Math Review
• 4th
Grade Review
• Mrs. Andrea
Youngblood
• Fancy Farm
Elementary
See if you can answer the
following math problems!
GOOD LUCK!
$294.38
- 178.52
Find the difference.
$115.86
It took Brad 35 minutes to
wash the windows in his
bedroom. It took him 16
minutes less to wash the dishes.
How long did it take Brad to
was the dishes?
19 minutes
Students are leaving the theater,
starting with row 1. Each row has 20
seats. There are 12 rows, and you
are in row 4.
How many students are in the rows
ahead of you?
How many students are there in all?
3 x 20 = 60
students ahead
12 x 20 = 240
students in all
When you find the product, you are:
a) Adding
b) Multiplying
c) Dividing
d) Subtracting
B) MULTIPLYING
Find the product of this
problem:
87
x 9
783
Krab E. Krabby wanted to measure the length
of a grasshopper. Would he use a ruler or a
yardstick?
The correct answer
is a ruler!
THE END!

Math review