SlideShare a Scribd company logo
ЛІДЕРСЬКА ОСВІТНЯ ПРОГРАМА ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ STEAM-CAMP
Методична розробка заняття
«Змочування та капілярність»
Урок №____ Клас 10
Тема уроку : Змочування та капілярність
Освітньо – виховні завдання теми: створитикомфортніумови для навчання, за яких
кожен учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність, самостійність.
Навчальна мета:
1.Запам'ятати основне положення молекулярно-кінетичної теорії будови
речовини про взаємодію частинок (молекул).
2.Формування наукового світогляду учнів.
3.Сформуватинавички практичного застосування отриманихзнань.
4.Удосконалювативміння учнів працювати самостійно та шукати потрібну
інформацію.
5.Перевірити рівень знань, умінь і навичок з даної теми.
6.Закріпити знання учнів про змочування та капілярність
Розвиваючамета:
1.Розвиватилогічне мислення і творчууяву та креативність.
2.Підвищувати стилістичну культуру мовлення.
3.Розвиватизв’язнеусне й писемне мовлення.
4.Розвивати вміння і навички правильного користування соціальними мережами.
5.Формувати вміння застосовувати отримані знання при виконанні
експериментального завдання.
6.Розвиватитворчусамостійність і аналітичне мислення при вивченні матеріалу
та здібності учнів робити узагальнення, висувати гіпотези,
Виховна мета:
1.Виховувати в учнів національну свідомість, самосвідомість та ментальність,
провідні риси громадянина своєї держави, любов до рідної країни, до
української мови, до свого народу.
2.Впливати на пізнавальну активність учнів через застосування різноманітних
форм організації уроку.
3.Стимулювати до самостійної роботи, створити стійку ситуацію успіху у
вирішенні завдань.
4. Виховувати в учнів любов до рідної природи, повагудо оточуючого
середовища.
5.Виховувати в учнів справедливість, доброзичливість, гуманність, повагу до
людей.
6.Виховувати в учнів старанність, наполегливість, бажання творчо працювати
Міжпредметні зв’язки:геометрія (площа кола, циліндр), біологія (живлення рослин,
структура шкіри людини і тварин) всесвітня історія
Тип уроку: урокзасвоєння нових знань.
Обладнання: Персональні комп'ютері, смартфони, мультимедійний проектор, екран.
Демонстраційні засоби:мідна, скляна, парафінова пластини; соняшниковаолія;
розчин спирту;шприц; проволока;склянітрубки різного діаметру; склянка з водою,
мильний розчин
МЕТОДИ, ФОРМИ І ПРИЙОМИ НАВЧАННЯ
МЕТОДИ ФОРМИ ПРИЙОМИ
1.Інформаційно-
рецептивний
Розповідь-пояснення,
бесіда, повідомлення
учнів
Виклад інформації, пояснення,
активізація уваги та мислення
2.Репродуктивний словесні, практичні
методи
конкретизація і закріплення вже
набутих знань
3.Проблемно-
пошуковий
пошукова діяльність
учнів, евристична
бесіда
активізація уваги та мислення,
різноманітна самостійна робота
учнів
4.Навчально –
дослідницький
самостійна
дослідницька
роботаучнів на
здобуття та
розширення знань
здобуття новиз знань у процесі
дослідницької роботи, формування
висновків, пізнання закономірності
Хід заняття:
1.Організаційна частина: привітання учнів; відмітка у навчальному журналі
відсутніх студентів; перевірка готовності до заняття студентів, аудиторії,
обладнання. Побажання гарного настрою, позитивного спілкування, активної
роботи.
2.Актуалізація опорних знань учнів
2.1Вступне слово викладача
Любі друзі. Ми живемо в світі дивовижних природних явищ. Ми
зустрічаємось з ними кожен день, не думаючи про їх сутність. Але людина, як
розумний феномен, повинна розуміти суть цих явищ. Тому епіграфом до
нашого заняття будуть слова А. Ейнштейна «Радість бачити і розуміти - є
найпрекрасніший дар природи». (Додаток А)
Щоб вам було цікаво робити на уроці я розбила вас на групи і зараз пропоную
обрати спікера, програміста, лаборанта та оператора. Дякую.
2.2.Бесіда.
« Повторення – мати навчання» (К.Д.Ушинський)
(пропоную відео-мультик «Окенарія»)
0-02-05-cc116eb00dcb6c1ecbebb896ca0d324eabeac3062957577173602e7010f75790_e10ac85_1623394191.mp4
Та перш, ніж розпочати розуміти нове, треба пригадати те, що ми вже
знаємо. Пропоную вам Експрес-тест під назвою «Так чи ні». Група підіймає
картку зеленого кольоруякщо вона згодна та картку жовтого кольору – як що
ні
Тестми пройдемо за допомогою digital- інструменту Wordwall
https://wordwall.net/ru/resource/17689052/%d0%b1%d0%b5%d0%b7%d1%8b%d0
%bc%d1%8f%d0%bd%d0%bd%d1%8b%d0%b91
1.Капелька води має форму кулі, так як уздовж поверхні діє сила, яка прагне
скоротити до мінімуму цю поверхню. (Так)
2.Нові лляні тканини після прання сідають, так як при намоканні сили
поверхневого натягу вкорочують нитку і, тим самим, все полотно. (Так)
3. На поверхні рідини діє сила поверхневого натягу, яка не залежить від
домішок і температури. (Ні)
4. На кордоні розділу рідини і твердого тіла виникають явища змочування і не
змочування поверхні твердих тіл. (Так)
5. Мильні бульбашки виглядають як правильні сфери, так як рідинні плівки
приймають форму з максимальною площею поверхні при найменшому обсязі.
(Ні)
6. Рідина у сполучених посудинах розташовується на одному і тому ж рівні
(Так)
Дякую. Ви молодці.
3.Викладання нового матеріалу
«Треба багато вчитися,щоб знати хоча б трошки» (Монтеск’є)
3.1. Повідомлення теми заняття
Тема: Змочування та капілярність.
3.2 Мотивація вивчення теми:
Всі ви, напевно, милувалися маленькими краплями роси, які на листках
рослин набувають форми майже правильних кульок. Це явище спостерігав ще
Г. Галілей, якого дуже дивувало, що великі краплі води не розпливаються по
всьому листку капусти, а набувають форми маленьких кульок. Таку ж форму
мають краплі води на жирній поверхні, пролита на столі, ртуть тощо. Ці явища
здаються дуже дивними, адже ми звикли, що рідина набуває формупосудини, в
якій вона знаходиться, і власної форми не має. Не менш дивовижною є мильна
бульбашка. Крім того рідина поводить себе цікаво, коли в неї занурити тканину
або серветку.
Таким чином, нам потрібно сьогодні з’ясувати поверхневі властивості
рідини і зв’язані з ними явища змочування і капілярності. До того ж всі ці
явища можна спостерігати у природі і техніці, та навіть у вашій майбутній
професії (наприклад агроном, слюсар, кухар ) та хобі ( наприклад малювання,
садівництво, квітникарство)
3.3.Повідомлення мети заняття
Цей урок розповість вам про властивості рідини: явище змочування, не
змочування та капілярності. Ми познайомимося з новими явищами виконуючи
експерименти та розглянемо, як застосовують ці явища у природі та техніці.
Досліджувана тема має важливе практичне значення. Властивості рідини
можуть приноситине тільки користь (проникнення поживних речовин із ґрунту
в рослини, підйом вологи з глибоких шарів ґрунту, будівельна практика,
застосування рушників, серветок), але і шкоду (пересихання ґрунту, появи
плісняви на стінах).
3.4. Лекція з випереджувальним завданням
План лекції
1.Явища змочування та незмочування
2.Капілярні явища
3. Доповідістудентів
1. Мабуть багато хто з вас замислювався, чомукраплі дощу, мильні
бульбашки, зоріта планети мають шароподібну форму, чомудеякі тверді тіла
гарно змочуються рідиною, а інші – ні, як відбувається всмоктування поживних
елементів, вологиіз ґрунту кореневою системою рослинності, як відбувається
кровообіг у живих організмах. Відгадка цих явищ призвела до відкриття дивних
властивостейрідини – поверхневого натягу, явищ змочування та капілярних
явищ. Такі явища досить часто зустрічаються у природіта техніці. Ці явища
також зустрічаються і у повсякденномужитті.
Хлопці, ви звернули увагу та предмети, які лежать у вас на столі та,
напевно, намагаєтеся зрозуміти як ці предмети пов'язані між собою. На нашому
уроці ми спробуємо дати відповість на це питання
Звертаю вашу увагу на бланк «Опорного конспекту» який лежить у вас на
столі. (Додаток Б) В ньому ви будете робити важливі позначки, малюнки на
протязі заняття, а завершити заповнювати його вдома, скориставшись
підручником. Додамо сюди форму, яку ви будите заповнювати пізніше і все
вклеїти в робочій зошит. Питання?
Змочування - явище, яке виникає внаслідок взаємодії молекул рідини з
молекулами твердих тіл і приводить до викривлення поверхні рідини на
кордоні з твердим тілом. Змочування залежить від співвідношення між силами
зчеплення молекул рідини з молекулами (або атомами) змочуваного тіла і
силами взаємного зчеплення молекул рідини
Розглянемо питання змочування і не змочування рідинами твердих тіл.
Рідина, яка розтікається тонкою плівкою по даному тілу, змочує поверхню.
Рідина, яка не розтікається по поверхні твердого тіла, а збирається в краплю,
що не змочує дане тіло. Вода змочує чисте скло, але не змочує парафін. Ртуть
не змочує скло, але змочує алюміній. Пояснити явище нескладно: якщо сили
тяжіння між молекулами рідини і твердого тіла більше, ніж між молекулами
рідини, то виникає змочування. Якщо сили тяжіння між молекулами рідини
більше, ніж між молекулами рідини і твердого тіла, то виникає не змочування.
Далі ми будемо працювати в групах. Кожна група повинна виконати своє
завдання, виконуючи яке ви познайомитися з новими властивостями рідини.
Результати вашої роботиви представите у вигляді звіту за зразком, який буде у
вас на парті. Оператор фіксує проведення досвіду і викладає в "Тік -Ток"
Викладач нагадує правила ТБ
«Наука - капітан, а практика -солдати» (Леонардо да Вінчі»
І.Виконати експеримент: «Вивчення форми рідини у природних умовах».
І підгрупа
Хід роботи:
1.На монетку за допомогою піпетки налийте воду. Що відбувається?
(Студенти висувають свої гіпотези, розмірковують, пропонують своївисновки).
2.Налити в стакан води і акуратно покладіть лезу. Що
відбувається?(Студенти висувають свої гіпотези, розмірковують, пропонують
свої висновки).
3.Розгляньте за замалюйте формі крапель.
4.Зробіть висновок про взаємодію молекул рідини та твердого тіла.
5.Результати запишіть до таблиці (Додаток В таблиця 1)
ІІ підгрупа
Хід роботи:
1.Вмочимо дротове кільце в мильний розчин. Що відбувається?
(Студенти висувають свої гіпотези, розмірковують, пропонують своївисновки).
2. Опустіть лезу намочену мильним розчином в чашу з водою. де
плавають дві зубочистки. Що відбувається? (Студенти висувають свої гіпотези,
розмірковують, пропонують свої висновки).
3.Розгляньте за замалюйте формі крапель.
4.Зробіть висновок про взаємодію молекул рідини та твердого тіла.
5.Результати запишіть до таблиці (Додаток В)
ІІІ підгрупа
1.На скло капніть з піпетки крапельку води. Що відбувається? (Студенти
висувають свої гіпотези, розмірковують, пропонують свої висновки).
2.На масляну поверхню скла капніть крапельку води. Що відбувається?
(Студенти висувають свої гіпотези, розмірковують, пропонують своївисновки).
3.Розгляньте за замалюйте формі крапель.
4.Зробіть висновок про взаємодію молекул рідини та твердого тіла.
5.Результати запишіть до таблиці (Додаток В)
IY підгрупа
1.Опустіть свічку, цукор, вату в воду. Що відбувається? (Ті, що навчаються
висувають свої гіпотези, розмірковують, пропонують свої висновки).
2. Квіти зроблені з паперу покладіть на поверхню води. Що відбувається?
(Ті, що навчаються висувають свої гіпотези, розмірковують, пропонують
свої висновки).
3.Розгляньте за замалюйте формі крапель.
4.Зробіть висновок про взаємодію молекул рідини та твердого тіла.
5.Результати запишіть до таблиці (Додаток В)
Спікери кожної підгрупи коротко роблять висновки з проведеного досліду.
Дякую. Рухаємося далі.
2. Капілярні явища вперше були відкриті і досліджені Леонардо да Вінчі (XV
століття), потім Б. Паскалем (XVII століття) і Д.Жюреном (XVIII століття) в
дослідах з капілярними трубками. Теорія капілярних явищ розвиненав роботах
П. Лапласа, Т. Юнга, С.Пуассона, Дж.Гіббсом і І.С.Громекі(XIX століття)
Змочуванням обумовлено пояснюється ітаке явище, як капілярність.
Під дією молекулярних сил змочувальнарідина піднімається вгорупо
тонких трубках - капілярах. Від латинського слова«капіллус» («волосся»).
Звідси і назва тонких трубок – капіляри. Capillaris (латинь) –волосяний.
Вузькі циліндричні трубки з діаметром меньшим за довжину називаються
капілярами.
Капілярні явища можна спостерігати не тільки в трубках, але і в вузьких
щілинах. Якщо опустити в воду дві скляні пластини так, щоб між ними
утворилася вузька щілина, то вода між пластинами підніметься, і тим вище, чим
ближче вони розташовані. Капілярні явища відіграють велику роль в природі і
техніці. Безліч дрібних капілярів є в рослинах. В деревах по капілярах волога з
грунту піднімається до вершин дерев, де через листя випаровується в
атмосферу. У грунті є капіляри, які тим вужче, ніж щільніше грунт. Вода по цих
капілярах піднімається до поверхні і швидко випаровується, а земля стає сухою.
Рання весняна, оранка землі руйнує капіляри, тобто зберігає подпочвенную
вологу і збільшує урожай.
У техніці капілярні явища мають величезне значення, наприклад, в
процесах сушіння капілярно-пористих тіл і т. п. Велике значення капілярні
явища мають в будівельній справі. Наприклад, щоб цегляна стіна не сиріла, між
фундаментом будинку і стіною роблять прокладку з речовини, в якому немає
капілярів. У паперовій промисловостідоводиться враховувати капілярність при
виготовленні різних сортів паперу. Наприклад, при виготовленні паперу її
просочують спеціальним складом, закупорюють капіляри. У побуті капілярні
явища використовують у гніт, в промокальним папері, в пір'ї для подачі
чорнила і т. п.
Викладач нагадує правила ТБ
«Наука - капітан, а практика -солдати» (Леонардо да Вінчі»
Виконати експеримент: «Вивчення залежності висоти підйому рідини»
1.Виміряйте діаметр скляних трубок.
2.Опустить скляні трубки у сосуд з водою, олією, спиртом.
3.Виміряйте висоту підйому рідини у кожній трубці.
4.Результати запишіть до таблиці (Додаток Г таблиця 2)
Спікери коротко роблять висновки з проведеного досліду, доповнюють
один одного. Дякую.
3. Випереджувальне завдання (Додаток Д)
Пропоную трошки перепочити і послухати цікаву інформацію,яку
підготовили заздалегідь ваші одногрупники (Доповіді студентів: Капілярні
явища в природі. Кровоносні судини. Капілярні явища у побуті)
4.Закріплення нового матері
«Істина чи брехня?» (опитування за допомогою digital - інструменту Kahoot)
https://create.kahoot.it/details/a41598a7-9291-4b5c-ae09-523b
Висловлювання
Рідина змочує поверхню твердого тіла, якщо сили тяжіння Fр-т між
молекулами рідини і твердого тіла більше, ніж сили тяжіння між
молекулами рідини Fр (Істина)
Вода не змочує парафін, так як сили тяжіння між молекулами рідини більше,
ніж сили тяжіння Fр-т між молекулами рідини і твердого тіла(Істина)
Кут змочування для краплі води, що знаходиться на поверхні скла,
тупий(Брехня)
Чим більше діаметр капіляра, тим менше висота підйому рідини в
капілярі(Істина)
Підйом (опускання) рідини в капілярі припиняється, колисила поверхневого
натягу стає рівною силі тяжіння стовпа рідини(Істина)
Крапля рідини завжди має сферичну форму(Брехня)
Дякую за відповіді. Оголошення переможця
5.Підсумки заняття
Ви дуже добре попрацювали в незвичайному для вас форматі. Ви чудово
впоралися з практичною частиною, знайшли дуже цікаву додаткову
інформацію. Я сподіваюся, що сьогодні ви дізналися для себе багато нового,
навчилися працювати в команді і підтримувати один одного. Спасибі всім за
цей урок.
6. Домашнє завдання:
[1]§29.30, закінчити опорний конспект
Вдома поміркуйте над питаннями, а на наступному уроці ми їх обсудимо
1. Як пов'язана висота підйому рідини в скляній капілярі з діаметром капіляра?
2. Чому шовкова тканина погано витирає мокрі руки?
3. На якому фізичному явищі заснована вживання рушників?
5. Чому розтікається чорнило під час письма на папері поганої якості?
ДодатокА
Додаток Б
ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ
Опорний конспект
Тема: « Змочування та капілярність»
План:
1.Явища змочування та незмочування
2.Капілярні явища
1. Змочування –
Умови змочування:
-
-
2. Капіляри –
Висота підйому рідини:
ФОРМУЛА:
ПОЗНАЧЕННЯ
Додаток В
Таблиця 1-1гр.
Визначення явища
Величини, що його характеризують
Монета + вода
Лезо + вода
Висновки
Таблиця 1-2гр.
Визначення явища
Величини, що його характеризують
Дротове кільце + мильний розчин
Лезо у мильному розчині + вода + 2
зубочистки
Висновки
Таблиця 1-3гр.
Визначення явища
Величини, що його характеризують
Скло + крапелька води
Масляну поверхню скла + крапелька
води.
Висновки
Таблиця 1-4гр.
Визначення явища
Величини, що його характеризують
Свічка+ вода
Цукор+ вода
Вата + вода
Паперові квіти + вода.
Висновки
Додаток В
Таблиця 2
Визначення явища
Величини, що його характеризують
Трубка + вода
Трубка + олія
Трубка + спирт
Трубка + трубка + олія
Трубка + трубка + вода
Трубка + трубка + спирт
Висновки
ДодатокД
Капілярні явища в природі.
Надзвичайно важливо для рослин рух і збереження вологи в грунті. Грунт має
пухке будова, і між окремими частинками її знаходяться проміжки. Вузькі
проміжки є капіляри. По капілярних ходах вода піднімається до кореневої
системи рослин і постачає їх необхідною вологою і поживними солями.
По капілярах знаходиться в грунті вода піднімається вгору і інтенсивно
випаровується. Щоб зменшити випаровування, потрібно зруйнувати капіляри.
Це досягається розпушуванням грунту.
Іноді потрібно, навпаки, посилити приплив вологи по капілярах. Тоді грунт
коткують, збільшуючи цим кількість капілярних каналів.
Цікаво, а чи може вода з розчиненими в ній речовинами підніматися до
верхівок високих дерев за рахунок поверхневого натягу (висота, наприклад,
секвої понад 100 м). Радіус капілярів в деревині від 0,01 до 0,3 мм. Значить, в
найтонших капілярах вода не піднімається вище 1,5 м. За рахунок
атмосферного тиску вона може піднятися не вище 10 м, навіть якщо на кінці
трубки створити вакуум. Не може високо підняти воду і осмотичний тиск,
завдяки якому тиск в розчині більше, ніж в чистій рідині.
Залишається єдине припущення: вода в капілярах знаходиться в розтягнутому
стані, але не розривається через тяжіння її молекул. У міру випаровування води
з листя сила тяжіння піднімає її вгору. Прямі вимірювання показали, що тиск в
капілярах деревини дійсно негативно і може досягати -25 атм
Кровоносні судини.
Площа поперечного перерізу аорти 8 см2, а загальна площа перетину всіх
капілярів приблизно 3200 см2, тобто площа капілярів більша за площу аорти
приблизно в 400 разів. Відповідно падає швидкість кровотоку - від 20 см / с на
початку аорти до 0,05 см / с в капілярі.
Діаметр кожного капіляра в 50 раз менше діаметра людського волосся, а його
довжина менше 0,5 мм. У тілі дорослої людини є до 160 млрд. Капілярів.
Загальна довжина капілярів досягає 60 - 80 тис. Км; через кожен квадратний
міліметр поперечного перерізу серцевого м'яза в середньому проходить до 2
тис. капілярів.
Фізичною моделлю серцево-судинної системи може служити система з безлічі
розгалужених трубок з пружними стінками. У міру розгалуження загальне
перетин трубок зростає, і швидкість руху рідини відповідно зменшується.
Однак внаслідок того, що розгалуження складається з безлічі вузьких каналів,
втрати на внутрішнє тертя при цьому сильно зростають і загальний опір руху
рідин (незважаючи на зниження швидкості) значно збільшується
Капілярні явища у побуті.
У побуті капілярні явища використовують при найрізноманітніших обставинах.
Прикладаючи промокальний папір, видаляють надлишок чорнила з листа,
бавовняної або лляної ганчіркою витирають мокрі місця на столі або на підлозі.
Застосування рушників, серветок можливо тільки завдяки наявності в них
капілярів. Підняття гасу або розплавленого стеарину по ґнотах ламп і свічок
обумовлено наявністю в гніт капілярних каналів. У техніці як один із способів
підведення мастила до деталей машин застосовують іноді ґнотовий спосіб
подачі масла.
У будівельній справі доводиться враховувати підйом вологи з ґрунту по порах
будівельних матеріалів. Через це відволожуються стіни будівель. Для захисту
фундаменту і стін від впливу грунтових вод і вогкості застосовують
гідроізоляцію, покриваючи фундамент гарячим (рідким) бітумом або
обкладаючи водонепроникним рулонний матеріал (толь або руберойд).
Вузьких трубок (капілярів) в природі і техніці безліч. У цих трубках рідина або
піднімається вгоруна висоту, або опускається вниз. Багато процесів в природі і
техніці викликаються цими рухами.

More Related Content

Similar to 286

Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Андрей Виноходов
 
Інтерактивні технологІї навчання
Інтерактивні технологІї  навчанняІнтерактивні технологІї  навчання
Інтерактивні технологІї навчання
Наталья Полищук
 
активні та інтерактивні прийоми навчання
активні та інтерактивні прийоми навчанняактивні та інтерактивні прийоми навчання
активні та інтерактивні прийоми навчання
SvetlanaLyashenko
 
трюки науки
трюки наукитрюки науки
трюки науки
novoarhnvk1
 
робота з обдарованими методом рвз
робота з обдарованими методом рвзробота з обдарованими методом рвз
робота з обдарованими методом рвз
Olya Bezverhnya
 
Вода – першопочаток і суть всього
Вода – першопочаток і суть всьогоВода – першопочаток і суть всього
Вода – першопочаток і суть всьогоSachava N. M.
 
кейс-урок (2).pdf
кейс-урок (2).pdfкейс-урок (2).pdf
презентация досвіду
презентация досвідупрезентация досвіду
презентация досвіду
novoarhnvk1
 
Властивості твердих тіл
Властивості  твердих тіл Властивості  твердих тіл
Властивості твердих тіл
Таня Гирлаку
 
523,23.docx
523,23.docx523,23.docx
523,23.docx
ssuser838e441
 
досвід роботи 1
досвід роботи 1досвід роботи 1
досвід роботи 1olyakashuba1
 
5_pr_g_2022.pdf
5_pr_g_2022.pdf5_pr_g_2022.pdf
5_pr_g_2022.pdf
LudaM3
 
засідання мо вчителів математики фізики та інформатики 13 01 2016
засідання мо вчителів математики фізики та інформатики 13 01 2016засідання мо вчителів математики фізики та інформатики 13 01 2016
засідання мо вчителів математики фізики та інформатики 13 01 2016
orestznak
 
02 про використання інноваційних технологій на різних етапах уроку в початков...
02 про використання інноваційних технологій на різних етапах уроку в початков...02 про використання інноваційних технологій на різних етапах уроку в початков...
02 про використання інноваційних технологій на різних етапах уроку в початков...
Andrey1977
 
презинтація досвіду
презинтація  досвідупрезинтація  досвіду
презинтація досвіду
himi4ka
 
Кращий гендерочутливий стем урок.docx
Кращий гендерочутливий стем урок.docxКращий гендерочутливий стем урок.docx
Кращий гендерочутливий стем урок.docx
Репетитор Історія України
 

Similar to 286 (20)

Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
 
49
4949
49
 
160
160160
160
 
Інтерактивні технологІї навчання
Інтерактивні технологІї  навчанняІнтерактивні технологІї  навчання
Інтерактивні технологІї навчання
 
Насінина. Розробка уроку
Насінина. Розробка урокуНасінина. Розробка уроку
Насінина. Розробка уроку
 
активні та інтерактивні прийоми навчання
активні та інтерактивні прийоми навчанняактивні та інтерактивні прийоми навчання
активні та інтерактивні прийоми навчання
 
трюки науки
трюки наукитрюки науки
трюки науки
 
робота з обдарованими методом рвз
робота з обдарованими методом рвзробота з обдарованими методом рвз
робота з обдарованими методом рвз
 
Вода – першопочаток і суть всього
Вода – першопочаток і суть всьогоВода – першопочаток і суть всього
Вода – першопочаток і суть всього
 
кейс-урок (2).pdf
кейс-урок (2).pdfкейс-урок (2).pdf
кейс-урок (2).pdf
 
презентация досвіду
презентация досвідупрезентация досвіду
презентация досвіду
 
Властивості твердих тіл
Властивості  твердих тіл Властивості  твердих тіл
Властивості твердих тіл
 
523,23.docx
523,23.docx523,23.docx
523,23.docx
 
досвід роботи 1
досвід роботи 1досвід роботи 1
досвід роботи 1
 
5_pr_g_2022.pdf
5_pr_g_2022.pdf5_pr_g_2022.pdf
5_pr_g_2022.pdf
 
42
4242
42
 
засідання мо вчителів математики фізики та інформатики 13 01 2016
засідання мо вчителів математики фізики та інформатики 13 01 2016засідання мо вчителів математики фізики та інформатики 13 01 2016
засідання мо вчителів математики фізики та інформатики 13 01 2016
 
02 про використання інноваційних технологій на різних етапах уроку в початков...
02 про використання інноваційних технологій на різних етапах уроку в початков...02 про використання інноваційних технологій на різних етапах уроку в початков...
02 про використання інноваційних технологій на різних етапах уроку в початков...
 
презинтація досвіду
презинтація  досвідупрезинтація  досвіду
презинтація досвіду
 
Кращий гендерочутливий стем урок.docx
Кращий гендерочутливий стем урок.docxКращий гендерочутливий стем урок.docx
Кращий гендерочутливий стем урок.docx
 

More from Репетитор Історія України

More from Репетитор Історія України (20)

19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf
19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf
19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf
 
18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx
18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx
18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx
 
17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf
17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf
17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf
 
16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx
16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx
16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx
 
14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx
14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx
14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx
 
14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx
14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx
14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx
 
13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx
13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx
13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx
 
13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx
13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx
13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx
 
12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc
12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc
12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc
 
11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx
11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx
11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx
 
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
 
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
 
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
 
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
 
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
 
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
 
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
 
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
 
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
 
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
 

Recently uploaded

курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
ssuser3a363c
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
tetiana1958
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Adriana Himinets
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
ssuser15a891
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
ssuserce4e97
 
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptxзвіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
home
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Adriana Himinets
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
tetiana1958
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
ssuserce4e97
 
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
tetiana1958
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
ssuser46127c
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
ssuser59c0a2
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ssuserd1824d
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
AleksSaf
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
tetiana1958
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
olha1koval
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
24tvua
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Pervushina1983
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
НБУ для дітей
 

Recently uploaded (20)

курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
 
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptxзвіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
 
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
 

286

  • 1. ЛІДЕРСЬКА ОСВІТНЯ ПРОГРАМА ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ STEAM-CAMP Методична розробка заняття «Змочування та капілярність»
  • 2. Урок №____ Клас 10 Тема уроку : Змочування та капілярність Освітньо – виховні завдання теми: створитикомфортніумови для навчання, за яких кожен учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність, самостійність. Навчальна мета: 1.Запам'ятати основне положення молекулярно-кінетичної теорії будови речовини про взаємодію частинок (молекул). 2.Формування наукового світогляду учнів. 3.Сформуватинавички практичного застосування отриманихзнань. 4.Удосконалювативміння учнів працювати самостійно та шукати потрібну інформацію. 5.Перевірити рівень знань, умінь і навичок з даної теми. 6.Закріпити знання учнів про змочування та капілярність Розвиваючамета: 1.Розвиватилогічне мислення і творчууяву та креативність. 2.Підвищувати стилістичну культуру мовлення. 3.Розвиватизв’язнеусне й писемне мовлення. 4.Розвивати вміння і навички правильного користування соціальними мережами. 5.Формувати вміння застосовувати отримані знання при виконанні експериментального завдання. 6.Розвиватитворчусамостійність і аналітичне мислення при вивченні матеріалу та здібності учнів робити узагальнення, висувати гіпотези, Виховна мета: 1.Виховувати в учнів національну свідомість, самосвідомість та ментальність, провідні риси громадянина своєї держави, любов до рідної країни, до української мови, до свого народу. 2.Впливати на пізнавальну активність учнів через застосування різноманітних форм організації уроку. 3.Стимулювати до самостійної роботи, створити стійку ситуацію успіху у вирішенні завдань. 4. Виховувати в учнів любов до рідної природи, повагудо оточуючого середовища. 5.Виховувати в учнів справедливість, доброзичливість, гуманність, повагу до людей. 6.Виховувати в учнів старанність, наполегливість, бажання творчо працювати Міжпредметні зв’язки:геометрія (площа кола, циліндр), біологія (живлення рослин, структура шкіри людини і тварин) всесвітня історія Тип уроку: урокзасвоєння нових знань. Обладнання: Персональні комп'ютері, смартфони, мультимедійний проектор, екран. Демонстраційні засоби:мідна, скляна, парафінова пластини; соняшниковаолія; розчин спирту;шприц; проволока;склянітрубки різного діаметру; склянка з водою, мильний розчин
  • 3. МЕТОДИ, ФОРМИ І ПРИЙОМИ НАВЧАННЯ МЕТОДИ ФОРМИ ПРИЙОМИ 1.Інформаційно- рецептивний Розповідь-пояснення, бесіда, повідомлення учнів Виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення 2.Репродуктивний словесні, практичні методи конкретизація і закріплення вже набутих знань 3.Проблемно- пошуковий пошукова діяльність учнів, евристична бесіда активізація уваги та мислення, різноманітна самостійна робота учнів 4.Навчально – дослідницький самостійна дослідницька роботаучнів на здобуття та розширення знань здобуття новиз знань у процесі дослідницької роботи, формування висновків, пізнання закономірності Хід заняття: 1.Організаційна частина: привітання учнів; відмітка у навчальному журналі відсутніх студентів; перевірка готовності до заняття студентів, аудиторії, обладнання. Побажання гарного настрою, позитивного спілкування, активної роботи. 2.Актуалізація опорних знань учнів 2.1Вступне слово викладача Любі друзі. Ми живемо в світі дивовижних природних явищ. Ми зустрічаємось з ними кожен день, не думаючи про їх сутність. Але людина, як розумний феномен, повинна розуміти суть цих явищ. Тому епіграфом до нашого заняття будуть слова А. Ейнштейна «Радість бачити і розуміти - є найпрекрасніший дар природи». (Додаток А) Щоб вам було цікаво робити на уроці я розбила вас на групи і зараз пропоную обрати спікера, програміста, лаборанта та оператора. Дякую. 2.2.Бесіда. « Повторення – мати навчання» (К.Д.Ушинський) (пропоную відео-мультик «Окенарія») 0-02-05-cc116eb00dcb6c1ecbebb896ca0d324eabeac3062957577173602e7010f75790_e10ac85_1623394191.mp4 Та перш, ніж розпочати розуміти нове, треба пригадати те, що ми вже знаємо. Пропоную вам Експрес-тест під назвою «Так чи ні». Група підіймає картку зеленого кольоруякщо вона згодна та картку жовтого кольору – як що ні Тестми пройдемо за допомогою digital- інструменту Wordwall https://wordwall.net/ru/resource/17689052/%d0%b1%d0%b5%d0%b7%d1%8b%d0 %bc%d1%8f%d0%bd%d0%bd%d1%8b%d0%b91
  • 4. 1.Капелька води має форму кулі, так як уздовж поверхні діє сила, яка прагне скоротити до мінімуму цю поверхню. (Так) 2.Нові лляні тканини після прання сідають, так як при намоканні сили поверхневого натягу вкорочують нитку і, тим самим, все полотно. (Так) 3. На поверхні рідини діє сила поверхневого натягу, яка не залежить від домішок і температури. (Ні) 4. На кордоні розділу рідини і твердого тіла виникають явища змочування і не змочування поверхні твердих тіл. (Так) 5. Мильні бульбашки виглядають як правильні сфери, так як рідинні плівки приймають форму з максимальною площею поверхні при найменшому обсязі. (Ні) 6. Рідина у сполучених посудинах розташовується на одному і тому ж рівні (Так) Дякую. Ви молодці. 3.Викладання нового матеріалу «Треба багато вчитися,щоб знати хоча б трошки» (Монтеск’є) 3.1. Повідомлення теми заняття Тема: Змочування та капілярність. 3.2 Мотивація вивчення теми: Всі ви, напевно, милувалися маленькими краплями роси, які на листках рослин набувають форми майже правильних кульок. Це явище спостерігав ще Г. Галілей, якого дуже дивувало, що великі краплі води не розпливаються по всьому листку капусти, а набувають форми маленьких кульок. Таку ж форму мають краплі води на жирній поверхні, пролита на столі, ртуть тощо. Ці явища здаються дуже дивними, адже ми звикли, що рідина набуває формупосудини, в якій вона знаходиться, і власної форми не має. Не менш дивовижною є мильна бульбашка. Крім того рідина поводить себе цікаво, коли в неї занурити тканину або серветку. Таким чином, нам потрібно сьогодні з’ясувати поверхневі властивості рідини і зв’язані з ними явища змочування і капілярності. До того ж всі ці явища можна спостерігати у природі і техніці, та навіть у вашій майбутній професії (наприклад агроном, слюсар, кухар ) та хобі ( наприклад малювання, садівництво, квітникарство) 3.3.Повідомлення мети заняття Цей урок розповість вам про властивості рідини: явище змочування, не змочування та капілярності. Ми познайомимося з новими явищами виконуючи експерименти та розглянемо, як застосовують ці явища у природі та техніці. Досліджувана тема має важливе практичне значення. Властивості рідини можуть приноситине тільки користь (проникнення поживних речовин із ґрунту в рослини, підйом вологи з глибоких шарів ґрунту, будівельна практика, застосування рушників, серветок), але і шкоду (пересихання ґрунту, появи плісняви на стінах). 3.4. Лекція з випереджувальним завданням План лекції 1.Явища змочування та незмочування 2.Капілярні явища
  • 5. 3. Доповідістудентів 1. Мабуть багато хто з вас замислювався, чомукраплі дощу, мильні бульбашки, зоріта планети мають шароподібну форму, чомудеякі тверді тіла гарно змочуються рідиною, а інші – ні, як відбувається всмоктування поживних елементів, вологиіз ґрунту кореневою системою рослинності, як відбувається кровообіг у живих організмах. Відгадка цих явищ призвела до відкриття дивних властивостейрідини – поверхневого натягу, явищ змочування та капілярних явищ. Такі явища досить часто зустрічаються у природіта техніці. Ці явища також зустрічаються і у повсякденномужитті. Хлопці, ви звернули увагу та предмети, які лежать у вас на столі та, напевно, намагаєтеся зрозуміти як ці предмети пов'язані між собою. На нашому уроці ми спробуємо дати відповість на це питання Звертаю вашу увагу на бланк «Опорного конспекту» який лежить у вас на столі. (Додаток Б) В ньому ви будете робити важливі позначки, малюнки на протязі заняття, а завершити заповнювати його вдома, скориставшись підручником. Додамо сюди форму, яку ви будите заповнювати пізніше і все вклеїти в робочій зошит. Питання? Змочування - явище, яке виникає внаслідок взаємодії молекул рідини з молекулами твердих тіл і приводить до викривлення поверхні рідини на кордоні з твердим тілом. Змочування залежить від співвідношення між силами зчеплення молекул рідини з молекулами (або атомами) змочуваного тіла і силами взаємного зчеплення молекул рідини Розглянемо питання змочування і не змочування рідинами твердих тіл. Рідина, яка розтікається тонкою плівкою по даному тілу, змочує поверхню. Рідина, яка не розтікається по поверхні твердого тіла, а збирається в краплю, що не змочує дане тіло. Вода змочує чисте скло, але не змочує парафін. Ртуть не змочує скло, але змочує алюміній. Пояснити явище нескладно: якщо сили тяжіння між молекулами рідини і твердого тіла більше, ніж між молекулами рідини, то виникає змочування. Якщо сили тяжіння між молекулами рідини більше, ніж між молекулами рідини і твердого тіла, то виникає не змочування. Далі ми будемо працювати в групах. Кожна група повинна виконати своє завдання, виконуючи яке ви познайомитися з новими властивостями рідини. Результати вашої роботиви представите у вигляді звіту за зразком, який буде у вас на парті. Оператор фіксує проведення досвіду і викладає в "Тік -Ток" Викладач нагадує правила ТБ «Наука - капітан, а практика -солдати» (Леонардо да Вінчі» І.Виконати експеримент: «Вивчення форми рідини у природних умовах». І підгрупа Хід роботи: 1.На монетку за допомогою піпетки налийте воду. Що відбувається? (Студенти висувають свої гіпотези, розмірковують, пропонують своївисновки). 2.Налити в стакан води і акуратно покладіть лезу. Що відбувається?(Студенти висувають свої гіпотези, розмірковують, пропонують свої висновки). 3.Розгляньте за замалюйте формі крапель. 4.Зробіть висновок про взаємодію молекул рідини та твердого тіла.
  • 6. 5.Результати запишіть до таблиці (Додаток В таблиця 1) ІІ підгрупа Хід роботи: 1.Вмочимо дротове кільце в мильний розчин. Що відбувається? (Студенти висувають свої гіпотези, розмірковують, пропонують своївисновки). 2. Опустіть лезу намочену мильним розчином в чашу з водою. де плавають дві зубочистки. Що відбувається? (Студенти висувають свої гіпотези, розмірковують, пропонують свої висновки). 3.Розгляньте за замалюйте формі крапель. 4.Зробіть висновок про взаємодію молекул рідини та твердого тіла. 5.Результати запишіть до таблиці (Додаток В) ІІІ підгрупа 1.На скло капніть з піпетки крапельку води. Що відбувається? (Студенти висувають свої гіпотези, розмірковують, пропонують свої висновки). 2.На масляну поверхню скла капніть крапельку води. Що відбувається? (Студенти висувають свої гіпотези, розмірковують, пропонують своївисновки). 3.Розгляньте за замалюйте формі крапель. 4.Зробіть висновок про взаємодію молекул рідини та твердого тіла. 5.Результати запишіть до таблиці (Додаток В) IY підгрупа 1.Опустіть свічку, цукор, вату в воду. Що відбувається? (Ті, що навчаються висувають свої гіпотези, розмірковують, пропонують свої висновки). 2. Квіти зроблені з паперу покладіть на поверхню води. Що відбувається? (Ті, що навчаються висувають свої гіпотези, розмірковують, пропонують свої висновки). 3.Розгляньте за замалюйте формі крапель. 4.Зробіть висновок про взаємодію молекул рідини та твердого тіла. 5.Результати запишіть до таблиці (Додаток В) Спікери кожної підгрупи коротко роблять висновки з проведеного досліду. Дякую. Рухаємося далі. 2. Капілярні явища вперше були відкриті і досліджені Леонардо да Вінчі (XV століття), потім Б. Паскалем (XVII століття) і Д.Жюреном (XVIII століття) в дослідах з капілярними трубками. Теорія капілярних явищ розвиненав роботах П. Лапласа, Т. Юнга, С.Пуассона, Дж.Гіббсом і І.С.Громекі(XIX століття) Змочуванням обумовлено пояснюється ітаке явище, як капілярність. Під дією молекулярних сил змочувальнарідина піднімається вгорупо тонких трубках - капілярах. Від латинського слова«капіллус» («волосся»). Звідси і назва тонких трубок – капіляри. Capillaris (латинь) –волосяний. Вузькі циліндричні трубки з діаметром меньшим за довжину називаються капілярами. Капілярні явища можна спостерігати не тільки в трубках, але і в вузьких щілинах. Якщо опустити в воду дві скляні пластини так, щоб між ними утворилася вузька щілина, то вода між пластинами підніметься, і тим вище, чим ближче вони розташовані. Капілярні явища відіграють велику роль в природі і техніці. Безліч дрібних капілярів є в рослинах. В деревах по капілярах волога з грунту піднімається до вершин дерев, де через листя випаровується в
  • 7. атмосферу. У грунті є капіляри, які тим вужче, ніж щільніше грунт. Вода по цих капілярах піднімається до поверхні і швидко випаровується, а земля стає сухою. Рання весняна, оранка землі руйнує капіляри, тобто зберігає подпочвенную вологу і збільшує урожай. У техніці капілярні явища мають величезне значення, наприклад, в процесах сушіння капілярно-пористих тіл і т. п. Велике значення капілярні явища мають в будівельній справі. Наприклад, щоб цегляна стіна не сиріла, між фундаментом будинку і стіною роблять прокладку з речовини, в якому немає капілярів. У паперовій промисловостідоводиться враховувати капілярність при виготовленні різних сортів паперу. Наприклад, при виготовленні паперу її просочують спеціальним складом, закупорюють капіляри. У побуті капілярні явища використовують у гніт, в промокальним папері, в пір'ї для подачі чорнила і т. п. Викладач нагадує правила ТБ «Наука - капітан, а практика -солдати» (Леонардо да Вінчі» Виконати експеримент: «Вивчення залежності висоти підйому рідини» 1.Виміряйте діаметр скляних трубок. 2.Опустить скляні трубки у сосуд з водою, олією, спиртом. 3.Виміряйте висоту підйому рідини у кожній трубці. 4.Результати запишіть до таблиці (Додаток Г таблиця 2) Спікери коротко роблять висновки з проведеного досліду, доповнюють один одного. Дякую. 3. Випереджувальне завдання (Додаток Д) Пропоную трошки перепочити і послухати цікаву інформацію,яку підготовили заздалегідь ваші одногрупники (Доповіді студентів: Капілярні явища в природі. Кровоносні судини. Капілярні явища у побуті) 4.Закріплення нового матері «Істина чи брехня?» (опитування за допомогою digital - інструменту Kahoot) https://create.kahoot.it/details/a41598a7-9291-4b5c-ae09-523b Висловлювання Рідина змочує поверхню твердого тіла, якщо сили тяжіння Fр-т між молекулами рідини і твердого тіла більше, ніж сили тяжіння між молекулами рідини Fр (Істина) Вода не змочує парафін, так як сили тяжіння між молекулами рідини більше, ніж сили тяжіння Fр-т між молекулами рідини і твердого тіла(Істина) Кут змочування для краплі води, що знаходиться на поверхні скла, тупий(Брехня) Чим більше діаметр капіляра, тим менше висота підйому рідини в капілярі(Істина) Підйом (опускання) рідини в капілярі припиняється, колисила поверхневого натягу стає рівною силі тяжіння стовпа рідини(Істина) Крапля рідини завжди має сферичну форму(Брехня)
  • 8. Дякую за відповіді. Оголошення переможця 5.Підсумки заняття Ви дуже добре попрацювали в незвичайному для вас форматі. Ви чудово впоралися з практичною частиною, знайшли дуже цікаву додаткову інформацію. Я сподіваюся, що сьогодні ви дізналися для себе багато нового, навчилися працювати в команді і підтримувати один одного. Спасибі всім за цей урок. 6. Домашнє завдання: [1]§29.30, закінчити опорний конспект Вдома поміркуйте над питаннями, а на наступному уроці ми їх обсудимо 1. Як пов'язана висота підйому рідини в скляній капілярі з діаметром капіляра? 2. Чому шовкова тканина погано витирає мокрі руки? 3. На якому фізичному явищі заснована вживання рушників? 5. Чому розтікається чорнило під час письма на папері поганої якості?
  • 10.
  • 11. Додаток Б ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ Опорний конспект Тема: « Змочування та капілярність» План: 1.Явища змочування та незмочування 2.Капілярні явища 1. Змочування – Умови змочування: - - 2. Капіляри – Висота підйому рідини: ФОРМУЛА: ПОЗНАЧЕННЯ
  • 12. Додаток В Таблиця 1-1гр. Визначення явища Величини, що його характеризують Монета + вода Лезо + вода Висновки Таблиця 1-2гр. Визначення явища Величини, що його характеризують Дротове кільце + мильний розчин Лезо у мильному розчині + вода + 2 зубочистки Висновки Таблиця 1-3гр. Визначення явища Величини, що його характеризують Скло + крапелька води Масляну поверхню скла + крапелька води. Висновки
  • 13. Таблиця 1-4гр. Визначення явища Величини, що його характеризують Свічка+ вода Цукор+ вода Вата + вода Паперові квіти + вода. Висновки Додаток В Таблиця 2 Визначення явища Величини, що його характеризують Трубка + вода Трубка + олія Трубка + спирт Трубка + трубка + олія Трубка + трубка + вода Трубка + трубка + спирт Висновки
  • 14. ДодатокД Капілярні явища в природі. Надзвичайно важливо для рослин рух і збереження вологи в грунті. Грунт має пухке будова, і між окремими частинками її знаходяться проміжки. Вузькі проміжки є капіляри. По капілярних ходах вода піднімається до кореневої системи рослин і постачає їх необхідною вологою і поживними солями. По капілярах знаходиться в грунті вода піднімається вгору і інтенсивно випаровується. Щоб зменшити випаровування, потрібно зруйнувати капіляри. Це досягається розпушуванням грунту. Іноді потрібно, навпаки, посилити приплив вологи по капілярах. Тоді грунт коткують, збільшуючи цим кількість капілярних каналів. Цікаво, а чи може вода з розчиненими в ній речовинами підніматися до верхівок високих дерев за рахунок поверхневого натягу (висота, наприклад, секвої понад 100 м). Радіус капілярів в деревині від 0,01 до 0,3 мм. Значить, в найтонших капілярах вода не піднімається вище 1,5 м. За рахунок атмосферного тиску вона може піднятися не вище 10 м, навіть якщо на кінці трубки створити вакуум. Не може високо підняти воду і осмотичний тиск, завдяки якому тиск в розчині більше, ніж в чистій рідині. Залишається єдине припущення: вода в капілярах знаходиться в розтягнутому стані, але не розривається через тяжіння її молекул. У міру випаровування води з листя сила тяжіння піднімає її вгору. Прямі вимірювання показали, що тиск в капілярах деревини дійсно негативно і може досягати -25 атм Кровоносні судини. Площа поперечного перерізу аорти 8 см2, а загальна площа перетину всіх капілярів приблизно 3200 см2, тобто площа капілярів більша за площу аорти приблизно в 400 разів. Відповідно падає швидкість кровотоку - від 20 см / с на початку аорти до 0,05 см / с в капілярі. Діаметр кожного капіляра в 50 раз менше діаметра людського волосся, а його довжина менше 0,5 мм. У тілі дорослої людини є до 160 млрд. Капілярів. Загальна довжина капілярів досягає 60 - 80 тис. Км; через кожен квадратний міліметр поперечного перерізу серцевого м'яза в середньому проходить до 2 тис. капілярів. Фізичною моделлю серцево-судинної системи може служити система з безлічі розгалужених трубок з пружними стінками. У міру розгалуження загальне перетин трубок зростає, і швидкість руху рідини відповідно зменшується.
  • 15. Однак внаслідок того, що розгалуження складається з безлічі вузьких каналів, втрати на внутрішнє тертя при цьому сильно зростають і загальний опір руху рідин (незважаючи на зниження швидкості) значно збільшується Капілярні явища у побуті. У побуті капілярні явища використовують при найрізноманітніших обставинах. Прикладаючи промокальний папір, видаляють надлишок чорнила з листа, бавовняної або лляної ганчіркою витирають мокрі місця на столі або на підлозі. Застосування рушників, серветок можливо тільки завдяки наявності в них капілярів. Підняття гасу або розплавленого стеарину по ґнотах ламп і свічок обумовлено наявністю в гніт капілярних каналів. У техніці як один із способів підведення мастила до деталей машин застосовують іноді ґнотовий спосіб подачі масла. У будівельній справі доводиться враховувати підйом вологи з ґрунту по порах будівельних матеріалів. Через це відволожуються стіни будівель. Для захисту фундаменту і стін від впливу грунтових вод і вогкості застосовують гідроізоляцію, покриваючи фундамент гарячим (рідким) бітумом або обкладаючи водонепроникним рулонний матеріал (толь або руберойд). Вузьких трубок (капілярів) в природі і техніці безліч. У цих трубках рідина або піднімається вгоруна висоту, або опускається вниз. Багато процесів в природі і техніці викликаються цими рухами.