1. Садыкова Асель Нурлановна
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғ.Мүсірепов атындағы аудан
Рузаевка селосы Калиноворта
мектебінің қазақ тілі мен
әдебиеті пәнінің мұғалімі
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 4-сынып (орыс мектебі)
Сабақ тақырыбы:Алтыннан жасалған бұйымдар. Тәуелдік жалғау.
Мақсаты:
Білімділік:алтынның қандай металл екенін айту, алтыннан жасалған
бұйымдар туралы түсінік беру, тәуелдік жалғауды қайталау.
Дамытушылық:оқушылардың өзіндік ой-пікірін, көзқарасын, таным-
толғамын қалыптастыруғажәне жаңа сөздерментаныстырып, оларды
ауызекі тілде қолдана білу дағдыларындамытуға жағдай жасау,
шығармашылыққа баулу.
Тәрбиелік: мемлекеттік тілді құрметтеуге, әдептілікке, әдемілікке,
мәдениеттілікке тәрбиелеу, еңбексүйгіштікке баулу.
Сабақтың түрі: сайыс
Сабақ әдісі:түсіндіру, сұрақ-жауап, көрсету,аудару, сөздікпен жұмыс,
топтық жұмыс, ойынэлементтерін қолдану.
Сабақ көрнекілігі:интерактивті тақта, кеспе қағаздар, түрлі түсті
қарындаштар, қағаз.
Пәнаралық байланыс:орыс тілі, технология, бейнелеу өнері.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастырукезеңі. (Оқушылар екі топ болыпотырады:«Зергерлер»
мен «Ұсталар»)
А) оқушылармен сәлемдесу.
Ә) кезекшімен сұхбат.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.(тестарқылы)
2. 1.Зергерлік бұйымды табыңдар.
А) балға Ә) сақина Б) өнер
2. Әшекей бұйымдар неден жасалады?
А) судан Ә) ағаштан Б) металдан
3. Толықтыр.
Менің ...
А) сырғам Ә) сырғасы Б) сырғаңыз
4. Орыс тіліне аудар. Өреді
А) вырезают Ә) рубят Б) сплетают
5) Зергерлік бұйымдардыкім жасайды?
А) ұстаз Ә) зергер Б) дәрігер
ІІІ. Жаңа сабақ.
- Жақсы, балалар! Ал зергер қандай бұйымдарды жасайды екен?
- Әшекей бұйымдар...
- Дұрыс айтасыңдар. Ал енді мына презентацияға назар аударыңдар.
(алтыннан жасалған бұйымдар көрсетіледі). Балалар, байқадыңдар ма?
Осы заттар неден жасалған? Қалай ойлайсыңдар, бүгінгісабағымыз не
жайлы болмақ?
- Алтыннан жасалған бұйымдар.
-
3.1 Сөздік жұмысын жүргізу.
Бағалы-драгоценный
Алтыннан жасалған әшекей бұйымдар-украшения из золота
Табылған-найденный
Қару-жарақ – оружие
Тиын-монета
Мойынтұмар-кулон
3.2 Сағаттілімен. - Оқушылар, алтыннан жасалған қандай бұйымдарды
білесіңдер? (сырға, Алтын адам киімі, алқа, сағат) Сағаттың неше тілі бар?
Неше цифр бар? Ендеше алдағы сағаттың 12 цифрынабір-бірден алтыннан
жасалған бұйым жазыңдар.
3. 3.3 Семантикалықкесте.
жұрнақтар жүзік сырға сағат сақина алтын алқа
-ым
-ім
-м
-ың
-ің
-ң
-ыңыз
-іңіз
-ңыз
-ңіз
-сы
-сі
-ы
-і
3.4 1- жаттығу, 62 бет. Мәтіндітүсініп оқы. Сұрақтарға жауап бер.
Тәуелдік жалғаулары барсөздердітеріп жаз.
Алтын – бағалы металл. Сондықтанодан әшекей бұйымдар жасайды.
Зергер алтынға өрнек салады және тас орнатады. Алтыннан жасалатын
бұйымдар:алқа, білезік, жүзік, сақина, сырға. Есік қорғанынан табылған
«Алтын адамның » бас киімі, бешпенті, шалбары мен етегіне дейін 200-ден
астам аң, құс сипатты алтын әшекейлермен безендірілген. Қару-жарағы,
сақинасы да алтын. Оның«Алтын адам» аталуы да сондықтан.
1. Алтын қандай металл?
2. Одан не жасайды?
3. Әшекей бұйымдарғанежатады?
4. 4. Алтын адам қайда табылған?
3.5 Мақал-мәтелдердің жалғасын табыңдар
«Зергерлер» тобы «Ұсталар» тобы
1 . Алтын кемер белге сән, 1. Алтын балдақ қол сәні,
( ? ? ? ? ? ) ( ? ? ? ? ? )
2. Атадан көріп оқ жонар, 2.Шебердің қолы ортақ,
(? ? ? ? ? ) (? ? ? ? ? )
3. Аз сөз –алтын, 3. Алтын, күміс – тас екен,
(? ? ? ? ? ) (? ? ? ? ? )
1 . Алтын кемер белге сән,
Ақылды жігіт елге сән.
2. Алтын балдақ қол сәні,
Әшекей кесте тон сәні.
3. Атадан көріп оқ жонар,
Анадан көріп тон пішер.
4. Шебердің қолы ортақ,
Шешеннің сөзі ортақ.
5. Аз сөз – алтын,
Көпсөз – көмір.
6. Алтын, күміс – тас екен,
Арпа, бидай ас екен.
3.6 Кластерқұру.
Алтынның түсіқандай? Сары түсті заттардынатын жазыңдар. Тәуелдеңдер.
ІV. Сабақты бекіту:
«Келісемін/келіспеймін» әдісі
1.Сақинаны дәрігер жасайды. Келісесің бе?
Сары
5. 2.Сақинаны құлаққа тағады. Келісесің бе?
3.Білезікті ұл балалар тағады. Солай ма?
4.Әшекей бұйымдарды зергер жасайды. Келісесің бе?
5.Сырғаны қолға тағады. Келісесің бе?
6.Зергерлік бұйымдардыңденсаулыққада пайдасы бар. Келісесің бе?
V. Сабақты қорытындылау.
Біз бүгін не жайлы өттік? Алтыннан нелер жасалады? (сабақты
қорытындылап, женген топты анықтаймыз)
VІ.Бағалау
VІ. Рефлексия.
Әр оқушы өзіне ұнайтын алтыннан жасалған бұйымныңсуретін салып,
қасындағы сыныптасынасыйлайды.
Үйге тапсырма. Мақал–мәтелдерді жаттау, алтыннан жасалған бұйымға
ребус жасау.