1. Rancangan Pengajaran Harian
1
FAKULTI SENI, KOMPUTERAN DAN INDUSTRI KREATIF
AT 46
IJAZAH SARJANA MUDA PENDIDIKAN MULTIMEDIA
KPD 3016 PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1
TUGASAN INDIVIDU :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
PEMBELAJARAN BERPUSATKAN GURU
Disediakan Oleh :
Siti Faizah Binti Kertau Kintus D20102039848
Nama Pensyarah : Dr. Che Soh bin Said
Tarikh Serah : 21 . 05 . 2013
2. Rancangan Pengajaran Harian
2
RANCANGAN MENGAJAR BERPUSATKAN GURU(MASTERI)
Sekolah: Sekolah Menengah Vokasional Seri Manjung
Subjek: Produksi Multimedia
Tarikh: 16 April 2013
Tingkatan: 4 ICT
Masa : 9.00 – 10.20 [ 1 jam 20 minit]
Kehadiran: 20 Orang Pelajar
Tajuk : Perisian Pembinaan Elemen Multimedia
Topik: Perisian Teks
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :
a) Menyatakan ciri-ciri teks.
b) Membandingkan jenis-jenis teks.
c) Mengetahui jenis-jenis perisian untuk menyunting teks.
d) Mengetahui menu-menu berkaitan teks di dalam perisian photoshop.
e) Menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop.
Hasil Pembelajaran :
a ) Mengulas aspek teks yang terdapat dalam suatu persembahan multimedia.
b) Memupuk nilai-nilai murni seperti bekerjasama dan tolong-menolong daripada aktiviti yang dilakukan dalam kumpulan.
3. Rancangan Pengajaran Harian
3
Pengetahuan Sedia Ada :
a) Pelajar mempunyai kemahiran “copy” dan “paste”
b) Pelajar mengetahui cara memuat turun gambar dari internet
c) Pelajar mengetahui cara melayari interne
d) Pelajar mempunyai kemahiran menyimpan gambar yang telah dimuat turun di di dalam fail
Bahan Bantuan Mengajar :
a) Komputer
b) LCD
c) Video
d) Perisian Photoshop
Langkah Pembelajaran
Langkah Kandungan Aktiviti Pembelajaran Bahan / Nota
Aktiviti guru Aktiviti Pelajar
Set Induksi
5 minit
(9:00 –
9:05)
Paparan poster
Objektif
pembelajaran.
Guru menunjukkan video
kepada pelajar.
Guru Menunjukkan beberapa
contoh produk multimedia
(poster) kepada pelajar
melalui paparan skrin putih.
Guru mengaitkan isi
kandungan slide tersebut
dengan pengetahuan sedia
ada murid.
Guru menerangkan objektif
Pelajar melihat paparan video
yang ditayangkan oleh guru.
Pelajar melihat poster yang
ditunjukkan oleh guru
Pelajar mencatat kandungan
yang boleh dikaitkan dengan
pengalaman sedia ada pelajar .
BBM :
Komputer dan LCD
Kemahiran :
Mendengar dan menilai
4. Rancangan Pengajaran Harian
4
pembelajaran hari ini.
Langkah 1
10 minit
(9:05 –
9:15)
Teks merupakan
elemen paling asas
serta luas
penggunaannya
dalam
membangunkan
sesebuah aplikasi
multimedia.
Ciri- ciri teks:
-Teks boleh
disunting
-Teks boleh di edit
Fungsi teks :
satu cara yang
cepat dan mudah
untuk
berkomunikasi
dengan sejumlah
maklumat yang
besar.
Guru menerangkan maksud,
ciri, fungsi teks.
Guru menyoal murid tentang
pemahaman sedia ada murid
terhadap maksud teks.
Guru menjelaskan kepada
murid tentang ciri-ciri teks.
Guru menjelaskan fungsi teks
Pelajar mencatat penerangan
guru.
BBM :
LCD dan computer.
Kemahiran:
Mendengar dan mencatat.
Langkah 2
5 minit
(9:15 –
9:20)
Perisian untuk
sunting teks
- Microsoft Office
(Microsoft Word)
Guru menerangkan tentang
perisian yang boleh
digunakan untuk menyunting
dan mengedit teks.
Pelajar mencatat penerangan
daripada guru.
BBM :
LCD dan computer.
Kemahiran:
5. Rancangan Pengajaran Harian
5
- Paint
- Photoshop
- Illustrator
Mendengar dan mencatat.
Langkah 3
20 minit
(9:20 –
9:40)
Perisian Photoshop
Menu-menu text
yang terdapat di
dalam perisian
Photoshop:
-present picker
-text orientalition
-font stay
-font family
-font saiz
-anti-aliasing
method
-warped text
-text color
Guru menjelaskan tentang
jenis dan fungsi menu-menu
yang terlibat dalam
menghasilkan text.
Guru meminta pelajar untuk
mencuba semua jenis menu
yang terdapat dalam
antaramuka photoshop.
Guru meminta pelajar
menekan butang-butang
menu dalam paparan
antaramuka.
Pelajar mencatat menu-menu
yang terdapat pada skrin
paparan.
Pelajar mencuba menekan
setiap butang menu yang telah
disuruh oleh guru untuk
mengetahui fungsi dan
kegunaannya.
BBM :
Komputer, LCD dan perisian
Photoshop
Kemahiran :
Mendengar dan berinteraksi.
Langkah 4
25 minit
(9:40 –
10.05)
Kaedah
menghasilkan teks
menggunakan
perisian photoshop.
meminta pelajar
menghasilkan teks
dengan
menggunakan
Guru meminta murid
membentuk kumpulan kecil.
Setiap kumpulan terdiri
daripada 2 orang pelajar.
Guru menunjukkan kaedah
menghasilkan teks
menggunakan perisian
photoshop.
Guru menggunakan butang-
Pelajar membentuk kumpulan.
Pelajar mencatat demontrasi
yang ditunjukkan oleh guru.
BBM :
Komputer, perisian Photoshop
dan LCD
Kemahiran :
Komunikasi dan kepimpinan.
6. Rancangan Pengajaran Harian
6
perisian adobe
photosop mengikut
langkah yang telah
ditunjukkan.
butang yang terdapat pada
skrin photoshop.
Guru menunjukkan cara
untuk menyimpan hasil
produksi multimedia dengan
pelbagai format yang betul
Guru meminta pelajar
menghasilkan sebuah poster
yang mengandungi elemen
multimedia teks.
Guru meminta pelajar
menggunakan semua jenis
butang menu yang telah telah
ditunjukkan.
Langkah 5
10 minit
(10:05 –
10.15)
Hasil kerja pelajar
( poster ) .
Jenis-jenis menu
yang digunakan
oleh pelajar
-saiz teks
-jenis teks
-warna teks
-stile teks
-sudut letak teks.
Guru memilih secara rawak
beberapa kumpulan untuk
membentangkan hasil kerja
yang telah mereka buat di
hadapan kelas.
Guru meminta pelajar lain
memberi pendapat dan
kritikan tentang suntingan
teks yang telah dihasilkan
oleh sahabat mereka.
Guru memberi komen tentang
poster yang telah dihasilkan
oleh murid.
Pelajar tampil ke hadapan kelas
untuk menerangkan poster yang
telah dihasilkan.
Pelajar menberi komen dan
pendapat poster yang
dihasilkan oleh rakan mereka.
BBM :
LCD dan komputer.
Kemahiran :
Menilai dan memberi pendapat
7. Rancangan Pengajaran Harian
7
Penutup
5 minit
(10.15 –
10.20)
Merumuskan
keseluruhan
kandungan
pembelajaran.
Maksud
Ciri
Fungsi
Perisian sepunya
Perisian photoshop
Menu-menu
berkaitan teks.
Guru mengulang semula
tajuk-tajuk utama sebagai
rumusan.
Guru memilih beberapa orang
pelajar secara rawak dan
bertanyakan beberapa soalan
bagi menguji kefahaman
mereka.
Guru membuat kesimpulan
bahawa murid telah
memahami apa yang sudah
diajar.
Guru meminta pelajar
menghasilkan poster
menggunakan elemen teks
yang telah diajar. Dan perlu
dihantar pada kelas akan
datang.
Pelajar menjawab soalan yang
diberikan oleh guru.
Pelajar bangun dan menjawab
soalan yang ditanya oleh guru.
Pelajar mencatat arahan yang
diberikan oleh guru.
BBM :
LCD dan komputer.
Kemahiran :
Mencatat.
Refleksi :
1. Guru menghubungkaitkan perisian teks di dalam dunia pada masa kini.
2. Pelajar dapat menyatakan ciri-ciri, membandingkan jenis-jenis teks, mengetahui jenis-jenis perisian untuk menyunting teks dan
dapat menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop.