Розв"язування задач з використанням закону Ома та розрахунок опору провідників
1. Розв’язування задач з використанням закону Ома та
розрахунок опору провідників.
Тип уроку. Урок узагальнення знань, формування вмінь розв’язувати задачі.
Мета. 1) Формувати навички учнів визначати опір провідника за допомогою закону
Ома для ділянки кола.Формувати розуміння взаємозв’язку між явищами і величинами на
прикладі закону Ома. 2) Розвивати уявлення про зв’язок теоретичних знань з практикою.
Розвивати вміння аналізувати задачі. Розвивати логічне мислення (послідовність міркувань,
доказовість, вміння порівнювати). 3) Виховувати практичні навички в користуванні
приладами для розрахунку опорів провідників; виховувати самостійність при розв’язуванні
задач.
Форми і методи роботи. Повторення з метою актуалізації знань проводимо
під час фронтального усного опитування, якість засвоєння основних понять перевірити
написанням фізичного диктанту; індивідуальна робота з картками та розв’язування задач за
- зразком на дошці; систематизація знань – в процесі колективної роботи за зразком задачи.
Вміння учнів розв’язувати задачі перевіряємо під час самостійної письмової роботи.
Унаочнення. Картки для індивідуальної роботи; також роботи біля дошки;
обладнання для експериментальної задачі; епіграф уроку.
Структура уроку.
I. Організаційний момент – 1 хв.
II. Перевірка знань – 15 хв.
III. Розв’язування задач – 16 хв.
IV. Самостійна робота – 10 хв.
V. Домашнє завдання – 1 хв.
VI. Підсумки уроку – 2 хв.
Хід уроку.
Епіграф: Задача повинна бути кусачою, інакше вона не буде задачою.
I. Вчитель звертає увагу учнів на те, що даний урок – урок узагальнення знань,
формування вмінь розв’язувати задачі на визначення опору провідника, застосовуючи
закон Ома для ділянки кола. Вчитель ознайомлює зі структурою уроку.
II. Перевірка знань.
1) 3 учні біля дошки розв’язують задачі з домашньої роботи .
№1
U = 220 В ;
R
U
I = .4,4
50
220
А
Ом
В
I ==
R = 50 Ом; I - ?
Запитання. Чи залежить опір провідника від прикладеної до нього напруги, та сили струму,
що проходить крізь нього? (Ні.
S
l
R
ρ
= ).
№2
2. U = 6,3 В ;
R
U
I = ;
I
U
R = .2,24
26,0
3,6
Ом
А
В
R ≈=
І = 0,26 А; R - ?
Запитання. Чи залежить сила струму в провідниках від речовини, з якої вони виготовлені?
(Так. I ~ ;
1
R
R = .
S
lρ
)
№3
UA = 2 В; IA = 0,5 A R = ;
I
U
RA = ;4
5,0
2
Ом
А
В
=
UB = 1B; IB = 1,5 A RB = .)6(6,0
5,1
1
Ом
А
В
=
RA -? RB - ?
Запитання. Чи зміняться покази амперметра, якщо його увімкнути перед провідником з
опором R1 ? Після провідника з опором R1 ?
2) Фронтальне опитування класа.
1. Що таке електричний струм?
Відповідь. Електричним струмом називається напрямлений рух заряджених частинок або
заряджених тіл.
2. Які частинки створюють струм у металах, електролітах, газах?
Відповідь. В металах – вільні електрони, електролітах – йони, як позитивно, так і негативно
заряджені. В газах струм утворюють рухомі йони обох знаків, а також електрони.
3. Яка величина називається силою струму? Формула.
Відповідь. Силою струму називається величина, що характеризує швидкість перенесення
заряду частинками, які створюють струм, через поперечний переріз провідника. .
t
q
I =
4. Що визначає напруга? Формула.
Відповідь. Напруга визначає роботу, яку виконує електричний струм під час перенесення
заряду 1 Кл на даній ділянці кола. .
q
A
U =
5. Яка величина називається опором? Формула.
Відповідь. Величина, яка характеризує протидію електричному струму в провіднику,
називається опором. .
S
l
R
ρ
=
6. Сформулюйте закон Ома для ділянки кола. Назвіть формулу.
Відповідь. Сила струму в однорідній ділянці кола прямо пропорційна напрузі на кінцях цієї
ділянки і обернено пропорційна її опору. .
R
U
I =
3) Фізичний диктант за запитаннями фронтального опитування.
І Варіант - 1, 3, 5 запитання; ІІ варіант – 2, 4, 6 запитання.
ІІІ. Розв’язування задач.
1) Карточки. Цією діяльністю охоплено 8 учнів, які через 5 – 7 хв. повинні
здати розв’язки завдань на листочках паперу вчителю.
№1 ( 2 учня)
3. За графіком визначити напругу, яка відповідає певній силі струму, і обчислити опір
провідника.
Розв’язок. I1 = 2 A; U1 = 5 B;
I2 = 4 A; U2 = 10 B;
I3 = 6 A; U3 = 15 B;
R1 - ? R2 - ? R3 - ?
R1 = R2 = R3 = 5,2
6
15
4
10
2
5
===
А
В
А
В
А
В
Ом.
№2 ( 2 учня)
Електропаяльник має опір 500 Ом і працює принапрузі 220 В. Знайти, на яку силу струму він
розрахований.
R = 500 Ом; U = 220 B ;
R
U
I = .44,0
500
220
А
Ом
B
I ==
I - ?
№3 ( 2 учня)
Відомо, що на кінцях провідника напруга становить 120 В, а сила струму в ньому – 0,5 А.
Обчислити його опір.
U = 120 B; I = 0,5 A ;
R
U
I = ;
I
U
R = .240
5,0
120
Ом
A
B
R ==
R - ?
№4 ( 2 учня)
За графіком знайти відповідні значення сили струму і напруги та обчислити опір провідника.
Розв’язок. I1 = 2 A; U1 = 5 B;
I2 = 4 A; U2 = 10 B;
R1 = R2 = 5,2
4
10
2
5
2
2
1
1
====
A
B
A
B
I
U
I
U
Ом.
2) Експериментальне завдання (розраховано на 2 учнів), виконується біля дошки.
4. Знайти опір лампочки кішенькового ліхтаря. Зробити три спроби.
Обладнання: три гальванічних елемента, лампочка на підставці, амперметр, вольтметр,
з’єднувальні провідники.
Розв’язок завдання. Зібрати схему (див. мал.) Поступово під’єднуючи 1, 2, 3 гальванічних
елемента виміряти 3 рази напругу і зняти відповідно покази амперметра. Розрахувати опір
згідно закону Ома
I
U
R = . Порівняти отримані значення. Зробити висновок.
3) 3 учня біля дошки розв’язують завдання за картками. У цей час заслуховуються
повідомлення (Ампер Андре Марі, Алессандро Вольта, Симон Георг Ом ).
Задача № 1
На графіку зображено залежність сили струму від напруги для двох провідників. Який з
провідників має більший опір? Яким чином це можна було б показати, коли не було вказано
чисельних значень сили струму та напруги?
Розв’язок. ;
R
U
I = ;
I
U
R =
;1
4
4
1
1
1 Ом
A
B
I
U
R === ;2
4
8
2
2
2 Ом
A
B
I
U
R ===
;21 RR〈 якщо невідомі значення I, U, тоді
а) I1 = I2 = I; так як R~U, то чим > U, тим > R;
б) або U1 = U2 = U, так як R~ 1/I, то чим < I,
тим > R.
Запитання. Від чого залежить опір провідника? ( Від роду речовини, та його геометричних
розмірів.)
Задача № 2
Який питомий опір речовини, з якої виготовлено дротину довжиною 1 км і площею
поперечного перерізу 0,2 мм2
, якщо при напрузі 550 В сила струму в ній 0,1 А? Що це за
речовина?
5. l = 1 км = 1000 м; S = 0,2 мм2
; ;
R
U
I = ;
S
l
R
ρ
= ;
Il
US
=ρ
U = 550 B; I = 0,1 A; ;1,1
10001,0
2,0550 22
м
ммОм
мА
ммB ⋅
=
⋅
⋅
=ρ речовина – ніхром.
?−ρ
Запитання. Величина заряду, що проходить через провідник, залежить від ...? ( Сили струму
у провіднику і часу його проходження.)
Задача № 3
За який час заряд в 110 Кл проходить через мідну дротину довжиною 50 м і
площею поперечного перерізу 0,2 мм2
, якщо напруга між кінцями дротини 20 В? Питомий
опір міді 0,017 .
2
м
ммОм⋅
q = 110Кл; l = 50 м; ;
t
q
I = ;
R
U
I = ;
S
l
R
ρ
=
S = 0,2 мм2
; U = 20 B; ;
I
q
t = ;
U
qR
t = ;
US
lq
t
ρ
=
;017,0
2
м
ммОм⋅
=ρ t - ?
.37,23
2,020
50017,0110
2
2
с
ммВ
м
м
ммОм
Кл
t =
⋅
⋅
⋅
⋅
=
Запитання. Сила струму в провіднику залежить від: (вибрати варіант відповіді) а) напруги
на провіднику і його маси; б) напруги на провіднику і його опору; в) опору провідника та
його маси. (Відповідь – Б).
Задача № 4
Яка напруга між кінцями вольфрамової дротини довжиною 20 м і площею
поперечного перерізу 0,5 мм2
, якщо за 2 хв через неї проходить заряд 240 Кл? Питомий опір
вольфраму 0,055
м
ммОм 2
⋅
.
q = 240 Кл; l = 20м; ;
R
U
I = ;
S
l
R
ρ
= ;
t
q
I =
S = 0,5 мм2
; t = 2 хв = 120 с ;IRU = ;
S
lI
U
ρ
= ;
tS
lq
U
ρ
=
;055,0
2
м
ммОм⋅
=ρ U - ?
.4,4
5,0120
20055,0240
2
2
В
ммс
м
м
ммОм
Кл
U =
⋅
⋅
⋅
⋅
=
Запитання. Причиною електричного опору металу є (вибрати відповідь): а) взаємодія
електронів з йонами кристалічної решітки; б) взаємодія одних йонів з іншими йонами
кристалічної решітки; в) взаємодія вільних електронів. (Відповідь – А).
Задача № 5
Якої сили струм при напрузі 4,5 В протікає у нікеліновій дротині довжиною 100 м і
площею поперечного перерізу 0,05 мм2
? Питомий опір нікеліну 0,42 .
2
м
ммОм⋅
6. U = 4,5 B; l = 100 м; ;
R
U
I = =R ;
S
l⋅ρ
S = 0,05 мм2
; ;42,0
2
м
ммОм ⋅
=ρ ;
l
US
I
⋅
=
ρ
А
м
м
ммОм
ммB
I 0054,0
10042,0
05,05,4
2
2
≈
⋅
⋅
⋅
=
.
І - ?
Запитання. У скільки разів напруга 12 кВ більша від напруги 12 мВ? ( 106
разів).
III. Самостійна робота.
І Варіант
1) У скільки разів електричний опір 8 кОм менший від опору 4 МОм ?
2) Яка площа поперечного перерізу дроту з алюмінію довжиною 15 м, якщо при напрузі 12 В
сила струму у ньому 10 А? Питомий опір алюмінію 0,028 .
2
м
ммОм ⋅
ІІ Варіант
1) У скількі разів сила струму 15 мА менша від сили струму 45 кА?
2) Якої довжини потрібно взяти залізний провідник площею поперечного перерізу 1 мм2
,
щоб при напрузі 1,5 В сила струму в ньому дорівнювала 100 мА? Питомий опір заліза
0,098 .
2
м
ммОм ⋅
Розв’язки задач самостійної роботи.
І Варіант
1) R1 = 8000 Ом; R2 = 4000000 Ом; .500
8000
4000000
1
2
==
Ом
Ом
R
R
2) l = 15 м; U = 12 B; I = 10 A; ;
R
U
I = ;
S
l
R
⋅
=
ρ
;
U
lI
S
⋅
=
ρ
;028,0
2
м
ммОм ⋅
=ρ S - ? S = .35,0
12
1015028,0
2
2
мм
В
Ам
м
ммОм
=
⋅⋅
⋅
ІІ Варіант
1) I1 = 45000 A; I2 = 0,015 A; .103 6
2
1
⋅=
I
I
2) S = 1 мм2
; U = 1,5 B; I = 0,1 A; ;
R
U
I = ;
S
l
R
⋅
=
ρ
l = ;
ρI
US
;098,0
2
м
ммОм ⋅
=ρ l - ? l = .06,153
098,01,0
15,1
2
2
м
ммОмА
мммВ
=
⋅⋅
⋅⋅
IV. Домашнє завдання.
Повторити п. 9 -11; основні визначення: с 46, 53, 58, 59, 62, 63. Виконати завдання № 2
сусіднього варіанту.
7. V. Підсумки уроку, Висновки з уроку. Оцінювання знань учнів (крім письмових
робіт).
Література.
1)Божинова Ф.Я. Фізика. 9 клас.: Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів /
Ф.Я..Божинова, М.М. Кірюхін, О.О. Кірюхіна. –Харків: Видавництво “Ранок ”, 2009. – с 46 –
71.
2) Генденштейн Л.Е., Гельфгат І.М., Кирик Л.А. Задачі з фізики 8 клас. Харків, “Гімназія”,
“Світ дитинства”, 1999. – с33 – 37.
3) Дубас З.В. Завдання для тематичного оцінювання з фізики. 7 – 8 класи. – Тернопіль:
Астон, 2002. – с40 – 43.
4) Гороновська В.Г., Самсонова Г.В. Уроки фізики у 8 класі: Посібник для вчителя. – К.: Рад.
школа, 1989. – с84 – 89.
5) Коршак Є.В. Комплексне використання дидактичних засобів у навчанні фізики: Збірник
статей. – К., 1983. – с41.