1. MODUL 2: ELEMEN MULTIMEDIA : ANIMASI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
SLOT PENGAJARAN : ELEMEN MULTIMEDIA
Mata pelajaran : Produksi Multimedia
Tingkatan : 5 Cyberg
Tempat : MakmalKomputer 1
Tarikh : 18 Febuari 2013
Masa : 8.00 am - 9.20 am (1 jam 20 minit)
Bilanganpelajar : 34 orang
Tajuk / bidangpembelajaran : ElemenMultimedia :Animasi
Sub topik : Animasi 2D (Motion Tween dan Shape Tween)
Objektifpembelajaran :
1. Di akhirpembelajaranini, pelajardapatmenggunakanperisian Adobe Flash CS5 denganmahiruntukmenghasilkananimasi 2D.
2. Di akhirpembelajaranini, pelajardapatmenghasilkananimasi 2D denganmenggunakanteknikanimasi 2D motion tween.
2. MODUL 2: ELEMEN MULTIMEDIA : ANIMASI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
3. Di akhirpembelajaranini, pelajardapatmenghasilkananimasi 2D denganmenggunakanteknikanimasi 2D shape tween.
Pengetahuansediaada :
1. Pelajarsudahterdedahdengananimasimelaluitontonan di televisyensepertianimasiMr.Bean, SpongebobSquarepant, UpindanIpin,
Boboiboy, Tom and Jerry , Woody Woodpecker, Mickey Mouse, Barbie Fairytalesdansebagainya.
2. Pelajartelahmempelajarianimasidangrafik 2D
3. Pelajartelahmengetahuikegunaan tools dalam Adobe Flash CS5
4. Pelajartahumenggunakanperisian Adobe Flash
Penerapannilai :
1. Kerjasama
2. Kreativiti
3. Disiplin
4. Dayausaha
5. Ketekunan
6. Hormat
7. Menghargai
3. MODUL 2: ELEMEN MULTIMEDIA : ANIMASI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Teknik :
1. Pendengaran
2. Ramal, perhatidanterang
3. Masteri
Kaedah :
1. Soaljawab
2. Membuatdemonstrasi
Alat Bantu Mengajar :
1. Komputerperisian Adobe Flash CS5
2. Projektor
Bahan Bantu Mengajar :
1. Perisian Adobe Flash CS5
4. MODUL 2: ELEMEN MULTIMEDIA : ANIMASI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2. Video flash.swf (contohanimasi motion tween dan shape tween)
3. Tutorial animasi motion tween dan shape tween
LangkahPengajaran :
Masa /
Langkah
Isi Pelajaran AktivitiPengajarandanPembelajaran
Catatan
(BBM,
Kesepaduan,
KemahiranBerfi
kir, Nilai)
Aktiviti Guru AktivitiPelajar
Permulaan
Set Induksi
( 5 minit)
Menayangkan
video animasi
2D (motion
guide dan mask)
Menayangkan video animasi 2D
(motion guide dan mask)
Menyoalpelajarperbezaankedua-dua
animasi yang ditayangkan
Mengedarkan tutorial
animasi motion tween
dan shape tween kepadapelajar
Menonton video
animasi 2D (motion
guide dan mask) yang
ditayangkanoleh guru
Memberirespon
terhadapsoalan yang
dikemukanoleh guru
BBM :
1.Video swf,
2.Komputer
3.Projektor
Nilai:
1.Ketekunan
Teknik:
5. MODUL 2: ELEMEN MULTIMEDIA : ANIMASI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mencatatisipenting 1.Pendengaran
2.Ramal,
perhatidanterang
Pendekatan :
1.Soal jawab
[Perkemban
gan
P & P]
Langkah 1
( 10 minit )
Demontrasianim
asi 2D
(motion tween)
Langkah-
langkah
menghasilkanani
masi
pergerakanbagio
bjek
danteks(animasi
motion
tween):
• Insert
Menunjukkan
demonstrasi
menggunakanperisian
Adobe Flash CS5 sambil
memberipenerangan
untukkefahamanpelajar
Langkah- langkah
menghasilkananimasi
pergerakanbagiobjek
danteks(animasi motion
tween):
• Insert >Keyframe
• Create Motion Tween
Memerhatidemontrasi
sambilmencatat
langkah-langkah yang
diajaroleh guru
Merujukkepada
tutorial yang diberikan
oleh guru
BBM :
1.Komputer,
2.Perisian
Adobe Flash
CS5
3.Tutorial
animasi
2D (motion
tween)
4.Projektor
Nilai:
• Ketekunan
• Hormat
6. MODUL 2: ELEMEN MULTIMEDIA : ANIMASI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
>Keyframe
• Create Motion
Tween
•
Ubahkedudukan
objekdanteks
• Ubahkedudukan
objekdanteks Pendekatan:
•
Membuatdemon
strasi
Langkah 2
(20minit)
Penghasilananim
asi 2D
(motion tween)
Memantaupelajar
menghasilkananimasi
2D (motion tween)
darisatupelajarkesatu
pelajar yang lain
Membimbingpelajar
yang kurangcekap
mengendalikan Adobe
Flash menghasilkan
animasi 2D(motion
tween)
Menghasilkananimasi
2D (motion tween)
denganbantuan tutorial
Menghasilkananimasi
2D (motion tween)
denganbimbingan guru
BBM :
1.Komputer,
2.Perisian
Adobe Flash
CS5
3.Tutorial
animasi
2D(motion
tween)
Nilai :
• Kreativiti
• Bantu
membantu
• Dayausaha
7. MODUL 2: ELEMEN MULTIMEDIA : ANIMASI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Langkah 3
(10minit)
Demontrasianim
asi 2D
(mask)
Langkah-
langkah
menghasilkanani
masi
perubahanwarna
bagi
objekdanteks:
• Insert
>Keyframe
• Modify >
Break Apart
(bagiteks)
• Properties
• Tween Shape
• Fill Color
•
Ubahjeniswarna
Menunjukkan
demonstrasi
menggunakanperisian
Adobe Flash CS5 sambil
memberipenerangan
untukkefahamanpelajar.
Langkah-langkah
menghasilkananimasi
perubahanwarnabagi
objekdanteks:
• Insert >Keyframe
• Modify > Break Apart
(bagiteks)
• Properties
• Tween Shape
• Fill Color
• Ubahjeniswarna
Memerhatidemontrasi
sambilmencatat
langkah-langkah yang
diajaroleh guru
Merujukkepada
tutorial yang diberikan
oleh guru
BBM :
1.Komputer,
2.Perisian
Adobe Flash
CS5
3.Tutorial
animasi
2D (mask)
4.Projektor
Nilai:
• Ketekunan
• Hormat
Pendekatan:
•
Membuatdemon
strasi
8. MODUL 2: ELEMEN MULTIMEDIA : ANIMASI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Langkah 4
(20minit)
Penghasilananim
asi 2D
(mask)
Memantaupelajar
menghasilkananimasi
2D (mask) darisatu
pelajarkesatupelajar
yang lain
Membimbingpelajar
yang kurangcekap
mengendalikan Adobe
Flash menghasilkan
animasi 2D(mask)
Menghasilkananimasi
2D (mask) dengan
bantuan tutorial
Menghasilkananimasi
2D (mask) dengan
bimbingan guru
Pelajar yang pandaibolehmembimbingkawan
yang lambat proses.
BBM :
komputer,
perisian Adobe
Flash,
tutorial animasi
2D(mask)
Nilai :
• Kreativiti
• Bantu
membantu
• Dayausaha
Penutup
( Refleksi )
15 minit
Penilaianhasilke
rja
pelajardanreflek
si
Menilaidanmemilih
hasilkerjapelajar yang
terbaik
Menayangkanhasil
kerjapelajar yang
terbaik
Memberikanbimbingankhasbagipelajar
Menontonhasilanimasi
yang ditayangkan
Menyimpanhasilkerja didalam folder untuk
simpanan
mengikutikelasbimbingankhasdanbelajarmengu
asaibahagian yang masihlemah.
Menyiapakantugasan yang diberikan.
Nilai :
• Kerjasama
• Menghargai
9. MODUL 2: ELEMEN MULTIMEDIA : ANIMASI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
yang
belummenguasaisupayamerekabolehma
sukketopik yang
seterusnyapadapembelajarandepan.
*pelajar yang masihlemahsahaja.
Refleksi:
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________