Contoh RPH Tahun 2
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN

: BAHASA MELAYU

TAHUN

: 2 AZAM

BIL.MURID

: 30 ORANG

TARIKH

: 14 APRIL 2012

MASA

: 8.30-9.30 PAGI

TEMA

: KESELAMATAN

TAJUK

: BERHATI-HATI DI JALAN RAYA

FOKUS PKJR
Melintas jalan
raya dengan
selamat :

Standard
Kandungan

7.2

Prosedur yang selamat untuk melintas.

Standard
Pembelajaran

7.2.1

Memahami bahawa melintas jalan adalah lebih selamat
apabila langkah tertentu diambil untuk menyempurnakan
tugas tersebut.

· Berhenti
· Lihat
· Dengar
· Fikir
· Berwaspada

OBJEKTIF

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1. membina dan menulis jawapan dalam bentuk mudah tentang langkah-langkah
melintas jalan raya dengan selamat.

PENGISIAN
KURIKULUM

Ilmu

: Keselamatan jalan raya

Nilai

: Menjaga keselamatan.

KBT/EMK : Kemahiran berfikir, kinestatik
SISTEM
BAHASA

Tatabahasa : ayat tunggal, ayat majmuk, kata hubung

MEDIA

Video ‘Melintas jalan dengan selamat’ dan video “Berhati-hati dijalan raya”

Kosa kata : jejantas

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

CATATAN

Tayangan video “Berhati-hati

Set induksi (5minit) :

Tatabahasa : Ayat tanya

melintas jalan raya”

- murid melihat video yang
ditunjukkan

KBT : Kontekstual

oleh guru.

: TMK
ABM : Komputer, LCD

- murid bersoal jawab dengan guru
tentang video tersebut.
- pengetahuan murid dikaitkan dengan
isi pelajaran pada hari ini.

Paparan gambar :

Langkah 1 (15 minit) :
- murid melihat paparan gambar.

·

Gambar 1

·

Gambar 2

·

Gambar 3

·

Gambar 4

·

Gambar 5

- murid berbincang dalam kumpulan
dan

ABM : Lampiran A
Lampiran B

Nilai : Keselamatan.

membuat rumusan tentang apa yang
dilihat pada gambar.
- murid membina ayat tunggal dan ayat

Tatabahasa : Ayat tunggal,
ayat majmuk.
·

Gambar 6

majmuk yang mudah berdasarkan
gambar.

- Petikan Teks “Panduan
Melintas Jalan Raya”

- murid menyebut secara lisan frasa,
ayat tunggal dan ayat majmuk pada
petikan teks “Panduan melintas jalan
raya”
- guru menilai bacaan lisan murid dari
segi kelancaran, sebutan dan intonasi
menggunakan jadual penilaian
kemahiran.

Tayangan video “Melintas jalan
raya dengan selamat” dan
simulasi.

Langkah 2 (20 minit) :

ABM : komputer, LCD

- murid menonton tayangan video

KBT : Kinestatik

melintas jalan raya dengan selamat.
- murid membuat simulasi melintas
jalan
raya dengan prosedur dan langkah
yang betul secara berkumpulan.

Pemulihan dan pengayaan

Langkah 3 (15minit) :
- murid menyalin soalan mengenai

Menjawab soalan pemahaman
mengenai prosedur melintas
jalan raya.

ABM : komputer, LCD

prosedur melintas jalan raya dalam
buku latihan.
- murid menjawab soalan yang
diberikan
dengan menggunakan ayat yang

Lampiran C
mudah dan betul.
- murid dipantau dan dibantu oleh guru
ketika menjawab soalan.
- murid berbincang dan menyemak
jawapan bersama-sama guru dan
rakan
sekelas.
- guru membuat penilaian terhadap
aktiviti pengayaan yang dilakukan.

Penutup kognitif

Penutup ( 5 minit ) :

- Membuat rumusan isi
pelajaran

- murid merumus tentang isi pelajaran.

- Memberi pujian dan motivasi

Penilaian Kemahiran
(sila klik pada pautan di bawah untuk memuat turun Rancangan Pengajaran Harian Tahun 2 PKJR)

Contoh rph tahun 2

  • 1.
    Contoh RPH Tahun2 RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU TAHUN : 2 AZAM BIL.MURID : 30 ORANG TARIKH : 14 APRIL 2012 MASA : 8.30-9.30 PAGI TEMA : KESELAMATAN TAJUK : BERHATI-HATI DI JALAN RAYA FOKUS PKJR Melintas jalan raya dengan selamat : Standard Kandungan 7.2 Prosedur yang selamat untuk melintas. Standard Pembelajaran 7.2.1 Memahami bahawa melintas jalan adalah lebih selamat apabila langkah tertentu diambil untuk menyempurnakan tugas tersebut. · Berhenti · Lihat · Dengar · Fikir · Berwaspada OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. membina dan menulis jawapan dalam bentuk mudah tentang langkah-langkah melintas jalan raya dengan selamat. PENGISIAN KURIKULUM Ilmu : Keselamatan jalan raya Nilai : Menjaga keselamatan. KBT/EMK : Kemahiran berfikir, kinestatik
  • 2.
    SISTEM BAHASA Tatabahasa : ayattunggal, ayat majmuk, kata hubung MEDIA Video ‘Melintas jalan dengan selamat’ dan video “Berhati-hati dijalan raya” Kosa kata : jejantas ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN Tayangan video “Berhati-hati Set induksi (5minit) : Tatabahasa : Ayat tanya melintas jalan raya” - murid melihat video yang ditunjukkan KBT : Kontekstual oleh guru. : TMK ABM : Komputer, LCD - murid bersoal jawab dengan guru tentang video tersebut. - pengetahuan murid dikaitkan dengan isi pelajaran pada hari ini. Paparan gambar : Langkah 1 (15 minit) : - murid melihat paparan gambar. · Gambar 1 · Gambar 2 · Gambar 3 · Gambar 4 · Gambar 5 - murid berbincang dalam kumpulan dan ABM : Lampiran A Lampiran B Nilai : Keselamatan. membuat rumusan tentang apa yang dilihat pada gambar. - murid membina ayat tunggal dan ayat Tatabahasa : Ayat tunggal, ayat majmuk.
  • 3.
    · Gambar 6 majmuk yangmudah berdasarkan gambar. - Petikan Teks “Panduan Melintas Jalan Raya” - murid menyebut secara lisan frasa, ayat tunggal dan ayat majmuk pada petikan teks “Panduan melintas jalan raya” - guru menilai bacaan lisan murid dari segi kelancaran, sebutan dan intonasi menggunakan jadual penilaian kemahiran. Tayangan video “Melintas jalan raya dengan selamat” dan simulasi. Langkah 2 (20 minit) : ABM : komputer, LCD - murid menonton tayangan video KBT : Kinestatik melintas jalan raya dengan selamat. - murid membuat simulasi melintas jalan raya dengan prosedur dan langkah yang betul secara berkumpulan. Pemulihan dan pengayaan Langkah 3 (15minit) : - murid menyalin soalan mengenai Menjawab soalan pemahaman mengenai prosedur melintas jalan raya. ABM : komputer, LCD prosedur melintas jalan raya dalam buku latihan. - murid menjawab soalan yang diberikan dengan menggunakan ayat yang Lampiran C
  • 4.
    mudah dan betul. -murid dipantau dan dibantu oleh guru ketika menjawab soalan. - murid berbincang dan menyemak jawapan bersama-sama guru dan rakan sekelas. - guru membuat penilaian terhadap aktiviti pengayaan yang dilakukan. Penutup kognitif Penutup ( 5 minit ) : - Membuat rumusan isi pelajaran - murid merumus tentang isi pelajaran. - Memberi pujian dan motivasi Penilaian Kemahiran
  • 7.
    (sila klik padapautan di bawah untuk memuat turun Rancangan Pengajaran Harian Tahun 2 PKJR)