Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
урок на конкурс
1. 1
Теми:
Основи здоров′я. Проблеми харчування. Вибір продуктів харчування. Харчові
отруєння. Перша допомога при харчових отруєннях. Практична робота: вивчення
терміну придатності та умов зберігання харчових продуктів за їх маркуванням.
Трудове навчання. Робота з пластичними матеріалами. Властивості пластичних
матеріалів (пластилін, полімерна глина, глина, солоне тісто). Вироби об′ємної форми.
Практична робота: виготовлення з пластиліну виробів об′ємної форми (овочів,
фруктів).
Мета:
Основи здоров я:′ донести до дітей давню мудрість «Бережи здоров я змолоду»;′
вчити їх харчуватися правильно, розпізнавати термін придатності харчових
продуктів за маркуванням; підвести їх до розуміння шкідливості харчування їжею,
яка містить харчові добавки;
розвивати мислення, зв’язне мовлення, вміння аналізувати, робити висновки;
виховувати самостійність, відповідальність за збереження власного здоров я і′
прагнення до ведення здорового способу життя.
Трудове навчання: ознайомити дітей із властивостями пластичних
матеріалів;вчити дітей ліпити об ємні вироби з цілого шматка пластиліну;′
удосконалювати вміння працювати з інструментами для роботи з пластиліном,
дотримуючись правил безпеки;
розвивати самостійні творчі навички учнів, їх фантазію;
виховувати естетичний смак учнів, задоволення від праці.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Вид уроку: інтегрований.
Обладнання: телевізор, ноутбук, презентація, пластилін, підкладні дощечки, стеки,
муляжі овочів і фруктів, набір для гри «Розсипанки», кошики «для сміття» та «на
кухню»; сторінки-заготовки для книжки «Абетка харчування»; буклети.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
- Доброго дня!
1 ряд - Ви вітаєтесь ,як японці (вклоняються).
2 ряд - Ви вітаєтесь, як європейці (потискують руки).
3 ряд - Ви вітаєтесь, як ескімоси (труться носами).
2. 2
Хто здоровий, той не плаче,
Жде його в житті удача.
Він уміє працювати,
Вчитись і відпочивати.
- Вмостіться зручніше, великим і вказівним пальцями промасажуйте вуха,
промовляючи: «Вушка, вушка чують все» - і так два рази.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Що є необхідною умовою життя?
Харчування – необхідна умова нашого життя.(сторінка1 )
- Яке значення білків, вуглеводів, жирів для організму людини? (Білки, вуглеводи,
жири в достатній кількості забезпечують хорошу роботу всього організму
людини.)
- Які вітаміни ви знаєте?
- Вітаміни позначають буквами латинського алфавіту «а, в, с, d».
- У яких продуктах вони містяться і для чого вони потрібні? (Слайди із
зображенням продуктів).
А - сприяє росту зберігає зір
В - потрібний для розумової і фізичної праці
С - запобігає застуді
D - зміцнює кістки
Розгляньте малюнок, подумайте, якими продуктами, більш корисними для здоров я,′
можна замінити ті, які ви побачите. (Слайд – завдання )
- Які вимоги до здорового харчування? (Людина, яка отримує з їжею достатню
кількість вітамінів, рідше хворіє, має здорові зуби, волосся, шкіру).
- Які вимоги до здорового харчування?
Здорове харчування передбачає вживання білків, жирів, вуглеводів,
вітамінів та мінеральних речовин (сторінка 2)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Повідомлення мети уроку.
Під час нашого уроку ми з вами зробили висновок про те, які продукти потрібно
споживати людині, щоб зберегти здоров′я. Спробуємо ці продукти виліпити із
пластиліну. Намагатимемось допомогти один одному у виборі корисної, не шкідливої
їжі.
- У яких продуктах найбільше вітамінів?
- Які овочі вам найбільше смакують?
2. Хвилинка релаксації.
3. 3
Закрийте очі, уявіть фрукт або овоч, який би ви зараз із задоволенням з′їли.
Запам’ятайте те, про що ви мріяли. Відкрийте очі.
На ваших обличчях я бачила усмішки, а чи знаєте ви, що сміх продовжує життя.
Французькі вчені довели, що людина, яка сміється ,легко розв’язує життєві
проблеми, вирізняється щедрістю і готовністю прийти на допомогу. Людям
необхідні десять хвилин сміху на день. Життєво необхідні! Смійтесь на здоров
′я!
3.Трудове навчання.
а)Правила роботи з пластиліном
- Що ж потрібно нам для роботи з пластиліном? Пригадати це нам допоможе ваша
увага при виконанні цього завдання. Якщо відповідь «так» - зіжміть і розіжміть перед
собою два кулачки; якщо – «ні», то випростіть пальці рук перед собою.
1. Працювати треба на підкладній дошці? (так)
2.Фарби нам потрібні? (ні)
3.Пластилін ділимо стеком? (так)
4.При ліпленні потрібна голка й нитка? (ні)
5. Вологою серветкою витираємо руки? (так)
Покладіть дощечки перед собою і виліпіть той фрукт або овоч, який ви уявляли.
б)Практична робота під музичний супровід
- Ви свою роботу виконували із задоволенням ,тому ваші вироби вийшли чудові,
відкладіть їх.
4. Основи здоров′я
а)Вступна бесіда.
- Ви вже знаєте, що для нормального росту і розвитку людського організму необхідні
енергія і будівельний матеріал. Це все забезпечує їжа. Наше життя і здоров′я залежить
від того, що і як ми споживаємо. Наші вага, зріст, розум, краса, наші успіхи і невдачі,
навіть, наші хвороби – усе це наслідки нашого харчування.
б)Проблемна ситуація.
(відео сюжет: підліток несе і їсть чіпси )
- Що вам не сподобалось у побаченому? (Відповіді дітей)
- Сьогодні ми поміркуємо про те, як уникнути проблем, пов’язаних із
харчуванням; на що для цього слід звернути увагу.
в)Робота з підручником :
читання вірша Лесі Вознюк «Киця зажурилась» учнем напам'ять;
4. 4
робота над змістом вірша:
- Що з'їла киця?
- Як вона тепер почувається?
гра «Розсипанка» (робота в парі):
- скласти прислів'я і пояснити його зміст
«Міра в їжі – то матір хорошого здоров'я»
висновок .
- Яку пораду ви дали б киці?
Не можна переїдати! Це призводить до проблем травлення: розладу
шлунку, важкості та болю в животі.(сторінка 3)
г)Розповідь учителя.
Випадок, що трапився із ненажерливою кицею, на жаль, не рідкість у нашому
житті. Іноді люди так захоплюються їжею, що улюбленими стравами, що забувають
міру. Зайва їжа (навіть корисна) завдає організму шкоди. Людина, яка їсть більше,
ніж потрібно, починає набирати надлишкову масу тіла, в неї порушується обмін
речовин, і її організм стає не здоровішим, а навпаки. Такій людині стає важче
рухатись, в неї може виникнути задишка, захворювання органів травлення.
Хворобливо почуваються і ті люди, які не дбають фізичний стан свого тіла.
д)Фізкультхвилинка.
- Встаньте ті, хто вранці робить зарядку.
- За ними встаньте ті, хто лінується це робити.
- Зробіть нахил вліво ті, хто снідає вранці.
- Нахиліться вправо ті, хто фрукти любить.
- Покрутіться навколо себе ті, кому цікаво на уроці.
- Посідайте за парти ті, хто хоче бути здоровим.
е)Робота з підручником (продовження)
ознайомлення із статтею «Харчові добавки» (самостійно);
робота над змістом статті:
- Які ви знаєте натуральні продукти?(Молоко, яйця, свіжі овочі та фрукти)
- Що стало причиною використання харчових добавок? (Натуральні продукти
швидко псуються)
- Які є харчові добавки? (Консерванти, барвники, підсилювачі смаку та
ароматизатори)
5. 5
- Чи безпечно вживати їжу з харчовими добавками? (Ця їжа може шкодити
здоров'ю, якщо її часто вживати)
- Які продукти треба намагатися не купувати? Зачитайте. (Діти зачитують із
підручника с.47)
- Який висновок ви для себе зробили?
Надавай перевагу свіжим натуральним продуктам!(сторінка )
1. Розповідь вчителя (продовження)
Бувають випадки, коли людина дотримується всіх правил харчування, але після
прийому їжі почувається зле. Такий стан називається отруєнням.
Ознаками отруєння є:
- блідість;
- нудота;
- блювання; зробити слайд
- біль у животі;
- пронос.
Якщо людина з'їла зіпсований продукт, її організм може розпізнати небезпеку. У
цьому випадку шлунок стискається у протилежному напрямку і виштовхує їжу
назад. Якщо у вас виникли дані симптоми, негайно повідомте про це дорослих, а у
школі – медсестру.
Кожна людина може запобігти харчовому отруєнню, якщо буде дотримуватись
певних правил.
Правила запобігання харчовому отруєнню
Прочитайте і запам’ятайте їх.
- Мити руки перед їдою.
- Ретельно мити овочі і фрукти.
- Не куштувати недозрілих чи незнайомих плодів.
- Не вживати продуктів, які мають неприємний смак і запах.
- Зберігати страви у холодильнику.
- Не вживати продуктів із простроченим терміном придатності.
Практична робота: вивчення терміну придатності та умов зберігання харчових
продуктів за їх маркуванням.
а) проблемна ситуація.
Розгляньте малюнок і застережіть Мишеня від неправильного вибору продуктів.
(слайд - завдання) (Відповіді дітей)
6. 6
б) робота з підручником.
Розгляд малюнка на ст.49.
Робота за сюжетом малюнка.
- Який продукт зображено на малюнку?
- За якої температури має зберігатися сік?
- Коли виготовлено сік?
- До якої дати його треба вжити?
- Який термін його придатності?
- Якби вам зараз до рук потрапив такий сік, чи могли б ви його споживати?(Ні)
- Чому не могли б?(Закінчився термін придатності)
в) робота в зошиті.
- У вас на партах лежать харчові продукти. Розгляньте їх етикетки, проаналізуйте
умови зберігання і термін придатності. Запишіть дані в таблицю, яка є у вашому
зошиті на ст.21. (Працюють самостійно)
- Скажіть, чи можна даний продукт споживати? ()
- Який висновок ви для себе зробили?
Потрібно завжди дотримуватись умов і термінів зберігання харчових продуктів.
(сторінка)
І . Підсумок урокуḬḬḬ
- Для чого ми вживаємо їжу?
- Чи вся їжа може бути безпечною і корисною?
- Яку їжу не можна вживати у великій кількості?(Не можна вживати їжу, яка
містить харчові добавки)
Рольова гра «Кошик для сміття» і «Кошик для кухні».
Давайте розподілимо всі харчові продукти, з якими ми працювали на уроці, у
ці два кошики за їх користю та шкідливістю для здоров я людини.(Двоє дітей′
проходять між рядами з кошиками. Діти розподіляють вироби із пластиліну і
харчові продукти, які вони досліджували).
Вручення буклетів.
- Що краще – бути здоровим, багатим і щасливим чи хворим, бідним і
нещасним?(Відповіді дітей)
7. 7
- - Можливо, що хтось із вас не зробив для себе остаточний висновок про
важливість вибору корисних для організму продуктів харчування. А
інші:зробили і хочуть про це розповісти батькам, молодшим братикам і
сестричкам. Вам допоможе це зробити цей буклет. (Діти роздають
буклети)
- Хто уважно слухав, запам’ятовував, зможе зберегти своє здоров′я.
Адже…
Здоров'я
Здоров'я – розкіш для людини,
Найбільша цінність у житті.
Як є здоров'я день при днині,
Можливість є йти до мети.
Тоді є радість, щастя, диво,
Краса у крапельці роси.
Тоді людина йде щасливо
Серед безмежної краси.
Й чарівність світу відчуває.
Для неї в хмурість – дні ясні.
Вона всі труднощі долає
Й співає радісні пісні.
Вона – здорова! Це чудово,
Бо їй нічого не болить.
Вона добро творить готова.
І це прекрасно! Можна жить!