1. Кесебаева МөлдірӨмірзаққызы
№209 Ә. Әбутәліповатындағы орта мектептің
қазақ тілі мен әдебиетіпәнінің мұғалімі, тәлімалушы
Сабақтың тақырыбы:Омоним,синоним,антонимдерге
қатысты жаттығу жұмыстары.
Сабақтың мақсаты:1.Сөз мағыналарынан алған білімді
пысықтай отырып,әдет-ғұрып,салт-дәстүрді,халықөнерін
ардақтай білуге үйрету;
2.Оқушылардыңөз ойынашық әәрі еркін жеткізуге,тіл
байлығын байытуға , шығармашылыққа дағдыландыру;
3.Өтілген тақырыптарғабайланысты жаттығу жұмыстары арқылы оқушылардың
білімін кеңейту;
Сабақтың түрі:Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі:Сыни тұрғыданойлау,Бірін-бірін,өзін-өзін бағалау;
р
/
с
Сабақтың
кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың
іс-әрекеті Уақыт
Бағалау
1 Ұйымдас-
тыру кезеңі
Топқабөлу. Оқушылар берілген
тапсырмалар бойынша
3 топқа бөлінеді.
«Омонимдер»
«Синонимдер»
«Антонимдер»
3 мин
2 Білу Әр топтың атына
байланысты топтастыру
әдісі бойынша, үй
жұмысынпысықтау
мақсатында тапсырма
береді.
Әр топ тақырыптарын
қорғайды,бірін-бірін
бағалайды.
5 мин Екі
жұлдыз,
бір
ұсыныс
арқылы
4 Түсіну Омоним,синоним,
антонимдерге
байланысты слайдтар
көрсетіледі,анықтама,
мысалдар, өзараайыр-
машылықтары,ерекше-
ліктері.
Жұмбақсөздерге,
мысалдарға,түрлі
тапсырмаларға
оқушылар жауап
береді.
10 мин Бармақ
арқылы
бағалау
5 Қолдану Дәптермен жұмыс.
Сабақтың күні, сынып
жұмысы,жаңасабақтың
Дәптермен жұмыс.
Оқушылар жаңа
сабақтың тақырыбын
15 мин
2. тақырыбынжазады.
3-топқа 3 жаттығу
жұмыстарынбереді.
даптерге жазып,әр топ
жаттығу жұмыстарын
орындайды,оқып
түсіндіреді.Әр топтан
бір оқушы шығып
тақтаға жазады, топтар
жаттығу жұмыстарын
ауыстырыпжазып
алады.
6 Талдау 3-топқа тақырыптарына
байланысты сөйлемдер
беріледі.Сол сөйлем-
дерден омоним,
синоним, антоним
болатын сөздерді
анықтап,тақтаға жазады.
Берілген сөйлемдерден
омоним,
синоним,антоним
болатын сөздерді
анықтап,тақтаға
жазады.
7 мин
7 Жинақтау «Жинақтау тесті»
беріледі.Тест тапсырма-
сыныңжауабы келесі
бетке жазылады,
оқушылар әрқайсысы
өздерібелгілеп
болғаннан кейін мұғалім
дұрыс жауапты ашады.
Берілген тест
тапсырмасын
оқушылардың
әрқайсысы өзі
белгілеп, дұрыс
жауабы бойыншаөзін-
өзі тексереді
5 мин Оқушы
өзін -өзі
арнайы
шкала
бойынша
бағалай-
ды.
Сабақтың соңындамұғалім оқушылардан бүгінгі сабақ жөнінде өз ойларын
сұрайды.(Рефлекция кезеңі) Оқушылар өз ойларын айтады.
Мұғалім де сабақты өзінің қорытынды сөзіменаяқтап, үйге тапсырма береді.
Үйге «Ана», «Достық», «Отбасы» тақырыбы бойыншаәр топ шағын мәтін
жазып, синоним, омоним, антоним сөздердіқолдануды ескертеді.