SlideShare a Scribd company logo
ინტეგრირებული გაკვეთილი
ქართულ ლიტერატურასა და ისტორიაში
1.
2.

3.
4.
5.

ინტეგრირებული
საგნები და პედაგოგები
გაკვეთილის თემა

ქართული ლიტერატურა-მზია ეგიაშვილი,
ისტორია - ნინო ნადირაძე
ქართული ლიტერატურა- აკაკი წერეთლის პოემა
,,თორნიკე ერისთავი” I კარი
ისტორია- მეათე საუკუნე. ბიზანტია-ტაო-კლარჯეთის
სამეფოს ურთირეთობა

სწავლების საფეხური და
კლასი
.მოსწავლეთა რაოდენობა
გაკვეთილის მიზნები და
განსავითარებელი
უნარები

საბაზო
VII კლასი
32. მათ შორის 1- სსსმ მოსწავლე
ქართული ლიტ.:მოსწავლეები გაეცნობიან ისტორიული
პოემის არსს; იმსჯელებენ, როგორ ერწყმის ერთმანეთს
ფაქტი და მწერლის გამონაგონი ისტორიულ თემაზე
შეთხზულ ნაწარმოებში; აუდიტორიის წინაშე
წარმოადგენენ თავიანთ თვალსაზრისს; მსჯელობას
განამტკიცებენ არგუმენტებით; შეძლებენ: ტექსტის
გააზრება- გააანალიზებას, მათ მიმართ საკუთარი
დამოკიდებულების გამოხატვასა და ახსნას; საკუთარი
აზრის წერილობით გამოხატვას; სამეტყველო ქცევის
შეცვლას სხვადასხვა განცდის გამომხატველი ინტონაციით;
საკლასო დისკუსიის წარმართვას;
ისტორია: მოსწავლეები შეძლებენ დააკავშირონ ფაქტები
და მოვლენები შესაბამის ისტორიულ ეპოქებთან; შეძლებენ
განსაზღვრონ სხვადასხვა ქვეყნის, ისტორიულეთნოგრაფიული მხარისა და გეოგრაფიული ობიექტების
მდებარეობა რუკაზე, შეძლებენ მსჯელობას პოლიტიკური
მოღვაწის მნიშვნელობაზე ქვეყნის ისტორიაში.
განსავითარებელი უნარები:
დროსა და სივრცეში ორიენტაცია;
ფაქტებისა და მოვლენების ინტერპრეტაცია;
თვალსაჩინოებების შექმნა და გამოყენება;
სლაიდ-შოუს მომზადება და ჩვენება Power Point-ის
გამოყენებით;

ინფორმაციის მოპოვება და ორგანიზება;
პრობლემის გააზრება დასხვადასხვა საკითხებს
შორის კავშირების დადგენა;
შემოქმედებითი უნარი;
ჯგუფში მუშაობა- თანამშრომლობა;
პრეზენტაციისას- ორატორობის უნარ-ჩვევები;
ა
თვითშეფასება, ურთიერთშეფასება.
6.

ა

ე ს გ-ით მისაღწევი
ქართ.VII.3. მოსწავლეს შეუძლია სამეტყველო ქცევის
შედეგები/ინდიკატორები შეცვლა საკომუნიკაციო ამოცანისა და აუდიტორიის
გათვალისწინებით.
*ამა თუ იმ სიტუაციის გათამაშებისას წარმოთქვამს ერთსა
და იმავე რეპლიკას სხვადასხვა (სიხარულის, გაბრაზების,
სიამაყის, მოწყენილობის) განცდის გამომხატველი
ინტონაციით.
ქართ.VII.4.მოსწავლე მონაწილეობს საკლასო და სასკოლო
დისკუსიებში
*ჯგუფთან ერთად ამზადებს სადისკუსიო გამოსვლას:
დამოუკიდებლად დაამუშავებს საკითხს, შეუთანხმებს
ჯგუფის წევრებს;
*საუბრისას შემოიფარგლება კონკრეტული თემით და თავს
არიდებს ზოგად საკითხებზე მსჯელობას.
ქართ.VII.7. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის
მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების გააზრებაგააანალიზება, მათ მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების
გამოხატვა და ახსნა.
*გამოაქვს დასკვნები მთლიანი ტექსტის ან მისი
მონაკვეთის საფუძველზე;
*ახასიათებს პერსონაჟს მისი გარეგნული ნიშნების, ქცევისა
და მეტყველების მიხედვით;
ქართ.VII.11. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი
ტექსტების შექმნა სხვადასხვა მიზნით.
*წერს თხრობითი ხასიათის ტექსტებს, მაგალითად:
რეალურ ან გამოგონილ ისტორიას მისთვის საინტერესო
თემებზე, ლიტერატურული ნაწარმოების ან მის მიერ
გამოგონილი პერსონაჟის თავგადასავალს.
ისტორია. VII.1. მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს
ფაქტები და მოვლენები შესაბამის ისტორიულ ეპოქებთან
*ასახელებს საუკუნესა და ათასწლეულს, რომელსაც
კონკრეტუ-ლი თარიღი მიეკუთვნება;
ისტორია. VII.2. მოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს
სხვადასხვა ქვეყნის, ისტორიულ-ეთნოგრაფიული მხარისა
და გეოგრაფიული ობიექტების მდებარეობა რუკაზე.
*შესაბამისი ეპოქის ისტორიულ რუკაზე შემოხაზავს
ცალკეული სახელმწიფოების საზღვრებს და აჩვენებს მათ
უმნიშვნელოვანეს კულტურულ-პოლიტიკურ ცენტრებს.
*რუკის დახმარებით მსჯელობს მსოფლიო ისტორიის
ძირითად მოვლენებზე.
ისტორია. VII.3. მოსწავლეს შეუძლია იმსჯელოს
პოლიტიკური მოღვაწის მნიშვნელობაზე ქვეყნის
ისტორიაში.
*მოიპოვებს ინფორმაციას (სახელმძღვანელოსა და
დამატებითი ბეჭდური მასალის /ელექტრო მასალის
საშუალებით) ერთ-ერთი პოლიტიკური მოღვაწის შესახებ
და წერს თემას, რომელშიც საუბრობს მისი მოღვაწეობის
როგორც დადებით, ისე უარყოფით მხარეებზე.
*მასწავლებლის დახმარებით თანაკლასელებთან ერთად
ებმება როლურ თამაშში და მსჯელობს საკლასო დადგმაში
გადმოცემული ისტორიული ფაქტების შესახებ.

7.

წინასწარი ცოდნა

8.

შეფასება

9.

საგანმანათლებლო
რესურსები და
გამოყენებული
ლიტერატურა

ა

ქართული ლიტერატურა -მოსწავლეები იცნობენ
ისტორიულ თემაზე შექმნილ მხატვრულ ნაწარმოებებს,
უნახავთ ამ თემატიკაზე გადაღებული ფილმები.
ისტორია: -მოსწავლეებმა იციან საქართველოს დაშლა
სამეფო სამთავროებად, დავით მესამე კურაპალატის
საგარეო პოლიტიკა.
საქართველოს მეზობელი სახელმწიფოები X საუკუნეში და
მათთან ურთიერთობა.
ისტ-ი: მოსწავლეებმა იციან ინტერნატში როგორ მოიძიონ
საჭირო მასალა. იციან სლაიდ-შოუს მომზადება და
ჩვენება Power Point-ის გამოყენებით.
განმავითარებელი- მასწავლებლის დაკვირვება
მოსწავლეთა მუშაობის პროცესზე, ქცევაზე, აქტიურობაზე.
ტექნიკა- ინსტრუმენტები: კომპიუტერი, პროექტორი,
ციფრული ფოტოაპარატი,ციფრული ვიდეოკამერა, DVD
დისკი; გამოყენებული მასალა: საქართველოს რუკა,
მსოფლიო პოლიტიკური რუკა, ფორმატები, მარკერები,
ჭიკარტები, ცარცი, დაფა;
ინფორმაციული წყაროები: მშობლიური ლიტერატურა VII
კლასის სახელმძღვანელო. ავტორ-შემადგენელნი: ვახტანგ
როდონაია (ჯგუფის ხელმძღვანელი), ნინო ნაკუდაშვილი,
ავთანდილ არაბული, მარინე ხუციშვილი.
გამომცემლობა ,,სწავლანი” 2008წ.
ისტორიაVII კლასის სახელმძღვანელო. ავტორშემადგენელნი:
ელენე მეძმარიაშვილი, მურმან პაპაშვილი, რუსუდან
დაუშვილი,
თეიმურაზ პაპასკირი, ლიანა გიორგობიანი.
გამომცემლობა ,, კლიო“.
10.

გაკვეთილის
მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი და დრო

გაკვეთილის ხანგრძლივობა 90 წთ.
(გაკვეთილის თემა და სასწავლო მიზნები
დაფიქსირებულია ფორმატზე და გაკრულია
თვალსაჩინო ადგილას)
კლასში მოსწავლეები გადანაწილებული არიან 5 ჯგუფად.
თითო ჯგუფში არის 6-7 მოსწავლე.
A ფაზა (გამოწვევა)
(მოსწავლეების მოტივაციის ამაღლება) 3წთ. ქართ.
პედაგოგი.
შეკითხვები კლასს: თუ იციან, რა არის პოემა, თუ იცნობენ
თორნიკე ერისთავს, როგორც ისტორიულ პიროვნებას,
რომელ საუკუნეში მოღვაწეობდა, რომელი მეფის დროს და
ა. შ. ეს დაფიქსირდება დაფაზე გონებრივი რუკის
დახმარებით.
კითხვა: სსსმ მოსწავლესთან - ვინ დაწერა პოემა ,, თორნიკე
ერისთავი“
აქტივობა 1. ისტორია. ჯგუფური მუშაობა- მოსწავლეებს
ურიგდებათ ბარათები. მოსწავლეები ჯგუფებში
განიხილავენ ბარათებს, რუკაზე მოძებნიან ბარათის
ტექსტის შესაბამის ტერიტორიებს და მიაკრავენ შესაბამის
ჭრილს.(5წთ) 1. კახეთი. 2.ჰერეთი.3. ეგრის-აფხაზეთი 4.
ტაო-კლარჯეთი (სსსმ მოსწავლე აჩვენებს რუკაზე ტაოკლარჯეთის სამთავროს) 5. ბიზანტია დაასაბუთებენ
არგუმენტირებულად(10 წთ)
აქტივობა 2 ქართ. მოსწავლე ზეპირად კითხულობს პოემა
,,თორნიკე ერისთავიდან“ შესავალს– (2წთ)
აქტივობა 3 ისტორია. მონიტორზე გამოდის
საქართველოს დამოუკიდებლობის გერბი (1918-1921),
მასწავლებელი აკეთებს პრეზენტაციას- ,, შვიდ სამთავროს
მოგვაგონებს” - (2წთ)
აქტივობა 4. ქართ. მონიტორზე ნაჩვენებია დავალება:
თითოეულმა ჯგუფმა დახატოს ჯგუფის ერთ-ერთი წევრის
ორივე ხელი. ერთი ხელის თითებს დააწერონ, რა გაიგეს
პოემა,,თორნიკე ერისთავიდან” მნიშვნელოვანი
საქართველოს ისტორიული წარსულის შესახებ. მეორე
ხელის თითებზე-რა თვისებებით წარმოჩნდა პოემის
მთავარი გმირი. ქართულის მასწავლებელი ჯგუფებს
ავალებს, იმუშაონ ფორმატებზე და წარმოადგინონ
დავალება.(2წთ.)
აქტივობა 5.ჯგუფები მუშაობენ. (10 წთ.) (სსსმ მოსწავლე
ერთ-ერთ ჯგუფში ზის)

ა
აქტივობა 6. ნამუშევრების პრეზენტაცია.(10წთ.)
B ფაზა (შინაარსის რეალიზება)
აქტივობა 6. მოსწავლეთა ჯგუფები აკეთებენ წინასწარ
მომზადებულ პრეზენტაციებს.
I ჯგ- ისტ, Power Point-თორნიკე ერისთავი როგორც
ისტორიული პირი (2წთ)
II ჯგ ისტ., Power Point - დავით დიდი- აღმოსავლეთის
კურაპალატი(2წთ)
III ჯგ. ისტ. Power Point - ბასილი -ბიზანტიის
იმპერატორი(2წთ)
IV-V ჯგ ქართ. გზამკვლევის პრეზენტაცია: ტაოკლარჯეთი -ათონის ივერთა მონასტერი.(4 წთ)
გამამთლიანებელი კითხვა - პოემაში, საქართველოს
რომელ კუთხესთან ჰქონდა ურთიერთობა ბიზანტიას?
(2წთ)
აქტივობა 7.ქართულის მასწავლებელი ჯგუფებს
უსახელებს ეპიზოდებს 1-ლი კარის მიხედვით, სთხოვს
მათ გაინაწილონ როლები და წარმოადგინონ (4 წთ.)
აქტივობა 8. ჯგუფები ასრულებენ როლური თამაშის
აქტივობას (10წთ.) (სსსმ მოსწავლეც ჩართულია ამ
აქტივობაში)
C ფაზა (გამთლიანება)
დისკუსია- მსჯელობა:
რატომ მიმართავს აკაკი წერეთელი ისტორიულ წარსულს?
(10 წთ)
აქტივობა 9.(3, 2, 1) მოსწავლეებს ევალებათ წერილობით
ჩამოაყალიბონ:
3 საკითხი, რომლებიც მოეწონათ გაკვეთილზე;
2 საკითხი, რომელიც არ მოეწონათ გაკვეთილზე;
1 საკითხი, რომელსაც შეცვლიდნენ. (აქ ხდება
თვითშეფასებაც და ურთიერთშეფასებაც)
ნაწერები გამოიფინება თვალსაჩინო ადგილას- გალერეაში.
(8წთ.)
ყველას მიეცემა საშუალება, გაკვეთილის დამთავრების
შემდეგ იმოგზაუროს ,,გალერეაში”.
საშინაო დავალება: რა როლს ასრულებს ისტორიული
ნაწარმოები ჩვენს ცხოვრებაში (თავისუფალი თემა) (2წთ.)
11.

ა

გაკვ. ჩატარების თარიღი:

22 თებერვალი, 2013 წელი.

More Related Content

What's hot

ზმნა
ზმნა ზმნა
შეფასება
შეფასებაშეფასება
შეფასება
Nargiz Kiliptari
 
"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)
"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)
"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)
ნიტა მაისურაძე (98-საჯარო სკოლა) https://nitamaisuradze.blogspot.com/
 
არსებითი სახელი
არსებითი სახელი არსებითი სახელი
კავშირი
კავშირიკავშირი
კავშირი
tamarkakachia
 
იაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილიიაკობ გოგებაშვილი
გაკვეთილის დაგეგმვა
გაკვეთილის დაგეგმვაგაკვეთილის დაგეგმვა
გაკვეთილის დაგეგმვა
Nargiz Kiliptari
 
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.lomadze70
 
ბესიკის შემოქმედება
ბესიკის შემოქმედება    ბესიკის შემოქმედება
ბესიკის შემოქმედება
Maia Esartia
 
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძეიავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
Nana Chitorelidze
 
შვიდი სამთავრო
შვიდი სამთავროშვიდი სამთავრო
შვიდი სამთავრო
nino nadiradze
 
ზედსართავი სახელი
ზედსართავი  სახელიზედსართავი  სახელი
ზედსართავი სახელი
მანანა ყოჩიაშვილი
 
იგავ არაკები ეზოპე
იგავ არაკები ეზოპეიგავ არაკები ეზოპე
იგავ არაკები ეზოპეIrina Zaqareishvili
 
ბახტრიონის აღება
ბახტრიონის აღებაბახტრიონის აღება
ბახტრიონის აღებაdemiraeliashvili
 
შოთა რუსთაველი და მისი პოემა
შოთა რუსთაველი და მისი პოემაშოთა რუსთაველი და მისი პოემა
შოთა რუსთაველი და მისი პოემა
ninobelqania
 
სერიები
სერიებისერიები
სერიები
ნატო ნოზაძე
 

What's hot (20)

ზმნა
ზმნა ზმნა
ზმნა
 
ილია ჭავჭავაძის 'სარჩობელაზედ"
ილია ჭავჭავაძის 'სარჩობელაზედ"ილია ჭავჭავაძის 'სარჩობელაზედ"
ილია ჭავჭავაძის 'სარჩობელაზედ"
 
შეფასება
შეფასებაშეფასება
შეფასება
 
"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)
"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)
"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)
 
არსებითი სახელი
არსებითი სახელი არსებითი სახელი
არსებითი სახელი
 
კავშირი
კავშირიკავშირი
კავშირი
 
იაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილიიაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილი
 
გაკვეთილის დაგეგმვა
გაკვეთილის დაგეგმვაგაკვეთილის დაგეგმვა
გაკვეთილის დაგეგმვა
 
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
 
გიორგი ლეონიძის „მარიტა“
გიორგი ლეონიძის „მარიტა“  გიორგი ლეონიძის „მარიტა“
გიორგი ლეონიძის „მარიტა“
 
ბესიკის შემოქმედება
ბესიკის შემოქმედება    ბესიკის შემოქმედება
ბესიკის შემოქმედება
 
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძეიავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
 
შვიდი სამთავრო
შვიდი სამთავროშვიდი სამთავრო
შვიდი სამთავრო
 
ზედსართავი სახელი
ზედსართავი  სახელიზედსართავი  სახელი
ზედსართავი სახელი
 
აკაკი წერეთელი Pdf
აკაკი წერეთელი Pdfაკაკი წერეთელი Pdf
აკაკი წერეთელი Pdf
 
იგავ არაკები ეზოპე
იგავ არაკები ეზოპეიგავ არაკები ეზოპე
იგავ არაკები ეზოპე
 
ბახტრიონის აღება
ბახტრიონის აღებაბახტრიონის აღება
ბახტრიონის აღება
 
შოთა რუსთაველი და მისი პოემა
შოთა რუსთაველი და მისი პოემაშოთა რუსთაველი და მისი პოემა
შოთა რუსთაველი და მისი პოემა
 
სერიები
სერიებისერიები
სერიები
 
"კაი ყმა" განხილვა
"კაი ყმა"  განხილვა"კაი ყმა"  განხილვა
"კაი ყმა" განხილვა
 

Viewers also liked

გრიგოლ ხანძთელი-ბაკურ გელაშვილი
გრიგოლ ხანძთელი-ბაკურ გელაშვილიგრიგოლ ხანძთელი-ბაკურ გელაშვილი
გრიგოლ ხანძთელი-ბაკურ გელაშვილიbakurgelashvili
 
ბაგრატ III ერთიანი საქართველოს პირველი მეფე
ბაგრატ III  ერთიანი საქართველოს პირველი მეფებაგრატ III  ერთიანი საქართველოს პირველი მეფე
ბაგრატ III ერთიანი საქართველოს პირველი მეფე
სსიპ.ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის ჩოჩხათის საჯარო სკოლა
 
ათონის ივერთა მონასტერი
ათონის ივერთა მონასტერიათონის ივერთა მონასტერი
ათონის ივერთა მონასტერიAna Jgamadze
 
ბაგრატ III ერთიანი საქართველოს პირველი მეფე
ბაგრატ III  ერთიანი საქართველოს პირველი მეფებაგრატ III  ერთიანი საქართველოს პირველი მეფე
ბაგრატ III ერთიანი საქართველოს პირველი მეფე
სსიპ.ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის ჩოჩხათის საჯარო სკოლა
 
დავით კურაპალატი
დავით კურაპალატიდავით კურაპალატი
დავით კურაპალატიnino nadiradze
 

Viewers also liked (7)

Guriamosaxleoba
GuriamosaxleobaGuriamosaxleoba
Guriamosaxleoba
 
გრიგოლ ხანძთელი-ბაკურ გელაშვილი
გრიგოლ ხანძთელი-ბაკურ გელაშვილიგრიგოლ ხანძთელი-ბაკურ გელაშვილი
გრიგოლ ხანძთელი-ბაკურ გელაშვილი
 
ბაგრატ III ერთიანი საქართველოს პირველი მეფე
ბაგრატ III  ერთიანი საქართველოს პირველი მეფებაგრატ III  ერთიანი საქართველოს პირველი მეფე
ბაგრატ III ერთიანი საქართველოს პირველი მეფე
 
ათონის ივერთა მონასტერი
ათონის ივერთა მონასტერიათონის ივერთა მონასტერი
ათონის ივერთა მონასტერი
 
ბაგრატ III ერთიანი საქართველოს პირველი მეფე
ბაგრატ III  ერთიანი საქართველოს პირველი მეფებაგრატ III  ერთიანი საქართველოს პირველი მეფე
ბაგრატ III ერთიანი საქართველოს პირველი მეფე
 
დავით კურაპალატი
დავით კურაპალატიდავით კურაპალატი
დავით კურაპალატი
 
Guria mdebareoba
Guria mdebareobaGuria mdebareoba
Guria mdebareoba
 

Similar to თორნიკე ერისთავი - გაკვეთილის გეგმა

ანგარიში თორნიკე ერისთავი
ანგარიში   თორნიკე ერისთავიანგარიში   თორნიკე ერისთავი
ანგარიში თორნიკე ერისთავიmziaegiashvili
 
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegma
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegmaინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegma
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegmamziaegiashvili
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავიmziaegiashvili
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავიmziaegiashvili
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავიmziaegiashvili
 
Presentation1[1]
Presentation1[1]Presentation1[1]
Presentation1[1]sopo
 
vaxtang VI
vaxtang VIvaxtang VI
vaxtang VIsopo
 
ისტორია-ხელოვნების ინტეგრირებული გაკვეთილი
ისტორია-ხელოვნების ინტეგრირებული გაკვეთილიისტორია-ხელოვნების ინტეგრირებული გაკვეთილი
ისტორია-ხელოვნების ინტეგრირებული გაკვეთილი
marika rekhviashvili
 
ემიგრანტები - გაკვეთილის გეგმა
ემიგრანტები - გაკვეთილის გეგმაემიგრანტები - გაკვეთილის გეგმა
ემიგრანტები - გაკვეთილის გეგმაmziaegiashvili
 
პრ. განაცხადი Eks
პრ. განაცხადი Eksპრ. განაცხადი Eks
პრ. განაცხადი EksDiana Chaladze
 
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაში
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაშიანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაში
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაშიmziaegiashvili
 
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაში
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაშიანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაში
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაშიmziaegiashvili
 
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
ქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის ანგარიშიქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის ანგარიშიmziaegiashvili
 
პროექტის პრეზენტაცია კათედრაზე
პროექტის პრეზენტაცია კათედრაზეპროექტის პრეზენტაცია კათედრაზე
პროექტის პრეზენტაცია კათედრაზე
marine kvaratskhelia
 
Integrirebuli Gakvetili Nino
Integrirebuli Gakvetili NinoIntegrirebuli Gakvetili Nino
Integrirebuli Gakvetili NinoL G
 
ანგარიში ემიგრანტები
ანგარიში   ემიგრანტებიანგარიში   ემიგრანტები
ანგარიში ემიგრანტებიmziaegiashvili
 
ნანა მეფარიშვილი
ნანა მეფარიშვილინანა მეფარიშვილი
ნანა მეფარიშვილი
ხათუნა ყოჩაშვილი
 
New microsoft office word document (2)
New microsoft office word document (2)New microsoft office word document (2)
New microsoft office word document (2)Maia Metreveli
 

Similar to თორნიკე ერისთავი - გაკვეთილის გეგმა (20)

ანგარიში თორნიკე ერისთავი
ანგარიში   თორნიკე ერისთავიანგარიში   თორნიკე ერისთავი
ანგარიში თორნიკე ერისთავი
 
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegma
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegmaინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegma
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegma
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავი
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავი
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავი
 
Presentation1[1]
Presentation1[1]Presentation1[1]
Presentation1[1]
 
vaxtang VI
vaxtang VIvaxtang VI
vaxtang VI
 
ისტორია-ხელოვნების ინტეგრირებული გაკვეთილი
ისტორია-ხელოვნების ინტეგრირებული გაკვეთილიისტორია-ხელოვნების ინტეგრირებული გაკვეთილი
ისტორია-ხელოვნების ინტეგრირებული გაკვეთილი
 
ემიგრანტები - გაკვეთილის გეგმა
ემიგრანტები - გაკვეთილის გეგმაემიგრანტები - გაკვეთილის გეგმა
ემიგრანტები - გაკვეთილის გეგმა
 
გაკვეთილი
გაკვეთილიგაკვეთილი
გაკვეთილი
 
პრ. განაცხადი Eks
პრ. განაცხადი Eksპრ. განაცხადი Eks
პრ. განაცხადი Eks
 
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაში
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაშიანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაში
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაში
 
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაში
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაშიანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაში
ანგ.გაკვ.მოგზაურ. აფრიკაში
 
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
ქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის ანგარიშიქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
 
პროექტის პრეზენტაცია კათედრაზე
პროექტის პრეზენტაცია კათედრაზეპროექტის პრეზენტაცია კათედრაზე
პროექტის პრეზენტაცია კათედრაზე
 
Integrirebuli Gakvetili Nino
Integrirebuli Gakvetili NinoIntegrirebuli Gakvetili Nino
Integrirebuli Gakvetili Nino
 
ანგარიში ემიგრანტები
ანგარიში   ემიგრანტებიანგარიში   ემიგრანტები
ანგარიში ემიგრანტები
 
გაკვეთილი
გაკვეთილიგაკვეთილი
გაკვეთილი
 
ნანა მეფარიშვილი
ნანა მეფარიშვილინანა მეფარიშვილი
ნანა მეფარიშვილი
 
New microsoft office word document (2)
New microsoft office word document (2)New microsoft office word document (2)
New microsoft office word document (2)
 

More from mziaegiashvili

სას.შემ.ვიზიტი ფშავში(გეგმა)
სას.შემ.ვიზიტი ფშავში(გეგმა)სას.შემ.ვიზიტი ფშავში(გეგმა)
სას.შემ.ვიზიტი ფშავში(გეგმა)
mziaegiashvili
 
პროექტ გაკვ.გეგმა
პროექტ გაკვ.გეგმაპროექტ გაკვ.გეგმა
პროექტ გაკვ.გეგმა
mziaegiashvili
 
პროექტ გაკვ.გეგმა
პროექტ გაკვ.გეგმაპროექტ გაკვ.გეგმა
პროექტ გაკვ.გეგმა
mziaegiashvili
 
1
11
2
22
3
33
4
44
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
mziaegiashvili
 
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიmziaegiashvili
 
1
11
4
44
3
33
2
22
1
11
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
mziaegiashvili
 
ინტეგრ.გაკვ.ქართ. მათემატიკა
 ინტეგრ.გაკვ.ქართ. მათემატიკა ინტეგრ.გაკვ.ქართ. მათემატიკა
ინტეგრ.გაკვ.ქართ. მათემატიკა
mziaegiashvili
 
ვეფხისტყაოსნის სამყაროში
ვეფხისტყაოსნის სამყაროშივეფხისტყაოსნის სამყაროში
ვეფხისტყაოსნის სამყაროში
mziaegiashvili
 
ინტეგრ.გაკ.გეგმა (ქართ.-მათემატიკა)
ინტეგრ.გაკ.გეგმა (ქართ.-მათემატიკა)ინტეგრ.გაკ.გეგმა (ქართ.-მათემატიკა)
ინტეგრ.გაკ.გეგმა (ქართ.-მათემატიკა)
mziaegiashvili
 
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაშინუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
mziaegiashvili
 
Damrigeblis portfolio
Damrigeblis portfolioDamrigeblis portfolio
Damrigeblis portfolio
mziaegiashvili
 

More from mziaegiashvili (20)

სას.შემ.ვიზიტი ფშავში(გეგმა)
სას.შემ.ვიზიტი ფშავში(გეგმა)სას.შემ.ვიზიტი ფშავში(გეგმა)
სას.შემ.ვიზიტი ფშავში(გეგმა)
 
პროექტ გაკვ.გეგმა
პროექტ გაკვ.გეგმაპროექტ გაკვ.გეგმა
პროექტ გაკვ.გეგმა
 
პროექტ გაკვ.გეგმა
პროექტ გაკვ.გეგმაპროექტ გაკვ.გეგმა
პროექტ გაკვ.გეგმა
 
1
11
1
 
2
22
2
 
3
33
3
 
4
44
4
 
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
 
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
 
1
11
1
 
4
44
4
 
3
33
3
 
2
22
2
 
1
11
1
 
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
 
ინტეგრ.გაკვ.ქართ. მათემატიკა
 ინტეგრ.გაკვ.ქართ. მათემატიკა ინტეგრ.გაკვ.ქართ. მათემატიკა
ინტეგრ.გაკვ.ქართ. მათემატიკა
 
ვეფხისტყაოსნის სამყაროში
ვეფხისტყაოსნის სამყაროშივეფხისტყაოსნის სამყაროში
ვეფხისტყაოსნის სამყაროში
 
ინტეგრ.გაკ.გეგმა (ქართ.-მათემატიკა)
ინტეგრ.გაკ.გეგმა (ქართ.-მათემატიკა)ინტეგრ.გაკ.გეგმა (ქართ.-მათემატიკა)
ინტეგრ.გაკ.გეგმა (ქართ.-მათემატიკა)
 
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაშინუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
 
Damrigeblis portfolio
Damrigeblis portfolioDamrigeblis portfolio
Damrigeblis portfolio
 

თორნიკე ერისთავი - გაკვეთილის გეგმა

  • 1. ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ლიტერატურასა და ისტორიაში 1. 2. 3. 4. 5. ინტეგრირებული საგნები და პედაგოგები გაკვეთილის თემა ქართული ლიტერატურა-მზია ეგიაშვილი, ისტორია - ნინო ნადირაძე ქართული ლიტერატურა- აკაკი წერეთლის პოემა ,,თორნიკე ერისთავი” I კარი ისტორია- მეათე საუკუნე. ბიზანტია-ტაო-კლარჯეთის სამეფოს ურთირეთობა სწავლების საფეხური და კლასი .მოსწავლეთა რაოდენობა გაკვეთილის მიზნები და განსავითარებელი უნარები საბაზო VII კლასი 32. მათ შორის 1- სსსმ მოსწავლე ქართული ლიტ.:მოსწავლეები გაეცნობიან ისტორიული პოემის არსს; იმსჯელებენ, როგორ ერწყმის ერთმანეთს ფაქტი და მწერლის გამონაგონი ისტორიულ თემაზე შეთხზულ ნაწარმოებში; აუდიტორიის წინაშე წარმოადგენენ თავიანთ თვალსაზრისს; მსჯელობას განამტკიცებენ არგუმენტებით; შეძლებენ: ტექსტის გააზრება- გააანალიზებას, მათ მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვასა და ახსნას; საკუთარი აზრის წერილობით გამოხატვას; სამეტყველო ქცევის შეცვლას სხვადასხვა განცდის გამომხატველი ინტონაციით; საკლასო დისკუსიის წარმართვას; ისტორია: მოსწავლეები შეძლებენ დააკავშირონ ფაქტები და მოვლენები შესაბამის ისტორიულ ეპოქებთან; შეძლებენ განსაზღვრონ სხვადასხვა ქვეყნის, ისტორიულეთნოგრაფიული მხარისა და გეოგრაფიული ობიექტების მდებარეობა რუკაზე, შეძლებენ მსჯელობას პოლიტიკური მოღვაწის მნიშვნელობაზე ქვეყნის ისტორიაში. განსავითარებელი უნარები: დროსა და სივრცეში ორიენტაცია; ფაქტებისა და მოვლენების ინტერპრეტაცია; თვალსაჩინოებების შექმნა და გამოყენება; სლაიდ-შოუს მომზადება და ჩვენება Power Point-ის გამოყენებით; ინფორმაციის მოპოვება და ორგანიზება; პრობლემის გააზრება დასხვადასხვა საკითხებს შორის კავშირების დადგენა; შემოქმედებითი უნარი; ჯგუფში მუშაობა- თანამშრომლობა; პრეზენტაციისას- ორატორობის უნარ-ჩვევები; ა
  • 2. თვითშეფასება, ურთიერთშეფასება. 6. ა ე ს გ-ით მისაღწევი ქართ.VII.3. მოსწავლეს შეუძლია სამეტყველო ქცევის შედეგები/ინდიკატორები შეცვლა საკომუნიკაციო ამოცანისა და აუდიტორიის გათვალისწინებით. *ამა თუ იმ სიტუაციის გათამაშებისას წარმოთქვამს ერთსა და იმავე რეპლიკას სხვადასხვა (სიხარულის, გაბრაზების, სიამაყის, მოწყენილობის) განცდის გამომხატველი ინტონაციით. ქართ.VII.4.მოსწავლე მონაწილეობს საკლასო და სასკოლო დისკუსიებში *ჯგუფთან ერთად ამზადებს სადისკუსიო გამოსვლას: დამოუკიდებლად დაამუშავებს საკითხს, შეუთანხმებს ჯგუფის წევრებს; *საუბრისას შემოიფარგლება კონკრეტული თემით და თავს არიდებს ზოგად საკითხებზე მსჯელობას. ქართ.VII.7. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების გააზრებაგააანალიზება, მათ მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა და ახსნა. *გამოაქვს დასკვნები მთლიანი ტექსტის ან მისი მონაკვეთის საფუძველზე; *ახასიათებს პერსონაჟს მისი გარეგნული ნიშნების, ქცევისა და მეტყველების მიხედვით; ქართ.VII.11. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი ტექსტების შექმნა სხვადასხვა მიზნით. *წერს თხრობითი ხასიათის ტექსტებს, მაგალითად: რეალურ ან გამოგონილ ისტორიას მისთვის საინტერესო თემებზე, ლიტერატურული ნაწარმოების ან მის მიერ გამოგონილი პერსონაჟის თავგადასავალს. ისტორია. VII.1. მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს ფაქტები და მოვლენები შესაბამის ისტორიულ ეპოქებთან *ასახელებს საუკუნესა და ათასწლეულს, რომელსაც კონკრეტუ-ლი თარიღი მიეკუთვნება; ისტორია. VII.2. მოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს სხვადასხვა ქვეყნის, ისტორიულ-ეთნოგრაფიული მხარისა და გეოგრაფიული ობიექტების მდებარეობა რუკაზე. *შესაბამისი ეპოქის ისტორიულ რუკაზე შემოხაზავს ცალკეული სახელმწიფოების საზღვრებს და აჩვენებს მათ უმნიშვნელოვანეს კულტურულ-პოლიტიკურ ცენტრებს. *რუკის დახმარებით მსჯელობს მსოფლიო ისტორიის ძირითად მოვლენებზე.
  • 3. ისტორია. VII.3. მოსწავლეს შეუძლია იმსჯელოს პოლიტიკური მოღვაწის მნიშვნელობაზე ქვეყნის ისტორიაში. *მოიპოვებს ინფორმაციას (სახელმძღვანელოსა და დამატებითი ბეჭდური მასალის /ელექტრო მასალის საშუალებით) ერთ-ერთი პოლიტიკური მოღვაწის შესახებ და წერს თემას, რომელშიც საუბრობს მისი მოღვაწეობის როგორც დადებით, ისე უარყოფით მხარეებზე. *მასწავლებლის დახმარებით თანაკლასელებთან ერთად ებმება როლურ თამაშში და მსჯელობს საკლასო დადგმაში გადმოცემული ისტორიული ფაქტების შესახებ. 7. წინასწარი ცოდნა 8. შეფასება 9. საგანმანათლებლო რესურსები და გამოყენებული ლიტერატურა ა ქართული ლიტერატურა -მოსწავლეები იცნობენ ისტორიულ თემაზე შექმნილ მხატვრულ ნაწარმოებებს, უნახავთ ამ თემატიკაზე გადაღებული ფილმები. ისტორია: -მოსწავლეებმა იციან საქართველოს დაშლა სამეფო სამთავროებად, დავით მესამე კურაპალატის საგარეო პოლიტიკა. საქართველოს მეზობელი სახელმწიფოები X საუკუნეში და მათთან ურთიერთობა. ისტ-ი: მოსწავლეებმა იციან ინტერნატში როგორ მოიძიონ საჭირო მასალა. იციან სლაიდ-შოუს მომზადება და ჩვენება Power Point-ის გამოყენებით. განმავითარებელი- მასწავლებლის დაკვირვება მოსწავლეთა მუშაობის პროცესზე, ქცევაზე, აქტიურობაზე. ტექნიკა- ინსტრუმენტები: კომპიუტერი, პროექტორი, ციფრული ფოტოაპარატი,ციფრული ვიდეოკამერა, DVD დისკი; გამოყენებული მასალა: საქართველოს რუკა, მსოფლიო პოლიტიკური რუკა, ფორმატები, მარკერები, ჭიკარტები, ცარცი, დაფა; ინფორმაციული წყაროები: მშობლიური ლიტერატურა VII კლასის სახელმძღვანელო. ავტორ-შემადგენელნი: ვახტანგ როდონაია (ჯგუფის ხელმძღვანელი), ნინო ნაკუდაშვილი, ავთანდილ არაბული, მარინე ხუციშვილი. გამომცემლობა ,,სწავლანი” 2008წ. ისტორიაVII კლასის სახელმძღვანელო. ავტორშემადგენელნი: ელენე მეძმარიაშვილი, მურმან პაპაშვილი, რუსუდან დაუშვილი, თეიმურაზ პაპასკირი, ლიანა გიორგობიანი. გამომცემლობა ,, კლიო“.
  • 4. 10. გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი და დრო გაკვეთილის ხანგრძლივობა 90 წთ. (გაკვეთილის თემა და სასწავლო მიზნები დაფიქსირებულია ფორმატზე და გაკრულია თვალსაჩინო ადგილას) კლასში მოსწავლეები გადანაწილებული არიან 5 ჯგუფად. თითო ჯგუფში არის 6-7 მოსწავლე. A ფაზა (გამოწვევა) (მოსწავლეების მოტივაციის ამაღლება) 3წთ. ქართ. პედაგოგი. შეკითხვები კლასს: თუ იციან, რა არის პოემა, თუ იცნობენ თორნიკე ერისთავს, როგორც ისტორიულ პიროვნებას, რომელ საუკუნეში მოღვაწეობდა, რომელი მეფის დროს და ა. შ. ეს დაფიქსირდება დაფაზე გონებრივი რუკის დახმარებით. კითხვა: სსსმ მოსწავლესთან - ვინ დაწერა პოემა ,, თორნიკე ერისთავი“ აქტივობა 1. ისტორია. ჯგუფური მუშაობა- მოსწავლეებს ურიგდებათ ბარათები. მოსწავლეები ჯგუფებში განიხილავენ ბარათებს, რუკაზე მოძებნიან ბარათის ტექსტის შესაბამის ტერიტორიებს და მიაკრავენ შესაბამის ჭრილს.(5წთ) 1. კახეთი. 2.ჰერეთი.3. ეგრის-აფხაზეთი 4. ტაო-კლარჯეთი (სსსმ მოსწავლე აჩვენებს რუკაზე ტაოკლარჯეთის სამთავროს) 5. ბიზანტია დაასაბუთებენ არგუმენტირებულად(10 წთ) აქტივობა 2 ქართ. მოსწავლე ზეპირად კითხულობს პოემა ,,თორნიკე ერისთავიდან“ შესავალს– (2წთ) აქტივობა 3 ისტორია. მონიტორზე გამოდის საქართველოს დამოუკიდებლობის გერბი (1918-1921), მასწავლებელი აკეთებს პრეზენტაციას- ,, შვიდ სამთავროს მოგვაგონებს” - (2წთ) აქტივობა 4. ქართ. მონიტორზე ნაჩვენებია დავალება: თითოეულმა ჯგუფმა დახატოს ჯგუფის ერთ-ერთი წევრის ორივე ხელი. ერთი ხელის თითებს დააწერონ, რა გაიგეს პოემა,,თორნიკე ერისთავიდან” მნიშვნელოვანი საქართველოს ისტორიული წარსულის შესახებ. მეორე ხელის თითებზე-რა თვისებებით წარმოჩნდა პოემის მთავარი გმირი. ქართულის მასწავლებელი ჯგუფებს ავალებს, იმუშაონ ფორმატებზე და წარმოადგინონ დავალება.(2წთ.) აქტივობა 5.ჯგუფები მუშაობენ. (10 წთ.) (სსსმ მოსწავლე ერთ-ერთ ჯგუფში ზის) ა
  • 5. აქტივობა 6. ნამუშევრების პრეზენტაცია.(10წთ.) B ფაზა (შინაარსის რეალიზება) აქტივობა 6. მოსწავლეთა ჯგუფები აკეთებენ წინასწარ მომზადებულ პრეზენტაციებს. I ჯგ- ისტ, Power Point-თორნიკე ერისთავი როგორც ისტორიული პირი (2წთ) II ჯგ ისტ., Power Point - დავით დიდი- აღმოსავლეთის კურაპალატი(2წთ) III ჯგ. ისტ. Power Point - ბასილი -ბიზანტიის იმპერატორი(2წთ) IV-V ჯგ ქართ. გზამკვლევის პრეზენტაცია: ტაოკლარჯეთი -ათონის ივერთა მონასტერი.(4 წთ) გამამთლიანებელი კითხვა - პოემაში, საქართველოს რომელ კუთხესთან ჰქონდა ურთიერთობა ბიზანტიას? (2წთ) აქტივობა 7.ქართულის მასწავლებელი ჯგუფებს უსახელებს ეპიზოდებს 1-ლი კარის მიხედვით, სთხოვს მათ გაინაწილონ როლები და წარმოადგინონ (4 წთ.) აქტივობა 8. ჯგუფები ასრულებენ როლური თამაშის აქტივობას (10წთ.) (სსსმ მოსწავლეც ჩართულია ამ აქტივობაში) C ფაზა (გამთლიანება) დისკუსია- მსჯელობა: რატომ მიმართავს აკაკი წერეთელი ისტორიულ წარსულს? (10 წთ) აქტივობა 9.(3, 2, 1) მოსწავლეებს ევალებათ წერილობით ჩამოაყალიბონ: 3 საკითხი, რომლებიც მოეწონათ გაკვეთილზე; 2 საკითხი, რომელიც არ მოეწონათ გაკვეთილზე; 1 საკითხი, რომელსაც შეცვლიდნენ. (აქ ხდება თვითშეფასებაც და ურთიერთშეფასებაც) ნაწერები გამოიფინება თვალსაჩინო ადგილას- გალერეაში. (8წთ.) ყველას მიეცემა საშუალება, გაკვეთილის დამთავრების შემდეგ იმოგზაუროს ,,გალერეაში”. საშინაო დავალება: რა როლს ასრულებს ისტორიული ნაწარმოები ჩვენს ცხოვრებაში (თავისუფალი თემა) (2წთ.) 11. ა გაკვ. ჩატარების თარიღი: 22 თებერვალი, 2013 წელი.