SlideShare a Scribd company logo
Англи хэл 1
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

Индекс: EN101
Кредит: 2
Судлах улирал: 1
Өмнө нь үзсэн байх хичээл: Ерөнхий боловсролын түвшиний англи хэлний мэдлэг
Дараа нь үзэх хичээл: Англи хэл II
Мэргэжил: Мэргэжлийн бус
Зорилго:
Англи хэлний оюутанд анхан шатны түвшинд эхлэн мэндлэх, танилцах, өөрийгөө болон
бусдыг танилцуулах, талархах, уучлал гуйх, санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж лавлах зэрэг
ажил, амьдрал, ахуйн сэдвээр шинэ үг хэллэг сурч, англиар зөв сонсож, ярьж сурах үндсэн
ойлголт, хүүрнэх, асуух, үгүйсгэх өгүүлбэрийн бүтэцийн талаар дүрмийн мэдлэг олгон
өөрийн санаа бодлыг тайлбарлах анхан шатны мэдлэгийг олгоход тус хичээлийн зорилго
оршино.
Зорилт
Мэргэжлийн бус ангийн оюутанд англи хэлний сурах бичгийн хүрээнд ерөнхий
буюу анхан шатны мэдлэг эзэмшүүлэх
Англи хэлний хэрэглээ шаардлага, ач холбогдол бүхий анхан шатны,
хэрэглээний англи хэлийг ашиглах чадвар олгох

8. Сэдвийн дэлгэрэнгүй агуулга: “Англи хэл 1” оюутанд анхан шатны түвшинд эхлэн
мэндлэх, танилцах, өөрийгөө болон бусдыг танилцуулах, талархах, уучлал гуйх, санаа
бодлоо илэрхийлэх, асууж лавлах зэрэг ажил, амьдрал, ахуйн сэдвээр шинэ үг хэллэг сурч,
англиар зөв сонсож, ярьж сурах үндсэн ойлголт, хүүрнэх, асуух, үгүйсгэх өгүүлбэрийн
бүтэцийн талаар дүрмийн мэдлэг олгон өөрийн санаа бодлыг тайлбарлах, мэдлэг, чадвар
эзэмшүүлэнэ.
1. Module 1 (Hi, A friend in need, Home, sweet Home, Like father, Like son)
2. Module 2 (An early bird or a night owl, Birds of a feather, Come rain or shine, Enjoy your
meal)
“Module 1” сэдвээр-англиар мэндлэх, танилцах, танилцуулах, гэрийн хаяг асуух,
хариулах, санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж лавлах зэрэг ажил, амьдрал, ахуйн сэдвээр
шинэ үг хэллэг сурч, цаг агаар болон жилийн дөрвөн улирал, хувцасны нэр төрлийн
талаар англиар зөв сонсож, ярьж сурах хэл яриандаа ганц тоо болон, олон тоог хэрэглэн,
энгийн одоо to be цагхэрэглэж сурах, асуух, үгүйсгэх өгүүлбэрийн үндсэн ойлголтын
дүрмийн мэдлэгийг судална.
“Module 2” сэдвээр- Байшингийн өрөөг хэрхэн нэрлэх хөндлөнгийн хүнээс цаг хэд болж
байгааг асууж, олон янзын хариулт өгөх, энгийн одоо үргэлжилж буй цагийн “so”
холбоосыг хэрэглэх түүнтэй холбоотой шинэ үг хэллэг, энгийн одоо цагийг ямар үед
хэрэглэх асуух, үгүйсгэх хэлбэрт хувиргах гэр бүлийн гишүүдтэй холбоотой шинэ үг
хэллэгийг ашиглан тоологдох ба тоологдохгүй нэр үгийг ашиглан “some, any” үгийг
хэрэглэж сурах, энгийн одоо цагийг ашиглан юунд дуртай, дургүй талаар асууж, хариулж
сурах, спорттой холбоотой үг хэллэгтэй харилцан яриа зохиож цээжлэн ярих, хүний
төрсөн он, сар, өдрийгхэрэглэж асуух талаар санаа бодлоо илэрхийлэх чадварт
суралцана.
9. Бие даалтаар гүйцэтгэх ажил:
1. “Module 1” ийн (People and home) сэдвийн дагуу 200-500 шинэ цээжилж 5-р долоо
хоногт шалгуулна.
2. Module 2 (An early bird or a night owl, Birds of a feather, Come rain or shine, Enjoy your
meal) “About my favorite meal” сэдвээр зохион бичлэг хийж 7-н долоо хоногт шалгуулна.
10. Эзэмшвэл зохих:
1. “Module 1” сэдвээр эзэмшвэл зохих:
Мэдлэг: Англи хэлний ерөнхий мэдлэг болон хүнтэй мэндлэх, танилцах, өөрийгөө болон
бусдыг танилцуулах,талархах, гэрийн хаяг асуух, хариулах, санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж
лавлах зэрэг ажил, амьдрал, ахуйн сэдвээр шинэ үг хэллэг сурч, цаг агаар болон жилийн
дөрвөн улирал, хувцасны нэр төрлийн талаар англиар зөв сонсож, ярьж сураххэл яриандаа
ганц тоо болон олон тоог хэрэглэн, энгийн одоо to be цаг хэрэглэж сурах, асуух, үгүйсгэх
өгүүлбэрийн үндсэн ойлголтын дүрмийн мэдлэгийг хэрэглэх үндсэн мэдлэг эзэмшүүлэх.
Чадвар: Анхан шатны хүнтэй мэндлэх, танилцах, өөрийгөө болон бусдыг
танилцуулах,талархах, гэрийн хаяг асуух, хариулах, санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж лавлах
зэрэг ажил, амьдрал, ахуйн сэдвээр шинэ үг хэллэг сурч, цаг агаар болон жилийн дөрвөн
улирал, хувцасны нэр төрлийн талаар англиар зөв сонсож, ярьж сураххэл яриандаа ганц тоо
болон олон тоог хэрэглэн, энгийн одоо to be цаг хэрэглэж сурах, асуух, үгүйсгэх өгүүлбэрийн
үндсэн ойлголтын дүрмийн мэдлэгийн сэдвийн хүрээнд зохих үгийн санг эзэмшүүлж зөв
уншиж, хэлж, ойлгох чадвар олгоно.
Дадал: Англи хэлний энгийн өгүүлбэрийн хүрээнд санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж лавлах
зэрэг ажил, амьдрал, ахуйн сэдвээр шинэ үг хэллэг сурч, цаг агаар болон жилийн дөрвөн
улирал, хувцасны нэр төрлийн талаар англиар зөв сонсож, ярьж сураххэл яриандаа ганц тоо
болон олон тоог хэрэглэн, энгийн одоо to be цаг хэрэглэж сурах, асуух, үгүйсгэх өгүүлбэрийн
үндсэн ойлголтын дүрмийн мэдлэгийн сэдвийн хүрээнд зохих сонсож ойлгох, унших, бичих,
энгийн сэдвээр харилцан ярих дадал суулгана.
2. “Module1”сэдвээр эзэмшвэл зохих:
3. Мэдлэг: Англи хэлний энгийн хүүрнэх, асуух, үгүйсгэх өгүүлбэрийн ойлголт тэдгээрийг
харилцан ярианд хэрэглэх дүрмийн мэдлэг эзэмшүүлнэ.
Чадвар: Энгийн, одоо үргэлжилж буй цагийг ашиглан оюутны ярих чадварыг хөгжүүлж
зав унших, ярих, ойлгох чадвар олгоно.
4.
Дадал: Энгийн, одоо үргэлжилж буй цагийн асуух үгүйсгэх хэлбэрийг харилцан ярианы
олон сэдвээр дасгал хийж унших, бичих, сонсох дадал суулгана.
11. Агуулга хэрэгжүүлэх арга зүй:
Дээрх агуулга нь дадлагын хичээлийн хэлбэрээр хэрэгжинэ.
Дадлагын хичээлээр мэдлэгээ гүнзгийрүүлэн батжуулах, шинэ үг хэллэг сурах, асуух,
хүүрнэх, үгүйсгэх өгүүлбэр зохиох, харилцан ярилцаж энгийн өгүүлбэрийг ойлгох,
орчуулах, тайлбарлах мэдлэг чадвар эзэмшинэ.
Сургалтын орчин үеийн техник хэрэгсэл магнитофон аудио кассет ашиглан сургалтыг
зохион байгуулана.
12. Үнэлгээний:
Хэлбэр: Бичгийн болон аман шалгалт
Шалгуур үзүүлэлтүүд: Оюутнуудын мэдлэг, чадварыг үнэлэхэд “Англи хэл 1” хичээлийн
агуулгын хүрээ ба агуулгын стандарт заасан үндсэн мэдлэг, чадвар дадлыг хэр зэрэг
эзэмшнийг тодорхойлох дараах нийтлэг шалгуур үзүүлэлтийг хэмжүүр болгоно.
Үүнд:
Явцын тест/20 оноо/
Бие даалт /ангийн ажил/Реферат/30 оноо/ (тодорхой өгөгдсөн сэдвээр болон чөлөөт
сэдвээр бие даах ажил хийж хамгаалах)
Ирцийн дүн /20 оноо/
Улирлийн эцсийн шалгалт /30 оноо/
Аргачлал: Мэдлэг, чадвар, дадлыг үнэлэхэд хичээлийн үндсэн бүтэц, судлах зүйл, нэр томъѐо,
ухагдахуун зэргийг хэр зэрэг эзэмшсэн , бичгийн ажил болон бусад үнэлгээний стандартын
аргуудыг / ангийн ажил, тест, аман болон бичгийн асуулгын г.м / ашиглан шалгана.
13. Ашиглах материал:
Ном сурах бичиг
1. Enterprise 1 book, Virginia Evans-Jenny Dooley, Express Publishing. Enterprise 1
Workbook
2. Enterprise Teacher’s Book. Virginia Evans-Jenny Dooley, Express Publishing.
3. Class Cassettes. Virginia Evans-Jenny Dooley, Express Publishing.
4. 55-устных-тем-по-английскому языку для школьников. М.Ю. Журина. 1996. Москва
издательский дом “дрофа”
5. Англи хэлний зүй. Ж.Оюунцэцэг 2004, Урлах эрдэм.
6. English grammar in Use. Raymond Murphy, 1985-1994, Cambridge press.
7. Mongolian-English dictionary Altangerel.D, 2001, Ulaanbaatar.
Интернет хаяг: www.esgold.net , www.testyourenglish.net , http://eslabout.com
“ Англи хэл 1” хичээлийн дадлагын сэдэвчилсэн төлөвлөгөө

Сэдэв, бүлэг хэсэг

1

Hi: a, an, the verb to be, countries and nationalities,
ordinal/cardinal numbers8 jobs, introducing people
Aliana Series A, Unit 3 Present tense (to be)

Unit1 (pp.6-11)

2
Module-1

Week

A friend in need: the verb have (got), the verb can
ability, polite request
Aliana Series A, Unit 4 The verb have, have got

Unit 2 (pp.1217)
A CD, unit 4

3

Home, sweet Home: there is, there are, this, these,
that/those plurals prepositions of places,
houses/homes furniture
Aliana Series A, Unit 3 There is, there are, this,
these, that/those plurals prepositions of places
Like father, like son: possessive case, possessive
adjectives pronouns, family relationships, free time
activities, letter to pen friends
Aliana Series A, Unit 4 Possessive case, possessive
adjectives
An early bird or a night owl?: Adverbs of
frequency, prepositions of time, daily routines,
telling the time, mouths, pros/cons of jobs, article a
person’s daily routine
Aliana Series A, Unit5 Adverbs of frequency,
prepositions of time
Birds of a feather: question word irregular nouns,
describing animals, colors, sizes, fact about animals

Unit 3 (pp.1823)

Aliana Series A, Unit 4 Question word irregular
nouns

A CD, unit 4

4

Module-2

5

6

Тэмдэглэл

A CD, unit 3

A CD unit 3
Unit 4 (pp.2631)
A CD unit 4
Unit 5 (pp.3439)

A CD, unit 5
Unit 6 (40-45)

Хичээлийн
хэлбэр цаг
Дадлага 6
цаг
Interactive
2 цаг
Дадлага 6
цаг
Interactive
2 цаг
Дадлага 6
цаг
Interactive
2 цаг
Дадлага 6
цаг
Interactive
2 цаг
Дадлага 6
цаг

Interactive
2 цаг
Дадлага 6
цаг
Interactive
2 цаг
7

8

Come rain or shine: Present continuous vs present
simple, weather conditions, post cards to friends
while on holiday
Aliana Series A, Unit5 Present continuous, present
simple
Enjoy your mail: Plurals countable/uncountable,
types of food drink, meals, advertisement for a
restaurant
Aliana Series A, Unit5 Plurals
countable/uncountable

Unit 7 (pp.4853)

Дадлага 6
цаг

A CD, Unit 5

Interactive
2 цаг
Дадлага 6
цаг

Unit 8 (pp.5459)
A CD, Unit 5

Interactive
2 цаг

“Англи хэл 1” хичээлээр оюутны бие даан
гүйцэтгэх ажлын хөтөлбөр
1. Бие даан гүйцэтгэх ажлын сэдэв: “People and Homes”
Судлах улирал 1
Хугацаа 4 долоо хоног
2. Гүйцэтгэх ажлын
Хэлбэр- Enterprise 1 номын 119-121 хуудасны 200-250 шинэ үгийг цээжлэн багшид
шалгуулж асуугдана.
Аргачлал- Enterprise 1 119-121 хуудасны 200-250 шинэ үгтэй танилцаж багшид
асуугдаж хамгаална.
3. Үнэлгээ
Хэлбэр: Шинэ үгийг цээжлэн багшийн заасан хугацаанд асуугдаж шалгуулна.
Шалгуур үзүүлэлтүүд: Шинэ үгийг цээжлэхээс гадна үг тус бүрийн утгыг зөв
орчуулсан байдлыг харгалзан оюутны мэдлэгийг үнэлнэ.
4. Оноо: Бие даалтын ажлыг багш шалгаж 15 оноогоор дүгнэнэ.
5. Тайлбар: Оюутан 4 долоо хоногт бие даалтын ажлаа хуваарийн дагуу багшид
асуугдана.
“Англи хэл 1” хичээлээр оюутны бие даан
гүйцэтгэх ажлын хөтөлбөр

1. Бие даан гүйцэтгэх ажлын сэдэв: “About my favorite meal” сэдвээр зохион бичлэг
хийх
Судлах улирал 1
Хугацаа 7 долоо хоног
2. Гүйцэтгэх ажлын
Хэлбэр-Шинэ үгээ цээжлэн, сэдвийн дагуу зохион бичлэг хийж багшид асуугдаж бие
даалтаа дүгнүүлэнэ.
Аргачлал- Enterprise 1 нрмын ард буй хичээл тус бүрийн шинэ үгтэй
танилцаж олж авсан дүрмийн мэдлэгээ ашиглан зохион бичлэг бичиж
багшид шалгуулна.
3. Үнэлгээ
.
Шалгуур үзүүлэлтүүд: Шинэ үгийг цээжлэхээс гадна үг тус бүрийг алдаагүй зөв тод
дуудах, үг тус бүрийн утгыг зөв илэрхийлсэн байдал, зохион бичлэгийн үгийн сонголт,
дүрмийн мэдлэг зэргийг харгалзан оюутны мэдлэгийг үнэлнэ.
4. Оноо: Бие даалтын ажлыг багш шалгаж 15 оноогоор дүгнэнэ.
5. Тайлбар: Оюутан 7 долоо хоногт бие даалтын ажлаа хуваарийн дагуу багшид
дүгнүүлнэ.
АНГЛИ ХЭЛ II
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

Индекс:EN102
Кредит: 2
Судлах улирал:I
Өмнө нь үзсэн байх хичээл: Англи хэл I
Дараа нь үзэх хичээл: Англи хэл III
Мэргэжил: Мэргэжлийн бус
Зорилго

Англи хэлний оюутанд анхан шатны түвшинд эхлэн мэндлэх, танилцах, өөрийгөө болон
бусдыг танилцуулах, талархах, уучлал гуйх, санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж лавлах зэрэг
ажил, амьдрал, ахуйн сэдвээр шинэ үг хэллэг сурч, англиар зөв сонсож, ярьж сурах үндсэн
ойлголт, хүүрнэх, асуух, үгүйсгэх өгүүлбэрийн бүтэцийн талаар дүрмийн мэдлэг олгон
өөрийн санаа бодлыг тайлбарлах анхан шатны мэдлэгийг олгоход тус хичээлийн зорилго
оршино.
Зорилт
Мэргэжлийн бус ангийн оюутанд англи хэлний сурах бичгийн хүрээнд ерөнхий буюу
анхан шатны мэдлэг эзэмшүүлэх
Англи хэлний хэрэгцээ шаардлага, ач холбогдол бүхий анхан шатны, хэрэглээний
англи хэлийг ашиглах чадвар олгох
Англи хэлний анхан шатны ярианы болон бичгийн,хэлний чадвар эзэмшүүлэх
Ярийны ур чадварыг хөгжүүлэх явцад сонсох, ярих, унших, бичих чадварыг хөгжүүлэх
Хичээлийн явцад олж авсан мэдлэгээ практикт хэрэглэж сурах
Хичээлийн хэлбэр: Дадлага
Ноогдох цаг: 64 цаг, 2 кредит
8. Сэдвийн дэлгэрэнгүй агуулга:
Энэхүү хичээлээр ажлийн өдрийн хувиарь, дэлгүүрээс эд бараа худалдан авах, хөгжмийн
талаар санаа бодлоо солилцох, гэр бүлийн тухай үг хэллэг чөлөөт цагаа хэрхэн өнгөрөөдөг
талаар англиар сонсох, ярих, унших, бичих дадлага түлхүү хийнэ. Англи хэлний харилцааны
хүрээнд хэрэглэгдэх харилцан ярианы дараах сэдвийн дагуу судлана.
Үүнд:
1. Module I (The price of fame, ALL’s well that ends well, See new places, meet new faces)
2. Module II (Time will tell, Dos and don’ts Take a break, Module self- assessment)
“Module I” сэдвээр – англиар санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж лавлах зэрэг ажил, амьдрал,
ахуйн сэпвээр шинэ үг хэллэг сурч, мэргэжлийн нэр шинэ үг хэллэгийг ашиглан хаана
ямар үед хэрэглэх, дэлгүүрт юм худалдан авах түүнтэй холбоотой үг хэллэг, тэмдэг
нэрийн дагуу зэргийг хэрэглэж сурах, санал тавих, барилга байгууламжийн талаар ярьж
сурах хэл зүйн дүрмийн мэдлэгийг судлана.
“Module II “сэдвээр шинэ үг хэллэг, гэр бүлээ танилцуулах, давтамж илэрхийлсэн дайвар
үгийг ашиглан үйлийг давтамжтай хийдэг талаар, жирийн өнгөрсөн цаг, “to be “ –ийн
өнгөрсөн цагийг ашиглан чөлөөт цагаа хэрхэн өнгөрүүлсэн талаар асууж хариулж сурах,
зүг чиглэл заах, хүсэлт тавих, зөвлөгөө өгөх зэргийн мэдлэгийг судлана. Хүний гадаад
төрх, зан байдлын талаарх шинэ үг хэллэг эзэмшиж түүнтэй холбогдуулан асуулт хариулт
зохиох, жирийн төгс цагийн хэрэглээ , however, though and, but холбоосыг ямар
тохиолдолд хэрэглэх, текст орчуулах, баймж үйл үг can, could, should- г ирээдүй цагийг
илэрхийлэх “going to” хэллэгийн асуух, үгүйсгэх хэлбэр, зөвөлгөө өгөх, өөрт юу
тохиолдсон, өөрийн зовиур шаналгааны талаар санаа бодлоо илэрхийлэх чадварт
суралцана.
9. Бие даалтаар гүйцэтгэх ажил:
1. “Present continues, Present Simple, Past Simple,” цагийн хэл зүйн дүрмийг судалан
Реферат бичиж IV 7 хоногт багшид асуугдаж дүгнүүлнэ.
2. Сурах бичигт өгөгдсөн “The boy who saved the Netherlands ”, “Los angles –the city of
Angels” сэдвийг орчуулж бие даан гол утга санааг VII багшид ярьж асуугдаж бие
даалтаа дүгнүүлнэ.
10. Эзэмшвэл зохих:
1. “Module I “ сэдвээр эзэмшвэл зохих
Мэдлэг: Англиар ажил амьдрал, ахуйн сэдвээр санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж
лавлах шинэ үг хэллэг сурч, тэмдэг нэрийн давуу зэрэг , угтвар үг хэрэглэх
дүрмийн болон хүний гадаад төрх, зан байдлын талаарх шинэ үг хэллэг however,
though, and, but, холбоосыг ямар тохиолдолд хэрэглэх can, could, should-г ашиглан
хүнээс зөвшөөрөл авах, зөвшөөрөл өгөх, санал бодлоо илэрхийлэх өгүүлбэрийн
ойлголт, энэ сэдвийн хэллэгийг хэрэглэх дүрмийн мэдлэг эзэмшүүлнэ.
Чадвар: Өдөр тутмын энгийн хэрэглээний харилцан яриаг англиар ойлгох, санаа
бодол, хүний гадаад төрх, зан байдлын талаар асууж хариулах, өвчин болон
анагаахын үг хэллэг, өвдсөн тохиолдолд зөвөлгөө өгөх талаар энгийн яриаг ойлгох,
хэрэглэх, дуудлагын алдаагүй зөв унших чадвар олгоно.
Дадал: Дүрмээр олж авсан мэдлэг чадвараа харилцан ярианд зөв ашиглах дадл
суулгана.
2. “Module II “ сэдвээр эзэмшвэл зохих
Мэдлэг: Англи хэлний энгийн одоо цагийн дүрэм, жирийн өнгөрсөн цаг ерөнхий
мэдлэг болон англи хэлний асуух, хүүрнэх, үгүйсгэх өгүүлбэрийн гэр бүлийн
орчны шинэ үг хэллэг, гэр бүлээ танилцуулах жирийн өнгөрсөн цагийн хүүрнэх,
асуух , хүүрнэх, үгүйсгэх хэлбэрийн дүрмийн мэдлэг эзэмшүүлнэ.
Чадвар: Гэр бүлийнхээ талаар танилцуулах, чөлөөт цаг, хүний сонирхолын,
рестарон, зоогийн газарт, утсаар захиалга өгөх, хүсэлт гаргах, хүний гадаад төрх
байдлын талаар энгийн яриаг англиар ойлгох, өөрийн санааг бусдад зөв
илэрхийлэх чадвар олгоно.
Дадал: Сэдвийн шинэ үг хэллэг, жирийн өнгөрсөн цагийн хэрэглээ үүнтэй
холбоотой дүрмийг ойлгох, унших, бичих, ярих дадал суулгана.
11. Агуулга хэрэгжүүлэх арга зүй:
Дадлагийн хичээлээр оюутан олж авсан дүрмийн мэдлэгээ цаашид
гүнзгийрүүлэн батжуулж, өөрийн санаа бодлоо зөв чөлөөтэй илэрхийлэх мэдлэг
чадвар эзэмшинэ.
Хичээлийг орчин үеийн техник хэрэгсэл магнитофон аудио кассет, кодоскопын
үзүүлэн, LCD Power point ашиглан багшийн удирдлагын дор зохион байгуулна.
12. Үнэлгээний:
Хэлбэр: Бичгийн болон аман шалгалт
Шалгуур үзүүлэлтүүд: Оюутнуудын мэдлэг, чадварыг үнэлэхэд
“Англи хэл I” хичээлийн агуулгын хүрээ ба агуулгын стандартад заасан үндсэн мэдлэг,
чадвар дадлыг хэр зэрэг эзэмшсэнийг тодорхойлох дараах нийтлэг шалгуур
үзүүлэлтийг хэмжүүр болгоно. Үүнд:
Явцын тест /20 оноо/
Бие даалт /ангийн ажил / Реферат/ 30 оноо/ (тодорхой өгөгдсөн сэдвээр болон
чөлөөт сэдвээр бие даах ажил хийж хамгаалах)
Ирцийн дүн /20 оноо/
Улирлын эцсийн шалгалт /30 оноо/
Аргачлал: Мэдлэг, чадвар, дадлыг үнэлэхэд:
Хичээлийн үндсэн бүтэц, судлах зүйл, нэр томъѐо, ухагдахуун зэргийг хэр зэрэг
эзэмшсэн, бичгийн ажил болон бусад үнэлгээний стандартын аргуудыг / ангийн ажил, тест,
аман болон бичгийн асуулгыг г.м/ ашиглан шалгана.
13. Ашиглах материал:
Ном сурах бичиг
1. Enterprise 1 book, Virginia Evans –Jenny Dooley, Express Publishing.Enterprice 1
Workbook.
2. Enterprise Teacher’s Book. Virginia Evans –Jenny Dooley, Express Publishing.
3. Class Cassettes. , Virginia Evans –Jenny Dooley , Express Publishing.
4. 55-устных-тем-по-английскому языку для школьников.М.Ю.Журина .1996.Москва
издательский дом “дрофа”
5. Англи хэлний зүй.Ж.Оюунцэцэг 2004,Урлах эрдэм
6. English grammar in Use. Raymond Murphy,1985-1994,Cambridge press
7. Mongolian-English dictionary Altangerel.D ,2001.Ulaanbaatar
Интернэт хаяг: www.esgold.net
www.testyouenglish.net
http://eslabout.com
“Англи хэлний-I” хичээлийн дадлагын сэдэвчилсэн төлөвлөгөө

Week

Сэдэв, бүлэг хэсэг

The price of fame: Past simple ,asking questions , famous people their
achievements, Diana Spencer (biography)
Aliana Series A, Unit 4 Past simple ,asking questions

3

All’s well that ends well: Past simple, joining sentences prepositions of
movement, feelings and reactions danger a story, culture points
Aliana Series A, Unit 3 Past simple

4
Module -II

Times change: was, were, had, could, prepositions of place,
places/buildings in a town, directions article about place
Aliana Series A, Unit 5 was ,were ,had could, prepositions of place

2
Module -I

1

See new places ,meet new faces:, Comparisons, quite, too, very, much,
towns/cities transport, holidays, article about LA
Aliana Series A, Unit 4 Comparisons
Time will tell: be going to ,will, present continuous (future

Тэмдэглэл

Хичээлийн
хэлбэр цаг

Unit 9
(pp. 62-67)
A CD,
unit 5
Unit 10
(pp. 70-75)
A CD, Unit
4
Unit 11
(pp. 76-81)
A CD Unit3

Дадлага 6
цаг
Interactive 2
цаг
Дадлага 6
цаг
Interactive 2
цаг
Дадлага 6
цаг
Interactive2
цаг
Дадлага 6
цаг
Interactive2
цаг
Дадлага 6

Unit 12
(pp. 82-87)
A CD unit
4
Unit 13
5

6

meaning),future plans ,intensions arrangements ,letters to a friend about
summer plans
Aliana Series A, Unit 4 Be going to, will, present continuous
Dos and Don’ts:
Should/shouldn’t/advice/must(obligation),mustn’t(prohibitions)
environment ,health tips
Aliana Series A, Unit 6 Should/shouldn’t /advice/

(pp. 92-97)

цаг

A CD, Unit
4
Unit 14
(pp.98-103)

Interactive2
цаг
Дадлага 6
цаг

A CD, Unit
3

Interactive

Must (obligations ),mustn’t (obligations)
7

Take a break: Present perfect, holiday/sightseeing, describing a city,
letter to friend tipping in America
Aliana Series A, Unit 4 Present perfect
Module self-assessment : Review lesson

8
Aliana Series A, Review lesson

2 цаг
Unit 15
(pp. 104109)
A CD,
Unit 4
Unit 15
(pp. 114115)
A CD

Дадлага 6
цаг
Interactive2
цаг
Дадлага 6
цаг
Interactive 2
цаг

“Англи хэл II” хичээлээр оюутны бие даан
гүйцэтгэх ажлын хөтөлбөр
1. Бие даан гүйцэтгэх ажлын сэдэв: “Present continues, Present Simple, Past simple,
Going to”
Судлах зүйл II
Хугацаа IV – долоо хоног
2. Гүйцэтгэх ажлын
Хэлбэр- Хэлзүйн цагуудын дүрмийг судалж реферат хийн багшид асуугдаж
хамгаална.
Аргачлал-“Enterprise 1 “ номын хүрээнд “ Present continues, Present Simple, Past
Simple, Going to” хэлзүйн цагуудын дүрмийн мэдлэгийг реферат хийн багшид
асуугдаж хамгаална.
3. Үнэлгээний
Хэлбэр: Реферат хийн хамгаална.
Шалгуур үзүүлэлтүүд: Үйл үгийн цагуудын утгыг зөв илэрхийлсэн байдлыг
харгалзан оюутны мэдлэгийг үнэлнэ.
4. Оноо: Бие даалтын ажлыг багш шалгаж 15 оноогоор дүгнэнэ.
5. Тайлбар: Оюутан заагдсан IV долоо хоногт бие даалтын ажилаа хувиарийн дагуу
багшид шалгуулж асуугдаж хамгаална.
“Англи хэл- II” хичээлээр оюутны бие даан
гүйцэтгэх ажлын хөтөлбөр
1. Бие даан гүйцэтгэх ажлын сэдэв: “The boy who saved the Netherlands”, “Los Anglesthe city of Angles”
Судлах улирал II
Хугацаа VII долоо хоног
2. Гүйцэтгэх ажлын
Хэлбэр- дээрх хоѐр бичвэрийг уншиж судлаад багшид асуугдаж хамгаална.
Аргачлал- Enterprise- 1 номын “The boy who saved the Netherlands”, Los Angles- the city
of Angles” хоѐр сэдвийг уншиж судлаад багшид гол санааг өөрийн үгээр ярьж
хамгаална.
3. Үнэлгээний
Хэлбэр: Текстийг уншиж гол санааг өөрийн үгээр ярьж хамгаална.
Шалгуур үзүүлэлтүүд: Өгөдсөн эх бичвэрийг уншиж ойлгон гол санааг цэгцтэй
илэрхийлсэн байдлыг харгалзан оюутны мэдлэгийг үнэлнэ.
4. Оноо: Бие даалтын ажлыг багш шалгаж 15-н оноогоор дүгнэнэ.
5. Тайлбар: Оюутан заагдсан VII долоо хоногт бие даалтын ажлаа хуваарийн дагуу
багшид асуугдаж хамгаална.

More Related Content

What's hot

ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх институт
 
Angli xelnii xamgiin_tugeemel_xelc_ugs_idioms
Angli xelnii xamgiin_tugeemel_xelc_ugs_idiomsAngli xelnii xamgiin_tugeemel_xelc_ugs_idioms
Angli xelnii xamgiin_tugeemel_xelc_ugs_idiomsMunkh Orgil
 
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлurangua85
 
ажлын тайлан
ажлын тайланажлын тайлан
ажлын тайланneegii
 
сургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэсургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэChimeg Tsetseg
 
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүнХүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
SGS
 
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих ньБагш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь
Сэтгэмж Цогцолбор Сургууль
 
эр ,эм үг
эр ,эм үгэр ,эм үг
эр ,эм үгdariimaa87
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөрtsewegmed
 
өсвөр насны онцлог
өсвөр насны онцлогөсвөр насны онцлог
өсвөр насны онцлог
mngntsetseg_bsndorj2014
 
хонхны баяр
хонхны баярхонхны баяр
хонхны баяр
Erdenejargal Narantuya
 
нэгж хичээлийн хөтөлбөр отгоо
нэгж  хичээлийн  хөтөлбөр  отгоонэгж  хичээлийн  хөтөлбөр  отгоо
нэгж хичээлийн хөтөлбөр отгооbilig_01
 
насны үечлэл
насны үечлэлнасны үечлэл
насны үечлэлNaranjargal_Z
 
сургалтын үнэлгээ соло
сургалтын үнэлгээ солосургалтын үнэлгээ соло
сургалтын үнэлгээ солоOyuhai1127
 
Монгол хэлний үгийн сангийн судалгааны тухай
Монгол хэлний үгийн сангийн судалгааны тухайМонгол хэлний үгийн сангийн судалгааны тухай
Монгол хэлний үгийн сангийн судалгааны тухай
National University Of Mongolia
 
темпрамент зан төлөв Copy
темпрамент зан төлөв   Copyтемпрамент зан төлөв   Copy
темпрамент зан төлөв CopySiner AG
 
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө chemistry teacher
 
Дээд мэдрэл
Дээд мэдрэлДээд мэдрэл
Дээд мэдрэл
night owl
 

What's hot (20)

Leg8
Leg8Leg8
Leg8
 
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
 
Angli xelnii xamgiin_tugeemel_xelc_ugs_idioms
Angli xelnii xamgiin_tugeemel_xelc_ugs_idiomsAngli xelnii xamgiin_tugeemel_xelc_ugs_idioms
Angli xelnii xamgiin_tugeemel_xelc_ugs_idioms
 
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
 
ажлын тайлан
ажлын тайланажлын тайлан
ажлын тайлан
 
сургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэсургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэ
 
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүнХүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
 
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих ньБагш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь
 
эр ,эм үг
эр ,эм үгэр ,эм үг
эр ,эм үг
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
 
өсвөр насны онцлог
өсвөр насны онцлогөсвөр насны онцлог
өсвөр насны онцлог
 
хонхны баяр
хонхны баярхонхны баяр
хонхны баяр
 
нэгж хичээлийн хөтөлбөр отгоо
нэгж  хичээлийн  хөтөлбөр  отгоонэгж  хичээлийн  хөтөлбөр  отгоо
нэгж хичээлийн хөтөлбөр отгоо
 
насны үечлэл
насны үечлэлнасны үечлэл
насны үечлэл
 
сургалтын үнэлгээ соло
сургалтын үнэлгээ солосургалтын үнэлгээ соло
сургалтын үнэлгээ соло
 
Монгол хэлний үгийн сангийн судалгааны тухай
Монгол хэлний үгийн сангийн судалгааны тухайМонгол хэлний үгийн сангийн судалгааны тухай
Монгол хэлний үгийн сангийн судалгааны тухай
 
темпрамент зан төлөв Copy
темпрамент зан төлөв   Copyтемпрамент зан төлөв   Copy
темпрамент зан төлөв Copy
 
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
 
Leg9
Leg9Leg9
Leg9
 
Дээд мэдрэл
Дээд мэдрэлДээд мэдрэл
Дээд мэдрэл
 

Viewers also liked

англи хэлний сургалтын онцлог
англи хэлний сургалтын онцлогангли хэлний сургалтын онцлог
англи хэлний сургалтын онцлогtungalag
 
англи хэлний өргөн хэрэглээний өгүүлбэрүүд
англи хэлний өргөн хэрэглээний өгүүлбэрүүдангли хэлний өргөн хэрэглээний өгүүлбэрүүд
англи хэлний өргөн хэрэглээний өгүүлбэрүүд
Munguuzb
 
англи хэл 5 р анги after school activity ch sarantuya
англи хэл 5 р анги after school  activity ch sarantuyaангли хэл 5 р анги after school  activity ch sarantuya
англи хэл 5 р анги after school activity ch sarantuyasarantuya choimzon
 
цахим тест
цахим тестцахим тест
цахим тестBurneeB
 
9 r angi english tsahim hicheel unur-erdene
9 r angi english tsahim hicheel unur-erdene9 r angi english tsahim hicheel unur-erdene
9 r angi english tsahim hicheel unur-erdenesaixana
 
9 р ангийн жишиг даалгавар
9 р ангийн жишиг даалгавар9 р ангийн жишиг даалгавар
9 р ангийн жишиг даалгавар
Delger Nasan
 
Bagsh nart surgalt 2014 - 2015
Bagsh nart surgalt 2014 - 2015Bagsh nart surgalt 2014 - 2015
Bagsh nart surgalt 2014 - 2015
Puntsag Dolgor
 
нэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөрнэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөрTsoomoo Myagmar
 
англи хэл I,ii
англи хэл I,iiангли хэл I,ii
англи хэл I,iiSolongo Erdene
 
U11 Too Enough
U11 Too EnoughU11 Too Enough
U11 Too Enough
Bayarmaa GBayarmaa
 
багш нарт зориулсан гарын авлага
багш нарт зориулсан гарын авлагабагш нарт зориулсан гарын авлага
багш нарт зориулсан гарын авлагаChemka
 
ерөнхий англи хэл сэдэвчилсэн төлөвлөгөө
ерөнхий англи хэл сэдэвчилсэн төлөвлөгөөерөнхий англи хэл сэдэвчилсэн төлөвлөгөө
ерөнхий англи хэл сэдэвчилсэн төлөвлөгөөolzkhuu
 
Adventure sport
Adventure sportAdventure sport
Adventure sportNaraa-77
 
англи хэлийг маш хурдан сурах нууц арга
англи хэлийг маш хурдан сурах нууц аргаангли хэлийг маш хурдан сурах нууц арга
англи хэлийг маш хурдан сурах нууц аргаOyunaa Oyuk
 
англи хэлний авиа зүйн бүх дүрэм
англи хэлний авиа зүйн бүх дүрэмангли хэлний авиа зүйн бүх дүрэм
англи хэлний авиа зүйн бүх дүрэмtsoogii25
 
Social media
Social media Social media
Social media
Cansu Demirtaş
 
อุปกรณ์คอมพิวเตอร์
อุปกรณ์คอมพิวเตอร์อุปกรณ์คอมพิวเตอร์
อุปกรณ์คอมพิวเตอร์Aphisek Zilch
 
Rol del Docente
Rol del DocenteRol del Docente
Rol del Docente
maria sanabria garcia
 

Viewers also liked (20)

англи хэлний сургалтын онцлог
англи хэлний сургалтын онцлогангли хэлний сургалтын онцлог
англи хэлний сургалтын онцлог
 
англи хэлний өргөн хэрэглээний өгүүлбэрүүд
англи хэлний өргөн хэрэглээний өгүүлбэрүүдангли хэлний өргөн хэрэглээний өгүүлбэрүүд
англи хэлний өргөн хэрэглээний өгүүлбэрүүд
 
англи хэл 5 р анги after school activity ch sarantuya
англи хэл 5 р анги after school  activity ch sarantuyaангли хэл 5 р анги after school  activity ch sarantuya
англи хэл 5 р анги after school activity ch sarantuya
 
цахим тест
цахим тестцахим тест
цахим тест
 
9 r angi english tsahim hicheel unur-erdene
9 r angi english tsahim hicheel unur-erdene9 r angi english tsahim hicheel unur-erdene
9 r angi english tsahim hicheel unur-erdene
 
9 р ангийн жишиг даалгавар
9 р ангийн жишиг даалгавар9 р ангийн жишиг даалгавар
9 р ангийн жишиг даалгавар
 
Tailan 1
Tailan 1Tailan 1
Tailan 1
 
Bagsh nart surgalt 2014 - 2015
Bagsh nart surgalt 2014 - 2015Bagsh nart surgalt 2014 - 2015
Bagsh nart surgalt 2014 - 2015
 
нэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөрнэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөр
 
англи хэл I,ii
англи хэл I,iiангли хэл I,ii
англи хэл I,ii
 
U4 Adverb
U4 AdverbU4 Adverb
U4 Adverb
 
U11 Too Enough
U11 Too EnoughU11 Too Enough
U11 Too Enough
 
багш нарт зориулсан гарын авлага
багш нарт зориулсан гарын авлагабагш нарт зориулсан гарын авлага
багш нарт зориулсан гарын авлага
 
ерөнхий англи хэл сэдэвчилсэн төлөвлөгөө
ерөнхий англи хэл сэдэвчилсэн төлөвлөгөөерөнхий англи хэл сэдэвчилсэн төлөвлөгөө
ерөнхий англи хэл сэдэвчилсэн төлөвлөгөө
 
Adventure sport
Adventure sportAdventure sport
Adventure sport
 
англи хэлийг маш хурдан сурах нууц арга
англи хэлийг маш хурдан сурах нууц аргаангли хэлийг маш хурдан сурах нууц арга
англи хэлийг маш хурдан сурах нууц арга
 
англи хэлний авиа зүйн бүх дүрэм
англи хэлний авиа зүйн бүх дүрэмангли хэлний авиа зүйн бүх дүрэм
англи хэлний авиа зүйн бүх дүрэм
 
Social media
Social media Social media
Social media
 
อุปกรณ์คอมพิวเตอร์
อุปกรณ์คอมพิวเตอร์อุปกรณ์คอมพิวเตอร์
อุปกรณ์คอมพิวเตอร์
 
Rol del Docente
Rol del DocenteRol del Docente
Rol del Docente
 

Similar to ерөнхий англи хэл I, ii хөтөлбөр

хэл зүй Vii хөтөлбөр
хэл зүй Vii хөтөлбөрхэл зүй Vii хөтөлбөр
хэл зүй Vii хөтөлбөрolzkhuu
 
хэл зүй Vii
хэл зүй Viiхэл зүй Vii
хэл зүй Viisrltuya
 
хичээлийн төлөвлөгөө рийл
хичээлийн төлөвлөгөө рийлхичээлийн төлөвлөгөө рийл
хичээлийн төлөвлөгөө рийл
Tsuntsaga Ch
 
Xэл зүй vii стандарт
Xэл зүй vii  стандартXэл зүй vii  стандарт
Xэл зүй vii стандартolzkhuu
 
Солонгос хэл 3 хичээлийн тодорхойлолт
Солонгос хэл 3 хичээлийн тодорхойлолтСолонгос хэл 3 хичээлийн тодорхойлолт
Солонгос хэл 3 хичээлийн тодорхойлолтOyunnabagsh
 
хоцрогдол багасгах арга
хоцрогдол багасгах аргахоцрогдол багасгах арга
хоцрогдол багасгах арга
Otgonzaya Maagshin
 
A03 - Теле хичээлийн хуваарь | Боловсролын хүрээлэн - 2020.02.03 - 02.14 хоор...
A03 - Теле хичээлийн хуваарь | Боловсролын хүрээлэн - 2020.02.03 - 02.14 хоор...A03 - Теле хичээлийн хуваарь | Боловсролын хүрээлэн - 2020.02.03 - 02.14 хоор...
A03 - Теле хичээлийн хуваарь | Боловсролын хүрээлэн - 2020.02.03 - 02.14 хоор...
Бямбаа Авирмэд
 
Essential english for students
Essential english for studentsEssential english for students
Essential english for studentskokoko_1212
 
зөвлөгөө2
зөвлөгөө2зөвлөгөө2
зөвлөгөө2tsemaa
 
зөвлөгөө2
зөвлөгөө2зөвлөгөө2
зөвлөгөө2tsemaa
 
Business english standard
Business english standardBusiness english standard
Business english standardsrltuya
 
унших бичих чадвар Hutulbur
унших бичих чадвар Hutulburунших бичих чадвар Hutulbur
унших бичих чадвар HutulburBattsetseg Ganbat
 

Similar to ерөнхий англи хэл I, ii хөтөлбөр (20)

хэл зүй Vii хөтөлбөр
хэл зүй Vii хөтөлбөрхэл зүй Vii хөтөлбөр
хэл зүй Vii хөтөлбөр
 
хэл зүй Vii
хэл зүй Viiхэл зүй Vii
хэл зүй Vii
 
хичээлийн төлөвлөгөө рийл
хичээлийн төлөвлөгөө рийлхичээлийн төлөвлөгөө рийл
хичээлийн төлөвлөгөө рийл
 
Xэл зүй vii стандарт
Xэл зүй vii  стандартXэл зүй vii  стандарт
Xэл зүй vii стандарт
 
Солонгос хэл 3 хичээлийн тодорхойлолт
Солонгос хэл 3 хичээлийн тодорхойлолтСолонгос хэл 3 хичээлийн тодорхойлолт
Солонгос хэл 3 хичээлийн тодорхойлолт
 
хоцрогдол багасгах арга
хоцрогдол багасгах аргахоцрогдол багасгах арга
хоцрогдол багасгах арга
 
Cx1 suv2
Cx1 suv2Cx1 suv2
Cx1 suv2
 
Cx1
Cx1Cx1
Cx1
 
Tsahim nom
Tsahim nomTsahim nom
Tsahim nom
 
A03 - Теле хичээлийн хуваарь | Боловсролын хүрээлэн - 2020.02.03 - 02.14 хоор...
A03 - Теле хичээлийн хуваарь | Боловсролын хүрээлэн - 2020.02.03 - 02.14 хоор...A03 - Теле хичээлийн хуваарь | Боловсролын хүрээлэн - 2020.02.03 - 02.14 хоор...
A03 - Теле хичээлийн хуваарь | Боловсролын хүрээлэн - 2020.02.03 - 02.14 хоор...
 
үг цээжлэх зөвлөгөө
үг цээжлэх зөвлөгөөүг цээжлэх зөвлөгөө
үг цээжлэх зөвлөгөө
 
Cx1 t.z2
Cx1 t.z2Cx1 t.z2
Cx1 t.z2
 
Essential english for students
Essential english for studentsEssential english for students
Essential english for students
 
Oko
OkoOko
Oko
 
Oko
OkoOko
Oko
 
зөвлөгөө2
зөвлөгөө2зөвлөгөө2
зөвлөгөө2
 
зөвлөгөө2
зөвлөгөө2зөвлөгөө2
зөвлөгөө2
 
Business english standard
Business english standardBusiness english standard
Business english standard
 
Business english standard
Business english standardBusiness english standard
Business english standard
 
унших бичих чадвар Hutulbur
унших бичих чадвар Hutulburунших бичих чадвар Hutulbur
унших бичих чадвар Hutulbur
 

ерөнхий англи хэл I, ii хөтөлбөр

  • 1. Англи хэл 1 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Индекс: EN101 Кредит: 2 Судлах улирал: 1 Өмнө нь үзсэн байх хичээл: Ерөнхий боловсролын түвшиний англи хэлний мэдлэг Дараа нь үзэх хичээл: Англи хэл II Мэргэжил: Мэргэжлийн бус Зорилго: Англи хэлний оюутанд анхан шатны түвшинд эхлэн мэндлэх, танилцах, өөрийгөө болон бусдыг танилцуулах, талархах, уучлал гуйх, санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж лавлах зэрэг ажил, амьдрал, ахуйн сэдвээр шинэ үг хэллэг сурч, англиар зөв сонсож, ярьж сурах үндсэн ойлголт, хүүрнэх, асуух, үгүйсгэх өгүүлбэрийн бүтэцийн талаар дүрмийн мэдлэг олгон өөрийн санаа бодлыг тайлбарлах анхан шатны мэдлэгийг олгоход тус хичээлийн зорилго оршино. Зорилт Мэргэжлийн бус ангийн оюутанд англи хэлний сурах бичгийн хүрээнд ерөнхий буюу анхан шатны мэдлэг эзэмшүүлэх Англи хэлний хэрэглээ шаардлага, ач холбогдол бүхий анхан шатны, хэрэглээний англи хэлийг ашиглах чадвар олгох 8. Сэдвийн дэлгэрэнгүй агуулга: “Англи хэл 1” оюутанд анхан шатны түвшинд эхлэн мэндлэх, танилцах, өөрийгөө болон бусдыг танилцуулах, талархах, уучлал гуйх, санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж лавлах зэрэг ажил, амьдрал, ахуйн сэдвээр шинэ үг хэллэг сурч, англиар зөв сонсож, ярьж сурах үндсэн ойлголт, хүүрнэх, асуух, үгүйсгэх өгүүлбэрийн бүтэцийн талаар дүрмийн мэдлэг олгон өөрийн санаа бодлыг тайлбарлах, мэдлэг, чадвар эзэмшүүлэнэ. 1. Module 1 (Hi, A friend in need, Home, sweet Home, Like father, Like son) 2. Module 2 (An early bird or a night owl, Birds of a feather, Come rain or shine, Enjoy your meal) “Module 1” сэдвээр-англиар мэндлэх, танилцах, танилцуулах, гэрийн хаяг асуух, хариулах, санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж лавлах зэрэг ажил, амьдрал, ахуйн сэдвээр шинэ үг хэллэг сурч, цаг агаар болон жилийн дөрвөн улирал, хувцасны нэр төрлийн талаар англиар зөв сонсож, ярьж сурах хэл яриандаа ганц тоо болон, олон тоог хэрэглэн, энгийн одоо to be цагхэрэглэж сурах, асуух, үгүйсгэх өгүүлбэрийн үндсэн ойлголтын дүрмийн мэдлэгийг судална. “Module 2” сэдвээр- Байшингийн өрөөг хэрхэн нэрлэх хөндлөнгийн хүнээс цаг хэд болж байгааг асууж, олон янзын хариулт өгөх, энгийн одоо үргэлжилж буй цагийн “so” холбоосыг хэрэглэх түүнтэй холбоотой шинэ үг хэллэг, энгийн одоо цагийг ямар үед хэрэглэх асуух, үгүйсгэх хэлбэрт хувиргах гэр бүлийн гишүүдтэй холбоотой шинэ үг хэллэгийг ашиглан тоологдох ба тоологдохгүй нэр үгийг ашиглан “some, any” үгийг хэрэглэж сурах, энгийн одоо цагийг ашиглан юунд дуртай, дургүй талаар асууж, хариулж сурах, спорттой холбоотой үг хэллэгтэй харилцан яриа зохиож цээжлэн ярих, хүний төрсөн он, сар, өдрийгхэрэглэж асуух талаар санаа бодлоо илэрхийлэх чадварт суралцана.
  • 2. 9. Бие даалтаар гүйцэтгэх ажил: 1. “Module 1” ийн (People and home) сэдвийн дагуу 200-500 шинэ цээжилж 5-р долоо хоногт шалгуулна. 2. Module 2 (An early bird or a night owl, Birds of a feather, Come rain or shine, Enjoy your meal) “About my favorite meal” сэдвээр зохион бичлэг хийж 7-н долоо хоногт шалгуулна. 10. Эзэмшвэл зохих: 1. “Module 1” сэдвээр эзэмшвэл зохих: Мэдлэг: Англи хэлний ерөнхий мэдлэг болон хүнтэй мэндлэх, танилцах, өөрийгөө болон бусдыг танилцуулах,талархах, гэрийн хаяг асуух, хариулах, санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж лавлах зэрэг ажил, амьдрал, ахуйн сэдвээр шинэ үг хэллэг сурч, цаг агаар болон жилийн дөрвөн улирал, хувцасны нэр төрлийн талаар англиар зөв сонсож, ярьж сураххэл яриандаа ганц тоо болон олон тоог хэрэглэн, энгийн одоо to be цаг хэрэглэж сурах, асуух, үгүйсгэх өгүүлбэрийн үндсэн ойлголтын дүрмийн мэдлэгийг хэрэглэх үндсэн мэдлэг эзэмшүүлэх. Чадвар: Анхан шатны хүнтэй мэндлэх, танилцах, өөрийгөө болон бусдыг танилцуулах,талархах, гэрийн хаяг асуух, хариулах, санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж лавлах зэрэг ажил, амьдрал, ахуйн сэдвээр шинэ үг хэллэг сурч, цаг агаар болон жилийн дөрвөн улирал, хувцасны нэр төрлийн талаар англиар зөв сонсож, ярьж сураххэл яриандаа ганц тоо болон олон тоог хэрэглэн, энгийн одоо to be цаг хэрэглэж сурах, асуух, үгүйсгэх өгүүлбэрийн үндсэн ойлголтын дүрмийн мэдлэгийн сэдвийн хүрээнд зохих үгийн санг эзэмшүүлж зөв уншиж, хэлж, ойлгох чадвар олгоно. Дадал: Англи хэлний энгийн өгүүлбэрийн хүрээнд санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж лавлах зэрэг ажил, амьдрал, ахуйн сэдвээр шинэ үг хэллэг сурч, цаг агаар болон жилийн дөрвөн улирал, хувцасны нэр төрлийн талаар англиар зөв сонсож, ярьж сураххэл яриандаа ганц тоо болон олон тоог хэрэглэн, энгийн одоо to be цаг хэрэглэж сурах, асуух, үгүйсгэх өгүүлбэрийн үндсэн ойлголтын дүрмийн мэдлэгийн сэдвийн хүрээнд зохих сонсож ойлгох, унших, бичих, энгийн сэдвээр харилцан ярих дадал суулгана. 2. “Module1”сэдвээр эзэмшвэл зохих: 3. Мэдлэг: Англи хэлний энгийн хүүрнэх, асуух, үгүйсгэх өгүүлбэрийн ойлголт тэдгээрийг харилцан ярианд хэрэглэх дүрмийн мэдлэг эзэмшүүлнэ. Чадвар: Энгийн, одоо үргэлжилж буй цагийг ашиглан оюутны ярих чадварыг хөгжүүлж зав унших, ярих, ойлгох чадвар олгоно. 4. Дадал: Энгийн, одоо үргэлжилж буй цагийн асуух үгүйсгэх хэлбэрийг харилцан ярианы олон сэдвээр дасгал хийж унших, бичих, сонсох дадал суулгана. 11. Агуулга хэрэгжүүлэх арга зүй: Дээрх агуулга нь дадлагын хичээлийн хэлбэрээр хэрэгжинэ. Дадлагын хичээлээр мэдлэгээ гүнзгийрүүлэн батжуулах, шинэ үг хэллэг сурах, асуух, хүүрнэх, үгүйсгэх өгүүлбэр зохиох, харилцан ярилцаж энгийн өгүүлбэрийг ойлгох, орчуулах, тайлбарлах мэдлэг чадвар эзэмшинэ. Сургалтын орчин үеийн техник хэрэгсэл магнитофон аудио кассет ашиглан сургалтыг зохион байгуулана. 12. Үнэлгээний: Хэлбэр: Бичгийн болон аман шалгалт Шалгуур үзүүлэлтүүд: Оюутнуудын мэдлэг, чадварыг үнэлэхэд “Англи хэл 1” хичээлийн агуулгын хүрээ ба агуулгын стандарт заасан үндсэн мэдлэг, чадвар дадлыг хэр зэрэг эзэмшнийг тодорхойлох дараах нийтлэг шалгуур үзүүлэлтийг хэмжүүр болгоно. Үүнд: Явцын тест/20 оноо/ Бие даалт /ангийн ажил/Реферат/30 оноо/ (тодорхой өгөгдсөн сэдвээр болон чөлөөт сэдвээр бие даах ажил хийж хамгаалах) Ирцийн дүн /20 оноо/
  • 3. Улирлийн эцсийн шалгалт /30 оноо/ Аргачлал: Мэдлэг, чадвар, дадлыг үнэлэхэд хичээлийн үндсэн бүтэц, судлах зүйл, нэр томъѐо, ухагдахуун зэргийг хэр зэрэг эзэмшсэн , бичгийн ажил болон бусад үнэлгээний стандартын аргуудыг / ангийн ажил, тест, аман болон бичгийн асуулгын г.м / ашиглан шалгана. 13. Ашиглах материал: Ном сурах бичиг 1. Enterprise 1 book, Virginia Evans-Jenny Dooley, Express Publishing. Enterprise 1 Workbook 2. Enterprise Teacher’s Book. Virginia Evans-Jenny Dooley, Express Publishing. 3. Class Cassettes. Virginia Evans-Jenny Dooley, Express Publishing. 4. 55-устных-тем-по-английскому языку для школьников. М.Ю. Журина. 1996. Москва издательский дом “дрофа” 5. Англи хэлний зүй. Ж.Оюунцэцэг 2004, Урлах эрдэм. 6. English grammar in Use. Raymond Murphy, 1985-1994, Cambridge press. 7. Mongolian-English dictionary Altangerel.D, 2001, Ulaanbaatar. Интернет хаяг: www.esgold.net , www.testyourenglish.net , http://eslabout.com “ Англи хэл 1” хичээлийн дадлагын сэдэвчилсэн төлөвлөгөө Сэдэв, бүлэг хэсэг 1 Hi: a, an, the verb to be, countries and nationalities, ordinal/cardinal numbers8 jobs, introducing people Aliana Series A, Unit 3 Present tense (to be) Unit1 (pp.6-11) 2 Module-1 Week A friend in need: the verb have (got), the verb can ability, polite request Aliana Series A, Unit 4 The verb have, have got Unit 2 (pp.1217) A CD, unit 4 3 Home, sweet Home: there is, there are, this, these, that/those plurals prepositions of places, houses/homes furniture Aliana Series A, Unit 3 There is, there are, this, these, that/those plurals prepositions of places Like father, like son: possessive case, possessive adjectives pronouns, family relationships, free time activities, letter to pen friends Aliana Series A, Unit 4 Possessive case, possessive adjectives An early bird or a night owl?: Adverbs of frequency, prepositions of time, daily routines, telling the time, mouths, pros/cons of jobs, article a person’s daily routine Aliana Series A, Unit5 Adverbs of frequency, prepositions of time Birds of a feather: question word irregular nouns, describing animals, colors, sizes, fact about animals Unit 3 (pp.1823) Aliana Series A, Unit 4 Question word irregular nouns A CD, unit 4 4 Module-2 5 6 Тэмдэглэл A CD, unit 3 A CD unit 3 Unit 4 (pp.2631) A CD unit 4 Unit 5 (pp.3439) A CD, unit 5 Unit 6 (40-45) Хичээлийн хэлбэр цаг Дадлага 6 цаг Interactive 2 цаг Дадлага 6 цаг Interactive 2 цаг Дадлага 6 цаг Interactive 2 цаг Дадлага 6 цаг Interactive 2 цаг Дадлага 6 цаг Interactive 2 цаг Дадлага 6 цаг Interactive 2 цаг
  • 4. 7 8 Come rain or shine: Present continuous vs present simple, weather conditions, post cards to friends while on holiday Aliana Series A, Unit5 Present continuous, present simple Enjoy your mail: Plurals countable/uncountable, types of food drink, meals, advertisement for a restaurant Aliana Series A, Unit5 Plurals countable/uncountable Unit 7 (pp.4853) Дадлага 6 цаг A CD, Unit 5 Interactive 2 цаг Дадлага 6 цаг Unit 8 (pp.5459) A CD, Unit 5 Interactive 2 цаг “Англи хэл 1” хичээлээр оюутны бие даан гүйцэтгэх ажлын хөтөлбөр 1. Бие даан гүйцэтгэх ажлын сэдэв: “People and Homes” Судлах улирал 1 Хугацаа 4 долоо хоног 2. Гүйцэтгэх ажлын Хэлбэр- Enterprise 1 номын 119-121 хуудасны 200-250 шинэ үгийг цээжлэн багшид шалгуулж асуугдана. Аргачлал- Enterprise 1 119-121 хуудасны 200-250 шинэ үгтэй танилцаж багшид асуугдаж хамгаална. 3. Үнэлгээ Хэлбэр: Шинэ үгийг цээжлэн багшийн заасан хугацаанд асуугдаж шалгуулна. Шалгуур үзүүлэлтүүд: Шинэ үгийг цээжлэхээс гадна үг тус бүрийн утгыг зөв орчуулсан байдлыг харгалзан оюутны мэдлэгийг үнэлнэ. 4. Оноо: Бие даалтын ажлыг багш шалгаж 15 оноогоор дүгнэнэ. 5. Тайлбар: Оюутан 4 долоо хоногт бие даалтын ажлаа хуваарийн дагуу багшид асуугдана. “Англи хэл 1” хичээлээр оюутны бие даан гүйцэтгэх ажлын хөтөлбөр 1. Бие даан гүйцэтгэх ажлын сэдэв: “About my favorite meal” сэдвээр зохион бичлэг хийх Судлах улирал 1 Хугацаа 7 долоо хоног 2. Гүйцэтгэх ажлын Хэлбэр-Шинэ үгээ цээжлэн, сэдвийн дагуу зохион бичлэг хийж багшид асуугдаж бие даалтаа дүгнүүлэнэ. Аргачлал- Enterprise 1 нрмын ард буй хичээл тус бүрийн шинэ үгтэй танилцаж олж авсан дүрмийн мэдлэгээ ашиглан зохион бичлэг бичиж багшид шалгуулна. 3. Үнэлгээ . Шалгуур үзүүлэлтүүд: Шинэ үгийг цээжлэхээс гадна үг тус бүрийг алдаагүй зөв тод дуудах, үг тус бүрийн утгыг зөв илэрхийлсэн байдал, зохион бичлэгийн үгийн сонголт, дүрмийн мэдлэг зэргийг харгалзан оюутны мэдлэгийг үнэлнэ. 4. Оноо: Бие даалтын ажлыг багш шалгаж 15 оноогоор дүгнэнэ. 5. Тайлбар: Оюутан 7 долоо хоногт бие даалтын ажлаа хуваарийн дагуу багшид дүгнүүлнэ.
  • 5. АНГЛИ ХЭЛ II 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Индекс:EN102 Кредит: 2 Судлах улирал:I Өмнө нь үзсэн байх хичээл: Англи хэл I Дараа нь үзэх хичээл: Англи хэл III Мэргэжил: Мэргэжлийн бус Зорилго Англи хэлний оюутанд анхан шатны түвшинд эхлэн мэндлэх, танилцах, өөрийгөө болон бусдыг танилцуулах, талархах, уучлал гуйх, санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж лавлах зэрэг ажил, амьдрал, ахуйн сэдвээр шинэ үг хэллэг сурч, англиар зөв сонсож, ярьж сурах үндсэн ойлголт, хүүрнэх, асуух, үгүйсгэх өгүүлбэрийн бүтэцийн талаар дүрмийн мэдлэг олгон өөрийн санаа бодлыг тайлбарлах анхан шатны мэдлэгийг олгоход тус хичээлийн зорилго оршино. Зорилт Мэргэжлийн бус ангийн оюутанд англи хэлний сурах бичгийн хүрээнд ерөнхий буюу анхан шатны мэдлэг эзэмшүүлэх Англи хэлний хэрэгцээ шаардлага, ач холбогдол бүхий анхан шатны, хэрэглээний англи хэлийг ашиглах чадвар олгох Англи хэлний анхан шатны ярианы болон бичгийн,хэлний чадвар эзэмшүүлэх Ярийны ур чадварыг хөгжүүлэх явцад сонсох, ярих, унших, бичих чадварыг хөгжүүлэх Хичээлийн явцад олж авсан мэдлэгээ практикт хэрэглэж сурах Хичээлийн хэлбэр: Дадлага Ноогдох цаг: 64 цаг, 2 кредит 8. Сэдвийн дэлгэрэнгүй агуулга: Энэхүү хичээлээр ажлийн өдрийн хувиарь, дэлгүүрээс эд бараа худалдан авах, хөгжмийн талаар санаа бодлоо солилцох, гэр бүлийн тухай үг хэллэг чөлөөт цагаа хэрхэн өнгөрөөдөг талаар англиар сонсох, ярих, унших, бичих дадлага түлхүү хийнэ. Англи хэлний харилцааны хүрээнд хэрэглэгдэх харилцан ярианы дараах сэдвийн дагуу судлана. Үүнд: 1. Module I (The price of fame, ALL’s well that ends well, See new places, meet new faces) 2. Module II (Time will tell, Dos and don’ts Take a break, Module self- assessment) “Module I” сэдвээр – англиар санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж лавлах зэрэг ажил, амьдрал, ахуйн сэпвээр шинэ үг хэллэг сурч, мэргэжлийн нэр шинэ үг хэллэгийг ашиглан хаана ямар үед хэрэглэх, дэлгүүрт юм худалдан авах түүнтэй холбоотой үг хэллэг, тэмдэг нэрийн дагуу зэргийг хэрэглэж сурах, санал тавих, барилга байгууламжийн талаар ярьж сурах хэл зүйн дүрмийн мэдлэгийг судлана. “Module II “сэдвээр шинэ үг хэллэг, гэр бүлээ танилцуулах, давтамж илэрхийлсэн дайвар үгийг ашиглан үйлийг давтамжтай хийдэг талаар, жирийн өнгөрсөн цаг, “to be “ –ийн өнгөрсөн цагийг ашиглан чөлөөт цагаа хэрхэн өнгөрүүлсэн талаар асууж хариулж сурах, зүг чиглэл заах, хүсэлт тавих, зөвлөгөө өгөх зэргийн мэдлэгийг судлана. Хүний гадаад
  • 6. төрх, зан байдлын талаарх шинэ үг хэллэг эзэмшиж түүнтэй холбогдуулан асуулт хариулт зохиох, жирийн төгс цагийн хэрэглээ , however, though and, but холбоосыг ямар тохиолдолд хэрэглэх, текст орчуулах, баймж үйл үг can, could, should- г ирээдүй цагийг илэрхийлэх “going to” хэллэгийн асуух, үгүйсгэх хэлбэр, зөвөлгөө өгөх, өөрт юу тохиолдсон, өөрийн зовиур шаналгааны талаар санаа бодлоо илэрхийлэх чадварт суралцана. 9. Бие даалтаар гүйцэтгэх ажил: 1. “Present continues, Present Simple, Past Simple,” цагийн хэл зүйн дүрмийг судалан Реферат бичиж IV 7 хоногт багшид асуугдаж дүгнүүлнэ. 2. Сурах бичигт өгөгдсөн “The boy who saved the Netherlands ”, “Los angles –the city of Angels” сэдвийг орчуулж бие даан гол утга санааг VII багшид ярьж асуугдаж бие даалтаа дүгнүүлнэ. 10. Эзэмшвэл зохих: 1. “Module I “ сэдвээр эзэмшвэл зохих Мэдлэг: Англиар ажил амьдрал, ахуйн сэдвээр санаа бодлоо илэрхийлэх, асууж лавлах шинэ үг хэллэг сурч, тэмдэг нэрийн давуу зэрэг , угтвар үг хэрэглэх дүрмийн болон хүний гадаад төрх, зан байдлын талаарх шинэ үг хэллэг however, though, and, but, холбоосыг ямар тохиолдолд хэрэглэх can, could, should-г ашиглан хүнээс зөвшөөрөл авах, зөвшөөрөл өгөх, санал бодлоо илэрхийлэх өгүүлбэрийн ойлголт, энэ сэдвийн хэллэгийг хэрэглэх дүрмийн мэдлэг эзэмшүүлнэ. Чадвар: Өдөр тутмын энгийн хэрэглээний харилцан яриаг англиар ойлгох, санаа бодол, хүний гадаад төрх, зан байдлын талаар асууж хариулах, өвчин болон анагаахын үг хэллэг, өвдсөн тохиолдолд зөвөлгөө өгөх талаар энгийн яриаг ойлгох, хэрэглэх, дуудлагын алдаагүй зөв унших чадвар олгоно. Дадал: Дүрмээр олж авсан мэдлэг чадвараа харилцан ярианд зөв ашиглах дадл суулгана. 2. “Module II “ сэдвээр эзэмшвэл зохих Мэдлэг: Англи хэлний энгийн одоо цагийн дүрэм, жирийн өнгөрсөн цаг ерөнхий мэдлэг болон англи хэлний асуух, хүүрнэх, үгүйсгэх өгүүлбэрийн гэр бүлийн орчны шинэ үг хэллэг, гэр бүлээ танилцуулах жирийн өнгөрсөн цагийн хүүрнэх, асуух , хүүрнэх, үгүйсгэх хэлбэрийн дүрмийн мэдлэг эзэмшүүлнэ. Чадвар: Гэр бүлийнхээ талаар танилцуулах, чөлөөт цаг, хүний сонирхолын, рестарон, зоогийн газарт, утсаар захиалга өгөх, хүсэлт гаргах, хүний гадаад төрх байдлын талаар энгийн яриаг англиар ойлгох, өөрийн санааг бусдад зөв илэрхийлэх чадвар олгоно. Дадал: Сэдвийн шинэ үг хэллэг, жирийн өнгөрсөн цагийн хэрэглээ үүнтэй холбоотой дүрмийг ойлгох, унших, бичих, ярих дадал суулгана. 11. Агуулга хэрэгжүүлэх арга зүй: Дадлагийн хичээлээр оюутан олж авсан дүрмийн мэдлэгээ цаашид гүнзгийрүүлэн батжуулж, өөрийн санаа бодлоо зөв чөлөөтэй илэрхийлэх мэдлэг чадвар эзэмшинэ. Хичээлийг орчин үеийн техник хэрэгсэл магнитофон аудио кассет, кодоскопын үзүүлэн, LCD Power point ашиглан багшийн удирдлагын дор зохион байгуулна. 12. Үнэлгээний: Хэлбэр: Бичгийн болон аман шалгалт Шалгуур үзүүлэлтүүд: Оюутнуудын мэдлэг, чадварыг үнэлэхэд
  • 7. “Англи хэл I” хичээлийн агуулгын хүрээ ба агуулгын стандартад заасан үндсэн мэдлэг, чадвар дадлыг хэр зэрэг эзэмшсэнийг тодорхойлох дараах нийтлэг шалгуур үзүүлэлтийг хэмжүүр болгоно. Үүнд: Явцын тест /20 оноо/ Бие даалт /ангийн ажил / Реферат/ 30 оноо/ (тодорхой өгөгдсөн сэдвээр болон чөлөөт сэдвээр бие даах ажил хийж хамгаалах) Ирцийн дүн /20 оноо/ Улирлын эцсийн шалгалт /30 оноо/ Аргачлал: Мэдлэг, чадвар, дадлыг үнэлэхэд: Хичээлийн үндсэн бүтэц, судлах зүйл, нэр томъѐо, ухагдахуун зэргийг хэр зэрэг эзэмшсэн, бичгийн ажил болон бусад үнэлгээний стандартын аргуудыг / ангийн ажил, тест, аман болон бичгийн асуулгыг г.м/ ашиглан шалгана. 13. Ашиглах материал: Ном сурах бичиг 1. Enterprise 1 book, Virginia Evans –Jenny Dooley, Express Publishing.Enterprice 1 Workbook. 2. Enterprise Teacher’s Book. Virginia Evans –Jenny Dooley, Express Publishing. 3. Class Cassettes. , Virginia Evans –Jenny Dooley , Express Publishing. 4. 55-устных-тем-по-английскому языку для школьников.М.Ю.Журина .1996.Москва издательский дом “дрофа” 5. Англи хэлний зүй.Ж.Оюунцэцэг 2004,Урлах эрдэм 6. English grammar in Use. Raymond Murphy,1985-1994,Cambridge press 7. Mongolian-English dictionary Altangerel.D ,2001.Ulaanbaatar Интернэт хаяг: www.esgold.net www.testyouenglish.net http://eslabout.com “Англи хэлний-I” хичээлийн дадлагын сэдэвчилсэн төлөвлөгөө Week Сэдэв, бүлэг хэсэг The price of fame: Past simple ,asking questions , famous people their achievements, Diana Spencer (biography) Aliana Series A, Unit 4 Past simple ,asking questions 3 All’s well that ends well: Past simple, joining sentences prepositions of movement, feelings and reactions danger a story, culture points Aliana Series A, Unit 3 Past simple 4 Module -II Times change: was, were, had, could, prepositions of place, places/buildings in a town, directions article about place Aliana Series A, Unit 5 was ,were ,had could, prepositions of place 2 Module -I 1 See new places ,meet new faces:, Comparisons, quite, too, very, much, towns/cities transport, holidays, article about LA Aliana Series A, Unit 4 Comparisons Time will tell: be going to ,will, present continuous (future Тэмдэглэл Хичээлийн хэлбэр цаг Unit 9 (pp. 62-67) A CD, unit 5 Unit 10 (pp. 70-75) A CD, Unit 4 Unit 11 (pp. 76-81) A CD Unit3 Дадлага 6 цаг Interactive 2 цаг Дадлага 6 цаг Interactive 2 цаг Дадлага 6 цаг Interactive2 цаг Дадлага 6 цаг Interactive2 цаг Дадлага 6 Unit 12 (pp. 82-87) A CD unit 4 Unit 13
  • 8. 5 6 meaning),future plans ,intensions arrangements ,letters to a friend about summer plans Aliana Series A, Unit 4 Be going to, will, present continuous Dos and Don’ts: Should/shouldn’t/advice/must(obligation),mustn’t(prohibitions) environment ,health tips Aliana Series A, Unit 6 Should/shouldn’t /advice/ (pp. 92-97) цаг A CD, Unit 4 Unit 14 (pp.98-103) Interactive2 цаг Дадлага 6 цаг A CD, Unit 3 Interactive Must (obligations ),mustn’t (obligations) 7 Take a break: Present perfect, holiday/sightseeing, describing a city, letter to friend tipping in America Aliana Series A, Unit 4 Present perfect Module self-assessment : Review lesson 8 Aliana Series A, Review lesson 2 цаг Unit 15 (pp. 104109) A CD, Unit 4 Unit 15 (pp. 114115) A CD Дадлага 6 цаг Interactive2 цаг Дадлага 6 цаг Interactive 2 цаг “Англи хэл II” хичээлээр оюутны бие даан гүйцэтгэх ажлын хөтөлбөр 1. Бие даан гүйцэтгэх ажлын сэдэв: “Present continues, Present Simple, Past simple, Going to” Судлах зүйл II Хугацаа IV – долоо хоног 2. Гүйцэтгэх ажлын Хэлбэр- Хэлзүйн цагуудын дүрмийг судалж реферат хийн багшид асуугдаж хамгаална. Аргачлал-“Enterprise 1 “ номын хүрээнд “ Present continues, Present Simple, Past Simple, Going to” хэлзүйн цагуудын дүрмийн мэдлэгийг реферат хийн багшид асуугдаж хамгаална. 3. Үнэлгээний Хэлбэр: Реферат хийн хамгаална. Шалгуур үзүүлэлтүүд: Үйл үгийн цагуудын утгыг зөв илэрхийлсэн байдлыг харгалзан оюутны мэдлэгийг үнэлнэ. 4. Оноо: Бие даалтын ажлыг багш шалгаж 15 оноогоор дүгнэнэ. 5. Тайлбар: Оюутан заагдсан IV долоо хоногт бие даалтын ажилаа хувиарийн дагуу багшид шалгуулж асуугдаж хамгаална. “Англи хэл- II” хичээлээр оюутны бие даан гүйцэтгэх ажлын хөтөлбөр 1. Бие даан гүйцэтгэх ажлын сэдэв: “The boy who saved the Netherlands”, “Los Anglesthe city of Angles” Судлах улирал II
  • 9. Хугацаа VII долоо хоног 2. Гүйцэтгэх ажлын Хэлбэр- дээрх хоѐр бичвэрийг уншиж судлаад багшид асуугдаж хамгаална. Аргачлал- Enterprise- 1 номын “The boy who saved the Netherlands”, Los Angles- the city of Angles” хоѐр сэдвийг уншиж судлаад багшид гол санааг өөрийн үгээр ярьж хамгаална. 3. Үнэлгээний Хэлбэр: Текстийг уншиж гол санааг өөрийн үгээр ярьж хамгаална. Шалгуур үзүүлэлтүүд: Өгөдсөн эх бичвэрийг уншиж ойлгон гол санааг цэгцтэй илэрхийлсэн байдлыг харгалзан оюутны мэдлэгийг үнэлнэ. 4. Оноо: Бие даалтын ажлыг багш шалгаж 15-н оноогоор дүгнэнэ. 5. Тайлбар: Оюутан заагдсан VII долоо хоногт бие даалтын ажлаа хуваарийн дагуу багшид асуугдаж хамгаална.