4. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran Pendidikan Kesihatan
Tarikh 8 Oktober 2020
Masa 9.00 am - 9.30 am
Kelas 3 Anggerik
Bilangan Murid 20 orang murid
Modul Modul 1 : Kesihatan Diri dan Reproduktif
Tajuk Penyalahgunaan Bahan
Standard Kandungan 2.1 Kemahiran menangani situasi berisiko terhadap penyalahgunaan bahan kepada diri, keluarga dan
masyarakat.
Standard Pembelajaran 2.1.2 Menganalisis bahaya merokok terhadap kesihatan diri dan persekitaran.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Kognitif: 50% daripada murid-murid boleh menjawab dengan betul sekurang-kurangnya 5 daripada 7
soalan berkaitan menghisap rokok terhadap diri dan persekitaran pada lembaran kerja.
Afektif: Murid dapat memberikan kerjasama dalam melaksanakan aktiviti berkumpulan.
Pengalaman Sedia Ada Setiap murid mengetahui bahawa rokok adalah membahayakan.
5. Penerapan Nilai Berfikiran terbuka, Rasional
KBKK Menjana idea, Menyelesaikan masalah
EMK TMK
Penggabungjalinan Kesihatan Fizikal dan Mental.
Kesepaduan Pendidikan Muzik, Sains
Strategi Utama Berpusatkan Murid (Konstruktivisme)
BBM LCD (1), Komputer Riba (1), Pembesar Suara (1 set), Kotak Undian (1), Pelekat (1), Helaian Kertas Peta
Minda (5), Lembaran Kerja (20), Reward Chart (1), Kertas jawapan (20), Kerusi (19)
6. Langkah/
Masa
Aktiviti Fokus Pembelajaran Organisasi Kelas Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Tayangan Video
“Merokok”
- Video
mengenai
bahayanya
pengambilan
rokok. Rajah 1: Tayangan video “Merokok”.
1. Berdasarkan tayangan video yang
telah dipaparkan sebentar tadi, sila
jawab soalan-soalan berikut:
a. Apakah bahaya merokok
terhadap kesihatan diri?
(Peparu rosak dan badan
berbau)
b. Apakah bahaya merokok
terhadap dan persekitaran?
(Pencemaran udara dan
berlaku kebakaran)
2. Sebuah video dari
aplikasi YouTube
akan ditayangkan.
https://www.youtu
be.com/watch?v=9
6ZPwmtjpJQ
3. Murid-murid perlu
meneliti video
tersebut untuk
menjawab soalan
daripada guru.
4. Guru memberikan
soalan secara
rawak kepada
semua murid
berkaitan video
tersebut.
BBM:
● LCD
● Komputer
Riba
● Video
“Merokok”
● Pembesar
Suara
Strategi:
● Berpusatkan
Murid
○ Visual
○ Muzik
KBKK:
Menjana Idea
Penggabung
jalinan:
Pendidikan Sivik
7. c. Pada hujung video tersebut,
apakah kesan buruk apabila
merokok? (Peparu rosak)
Merokok adalah tabiat yang berbahaya.
Perokok berkemungkinan mendapat pelbagai
masalah kesihatan yang memudaratkan diri
sendiri dan orang sekeliling.
1. Kejadian kanser mulut bergantung juga
kepada dos rokok dan berapa lama
telah merokok.
2. Lagi banyak seseorang itu merokok
atau lagi lama seseorang itu merokok,
lagi tinggi kemungkinan mendapat
kanser mulut.
Teknik:
Soal Jawab
Langkah 1
Aktiviti
Berkumpulan
(5 minit)
Perbincangan
berkumpulan
tentang “Merokok”
Murid-murid melaksanakan perbincangan
berkumpulan “Merokok” secara berkumpulan.
1. Murid-murid
dibahagikan
kepada 5
kumpulan yang
terdiri daripada 4
orang dalam satu
kumpulan.
BBM:
● LCD
● Komputer
Riba
● Pelekat
● Reward
Chart
8. Rajah 2: Label jawapan perlu dilekatkan pada
peta minda untuk menjawab soalan tersebut.
1. Setiap kumpulan akan diberikan peta
minda.
2. Ahli kumpulan perlu berbincang untuk
mencari label jawapan yang sesuai
untuk dilekatkan pada peta minda yang
disediakan.
3. Setiap kumpulan perlu menukar peta
minda dengan kumpulan lain.
4. Jawapan yang betul akan ditayangkan
melalui tayangan slaid di hadapan.
5. Setiap kumpulan perlu menyemak hasil
kerja kumpulan yang lain.
2. Murid-murid dalam
kumpulan
masing-masing.
● Ganjaran
● Helaian
Kertas Peta
Minda
● Label
Jawapan
Strategi:
Berpusatkan Murid
KBKK:
Menjana Idea
Penggabung
jalinan:
● Kesihatan
Fizikal
Kesepaduan:
● Sains
● Pendidikan
Sivik
Pendekatan:
● Peta Minda
(Abad ke-21)
9. Langkah 2
Aktiviti Individu
Dalam
Kumpulan
(5 minit)
Permainan “Kerusi
Beracun”
Kita akan melaksanakan permainan “kerusi
beracun”.
Rajah 3: Murid dikehendaki berada di dalam
bulatan mengelilingi kerusi.
1. Membuat bulatan yang besar
mengelilingi kerusi yang telah
disediakan.
2. Semasa lagu dimainkan, perlulah
berjalan ke arah kiri mengelilingi kerusi
dalam bentuk bulatan.
3. Apabila lagu diberhentikan, murid
perlulah merebut kerusi yang berada di
dalam bulatan.
1. Setiap murid perlu
membuat bulatan
mengelilingi 19
kerusi yang telah
disusun.
2. Beberapa soalan
mengenai akibat
merokok
diletakkan di
dalam kotak
undian tersebut.
3. Sebaik sahaja
muzik dimainkan,
murid perlu
berjalan mengikut
arah jam
mengelilingi
bulatan kerusi
tersebut.
4. Murid perlu
merebut kerusi
apabila muzik
telah
diberhentikan.
5. Murid yang tidak
dapat merebut
BBM:
● Komputer
Riba
● Mikrofon
● Kotak Undian
● 19 Kerusi
● Speaker
Strategi:
Berpusatkan Murid
KBKK:
Menjana Idea
Penggabung
jalinan:
Kesihatan Mental,
Emosi dan Sosial
Kesepaduan:
● Pendidikan
Muzik
● Sains
EMK:
10. 4. Murid yang tidak dapat merebut kerusi
perlulah menjawab soalan di dalam
kotak undian.
kerusi perlulah
menjawab soalan
yang berada di
dalam kotak
undian.
6. Murid perlu
menyatakan
jawapan melalui
kertas undian
yang
diperolehinya
menggunakan
mikrofon di
hadapan semua
murid.
7. Permainan
diteruskan apabila
satu kerusi telah
dikeluarkan.
8. Ulangi permainan
tersebut sehingga
5 soalan telah
dijawab oleh
setiap murid yang
tidak dapat
merebut kerusi.
TMK (Audio)
Teknik:
Menjawab Soalan
11. Penilaian Lembaran Kerja Sila siapkan lembaran kerja yang telah
diberikan secara individu.
Rajah 4: Lembaran Kerja
1. Jawab semua soalan pada lembaran
kerja berdasarkan senarai jawapan
yang telah diberikan.
2. Murid perlu dapat menjawab
sekurang-kurangnya 5 daripada 7
soalan menghisap rokok pada
lembaran kerja.
1. Setiap individu
murid akan
diberikan sehelai
lembaran kerja.
2. Murid-murid perlu
menyelesaikan
lembaran kerja
tersebut pada
masa yang
ditetapkan oleh
guru.
3. Kemudian,
murid-murid perlu
menukar lembaran
kerja tersebut
dengan murid lain
untuk semakan
bersama.
BBM:
Lembaran Kerja
Penerapan nilai:
● Berfikiran
terbuka
● Rasional
KBKK:
Menyelesaikan
Masalah
Penggabung
jalinan:
● Sains
Kesepaduan:
● Pendidikan
Sivik
12. Penutup
(5 minit)
Rumusan 1. Sesi soal jawab dilakukan.
2. Guru yang membuat refleksi
berdasarkan pembelajaran berkenaan
dengan tajuk yang dibincangkan.
○ Kesimpulannya, merokok
hanyalah memberikan kesan
yang buruk sahaja dan
berbahaya kepada kesihatan
diri dan persekitaran. Oleh hal
yang demikian, kita perlulah
mencegah diri kita daripada
terjebak dalam pengambilan
rokok supaya kita dan
masyarakat sekeliling dapat
hidup dalam keadaan sihat dan
sejahtera.
3. Di akhir pembelajaran, murid dapat
mencapai objektif pembelajaran hasil
daripada aktiviti yang dilakukan di
dalam kelas.