» Мета: продемонструвати на прикладі твору У.Уїтмена «Цей перегній» зв'язок літератури та хімії Критерії оцінювання навчальної діяльності учасників груп: П.І. учня Гра Робота з Доповіді, Задачі, Хімічний Якість Сума «Футбол» теорією робота з рівняння експеримент роботи над балів літератури текстом, опорним виразне конспектом читання Кількість 1 2 3 3 2 1 балів І. Поміркуй!!! - Які асоціації у тебе виникають, коли ти бачиш наступні зображення? _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ ІІ. Згадай основні ознаки ліричного твору (за формою та змістом)_____________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ ІІІ. Сформулюй: верлібр - це _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ ІV. Заповни таблицю «Типи хімічних реакцій» Цитата Тип реакції Приклад Доповніть перелік, якщо знаєте інші типи реакцій!!! V. Обчисліть задачу: Який об’єм кисню (н.у.) виділяється в атмосферу зеленими рослинами при утворенні 4,5 кг глюкози. _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________ VІ. Творча робота. Хімічний експеримент «Ідентифікація SO42-, CO32-, NH4+ Cl-, Fe3+» _____________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________ V. Домашнє завдання Хімія. повторити § 23, типи зв’язків, інд. картки. Зарубіжна література. Конспект статті про творчість У.Уїтмена (с.___) Творче завдання: за бажанням дібрати епіграф до уроку, що пройшов. 5
  • 6. ДОДАТОК 2 Критерії оцінювання навчальної діяльності учасників груп: П.І. учня Гра «Футбол » Робота з теорією літератур и Доповіді Задачі, , робота рівнянн з я текстом, виразне читання Хімічний експеримен т Якість Сума роботи над балів опорним конспекто м 1 2 3 2 1 1. 2. 3. 4. 5. 6. Кількіст ь балів 3 Спікер ____________________ ДОДАТОК 3 6
  • 7. Учні діляться на дві команди «Лірики» та «Хіміки» за психологічним тестом. (Тест. Перед вами чотири слова «Соловей», «Кашель», «Поцілунок», «Тарган» (див. слайд 2). Об’єднайте їх попарно у дві групи по два слова і обґрунтуйте. Якщо ви об’єднали так – «Соловей, тарган» як представників тваринного світу, а «Кашель, поцілунок» як відправлення організму або як дії – ви людина зі схильністю до логічного сприйняття, тобто «хімік». Якщо ви об’єднали по-іншому – «Соловей, поцілунок» як те, що поєднується у вашій уяві з поетичними піднесеними образами, а «Кашель, тарган» як щось мерзенне і негативне, ви людина зі схильністю до емоційного сприйняття, тобто «лірик»). Учні з команди «Ліриків» задають запитання команді «Хіміків» (і навпаки) з вивченого матеріалу відповідно з літератури та хімії, а окремо обраний суддя (учень, що встигає з обох предметів – літератури та хімії – на високому рівні) оцінює відповіді і визначає переможця. ДОДАТОК 4 7
  • 8. Уолт Уїтмен Цей перегній Перевод К.Чуковского 1 Вдруг что-то ошеломило меня, когда я думал, что я в безопасности, И я бегу из любимого тихого леса, Я не стану бродить по лугам, Я не пойду, не разденусь, чтобы встретиться с моим любовником - морем, Я не стану прижиматься моим телом к земле, чтобы ее тело обновило меня. Почему же ее не тошнит, эту землю? Как можешь ты жить на земле, ты, весенняя зелень? Как можешь ты давать мне здоровье, ты, травяная кровь, кровь корней, плодов и зерен? Разве изо дня в день не пихают в тебя, о земля, пораженные болезнями трупы? Разве каждый материк не набит до краев мертвецами? Куда же ты девала эти трупы, земля? Этих пьяниц и жирных обжор, умиравших из рода в род? Куда же ты девала это тухлое мясо, эту вонючую жижу? Сегодня их не видно нигде, или, может быть, я заблуждаюсь? Вот я проведу борозду моим плугом, я глубоко войду в землю лопатой и переверну верхний пласт, И под ним, я уверен, окажется смрадное мясо. 2 Вглядитесь же в эту землю! Рассмотрите ее хорошо! Может быть, каждая крупинка земли была когда-то частицей больного - все же смотрите! Прерии покрыты весенней травой, И бесшумными взрывами всходят бобы на грядах, И нежные копья лука, пронзая воздух, пробиваются вверх, И каждая ветка яблонь усеяна гроздьями почек, И пшеница с таким бледным лицом воскресает из своей усыпальницы, И начинают опять покрываться зеленоватым туманом шелковица и плакучая ива, И птицы-самцы поют утром и вечером, а их самки сидят в своих гнездах, 8
  • 9. И вылупляются цыплята из яиц, И возникают новорожденные твари, корова рождает теленка и жеребенка кобыла, И честно встают на пригорке темно-зеленые листья картошки, И желтые стебли маиса встают, и сирень зацветает у дверей во дворе, И летняя зелень горда и невинна над этими пластами умерших. Какая химия! Что ветры и вправду не веют заразой, Что нет никакого подвоха в этой влаге прозрачно-зеленого моря, которая жаждет любовно прижаться ко мне, Что я без опаски могу ей дозволить лизать мое голое тело множеством своих языков, Что мне не грозят те хвори, которые влиты в нее, Что все чисто всегда и вовеки, Что так сладостна студеная вода из колодца, Что ежевика так сочна и душиста, Что ни яблони, ни апельсины, ни виноград, ни дыни, ни сливы, ни персики не отравляют меня, Что, когда я лежу на траве, она не заражает меня, Хотя, может быть, каждая былинка травы встает из того, что было когда-то болезнью. Этим-то Земля и пугает меня, она так тиха и смиренна, Она из такого гнилья создает такие милые вещи, Чистая и совсем безобидная, вращается она вокруг оси, вся набитая трупами тяжко болевших, И такие прелестные ветры создает она из такого ужасного смрада, И с таким простодушным видом каждый год обновляет она свои щедрые, пышные всходы, И столько услад дает людям, а под конец получает от них такие отбросы в обмен. ДОДАТОК 5 9
  • 10. Алексей Толстой. Гиперболоид инженера Гарина Она (Зоя Монроз)…поняла, что самое шикарное в двадцатых годах двадцатого века – это химия. Она завела секретаря, который ежедневно делал ей доклады об успехах химической промышленности и давал нужную информацию. Таким образом, она узнала о предполагающейся поездке в Европу короля химии Роллинга. Она сейчас же выехала в Нью-Йорк. Там, на месте, купила, с душой и телом, репортера большой газеты, – и в прессе появились заметки о приезде в Нью-Йорк самой умной, самой красивой в Европе женщины, которая соединяет профессию балерины с увлечением самой модной наукой – химией и даже, вместо банальных бриллиантов, носит ожерелье из хрустальных шариков, наполненных светящимся газом. Эти шарики подействовали на воображение американцев. Джон Фаулз. Подруга французького лейтенанта Молода дама була одягнена за останньою модою - адже близько 1867 року подув і інший вітер: почався бунт проти кринолінів і величезних капелюхів. Око спостерігача могло би розглянути в підзорну трубу пурпурово-червону спідницю й темно-зелене пальто... Кольори одягу молодої дами сьогодні здалися б нам просто кричущими, але в ті дні увесь світ ще захлинався від захвату із приводу винаходу анілінових барвників. І у вигляді компенсації за доброзвичайність прекрасна стать жадала від фарб не скромності, а яскравості й блиску. Иван Тургенев. Отцы и дети. 1)- Ну нет, - возразил Базаров, - кусок мяса лучше куска хлеба даже с химической точки зрения. 2) - А вы занимаетесь химией? Это моя страсть. Я даже сама выдумала одну мастику…(Слова А.Кукшиной) 10