Day One
WALT: Read and problem solve using
Roman Numerals
10 for 10
1) 2,612 + 1,457 =
2) 5,875 – 2,462 =
3) ½ of 50 =
4) Double 50 =
5) 21 x 6 =
6) 238 rounded to the nearest 10 =
7) 1,708 + 494 =
8) 2,906 – 1,312 =
9) ½ of 1 =
10)1.7 rounded to the nearest whole number =
10 for 10- ANSWERS
1) 2,612 + 1,457 = 4,069
2) 5,875 – 2,462 = 3,413
3) ½ of 50 = 25
4) Double 50 = 100
5) 21 x 6 = 126
6) 238 rounded to the nearest 10 = 240
7) 1,708 + 494 = 2,202
8) 2,906 – 1,312 = 1,594
9) ½ of 1 = 0.5 or ½
10)1.7 rounded to the nearest whole number = 2
12 x 0 =
3 x 9 =
2 x 7 =
5 x 10 =
4 x 6 =
1 x 8 =
10 x 3 =
7 x 8 =
1 x 1 =
3 x 4 =
10 x 8 =
0 x 7 =
12 x 4 =
6 x 8 =
5 x 2 =
0 x 10 =
6 x 1 =
9 x 4 =
10 x 11 =
2 x 11 =
36 ÷ 4 =
36 ÷ 6 =
28 ÷ 7 =
10 ÷ 5 =
12 ÷ 3 =
80 ÷ 10 =
44 ÷ 11 =
8 ÷ 1 =
4 ÷ 2 =
56 ÷ 8 =
12 x 0 = 0
3 x 9 = 27
2 x 7 = 14
5 x 10 = 50
4 x 6 = 24
1 x 8 = 8
10 x 3 = 30
7 x 8 = 56
1 x 1 = 1
3 x 4 = 12
10 x 8 = 80
0 x 7 = 0
12 x 4 = 48
6 x 8 = 48
5 x 2 = 10
0 x 10 = 0
6 x 1 = 6
9 x 4 = 36
10 x 11 = 110
2 x 11 = 22
36 ÷ 4 = 9
36 ÷ 6 = 6
28 ÷ 7 = 4
10 ÷ 5 = 2
12 ÷ 3 = 4
80 ÷ 10 = 8
44 ÷ 11 = 4
8 ÷ 1 = 8
4 ÷ 2 = 2
56 ÷ 8 = 7
Can you remember the value of these
Roman numerals?
I =
V =
X =
L =
C =
D =
M =
• Roman Numerals are made up by adding or
subtracting numbers like this:-
• 11 = 10 + 1 = XI 9 = 10 - 1= IX
40 = 50 – 10 = XL
• There are never more than three of the same Roman
numeral in a row.
• If you need to add more than three of the same
number, you subtract from a larger number instead.
Can you convert these numbers to Roman
Numerals?
17 = 22 = 26 = 29 = 30 = 32 =
35 = 50 = 40 = 44 = 49 = 58 =
Were you correct?
17=XVII 22=XXII 26=XXVI 29=XXIX 30=XXX 32=XXXII
35=XXXV 50=L 40=XL 44=XLIV 49=XLIX 58=LVIII
Extra Challenge!
Day Two
WALT: add and subtract with negative
numbers
10 for 10
1) 312 x 5 =
2) Double 35 =
3) 120 rounded to the nearest 100 =
4) 574.8 – 236.7 =
5) 235.9 + 561.6 =
6) ½ of 30 =
7) 234 x 6 =
8) A family are travelling 385 miles by car. So far, they have driven 132 miles. How many
more miles do they need to drive to reach their destination?
9) 1,093 rounded to the nearest 1,000 =
10) Double 31 =
10 for 10- ANSWERS
1) 312 x 5 = 1,560
2) Double 35 = 70
3) 120 rounded to the nearest 100 = 100
4) 574.8 – 236.7 = 338.1
5) 235.9 + 561.6 = 797.5
6) ½ of 30 = 15
7) 234 x 6 = 1,404
8) A family are travelling 385 miles by car. So far, they have driven 132 miles. How many
more miles do they need to drive to reach their destination? (385 – 132) = 253 miles
9) 1,093 rounded to the nearest 1,000 = 1,000
10) Double 31 = 62
12 x 1 =
9 x 9 =
10 x 6 =
2 x 3 =
11 x 7 =
3 x 0 =
8 x 5 =
12 x 8 =
6 x 3 =
5 x 5 =
8 x 11 =
0 x 5 =
12 x 5 =
3 x 7 =
10 x 1 =
4 x 11 =
6 x 6 =
11 x 12 =
7 x 4 =
1 x 3 =
24 ÷ 8 =
42 ÷ 7 =
22 ÷ 2 =
21 ÷ 3 =
81 ÷ 9 =
44 ÷ 4 =
35 ÷ 5 =
24 ÷ 6 =
60 ÷ 10 =
27 ÷ 9 =
12 x 1 = 12
9 x 9 = 81
10 x 6 = 60
2 x 3 = 6
11 x 7 = 77
3 x 0 = 0
8 x 5 = 40
12 x 8 = 96
6 x 3 = 18
5 x 5 = 25
8 x 11 = 88
0 x 5 = 0
12 x 5 = 60
3 x 7 = 21
10 x 1 = 10
4 x 11 = 44
6 x 6 = 36
11 x 12 = 132
7 x 4 = 28
1 x 3 = 3
24 ÷ 8 = 3
42 ÷ 7 = 6
22 ÷ 2 = 11
21 ÷ 3 = 7
81 ÷ 9 = 9
44 ÷ 4 = 11
35 ÷ 5 = 7
24 ÷ 6 = 4
60 ÷ 10 = 6
27 ÷ 9 = 3
Recap….negative numbers
Negative numbers go below 0- they are less than 0.
Draw yourself a number line. Put 0 in the middle and
fill in the rest of the number line.
0-10 10
4 – 6 =
2 – 3 =
4 – 7 =
8 – 9 =
2 – 4 =
3 – 7 =
5 – 8 =
1 – 7 =
7 – 9 =
5 – 10 =
Use your number line to help you solve these addition and
subtraction problems
-4 + 7 =
-1 + 7 =
-4 + 2 =
-8 + 10 =
-2 + 4 =
-3 + 10 =
-5 + 8 =
-1 + 7 =
-4 + 12 =
-6 + 18 =
4 – 6 = -2
2 – 3 = -1
4 – 7 = -3
8 – 9 = -1
2 – 4 = -2
3 – 7 = -4
5 – 8 = -3
1 – 7 = -6
7 – 9 = -2
5 – 10 = -5
-4 + 7 = 3
-1 + 7 = 6
-4 + 2 = -2
-8 + 10 = 2
-2 + 4 = 2
-3 + 10 = 7
-5 + 8 = 3
-1 + 7 = 6
-4 + 12 = 8
-6 + 18 = 12
Answers
Day Three
WALT: Compare and order numbers
10 for 10
1) 234 + 120 + 351 =
2) 385 x 4 =
3) Double 62 =
4) ½ of 90 =
5) 63.2 rounded to the nearest whole number =
6) Two astronauts are collecting stardust. The first astronaut collects 568 grams. The
second astronaut collects 352 grams. How many grams of stardust did they collect
altogether?
7) 235 x 7 =
8) ½ of 58 =
9) Double 58 =
10) There are 46 rabbits in a field. Half of them are brown. How many brown rabbits are
there in the field?
10 for 10- ANSWERS
1) 234 + 120 + 351 = 705
2) 385 x 4 = 1,540
3) Double 62 = 124
4) ½ of 90 = 45
5) 63.2 rounded to the nearest whole number = 63
6) Two astronauts are collecting stardust. The first astronaut collects 568 grams. The
second astronaut collects 352 grams. How many grams of stardust did they collect
altogether? (568 + 352) = 920 grams
7) 235 x 7 = 1,645
8) ½ of 58 = 29
9) Double 58 = 116
10) There are 46 rabbits in a field. Half of them are brown. How many brown rabbits are
there in the field? ( ½ of 46) = 23
3 x 12 =
2 x 9 =
10 x 4 =
8 x 0 =
9 x 7 =
8 x 8 =
4 x 1 =
11 x 9 =
6 x 9 =
8 x 2 =
0 x 1 =
4 x 8 =
12 x 7 =
1 x 7 =
10 x 2 =
5 x 9 =
10 x 10 =
9 x 8 =
11 x 3 =
7 x 6 =
72 ÷ 8 =
12 ÷ 4 =
30 ÷ 3 =
66 ÷ 6 =
10 ÷ 10 =
63 ÷ 9 =
110 ÷ 11 =
0 ÷ 5 =
11 ÷ 1 =
40 ÷ 8 =
3 x 12 = 36
2 x 9 = 18
10 x 4 = 40
8 x 0 = 0
9 x 7 = 63
8 x 8 = 64
4 x 1 = 4
11 x 9 = 99
6 x 9 = 54
8 x 2 = 16
0 x 1 = 0
4 x 8 = 32
12 x 7 = 84
1 x 7 = 7
10 x 2 = 20
5 x 9 = 45
10 x 10 = 100
9 x 8 = 72
11 x 3 = 33
7 x 6 = 42
72 ÷ 8 = 9
12 ÷ 4 = 48
30 ÷ 3 = 10
66 ÷ 6 = 11
10 ÷ 10 = 1
63 ÷ 9 = 7
110 ÷ 11 = 10
0 ÷ 5 = 0
11 ÷ 1 = 11
40 ÷ 8 = 5
Remember: the crocodile always
wants to eat the largest number!
Compare the following numbers using
these symbols < > =
Example: 44.5 > 44.2
1) 39.6 __ 36.9 2) 104.32 __ 104.32
3) 12.50 __ 12.61 4) 2,712 __ 2,172
5) 32.84 __ 38.24 6) 90.09 __ 90.90
7) 1,784.32 __ 1,748.23
8) 38.72 __ 38.27 __ 38.27
ANSWERS
1) 39.6 > 36.9 2) 104.32 = 104.32
3) 12.50 < 12.61 4) 2,712 > 2,172
5) 32.84 < 38.24 6) 90.09 < 90.90
7) 1,784.32 > 1,748.23
8) 38.72 > 38.27 = 38.27
Put these numbers in ascending order (smallest to
biggest)
Start by looking at the value of the first digits in each
number and then work your way along
1) 2,712 2,170 1,220 2,770 2,112
2) 120.4 124.0 142 124.4 1,240
3) 13.84 18.43 14.38 13.48 14.83
4) 0.6 0.30 0.36 0.06 0.63
ANSWERS (Ascending order)
1) 2,712 2,170 1,220 2,770 2,112
1,220 2,112 2,170 2,712 2,770
2) 120.4 124.0 142 124.4 1,240
120.4 124.0 124.4 142 1,240
3) 13.84 18.43 14.38 13.48 14.83
13.48 13.84 14.38 14.83 18.43
4) 0.6 0.30 0.36 0.06 0.63
0.06 0.30 0.36 0.6 0.63
Put these numbers in descending order (biggest to
smallest)
Start by looking at the value of the first digits in each
number and then work your way along
1) 4,232 4,322 2,420 3,430 4,312
2) 680.7 674.8 867 876.4 4,060
3) 35.19 35.91 53.99 59.13 39.51
4) 0.2 2.0 0.22 0.02 2.22
ANSWERS (Descending order)
1) 4,232 4,322 2,420 3,430 4,312
4,322 4,312 4,232 3,430 2,420
2) 680.7 674.8 867 876.4 4,060
4,060 876.4 867 680.7 674.8
3) 35.19 35.91 53.99 59.13 39.51
59.13 53.99 39.51 35.91 35.19
4) 0.2 2.0 0.22 0.02 2.22
2.22 2.0 0.22 0.2 0.02
Day Four
WALT: Add and subtract fractions
10 for 10
1) ½ + ½ =
2) 999 – 540 – 123 =
3) 5,098 + 3,079 =
4) ½ of 22 + ½ of 10 =
5) 291 rounded to the nearest 100 =
6) Double 87 =
7) £9.98 - £5.63 =
8) 412 ballerinas are meant to be performing in a show, but 30 are too nervous to get on
stage. 16 more have forgotten to turn up. How many ballerinas end up performing in
the show?
9) £12.63 + £3.54 =
10) Jimmy shares his £6.50 pocket money equally with his sister. How much pocket money
do they each get?
10 for 10 – ANSWERS
1) ½ + ½ = 2/2 or 1
2) 999 – 540 – 123 = 336
3) 5,098 + 3,079 = 8,177
4) ½ of 22 + ½ of 10 = (11 + 5) 16
5) 291 rounded to the nearest 100 = 300
6) Double 87 = 174
7) £9.98 - £5.63 = £4.35
8) 412 ballerinas are meant to be performing in a show, but 30 are too nervous to get on
stage. 16 more have forgotten to turn up. How many ballerinas end up performing in the
show? (412 – 30 = 382 – 16) = 366
9) £12.63 + £3.54 = £16.17
10) Jimmy shares his £6.50 pocket money equally with his sister. How much pocket money
do they each get? ( ½ of £6.50) = £3.25
11 x 0 =
5 x 4 =
7 x 7 =
1 x 11 =
4 x 2 =
6 x 5 =
12 x 10 =
8 x 3 =
6 x 11 =
9 x 12 =
3 x 5 =
2 x 6 =
5 x 11 =
4 x 4 =
9 x 1 =
7 x 10 =
10 x 9 =
12 x 6 =
4 x 0 =
12 x 2 =
55 ÷ 5 =
12 ÷ 6 =
90 ÷ 9 =
4 ÷ 4 =
100 ÷ 10 =
6 ÷ 3 =
63 ÷ 7 =
4 ÷ 1 =
30 ÷ 10 =
96 ÷ 8 =
11 x 0 = 0
5 x 4 = 20
7 x 7 = 49
1 x 11 = 11
4 x 2 = 8
6 x 5 = 30
12 x 10 = 120
8 x 3 = 24
6 x 11 = 66
9 x 12 = 108
3 x 5 = 15
2 x 6 = 12
5 x 11 = 55
4 x 4 = 16
9 x 1 = 9
7 x 10 = 70
10 x 9 = 90
12 x 6 = 72
4 x 0 = 0
12 x 2 = 24
55 ÷ 5 = 11
12 ÷ 6 = 2
90 ÷ 9 = 10
4 ÷ 4 = 1
100 ÷ 10 = 10
6 ÷ 3 = 2
63 ÷ 7 = 9
4 ÷ 1 = 4
30 ÷ 10 = 3
96 ÷ 8 = 12
When adding and subtracting fractions with the same
denominator, the denominator always stays the same.
Only the numerator changes.
For example: 9/12 + 2/12 = 11/12
Your turn!
3/10 + 5/10 =
14/20 – 8/20 =
?/15 + 6/15 = 9/15
3/10 + 5/10 = 8/10
14/20 – 8/20 = 6/20
3/15 + 6/15 = 9/15
ANSWERS
Choose your challenge!
ANSWERS
Extra challenge
1. Steve and Jen are sharing a pizza. Steve has 3/8 and Jen has 2/8. How much of the pizza have
they eaten altogether?
2. 2/6 of the class like football and 1/6 of the class like basketball? What fraction of the class
don’t like either?
3. 4/10 of the books were handed out in the morning and 3/10 of the books were handed out in
the afternoon. What fraction of the books still needed to be handed out?
4. Pete and Fred share a pizza. Pete has 2/5 and Fred has 2/5/What fraction of the pizza is left
for Helen?
5. Steve and Jen are sharing a cake. Jen has 3/8 and Mark has 2/8. How much of the pizza have
they eaten altogether?
6. 6/15 of the books were handed out in the morning and 4/15 of the books were handed out in
the afternoon. What fraction of the books has been handed out?
7. 2/7 of the class like football and 3/7 of the class like basketball? A) What fraction of the class
like football and basketball? B) What fraction of the class don’t like either?
8. Pete and Fred share a pizza. Pete has 7/10 and Fred has 1/10 What fraction of the pizza is left
for Helen?
ANSWERS
1. Steve and Jen are sharing a pizza. Steve has 3/8 and Jen has 2/8. How much of the pizza have
they eaten altogether? 5/8
2. 2/6 of the class like football and 1/6 of the class like basketball? What fraction of the class
don’t like either? 3/6
3. 4/10 of the books were handed out in the morning and 3/10 of the books were handed out in
the afternoon. What fraction of the books still needed to be handed out? 3/7
4. Pete and Fred share a pizza. Pete has 2/5 and Fred has 2/5 What fraction of the pizza is left
for Helen? 1/5
5. Steve and Jen are sharing a cake. Jen has 3/8 and Mark has 2/8. How much of the pizza have
they eaten altogether? 5/8
6. 6/15 of the books were handed out in the morning and 4/15 of the books were handed out in
the afternoon. What fraction of the books has been handed out? 10/15
7. 2/7 of the class like football and 3/7 of the class like basketball? A) What fraction of the class
like football and basketball? 5/7 B) What fraction of the class don’t like either? 2/7
8. Pete and Fred share a pizza. Pete has 7/10 and Fred has 1/10 What fraction of the pizza is left
for Helen? 2/10
Day Five
WALT: Find fractions of amounts
10 for 10
1) 12.9 rounded to the nearest whole number =
2) ½ of 12 = 6 so ½ of 120 =
3) Fill in the gaps using your knowledge of doubling and halving:
a) 88, 44, __, 11 b) 100, 50, __ c) 1, 2, 4, __, 16, 32, __ d) 5, 10, __, 40, __
4) There are 439 passengers on a train. 274 get off at Bristol Temple Meads. Another 95
get off at Worle. How many passengers are left on the train by the time it pulls into the
station at Weston-super-Mare?
5) 286 x 8 =
6) Snape asks Harry to collect 5 boxes of beezles. Each box contains 65 beezles. How many
beezles will there be altogether?
7) 27.46 + 12.4 =
8) 1,973 + 78.2 =
9) 15.0 rounded to the nearest 10 =
10) 7 x 7 =
10 for 10- ANSWERS
1) 12.9 rounded to the nearest whole number = 13
2) ½ of 12 = 6 so ½ of 120 = 60
3) Fill in the gaps using your knowledge of doubling and halving:
a) 88, 44, 22, 11 b) 100, 50, 25 c) 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64 d) 5, 10, 20, 40, 80
4) There are 439 passengers on a train. 274 get off at Bristol Temple Meads. Another 95
get off at Worle. How many passengers are left on the train by the time it pulls into the
station at Weston-super-Mare? (439 – 274 = 165 – 95) = 70
5) 286 x 8 = 2,288
6) Snape asks Harry to collect 5 boxes of beezles. Each box contains 65 beezles. How many
beezles will there be altogether? (5 x 65) = 325
7) 27.46 + 12.4 = 39.86
8) 1,973 + 78.2 = 2,051.2
9) 15.0 rounded to the nearest 10 = 20
10) 7 x 7 = 49
5 x 7 =
0 x 2 =
8 x 4 =
7 x 12 =
1 x 5 =
2 x 2 =
10 x 5 =
8 x 9 =
10 x 12 =
3 x 11 =
9 x 6 =
2 x 1 =
11 x 8 =
9 x 10 =
6 x 7 =
9 x 0 =
0 x 0 =
4 x 9 =
6 x 2 =
5 x 8 =
84 ÷ 7 =
0 ÷ 3 =
11 ÷ 11 =
21 ÷ 7 =
77 ÷ 7 =
8 ÷ 8 =
10 ÷ 2 =
20 ÷ 4 =
49 ÷ 7 =
45 ÷ 9 =
5 x 7 = 35
0 x 2 = 0
8 x 4 = 32
7 x 12 = 84
1 x 5 = 5
2 x 2 = 4
10 x 5 = 50
8 x 9 = 72
10 x 12 = 120
3 x 11 = 33
9 x 6 = 54
2 x 1 = 2
11 x 8 = 88
9 x 10 = 90
6 x 7 = 42
9 x 0 = 0
0 x 0 = 0
4 x 9 = 36
6 x 2 = 12
5 x 8 = 40
84 ÷ 7 = 12
0 ÷ 3 = 0
11 ÷ 11 = 1
21 ÷ 7 = 3
77 ÷ 7 = 11
8 ÷ 8 = 1
10 ÷ 2 = 5
20 ÷ 4 = 5
49 ÷ 7 = 7
45 ÷ 9 = 5
To find a fraction of an amount, we divide by the
denominator and times by the numerator
Remember: divide by denominator, times by top
Example: ¼ of 36
(Divide by denominator) 36 ÷ 4 = 9
(Times by top) 9 x 1 = 9
¼ of 36 = 9
Your turn!
Find:
1) ¼ of 16 2) ¾ of 16 3) 1/5 of 15
4) 4/5 of 15 5) 1/3 of 9 6) 2/3 of 18
7) 2/5 of 25 8) ¾ of 44 9) 2/3 of 27
10) 4/10 of 20 11) 7/10 of 50 12) 6/10 of 90
13) 2/7 of 49 14) 2/6 of 36 15) 3/8 of 80
16) 4/9 of 45 17) 6/11 of 88 18) 5/12 of 60
ANSWERS
Find:
1) ¼ of 16 = 4 2) ¾ of 16 = 12 3) 1/5 of 15 = 3
4) 4/5 of 15 = 12 5) 1/3 of 9 = 3 6) 2/3 of 18 = 12
7) 2/5 of 25 = 10 8) ¾ of 44 = 33 9) 2/3 of 27= 18
10) 4/10 of 20 = 8 11) 7/10 of 50 = 35 12) 6/10 of 90 = 54
13) 2/7 of 49= 14 14) 2/6 of 36 = 12 15) 3/8 of 80= 30
16) 4/9 of 45 = 20 17) 6/11 of 88 = 48 18) 5/12 of 60 = 25

Maths T5 W1

  • 1.
    Day One WALT: Readand problem solve using Roman Numerals
  • 2.
    10 for 10 1)2,612 + 1,457 = 2) 5,875 – 2,462 = 3) ½ of 50 = 4) Double 50 = 5) 21 x 6 = 6) 238 rounded to the nearest 10 = 7) 1,708 + 494 = 8) 2,906 – 1,312 = 9) ½ of 1 = 10)1.7 rounded to the nearest whole number =
  • 3.
    10 for 10-ANSWERS 1) 2,612 + 1,457 = 4,069 2) 5,875 – 2,462 = 3,413 3) ½ of 50 = 25 4) Double 50 = 100 5) 21 x 6 = 126 6) 238 rounded to the nearest 10 = 240 7) 1,708 + 494 = 2,202 8) 2,906 – 1,312 = 1,594 9) ½ of 1 = 0.5 or ½ 10)1.7 rounded to the nearest whole number = 2
  • 4.
    12 x 0= 3 x 9 = 2 x 7 = 5 x 10 = 4 x 6 = 1 x 8 = 10 x 3 = 7 x 8 = 1 x 1 = 3 x 4 = 10 x 8 = 0 x 7 = 12 x 4 = 6 x 8 = 5 x 2 = 0 x 10 = 6 x 1 = 9 x 4 = 10 x 11 = 2 x 11 = 36 ÷ 4 = 36 ÷ 6 = 28 ÷ 7 = 10 ÷ 5 = 12 ÷ 3 = 80 ÷ 10 = 44 ÷ 11 = 8 ÷ 1 = 4 ÷ 2 = 56 ÷ 8 =
  • 5.
    12 x 0= 0 3 x 9 = 27 2 x 7 = 14 5 x 10 = 50 4 x 6 = 24 1 x 8 = 8 10 x 3 = 30 7 x 8 = 56 1 x 1 = 1 3 x 4 = 12 10 x 8 = 80 0 x 7 = 0 12 x 4 = 48 6 x 8 = 48 5 x 2 = 10 0 x 10 = 0 6 x 1 = 6 9 x 4 = 36 10 x 11 = 110 2 x 11 = 22 36 ÷ 4 = 9 36 ÷ 6 = 6 28 ÷ 7 = 4 10 ÷ 5 = 2 12 ÷ 3 = 4 80 ÷ 10 = 8 44 ÷ 11 = 4 8 ÷ 1 = 8 4 ÷ 2 = 2 56 ÷ 8 = 7
  • 6.
    Can you rememberthe value of these Roman numerals? I = V = X = L = C = D = M =
  • 8.
    • Roman Numeralsare made up by adding or subtracting numbers like this:- • 11 = 10 + 1 = XI 9 = 10 - 1= IX 40 = 50 – 10 = XL • There are never more than three of the same Roman numeral in a row. • If you need to add more than three of the same number, you subtract from a larger number instead.
  • 9.
    Can you convertthese numbers to Roman Numerals? 17 = 22 = 26 = 29 = 30 = 32 = 35 = 50 = 40 = 44 = 49 = 58 =
  • 10.
    Were you correct? 17=XVII22=XXII 26=XXVI 29=XXIX 30=XXX 32=XXXII 35=XXXV 50=L 40=XL 44=XLIV 49=XLIX 58=LVIII
  • 11.
  • 12.
    Day Two WALT: addand subtract with negative numbers
  • 13.
    10 for 10 1)312 x 5 = 2) Double 35 = 3) 120 rounded to the nearest 100 = 4) 574.8 – 236.7 = 5) 235.9 + 561.6 = 6) ½ of 30 = 7) 234 x 6 = 8) A family are travelling 385 miles by car. So far, they have driven 132 miles. How many more miles do they need to drive to reach their destination? 9) 1,093 rounded to the nearest 1,000 = 10) Double 31 =
  • 14.
    10 for 10-ANSWERS 1) 312 x 5 = 1,560 2) Double 35 = 70 3) 120 rounded to the nearest 100 = 100 4) 574.8 – 236.7 = 338.1 5) 235.9 + 561.6 = 797.5 6) ½ of 30 = 15 7) 234 x 6 = 1,404 8) A family are travelling 385 miles by car. So far, they have driven 132 miles. How many more miles do they need to drive to reach their destination? (385 – 132) = 253 miles 9) 1,093 rounded to the nearest 1,000 = 1,000 10) Double 31 = 62
  • 15.
    12 x 1= 9 x 9 = 10 x 6 = 2 x 3 = 11 x 7 = 3 x 0 = 8 x 5 = 12 x 8 = 6 x 3 = 5 x 5 = 8 x 11 = 0 x 5 = 12 x 5 = 3 x 7 = 10 x 1 = 4 x 11 = 6 x 6 = 11 x 12 = 7 x 4 = 1 x 3 = 24 ÷ 8 = 42 ÷ 7 = 22 ÷ 2 = 21 ÷ 3 = 81 ÷ 9 = 44 ÷ 4 = 35 ÷ 5 = 24 ÷ 6 = 60 ÷ 10 = 27 ÷ 9 =
  • 16.
    12 x 1= 12 9 x 9 = 81 10 x 6 = 60 2 x 3 = 6 11 x 7 = 77 3 x 0 = 0 8 x 5 = 40 12 x 8 = 96 6 x 3 = 18 5 x 5 = 25 8 x 11 = 88 0 x 5 = 0 12 x 5 = 60 3 x 7 = 21 10 x 1 = 10 4 x 11 = 44 6 x 6 = 36 11 x 12 = 132 7 x 4 = 28 1 x 3 = 3 24 ÷ 8 = 3 42 ÷ 7 = 6 22 ÷ 2 = 11 21 ÷ 3 = 7 81 ÷ 9 = 9 44 ÷ 4 = 11 35 ÷ 5 = 7 24 ÷ 6 = 4 60 ÷ 10 = 6 27 ÷ 9 = 3
  • 17.
    Recap….negative numbers Negative numbersgo below 0- they are less than 0. Draw yourself a number line. Put 0 in the middle and fill in the rest of the number line. 0-10 10
  • 18.
    4 – 6= 2 – 3 = 4 – 7 = 8 – 9 = 2 – 4 = 3 – 7 = 5 – 8 = 1 – 7 = 7 – 9 = 5 – 10 = Use your number line to help you solve these addition and subtraction problems -4 + 7 = -1 + 7 = -4 + 2 = -8 + 10 = -2 + 4 = -3 + 10 = -5 + 8 = -1 + 7 = -4 + 12 = -6 + 18 =
  • 19.
    4 – 6= -2 2 – 3 = -1 4 – 7 = -3 8 – 9 = -1 2 – 4 = -2 3 – 7 = -4 5 – 8 = -3 1 – 7 = -6 7 – 9 = -2 5 – 10 = -5 -4 + 7 = 3 -1 + 7 = 6 -4 + 2 = -2 -8 + 10 = 2 -2 + 4 = 2 -3 + 10 = 7 -5 + 8 = 3 -1 + 7 = 6 -4 + 12 = 8 -6 + 18 = 12 Answers
  • 20.
    Day Three WALT: Compareand order numbers
  • 21.
    10 for 10 1)234 + 120 + 351 = 2) 385 x 4 = 3) Double 62 = 4) ½ of 90 = 5) 63.2 rounded to the nearest whole number = 6) Two astronauts are collecting stardust. The first astronaut collects 568 grams. The second astronaut collects 352 grams. How many grams of stardust did they collect altogether? 7) 235 x 7 = 8) ½ of 58 = 9) Double 58 = 10) There are 46 rabbits in a field. Half of them are brown. How many brown rabbits are there in the field?
  • 22.
    10 for 10-ANSWERS 1) 234 + 120 + 351 = 705 2) 385 x 4 = 1,540 3) Double 62 = 124 4) ½ of 90 = 45 5) 63.2 rounded to the nearest whole number = 63 6) Two astronauts are collecting stardust. The first astronaut collects 568 grams. The second astronaut collects 352 grams. How many grams of stardust did they collect altogether? (568 + 352) = 920 grams 7) 235 x 7 = 1,645 8) ½ of 58 = 29 9) Double 58 = 116 10) There are 46 rabbits in a field. Half of them are brown. How many brown rabbits are there in the field? ( ½ of 46) = 23
  • 23.
    3 x 12= 2 x 9 = 10 x 4 = 8 x 0 = 9 x 7 = 8 x 8 = 4 x 1 = 11 x 9 = 6 x 9 = 8 x 2 = 0 x 1 = 4 x 8 = 12 x 7 = 1 x 7 = 10 x 2 = 5 x 9 = 10 x 10 = 9 x 8 = 11 x 3 = 7 x 6 = 72 ÷ 8 = 12 ÷ 4 = 30 ÷ 3 = 66 ÷ 6 = 10 ÷ 10 = 63 ÷ 9 = 110 ÷ 11 = 0 ÷ 5 = 11 ÷ 1 = 40 ÷ 8 =
  • 24.
    3 x 12= 36 2 x 9 = 18 10 x 4 = 40 8 x 0 = 0 9 x 7 = 63 8 x 8 = 64 4 x 1 = 4 11 x 9 = 99 6 x 9 = 54 8 x 2 = 16 0 x 1 = 0 4 x 8 = 32 12 x 7 = 84 1 x 7 = 7 10 x 2 = 20 5 x 9 = 45 10 x 10 = 100 9 x 8 = 72 11 x 3 = 33 7 x 6 = 42 72 ÷ 8 = 9 12 ÷ 4 = 48 30 ÷ 3 = 10 66 ÷ 6 = 11 10 ÷ 10 = 1 63 ÷ 9 = 7 110 ÷ 11 = 10 0 ÷ 5 = 0 11 ÷ 1 = 11 40 ÷ 8 = 5
  • 25.
    Remember: the crocodilealways wants to eat the largest number!
  • 26.
    Compare the followingnumbers using these symbols < > = Example: 44.5 > 44.2 1) 39.6 __ 36.9 2) 104.32 __ 104.32 3) 12.50 __ 12.61 4) 2,712 __ 2,172 5) 32.84 __ 38.24 6) 90.09 __ 90.90 7) 1,784.32 __ 1,748.23 8) 38.72 __ 38.27 __ 38.27
  • 27.
    ANSWERS 1) 39.6 >36.9 2) 104.32 = 104.32 3) 12.50 < 12.61 4) 2,712 > 2,172 5) 32.84 < 38.24 6) 90.09 < 90.90 7) 1,784.32 > 1,748.23 8) 38.72 > 38.27 = 38.27
  • 28.
    Put these numbersin ascending order (smallest to biggest) Start by looking at the value of the first digits in each number and then work your way along 1) 2,712 2,170 1,220 2,770 2,112 2) 120.4 124.0 142 124.4 1,240 3) 13.84 18.43 14.38 13.48 14.83 4) 0.6 0.30 0.36 0.06 0.63
  • 29.
    ANSWERS (Ascending order) 1)2,712 2,170 1,220 2,770 2,112 1,220 2,112 2,170 2,712 2,770 2) 120.4 124.0 142 124.4 1,240 120.4 124.0 124.4 142 1,240 3) 13.84 18.43 14.38 13.48 14.83 13.48 13.84 14.38 14.83 18.43 4) 0.6 0.30 0.36 0.06 0.63 0.06 0.30 0.36 0.6 0.63
  • 30.
    Put these numbersin descending order (biggest to smallest) Start by looking at the value of the first digits in each number and then work your way along 1) 4,232 4,322 2,420 3,430 4,312 2) 680.7 674.8 867 876.4 4,060 3) 35.19 35.91 53.99 59.13 39.51 4) 0.2 2.0 0.22 0.02 2.22
  • 31.
    ANSWERS (Descending order) 1)4,232 4,322 2,420 3,430 4,312 4,322 4,312 4,232 3,430 2,420 2) 680.7 674.8 867 876.4 4,060 4,060 876.4 867 680.7 674.8 3) 35.19 35.91 53.99 59.13 39.51 59.13 53.99 39.51 35.91 35.19 4) 0.2 2.0 0.22 0.02 2.22 2.22 2.0 0.22 0.2 0.02
  • 32.
    Day Four WALT: Addand subtract fractions
  • 33.
    10 for 10 1)½ + ½ = 2) 999 – 540 – 123 = 3) 5,098 + 3,079 = 4) ½ of 22 + ½ of 10 = 5) 291 rounded to the nearest 100 = 6) Double 87 = 7) £9.98 - £5.63 = 8) 412 ballerinas are meant to be performing in a show, but 30 are too nervous to get on stage. 16 more have forgotten to turn up. How many ballerinas end up performing in the show? 9) £12.63 + £3.54 = 10) Jimmy shares his £6.50 pocket money equally with his sister. How much pocket money do they each get?
  • 34.
    10 for 10– ANSWERS 1) ½ + ½ = 2/2 or 1 2) 999 – 540 – 123 = 336 3) 5,098 + 3,079 = 8,177 4) ½ of 22 + ½ of 10 = (11 + 5) 16 5) 291 rounded to the nearest 100 = 300 6) Double 87 = 174 7) £9.98 - £5.63 = £4.35 8) 412 ballerinas are meant to be performing in a show, but 30 are too nervous to get on stage. 16 more have forgotten to turn up. How many ballerinas end up performing in the show? (412 – 30 = 382 – 16) = 366 9) £12.63 + £3.54 = £16.17 10) Jimmy shares his £6.50 pocket money equally with his sister. How much pocket money do they each get? ( ½ of £6.50) = £3.25
  • 35.
    11 x 0= 5 x 4 = 7 x 7 = 1 x 11 = 4 x 2 = 6 x 5 = 12 x 10 = 8 x 3 = 6 x 11 = 9 x 12 = 3 x 5 = 2 x 6 = 5 x 11 = 4 x 4 = 9 x 1 = 7 x 10 = 10 x 9 = 12 x 6 = 4 x 0 = 12 x 2 = 55 ÷ 5 = 12 ÷ 6 = 90 ÷ 9 = 4 ÷ 4 = 100 ÷ 10 = 6 ÷ 3 = 63 ÷ 7 = 4 ÷ 1 = 30 ÷ 10 = 96 ÷ 8 =
  • 36.
    11 x 0= 0 5 x 4 = 20 7 x 7 = 49 1 x 11 = 11 4 x 2 = 8 6 x 5 = 30 12 x 10 = 120 8 x 3 = 24 6 x 11 = 66 9 x 12 = 108 3 x 5 = 15 2 x 6 = 12 5 x 11 = 55 4 x 4 = 16 9 x 1 = 9 7 x 10 = 70 10 x 9 = 90 12 x 6 = 72 4 x 0 = 0 12 x 2 = 24 55 ÷ 5 = 11 12 ÷ 6 = 2 90 ÷ 9 = 10 4 ÷ 4 = 1 100 ÷ 10 = 10 6 ÷ 3 = 2 63 ÷ 7 = 9 4 ÷ 1 = 4 30 ÷ 10 = 3 96 ÷ 8 = 12
  • 37.
    When adding andsubtracting fractions with the same denominator, the denominator always stays the same. Only the numerator changes. For example: 9/12 + 2/12 = 11/12 Your turn! 3/10 + 5/10 = 14/20 – 8/20 = ?/15 + 6/15 = 9/15
  • 38.
    3/10 + 5/10= 8/10 14/20 – 8/20 = 6/20 3/15 + 6/15 = 9/15 ANSWERS
  • 39.
  • 40.
  • 41.
    Extra challenge 1. Steveand Jen are sharing a pizza. Steve has 3/8 and Jen has 2/8. How much of the pizza have they eaten altogether? 2. 2/6 of the class like football and 1/6 of the class like basketball? What fraction of the class don’t like either? 3. 4/10 of the books were handed out in the morning and 3/10 of the books were handed out in the afternoon. What fraction of the books still needed to be handed out? 4. Pete and Fred share a pizza. Pete has 2/5 and Fred has 2/5/What fraction of the pizza is left for Helen? 5. Steve and Jen are sharing a cake. Jen has 3/8 and Mark has 2/8. How much of the pizza have they eaten altogether? 6. 6/15 of the books were handed out in the morning and 4/15 of the books were handed out in the afternoon. What fraction of the books has been handed out? 7. 2/7 of the class like football and 3/7 of the class like basketball? A) What fraction of the class like football and basketball? B) What fraction of the class don’t like either? 8. Pete and Fred share a pizza. Pete has 7/10 and Fred has 1/10 What fraction of the pizza is left for Helen?
  • 42.
    ANSWERS 1. Steve andJen are sharing a pizza. Steve has 3/8 and Jen has 2/8. How much of the pizza have they eaten altogether? 5/8 2. 2/6 of the class like football and 1/6 of the class like basketball? What fraction of the class don’t like either? 3/6 3. 4/10 of the books were handed out in the morning and 3/10 of the books were handed out in the afternoon. What fraction of the books still needed to be handed out? 3/7 4. Pete and Fred share a pizza. Pete has 2/5 and Fred has 2/5 What fraction of the pizza is left for Helen? 1/5 5. Steve and Jen are sharing a cake. Jen has 3/8 and Mark has 2/8. How much of the pizza have they eaten altogether? 5/8 6. 6/15 of the books were handed out in the morning and 4/15 of the books were handed out in the afternoon. What fraction of the books has been handed out? 10/15 7. 2/7 of the class like football and 3/7 of the class like basketball? A) What fraction of the class like football and basketball? 5/7 B) What fraction of the class don’t like either? 2/7 8. Pete and Fred share a pizza. Pete has 7/10 and Fred has 1/10 What fraction of the pizza is left for Helen? 2/10
  • 43.
    Day Five WALT: Findfractions of amounts
  • 44.
    10 for 10 1)12.9 rounded to the nearest whole number = 2) ½ of 12 = 6 so ½ of 120 = 3) Fill in the gaps using your knowledge of doubling and halving: a) 88, 44, __, 11 b) 100, 50, __ c) 1, 2, 4, __, 16, 32, __ d) 5, 10, __, 40, __ 4) There are 439 passengers on a train. 274 get off at Bristol Temple Meads. Another 95 get off at Worle. How many passengers are left on the train by the time it pulls into the station at Weston-super-Mare? 5) 286 x 8 = 6) Snape asks Harry to collect 5 boxes of beezles. Each box contains 65 beezles. How many beezles will there be altogether? 7) 27.46 + 12.4 = 8) 1,973 + 78.2 = 9) 15.0 rounded to the nearest 10 = 10) 7 x 7 =
  • 45.
    10 for 10-ANSWERS 1) 12.9 rounded to the nearest whole number = 13 2) ½ of 12 = 6 so ½ of 120 = 60 3) Fill in the gaps using your knowledge of doubling and halving: a) 88, 44, 22, 11 b) 100, 50, 25 c) 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64 d) 5, 10, 20, 40, 80 4) There are 439 passengers on a train. 274 get off at Bristol Temple Meads. Another 95 get off at Worle. How many passengers are left on the train by the time it pulls into the station at Weston-super-Mare? (439 – 274 = 165 – 95) = 70 5) 286 x 8 = 2,288 6) Snape asks Harry to collect 5 boxes of beezles. Each box contains 65 beezles. How many beezles will there be altogether? (5 x 65) = 325 7) 27.46 + 12.4 = 39.86 8) 1,973 + 78.2 = 2,051.2 9) 15.0 rounded to the nearest 10 = 20 10) 7 x 7 = 49
  • 46.
    5 x 7= 0 x 2 = 8 x 4 = 7 x 12 = 1 x 5 = 2 x 2 = 10 x 5 = 8 x 9 = 10 x 12 = 3 x 11 = 9 x 6 = 2 x 1 = 11 x 8 = 9 x 10 = 6 x 7 = 9 x 0 = 0 x 0 = 4 x 9 = 6 x 2 = 5 x 8 = 84 ÷ 7 = 0 ÷ 3 = 11 ÷ 11 = 21 ÷ 7 = 77 ÷ 7 = 8 ÷ 8 = 10 ÷ 2 = 20 ÷ 4 = 49 ÷ 7 = 45 ÷ 9 =
  • 47.
    5 x 7= 35 0 x 2 = 0 8 x 4 = 32 7 x 12 = 84 1 x 5 = 5 2 x 2 = 4 10 x 5 = 50 8 x 9 = 72 10 x 12 = 120 3 x 11 = 33 9 x 6 = 54 2 x 1 = 2 11 x 8 = 88 9 x 10 = 90 6 x 7 = 42 9 x 0 = 0 0 x 0 = 0 4 x 9 = 36 6 x 2 = 12 5 x 8 = 40 84 ÷ 7 = 12 0 ÷ 3 = 0 11 ÷ 11 = 1 21 ÷ 7 = 3 77 ÷ 7 = 11 8 ÷ 8 = 1 10 ÷ 2 = 5 20 ÷ 4 = 5 49 ÷ 7 = 7 45 ÷ 9 = 5
  • 48.
    To find afraction of an amount, we divide by the denominator and times by the numerator Remember: divide by denominator, times by top Example: ¼ of 36 (Divide by denominator) 36 ÷ 4 = 9 (Times by top) 9 x 1 = 9 ¼ of 36 = 9
  • 49.
    Your turn! Find: 1) ¼of 16 2) ¾ of 16 3) 1/5 of 15 4) 4/5 of 15 5) 1/3 of 9 6) 2/3 of 18 7) 2/5 of 25 8) ¾ of 44 9) 2/3 of 27 10) 4/10 of 20 11) 7/10 of 50 12) 6/10 of 90 13) 2/7 of 49 14) 2/6 of 36 15) 3/8 of 80 16) 4/9 of 45 17) 6/11 of 88 18) 5/12 of 60
  • 50.
    ANSWERS Find: 1) ¼ of16 = 4 2) ¾ of 16 = 12 3) 1/5 of 15 = 3 4) 4/5 of 15 = 12 5) 1/3 of 9 = 3 6) 2/3 of 18 = 12 7) 2/5 of 25 = 10 8) ¾ of 44 = 33 9) 2/3 of 27= 18 10) 4/10 of 20 = 8 11) 7/10 of 50 = 35 12) 6/10 of 90 = 54 13) 2/7 of 49= 14 14) 2/6 of 36 = 12 15) 3/8 of 80= 30 16) 4/9 of 45 = 20 17) 6/11 of 88 = 48 18) 5/12 of 60 = 25