1. Rancangan Pelajaran Harian
Mata Pelajaran : Matematik
Tarikh : 13 April 2015
Hari : Selasa
Kelas : 3
Masa : 9.15 hingga 10.15 pagi
Tajuk : Pecahan
Kemahiran : 6.1 Menamakan pecahan wajar
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat :
a. Mewarna bahagian pecahan wajar.
b. Menyatakan pengangka dan penyebut
c. Melibatkan diri secara aktif dan bekerjasama dengan
rakan-rakan sewaktu melaksanakan aktiviti kumpulan.
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar-pelajar telah mempelajari asas pecahan
KBKK : Menjana idea, pengetahuan, kefahaman, membezakan dan
membuat rumusan
Nilai murni : Menghormati guru, bertanggungjawab, tekun, yakin,
bersemangat, kerjasama dan patuh.
BBM : Kad pecahan,
Kaedah : Menyanyi, tunjuk cara
Strategi : Berpusatkan guru, pelajar, dan bahan
Pendekatan : Konstruktivisme
2. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Langkah/
Masa
Isi kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Strategi/Kaedah/
ABM/ Nilai/ KBKK
Set Induksi Permulaan - Guru menayangkan video lagu
pecahan.
- Bersoal jawab tentang pecahan dalam
lagu.
- Memperkenalkan pecahan kepada
murid.
Murid menyanyikan lagu mari
mengenal pecahan.
Murid menyatakan konsep
sebenar lagu.
Mendengar penerangan guru
Strategi:
Berpusatkan pelajar.
Kaedah:
Nyanyian
BBM:
Video klip
Nilai:
Menghormati guru.
KBKK:
Pelajar mendapat
gambaran awal
tentang topik yang
akan diajar
3. Langkah 1
Menulis
pecahan wajar
Guru menunjukkan pecahan dan melukis
pecahan yang mengandungi dua bahagian,
Kemudian guru mewarnakan kad pecahan
yang menunjukkan satu bahagian berwarna
daripada dua bahagian.
Guru bertanyakan kepada murid-murid
berapa bahagian yang berwarna itu
Guru mengedarkan keping kertas bentuk
yang disediakan kepada setiap murid
Guru mengarahkan murid-murid melukis
pecahan mengikut arahan.
Seterusnya murid-murid diminta
mewarnakan bahagian mengikut nilai
pecahan
Murid-murid memberi
sepenuh tumpuan dan
mendengar dengan teliti
terhadap penerangan guru.
Murid-murid menjawab
setiap soalan yang
dikemukakan oleh guru
berdasarkan kad pecahan
yang telah dilukis oleh guru.
Murid mewarna bahagian
mengikut nilai pecahan yang
diberikan oleh guru.
Murid-murid mewarna
bahagian mengikut nilai
pecahan yang diberi oleh
guru.
Murid-murid menyebut
pecahan masing-masing
dengan kuat
.
Strategi:
Berpusatkan guru dan
pelajar.
Kaedah:
Penerangan, menjana
idea, Konstruktivisme
Aktiviti inkuiri dalam
individu
BBM:
Lembaran bentuk
pecahan
Nilai:
Bekerjasama,
Penglibatan aktif
Meghargai masa
KBKK:
Murid-murid dapat
melukis dan wewarna
4. bahagian nilai
pecahan.
Langkah 2 Pernyataan
tentang
penyebut dan
pengangka
Kemudian guru memberi setiap kumpulan
dengan lakaran bentuk.
Guru meminta murid-murid mewarnakan
bahagian yang disebut oleh guru.
Guru meminta murid menulis pecahan dan
menerangkan tentang pengangka dan
penyebut.
Guru meminta murid-murid menyebut
secara berulang-ulang untuk peneguhan.
Guru memberikan latihan dan membimbing
untuk proses peneguhan kepada murid.
Murid memberi tumpuan
dan memahami penerangan
oleh guru.
Memahami dan cuba
membina kefahaman
sendiri.
Strategi:
Berpusatkan guru dan
pelajar.
Kaedah:
Penerangan secara
kelas dan
konstruktivisme.
BBM :
Lakaran Pecahan ,
Nilai :
Bersemangat dan
penglibatan aktif.
KBKK :
Berfikir dan
membentuk
kefahaman
5. Penutup Rumusan /
nyanyian
Guru mengulang kembali lagu
mengenal pecahan.
Guru menyanyi lagu tersebut bersama-
sama dengan murid-murid dengan
video klip.
Murid-murid diminta
menyanyikan lagu dengan
penuh semangat.
Strategi:
Berpusatkan guru dan
pelajar.
Kaedah:
Nyanyian
BBM
Video clip.
Nilai:
Bekerjasama dan
bertanggungjawab.
KBKK:
Dapat membuat
kesimpulan
.