Баянзүрх дүүргийн 21, 53, 68, 88 -р
 сургуулийн мэдээлэл зүйн багш
              нар



          Хичээлийн судалгаа
   Сэдэв: Excel томъёо функц ашиглах
Зорилго


Дээрх 4 сургуулийн багш нар хамтарч
 хичээлийн судалгаа хийж турших
Зорилт:
  
    Хичээлд хамтарч бэлтгэх
  
    Зааж турших бусад нь ажиглах
  
    Ярицлага хийх
  
    Сайжруулах
Сэдвээ оновчтой нэрлэх


 8-р анги нь EXCEL дээр томъёо хэрэглэхийг
            анх удаагаа үзэж байгаа
Хичээлийн нэрийг хэрэглээтэй холбоотойгоор
 сонгох саналуудаа жагсааж ярилцаад сонгов.
Агуулгын хүрээ


    Агуулгын багтаамжийг тохируулах
Нүдний хувьсамтгай ба тогтвортой хаягаар
                  бодох
             Томъёог хуулах
Нэмэх хасах үржих хуваах зэрэг дэвшүүлэх
   Олон үйлдэлтэй илэрхийлэл бодох
          Нөөц агуулга бэлтгэх
Өгүүлбэртэй бодлогын хариуг сонгож олох
Агуулгын амин сүнсийг сонгох


   Тогтвортой хаягаар томъёо өгөх

    Үүнийг судалснаар олж авах
          Мэдлэг .................
          Чадвар................
  ШУ ны танин мэдэхүйн арга.............
Агуулгын интеграци

           Өмнөх хичээлтэй холбох
•
 Нүдний хэлбэржүүлэлт
•
 Өгөгдлийн төрөл тоо, мөнгөн тэмдэгт, он сар
өдөр цаг

Бусад хичээлтэй холбох:
•
 Математик, монгол хэл, англи хэл

Дараагийн хичээлтэй холбох
 Хялбар функц SUM , average, max, min, count
Агуулгын элементарчлал

                Агуулгыг хуваах

  Энгийн дан үйлдэл

  Хавсарсан үйлдэл

  Томъёог хуулах

  Хуулахад өөрчлөгдөх утга

  Хуулахад өөрчлөгдөхгүй утга
          Хялбар аргаар тайлбарлах
              Энгийн жишээ авах
Сурах бичгээ судлах

8-р ангийн мэдээлэл зүйн сурах бичигт:
Үйлдлийн тэмдгүүд хэрэглэх
Томъёо бичих, хуулах, хувьсамтгай ба
  тогтвортой хаяг, нүдэнд нэр өгөх, нүдэнд
  тайлбар зүүлт оруулах, нүдний өгөгдөл
  засварлах, томъёо засварлах, (хулганаар ба
  гараас F2)
Өгөгдлийг хялбар аргаар оруулах, нүдний
  мэдээлэл арилгах, тусгай хуулалт хийх,
  хуулах шилжүүлэх үед гарах үл зохицол
Мэдээлэл зүйн стандартаа
           судлах

Стандартын агуулгын ай:3МЗ-5 Мэдээллийн
 технологи
 Мэдлэг:2 Мэдээллийн технологиийн хэрэглээ
 Чадвар:б хүснэгтэн мэдээлэл боловсруулах
       Үнэлгээний стандарт: Байхгүй
  Үнэлгээний стандартын жишиг даалгавар:
                   Байхгүй
ЕБ-ын 12 жилийн сургуулийн 8 дугаар
 ангийн сургалтын төлөвлөгөө, хөтөлбөр,
          зөвлөмж УБ 2010 он

6.1 Арифметик үйлдлүүд
Хүлээгдэж байгаа үр дүн: Геометр, математик,
  бүтцийн загвар ба логик загварын төрлүүдийг
  жишээгээр тайлбарлах
Мэдлэг:Үнэмлэхүй ба харьцангуй хаяг, тэдгээрийн
 ялгааг мэдэх, стандарт алдаануудыг мэдэх
Чадвар: Хүснэгтийн нүдэнд томъёо оруулах,
  арифметиктйн 4 үйлдэл, хаалт бүхий илэрхийлэл
  оруулах, стандарт алдаануудыг ойлгох ялгах,
  засварлах,Үнэмлэхүй ба харьцангуй хаяг тэдгээрийг
  ашиглах
Нийслэлийн боловсролын газраас гаргасан
            агуулгын жагсаалт
Хүснэгтэн мэдээлэл боловсруулдаг хэрэглээний
  програм ашиглах
Хүснэгтэн баримттай ажиллах
Хүснэгтийн нүд
Нүд сонгох, өгөгдөл оруулах
Ажлын хуудас зохион байгуулах
Мөр ба багана, ажлын хуудас
Хэлбэржүүлэх
Нүдний өгөгдлийг хэлбэржүүлэх, бичвэрийн
 зэрэгцүүлэлт, хүрээ, засварлах, эрэмбэлэх
Арифметикийн үйлдлүүд
Агуулгыг судлах шинжлэх
        ухааны арга



Excel програм дээр томъёо хэрэглэх 3 арга
                  байна.
         =5+3 /шууд бичих арга/
        =Нүдний хаяг+нүдний хаяг
      =$Нүдний хаяг+$Нүдний хаяг
Дээрх судалгаануудаа нэгтгэх
Хэрэглэгдэхүүний судалгаа



Сэдэл төрүүлэхэд: Excel програм дээр хүснэгт
    Мэдлэг бүтээлгэхэд:Үзүүлэн слайд,
    Мэдлэгээ бататгахад : видео, асуулт
 Багаар ажиллах:ТӨМ Заавар дүрэм Дасгал

               Үнэлэх журам
Хэрэглэгдэхүүний хугацаа




         Слайд үзүүлэх 3-5 мин
Видео хичээл 3-5 минутаас хэтрэхгүй байх
Хичээлийн хэлбэр

Хичээлийн хэдэн хэлбэр байдгийг судлах

  Шинэ мэдлэг олгох

  Бататгал хичээл

  Лаборатори хичээл

  Төсөлт хичээл

 Эдгээрээс сонгоно. Шинэ мэдлэг олгох
хичээлийг авлаа
Хичээлийн зохион байгуулалт



           Багаар ажиллах
  Сурагчдын 4-5 хүнтэй багт хуваана
      Багийн ахлагчийг сонгоно.
  Багаар ажиллах дүрмээ хэлэлцэнэ.
Хичээлийн цагийн төлөвлөлт



       Зохион байгуулалт 2 мин
         Сэдэлжүүлэх 3 мин
       Мэдлэг бүтээлгэх 15 мин
  Мэдлэгээ бататгах хуваалцах 15 мин
            Үнэлгээ 5 мин
Үйл ажиллагааны дараалал

1. Багаар хуваахад:   
                          Хүндрэл:
Компьютерийн          
                          Өөрийн суудаг РС
 дугаартай тоо            дээр суух, тоогоо
 сугалуулж оруулж         солих зэрэг асуудал
 болно.Компьютерийн       гарч магадгүй
 ойр байрлалаар баг
 болно.
Сургалтын аргын судалгаа


1. Сэдэлжүүлэх арга
2. Судлах асуудлыг дэвшүүлэх арга
2. Мэдлэг бүтээлгэх арга
3. Мэдлэгээ хуваалцах арга
4. Үнэлэх арга
Сэдэлжүүлэх арга



Томъёо хэрэглэхийн гайхамшгийг харуулж
       сурах хүсэл тэмүүлэл төрүүлэх
Үүнд: үржүүлэхийн хүрдний томъёог өгөөд
 бэлдсэн байна. Зөвхөн тоонуудыг өгөхөд
         хүрд бэлэн гарахаар байх
Багш тоонуудыг өгмөгц хүрд бэлэн болно
Шийдвэрлэх асуудлыг
  дэвшүүлэх арга



Яаж энэ хүрдийг ингэж гаргав?
         Ярилцана
        Хийгээд үз ?
Мэдлэг бүтээлгэх арга



  Хүүхдүүд эхлээд хэдэн минут өөрсдөө
оролдоно.

  Багш алхам алхмаар дэмжлэг өгнө. Слайдаар
үзүүлж тайлбарлах

  Видео хичээлийг үзүүлэх ,дахин үзүүлэх

  Асууж ярилцах

  Самбарт ажиллуулах
Асуултаа төлөвлөх




   
       Багшийн асуулт
Сурагчийн хариулт


    Зөв хариулт    
                       Асуултын гуйвуулах
                       өөр өнцгөөс харах
                       магадлал түүнээс
                       сэргийлэх
Мэдлэгээ хуваалцах арга




Мэдээж зарим сурагчид түрүүлж хийж сурах нь
                 ойлгомжтой
    Тэдгээрийн хүчийг ашиглан бусдад нь
            туслуулах урамшуулах
Багшийн хандлага


    Бусдадаа тусладаг     
                              Туслах сонирхолгүй
    хүүхдэд                   хүүхдэд

    багийн гишүүддээ      
                              Багийнхаа хамгийн
    зааж туслахыг санал       сайн сурагчийг өөр
    болгоно                   багт явуулж
                              сургахыг зөвлөнө.
Үнэлэх арга

Багийн ажлыг үнэлэх   
                          Гоц сайн чадвараа
                          харуулах
                          сонирхолтой
Баг бүрээс нэг            хүүхдийг үнэлэх
 хүүхдийг дуудаж
 проекторт холбосон
                      
                          Илүү дасгал бэттгэж
 компьютер дээр           ирж хийж чадах
 ажиллуулж бусдадаа       хүүхэд байна уу?
 тайлбарлахыг             Гэж асуух
 сонсож ярилцах           ажиллуулах
Mz lesson study

Mz lesson study

  • 1.
    Баянзүрх дүүргийн 21,53, 68, 88 -р сургуулийн мэдээлэл зүйн багш нар Хичээлийн судалгаа Сэдэв: Excel томъёо функц ашиглах
  • 2.
    Зорилго Дээрх 4 сургуулийнбагш нар хамтарч хичээлийн судалгаа хийж турших Зорилт:  Хичээлд хамтарч бэлтгэх  Зааж турших бусад нь ажиглах  Ярицлага хийх  Сайжруулах
  • 3.
    Сэдвээ оновчтой нэрлэх 8-р анги нь EXCEL дээр томъёо хэрэглэхийг анх удаагаа үзэж байгаа Хичээлийн нэрийг хэрэглээтэй холбоотойгоор сонгох саналуудаа жагсааж ярилцаад сонгов.
  • 4.
    Агуулгын хүрээ Агуулгын багтаамжийг тохируулах Нүдний хувьсамтгай ба тогтвортой хаягаар бодох Томъёог хуулах Нэмэх хасах үржих хуваах зэрэг дэвшүүлэх Олон үйлдэлтэй илэрхийлэл бодох Нөөц агуулга бэлтгэх Өгүүлбэртэй бодлогын хариуг сонгож олох
  • 5.
    Агуулгын амин сүнсийгсонгох Тогтвортой хаягаар томъёо өгөх Үүнийг судалснаар олж авах Мэдлэг ................. Чадвар................ ШУ ны танин мэдэхүйн арга.............
  • 6.
    Агуулгын интеграци Өмнөх хичээлтэй холбох • Нүдний хэлбэржүүлэлт • Өгөгдлийн төрөл тоо, мөнгөн тэмдэгт, он сар өдөр цаг Бусад хичээлтэй холбох: • Математик, монгол хэл, англи хэл Дараагийн хичээлтэй холбох Хялбар функц SUM , average, max, min, count
  • 7.
    Агуулгын элементарчлал Агуулгыг хуваах  Энгийн дан үйлдэл  Хавсарсан үйлдэл  Томъёог хуулах  Хуулахад өөрчлөгдөх утга  Хуулахад өөрчлөгдөхгүй утга Хялбар аргаар тайлбарлах Энгийн жишээ авах
  • 8.
    Сурах бичгээ судлах 8-рангийн мэдээлэл зүйн сурах бичигт: Үйлдлийн тэмдгүүд хэрэглэх Томъёо бичих, хуулах, хувьсамтгай ба тогтвортой хаяг, нүдэнд нэр өгөх, нүдэнд тайлбар зүүлт оруулах, нүдний өгөгдөл засварлах, томъёо засварлах, (хулганаар ба гараас F2) Өгөгдлийг хялбар аргаар оруулах, нүдний мэдээлэл арилгах, тусгай хуулалт хийх, хуулах шилжүүлэх үед гарах үл зохицол
  • 9.
    Мэдээлэл зүйн стандартаа судлах Стандартын агуулгын ай:3МЗ-5 Мэдээллийн технологи Мэдлэг:2 Мэдээллийн технологиийн хэрэглээ Чадвар:б хүснэгтэн мэдээлэл боловсруулах Үнэлгээний стандарт: Байхгүй Үнэлгээний стандартын жишиг даалгавар: Байхгүй
  • 10.
    ЕБ-ын 12 жилийнсургуулийн 8 дугаар ангийн сургалтын төлөвлөгөө, хөтөлбөр, зөвлөмж УБ 2010 он 6.1 Арифметик үйлдлүүд Хүлээгдэж байгаа үр дүн: Геометр, математик, бүтцийн загвар ба логик загварын төрлүүдийг жишээгээр тайлбарлах Мэдлэг:Үнэмлэхүй ба харьцангуй хаяг, тэдгээрийн ялгааг мэдэх, стандарт алдаануудыг мэдэх Чадвар: Хүснэгтийн нүдэнд томъёо оруулах, арифметиктйн 4 үйлдэл, хаалт бүхий илэрхийлэл оруулах, стандарт алдаануудыг ойлгох ялгах, засварлах,Үнэмлэхүй ба харьцангуй хаяг тэдгээрийг ашиглах
  • 11.
    Нийслэлийн боловсролын газраасгаргасан агуулгын жагсаалт Хүснэгтэн мэдээлэл боловсруулдаг хэрэглээний програм ашиглах Хүснэгтэн баримттай ажиллах Хүснэгтийн нүд Нүд сонгох, өгөгдөл оруулах Ажлын хуудас зохион байгуулах Мөр ба багана, ажлын хуудас Хэлбэржүүлэх Нүдний өгөгдлийг хэлбэржүүлэх, бичвэрийн зэрэгцүүлэлт, хүрээ, засварлах, эрэмбэлэх Арифметикийн үйлдлүүд
  • 12.
    Агуулгыг судлах шинжлэх ухааны арга Excel програм дээр томъёо хэрэглэх 3 арга байна. =5+3 /шууд бичих арга/ =Нүдний хаяг+нүдний хаяг =$Нүдний хаяг+$Нүдний хаяг
  • 13.
  • 14.
    Хэрэглэгдэхүүний судалгаа Сэдэл төрүүлэхэд:Excel програм дээр хүснэгт Мэдлэг бүтээлгэхэд:Үзүүлэн слайд, Мэдлэгээ бататгахад : видео, асуулт Багаар ажиллах:ТӨМ Заавар дүрэм Дасгал Үнэлэх журам
  • 15.
    Хэрэглэгдэхүүний хугацаа Слайд үзүүлэх 3-5 мин Видео хичээл 3-5 минутаас хэтрэхгүй байх
  • 16.
    Хичээлийн хэлбэр Хичээлийн хэдэнхэлбэр байдгийг судлах  Шинэ мэдлэг олгох  Бататгал хичээл  Лаборатори хичээл  Төсөлт хичээл  Эдгээрээс сонгоно. Шинэ мэдлэг олгох хичээлийг авлаа
  • 17.
    Хичээлийн зохион байгуулалт Багаар ажиллах Сурагчдын 4-5 хүнтэй багт хуваана Багийн ахлагчийг сонгоно. Багаар ажиллах дүрмээ хэлэлцэнэ.
  • 18.
    Хичээлийн цагийн төлөвлөлт Зохион байгуулалт 2 мин Сэдэлжүүлэх 3 мин Мэдлэг бүтээлгэх 15 мин Мэдлэгээ бататгах хуваалцах 15 мин Үнэлгээ 5 мин
  • 19.
    Үйл ажиллагааны дараалал 1.Багаар хуваахад:  Хүндрэл: Компьютерийн  Өөрийн суудаг РС дугаартай тоо дээр суух, тоогоо сугалуулж оруулж солих зэрэг асуудал болно.Компьютерийн гарч магадгүй ойр байрлалаар баг болно.
  • 20.
    Сургалтын аргын судалгаа 1.Сэдэлжүүлэх арга 2. Судлах асуудлыг дэвшүүлэх арга 2. Мэдлэг бүтээлгэх арга 3. Мэдлэгээ хуваалцах арга 4. Үнэлэх арга
  • 21.
    Сэдэлжүүлэх арга Томъёо хэрэглэхийнгайхамшгийг харуулж сурах хүсэл тэмүүлэл төрүүлэх Үүнд: үржүүлэхийн хүрдний томъёог өгөөд бэлдсэн байна. Зөвхөн тоонуудыг өгөхөд хүрд бэлэн гарахаар байх Багш тоонуудыг өгмөгц хүрд бэлэн болно
  • 22.
    Шийдвэрлэх асуудлыг дэвшүүлэх арга Яаж энэ хүрдийг ингэж гаргав? Ярилцана Хийгээд үз ?
  • 23.
    Мэдлэг бүтээлгэх арга  Хүүхдүүд эхлээд хэдэн минут өөрсдөө оролдоно.  Багш алхам алхмаар дэмжлэг өгнө. Слайдаар үзүүлж тайлбарлах  Видео хичээлийг үзүүлэх ,дахин үзүүлэх  Асууж ярилцах  Самбарт ажиллуулах
  • 24.
    Асуултаа төлөвлөх  Багшийн асуулт
  • 25.
    Сурагчийн хариулт  Зөв хариулт  Асуултын гуйвуулах өөр өнцгөөс харах магадлал түүнээс сэргийлэх
  • 26.
    Мэдлэгээ хуваалцах арга Мэдээжзарим сурагчид түрүүлж хийж сурах нь ойлгомжтой Тэдгээрийн хүчийг ашиглан бусдад нь туслуулах урамшуулах
  • 27.
    Багшийн хандлага  Бусдадаа тусладаг  Туслах сонирхолгүй хүүхдэд хүүхдэд  багийн гишүүддээ  Багийнхаа хамгийн зааж туслахыг санал сайн сурагчийг өөр болгоно багт явуулж сургахыг зөвлөнө.
  • 28.
    Үнэлэх арга Багийн ажлыгүнэлэх  Гоц сайн чадвараа харуулах сонирхолтой Баг бүрээс нэг хүүхдийг үнэлэх хүүхдийг дуудаж проекторт холбосон  Илүү дасгал бэттгэж компьютер дээр ирж хийж чадах ажиллуулж бусдадаа хүүхэд байна уу? тайлбарлахыг Гэж асуух сонсож ярилцах ажиллуулах