Практика студентів на складі одягу H&M у Польщіtetiana1958
Пропонуємо студентам Державного біотехнологічного університету активно поринути у аспекти логістики складу одягу H&M.
Метою практики є не тільки отримання теоретичних знань, а й їх застосування практично.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.tetiana1958
Державний біотехнологічний університет.
Випуск магістрів-науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Спеціальність 133 "Галузеве машинобудування"
До 190-річчя від дня нродження українського письменника Юрія Федьковича пропонуємо переглянути віртуальну книжкову виставку, на якій представлена література про його життєвий шлях і твори автора.
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
13
1. Конспект інтегрованого уроку у 8 класі (фізика ,біологія)
Тема уроку: Пароутворення і конденсація.
Мета уроку:
дидактична: створити умови для засвоєння нового матеріалі;
освітня: ознайомити учнів з особливостями фізичних процесів переходу
речовини з рідкого стану в газоподібний і навпаки; закріпити знання учнів про
зміну агрегатного стану речовини; сформувати уяву про процеси випаровування
і конденсації;
розвиваюча: розвивати уміння в учнів спостерігати, аналізувати фізичні і
біологічні явища, робити висновки, продовжити формування
експериментальних навичок, умінь аналізувати результати експерименту;
виховна: сформувати вміння застосовувати отримані знання, показати єдність
законів фізики і біології, продовжувати формувати в учнів науковий світогляд.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу (слайд №1).
Обладнання: термометри 2 шт., набір рідин( спирт, олія, вода), фільтрувальний
папір, шматочок тканини або вата , піпетки, склянки з гарячою і холодною
водою. Епіграф до уроку
(слайд № 2):
Фізика і біологія – це не лише предмети,
а й цікавий світ навколо нас.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів (слайди № 3-5).
Прийом « Мозковий штурм»
1. В яких агрегатних станах може перебувати речовина?
2. Чим відрізняється той чи інший агрегатний стан?
3. Як і чому зміниться внутрішня енергія цвяха, якщо по ньому
вдарити молотком? ( збільшиться ,цвях нагріється )
4. Як і чому змінюється внутрішня енергія чаю, який остигає в чашці?
(зменшується, чай віддає тепло завдяки теплообміну)
5. Який взаємозв’язок між швидкістю руху молекул і температурою?
6. Який процес називається плавленням? Кристалізацією?
7. Які особливості процесу плавлення, кристалізації?
2. 8. Гра «Реставратор»
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (слайд 6).
Створення проблемної ситуації . Казка-загадка « Три троянди »
Учитель фізики
- На узбережжі Середземного моря у чудовому палаці жив молодий співак Каїн.
Біля палацу у саду росли три кущі троянд. Часто вечорами Каїн співав власні
пісні. І ось одного разу він почув, що хтось із саду йому підспівує. Він
визирнув у вікно. Біля кущів троянд Каїн побачив прекрасну дівчину, яка
співала його пісні. Наступного вечора юнак сховався у садку і тільки-но
з’явилась дівчина, він вийшов до неї і запитав:
- Хто ти, прекрасна незнайомко?
- Я – одна з троянд, що ростуть у твоєму саду. Злий чаклун перетворив мене на
прекрасну квітку. Якщо вранці, тільки-но зійде сонце, в одному з кущів ти
впізнаєш мене, чари розвіються, і я стану дівчиною, а якщо не впізнаєш, то я
назавжди залишусь трояндою у твоєму саду». Вранці, тамуючи подих, Каїн
декілька хвилин уважно вдивлявся в кущі троянд. Він дуже боявся
помилитися.
- Це ти! – сказав він і простягнув руки до одного з кущів. І враз з’явилася
дівчина.
Учитель фізики
- Діти ,як Каїн упізнав у троянді дівчину? Як ви гадаєте?( учні повинні
здогадатись, що на одному із кущів не було роси). Росу ви бачили вранці і на
квітах, і на траві, і на листі кущів і дерев. Що ж таке роса? Яка наука пояснює її
утворення? Чому після дощу зникають калюжі на асфальті? На ці та інші
запитання ви зможете відповісти, вивчивши тему сьогоднішнього
уроку.Погляньте на дошку. Чому вона суха, адже перед уроком ви помили її?
Чому вікна заплакані? Можливо ви їх також вимили? Тож, яка тема нашого
уроку? ( відповіді учнів ).
Учитель фізики
- Тема нашого уроку – « Пароутворення і конденсація». Сьогодні на уроці,
використовуючи знання з біології , ви зможете пояснити явища випаровування
і конденсації в живій і неживій природі з фізичної точки зору. Переконаєтесь,
наскільки тісно переплітаються і доповнюються такі два предмети як фізика і
біологія (слайд 7)
IV. Вивчення нового матеріалу.
3. 1.Учитель фізики
- У житті ми досить часто спостерігаємо, як рідина під дією зовнішніх умов з
часом зникає: висихають калюжі після дощу, влітку рівень води у відкритих
водоймах знижується , висихає скошена трава та випрана білизна. Куди
дівається рідина?
Очікувана відповідь учнів -
Рідини випаровуються.
Учитель фізики -
Процес перетворення рідини в пару (газоподібний стан) називається
пароутворенням . Є два способи пароутворення: випаровування і кипіння
(слайд 8).
-Як же пояснити процес випаровування з молекулярної точки зору?(слайд 9).
1. Чи всі молекули мають однакову швидкість?(ні)
2. Чи всі молекули мають однакову кінетичну енергію руху?(ні)
3. Чому молекули полишають рідину, адже вони утримуються одна біля
одної силами молекулярного притягання? ( бо найшвидші молекули»
мають енергію достатню, щоб виконати роботу і подолати сили
притягання сусідніх поверхневих молекул.)
Учитель фізики -
Вилітають тільки швидкі молекули, енергія яких достатня, щоб подолати сили
притягання. Випаровування – це пароутворення, яке відбувається з вільної
поверхні рідини (слайд 10).Кипіння- це інтенсивне пароутворення не тільки з
вільної поверхні рідини, а й з усього об’єму всередину бульбашок пари, які при
цьому виникають (слайди 11-12). У природі спостерігається і зворотній процес,
коли за певних умов газ скраплюється і утворюється рідина. Процес переходу
речовини з газоподібного стану в рідину називається конденсацією (слайд 13).
- Чи випаровується лід? (так) -
Явище переходу твердого тіла в газоподібний називається сублімацією (слайд
14). 2.
Учитель біології
- Чи спостерігається явища випаровування у живій природі? Можливо, ви
назвете приклади випаровування, характерні для живих організмів?
Очікувана відповідь: -
Рослини випаровують воду.
4. Учитель біології
-Яке це має значення для рослин?
Очікувана відповідь: -
Захисне. Знижує температуру, охолоджує рослину, захищає від перенагрівання.
Учитель біології
- Дійсно в будь-яку спеку листочки завжди холодні, і під деревом ми відчуваємо
прохолоду, рослина не перегрівається. Як в спеку захищаються від перегрівання
тварини?
Очікувана відповідь - -
Тварину в спеку захищає потовиділення.
Учитель біології
- Ми вивчили клас ссавців і знаємо, що собака має мало потових залоз, крім
того, ефективність випаровування надто низька. Ці тварини мають шерстяний
покрив. Що допоможе їм уберегтися від перегріву? (слайд 15).
Очікувана відповідь: -
Собака в спеку висовує язик і посилено дихає, віддаючи таким чином надлишки
води і охолоджуючи себе.
Учитель біології
- У шкірі слона немає жодної потової залози. Але водойма у слона завжди під
рукою. Набирає слон слини з рота хоботом і розмахує по тілу. Відразу
полегшення відчувається – адже слина добре випаровується (слайд 16).
У зайця великі вуха, але зовсім не для того, щоб слухати. А для того щоб ними
... потіти, кожен квадратний сантиметр вуха випромінює до 10калорій тепла за
годину. У спеку заячі вуха відводять третину тепла, що утворюється при обміні
речовини (слайд 17). У
пустелях температура земної поверхні може підвищуватися до 70-80°С вдень і
падати до 4°С до кінця ночі. У цих умовах більшість ящірок шукає притулок.
Крім того ящірка здатна змінювати положення тіла і його забарвлення, а коли
температура стає високою, може також зменшити поверхню тіла, втягуючи
ребра (слайд 18).
Учитель фізики
- З’ясуємо фактори від яких залежить випаровування.
3. Робота учнів у групах (кожна група отримує різні завдання, після виконання
експерименту про його результати звітують перед однокласниками за певною
схемою (Слайд 19).
5. Група №1.
Обладнання: фільтрувальний папір, піпетки(3шт.), посудина з олією, спиртом,
водою.
Завдання: За допомогою піпетки на фільтрувальний папір нанести по краплі
різних рідин. Для швидшого висихання помахати віялом над фільтрувальним
папером. Зробити висновок, порівнявши швидкість випаровування рідин.
Пояснити спостережувані явища з точки зору будови речовини, навести
приклади прояву цієї властивості з життя
Очікуваний результат
Швидкість випаровування залежить від роду рідини. Першим висохне - спирт,
потім - вода, а остання зникає олія.
Група2.
Обладнання: 2 шт. скляних скелець, піпетка, посудина з водою, сухий спирт.
Завдання: дослідити залежність швидкість випаровування від температури
рідини. На холодне скло і на попередньо нагріте( над полум’ям спирту) скло
нанести мазки води.
Очікуваний результат
Слід води з підігрітого скла зникає першим.
Група3.
Обладнання: 2 шт. термометри, спирт, вата.
Завдання: виготовити психрометр – прилад для вимірювання відносної
вологості повітря. Термометр огорнути кусочком вати, змоченої спиртом.
Визначити температуру сухого і вологого термометрів, знайти різницю
показників сухого і вологого термометрів, за психрометричною таблицею
знайти вологість повітря у фізкабінеті, зробити висновок про випаровування
водяної пари у повітрі. Визначити, як залежить процес випаровування від
вологості повітря?
Очікуваний результат
Чим менша вологість повітря , тим швидше відбувається випаровування, тому
жару краще переносити при низькій вологості, інтенсивність випаровування з
тіла людини відбувається швидше.Після огортання термометра показання його
різко знижуються. Чому? Якщо з рідини вилітають швидкі молекули, то середня
швидкість решти молекул стає меншою, а отже і середня кінетична енергія
зменшується. Це призводить до зменшення внутрішньої енергії рідини, а
значить температури. Речовина охолоджується.
6. Учитель біології
- Від чого залежить швидкість випаровування? (слайд 20)
Очікувана відповідь
- Від температури, вітру, вологості повітря.
Учитель фізики
- Де каша остине швидше у глиняному глечику чи в глиняній мисці? Чому? ( У
мисці. Випаровування залежить від площі поверхні) (слайд 21).
Учитель біології
- Як вітер впливає на процес випаровування? Як рослини, що ростуть в степу,
пристосовуються до зменшення випаровування води листками?
Очікувана відповідь
- Завдяки такому явищу, як опушеність(нечуйвітер волохатий) (слайд 22).
Учитель біології
- Різні види рослин мають різну величину листкової пластини. Чи залежить
площа листкової пластини від місця зростання речовини? Які розміри має
листкова пластина північних і тропічних регіонів?
Очікувана відповідь
- У північних листкова пластина менша, а в тропічних – більша.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Ви готували на кухні смачну вечерю для родини, і розжарений жир бризнув
вам на руку. Які ваші дії? Чому після опіків не можна змащувати олією
вражену руку? ( олія зменшує випаровування і перешкоджає її
охолодженню. Тому опіки краще промити водою і змастити розчином спирту).
2.Чому скошена трава швидше сохне у вітряну погоду, ніж в тиху?(слайд 23).
3.Жаба – чудовий синоптик. Африканські племена помітили, що перед
початком сезону дощів жаби виходять із води й підіймаються на дерева для
метання ікри. Якщо « прогноз» жаб виявиться помилковим , то ікра висохне й
потомство загине. Чому ? Як із фізичної сторони пояснити поведінку? (у жаби
шкіра зневоднюється ,тому жаба якщо передбачається тепло сидить у воді, у
вологу погоду перед дощем вона вилазить на сушу)(слайд 24).
VI. Домашнє завдання.
§ 12 опрацювати;
виконати вправу №89;
скласти коротке оповідання, в основі якого лежатимуть явища випаровування і
конденсації;