XЭЛ ЗҮЙ 7 /стандарт/
1. Индекс: ES371
2. Мэргэжил: Англи хэлний багш
3. Улирал: VII /намар/
4. Судлах кредит: 2
5. Зорилго:
Англи хэлний харилцан ярианы ахисан дээд түвшинд өгөгдсөн сэдвийн дагуу ярих,
бичих, сонсох, унших чадварыг агуулгын дагуу эзэмшүүлхэд уг хичээлийн гол зорилго
оршино.
6. Зорилт:
Англи хэлний дүрмийг ахисан дээд түвшинд эзэмших онолын мэдлэгийг олгох
Дээд түвшиний үг хэллэгийг харилцан ярианд ашиглаж сургах
Харилцан ярианы 4 чадвар болох сонсох, ярих, унших, бичих зэрэг дадлыг хөгжүүлэх
1. Мэдлэг, чадвар, дадал:
Агуулгын сэдвийн хүрээнд оюутнуудыг санаа бодлоо чөлөөтэй илэрхийлэх,
уншсан,сонссон зүйлдээ тулгуурлан тухайн сэдвийн хүрээнд чөлөөтэй ярих чадвартай
болгоно. “Хэл зүй 7” хичээлийн хүрээнд дараах мэдлэг,чадвар, дадлыг эзэмшүүлнэ.
Үүнд:
Сонсох чадвар: Англи хэлний ахисан дээд шатны түвшинд өгөгдсөн харилцан яриа болон
текстийн гол санаа, мэдээллийн 80%-ийг сонсч ойлгох
Унших чадвар: Англи хэлний ахисан дээд шатны түвшинд 350-400 үгтэй бичвэрийг 20-25
минутанд уншиж, бичвэрийн үндсэн агуулга, мэдээллийг ойлгох, орчуулгын онолын
түвшинд зөв орчуулах, өгөгдсөн бичвэрт анализ хийх
Бичих чадвар: Сурах бичгийн агуулгад заасны дагуу 250-300 үгтэй зохион бичлэг, эссе
бичих, өөрийн болон бусдын санаа бодлыг найруулан бичих
Ярих чадвар: Сурах бичгийн агуулгад заасан сэдвийн дагуу 35-40 мөр харилцан ярилцах,
мэдээллийн утгыг илэрхийлэх, бусдад өөрийн санаа бодлоо цэгцтэй ойлгуулах ярианд
суралцах, судалж буй хэлтэй улс орны талаарх газар зүй улс төр эдийн засаг, соѐлын
мэдлэгийг чөлөөтэй илэрхийлэх
2. Агуулгын стандарт:
Хэл зүй-7 хичээлээр оюутнууд нийгэм улс төр, эдийн засаг, эрүүл мэндтэй холбоотой
асуудлын талаар өөрийн санаа бодлоо илэрхийлэх, амьдрал, ахуйн сэдвээр шинэ үг
хэллэг сурч, англиар зөв сонсож, ярьж сурах арга барил эзэмшүүлснээр оюутнууд 200250 үгтэй эссэ бичих чадвар олгоно.
Агуулгын гол сэдвүүд:
1. Getting the Message Across
2. Means of communication, facial expressiоns, ways of speaking, the internet, prepositions,
fixed phrases, idioms
3. The Happiest Days of your Life?
4. Education, literacy, university studies, education systems, prepositions, fixed phrases, idioms
5. Extra! Extra!
6. Media, journalism, newspapers, advertising, reporting news, prepositions, idioms, fixed
phrases, phasal verbs: do, drive
7. Planes, Trains and Automobiles
8. Means of transport, technology, travel, places to visit, signs, air travel, sea travel,
prepositions, idioms, fixed phrases, phasal verbs: det, fall
9. The Science of Life
10. Health, illnesses, medicine, exercising, healthy eating, preposotions, idioms, fixed phrases,
phasal verbs: hold, keep
9. Арга зүйн стандарт: 2 кр / 64 цагийн дадлага хичээл/
Дээрх агуулга нь дадлагын хичээлийн хэлбэрээр хэрэгжинэ.
Дадлагын хичээлээр онолын мэдлэгээ гүнзгийрүүлэн хавсарсан нийлмэл өгүүлбэр
зохиох, харилцан ярилцаж хавсарсан нийлмэл өгүүлбэр болон нөхцөлт үйл үг, өвөрмөц
хэллэгийг ойлгох, орчуулах, тайлбарлах мэдлэг чадвар эзэмшинэ.
Сургалтыг орчин үеийн техник хэрэгсэл магнитофон аудио кассет ашиглан багшийн
удирдлагын дор зохион байгуулна.
10. Үнэлгээний стандарт:
А. Үнэлгээний шалгуур үзүүлэлтүүд
Оюутнуудын мэдлэг ,чадварыг үнэлэхэд уг хичээлийн агуулгын хүрээ ба агуулгын
стандартад заасан үндсэн мэдлэг,чадвар дадлыг хэр зэрэг эзэмшсэнийг тодорхойлох
дараах нийтлэг шалгуур үзүүлэлтийг хэмжүүр болгоно.
Мэдлэг, чадвар, дадлыг үнэлэхэд:
Хичээлийн үндсэн бүтэц, судлах зүйл, нэр томъѐо, ухагдахуун зэргийг хэр зэрэг
эзэмшсэн, бичгийн ажил болон бусад үнэлгээний стандартын аргуудыг / ангийн ажил,
тест, аман болон бичгийн асуулгын г. м/ ашиглан шалгана.Үүнд:
Явцын тест
Үзэж буй номны хүрээнд сонсгох, бичүүлэх, сорилго хэлбэрээр явцын тест авах.
Бие даалт / ангийн ажил / Реферат
Тодорхой өгөгдсөн сэдвээр болон чөлөөт сэдвээр бие даасан ажил хийлгэж түүнийгээ
хамгаалах
Улиралын эцсийн шалгалт – 1 удаа
Явцын идэвхи буюу явцын үр дүн
Б. Үнэлэлт дүгнэлт
Эдгээр шалгуур үзүүлэлтүүдийг үндэслэж оюутны мэдлэг , чадвар, дадалд доорх
үнэлгээг өгнө. Үүнд:
Тухайн хичээлийн агууулгын дагуу үндсэн мэдлэг, чадварыг бүрэн дүүрэн эзэмшсэн
эсэхийг тестээр болон амаар шалгаж үнэлэх
Багш – оюутан, оюутан – оюутан санал бодлоо хоорондоо чөлөөтэй солилцох бүтээлч
оролцоог үнэлэх
Хичээлийн явцад тохиолдох бэрхшээл, мэдэхгүй асуудлыг багш оюутан хамтран бие
даан шийдэх чадварыг үнэлэх
Оюутнуудыг дараахи байдлаар үнэлнэ.
Хичээлийн ирц идэвхийг үнэлэх
Энэ нь тухайн оюутны хичээлд биеэр суусан ба хичээлд оролцсон байдал идэвхи
зэрэгт үндэслэгдэнэ. Нийт үнэлгээний 20%.
Оюутны суралцах үйл ажиллагаа, бие даалтын ажлыг үнэлэх
Суралцагчдын хувийн идэвхи, бие даан хийж гүйцэтгэсэн ажлын биелэлт зэрэг дээр
тулгуурлан үнэлнэ. Нийт үнэлгээний 30%.
Улиралын явцад эзэмшсэн мэдлэг чадварыг үнэлэх
Тухайн хичээлийн стандарт хөтөлбөрийн дагуу зайлшгүй эзэмшвэл зохих мэдлэг
чадварыг үнэлэх үнэлгээ. Үүнд: шалгалт, шүүлэг, ярилцлага, тестийн болон бичгийн
ажил, тодорхой сэдвээр хичээл дээр хийсэн илтгэл, эссэ. Нийт үнэлгээний 20%
Улиралын эцсийн шалгалтын үнэлгээ
Хөтөлбөр ѐсоор үзэж судалсан хичээлийн агуулгыг стандартын дагуу боловсруулж
амаар болон бичгийн хэлбэрээр шалгаж үнэлнэ. Нийт үнэлгээний 30% байна.
11. Орчны стандарт
А.Багшид тавигдах шаардлага
Тухайн хичээлээр онол, практикийн өргөн мэдлэгтэй байх
Сурган хүмүүжүүлэх ухаан , боловсрол судлал, сэтгэл судлал, англи хэлний яриа
бичгийн өргөн мэдлэгтэй байх
Оюутан сурагчдад мэдлэг бүтээх үйл явцад нь удирдан зөв чиглүүлж, заавар зөвлөгөө
өгөх чадвартай байх
Сургалт хүмүүжлийн арга хэлбэрт тавигдах ерөнхий сэтэл зүйн болон дидактикийн
шаардлагуудыг хангах
Сургалтын уламжлалт, шинэ бүтээлч, идэвхжүүлэх аргуудыг чадварлагаар хослуулан
хичээлийг оюутан сурагчдын нас, сэтгэхүйн онцлог, сонирхол, хэрэгцээ шаардлагад
нийцүүлэн сургалтыг зохион байгуулах арга барилыг эзэмшсэн байх
Бие даан мэргэжил мэдлэгээ дээшлүүлэх арга барил эзэмшсэн байх
Заах аргын болон сургалтанд ашиглах англи хэлний хичээлийн орчин үеийн сургалтын
материалын цуглуулагатай байх
Бие даан мэргэжлээ дээшлүүлэх арга барил эзэмших
Сургалтын орчин үеийн дэвшилтэт техник, технологийг эзэмшиж ашиглах чадвар
эзэмшсэн байх
Хичээл хоорондын болон сэдэв хоорондын уялдаа холбоог хангадаг байх
Б.Сургалтын орчны шаардлага
Тухайн хичээлд шаардагдах ном сурах бичиг, гарын авлага, толь бичиг сургалтын
хэрэглэгдэхүүнээр хангах
Сургалтын орчны стандартыг хангасан байх
Сургалтын орчин үеийн технологи, техник хэрэгсэл, аудео, видео материалийн
шаардлага хангасан байх
Сургалтын орчны эрүүл ахуйн шаардлага хангасан байх
12. Сургалтын хэрэглэгдэхүүн
Сургалтыг орчин үеийн техник хэрэгсэл магнитофон аудио кассет, кодоскопын
үзүүлэн, LCD Power point, ном сурах бичиг, аудео, видео кассет материалаар хангах
Инернет төвд интерактив сургалт явуулах
Гарын авлага тараах материалаар хангах
13. Ном сурах бичиг
1. “Upstream Proficiency” by Virginia Evans-Jenny Dooley. Express Publishing.
2. Class Cassete and CD.

Xэл зүй vii стандарт

  • 1.
    XЭЛ ЗҮЙ 7/стандарт/ 1. Индекс: ES371 2. Мэргэжил: Англи хэлний багш 3. Улирал: VII /намар/ 4. Судлах кредит: 2 5. Зорилго: Англи хэлний харилцан ярианы ахисан дээд түвшинд өгөгдсөн сэдвийн дагуу ярих, бичих, сонсох, унших чадварыг агуулгын дагуу эзэмшүүлхэд уг хичээлийн гол зорилго оршино. 6. Зорилт: Англи хэлний дүрмийг ахисан дээд түвшинд эзэмших онолын мэдлэгийг олгох Дээд түвшиний үг хэллэгийг харилцан ярианд ашиглаж сургах Харилцан ярианы 4 чадвар болох сонсох, ярих, унших, бичих зэрэг дадлыг хөгжүүлэх 1. Мэдлэг, чадвар, дадал: Агуулгын сэдвийн хүрээнд оюутнуудыг санаа бодлоо чөлөөтэй илэрхийлэх, уншсан,сонссон зүйлдээ тулгуурлан тухайн сэдвийн хүрээнд чөлөөтэй ярих чадвартай болгоно. “Хэл зүй 7” хичээлийн хүрээнд дараах мэдлэг,чадвар, дадлыг эзэмшүүлнэ. Үүнд: Сонсох чадвар: Англи хэлний ахисан дээд шатны түвшинд өгөгдсөн харилцан яриа болон текстийн гол санаа, мэдээллийн 80%-ийг сонсч ойлгох Унших чадвар: Англи хэлний ахисан дээд шатны түвшинд 350-400 үгтэй бичвэрийг 20-25 минутанд уншиж, бичвэрийн үндсэн агуулга, мэдээллийг ойлгох, орчуулгын онолын түвшинд зөв орчуулах, өгөгдсөн бичвэрт анализ хийх Бичих чадвар: Сурах бичгийн агуулгад заасны дагуу 250-300 үгтэй зохион бичлэг, эссе бичих, өөрийн болон бусдын санаа бодлыг найруулан бичих Ярих чадвар: Сурах бичгийн агуулгад заасан сэдвийн дагуу 35-40 мөр харилцан ярилцах, мэдээллийн утгыг илэрхийлэх, бусдад өөрийн санаа бодлоо цэгцтэй ойлгуулах ярианд суралцах, судалж буй хэлтэй улс орны талаарх газар зүй улс төр эдийн засаг, соѐлын мэдлэгийг чөлөөтэй илэрхийлэх 2. Агуулгын стандарт: Хэл зүй-7 хичээлээр оюутнууд нийгэм улс төр, эдийн засаг, эрүүл мэндтэй холбоотой асуудлын талаар өөрийн санаа бодлоо илэрхийлэх, амьдрал, ахуйн сэдвээр шинэ үг хэллэг сурч, англиар зөв сонсож, ярьж сурах арга барил эзэмшүүлснээр оюутнууд 200250 үгтэй эссэ бичих чадвар олгоно. Агуулгын гол сэдвүүд: 1. Getting the Message Across 2. Means of communication, facial expressiоns, ways of speaking, the internet, prepositions, fixed phrases, idioms 3. The Happiest Days of your Life? 4. Education, literacy, university studies, education systems, prepositions, fixed phrases, idioms 5. Extra! Extra! 6. Media, journalism, newspapers, advertising, reporting news, prepositions, idioms, fixed phrases, phasal verbs: do, drive 7. Planes, Trains and Automobiles 8. Means of transport, technology, travel, places to visit, signs, air travel, sea travel, prepositions, idioms, fixed phrases, phasal verbs: det, fall
  • 2.
    9. The Scienceof Life 10. Health, illnesses, medicine, exercising, healthy eating, preposotions, idioms, fixed phrases, phasal verbs: hold, keep 9. Арга зүйн стандарт: 2 кр / 64 цагийн дадлага хичээл/ Дээрх агуулга нь дадлагын хичээлийн хэлбэрээр хэрэгжинэ. Дадлагын хичээлээр онолын мэдлэгээ гүнзгийрүүлэн хавсарсан нийлмэл өгүүлбэр зохиох, харилцан ярилцаж хавсарсан нийлмэл өгүүлбэр болон нөхцөлт үйл үг, өвөрмөц хэллэгийг ойлгох, орчуулах, тайлбарлах мэдлэг чадвар эзэмшинэ. Сургалтыг орчин үеийн техник хэрэгсэл магнитофон аудио кассет ашиглан багшийн удирдлагын дор зохион байгуулна. 10. Үнэлгээний стандарт: А. Үнэлгээний шалгуур үзүүлэлтүүд Оюутнуудын мэдлэг ,чадварыг үнэлэхэд уг хичээлийн агуулгын хүрээ ба агуулгын стандартад заасан үндсэн мэдлэг,чадвар дадлыг хэр зэрэг эзэмшсэнийг тодорхойлох дараах нийтлэг шалгуур үзүүлэлтийг хэмжүүр болгоно. Мэдлэг, чадвар, дадлыг үнэлэхэд: Хичээлийн үндсэн бүтэц, судлах зүйл, нэр томъѐо, ухагдахуун зэргийг хэр зэрэг эзэмшсэн, бичгийн ажил болон бусад үнэлгээний стандартын аргуудыг / ангийн ажил, тест, аман болон бичгийн асуулгын г. м/ ашиглан шалгана.Үүнд: Явцын тест Үзэж буй номны хүрээнд сонсгох, бичүүлэх, сорилго хэлбэрээр явцын тест авах. Бие даалт / ангийн ажил / Реферат Тодорхой өгөгдсөн сэдвээр болон чөлөөт сэдвээр бие даасан ажил хийлгэж түүнийгээ хамгаалах Улиралын эцсийн шалгалт – 1 удаа Явцын идэвхи буюу явцын үр дүн Б. Үнэлэлт дүгнэлт Эдгээр шалгуур үзүүлэлтүүдийг үндэслэж оюутны мэдлэг , чадвар, дадалд доорх үнэлгээг өгнө. Үүнд: Тухайн хичээлийн агууулгын дагуу үндсэн мэдлэг, чадварыг бүрэн дүүрэн эзэмшсэн эсэхийг тестээр болон амаар шалгаж үнэлэх Багш – оюутан, оюутан – оюутан санал бодлоо хоорондоо чөлөөтэй солилцох бүтээлч оролцоог үнэлэх Хичээлийн явцад тохиолдох бэрхшээл, мэдэхгүй асуудлыг багш оюутан хамтран бие даан шийдэх чадварыг үнэлэх Оюутнуудыг дараахи байдлаар үнэлнэ. Хичээлийн ирц идэвхийг үнэлэх Энэ нь тухайн оюутны хичээлд биеэр суусан ба хичээлд оролцсон байдал идэвхи зэрэгт үндэслэгдэнэ. Нийт үнэлгээний 20%. Оюутны суралцах үйл ажиллагаа, бие даалтын ажлыг үнэлэх Суралцагчдын хувийн идэвхи, бие даан хийж гүйцэтгэсэн ажлын биелэлт зэрэг дээр тулгуурлан үнэлнэ. Нийт үнэлгээний 30%. Улиралын явцад эзэмшсэн мэдлэг чадварыг үнэлэх
  • 3.
    Тухайн хичээлийн стандартхөтөлбөрийн дагуу зайлшгүй эзэмшвэл зохих мэдлэг чадварыг үнэлэх үнэлгээ. Үүнд: шалгалт, шүүлэг, ярилцлага, тестийн болон бичгийн ажил, тодорхой сэдвээр хичээл дээр хийсэн илтгэл, эссэ. Нийт үнэлгээний 20% Улиралын эцсийн шалгалтын үнэлгээ Хөтөлбөр ѐсоор үзэж судалсан хичээлийн агуулгыг стандартын дагуу боловсруулж амаар болон бичгийн хэлбэрээр шалгаж үнэлнэ. Нийт үнэлгээний 30% байна. 11. Орчны стандарт А.Багшид тавигдах шаардлага Тухайн хичээлээр онол, практикийн өргөн мэдлэгтэй байх Сурган хүмүүжүүлэх ухаан , боловсрол судлал, сэтгэл судлал, англи хэлний яриа бичгийн өргөн мэдлэгтэй байх Оюутан сурагчдад мэдлэг бүтээх үйл явцад нь удирдан зөв чиглүүлж, заавар зөвлөгөө өгөх чадвартай байх Сургалт хүмүүжлийн арга хэлбэрт тавигдах ерөнхий сэтэл зүйн болон дидактикийн шаардлагуудыг хангах Сургалтын уламжлалт, шинэ бүтээлч, идэвхжүүлэх аргуудыг чадварлагаар хослуулан хичээлийг оюутан сурагчдын нас, сэтгэхүйн онцлог, сонирхол, хэрэгцээ шаардлагад нийцүүлэн сургалтыг зохион байгуулах арга барилыг эзэмшсэн байх Бие даан мэргэжил мэдлэгээ дээшлүүлэх арга барил эзэмшсэн байх Заах аргын болон сургалтанд ашиглах англи хэлний хичээлийн орчин үеийн сургалтын материалын цуглуулагатай байх Бие даан мэргэжлээ дээшлүүлэх арга барил эзэмших Сургалтын орчин үеийн дэвшилтэт техник, технологийг эзэмшиж ашиглах чадвар эзэмшсэн байх Хичээл хоорондын болон сэдэв хоорондын уялдаа холбоог хангадаг байх Б.Сургалтын орчны шаардлага Тухайн хичээлд шаардагдах ном сурах бичиг, гарын авлага, толь бичиг сургалтын хэрэглэгдэхүүнээр хангах Сургалтын орчны стандартыг хангасан байх Сургалтын орчин үеийн технологи, техник хэрэгсэл, аудео, видео материалийн шаардлага хангасан байх Сургалтын орчны эрүүл ахуйн шаардлага хангасан байх 12. Сургалтын хэрэглэгдэхүүн Сургалтыг орчин үеийн техник хэрэгсэл магнитофон аудио кассет, кодоскопын үзүүлэн, LCD Power point, ном сурах бичиг, аудео, видео кассет материалаар хангах Инернет төвд интерактив сургалт явуулах Гарын авлага тараах материалаар хангах 13. Ном сурах бичиг 1. “Upstream Proficiency” by Virginia Evans-Jenny Dooley. Express Publishing. 2. Class Cassete and CD.