Навчання грамоти (читання)
Тема.Закріплення звукового значення букви „ща". Читання слів, речень,
текстів з нею.
Мета. Вчити учнів правильно читати слова з буквою „ща" , вимовляти шиплячі
звуки,читати правильно, виразно та свідомо , цічими словами ; удосконалювати
навички звуко - буквеного аналізу ; збагачувати, уточнювати та активізувати
словниковий запас.
Розвивати навички описування предметів та складання усних діалогів .
Виховувати допитливість , прагнення до мовленнєвої виразності.
Обладнання. Тематичний малюнок, таблиці, парасолі.
Хід уроку
I Організація класу
Я всміхаюсь сонечку:
- Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці:
- Хай вона росте! Я
всміхаюсь дощику:
- Лийся мов з відра!
Гостям
посміхаюся;
- Зичу Вам добра.
II Актуалізація опорних знань
1 Логічне завдання. Володя прокинувся вранці, виглянув у вікно й здивовано вигукнув:
„Мамо, а вночі йшов дощ!" Як Володя здогадався , що йшов дощ, адже він вночі солодко
спав?
2.Звуко -буквений аналіз слова дощ.
Прилетів сюди на хмаринці
І спустився на брук без калош,
По драбинці, як павутинці,
Босоногий...
(дощ - доповнюють діти).
- Скільки звуків у слові дощ ?
- Скільки букв ?
- Чому звуків більше , ніж букв ?
III Оголошення теми та завдань уроку
Тема. Закріплення звукового значення букви „ща ".
Завдання уроку. Удосконалити вміння читати тексти , у яких є слова з буквою „ щ а ";
вміння робити звуковий та буквений аналіз цих слів ; вчитися читати правильно , виразно ,
швидко та свідомо, даючи відповіді на поставлені питання ; висловлювати свої думки з
приводу прочитаного ; вчитися складати діалоги , описувати предмети .
IV Підготовка до читання
1. Робота над уточненням лексичного значення слова.
- Поясніть значення слова „ дощ " .
2.
- А щопро це слово говорить „мудра книжка "? ( Діти зачитують тлумачення слова зі
словника). 2. Добір слів, що відповідають на питання який ? яка ? до ряду слів дощ, злива,
хлющ.
- Прочитайте слова першої колонки .
дощ йде рясний
дощик ллє весняний
злива крапає сліпий
хлющ сіє холодний
- Що в них спільне , а що різне?
- На яке питання відповідають ці слова?
- Прочитайте слова другої колонки .
- На яке питання вони відповідають?
- Складіть сполучення зі слів , взятих із різних колонок .
- Доберіть слова , що називають ознаку дощу. Який він ? 3.
Конструювання речень за схемою.
- Складіть речення , використовуючи слова , подані на дошці, за такою схемою.
4. Робота над скоромовкою.
Щедрий дощик плющ полоще.
- Послухайте скоромовку.
- Який дощик?
- Що він полоще?
- Плющ - хлющ .
- Яким звуком відрізняються ці слова?
- Прочитайте скоромовку спочатку повільно , помірно , швидко. Хорове
читання скоромовки з силою голосу , яка відповідає силі дощу : дощ іде
( читають неголосно , спокійно )
ллє (голосно , швидше ) періщить (дуже голосно , швидко
) Оцінювання якості промовляння скоромовки учнями .
5. Визначення меж слів у реченні, записаному суцільно.
Ідеряснийдощ. Дереватакущ імокрі.
6. Удосконалення навичок інтонування з опорою на схему
V Робота за сторінкою букваря .
І. Читання вірша В. Заславського „Весняні ідуть дощі"
а) питання для перевірки сприймання
- У вірші також розповідається про дощ ,а який саме - ви мені скажете , коли я його
прочитаю.
б) читання вірша вчителем
в) перевірка сприймання
- Про який дощ розповідається у цьому вірші ?
г) читання вірша дітьми
д) робота над змістом
- Розгляньте малюнок . Чи можна визначити , що йде - дощ чи злива ?
- Що допомогло вам це визначити ? - Що блищить під дощем ?
3.
А що одягаютьлюди підчас дощу?
- Знайдіть ці слова у вірші і прочитайте їх.
2. Уточнення значення слова „ парасолька "
- Як називають цей предмет?
- Чи знаєте що означає слово „парасоля"?
- А ще парасольку можна назвати словом зонт ( але не;, зоньтік ").
- Ще є дуже цікаве слово, яким називають цей предмет, це слово „холодик".
Чому холодик , поміркуйте. ( Влітку парасолька утворює тінь , а тому захищає від сонця .)
3. Опис парасольки.
- Розкажіть , яка ця парасоля , якого розміру , кольору, що намальовано.
Фізкультхвилинка
Крала дощик - накрапайчик
Барабанить в барабанчик,
Бубонить у бубонець,
Щоб усі ішли в танець.
(Довільнірухи під музику)
VI Бесіда за малюнком
Подивіться на малюнок:
- Хто сховався під листочком ?
- Чи знаєте , як називається ця пташечка?
- Опис пташки.
- Як її звати , ви скажете , коли прочитаємо вірш.
-
VII Робота над віршем В. Гринько „Щиглик"
1. Читання вчителем
2. Перевірка сприймання
3. Читання дітьми
4. Робота над змістом вірша
- Що дзьобає пташка?
- Хто його пригостив - хлопчик чи дівчинка? З якого речення про це можна дізнатись ?
Прочитайте його.
- Якими словами, крім слова щиглик, названо цю пташечку. Яке значення має це слово
- згрубіле чи пестливе?
- Прочитайте мовчки , знайдіть слова, вжиті в пестливому значенні.
-
VIII Складання усних діалогів
- Уявіть себе в образі щиглика.
Ви хочете співати , літати , а дощик йде та йде.
Спробуємо передбачити розмову між дощиком і щигликом , озвучити її.
4.
ІХ Підсумок уроку
/.Добір звукових моделей до назв предметів
- Для кого однією великою парасолею став кущ?
- Розгляньте моделі слів і доберіть, якому слову відповідає кожна із них.
- Скільки звуків позначає буква „ща".
- Які це звуки ?
- Як їх треба вимовляти?
До нас дощик прийшов нині,
Зупинився на стежині,
В діток розуму навчився-
У веселку перелився!