ТЕМА. ПЕРЕКАЗУЄМО СТИСЛО. СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТВОРУ
Мета. Ознайомити чунів з таким видом переказів, як стислий переказ; з
поняттям "анотація"; вчити виділяти головне і переказувати стисло; складати
анотації; розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, зв'язне
мовлення; збагачувати словник учнів; виховувати любов до пташок, до усної
народної творчості.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Слово вчителя:
а) Стислий переказ — це такий переказ, де потрібно коротко,
лаконічно передати зміст тексту. Це вимагає глибоко вдумуватись у зміст
твору, визначати найбільш важливий матеріал, щоб відібрати з усього змісту
найголовніше, найсуттєвіше, випускаючи малозначущі факти, події,
другорядні епізоди.
б) Стислим переказом твору є анотація.
Анотація — це стислий переказ твору, книжки. Його подають на
звороті титульної сторінки дрібним шрифтом.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися стисло переказувати,
записувати стислий переказ тексту "Граченя", повчимося складати анотації
до книжок.
IV. Робота з мовним матеріалом.
Вірш про лисичку
Лисичка-сестричка доволі метка:
У воду штовхнула вона їжака.
Та м'ячик голчастий її обдурив,
На берег скотився і нірку прорив.
Вірш про журавля
Журавлі курличуть,
Забирають літо.
І несуть з собою у чужі краї.
Не спішіть, журавлики,
Гляньте — недогріте залишилось поле
В рідній стороні. М.Кулик
Загадки
Я руда, низького зросту,
хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа —
в них таке смачненьке м'ясо...
Вовку-брату я сестриця,
а зовуть мене... (лисиця).
Дивний ключ у небі лине,
не залізний, а пташиний.
Цим ключем в осінній млі
Відлітають... (журавлі).
в) Вчитель:
Потоваришували лисичка і журавель та почали ходити один до одного
в гості.
г) Учні.
Коротко (стисло) переказати українську народну казку "Лисичка і
журавель", 2-3 учні).
2. Завдання 2 (зошит, с. 27).
а) Зразок анотації з будь-якої книжки.
б) Приклад анотації на казку Лесі Українки "Біда навчить" (читати
з зошита, с. 27).
в) Завдання 3 (зошит, с. 28).
Усне складання анотації до української народної казки "Рукавичка".
Питання:
— Про що йде мова в казці?
— Які головні герої казки "Рукавички"?
— Чим розпочинається казка?
— Як розвивалися події?
— Чим завершилась казка?
3. Підсумок.
— Отже, анотація — це характеристика змісту книги, статті і т. ін.,
або коротка бібліографічна довідка. Це вид стислого переказу.
V. Фізкультхвилинка.
VI. Робота над стислим переказом тексту А.Орлика "Граченя"
(завдання 4, зошит с. 28).
1. Загадка.
Найчорніший з усіх птахів,
Чистить ріллю від черв'яків. (Грак.)
2. Читання тексту вчителем.
3. Бесіда за змістом прочитаного.
— Яка стояла погода?
— Що сталося під час грози?
— Хто підібрав граченя?
— Як доглядав хлопчик пташку?
— Що було восени?
— У що вірив Дмитрик?
4. Робота над мовними засобами.
а) Гроза, блискавка; відчахнула — відірвала, зламала; осокір;
Дмитрусь піді брав, узяв, намостив сінця, посадив, доглядав, годував, давав,
дбав; розмочена булка, яєчний жовток, сир, салат; дихнуло прохолодою,
грачина зграя, у вирій;
б) Граченя, пташеня, молодий грачок, вихованець.
в) Гілляка, поволеньки, з'явились, навесні, обов'язково.
5. Стислий виклад змісту тексту (2-3 учні).
— Про що йдеться в тексті взагалі?
— Чим починався текст?
— Чому граченя, яке випало з гнізда, не загинуло?
— Чим закінчуються події?
6. Детальний переказ 2 абзацу про догляд Дмитриком пташки (для
порівняння із стислою передачею цієї частини).
Зразок детального переказу 2 абзацу.
Узяв Дмитрик коробку, намостив сінця і поселив туди граченя. Там
воно підростало поволеньки. Хлопчик доглядав пташку, годував булкою,
розмоченою у молоці. А мама догодовувала салатом, сиром та яєчним
жовтком.
Зразок стислого переказу 2 абзацу.
Дмитрик дбав про пташку. Зробив їй гніздечко в коробці і щодня
годував булкою, сиром, яйцем.
6. Складання плану (колективно).
План
1. Граченя в біді.
2. Дмитрик доглядає пташку.
3. Дружба з каченятами.
4. У вирій.
5. Сподівання Дмитрика.
7. Стислий переказ фрагментів за пунктами плану (2-3 учні).
8. Самостійне складання тексту переказу і його запис.
9. Самоперевірка. Завершення роботи.
VII. Підсумок уроку.
— Що ви розумієте під стислим переказом тексту?
— Що таке анотація твору?
Додатковий матеріал
І. Методика роботи над стислим переказом.
1. Читання тексту учнями (мовчки і вголос).
2. Бесіда за змістом прочитаного (5-6 запитань).
3. Робота над мовними засобами: над словами, образотворчими
засобами, окремими реченнями.
4. Стислий, в кількох реченнях, виклад змісту тексту (про що
йдеться в тексті взагалі, чим починався текст, як розвивались дії, чим
завершився текст).
5. Детальний переказ одного-двох фрагментів (для порівняння із
стислою передачею цих же частин).
6. Складання плану.
7. Стислий переказ фрагментів за пунктами плану.
8. Самостійне складання тексту переказу і його запис.
9. Самоперевірка. Завершення роботи.

Переказуємо стисло. Стислий переказ твору

  • 1.
    ТЕМА. ПЕРЕКАЗУЄМО СТИСЛО.СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТВОРУ Мета. Ознайомити чунів з таким видом переказів, як стислий переказ; з поняттям "анотація"; вчити виділяти головне і переказувати стисло; складати анотації; розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, зв'язне мовлення; збагачувати словник учнів; виховувати любов до пташок, до усної народної творчості. Хід уроку I. Організаційний момент. II. Актуалізація опорних знань. Слово вчителя: а) Стислий переказ — це такий переказ, де потрібно коротко, лаконічно передати зміст тексту. Це вимагає глибоко вдумуватись у зміст твору, визначати найбільш важливий матеріал, щоб відібрати з усього змісту найголовніше, найсуттєвіше, випускаючи малозначущі факти, події, другорядні епізоди. б) Стислим переказом твору є анотація. Анотація — це стислий переказ твору, книжки. Його подають на звороті титульної сторінки дрібним шрифтом. ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися стисло переказувати, записувати стислий переказ тексту "Граченя", повчимося складати анотації до книжок. IV. Робота з мовним матеріалом. Вірш про лисичку Лисичка-сестричка доволі метка: У воду штовхнула вона їжака. Та м'ячик голчастий її обдурив, На берег скотився і нірку прорив. Вірш про журавля Журавлі курличуть, Забирають літо. І несуть з собою у чужі краї. Не спішіть, журавлики, Гляньте — недогріте залишилось поле В рідній стороні. М.Кулик Загадки Я руда, низького зросту, хитра я і довгохвоста. На курей я вельми ласа — в них таке смачненьке м'ясо... Вовку-брату я сестриця, а зовуть мене... (лисиця).
  • 2.
    Дивний ключ унебі лине, не залізний, а пташиний. Цим ключем в осінній млі Відлітають... (журавлі). в) Вчитель: Потоваришували лисичка і журавель та почали ходити один до одного в гості. г) Учні. Коротко (стисло) переказати українську народну казку "Лисичка і журавель", 2-3 учні). 2. Завдання 2 (зошит, с. 27). а) Зразок анотації з будь-якої книжки. б) Приклад анотації на казку Лесі Українки "Біда навчить" (читати з зошита, с. 27). в) Завдання 3 (зошит, с. 28). Усне складання анотації до української народної казки "Рукавичка". Питання: — Про що йде мова в казці? — Які головні герої казки "Рукавички"? — Чим розпочинається казка? — Як розвивалися події? — Чим завершилась казка? 3. Підсумок. — Отже, анотація — це характеристика змісту книги, статті і т. ін., або коротка бібліографічна довідка. Це вид стислого переказу. V. Фізкультхвилинка. VI. Робота над стислим переказом тексту А.Орлика "Граченя" (завдання 4, зошит с. 28). 1. Загадка. Найчорніший з усіх птахів, Чистить ріллю від черв'яків. (Грак.) 2. Читання тексту вчителем. 3. Бесіда за змістом прочитаного. — Яка стояла погода? — Що сталося під час грози? — Хто підібрав граченя? — Як доглядав хлопчик пташку? — Що було восени? — У що вірив Дмитрик? 4. Робота над мовними засобами. а) Гроза, блискавка; відчахнула — відірвала, зламала; осокір; Дмитрусь піді брав, узяв, намостив сінця, посадив, доглядав, годував, давав, дбав; розмочена булка, яєчний жовток, сир, салат; дихнуло прохолодою, грачина зграя, у вирій;
  • 3.
    б) Граченя, пташеня,молодий грачок, вихованець. в) Гілляка, поволеньки, з'явились, навесні, обов'язково. 5. Стислий виклад змісту тексту (2-3 учні). — Про що йдеться в тексті взагалі? — Чим починався текст? — Чому граченя, яке випало з гнізда, не загинуло? — Чим закінчуються події? 6. Детальний переказ 2 абзацу про догляд Дмитриком пташки (для порівняння із стислою передачею цієї частини). Зразок детального переказу 2 абзацу. Узяв Дмитрик коробку, намостив сінця і поселив туди граченя. Там воно підростало поволеньки. Хлопчик доглядав пташку, годував булкою, розмоченою у молоці. А мама догодовувала салатом, сиром та яєчним жовтком. Зразок стислого переказу 2 абзацу. Дмитрик дбав про пташку. Зробив їй гніздечко в коробці і щодня годував булкою, сиром, яйцем. 6. Складання плану (колективно). План 1. Граченя в біді. 2. Дмитрик доглядає пташку. 3. Дружба з каченятами. 4. У вирій. 5. Сподівання Дмитрика. 7. Стислий переказ фрагментів за пунктами плану (2-3 учні). 8. Самостійне складання тексту переказу і його запис. 9. Самоперевірка. Завершення роботи. VII. Підсумок уроку. — Що ви розумієте під стислим переказом тексту? — Що таке анотація твору? Додатковий матеріал І. Методика роботи над стислим переказом. 1. Читання тексту учнями (мовчки і вголос). 2. Бесіда за змістом прочитаного (5-6 запитань). 3. Робота над мовними засобами: над словами, образотворчими засобами, окремими реченнями. 4. Стислий, в кількох реченнях, виклад змісту тексту (про що йдеться в тексті взагалі, чим починався текст, як розвивались дії, чим завершився текст). 5. Детальний переказ одного-двох фрагментів (для порівняння із стислою передачею цих же частин). 6. Складання плану. 7. Стислий переказ фрагментів за пунктами плану. 8. Самостійне складання тексту переказу і його запис. 9. Самоперевірка. Завершення роботи.