SlideShare a Scribd company logo
1 of 24
Õppedisaini alused 
1. loeng: sissejuhatus kursusesse ja 
õppedisaini valdkonda 
Mart Laanpere 
TLÜ Informaatika instituudi teadur 
Haridustehnoloogia keskuse juhataja 
E-kursus valmis ESF programmi BeST toel 
Õppedisaini alused IFI7051
Esimene kontaktpäev 
• Sissejuhatus kursusesse 
• Loeng. Õppedisaini valdkond. 
Õppimise olemus ja õpetamise 
teooriad. Õpisüsteemide tüübid. 
Õppedisaini mudelid. 
• Praktikum. Õppedisaini esimene faas: 
probleemipüstitus, õpieesmärgid ja 
-väljundid
Kursusest 
• Eesmärk: ülevaade ja isiklik kogemus õppedisaini 
protsessist kaasaegsete õppimisteooriate taustal. 
Mängime läbi õppedisaini tsükli ideest kuni 
prototüübi evalvatsioonini. 
• Oodatud õpitulemused: valmisolek analüüsida ja 
kavandada veebipõhist õpisüsteemi, e-kursust, e-õpikut 
vms 
• Õppetöö korraldus: neli 4-tunnist kontaktpäeva 
20.sept., 4.okt., 15.nov, 3.dets. ja eksam kodutööde 
põhjal 14.jaanuaril 
• Kahenädalased tsüklid veebipõhises õppes, 
õpikeskkonnaks: edidaktikum.ee
Hindamine 
• Osalemine (20%): kontaktpäevadel, praktikumides, 
refleksioon blogis, teiste blogide kommenteerimine 
• Rühmatöö (20%) : Veebipõhise minikursuse 
õppedisaini eskiis, s.h. õpetamisstrateegiate 
diagramm, õpikeskkonna prototüüp ja evalvatsiooni 
kava 
• Individuaalsed ülesanded (60%): 
• Kahe õppedisaini mudeli võrdlus v. Wikipedia artikkel 
• Kursuseprojektina loodaval minikursusel ühe 
õppetüki/mooduli probleemi/konteksti, eesmärkide ja 
õpiväljundite sõnastamine, õpitegevuste jada koostamine 
• Loodaval veebipõhisel kursusel ühe õppetüki/mooduli 
osiste koostamine (õpiobjektid, näiteid, ülesanded)
Disaini mõiste
Õppedisaini mõiste 
• Õppedisain (i.k. instructional design) on õppeprotsessi ja 
õpikeskkonna süsteemne kavandamine, eesmärgiga muuta 
õppimine tulemuslikumaks, tõhusamaks ja huvitavamaks. 
• Õppedisain on haridustehnoloogia peamine alamvaldkond, 
angloameerika keeleruumis asendab “didaktika” mõistet 
• Õppedisain ja õpidisain: eesliide “õpi-” viitab üldjuhul üksnes 
õppimisele, aga “õppe-” eelkõige õpetamisele 
• Õppimine võib toimuda ka õpetamiseta, õpetamine ilma 
õppimiseta aga mitte 
• Õpidisain (i.k. Learning Design): IMS spetsifikatsioon õpitegevuste 
jadade kirjeldamiseks standardiseeritud viisil 
• Õppedisaini peamised rakendusvaldkonnad: militaar-treening, 
“koolitusvabrikud”, e-õppe kvaliteedisüsteemid
Õpisüsteemid 
Erinevad lähenemised ja koolkonnad: 
• Computer-Based Instruction (CBI) 
• Computer-Assisted Instruction (CAI) 
• Interactive Learning Environments (ILE) 
• Intelligent Tutoring Systems (ITS) 
• Microworlds 
• CSCL 
• EPSS, WebPSS 
• WBT, WBI, e-learning, virtual learning 
• E-õpe 2.0 (konnektivism)
Õpisüsteemi funktsioonid 
• Presentatsioon 
• Juhendamine (tutoring) 
• Reflektsioon, diskussioonid 
• Interaktiivsed harjutused, ülesanded 
• Rühmatöö 
• Õpitulemuste kontroll ja hindamine 
• Õppeprotsessi monitooring ja haldamine
Õpisüsteemi struktuur 
• Lineaarne mudel 
• Lineaarne, kuid 
hargnemis- ja 
vahelejätmis-võimalustega 
• “Laadaplatsi” 
mudel 
Pres Ül Test 
Pres Ül 
Pres 
Ül 
Test 
Pres 
Pres 
Pres 
Ül Test 
Ül 
Ül
Näiteid? 
• Leidke Internetist näiteid erineva 
struktuuri ja õppimiskäsitusega 
veebipõhistest interaktiivsetest 
õpisüsteemidest
Õppedisaini olemus 
• Õppedisain - õppeprotsessi ja õpikeskkonna 
süsteemne kavandamine, mille eesmärgiks on 
muuta õppimine tulemuslikumaks, tõhusamaks ja 
huvitavamaks. 
• Õpikeskkond - õppijat ümbritsev füüsiline ja 
vaimne tegevuskeskkond, mis hõlmab 
õpetajat/koolitajat koos tema pädevuste ja 
õpetamiskäsitusega, õppematerjale, õppimis- ja 
õpetamismeetodeid, õppekava, tehnilisi vahendeid, 
jms.
Eellugu: programmõpe 
• Euroopas: Herbarti süsteemne didaktika 
• Ameerikas: Taylori “tööteadus” ja Skinneri 
käitumispsühholoogia (biheiviorism, i.k. 
behaviorism), operantne tingitus (i.k. operant 
conditioning) 
• Õppimine kui individuaalne nähtus eeldab 
täielikku individualiseerimist 
• Õpetaja töö ennustatavus ja optimeeritavus -> 
programmeeritavus 
• Programmõpikud ja õpimasinad (Programmõpe 
ja õpimasinad. U. Agur, K. Toim, A. Unt,. 1967)
Õppedisaini mudelid 
• Gagne klassikaline koolikeskne lähenemine tunni 
tasandi õppedisainile (9 õpisündmust): 
• köida õpilaste tähelepanu 
• teadvusta õpilastele tunni eesmärgid 
• meenuta varem õpitust neid teadmisi, mida võib seekord vaja minna 
• esita uus osa 
• juhenda õpilaste iseseisvat õppimist 
• anna õpilastele võimalus oma uusi teadmisi demonsteerida või 
rakendada 
• anna õpilastele tagasisidet nende soorituse kohta 
• hinda õpilaste sooritust 
• taga õpitu kinnistamine
Levinuim õpisüsteemide 
disaini üldmudel ADDIE 
• A – Analysis, analüüs. Analüüsitakse õppijate hetketaset, 
vajadusi, individuaalseid eripärasid. Aga ka ainevaldkonda, 
õppekava, pädevusnõudeid vms. 
• D – Design, disain. Kavandatakse kursuse/mooduli/programmi 
eesmärgid, üldine struktuur, õppemeetodid, ülesanded, 
hindamiskriteeriumid jms. 
• D – Development, arendus. Arendatakse õppematerjalid, 
õpikeskkond, testid jms. 
• I – Implementation, kursuse elluviimine praktikas. 
• E – Evaluation, formatiivne evalvatsioon. Evalveeritakse kursuse 
disaini ja õpetamise kvaliteeti, eesmärgiga parendada kursuse 
disaini.
Dick & Carey õppedisaini 
mudel
Jonasseni 3C mudel 
Context 
Collaboration 
Domain-specific reasoning 
KNOWLEDGE Construction 
Modeling 
process 
Authentic 
tasks 
Apprenticeship 
Situated learning 
Case-based problems 
Multiple perspectives 
Indexed meanings 
Social negotiation of meaning 
Coaching 
Articulation Reflection 
Mental models 
Intentions, 
expectations 
Internal negotiation 
Invention, 
exploration
Merrienboer’i 4C/ID 
mudel 
Õpiülesanded 
Osaülesanded rutiinsete 
oskuste automatiseerimiseks 
Toetav informatsioon Vajadusel pakutav 
lisainfo ja tagasiside 
Just-In-Time info 
Merrienboer jt (2002) Blueprints for Complex Learning
Reigeluth’i õpisüsteemi 
disaini mudel 
Analüüsi 
probleemi 
Analüüsi 
aine-valdkonda 
Analüüsi ja 
järjesta 
tegevused 
Määratle 
tegevusi 
toetavad 
teadmised 
Kavanda 
õpetamise ja 
korralduse 
strateegia 
Koosta õppe-materjalid 
Hinda 
õpetamise 
tulemus-likkust 
1.Vajaduste 
analüüs 
2.Õppesisu 
määratlemine 
3.Strateegia 
ja taktika 
4.Evalvat-sioon
Veel erinevaid õppedisaini 
mudeleid 
• Heinich, Molenda, Russell, Smith (1996): ASSURE mudel 
• Analüüsi õppijaid 
• Püstita õpieesmärgid 
• Vali õpimeedia ja materjalid 
• Piloteeri 
• Hinda 
• Trip & Bichelmeyer (1990): Kiir-prototüüpimine 
• Hinda vajadusi, määratle õpieesmärgid 
• Koosta prototüüp 
• Valideeri prototüüpi 
• Paigalda ja halda õpisüsteem 
Instructional design models
Merrill: õpetuse esmased 
printsiibid 
• Ülesandekesksus: õppimine ülesandeid lahendades, oma 
oskusi demonstreerides ja praktikas rakendades. 
• Aktiveerimine: mõtlemistegevuse käivitamine õppijates 
varasemate teadmiste meeldetuletamise või esitamise 
kaudu. 
• Demonstreerimine: õppijatele õpitavate oskuste 
demonstreerimine, seostades konkreetseid näiteid üldiste 
reeglitega. 
• Rakendamine: õpitud teadmiste rakendamine tegevuses, 
koos korrigeeriva tagasiside ja taanduva toestamisega 
• Lõimimine: õpitu seostamine õppijate igapäevase eluga, 
suunates neid avalikult reflekteerima, arutlema ja kaitsma 
õpitud teadmisi ja oskusi
Merrill: Kivike-Tiigis 
õppedisaini mudel 
• Probleem/kontekst (Whole Task): 
eluline/kontekstualiseeritud probleemipüstitus 
• Jada (Progression): õpitegevuste ja –ülesannete 
järk-järgult keerulisemaks muutuv jada 
• Osised (Components): info (information-about, 
parts-of, kinds-of, how-to, and what- happens), 
elulised juhtumid, õppematerjalid, õpiobjektid 
• Strateegia (Strategy): õpetamise strateegiad 
• Interaktsioonidisain (Interface): kujundus 
• Arendus (Production)
Merrilli Kivike-Tiigis 
mudel 
Probleemid / 
ülesanded 
Probleemid / 
ülesanded 
Analüüs (jada, osised) 
Strateegia 
Interaktsioonidisain 
Arendus
Näide: ettevõtluskursus 
• Probleem/kontekst: Veasna seafarmi kirjeldus slaididena 
• Osised/info: ettevõtte käivitamise kuus sammu 
• Osised/juhtumid: elulised näited ettevõtete käivitamisest (iga 
sammu kohta) 
• Ülesanne uues kontekstis: rakendada Veasna seafarmi näitel 
õpitut teise ettevõtte (Instant Carpet Cleaning) näitel 
(audiojuhised, alamülesanded, abimaterjalid) 
• Ülesanne: ICC äriplaani koostamine (tarkvarapoolse taanduva 
juhendamise ja audio-tagasiside saatel) 
• Alamteema: demo turu- või teostatavusuuringu kohta 
• Õpitu rakendamine ilma toeta uue ettevõtte kontekstis 
Merrill, M. D. (2007). A task-centered instructional strategy. 
Journal of Research on Technology in Education, 40(1), 33-50.
Rühmatöö 
• Moodustage 2-3 liikmelised rühmad, mis jäävad koostööle kuni 
kursuse lõpuni sama teema/õpisüsteemi kallal 
• Valige rühmatöö kontekst (tööalane koolitus või üldharidus) ja 
eluline (oskustega seonduv) probleem, mida hakkate lahendama 
• Sõnastage õppedisaini aluseks olev probleemipüstitus ja 
kirjeldage eluline kontekst, vajadus

More Related Content

Similar to Õppedisaini alused 2014 (1)

Õppedisaini alused: sissejuhatus
Õppedisaini alused: sissejuhatusÕppedisaini alused: sissejuhatus
Õppedisaini alused: sissejuhatus
Mart Laanpere
 
Oppedisaini alused 2013: 1. Sissejuhatus
Oppedisaini alused 2013: 1. SissejuhatusOppedisaini alused 2013: 1. Sissejuhatus
Oppedisaini alused 2013: 1. Sissejuhatus
Mart Laanpere
 
Sissejuhatus õppedisaini
Sissejuhatus õppedisainiSissejuhatus õppedisaini
Sissejuhatus õppedisaini
Mart Laanpere
 
Ifi7056 loeng1
Ifi7056 loeng1Ifi7056 loeng1
Ifi7056 loeng1
Kai Pata
 
Õppedisain3: õppestrateegiad
Õppedisain3: õppestrateegiadÕppedisain3: õppestrateegiad
Õppedisain3: õppestrateegiad
Mart Laanpere
 
Ifi7056 5loeng
Ifi7056 5loengIfi7056 5loeng
Ifi7056 5loeng
Kai Pata
 
Infdid3: Tunni kavandamine
Infdid3: Tunni kavandamineInfdid3: Tunni kavandamine
Infdid3: Tunni kavandamine
Mart Laanpere
 
Tallinna tk gymnaasium_28.10.10_v
Tallinna tk gymnaasium_28.10.10_vTallinna tk gymnaasium_28.10.10_v
Tallinna tk gymnaasium_28.10.10_v
Varje Tipp
 
Ikt kasutamine uuriv_õpetaja
Ikt kasutamine uuriv_õpetajaIkt kasutamine uuriv_õpetaja
Ikt kasutamine uuriv_õpetaja
oksanalabanova
 

Similar to Õppedisaini alused 2014 (1) (20)

Õppedisaini alused: sissejuhatus
Õppedisaini alused: sissejuhatusÕppedisaini alused: sissejuhatus
Õppedisaini alused: sissejuhatus
 
Oppedisaini alused 2013: 1. Sissejuhatus
Oppedisaini alused 2013: 1. SissejuhatusOppedisaini alused 2013: 1. Sissejuhatus
Oppedisaini alused 2013: 1. Sissejuhatus
 
Sissejuhatus õppedisaini
Sissejuhatus õppedisainiSissejuhatus õppedisaini
Sissejuhatus õppedisaini
 
Õppedisaini alused: sissejuhatus
Õppedisaini alused: sissejuhatusÕppedisaini alused: sissejuhatus
Õppedisaini alused: sissejuhatus
 
Õpetajate haridustehnoloogilised pädevused ja nende hindamine
Õpetajate haridustehnoloogilised pädevused ja nende hindamineÕpetajate haridustehnoloogilised pädevused ja nende hindamine
Õpetajate haridustehnoloogilised pädevused ja nende hindamine
 
Ifi7056 loeng1
Ifi7056 loeng1Ifi7056 loeng1
Ifi7056 loeng1
 
3.õppedisaini aluste loenguslaidid
3.õppedisaini aluste loenguslaidid3.õppedisaini aluste loenguslaidid
3.õppedisaini aluste loenguslaidid
 
Õppedisain3: õppestrateegiad
Õppedisain3: õppestrateegiadÕppedisain3: õppestrateegiad
Õppedisain3: õppestrateegiad
 
Digitaalsete õppematerjalide kvaliteet
Digitaalsete õppematerjalide kvaliteetDigitaalsete õppematerjalide kvaliteet
Digitaalsete õppematerjalide kvaliteet
 
Ifi7056 5loeng
Ifi7056 5loengIfi7056 5loeng
Ifi7056 5loeng
 
IFI7208.DT Õpikeskkonnad ja -võrgustikud: Sissejuhatus kursusesse
IFI7208.DT Õpikeskkonnad ja -võrgustikud: Sissejuhatus kursusesseIFI7208.DT Õpikeskkonnad ja -võrgustikud: Sissejuhatus kursusesse
IFI7208.DT Õpikeskkonnad ja -võrgustikud: Sissejuhatus kursusesse
 
Infdid3: Tunni kavandamine
Infdid3: Tunni kavandamineInfdid3: Tunni kavandamine
Infdid3: Tunni kavandamine
 
Tallinna tk gymnaasium_28.10.10_v
Tallinna tk gymnaasium_28.10.10_vTallinna tk gymnaasium_28.10.10_v
Tallinna tk gymnaasium_28.10.10_v
 
Hindamine 2015
Hindamine 2015Hindamine 2015
Hindamine 2015
 
Tutvustus
TutvustusTutvustus
Tutvustus
 
Digitaalsete õppematerjalide kvaliteet
Digitaalsete õppematerjalide kvaliteetDigitaalsete õppematerjalide kvaliteet
Digitaalsete õppematerjalide kvaliteet
 
Haridustehnoloogilised pädevused
Haridustehnoloogilised pädevusedHaridustehnoloogilised pädevused
Haridustehnoloogilised pädevused
 
Ikt kasutamine uuriv_õpetaja
Ikt kasutamine uuriv_õpetajaIkt kasutamine uuriv_õpetaja
Ikt kasutamine uuriv_õpetaja
 
Margus power point
Margus power pointMargus power point
Margus power point
 
Opistiilid
OpistiilidOpistiilid
Opistiilid
 

More from Mart Laanpere

IFI7056 9.seminar: Kuidas teha uuringut IKT olukorrast asutuses?
IFI7056 9.seminar: Kuidas teha uuringut IKT olukorrast asutuses?IFI7056 9.seminar: Kuidas teha uuringut IKT olukorrast asutuses?
IFI7056 9.seminar: Kuidas teha uuringut IKT olukorrast asutuses?
Mart Laanpere
 

More from Mart Laanpere (20)

Онлайн оценивание в контексте дистанционного обучения: методология и техничес...
Онлайн оценивание в контексте дистанционного обучения: методология и техничес...Онлайн оценивание в контексте дистанционного обучения: методология и техничес...
Онлайн оценивание в контексте дистанционного обучения: методология и техничес...
 
Reform of Informatics Curriculum and Teacher Training in Estonia
Reform of Informatics Curriculum and Teacher Training  in EstoniaReform of Informatics Curriculum and Teacher Training  in Estonia
Reform of Informatics Curriculum and Teacher Training in Estonia
 
Digiõppevara sissejuhatus 2019
Digiõppevara sissejuhatus 2019Digiõppevara sissejuhatus 2019
Digiõppevara sissejuhatus 2019
 
Big data in education
Big data in educationBig data in education
Big data in education
 
Digiõppevara kvaliteet
Digiõppevara kvaliteetDigiõppevara kvaliteet
Digiõppevara kvaliteet
 
Eudcation in Estonia: PISA and beyond
Eudcation in Estonia: PISA and beyondEudcation in Estonia: PISA and beyond
Eudcation in Estonia: PISA and beyond
 
Digiõppevara 2: sisupaketid, standardid, testid
Digiõppevara 2: sisupaketid, standardid, testidDigiõppevara 2: sisupaketid, standardid, testid
Digiõppevara 2: sisupaketid, standardid, testid
 
Digiõppevaramu koolitus piloteerijatele
Digiõppevaramu koolitus piloteerijateleDigiõppevaramu koolitus piloteerijatele
Digiõppevaramu koolitus piloteerijatele
 
Digiõppevara: sissejuhatus
Digiõppevara: sissejuhatusDigiõppevara: sissejuhatus
Digiõppevara: sissejuhatus
 
Andmete kogumine
Andmete kogumineAndmete kogumine
Andmete kogumine
 
Towards new STEM pedagogy for BYOD classrooms
Towards new STEM pedagogy for BYOD classroomsTowards new STEM pedagogy for BYOD classrooms
Towards new STEM pedagogy for BYOD classrooms
 
TSP STEM introduction
TSP STEM introductionTSP STEM introduction
TSP STEM introduction
 
Digiõpiku ärimudelid
Digiõpiku ärimudelidDigiõpiku ärimudelid
Digiõpiku ärimudelid
 
IFI7056 9.seminar: Kuidas teha uuringut IKT olukorrast asutuses?
IFI7056 9.seminar: Kuidas teha uuringut IKT olukorrast asutuses?IFI7056 9.seminar: Kuidas teha uuringut IKT olukorrast asutuses?
IFI7056 9.seminar: Kuidas teha uuringut IKT olukorrast asutuses?
 
Digipöörde kavandamine ja juhtimine kooli tasandil
Digipöörde kavandamine ja juhtimine kooli tasandilDigipöörde kavandamine ja juhtimine kooli tasandil
Digipöörde kavandamine ja juhtimine kooli tasandil
 
Towards online math exams
Towards online math examsTowards online math exams
Towards online math exams
 
Digipööre ja uus õpikäsitus
Digipööre ja uus õpikäsitusDigipööre ja uus õpikäsitus
Digipööre ja uus õpikäsitus
 
Tark mees taskus: personaalsed nutiseadmed töökohal õppimisel
Tark mees taskus: personaalsed nutiseadmed töökohal õppimiselTark mees taskus: personaalsed nutiseadmed töökohal õppimisel
Tark mees taskus: personaalsed nutiseadmed töökohal õppimisel
 
Digitaalse õppevara pilve kontseptsioon
Digitaalse õppevara pilve kontseptsioonDigitaalse õppevara pilve kontseptsioon
Digitaalse õppevara pilve kontseptsioon
 
Next generation of digital tools for teaching and learning
Next generation of digital tools for teaching and learningNext generation of digital tools for teaching and learning
Next generation of digital tools for teaching and learning
 

Õppedisaini alused 2014 (1)

  • 1. Õppedisaini alused 1. loeng: sissejuhatus kursusesse ja õppedisaini valdkonda Mart Laanpere TLÜ Informaatika instituudi teadur Haridustehnoloogia keskuse juhataja E-kursus valmis ESF programmi BeST toel Õppedisaini alused IFI7051
  • 2. Esimene kontaktpäev • Sissejuhatus kursusesse • Loeng. Õppedisaini valdkond. Õppimise olemus ja õpetamise teooriad. Õpisüsteemide tüübid. Õppedisaini mudelid. • Praktikum. Õppedisaini esimene faas: probleemipüstitus, õpieesmärgid ja -väljundid
  • 3. Kursusest • Eesmärk: ülevaade ja isiklik kogemus õppedisaini protsessist kaasaegsete õppimisteooriate taustal. Mängime läbi õppedisaini tsükli ideest kuni prototüübi evalvatsioonini. • Oodatud õpitulemused: valmisolek analüüsida ja kavandada veebipõhist õpisüsteemi, e-kursust, e-õpikut vms • Õppetöö korraldus: neli 4-tunnist kontaktpäeva 20.sept., 4.okt., 15.nov, 3.dets. ja eksam kodutööde põhjal 14.jaanuaril • Kahenädalased tsüklid veebipõhises õppes, õpikeskkonnaks: edidaktikum.ee
  • 4. Hindamine • Osalemine (20%): kontaktpäevadel, praktikumides, refleksioon blogis, teiste blogide kommenteerimine • Rühmatöö (20%) : Veebipõhise minikursuse õppedisaini eskiis, s.h. õpetamisstrateegiate diagramm, õpikeskkonna prototüüp ja evalvatsiooni kava • Individuaalsed ülesanded (60%): • Kahe õppedisaini mudeli võrdlus v. Wikipedia artikkel • Kursuseprojektina loodaval minikursusel ühe õppetüki/mooduli probleemi/konteksti, eesmärkide ja õpiväljundite sõnastamine, õpitegevuste jada koostamine • Loodaval veebipõhisel kursusel ühe õppetüki/mooduli osiste koostamine (õpiobjektid, näiteid, ülesanded)
  • 6. Õppedisaini mõiste • Õppedisain (i.k. instructional design) on õppeprotsessi ja õpikeskkonna süsteemne kavandamine, eesmärgiga muuta õppimine tulemuslikumaks, tõhusamaks ja huvitavamaks. • Õppedisain on haridustehnoloogia peamine alamvaldkond, angloameerika keeleruumis asendab “didaktika” mõistet • Õppedisain ja õpidisain: eesliide “õpi-” viitab üldjuhul üksnes õppimisele, aga “õppe-” eelkõige õpetamisele • Õppimine võib toimuda ka õpetamiseta, õpetamine ilma õppimiseta aga mitte • Õpidisain (i.k. Learning Design): IMS spetsifikatsioon õpitegevuste jadade kirjeldamiseks standardiseeritud viisil • Õppedisaini peamised rakendusvaldkonnad: militaar-treening, “koolitusvabrikud”, e-õppe kvaliteedisüsteemid
  • 7. Õpisüsteemid Erinevad lähenemised ja koolkonnad: • Computer-Based Instruction (CBI) • Computer-Assisted Instruction (CAI) • Interactive Learning Environments (ILE) • Intelligent Tutoring Systems (ITS) • Microworlds • CSCL • EPSS, WebPSS • WBT, WBI, e-learning, virtual learning • E-õpe 2.0 (konnektivism)
  • 8. Õpisüsteemi funktsioonid • Presentatsioon • Juhendamine (tutoring) • Reflektsioon, diskussioonid • Interaktiivsed harjutused, ülesanded • Rühmatöö • Õpitulemuste kontroll ja hindamine • Õppeprotsessi monitooring ja haldamine
  • 9. Õpisüsteemi struktuur • Lineaarne mudel • Lineaarne, kuid hargnemis- ja vahelejätmis-võimalustega • “Laadaplatsi” mudel Pres Ül Test Pres Ül Pres Ül Test Pres Pres Pres Ül Test Ül Ül
  • 10. Näiteid? • Leidke Internetist näiteid erineva struktuuri ja õppimiskäsitusega veebipõhistest interaktiivsetest õpisüsteemidest
  • 11. Õppedisaini olemus • Õppedisain - õppeprotsessi ja õpikeskkonna süsteemne kavandamine, mille eesmärgiks on muuta õppimine tulemuslikumaks, tõhusamaks ja huvitavamaks. • Õpikeskkond - õppijat ümbritsev füüsiline ja vaimne tegevuskeskkond, mis hõlmab õpetajat/koolitajat koos tema pädevuste ja õpetamiskäsitusega, õppematerjale, õppimis- ja õpetamismeetodeid, õppekava, tehnilisi vahendeid, jms.
  • 12. Eellugu: programmõpe • Euroopas: Herbarti süsteemne didaktika • Ameerikas: Taylori “tööteadus” ja Skinneri käitumispsühholoogia (biheiviorism, i.k. behaviorism), operantne tingitus (i.k. operant conditioning) • Õppimine kui individuaalne nähtus eeldab täielikku individualiseerimist • Õpetaja töö ennustatavus ja optimeeritavus -> programmeeritavus • Programmõpikud ja õpimasinad (Programmõpe ja õpimasinad. U. Agur, K. Toim, A. Unt,. 1967)
  • 13. Õppedisaini mudelid • Gagne klassikaline koolikeskne lähenemine tunni tasandi õppedisainile (9 õpisündmust): • köida õpilaste tähelepanu • teadvusta õpilastele tunni eesmärgid • meenuta varem õpitust neid teadmisi, mida võib seekord vaja minna • esita uus osa • juhenda õpilaste iseseisvat õppimist • anna õpilastele võimalus oma uusi teadmisi demonsteerida või rakendada • anna õpilastele tagasisidet nende soorituse kohta • hinda õpilaste sooritust • taga õpitu kinnistamine
  • 14. Levinuim õpisüsteemide disaini üldmudel ADDIE • A – Analysis, analüüs. Analüüsitakse õppijate hetketaset, vajadusi, individuaalseid eripärasid. Aga ka ainevaldkonda, õppekava, pädevusnõudeid vms. • D – Design, disain. Kavandatakse kursuse/mooduli/programmi eesmärgid, üldine struktuur, õppemeetodid, ülesanded, hindamiskriteeriumid jms. • D – Development, arendus. Arendatakse õppematerjalid, õpikeskkond, testid jms. • I – Implementation, kursuse elluviimine praktikas. • E – Evaluation, formatiivne evalvatsioon. Evalveeritakse kursuse disaini ja õpetamise kvaliteeti, eesmärgiga parendada kursuse disaini.
  • 15. Dick & Carey õppedisaini mudel
  • 16. Jonasseni 3C mudel Context Collaboration Domain-specific reasoning KNOWLEDGE Construction Modeling process Authentic tasks Apprenticeship Situated learning Case-based problems Multiple perspectives Indexed meanings Social negotiation of meaning Coaching Articulation Reflection Mental models Intentions, expectations Internal negotiation Invention, exploration
  • 17. Merrienboer’i 4C/ID mudel Õpiülesanded Osaülesanded rutiinsete oskuste automatiseerimiseks Toetav informatsioon Vajadusel pakutav lisainfo ja tagasiside Just-In-Time info Merrienboer jt (2002) Blueprints for Complex Learning
  • 18. Reigeluth’i õpisüsteemi disaini mudel Analüüsi probleemi Analüüsi aine-valdkonda Analüüsi ja järjesta tegevused Määratle tegevusi toetavad teadmised Kavanda õpetamise ja korralduse strateegia Koosta õppe-materjalid Hinda õpetamise tulemus-likkust 1.Vajaduste analüüs 2.Õppesisu määratlemine 3.Strateegia ja taktika 4.Evalvat-sioon
  • 19. Veel erinevaid õppedisaini mudeleid • Heinich, Molenda, Russell, Smith (1996): ASSURE mudel • Analüüsi õppijaid • Püstita õpieesmärgid • Vali õpimeedia ja materjalid • Piloteeri • Hinda • Trip & Bichelmeyer (1990): Kiir-prototüüpimine • Hinda vajadusi, määratle õpieesmärgid • Koosta prototüüp • Valideeri prototüüpi • Paigalda ja halda õpisüsteem Instructional design models
  • 20. Merrill: õpetuse esmased printsiibid • Ülesandekesksus: õppimine ülesandeid lahendades, oma oskusi demonstreerides ja praktikas rakendades. • Aktiveerimine: mõtlemistegevuse käivitamine õppijates varasemate teadmiste meeldetuletamise või esitamise kaudu. • Demonstreerimine: õppijatele õpitavate oskuste demonstreerimine, seostades konkreetseid näiteid üldiste reeglitega. • Rakendamine: õpitud teadmiste rakendamine tegevuses, koos korrigeeriva tagasiside ja taanduva toestamisega • Lõimimine: õpitu seostamine õppijate igapäevase eluga, suunates neid avalikult reflekteerima, arutlema ja kaitsma õpitud teadmisi ja oskusi
  • 21. Merrill: Kivike-Tiigis õppedisaini mudel • Probleem/kontekst (Whole Task): eluline/kontekstualiseeritud probleemipüstitus • Jada (Progression): õpitegevuste ja –ülesannete järk-järgult keerulisemaks muutuv jada • Osised (Components): info (information-about, parts-of, kinds-of, how-to, and what- happens), elulised juhtumid, õppematerjalid, õpiobjektid • Strateegia (Strategy): õpetamise strateegiad • Interaktsioonidisain (Interface): kujundus • Arendus (Production)
  • 22. Merrilli Kivike-Tiigis mudel Probleemid / ülesanded Probleemid / ülesanded Analüüs (jada, osised) Strateegia Interaktsioonidisain Arendus
  • 23. Näide: ettevõtluskursus • Probleem/kontekst: Veasna seafarmi kirjeldus slaididena • Osised/info: ettevõtte käivitamise kuus sammu • Osised/juhtumid: elulised näited ettevõtete käivitamisest (iga sammu kohta) • Ülesanne uues kontekstis: rakendada Veasna seafarmi näitel õpitut teise ettevõtte (Instant Carpet Cleaning) näitel (audiojuhised, alamülesanded, abimaterjalid) • Ülesanne: ICC äriplaani koostamine (tarkvarapoolse taanduva juhendamise ja audio-tagasiside saatel) • Alamteema: demo turu- või teostatavusuuringu kohta • Õpitu rakendamine ilma toeta uue ettevõtte kontekstis Merrill, M. D. (2007). A task-centered instructional strategy. Journal of Research on Technology in Education, 40(1), 33-50.
  • 24. Rühmatöö • Moodustage 2-3 liikmelised rühmad, mis jäävad koostööle kuni kursuse lõpuni sama teema/õpisüsteemi kallal • Valige rühmatöö kontekst (tööalane koolitus või üldharidus) ja eluline (oskustega seonduv) probleem, mida hakkate lahendama • Sõnastage õppedisaini aluseks olev probleemipüstitus ja kirjeldage eluline kontekst, vajadus