29
Pada akhir topik ini pelajar dapat :
1. Menjelaskan tentang definisi pembelajaran makro
2. Menghuraikan tentang pelaksanaan pembelajaran makro
3. Mengaplikasi Bahan Bantu Mengajar Pengajaran Makro
4. Membina rancangan pengajaran harian
5. Mengaplikasi aktiviti pembelajaran makro
2.
TOPIK 2 PENGAJARAN MAKRO TAHFIZ DAN MAHARAT AL-QURAN
Hasil Pembelajaran
2.1 PEMBELAJARAN MAKRO
Pengajaran makro merangkumi proses pengajaran yang lengkap yang mengandungi kemahiran-kemahiran
yang pelbagai dalam satu sesi pengajaran dan pembelajaran dalam bilik kelas sebenar. Ia sekurang-
kurangnya mempunyai satu unit kemahiran dalam satu-satu masa pelajaran. Di dalam proses makro
meliputi tiga peringkat pengajaran iaitu pemulaan pengajaran, perkembangan dan penutup. Ia merupakan
simulasi satu pengajaran yang lengkap di dalam satu kelas biasa. Simulasi boleh dilakukan di dalam bilik
darjah, makmal atau bilik tayangan. Pengajaran makro merupakan kesepaduan teknik-teknik pengajaran
mikro yang disokong oleh perancangan pengajaran pembelajaran yang sekian lama dipelajari.
Pengajaran makro adalah simulasi pengajaran yang bersifat praktikal oleh guru dengan
diperhatikan oleh rakan pelajar yang lain. Pengajaran makro dilaksanakan berdasarkan masa pengajaran
sebenar seperti yang ditetapkan, samada menggunakan masa 30 minit atau 40 minit. Ianya bertujuan
membantu guru membiasakan diri melaksanakan pelbagai kemahiran dalam satu sesi pengajaran,
disamping mereka dapat memperbaiki kelemahan sebelum mereka menghadapi situasi pengajaran
sebenar di bilik darjah di sekolah.
2.2 PELAKSANAAN PEMBELAJARAN MAKRO
2.2.1 Objektif pengajaran makro
Di antara objektif-objektif pengajaran makro ialah menyediakan guru dengan pengalaman mengajar yang
menggunakan suatu kemahiran lengkap. Melalui pengajaran makro semua guru dapat mempraktikkan
suasana sebenar apabila mengajar dan ini sekaligus akan memperbaiki kelemahan-kelemahan pengajaran
yang berlaku di samping mengukuhkan kelebihan mengajar mereka. Selain itu, pengajaran makro juga
30
bertujuan supaya guru dapat memahami ciri-ciri perancangan pengajaran dan membina rancangan
pengajaran mengikut format latihan seterusnya dapat mengaplikasikannya pada sesi pengajaran dalam
bilik darjah yang sebenar.
Secara ringkasnya, objektif pengajaran makro yang lain boleh disenaraikan seperti berikut :
 Memberi keyakinan kepada guru
 Menguasai kemahiran mengajar
 Mengenal pasti potensi guru
 Mengenal pasti kelemahan guru
 Mewujudkan semangat kekitaan dan bekerjasama
 Memahami ciri-diri perancangan pengajaran makro,
 Membina rancangan pengajaran makro mengikut format latihan, dan
 Mengaplikasikan sesi pengajaran makro dalam bilik darjah.
2.2.2 Aspek-aspek penting dalam persediaan mengajar
Pengajaran makro dimulai dengan persediaan pengajaran. Antara aspek-aspek penting dalam persediaan
tersebut adalah seperti berikut :
1. Perancangan pendahuluan
 Guru hendaklah menentukan topik yang hendak diajar
 Guru perlu mengenalpasti kebolehan sedia ada murid-murid
 Guru perlu menetapkan objektif dan hasil pembelajaran
2. Perancangan penyampaian
 Guru hendaklah menentukan kaedah, teknik dan strategi pengajaran dan pembelajaran
 Guru hendaklah menentukan tempoh masa pengajaran yang telah ditetapkan
 Guru hendaklah memeringkatkan isi pelajaran yang akan diajar
 Guru perlu memilih sumber pengajaran yang sesuai termasuklah bahan audio visual, slaid
dan carta bergambar
3. Perancangan penilaian
 Guru hendaklah memastikan pelajar dapat mencapai hasil pembelajaran yang ditetapkan
 Guru hendaklah menganalisis respon dan maklum balas pelajar
 Guru hendaklah membuat pengubahsuaian penilaian sekiranya perlu
2.2.3 Situasi pengajaran makro
31
Dalam melaksanakan pengajaran makro yang berkesan, guru perlu menyediakan perkara-perkara berikut :
1. Kelas sebenar yang terdiri daripada 25 hingga 30 orang murid,
2. Mempunyai guru dan murid sebenar yang terdiri daripada rakan-rakan guru
3. Guru mengajar sepenuh masa (30 – 40 minit),
4. Memberi tumpuan kepada pelbagai kemahiran mengajar,
5. Membina situasi pengajaran yang sebenar, dan
6. Menyediakan perancangan pengajaran yang menyeluruh untuk satu sesi pengajaran.
2.2.4 Rasional Pelaksanaan Pengajaran Makro
Pengajaran makro penting dilaksanakan oleh guru-guru. Antara rasional pelaksanaan pengajaran makro
adalah seperti berikut :
1. Proses pengajaran adalah suatu yang kompleks, memerlukan pengetahuan dan kemahiran
tertentu dalam pelbagai bidang,
2. Proses yang kompleks ini boleh dianalisa dan dipecahkan kepada pendekatan-pendekatan
dan kemahiran-kemahiran yang khusus,
3. Sebahagian besar kemahiran boleh dipelajari dalam situasi simulasi dan latihan di dalam
bilik darjah,
4. Ia merupakan proses latihan bersistematik untuk menguasai pelbagai kemahiran,
5. Ia dapat membina keyakinan diri,
6. Efektif dalam situasi pengajaran sebenar, dan
7. Ia merupakan latihan awal yang melibatkan program bimbingan sebelum pengajaran
sebenar.
2.2.5 Keperluan dalam pengajaran makro
1. Permulaan pengajaran
Guru perlu merancang set induksi pengajaran yang baik dan menarik perhatian serta minat murid kepada
pengajaran yang hendak disampaikan dan dapat menggalakkan pembelajaran yang . Set induksi juga
digunakan bagi mengaitkan pelajaran yang lepas atau dengan pengetahuan sedia ada murid. Jangka
masa yang baik bagi set induksi ialah antara tiga hingga lima minit.
2. Perkembangan pengajaran
Perkembangan pengajaran merujuk kepada langkah-langkah mengajar yang disusun berperingkat-
peringkat berdasarkan prinsip-prinsip pengajaran. Pelajar juga perlu merancang langkah-langkah
32
pengajaran yang berurutan, disusun dengan baik dan mencatat anggaran masa yang sesuai. Langkah-
langkah yang dirancang ada kaitannya dengan objektif khusus yang telah dicatat.
3. Memilih dan menyusun isi pelajaran
Pelajar perlu memilih dan menyusun isi pelajaran yang hendah disampaikan. Isi pelajaran tersebut
hendaklah sesuai dengan kebolehan serta minat murid. Isi pelajaran perlu dipertingkatkan dan
dipertambahkan lagi dengan teliti supaya situasi pembelajaran yang unggul dapat diwujudkan. Ketika
melakukan pemeringkatan isi, pelajar hendaklah menyenaraikan semua topik yang hendak diajar,
kemudian difikirkn sub topik atau isi yang manakah yang perlu diawalkan dan yang dikemudiankan. Untuk
itu, pelajar perlulah memikirkan prinsip-prinsip berikut :
 pengetahuan sedia ada murid kepada ilmu yang belum dipelajari
 mudah kepada kompleks
 konkrit kepada abstrak
 dekat kepada jauh
 dalam pengalaman kepada yang diluar pengalaman
4. Penyampaian isi
Bagi menyampaikan isi pelajaran dengan berkesan, guru hendaklah memikirkan strategi mana yang akan
digunakan. Pemilihan strategi yang bijaksana akan menjamin kelicinan serta keberkesanan penyampaian
sesuatu pelajaran. Hal ini adalah kerana strategi pengajaran yang sesuai dapat meningkatkan mutu
penyampaian dan akan menjadikan pelajaran itu lebih bermakna dan menyeronokkan.
5. Penilaian
Guru juga harus menjalankan aktiviti untuk mengukur sejauh mana objektif pengajaran dan pembelajaran
telah tercapai. Aktiviti penilaian boleh dijalankan secara pemerhatian terhadap aktiviti susulan,
pemeriksaan kerja murid atau melalui ujian lisan atau tulisan. Maklumat-maklumat yang didapati daripada
pentafsiran penilaian ini akan menjadi asas untuk membuat pengubahsuaian terhadap pengajaran
seterusnya.
6. Penutup
Penutup merupakan bahagian terakhir satu-satu pengajaran dan pembelajaran. Dalam bahagian penutup,
guru membantu murid menyimpul dan membuat rumusan yang berkaitan dengan isi-isi penting serta
memberikan latihan atau aktiviti pengukuhan kepada pelajar. Guru juga perlu memberikan rasa kepuasan
belajar dan menggerakkan murid-murid supaya bersedia untuk pelajaran akan datang.
7. Penilaian kendiri
33
Penilaian kendiri dibuat selepas guru selesai melaksanakan pengajaran sebagai refleksi atau muhasabah
berkenaan pengajaran guru. Kekurangan dan kelemahan dalam pengajaran tersebut perlu dibaiki dalam
pelajaran akan datang. Antara perkara yang boleh dibuat refleksi ialah pencapaian objektif, disiplin kelas
dan penglibatan murid serta keazaman guru bagi membaiki pengajarannya.
2.3 APLIKASI BAHAN BANTU MENGAJAR PENGAJARAN MAKRO
Sila rujuk nota Pengajaran Mikro
2.4 PEMBINAAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHAGIAN – A (17 item)
 Matapelajaran
 Kelas
 Tarikh/masa
 Masa
 Bilangan murid
 Tajuk
 Pengetahuan sedia ada
 Standard kandungan
 Standard pembelajaran
 Objektif pembelajaran
 Kemahiran berfikir
 Gabung jalin (antara bidang dalam subjek Pendidikan Islam)
 Penyerapan (subjek lain selain Pendidikan Islam)
 Penerapan nilai
 Elemen Merentas Kurikulum (EMK) –Keusahawanan dan kreativiti
 Penilaian PNP
 Bahan bantu mengajar
BAHAGIAN –B
• Pendahuluan
• Set induksi
• Perkembangan langkah
 Langkah pertama
 Langkah kedua
 Langkah ketiga dan
 Langkah keempat
• Penutup
Catatan:
Perkembangan pengajaran (bahagian B) hendaklah disediakan mengikut format latihan perguruan
dengan mengambil kira perkara-perkara berikut:
 Langkah / Masa
 Isi kandungan / pelajaran
 Cadangan ktiviti murid dan guru
 Catatan kaedah, teknik dan sumber
34
BAHAGIAN – C
 Refleksi
 Ulasan pensyarah penyelia
 Ulasan guru pembimbing
‫رانخغن‬‫ف‬‫غا‬‫جرن‬‫هارين‬
‫فنديديقن‬‫إ‬‫سالم‬‫تيغكاتن‬:1
1‫فالجرن‬ ‫مات‬ .‫فنديديقن‬‫إ‬‫سالم‬(‫جتويد‬)
2‫كلس‬ .1‫خمرلغ‬
3‫يخ‬‫ر‬‫ات‬ .‫هاري‬ /3‫االخري‬ ‫مجاد‬1435/3‫افريل‬2014/‫مخيس‬
4.‫ماس‬(12.00–11.20‫فاضي‬)40‫مينيت‬
5‫موريد‬ ‫بيلغن‬ .30‫اورغ‬‫لالكي‬ (:13،‫فرمفوان‬:17)
6‫تاجوق‬ .‫تنوين‬ ‫دان‬ ‫ساكنة‬ ‫نون‬ ‫حكوم‬
7‫اد‬ ‫سديا‬ ‫فغتاهوان‬ .‫تله‬ ‫فالجر‬‫ممفالجري‬‫كلبيهن‬‫بالجرحكوم‬‫تجويد‬‫دالم‬‫فالجران‬‫يغ‬‫اللو‬
8‫ستندرد‬ .‫كاندوغن‬‫م‬‫تجويد‬ ‫حكوم‬ ‫مغندوغي‬ ‫يغ‬ ‫ايات‬ ‫مباخ‬ ‫دان‬ ‫فستي‬ ‫غنل‬‫ساكنة‬ ‫نون‬‫دان‬
‫تنوين‬
9‫ستندرد‬ .‫فمبالجرن‬‫تجويد‬ ‫حكوم‬ ‫مغندوغي‬ ‫يغ‬ ‫ايات‬ ‫مباخ‬ ‫دان‬ ‫فستي‬ ‫مغنل‬‫ساكنة‬ ‫نون‬‫دان‬
‫بتول‬ ‫دغن‬ ‫تنوين‬
10‫اوبجيكتيف‬ .
‫فمبالجر‬‫ن‬
‫دافت‬ ‫فالجر‬ ‫فمبالجرن‬ ‫دان‬ ‫فغاجرن‬ ‫فروسيس‬ ‫سلفس‬:
1.‫تعريف‬ ‫مثبوت‬‫ساكنة‬ ‫نون‬‫برسام‬ ‫فربينخغن‬ ‫ستله‬ ‫بتول‬ ‫دغن‬ ‫تنوين‬ ‫دان‬
‫ضورو‬
2.‫مثبوت‬‫خونتوه‬2‫باضي‬‫ستاف‬‫حكوم‬‫دغن‬‫بتول‬‫ستله‬‫مندافت‬‫بيمبيغن‬
‫ضورو‬
3.‫مغافليكاسيكن‬‫حكوم‬‫دالم‬ ‫تجويد‬‫باخاءن‬‫سلفس‬ ‫القراءن‬‫اكتيويتي‬‫تلقي‬
‫دان‬‫مشافهه‬
11‫كماهيرن‬ .‫فيكري‬‫ر‬‫ب‬‫بيذا‬ ‫بنديغ‬‫مغاندوغي‬ ‫يغ‬ ‫كلمة‬ ‫فد‬ ‫باخأن‬‫تنوي‬ ‫دان‬‫ن‬
12‫ضابوغجالين‬ .)‫القرءان‬ ‫ممباخ‬ ‫(ادب‬ ‫ادب‬
13‫فثرفن‬ .‫(ترنم‬ ‫موزيك‬-)‫سوارا‬ ‫انتوناسي‬
14‫نيالي‬ ‫فنرفن‬, ‫خشوع‬‫برسوغضوه‬٢‫ممباخ‬ ‫ادب‬ ,
*‫اايت‬ ‫دامل‬ ‫نيالي‬
15‫اي‬ ..‫م‬.‫ك‬1.: ‫كأوسهاونن‬‫باءيق‬ ‫يغ‬ ‫باخاءن‬ ‫ممفرسمبهكن‬ ‫انتوق‬ ‫برساءيغ‬ ‫موريد‬
2.: ‫كرياتيؤيتي‬‫باخاءن‬‫برترنم‬
16‫فن‬ .‫يالين‬‫ف‬‫دان‬‫ف‬1.‫اينديبيدو‬ ‫دان‬ ‫كومفولن‬ , ‫كلس‬ ‫سخارا‬ ‫ممباخ‬
2*‫كرجا‬ ‫.لمبرن‬
35
17.‫باهن‬‫بنتو‬‫مغاجر‬‫مصحف‬‫القرءان‬
*‫كرجا‬ ‫ملربن‬
‫سالءيد‬
34
‫لغكه‬‫كاندوغن‬ ‫ايسي‬‫خادغن‬‫اكتيؤيتي‬‫خاتتن‬
‫مقدمة‬
(3‫مينيت‬)
‫باخا‬‫ء‬
‫ن‬‫دعا‬‫ء‬
(:‫خونتوه‬
‫سهاج‬)
‫باخا‬‫ء‬
‫ن‬:‫شهادة‬
1.‫سأورغ‬‫فالجر‬‫دمينتا‬‫اوليه‬‫ضورو‬‫مغتواءي‬‫باخا‬‫ء‬
‫ن‬
‫دعاء‬.
2.‫موريد‬٢‫ال‬‫ء‬
‫ين‬‫دمينتا‬‫مغيكوت‬‫باخا‬‫ء‬‫برساما‬ ‫دعاء‬ ‫ن‬-‫سام‬
‫دعاء‬ ‫باخاءن‬ ‫مغامينكن‬ /-‫سموا‬‫موريد‬‫ملفظ‬‫كلمة‬‫شهاده‬
‫برساما‬-.‫سام‬
:‫نيالي‬ ‫فنرفن‬
-‫خشوع‬
-‫تولک‬
-‫بردعاء‬ ‫ادب‬
‫لغكه‬‫كاندوغن‬ ‫ايسي‬‫خادغن‬‫اكتيؤيتي‬‫خاتتن‬
‫ايندوكسي‬ ‫سيت‬
(4)‫مينيت‬‫*خون‬‫قاري‬ ‫باخاءن‬ : ‫توه‬‫ايات‬ ‫الزلزلة‬ ‫سورة‬5-6
: ‫سوءالن‬
-‫تادي‬ ‫قاري‬ ‫باخاءن‬ ‫باضايمان‬
-‫تادي‬ ‫كامو‬ ‫قاري‬ ‫سفرتي‬ ‫ممباخ‬ ‫كامو‬ ‫بوليهكه‬
-‫حراكة‬ ‫دوا‬ ‫قدر‬ ‫دغوغ‬ ‫دباخ‬ ‫يغ‬ ‫كلمة‬ ‫برافكه‬
1.‫دفيليه‬ ‫يغ‬ ‫قاري‬ ‫دري‬ ‫خونتوه‬ ‫باخاءن‬ ‫مندغر‬ ‫موريد‬
2.‫ضورو‬ ‫دغن‬ ‫موريد‬ ‫انتارا‬ ‫جواب‬ ‫برسوأل‬
3.‫دك‬ ‫موريد‬ ‫جوافن‬.‫اين‬ ‫هاري‬ ‫فالجرن‬ ‫تاجوق‬ ‫دغن‬ ‫اءيتكن‬
‫قاعدة‬:
-‫سوءال‬‫جواب‬
: ‫مغاجر‬ ‫بنتو‬ ‫باهن‬
-‫ويديو‬
:‫نيالي‬ ‫فنرفن‬
-‫دغن‬ ‫يقين‬‫هللا‬ ‫ککواسأن‬
-‫فرلو‬‫برهاتي‬2‫دالم‬
‫سضاال‬‫تينداقن‬‫كيت‬
‫كران‬‫مها‬ ‫هللا‬‫عاديل‬
‫فرهيتوغنث‬
‫لغكه‬‫كاندوغن‬ ‫ايسي‬‫خادغن‬‫اكتيؤيتي‬‫خاتتن‬
‫لغكه‬1
‫فغرتين‬‫حكوم‬‫ساكنة‬ ‫نون‬‫تنوين‬ ‫دان‬
‫بهاضين‬‫ساكنة‬ ‫نون‬: ‫تنوين‬ ‫دان‬
1.‫فغرتين‬ ‫تنتغ‬ ‫ضورو‬ ‫فنراغن‬ ‫مندغر‬ ‫موريد‬‫حكوم‬: ‫اي.م.ك‬
‫تيكنولوخي‬‫معلومت‬
35
(12)‫مينيت‬
1‫ادغام‬ .
‫الغنة‬ ‫مع‬ ‫ادغام‬
‫الغنة‬ ‫بال‬ ‫ادغام‬
2‫اظهار‬ .
‫اظهارحلقي‬
‫اظهارمطلق‬
3‫حقيقي‬ ‫اخفاء‬ .
4‫اقالب‬ .
‫ساكنة‬ ‫نون‬.‫تنوين‬ ‫دان‬
2.‫موريد‬٢‫فغرتين‬ ‫تنتغ‬ ‫ضورو‬ ‫دغن‬ ‫فربينخغن‬ ‫مبوات‬
‫حكوم‬‫ساكنة‬ ‫نون‬.‫تنوين‬ ‫دان‬
3.‫ضورو‬ ‫برسام‬ ‫جواب‬ ‫برسؤال‬
‫كومونيكاسي‬ ‫دان‬
‫قاعدة‬:
-‫مشافهة‬ ‫تلقي‬
-/ ‫فنرغن‬‫سوءال‬
‫جواب‬
: ‫مغاجر‬ ‫بنتو‬ ‫باهن‬
-‫فوءين‬ ‫فاور‬ ‫سالءيد‬
‫ت‬
:‫نيالي‬ ‫فنرفن‬
, ‫خشوع‬‫برسوغضوه‬٢
‫لغكه‬‫ا‬‫كاندوغن‬ ‫يسي‬‫خادغن‬‫اكتيؤيتي‬‫خاتتن‬
‫لغكه‬2
(8)‫مينيت‬
‫خونتوه‬2‫حكوم‬‫ساكنة‬ ‫نون‬: ‫تنوين‬ ‫دان‬
1‫ادغام‬ .
‫اية‬ ‫يوسف‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫الغنة‬ ‫مع‬ ‫ادغام‬75)
‫اية‬ ‫حممد‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫الغنة‬ ‫بال‬ ‫ادغام‬8)
2‫اظهار‬ .
‫اية‬ ‫الفاحتة‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اظهارحلقي‬7)
‫اية‬ ‫التوبة‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اظهارمطلق‬110)
1.‫مغاندوغي‬ ‫يغ‬ ‫كليمة‬ ‫فستي‬ ‫مغنل‬ ‫دمينتا‬ ‫موريد‬‫ساكنة‬ ‫نون‬
‫تنوين‬ ‫دان‬
2.‫موريد‬‫ممباخ‬‫كليمة‬‫حكوم‬ ‫مغندوغي‬ ‫يغ‬‫ساكنة‬ ‫نون‬‫دان‬
‫تنوين‬‫ترسبوت‬‫سخارا‬‫ضورو‬ ‫بيميغن‬ ‫دغن‬ ‫توبي‬ ‫التيه‬
3.‫ضور‬ ‫بيمبيغن‬ ‫دغن‬ ‫ايات‬ ‫كسلوروهن‬ ‫ممباخ‬ ‫موريد‬‫و‬
‫برتجويد‬ ‫سخارا‬
4.‫موريد‬‫دمينتا‬‫مغحفظ‬‫ستياف‬‫خونتوه‬‫باضي‬‫ستياف‬‫حكوم‬
: ‫اي.م.ك‬
‫تيكنولوخي‬‫معلومت‬
‫كومونيكاسي‬ ‫دان‬
‫قاعدة‬:
-‫مشافهة‬ ‫تلقي‬
-‫فنرغن‬
-‫التيه‬‫توبي‬
36
3‫حق‬ ‫اخفاء‬ .‫اية‬ ‫النمل‬ ‫ة‬‫ر‬‫سو‬ ( ‫يقي‬11)
4‫اية‬ ‫ان‬‫ر‬‫عم‬ ‫ال‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اقالب‬ .44)
‫لغكه‬‫كاندوغن‬ ‫ايسي‬‫خادغن‬‫اكتيؤيتي‬‫خاتتن‬
‫لغكه‬3
(8)‫مينيت‬
: ‫تجود‬ ‫حكوم‬ ‫افليكاسي‬
‫مالزيمي‬‫باخاءن‬‫القراءن‬‫دغن‬‫مراعيكن‬‫حكوم‬
‫تجويد‬
1‫ادغام‬ .
‫اية‬ ‫يوسف‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫الغنة‬ ‫مع‬ ‫ادغام‬75)
‫اية‬ ‫حممد‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫الغنة‬ ‫بال‬ ‫ادغام‬8)
2‫اظهار‬ .
‫اية‬ ‫الفاحتة‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اظهارحلقي‬7)
‫اية‬ ‫التوبة‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اظهارمطلق‬110)
3‫اية‬ ‫النمل‬ ‫ة‬‫ر‬‫سو‬ ( ‫حقيقي‬ ‫اخفاء‬ .11)
4‫اية‬ ‫ان‬‫ر‬‫عم‬ ‫ال‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اقالب‬ .44)
1.‫مو‬‫حلقه‬ ‫انم‬ ‫كفد‬ ‫دبهاضيكن‬ ‫ريد‬
2.‫قاريء‬ ‫دري‬ ‫برترنم‬ ‫باخاءن‬ ‫مندغر‬ ‫موريد‬
3.‫اينديودو‬ ‫دان‬ ‫حلقه‬ ‫سخارا‬ ‫ممباخ‬ ‫موريد‬
4.‫باخاءن‬ ‫سسي‬ ‫سماس‬ ‫ضورو‬ ‫اوليه‬ ‫دفنتاو‬ ‫موريد‬
‫برلغسوغ‬
‫قاعدة‬:
-‫مشافهة‬ ‫تلقي‬
-‫برسوءال‬‫جواب‬.
-‫فنرغن‬
-‫فربينخغن‬
: ‫مغاجر‬ ‫بنتو‬ ‫باهن‬
-‫فوءين‬ ‫فاور‬ ‫سالءيد‬
‫ت‬
‫نيال‬ ‫فنرفن‬:‫ي‬
-‫براني‬
-‫بكرجاسام‬
‫لغكه‬‫كاندوغن‬ ‫ايسي‬‫خادغن‬‫اكتيؤيتي‬‫خاتتن‬
‫فنوتوف‬
(5)‫مينيت‬
‫كو‬ ‫فنوتوف‬‫ضنيتيف‬
1‫ادغام‬ .
‫اية‬ ‫يوسف‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫الغنة‬ ‫مع‬ ‫ادغام‬75)
‫حكوم‬ ‫ستياف‬ ‫خونتوه‬ ‫تنتغ‬ ‫ضورو‬ ‫اوليه‬ ‫داوجي‬ ‫موريد‬
‫سنتياس‬ ‫دأيغتكن‬ ‫موريد‬.‫برتجويد‬ ‫سخارا‬ ‫القرءان‬ ‫ممباخ‬
:‫نيالي‬ ‫فنرفن‬
-‫برتغضوغجواب‬
37
‫اية‬ ‫حممد‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫الغنة‬ ‫بال‬ ‫ادغام‬8)
2‫اظهار‬ .
‫اية‬ ‫الفاحتة‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اظهارحلقي‬7)
‫اية‬ ‫التوبة‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اظهارمطلق‬110)
3.‫اية‬ ‫النمل‬ ‫ة‬‫ر‬‫سو‬ ( ‫حقيقي‬ ‫اخفاء‬11)
4‫اية‬ ‫ان‬‫ر‬‫عم‬ ‫ال‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اقالب‬ .44)
‫سوسيال‬ ‫فنوتوف‬
2.5 APLIKASI AKTIVITI PEMBELAJARAN MAKRO
Pengalaman : Aktiviti
Anda dikehendaki menyediakan satu rancangan pengajaran makro yang lengkap.
38

09 topik 2 pengajaran makro

  • 1.
    29 Pada akhir topikini pelajar dapat : 1. Menjelaskan tentang definisi pembelajaran makro 2. Menghuraikan tentang pelaksanaan pembelajaran makro 3. Mengaplikasi Bahan Bantu Mengajar Pengajaran Makro 4. Membina rancangan pengajaran harian 5. Mengaplikasi aktiviti pembelajaran makro 2. TOPIK 2 PENGAJARAN MAKRO TAHFIZ DAN MAHARAT AL-QURAN Hasil Pembelajaran 2.1 PEMBELAJARAN MAKRO Pengajaran makro merangkumi proses pengajaran yang lengkap yang mengandungi kemahiran-kemahiran yang pelbagai dalam satu sesi pengajaran dan pembelajaran dalam bilik kelas sebenar. Ia sekurang- kurangnya mempunyai satu unit kemahiran dalam satu-satu masa pelajaran. Di dalam proses makro meliputi tiga peringkat pengajaran iaitu pemulaan pengajaran, perkembangan dan penutup. Ia merupakan simulasi satu pengajaran yang lengkap di dalam satu kelas biasa. Simulasi boleh dilakukan di dalam bilik darjah, makmal atau bilik tayangan. Pengajaran makro merupakan kesepaduan teknik-teknik pengajaran mikro yang disokong oleh perancangan pengajaran pembelajaran yang sekian lama dipelajari. Pengajaran makro adalah simulasi pengajaran yang bersifat praktikal oleh guru dengan diperhatikan oleh rakan pelajar yang lain. Pengajaran makro dilaksanakan berdasarkan masa pengajaran sebenar seperti yang ditetapkan, samada menggunakan masa 30 minit atau 40 minit. Ianya bertujuan membantu guru membiasakan diri melaksanakan pelbagai kemahiran dalam satu sesi pengajaran, disamping mereka dapat memperbaiki kelemahan sebelum mereka menghadapi situasi pengajaran sebenar di bilik darjah di sekolah. 2.2 PELAKSANAAN PEMBELAJARAN MAKRO 2.2.1 Objektif pengajaran makro Di antara objektif-objektif pengajaran makro ialah menyediakan guru dengan pengalaman mengajar yang menggunakan suatu kemahiran lengkap. Melalui pengajaran makro semua guru dapat mempraktikkan suasana sebenar apabila mengajar dan ini sekaligus akan memperbaiki kelemahan-kelemahan pengajaran yang berlaku di samping mengukuhkan kelebihan mengajar mereka. Selain itu, pengajaran makro juga
  • 2.
    30 bertujuan supaya gurudapat memahami ciri-ciri perancangan pengajaran dan membina rancangan pengajaran mengikut format latihan seterusnya dapat mengaplikasikannya pada sesi pengajaran dalam bilik darjah yang sebenar. Secara ringkasnya, objektif pengajaran makro yang lain boleh disenaraikan seperti berikut :  Memberi keyakinan kepada guru  Menguasai kemahiran mengajar  Mengenal pasti potensi guru  Mengenal pasti kelemahan guru  Mewujudkan semangat kekitaan dan bekerjasama  Memahami ciri-diri perancangan pengajaran makro,  Membina rancangan pengajaran makro mengikut format latihan, dan  Mengaplikasikan sesi pengajaran makro dalam bilik darjah. 2.2.2 Aspek-aspek penting dalam persediaan mengajar Pengajaran makro dimulai dengan persediaan pengajaran. Antara aspek-aspek penting dalam persediaan tersebut adalah seperti berikut : 1. Perancangan pendahuluan  Guru hendaklah menentukan topik yang hendak diajar  Guru perlu mengenalpasti kebolehan sedia ada murid-murid  Guru perlu menetapkan objektif dan hasil pembelajaran 2. Perancangan penyampaian  Guru hendaklah menentukan kaedah, teknik dan strategi pengajaran dan pembelajaran  Guru hendaklah menentukan tempoh masa pengajaran yang telah ditetapkan  Guru hendaklah memeringkatkan isi pelajaran yang akan diajar  Guru perlu memilih sumber pengajaran yang sesuai termasuklah bahan audio visual, slaid dan carta bergambar 3. Perancangan penilaian  Guru hendaklah memastikan pelajar dapat mencapai hasil pembelajaran yang ditetapkan  Guru hendaklah menganalisis respon dan maklum balas pelajar  Guru hendaklah membuat pengubahsuaian penilaian sekiranya perlu 2.2.3 Situasi pengajaran makro
  • 3.
    31 Dalam melaksanakan pengajaranmakro yang berkesan, guru perlu menyediakan perkara-perkara berikut : 1. Kelas sebenar yang terdiri daripada 25 hingga 30 orang murid, 2. Mempunyai guru dan murid sebenar yang terdiri daripada rakan-rakan guru 3. Guru mengajar sepenuh masa (30 – 40 minit), 4. Memberi tumpuan kepada pelbagai kemahiran mengajar, 5. Membina situasi pengajaran yang sebenar, dan 6. Menyediakan perancangan pengajaran yang menyeluruh untuk satu sesi pengajaran. 2.2.4 Rasional Pelaksanaan Pengajaran Makro Pengajaran makro penting dilaksanakan oleh guru-guru. Antara rasional pelaksanaan pengajaran makro adalah seperti berikut : 1. Proses pengajaran adalah suatu yang kompleks, memerlukan pengetahuan dan kemahiran tertentu dalam pelbagai bidang, 2. Proses yang kompleks ini boleh dianalisa dan dipecahkan kepada pendekatan-pendekatan dan kemahiran-kemahiran yang khusus, 3. Sebahagian besar kemahiran boleh dipelajari dalam situasi simulasi dan latihan di dalam bilik darjah, 4. Ia merupakan proses latihan bersistematik untuk menguasai pelbagai kemahiran, 5. Ia dapat membina keyakinan diri, 6. Efektif dalam situasi pengajaran sebenar, dan 7. Ia merupakan latihan awal yang melibatkan program bimbingan sebelum pengajaran sebenar. 2.2.5 Keperluan dalam pengajaran makro 1. Permulaan pengajaran Guru perlu merancang set induksi pengajaran yang baik dan menarik perhatian serta minat murid kepada pengajaran yang hendak disampaikan dan dapat menggalakkan pembelajaran yang . Set induksi juga digunakan bagi mengaitkan pelajaran yang lepas atau dengan pengetahuan sedia ada murid. Jangka masa yang baik bagi set induksi ialah antara tiga hingga lima minit. 2. Perkembangan pengajaran Perkembangan pengajaran merujuk kepada langkah-langkah mengajar yang disusun berperingkat- peringkat berdasarkan prinsip-prinsip pengajaran. Pelajar juga perlu merancang langkah-langkah
  • 4.
    32 pengajaran yang berurutan,disusun dengan baik dan mencatat anggaran masa yang sesuai. Langkah- langkah yang dirancang ada kaitannya dengan objektif khusus yang telah dicatat. 3. Memilih dan menyusun isi pelajaran Pelajar perlu memilih dan menyusun isi pelajaran yang hendah disampaikan. Isi pelajaran tersebut hendaklah sesuai dengan kebolehan serta minat murid. Isi pelajaran perlu dipertingkatkan dan dipertambahkan lagi dengan teliti supaya situasi pembelajaran yang unggul dapat diwujudkan. Ketika melakukan pemeringkatan isi, pelajar hendaklah menyenaraikan semua topik yang hendak diajar, kemudian difikirkn sub topik atau isi yang manakah yang perlu diawalkan dan yang dikemudiankan. Untuk itu, pelajar perlulah memikirkan prinsip-prinsip berikut :  pengetahuan sedia ada murid kepada ilmu yang belum dipelajari  mudah kepada kompleks  konkrit kepada abstrak  dekat kepada jauh  dalam pengalaman kepada yang diluar pengalaman 4. Penyampaian isi Bagi menyampaikan isi pelajaran dengan berkesan, guru hendaklah memikirkan strategi mana yang akan digunakan. Pemilihan strategi yang bijaksana akan menjamin kelicinan serta keberkesanan penyampaian sesuatu pelajaran. Hal ini adalah kerana strategi pengajaran yang sesuai dapat meningkatkan mutu penyampaian dan akan menjadikan pelajaran itu lebih bermakna dan menyeronokkan. 5. Penilaian Guru juga harus menjalankan aktiviti untuk mengukur sejauh mana objektif pengajaran dan pembelajaran telah tercapai. Aktiviti penilaian boleh dijalankan secara pemerhatian terhadap aktiviti susulan, pemeriksaan kerja murid atau melalui ujian lisan atau tulisan. Maklumat-maklumat yang didapati daripada pentafsiran penilaian ini akan menjadi asas untuk membuat pengubahsuaian terhadap pengajaran seterusnya. 6. Penutup Penutup merupakan bahagian terakhir satu-satu pengajaran dan pembelajaran. Dalam bahagian penutup, guru membantu murid menyimpul dan membuat rumusan yang berkaitan dengan isi-isi penting serta memberikan latihan atau aktiviti pengukuhan kepada pelajar. Guru juga perlu memberikan rasa kepuasan belajar dan menggerakkan murid-murid supaya bersedia untuk pelajaran akan datang. 7. Penilaian kendiri
  • 5.
    33 Penilaian kendiri dibuatselepas guru selesai melaksanakan pengajaran sebagai refleksi atau muhasabah berkenaan pengajaran guru. Kekurangan dan kelemahan dalam pengajaran tersebut perlu dibaiki dalam pelajaran akan datang. Antara perkara yang boleh dibuat refleksi ialah pencapaian objektif, disiplin kelas dan penglibatan murid serta keazaman guru bagi membaiki pengajarannya. 2.3 APLIKASI BAHAN BANTU MENGAJAR PENGAJARAN MAKRO Sila rujuk nota Pengajaran Mikro 2.4 PEMBINAAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHAGIAN – A (17 item)  Matapelajaran  Kelas  Tarikh/masa  Masa  Bilangan murid  Tajuk  Pengetahuan sedia ada  Standard kandungan  Standard pembelajaran  Objektif pembelajaran  Kemahiran berfikir  Gabung jalin (antara bidang dalam subjek Pendidikan Islam)  Penyerapan (subjek lain selain Pendidikan Islam)  Penerapan nilai  Elemen Merentas Kurikulum (EMK) –Keusahawanan dan kreativiti  Penilaian PNP  Bahan bantu mengajar BAHAGIAN –B • Pendahuluan • Set induksi • Perkembangan langkah  Langkah pertama  Langkah kedua  Langkah ketiga dan  Langkah keempat • Penutup Catatan: Perkembangan pengajaran (bahagian B) hendaklah disediakan mengikut format latihan perguruan dengan mengambil kira perkara-perkara berikut:  Langkah / Masa  Isi kandungan / pelajaran  Cadangan ktiviti murid dan guru  Catatan kaedah, teknik dan sumber
  • 6.
    34 BAHAGIAN – C Refleksi  Ulasan pensyarah penyelia  Ulasan guru pembimbing ‫رانخغن‬‫ف‬‫غا‬‫جرن‬‫هارين‬ ‫فنديديقن‬‫إ‬‫سالم‬‫تيغكاتن‬:1 1‫فالجرن‬ ‫مات‬ .‫فنديديقن‬‫إ‬‫سالم‬(‫جتويد‬) 2‫كلس‬ .1‫خمرلغ‬ 3‫يخ‬‫ر‬‫ات‬ .‫هاري‬ /3‫االخري‬ ‫مجاد‬1435/3‫افريل‬2014/‫مخيس‬ 4.‫ماس‬(12.00–11.20‫فاضي‬)40‫مينيت‬ 5‫موريد‬ ‫بيلغن‬ .30‫اورغ‬‫لالكي‬ (:13،‫فرمفوان‬:17) 6‫تاجوق‬ .‫تنوين‬ ‫دان‬ ‫ساكنة‬ ‫نون‬ ‫حكوم‬ 7‫اد‬ ‫سديا‬ ‫فغتاهوان‬ .‫تله‬ ‫فالجر‬‫ممفالجري‬‫كلبيهن‬‫بالجرحكوم‬‫تجويد‬‫دالم‬‫فالجران‬‫يغ‬‫اللو‬ 8‫ستندرد‬ .‫كاندوغن‬‫م‬‫تجويد‬ ‫حكوم‬ ‫مغندوغي‬ ‫يغ‬ ‫ايات‬ ‫مباخ‬ ‫دان‬ ‫فستي‬ ‫غنل‬‫ساكنة‬ ‫نون‬‫دان‬ ‫تنوين‬ 9‫ستندرد‬ .‫فمبالجرن‬‫تجويد‬ ‫حكوم‬ ‫مغندوغي‬ ‫يغ‬ ‫ايات‬ ‫مباخ‬ ‫دان‬ ‫فستي‬ ‫مغنل‬‫ساكنة‬ ‫نون‬‫دان‬ ‫بتول‬ ‫دغن‬ ‫تنوين‬ 10‫اوبجيكتيف‬ . ‫فمبالجر‬‫ن‬ ‫دافت‬ ‫فالجر‬ ‫فمبالجرن‬ ‫دان‬ ‫فغاجرن‬ ‫فروسيس‬ ‫سلفس‬: 1.‫تعريف‬ ‫مثبوت‬‫ساكنة‬ ‫نون‬‫برسام‬ ‫فربينخغن‬ ‫ستله‬ ‫بتول‬ ‫دغن‬ ‫تنوين‬ ‫دان‬ ‫ضورو‬ 2.‫مثبوت‬‫خونتوه‬2‫باضي‬‫ستاف‬‫حكوم‬‫دغن‬‫بتول‬‫ستله‬‫مندافت‬‫بيمبيغن‬ ‫ضورو‬ 3.‫مغافليكاسيكن‬‫حكوم‬‫دالم‬ ‫تجويد‬‫باخاءن‬‫سلفس‬ ‫القراءن‬‫اكتيويتي‬‫تلقي‬ ‫دان‬‫مشافهه‬ 11‫كماهيرن‬ .‫فيكري‬‫ر‬‫ب‬‫بيذا‬ ‫بنديغ‬‫مغاندوغي‬ ‫يغ‬ ‫كلمة‬ ‫فد‬ ‫باخأن‬‫تنوي‬ ‫دان‬‫ن‬ 12‫ضابوغجالين‬ .)‫القرءان‬ ‫ممباخ‬ ‫(ادب‬ ‫ادب‬ 13‫فثرفن‬ .‫(ترنم‬ ‫موزيك‬-)‫سوارا‬ ‫انتوناسي‬ 14‫نيالي‬ ‫فنرفن‬, ‫خشوع‬‫برسوغضوه‬٢‫ممباخ‬ ‫ادب‬ , *‫اايت‬ ‫دامل‬ ‫نيالي‬ 15‫اي‬ ..‫م‬.‫ك‬1.: ‫كأوسهاونن‬‫باءيق‬ ‫يغ‬ ‫باخاءن‬ ‫ممفرسمبهكن‬ ‫انتوق‬ ‫برساءيغ‬ ‫موريد‬ 2.: ‫كرياتيؤيتي‬‫باخاءن‬‫برترنم‬ 16‫فن‬ .‫يالين‬‫ف‬‫دان‬‫ف‬1.‫اينديبيدو‬ ‫دان‬ ‫كومفولن‬ , ‫كلس‬ ‫سخارا‬ ‫ممباخ‬ 2*‫كرجا‬ ‫.لمبرن‬
  • 7.
  • 8.
    34 ‫لغكه‬‫كاندوغن‬ ‫ايسي‬‫خادغن‬‫اكتيؤيتي‬‫خاتتن‬ ‫مقدمة‬ (3‫مينيت‬) ‫باخا‬‫ء‬ ‫ن‬‫دعا‬‫ء‬ (:‫خونتوه‬ ‫سهاج‬) ‫باخا‬‫ء‬ ‫ن‬:‫شهادة‬ 1.‫سأورغ‬‫فالجر‬‫دمينتا‬‫اوليه‬‫ضورو‬‫مغتواءي‬‫باخا‬‫ء‬ ‫ن‬ ‫دعاء‬. 2.‫موريد‬٢‫ال‬‫ء‬ ‫ين‬‫دمينتا‬‫مغيكوت‬‫باخا‬‫ء‬‫برساما‬ ‫دعاء‬‫ن‬-‫سام‬ ‫دعاء‬ ‫باخاءن‬ ‫مغامينكن‬ /-‫سموا‬‫موريد‬‫ملفظ‬‫كلمة‬‫شهاده‬ ‫برساما‬-.‫سام‬ :‫نيالي‬ ‫فنرفن‬ -‫خشوع‬ -‫تولک‬ -‫بردعاء‬ ‫ادب‬ ‫لغكه‬‫كاندوغن‬ ‫ايسي‬‫خادغن‬‫اكتيؤيتي‬‫خاتتن‬ ‫ايندوكسي‬ ‫سيت‬ (4)‫مينيت‬‫*خون‬‫قاري‬ ‫باخاءن‬ : ‫توه‬‫ايات‬ ‫الزلزلة‬ ‫سورة‬5-6 : ‫سوءالن‬ -‫تادي‬ ‫قاري‬ ‫باخاءن‬ ‫باضايمان‬ -‫تادي‬ ‫كامو‬ ‫قاري‬ ‫سفرتي‬ ‫ممباخ‬ ‫كامو‬ ‫بوليهكه‬ -‫حراكة‬ ‫دوا‬ ‫قدر‬ ‫دغوغ‬ ‫دباخ‬ ‫يغ‬ ‫كلمة‬ ‫برافكه‬ 1.‫دفيليه‬ ‫يغ‬ ‫قاري‬ ‫دري‬ ‫خونتوه‬ ‫باخاءن‬ ‫مندغر‬ ‫موريد‬ 2.‫ضورو‬ ‫دغن‬ ‫موريد‬ ‫انتارا‬ ‫جواب‬ ‫برسوأل‬ 3.‫دك‬ ‫موريد‬ ‫جوافن‬.‫اين‬ ‫هاري‬ ‫فالجرن‬ ‫تاجوق‬ ‫دغن‬ ‫اءيتكن‬ ‫قاعدة‬: -‫سوءال‬‫جواب‬ : ‫مغاجر‬ ‫بنتو‬ ‫باهن‬ -‫ويديو‬ :‫نيالي‬ ‫فنرفن‬ -‫دغن‬ ‫يقين‬‫هللا‬ ‫ککواسأن‬ -‫فرلو‬‫برهاتي‬2‫دالم‬ ‫سضاال‬‫تينداقن‬‫كيت‬ ‫كران‬‫مها‬ ‫هللا‬‫عاديل‬ ‫فرهيتوغنث‬ ‫لغكه‬‫كاندوغن‬ ‫ايسي‬‫خادغن‬‫اكتيؤيتي‬‫خاتتن‬ ‫لغكه‬1 ‫فغرتين‬‫حكوم‬‫ساكنة‬ ‫نون‬‫تنوين‬ ‫دان‬ ‫بهاضين‬‫ساكنة‬ ‫نون‬: ‫تنوين‬ ‫دان‬ 1.‫فغرتين‬ ‫تنتغ‬ ‫ضورو‬ ‫فنراغن‬ ‫مندغر‬ ‫موريد‬‫حكوم‬: ‫اي.م.ك‬ ‫تيكنولوخي‬‫معلومت‬
  • 9.
    35 (12)‫مينيت‬ 1‫ادغام‬ . ‫الغنة‬ ‫مع‬‫ادغام‬ ‫الغنة‬ ‫بال‬ ‫ادغام‬ 2‫اظهار‬ . ‫اظهارحلقي‬ ‫اظهارمطلق‬ 3‫حقيقي‬ ‫اخفاء‬ . 4‫اقالب‬ . ‫ساكنة‬ ‫نون‬.‫تنوين‬ ‫دان‬ 2.‫موريد‬٢‫فغرتين‬ ‫تنتغ‬ ‫ضورو‬ ‫دغن‬ ‫فربينخغن‬ ‫مبوات‬ ‫حكوم‬‫ساكنة‬ ‫نون‬.‫تنوين‬ ‫دان‬ 3.‫ضورو‬ ‫برسام‬ ‫جواب‬ ‫برسؤال‬ ‫كومونيكاسي‬ ‫دان‬ ‫قاعدة‬: -‫مشافهة‬ ‫تلقي‬ -/ ‫فنرغن‬‫سوءال‬ ‫جواب‬ : ‫مغاجر‬ ‫بنتو‬ ‫باهن‬ -‫فوءين‬ ‫فاور‬ ‫سالءيد‬ ‫ت‬ :‫نيالي‬ ‫فنرفن‬ , ‫خشوع‬‫برسوغضوه‬٢ ‫لغكه‬‫ا‬‫كاندوغن‬ ‫يسي‬‫خادغن‬‫اكتيؤيتي‬‫خاتتن‬ ‫لغكه‬2 (8)‫مينيت‬ ‫خونتوه‬2‫حكوم‬‫ساكنة‬ ‫نون‬: ‫تنوين‬ ‫دان‬ 1‫ادغام‬ . ‫اية‬ ‫يوسف‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫الغنة‬ ‫مع‬ ‫ادغام‬75) ‫اية‬ ‫حممد‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫الغنة‬ ‫بال‬ ‫ادغام‬8) 2‫اظهار‬ . ‫اية‬ ‫الفاحتة‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اظهارحلقي‬7) ‫اية‬ ‫التوبة‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اظهارمطلق‬110) 1.‫مغاندوغي‬ ‫يغ‬ ‫كليمة‬ ‫فستي‬ ‫مغنل‬ ‫دمينتا‬ ‫موريد‬‫ساكنة‬ ‫نون‬ ‫تنوين‬ ‫دان‬ 2.‫موريد‬‫ممباخ‬‫كليمة‬‫حكوم‬ ‫مغندوغي‬ ‫يغ‬‫ساكنة‬ ‫نون‬‫دان‬ ‫تنوين‬‫ترسبوت‬‫سخارا‬‫ضورو‬ ‫بيميغن‬ ‫دغن‬ ‫توبي‬ ‫التيه‬ 3.‫ضور‬ ‫بيمبيغن‬ ‫دغن‬ ‫ايات‬ ‫كسلوروهن‬ ‫ممباخ‬ ‫موريد‬‫و‬ ‫برتجويد‬ ‫سخارا‬ 4.‫موريد‬‫دمينتا‬‫مغحفظ‬‫ستياف‬‫خونتوه‬‫باضي‬‫ستياف‬‫حكوم‬ : ‫اي.م.ك‬ ‫تيكنولوخي‬‫معلومت‬ ‫كومونيكاسي‬ ‫دان‬ ‫قاعدة‬: -‫مشافهة‬ ‫تلقي‬ -‫فنرغن‬ -‫التيه‬‫توبي‬
  • 10.
    36 3‫حق‬ ‫اخفاء‬ .‫اية‬‫النمل‬ ‫ة‬‫ر‬‫سو‬ ( ‫يقي‬11) 4‫اية‬ ‫ان‬‫ر‬‫عم‬ ‫ال‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اقالب‬ .44) ‫لغكه‬‫كاندوغن‬ ‫ايسي‬‫خادغن‬‫اكتيؤيتي‬‫خاتتن‬ ‫لغكه‬3 (8)‫مينيت‬ : ‫تجود‬ ‫حكوم‬ ‫افليكاسي‬ ‫مالزيمي‬‫باخاءن‬‫القراءن‬‫دغن‬‫مراعيكن‬‫حكوم‬ ‫تجويد‬ 1‫ادغام‬ . ‫اية‬ ‫يوسف‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫الغنة‬ ‫مع‬ ‫ادغام‬75) ‫اية‬ ‫حممد‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫الغنة‬ ‫بال‬ ‫ادغام‬8) 2‫اظهار‬ . ‫اية‬ ‫الفاحتة‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اظهارحلقي‬7) ‫اية‬ ‫التوبة‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اظهارمطلق‬110) 3‫اية‬ ‫النمل‬ ‫ة‬‫ر‬‫سو‬ ( ‫حقيقي‬ ‫اخفاء‬ .11) 4‫اية‬ ‫ان‬‫ر‬‫عم‬ ‫ال‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اقالب‬ .44) 1.‫مو‬‫حلقه‬ ‫انم‬ ‫كفد‬ ‫دبهاضيكن‬ ‫ريد‬ 2.‫قاريء‬ ‫دري‬ ‫برترنم‬ ‫باخاءن‬ ‫مندغر‬ ‫موريد‬ 3.‫اينديودو‬ ‫دان‬ ‫حلقه‬ ‫سخارا‬ ‫ممباخ‬ ‫موريد‬ 4.‫باخاءن‬ ‫سسي‬ ‫سماس‬ ‫ضورو‬ ‫اوليه‬ ‫دفنتاو‬ ‫موريد‬ ‫برلغسوغ‬ ‫قاعدة‬: -‫مشافهة‬ ‫تلقي‬ -‫برسوءال‬‫جواب‬. -‫فنرغن‬ -‫فربينخغن‬ : ‫مغاجر‬ ‫بنتو‬ ‫باهن‬ -‫فوءين‬ ‫فاور‬ ‫سالءيد‬ ‫ت‬ ‫نيال‬ ‫فنرفن‬:‫ي‬ -‫براني‬ -‫بكرجاسام‬ ‫لغكه‬‫كاندوغن‬ ‫ايسي‬‫خادغن‬‫اكتيؤيتي‬‫خاتتن‬ ‫فنوتوف‬ (5)‫مينيت‬ ‫كو‬ ‫فنوتوف‬‫ضنيتيف‬ 1‫ادغام‬ . ‫اية‬ ‫يوسف‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫الغنة‬ ‫مع‬ ‫ادغام‬75) ‫حكوم‬ ‫ستياف‬ ‫خونتوه‬ ‫تنتغ‬ ‫ضورو‬ ‫اوليه‬ ‫داوجي‬ ‫موريد‬ ‫سنتياس‬ ‫دأيغتكن‬ ‫موريد‬.‫برتجويد‬ ‫سخارا‬ ‫القرءان‬ ‫ممباخ‬ :‫نيالي‬ ‫فنرفن‬ -‫برتغضوغجواب‬
  • 11.
    37 ‫اية‬ ‫حممد‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬‫الغنة‬ ‫بال‬ ‫ادغام‬8) 2‫اظهار‬ . ‫اية‬ ‫الفاحتة‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اظهارحلقي‬7) ‫اية‬ ‫التوبة‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اظهارمطلق‬110) 3.‫اية‬ ‫النمل‬ ‫ة‬‫ر‬‫سو‬ ( ‫حقيقي‬ ‫اخفاء‬11) 4‫اية‬ ‫ان‬‫ر‬‫عم‬ ‫ال‬ ‫ة‬‫ر‬‫(سو‬ ‫اقالب‬ .44) ‫سوسيال‬ ‫فنوتوف‬ 2.5 APLIKASI AKTIVITI PEMBELAJARAN MAKRO Pengalaman : Aktiviti Anda dikehendaki menyediakan satu rancangan pengajaran makro yang lengkap.
  • 12.