1. Тема: «Гетманщина в період Руїни 1657-1687 рр.»
Мета:
Навчальна: закріпити знання учнів з історії України періоду Руїни; вчити
орієнтуватися у подіях історії України періоду Руїни; вчити порівнювати
ситуацію на українських землях в періо правління різних гетьманів; закріпити
знання учнів щодо уміння складати історичний портрет (характеристику)
державних діячів; навчати учнів аналізувати та порівнювати історичний текст
документів; вчити працювати з наочними та відео джерелами; вчити
встановлювати хронологічну послідовність подій періоду Руїни; вчити
показувати на карті територіальні зміни Гетьманщини; аналізувати різні точки
зору щодо оцінки внутрішньої та зовнішньої гетьманів, висловлювати й
аргументувати власну точку зору;
Розвивальна: розвивати навички критичного мислення; розвивати уміння
працювати з історичними джерелами, наочними джерелами, медіа файлами;
розвивати інноваційну, громадянську, хронологічну компетенції;
Виховна: виховувати в учнів патріотизм, любов до Батьківщини, виховувати
національну свідомість, толерантність до інших народів, виховувати учнів у
дусі поваги до історичної боротьби і здобутків українського народу;
виховувати високі моральні якості, почуття власної гідності.
Тип уроку: урок повторення та узагальнення здобутих знань, з використанням
інтерактивних методів, мультимедійного обладнання, опрацювання історичних
документів.
Обладнання: презентація з теми, технологічна карта, тестові завдання, підручник,
документи, карти.
Методи та прийоми: розповідь учителя, бесіда, «фішбоун», аналіз документів,
складання стрічки часу, робота в групах, самостійна робота, «мікрофон».
Хід уроку
I.Організаційний момент
Поділ на 3 групи
2. На парті - зошити, підручники, атласи, технологічна карта уроку
II.Актуалізація опорних знань.
Всі покою щиро прагнуть,
Та не в єден гуж всі тягнуть,
Той направо, той наліво,
А всі браття, то-то диво!
Нема ж любви, нема згоди,
Од Жовтої взявши Води,
Чрез незгоду всі пропали,
Самі себе звоювали…
Бесіда. Метод «Мікрофон»
III. Оголошення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Очікувані результати уроку
Після цього уроку учні зможуть:
характеризувати політичне становище Гетьманщини в 60-х — на поч. 80-х рр. ХVІІ
ст.; встановлювати хронологічну послідовність подій періоду Руїни;
показувати на карті територіальні зміни Гетьманщини;
розвивати уміння працювати з різними джерелами інформації;
аналізувати й узагальнювати історичні явища та події, визначати їх суть та значення;
давати характеристику історичним діячам, визначати їх роль в історичному процесі;
висловлювати й аргументувати власну точку зору;
ЗАВДАННЯ 1. Фішбоун (проблемне запитання)
3. Проблема: Руйнація козацької держави, створеною Богданом Хмельницьким у війні
з Польщею.
Причини Руїни
Загострення суперечок в середовищі української державної еліти з питань
внутрішньої і зовнішньої політики.
Відсутність загальнонаціонального лідера та боротьба за гетьманську владу між
різними політичними силами
Соціальне розшарування серед козаків.
Несприятливе міжнародне становище. Втручання іноземних держав у внутрішню та
зовнішню політику Гетьманщини:Речі Посполитої, Московської держави,
Османської імперії та Кримського ханства.
Які факти нам про це говорять?
IV. Основна частина уроку
ЗАВДАННЯ 2. Заповніть пропуски в таблиці
Роки
правління
Ім’я гетьмана Територія
правління,
столиця
Назва
договору і рік
укладення
Країна на яку
орієнтувався
гетьман
1657-1659
рр.
Гетьманщина
м.Чигирин
Річ Посполита
1663-1665
рр.
І.Брюховецький 1665 р. –
Московські
статті
1665-1676
рр.
Правобережжя
м.Чигирин
1669 р. –
Корсунські
статті
1668-1672
рр.
Д.Многогрішний Московія
1672-1687
рр.
І.Самойлович 1672 р. –
Конотопські
статті
4. ЗАВДАННЯ 3. Складіть стрічку часу (з точки зору фактів назвіть наслідки цих
подій)
1659 1672 1667 1677-78 1681 1686
1.Чигиринські походи
2. Андрусівське перемир’я
3. Бучацький мир
4. Вічний мир
5. Конотопська битва
6. Бахчисарайський мир
ЗАВДАННЯ 4. Назвіть події відеоряду ( про кого або про що йде мова)
1. 2. 3. 4.
ЗАВДАННЯ 5. Робота з історичним документом (документ і наслідки)
(по групах)
1.«… уся територія Лівобережної України, Київ, Запоріжжя, Чернігово-Сіверщина
зі Стародубом та Черніговом і Смоленськ мали залишатися під зверхністю
російського царя. За відмову від претензій на Київ Річ Посполита отримала від
Московщини компенсацію в сумі 146 тис. рублів. Польща дістала владу над
Північною Київщиною, Волинню і Галичиною. Територія Південної Київщини,
Брацлавщина (від містечка Стайки й далі річкою Тясмин, де розташовувалися
Ржищів, Трахтемирів, Канів, Черкаси, Чигирин), дощенту спустошена нападами
турків і татарів та поляків, – оголошувалася «пусткою»
2. «…утворення у Речі Посполитій третьої складової частини федерації – Великого
Князівства Руського. Воно складалось з Київського, Чернігівського та
Брацлавського воєводств, а верховна влада в ньому, як військова, так і цивільна,
мала належати гетьману, якого обиратимуть пожиттєво. За Гадяцьким
договором законодавчу владу в Україні мали виконувати національні збори
5. депутатів від усіх земель Князівства, судову – судовий трибунал з українським
діловодством; фінанси, включаючи карбування монет, також передбачались
самостійними. Армія мала налічувати 30 тисяч козаків і 10 тисяч найманців».
3. «Щоб гетьман без відома всього війська нікого не судив і не карав. Били чолом
великому государю, його царській величності, генеральні полковники, сотники, уся
старшина і все Запорозьке Військо, щоб вони не терпіли ніякої неволі й
жорстокості від нашого новообраного гетьмана, і щоб він над ними не чинив
ніякого суду без поради всієї старшини і безневинно»
Додатково ЗАВДАННЯ . Робота з історичной картой
Уявляемо себе істориками і складаємо легенду карти. Що ми можемо расказати,
виходячи з карт атласу періоду Руїни
V. Рефлексія
ЗАВДАННЯ 6. Мої роздуми з теми. Висновки
«Українська справа явно гинула, невдача за невдачею знищували надії, люди
втрачали віру в свою справу, в свою мету. Виникала думка, що тої мети взагалі не
можна досягти! Через це пропадала і воля , і терпимість, слабшала любов до
рідного краю, до громадського добра, патріотичні вчинки і жертви здавалися
марними, особисті приватні інтереси переважали над усіма чесними і
патріотичними поривами…людські душі дрібніли, ставали вбогими, розум
притуплявся під тягарем важкого пошуку до порятунку..» (М.Костомаров)
VI. Домашнє завдання . Інструктаж до виконання
o Середній рівень (всі) ЗАВДАННЯ 7. Тестування по QR-коду
1. Який договір завершив поділ українських земель часів Руїни:
6. А) Вічний мир; б) Бахчисарайський мир; в) Корсунська угода г) Андрусівське
перемир’я
2. Бучацький мирний договір було укладено між:
а) Турцією та Московщиною; б) Московщиною та Польщею; в) Турцією та
Польщею;
г) Швецією та Росією
3. На Генеральній військовій раді в 1669 р. в Глухові гетьманом Лівобережної
України був проголошений:
а) Ю. Хмельницький; б) І. Виговський; в) Д. Многогрішний; г) І. Мазепа.
4. Бахчисарайський мирний договір укладено: а) 1671р.; б)1681р.; в) 1697р.; г) 1682
р.
5. Конотопська битва відбулась у:
а) вересні 1669 р; б) липні 1649 р.; в) червні 1676 р.; г) липні 1659 р..
6. У грудні 1665 р. Московські статті підписав гетьман:
а) І. Самойлович; б) Ю. Хмельницький; в) І. Брюховецький; г) І. Мазепа.
7. В якому році було укладено Андрусівське перемирʼя?
а). 1648 р. б) 1659 р. в) 1667 р. г) 1686 р.
8. Поява в козацькому війську сердюків, компанійців повʼязано з подіями:
А. козацько-селянських повстань
Б. морських походів козаків
В. Руїни
Г. повстання І. Мазепи
9. Кого з гетьманів називали «Сонцем Руїни»?
а) П. Дорошенка б) Д. Многогрішного в) П. Тетерю г) І. Самойловича
10.Що об’єднує ці договори?
Московські статті Переяславський договір Глухівські статті Конотопські
статті
а) закінчили Руїну; б) договорні між Москвою та гетьманом; в)договори з
Туреччиною;
В) договори з Польщею
7. 11. Оберіть поняття, якому відповідає дане визначення: «форма залежності однієї
держави від іншої, більш сильної»:
а) Автономія б) Колонізація в) Протекторат г)Анексія
o
o Достатній рівень:
o ЗАВДАННЯ 8. Сенкан (Синквейн)
1 – й рядок – іменник, об’єкт або
предмет, про який іде мова;
2 – й рядок – два прикметники, які
характеризують дане поняття,
дають опис його властивостей та
ознак;
3 – й рядок – дія (три дієслова),
пов’язані з темою;
4 – й рядок – фраза, яка передає
особисте ставлення до теми,
об’єкта;
5 – й рядок – синонім до іменника в
першому рядку, почуття, асоціації,
пов’язані з даним поняттям
Берестечко
Прославлене, трагічне
Бились, тримались, перемогли
Героїчна сторінка козацької слави
Битва
Сагайдачний
Мудрий, непохитний,
Воював, захищав, дбав,
Палкий патріот своєї країни.
Гетьман
1.
2.
3.
4.
5.
Високий рівень: написати твір-роздум «Як би я був гетьманом у період Руїни?»