Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
49
1. 1
Тема уроку: « Екологічні групи рослин. Рослинні угруповання.»
Мета: виявити рівень сформованості уявлень учнів щодо природи рідного краю
та її різноманітності; дати уявлення про основні екологічні групи рослин, типи
рослинних угруповань свого регіону, підготувати до створення проекту «Природа
рідного краю»;
- виховувати науковий світогляд, естетичне та емоційне сприйняття дикорослих
рослин;
- розвивати навички узагальнення, застосування знань на практиці, умінняробити
висновки.
Очікувані результати: після уроку учні зможуть дати визначення поняттям:
екологічні групи рослин, рослинні угруповання; називати і характеризувати
екологічні групи в залежності від екологічного чинника; характеризувати
рослинні угруповання свого регіону.
Змістові лінії:
- «Екологічна безпека та сталий розвиток»
формування готовності до оцінки наслідків діяльності людини щодо
природного середовища; застосування знань у справі охорони природи;
оцінку значення рослин для існування життя на планеті Земля;
різні форми діяльності екологічного змісту:підготовкуповідомлень про
рідкісні рослини та природоохоронніоб’єктисвого краю; інформування про
них населення своєї місцевості (створення листівок, брошур);
орієнтування на усвідомлення необхідності збереження рослин та їх
угруповань.
- «Громадянська відповідальність»
•сприяння формуванню відповідального члена громади, суспільства, який
розуміє важливість раціонального використання людиною рослинних
угруповань.
- «Здоров’я і безпека»
вміння розрізняти отруйні рослини (на прикладах видів своєї місцевості).
усвідомлення значення рослин для зміцнення здоров’я.
- «Підприємливість і фінансова грамотність»
забезпечення кращого розуміння молодимиукраїнцями практичних аспектів
фінансових питань: фітодизайн, декоративні рослини, створення колекцій,
сувенірів тощо.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Методи:інтерактивні, пояснювально- ілюстративні, репродуктивні, частково-
пошукові, проблемні, творчі.
Форми роботи: фронтальні, індивідуальні
Міжпредметні зв’язки: інформатика, географія, література
2. 2
Обладнання: компьютер, інтерактивна дошка, опорні конспекти, гербарні
зразки рослин різних екологічних груп, кольорові наліпки для відзначення
правильних відповідей.
Хід уроку:
I. Організація класу.
Доброго дня! Я рада зустрічі з вами. На нас чекає напружена й цікава робота,
девізом якої нехай будуть слова: УСІ ВОНИ ЗАКОХАНІ В ЖИТТЯ!
Подаруйте одне одному посмішку, а я бажаю кожному з вас, щоби на цьому
заняттяви були…
Слайд 1.«У»- уважними
«С» - самостійними
«П» - працелюбними
«І» - ініціативними
«Х» -хвацькими.
Я бажаю вам УСПІХУ в процесі навчання! Підніміть руку ті, хто бажає досягти
успіху?! Отже, це питання є важливим для всіх нас.
Під час уроку ви будете користуватися опорними конспектами, які лежать у вас
на партах. А вразі правильної відповіді вам необхідно приклеїти на картон
кольорову наліпку. За їх кількістю в кінці уроку будуть оцінені ваші результати.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Діти, ви вже встигли ознайомитися із різноманіттям рослинного світу.
Слайд2. Від чого залежить життя рослину природі? ( світло - фотосинтез;вода –
фотосинтез; ґрунт- вода; ). Розставити стрілки, які показують процеси, що
відбуваються завдяки чинникам довкілля.
- А чому рослини такі різні?
В одній місцевості рослини мають достатньо світла, та мало води, а в іншій –
ґрунти збіднені на поживні речовини. Живий організм намагається вижити за
будь-яких умов. Пристосування до умов викликає певні зміни. Так виникають
екологічні групи рослин.
III. Повідомлення теми і задач уроку.
Слайд 3. Тема уроку: «Екологічні групи рослин. Розселення рослин у
природі.»
Завдання:
Пригадати видозмінивегетативних органів рослини і причиниїх виникнення;
Визначити групи росли за пристосуванням до особливих умов;
Визначити типи рослинних угруповань свого регіону.
IV. Робота над темою уроку.
1. Екологічні групи рослин.
Слайд 4. Прокоментувати слайд
3. 3
Чому у цих рослин такі різні листки або кореневі системи?
- Видозміни листка у товстянки у зв’язку із накопиченням води;
- Перетворення на голки листків кактуса у зв’язку із збереженям води і
зменшенням випаровування;
- Довга коренева система верблюжої колючки – пристосування до нестачі
вологи;
- Листки водяних рослин (лілія, сальвінія) із відсутністю продихів на нижній
шкірці листка;
Ці рослини пристосувалисядо нестачі або надмірної кількості вологи; серед
них виділяють водяні рослини, вологолюбні, посухостійкі.
Слайд 5. Прокоментувати слайд
Від якого чинникадовкілля залежать особливостібудови фотосинтезуючої ткании
листка?
Рослини, що відзначаються пристосуванням до певної освітленості
називають:
- світолюбні…
- тіньолюбні…
- тіньовитривалі …
Слайд 6.Поміркуйте, чому у мохів низькі стебла, що часто стеляться по землі?
По відношенню до температури рослини бувають холодостійкі та
теплолюбні.
Слайд7.Чомуодні рослини ростуть на піщаних, а інші на болотистих ґрунтах? Чи
однаково вони будуть виглядати?
По відношенню до ґрунту виділяється ще одна група рослин.
(Користуючись таблицею в опорному конспекті прочитайте групи та ознаки цих
рослин.)
2. Робота в групах з гербарними зразками рослин різних екологічних груп
Об’єднайтеся в групи і визначить серед отриманих гербарних рослин ті, які
належать до певної екологічної групи.
3.Розселення рослин у природі.
Згідно умов довкілля, що склалися на тій чи іншій території, рослини
розселяються на поверхні планети, утворюючи рослинні угруповання.
( Знайдіть визначення в опорному конспекті).
Угруповання рослин – це сукупність рослин, об’єднаних певними екологічними
взваємозв’язками, однією територією проживання та впливом чинників
середовища існування.
Слайд 8. Карта природних зон України.
Погляньте на карту України. На сході і заході, на півночі та півдні країни
спостерігаємо неоднакові кольори. На цій карті нанесені природні зони згідно до
4. 4
кліматичних умов території. Для нашої країни найбільш характерні такі
угруповання як ліс, лісостеп, степ.
- Яке рослинне угруповання притаманне нашій місцевості?
- Які рослини найчастіше можна побачити, виїхавши за межі міста?
Де, у нашому промисловомукраю, можнапобачити таке різноманіття?(презентація
«Степ»)
У опорному конспекті поданий текст, який вам необхідно структурувати на абзаци
згідно тих малюнків,які ви побачите. ( Спочатку з’являється фотоколаж Слайд 9, а
потім окремо слайди, до яких діти зачитують інформацію).
Слайд 10. Що таке степ? Термін «степ» має слов’янське походження і означає
великі трав’янистірівнини Євразії. У науковій літературівідомо 54 значення цього
терміну, що зумовлено незвичайною різноманітністю степів. Щоб визначити
степ, треба знати його місцерозташування.
Слайд 11. Характерною рисою степової екосистеми є дефіцит вологи, оскільки
випаровування набагато перевищує надходження води разом з атмосферними
опадами.
Слайд 12.Рослинний покрив має три характерні особливості: по-перше, він
низький з переважанням вузьколистих дернинних злаків, здатних переносити
періодичнупосуху; по-друге, степова рослинність має потужну кореневу масу, яка
перевищує надземну в десятки разів ( у зв’язку з цим фітоценолог І. Пачоський
назвав степ «лісом догори ногами»); по-третє, степова органіка здатна до
швидких перетворень ( вона може накопичуватися або, навпаки, розкладатися до
мінеральних складових).
Слайд 13. Степ – це ніби відкритий простір, схожий на неспокійне море, яке то
яскраво освітлене сонцем, то - похмуре. На слух степ сприймається як оркестр
звуків: гуркіт грому, трелі жайворонків, звуки комах, що співають і дзижчать,
шум вітру і раптом – повна тиша.
Слайд 14.Степ можна відчути на дотик: він – як вітер то сухий і гарячий, або
холодний і пронизливий, або як сонце – то спекотне, то ласкаве. Запахи степу
неповторні, різноманітні, напоєні пахощами степових трав. Таким був степовий
ландшафт тисячі років тому.
Слайд15.Тепер залишками степів можна помилуватися лише на територіях, що
оберігаються, - у заповідниках, ландшафтнихпарках, заказниках. Невеликі ділянки
зі степовою рослинністю збереглися на неродючих землях, схилах балок.
ПРИМІТКА! Розподіл фрагментів умовний, напевно учні можуть за описом
визначити тільки 2-й та 6-й фрагменти.
Слайд16.Зараз вам пропонується розв’язатикросворд і довідатися про екологічні
групи рослин степу.
4.Проміжна перевірка знань.
5. 5
1. Які за пристосуванням до умов освітлення рослини характерні для степу?
( світолюбні).
2. Рослини степу пристосовані до нестачі вологи і називаються …
(посухостійкі).
3. У степах переважає ґрунт … (чорнозем)
4. По відношенню до температури степові рослини є … (теплолюбні).
Ділянки степової рослинності ще зберіглися по балках, де вести
сільськогосподарськудіяльність незручно. Томутам ще можна побачити дикорослі
рослини.
V.Систематизація знань учнів.
Запрошую вас здійснити віртуальну екскурсію до Кобильної балки.
(Перегляд презентації про екскурсію у Кобильну балку.)
Степе широкий наш, рідний наш брате,
Трунку, настояний на полині!
Поки ти світиш нам- нас не здолати:
Наше коріння – в твоїй глибині! / Б. Мозолевський/
VI Перевірка знань.
Слайд 17. Тести «Особливості рослин різних екологічних груп»
VII.Рефлексія.
Слайд18.
Учням пропонується:
1) пояснитидевіз уроку;
2) продовжитиречення:
- Сьогоднія дізнався…
- Я не знав, а тепер знаю…
3) оцінити свій емоційний стан за допомогою смайликів.
VIII. Оцінювання знань учнів
Протягом уроку вчитель оцінює відповіді учнів, а вони прикріплюють на
спеціальні картки наліпки за кожну правильну відповідь. Потім до цих балів
додаються бали за тести оголошується загальна оцінка учня за урок.
IX. Домашне завдання:
Слайд 19.
1).Опрацювати §56,57
6. 6
2). Підготувати проект « Природа рідного краю» за планом:
Слайд 20. План проекту:
- у якій природній зоні знаходиться ваш населений пункт?
- яке рослинне угруповання тут переважає?
- рослини яких екологічних груп тут зустрічаються?
- як їх використовують люди?
- чи потребує це рослинне угруповання чи окремі рослини охорони ?
- що для охорони природи своєї місцевості можуть зробити учні?