SlideShare a Scribd company logo
1 of 15
Download to read offline
Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет –
Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок».
Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором
проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх
інструментів.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Методична розробка уроку хімії
у 10 класі на тему
«Оксиди неметалічних елементів.
Кислотний характер оксидів та
гідратів оксидів неметалічних елементів»
використанням матеріалів екологічного
освітнього проекту «Зелений пакет»
учителя хімії вищої категорії
Скадовської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів №3
Писарчук Олени Валеріївни
2013 рік
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Тема: Оксиди неметалічних елементів. Кислотний характер
оксидів та гідратів оксидів неметалічних елементів
Мета:
Узагальнити й систематизувати знання учнів про оксиди неметалічних
елементів як кислотні оксиди, про кислоти як гідроксиди неметалічних
елементів; формувати навички складання опорних схем. Пояснити суть
парникового ефекту, причини кислотних дощів. Ознайомити учнів з
екологічними проблемами, викликаними наявністю цих сполук в
навколишньому середовищі
Розвивати навички самостійної роботи, вміння працювати з великим
об'ємом інформації, вибирати головне, застосовувати отримані знання при
виконанні завдань.
Продовжувати формувати громадянську компетентність учнів,
виховувати любов та повагу до рідної землі.
Завдання:
- Повторити матеріал про фізичні та хімічні властивості оксидів
неметалічних елементів та їх гідратів;
- Організувати діяльність учнів щодо отримання знань про екологічні
проблеми, які зумовлені наявністю цих сполук в навколишньому
середовищі;
- Розвивати навички самостійної роботи з текстом, пізнавальні інтереси
та інтелектуальні здібності в процесі роботи з матеріалами компакт-
диску «Зелений пакет».
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Технологічні підходи: ІКТ, технологія проблемного навчання, робота в
групах.
Форми роботи: бесіда, складання опорної схеми, робота з тестами,
самостійна та групова робота
Навчально-методичне забезпечення:
- Компакт-диск навчального комплексу з охорони довкілля та сталого
розвитку «Зелений пакет»
- Персональні комп’ютери (урок проводиться в комп’ютерному класі)
- Мультимедійний проектор
- Презентація ppt
- Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва
- Електрохімічний ряд напруг металів
Запропонуйте свій урок для
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
І. Етап орієнтації
Привітання учнів
Перевірка домашнього
письмового домашнього
скласти узагальнені схеми
(схема-шаблон розміщена
урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Хід уроку:
учнів.
домашнього завдання. Фронтальна перевірки
домашнього завдання: повторити властивості
узагальнені схеми властивостей оксидів неметалічних
розміщена в кабінеті хімії на стенді «Готуємось
СХЕМА-ШАБЛОН
СХЕМА-ВІДПОВІДЬ №1
Пакету через форму:
перевірки наявності
властивості оксидів, кислот, та
неметалічних елементів
Готуємось до уроків»).
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
СХЕМА-ВІДПОВІДЬ №2
СХЕМА-ВІДПОВІДЬ №3
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
ІІ. Етап визначення мети
Мотивація навчальної діяльності
Під музику звучить вірш С. Михалкова „Стон Земли".
Вращаясь в космосе, в плену своей орбиты,
Не год, не два, а миллиарды лет
Я так устала. Плоть моя покрыта
Рубцами ран - живого места нет.
Зачем друг друга люди так боятся,
Что позабыли о самой Земле?
Ведь я могу погибнуть и остаться
Обугленной песчинкой в дымной мгле.
Не потому ли загораясь мщеньем,
Я против сил безумних восстаю,
И, сотрясая твердь землетрясеньем,
На все обиды свой ответ даю!?
И не случайно грозные вулканы
Выплескивают с лавой боль Земли.
Запропонуйте свій урок для
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Очнитесь люди!
Призовите страны,
Чтобы меня от гибели спасти
Чи вистачить у
Розвиток сучасної цивілізації
появою нових технологій
глибоких якісних змін
науково-технічної революції
який має суперечливий
проблеми, що потребують
ознайомитеся з деякими
охарактеризувати. Цей
об'єктом вивчення багатьох
тому числі й філософських
На дошці - назв
Кожному завданню відповідає
презентації із завданнями
Завдання: виберіть
прочитайте формулювання
торкаються життєвих
підряд). Вибір букви (правильну
Завдання спрямовані
кислот та їхні хімічні властивості
Завдання 1 (буква
Де розташовані хімічні
хімічних елементів
Г) у головних підгрупах
Ф) у побічних підгрупах
Х) у головних та побічних
Завдання 2 (буква
Яка електронна формула
елемента:
Г) ... 2s1
Л) ... 3s2
3p5
E) ... 4s2
3d3
?
урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
гибели спасти!
вистачить у нас сил для того, щоб спасти Землю
сучасної цивілізації на порозі XXI століття
технологій, джерел енергії і матеріалів
якісних змін у житті суспільства. Людство вступило
технічної революції, що посилило антропогенний
суперечливий характер. Постійно виникають
потребують невідкладного вирішення. Сьогодні
деякими з них і дізнаєтеся, яким терміном ці
Цей термін з’явився у 60-х роках XX
вивчення багатьох наук: природничих, соціально
філософських.
ІІІ. Етап проектування
назва терміна (два слова), літери закриті
завданню відповідає буква. На екрані – проектуються
завданнями.
виберіть букву, яка відповідає правильної
формулювання терміна, що характеризує
життєвих інтересів усього людства (букви
букви (правильну відповідь) необхідно обґрун
спрямовані на повторення знань про класифікацію
хімічні властивості
буква Г)
розташовані хімічні елементи - неметали в періодичній
елементів Д.І. Менделєєва:
підгрупах;
підгрупах;
побічних підгрупах?
буква Л)
електронна формула відображає будову атома неметалічного
Пакету через форму:
спасти Землю від загибелі?
століття супроводжується
матеріалів, призводить до
Людство вступило в епоху
антропогенний вплив на природу,
виникають багаточисельні
вирішення Сьогодні на уроці ви
терміном ці проблеми можна
роках XX століття, він є
соціально-гуманітарних, в
закриті міні-екранами.
проектуються слайди
правильної відповіді, і
характеризує проблеми, які
букви відкриваються не
обґрунтувати.
класифікацію оксидів,
періодичній системі
атома неметалічного
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Завдання 3 (буква О)
До якого класу належать оксиди неметалічних елементів (крім
несолетворних)
О) Кислотні
Б) Амфотерні
В) Основні
Завдання 4 (буква Б)
Укажіть формулу речовини, яка належить до несолетворних оксидів
Р) SiO2
Б) N2O
Д) CO2
Завдання 5 (буква А)
Укажіть групу речовин, яка містить лише кислотні оксиди
У) SiO2, FeO, CaO
А) CO2, P2O5, N2O5
І) FeO, CO2, SO3
Завдання 6 (буква Л)
Укажіть пару оксидів, які, взаємодіючи з водою, утворюють кислоту
У) SiO2, N2O5
Л) CO2, N2O5
А) СО, CO2
Завдання 7 (буква Ь)
Укажіть пару оксидів, які взаємодіють між собою
А) ВaO, K2O
У) Cr2O3, N2O
Ь) ВaO, SO2
Завдання 8 (буква Н)
Укажіть хімічну формул оксиду, який має молекулярну будову
Н) SO2
Р) СаО
К) А12О3
Завдання 9 (буква І)
Укажіть речовину, яка взаємодіє з водою, утворюючи нітратну кислоту
O) N2O3
Б) NO
І) N2O5
Завдання 10 (буква В)
Укажіть групу класів речовин, з представниками яких взаємодіє сульфур
(IV) оксид
Запропонуйте свій урок для
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
А) Луги, солі, кислоти
Б) Основні оксиди та кислоти
В) Основні та амфотерні
Завдання 11 (буква
Укажіть формул сильної
И) HNO3
О) Н2SO4
П) HNO2
Завдання 12 (буква
Укажіть групу речовин
И) HNO3, Н2SіO3
О) Н2SO4, HСO3
К) HNO3, Н2SO4
Завдання 13 (буква
Яка з кислот найсильніша
Л) H2SO4
Ж)Н2СО3
З) Н3РО4?
Завдання 14 (буква
Укажіть групу класів
кислота
О) Луги, солі, кислоти
Ю) Основні та кислотні
И) Основні та амфотерні
Завдання 15 (буква
Укажіть речовини
кислота
О) Cu, CuO
К) Zn, ZnCO3
И) Ag, KOH
Завдання 16 (буква
Вкажіть назву взаємодії
И) Нейтралізація
І) Гідратація
А) Окисно-відновна реакція
Обговорюємо результати
урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
кислоти, вода
оксиди та кислоти
амфотерні оксиди, луги
(буква И)
формул сильної, оксигеновмісної, одноосновної
буква К)
групу речовин, яка містить тільки сильні кислоти
буква Л)
найсильніша:
буква И)
групу класів речовин, з представниками яких
кислоти, вода
кислотні оксиди
амфотерні оксиди, основи
буква К)
речовини, з якими може реагувати розбавлена
буква И)
назву взаємодії сульфатної кислоти з натрій гідроксидом
реакція
результати роботи і робимо перевірку через проекто
Пакету через форму:
одноосновної кислоти
сильні кислоти
яких взаємодіє нітратна
розбавлена сульфатна
натрій гідроксидом
через проектор
Запропонуйте свій урок для
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Таким чином, можна
на початку ХХІ-го століття
проблеми.
Отже, сьогодні на
про роль оксидів неметалічних
середовище.
IV. Етап
1.Слово учителя.
глобальний характер, починає
відбуваються в біосфері
до саморегуляції, що
діяльності людини. Але
підтримувати рівновагу
екологічних катастроф
планети.
Людство істотно
числі біохімічного кругообігу
повільно, відбувається
Я пропоную більш детально
проблем біосфери, які
допомогою матеріалів екологічно
Учні об’єднуються у
пакет».
http://cd.greenpack.in.ua/
1. Формулювання навчальної
Учні висловлюють
вигляді тез, які стисло записуються
урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
можна відзначити, що серед глобальних
го століття на перше місце виходять глобальні
сьогодні на уроці ви поглибите свої знання про
неметалічних елементів у природі, їх вплив
Етап організації виконання плану діяльності
учителя. Господарська діяльність людини, набуваючи
характер, починає робити дуже суттєвий вплив
біосфері. На щастя, до визначеного рівня біосфера
що дозволяє зводити до мінімуму негативн
людини. Але існує межа, коли біосфера
рівновагу. Починаються незворотні процеси
катастроф. З ними людство вже зіткнулося
істотно змінило хід цілого ряду процесів
біохімічного кругообігу і міграції ряду елементів. В
відбувається якісна і кількісна перебудова всієї
більш детально ознайомитися з рядом складних
біосфери, які необхідно розв'язувати найближчим
матеріалів екологічно освітнього проекту «Зелений
єднуються у групи і працюють с матеріалами компакт
http://cd.greenpack.in.ua/
Формулювання навчальної задачі, очікуваних результатів
висловлюють свої думки щодо запропонованих учителем
стисло записуються у таблицю.
Пакету через форму:
глобальних проблем людства
виходять глобальні екологічні
знання про оксиди, дізнаєтеся
їх вплив на навколишнє
діяльності
людини, набуваючи все більш
суттєвий вплив на процеси, що
рівня біосфера спроможна
мінімуму негативні наслідки
біосфера вже не в змозі
процеси, що призводять до
зіткнулося в ряді регіонів
процесів у біосфері, утому
елементів. В даний час, хоча і
всієї біосфери планети.
складних екологічних
найближчим часом, за
Зелений пакет».
компакт-диску «Зелений
результатів:
запропонованих учителем завдань у
Запропонуйте свій урок для
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
І. Завдання для першої
Переглянувши
відеокліп «Парниковий
«Зелений пакет» заповніть
Проблема: Ви пояснюєте
родичам. Які з можливих
актуальність проблеми
Можливі відповіді
1. Доведено, що глобальне
результатами спостережень
припали на останні
зафіксований в минулому
світового океану за
2. Глобальне потепління
навколишнього середовища
можуть спричинити
викликають неврожаї
3. Зміна клімату призведе
необоротних змін,
зростання температури
залежить існування
збільшення або зменшення
рослин і тварин, які
території та навіть
рівня Світового океану
4. Зміни клімату матимуть
екстремальні погодні
1 Суть явища
2 Причини
3 Парникові гази
4 Зміна клімату в Україні
5 Наслідки зміни клімату
6 Зміна клімату в Україні
7 Вжиті заходи
8 Як можна допомогти
боротьбі зі зміною клімату
урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
першої та другої груп:
Переглянувши на сайті http://cd.greenpack.in.ua/zmina
Парниковий ефект», та ознайомившись з матеріалами
заповніть таблицю:
Ви пояснюєте прояви зміни клімату вашим
можливих наслідків змін клімату найкраще
проблеми?
відповіді:
глобальне потепління є причиною змін погоди
спостережень показано, що 10 найтепліших років
останні 15 років (причому 1998 рік – найтепліший
минулому столітті). Інтенсивні опади спричиняли
океану за останні 100 років піднявся на 15-20 см.
потепління викликало зміну параметрів довкілля
середовища. Складні погодні умови внаслідок
спричинити загибель людей під час повеней
неврожаї та голод у бідних країнах.
призведе до високої вірогідності руйнування
змін, які природа самостійно не зможе подолати
температури раптом припиниться. Оскільки
існування видів, поширених у певних місцевостях,
зменшення розмірів біогеографічних зон. Частина
тварин, які не зможуть пристосуватися до нових
навіть цілі острівні нації опиняться під водою
океану.
матимуть негативний вплив на економічний
погодні явища завдаватимуть значної матеріальної
Україні
клімату
Україні
допомогти у
зміною клімату
Пакету через форму:
http://cd.greenpack.in.ua/zmina-klimatu/videos
ознайомившись з матеріалами диску
клімату вашим знайомим або
найкраще демонструють
погоди та клімату. За
найтепліших років у 20-му столітті
найтепліший рік, що був
спричиняли повені, рівень
см.
довкілля, які регулюють стан
внаслідок зміни клімату
повеней або ураганів. Засухи
руйнування екосистем і
подолати, навіть якщо
Оскільки саме від клімату
місцевостях, то його зміна викличе
. Частина існуючих видів
нових умов, зникне. Низинні
водою через підвищення
економічний розвиток, а
матеріальної шкоди.
Запропонуйте свій урок для
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
ІІ. Завдання для третьої
Переглянувши на
sharu/videos/ відеокліп
матеріалами диску «Зелений
Проблема: Одним
шкідливе ультрафіолетове
Який, на вашу думку, найважливіший
ультрафіолетових променів
Можливі відповіді
1. Купуючи товари,
руйнують озоновий
2. Захистити себе за допомогою
3. Уникати прямого сонячного
1 Суть явища
2 Озоноруйнуючі речовини
3 Наслідки руйнування
озонового шару
4 Заходи з відновлення
озонового шару
5 Руйнування озонового
шару в Україні
6 Як ви можете допомогти
боротьбі із руйнуванням
озонового шару
урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
третьої та четвертої груп:
на сайті http://cd.greenpack.in.ua/ruynuvannya
відеокліп «Руйнування озонового шару», та
диску Зелений пакет» заповніть таблицю:
Одним з наслідків руйнування озонового шару
ультрафіолетове випромінювання може досягти
думку, найважливіший метод запобігання негативному
променів?
відповіді:
товари, переконайтеся, що вибрані товари не містять
озоновий шар.
за допомогою сонячних екранів та окулярів.
прямого сонячного світла.
речовини
руйнування
відновлення
озонового
допомогти у
руйнуванням
Пакету через форму:
ruynuvannya-ozonovogo-
та ознайомившись з
озонового шару Землі є те, що
досягти поверхні Землі.
запобігання негативному впливу
не містять речовини, які
окулярів.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
ІІ. Завдання для п’ятої та шостої груп:
Переглянувши на сайті http://cd.greenpack.in.ua/pidkyslennya/videos/
відеокліп «Підкислення», та ознайомившись з матеріалами диску «Зелений
пакет» заповніть таблицю.
Проблема: Ви дізналися, що шкідливі викиди транспортних засобів є
основною причиною підкислення. Ваші батьки планують придбати новий
автомобіль. Які з цих варіантів ви б порекомендували?
Можливі відповіді:
1. Автомобіль має бути обладнаним каталітичним конвертером (пристрій, що
зменшує токсичність викидів з двигуна внутрішнього згоряння). Конвертер
зменшує кількість викидів, що спричиняють утворення кислотних опадів, але
вартість його обслуговування досить висока. Крім того він практично не впливає
на рівень викидів парникових газів і, таким чином, не запобігає глобально
2. Автомобіль повинен мати двигун, що працює на природному газі.
Енергоефективність двигуна на природному газі у два рази вище за
енергоефективність стандартного бензинового двигуна. Такий двигун має низький
рівень викидів речовин, що зумовлюють утворення кислотних опадів.
3. Автомобіль потрібно заправляти якісним бензином з низьким вмістом сірки.
V. Контрольно-оцінювальний етап.
Обговорення матеріалів та формулювання висновків «Мозковий
штурм»:
Зміна складу атмосфери в результаті діяльності людини призводить до
серйозних екологічних наслідків. Для зниження навантаження на атмосферу
необхідно:
Можливі відповіді:
Раціональне використання аміачних добрив та їх належне зберігання;
Просування та розробка електричних та гібридних транспортних
засобів для зменшення викидів;
Використання природного газу замість твердого палива;
1 Суть явища
2 Забруднення повітря
кислоутворюючими
речовинами
3 Кислотні дощі
4 Заходи, що їх вживають у
Європі
5 Підкислення в Україні
6 Що можна зробити для
боротьби з підкисленням
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Посилення теплоізоляції будинків та обладнання;
Більш широке використання відновлювальних джерел енергії — сонця,
вітру, води, біомаси, геотермальних джерел енергії, приливів тощо;
Облаштування автодвигунів каталітичними перетворювачами,
запровадження на підприємствах і теплоелектростанціях систем
очищення повітря;
Очищення палива від сірки перед використанням;
Сприяння запровадженню енергоефективних технологій та
користуванню громадським транспортом;
Ухвалення суворих нормативно-законодавчих актів щодо
транспортних засобів;
Заохочення використання велосипедів для пересування на невеликі та
середні відстані у містах;
Обмеження на викиди повітряного транспорту на міжнародному рівні.
VІ. Заключний етап
Екологічна криза XX століття засвідчує, що біосфера та її компоненти є
досить крихкими структурами. Вони почали інтенсивно руйнуватися під
впливом глобального антропогенезу та втрачати сприятливі для людини
властивості. "Розруха не в навколишньому світі, розруха в головах" - казав
колись професор Преображенський з повісті М.Булгакова "Собаче серце". В
суспільстві дуже повільно утверджується поняття того, що екологічна криза -
це, не в останню чергу, "розруха в головах" і саме в них потрібно спочатку
привести все до ладу. вирішення екологічних проблем у глобальному
масштабі неможливе без зміни домінуючої зараз екологічної
свідомості. Терміном "екологічна свідомість" традиційно позначається
сукупність уявлень (як індивідуальних, так і групових) про взаємозв'язки в
системі "людина-природа" і у самій природі, а також відповідних стратегій і
технологій взаємодії з нею. Саме сформований тип екологічної свідомості
визначає поведінку людей по відношенню до навколишньої природи.
Поступова зміна технократичного шляху розвитку суспільства на шлях
екологічний, найбільш придатний можливий шлях подальшого розвитку
людської цивілізації.
Рефлексія. Учитель дякує учнів за роботу на уроці і просить оцінити
свою роботу і роботу класу користуючись наступними поняттями:
тліюче вугілля,
свічка, що горить,
палаюча пожежа.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
VІІ. Домашнє завдання.
1. §8, впр. 71, 72, стор. 64. Повторити хімічні властивості кислотних
оксидів та кислот.
2. Використовуючи ресурси Internet виконайте завдання за web-квестом:
а) Застосування скруберів дозволяє зменшити небажані викиди відходів
виробництва. Що собою являють скрубери?
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D1%80%D1%83%D0%B
1%D0%B1%D0%B5%D1%80
б) Проаналізуйте інформацію з матеріалів екологічного освітнього проекту
«Зелений пакет» та запропонуйте шляхи покращення екологічної
ситуації на рівні окремої людини та суспільства в цілому.
http://www.greenpack.in.ua/upload/uf/93e/93efd35f6748c889021a327f98c35
d45.pdf
http://www.greenpack.in.ua/upload/uf/89d/89d96ea9470e44c114bd45da7b1ef
79d.pdf
в) Перевірте свої знання, виконавши тест «Неметали», розміщений на сайті
вчителя http://him-kab.at.ua/tests/0-12-0

More Related Content

Similar to Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

Зелений пакет. Урок з розв'язання екологічних задач
Зелений пакет. Урок з розв'язання екологічних задачЗелений пакет. Урок з розв'язання екологічних задач
Зелений пакет. Урок з розв'язання екологічних задачgreenpack-ukraine
 
черниш о.с. презентація
черниш о.с.   презентаціячерниш о.с.   презентація
черниш о.с. презентаціяoksanachernish
 
досвід роботи
досвід роботидосвід роботи
досвід роботиolyakashuba1
 
Portfel.in.ua 90 ecol_zarik
Portfel.in.ua 90 ecol_zarikPortfel.in.ua 90 ecol_zarik
Portfel.in.ua 90 ecol_zarikportfel
 
10 e c_u
10 e c_u10 e c_u
10 e c_uUA1011
 
Green_Pack_Ukraine_April_2010
Green_Pack_Ukraine_April_2010Green_Pack_Ukraine_April_2010
Green_Pack_Ukraine_April_2010Alina Sevastyuk
 
Khimija 8klas-djachuk-2016
Khimija 8klas-djachuk-2016Khimija 8klas-djachuk-2016
Khimija 8klas-djachuk-2016kreidaros1
 

Similar to Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів (20)

Зелений Пакет
Зелений ПакетЗелений Пакет
Зелений Пакет
 
Зелений пакет. Урок з розв'язання екологічних задач
Зелений пакет. Урок з розв'язання екологічних задачЗелений пакет. Урок з розв'язання екологічних задач
Зелений пакет. Урок з розв'язання екологічних задач
 
черниш о.с. презентація
черниш о.с.   презентаціячерниш о.с.   презентація
черниш о.с. презентація
 
435,23.docx
435,23.docx435,23.docx
435,23.docx
 
85
8585
85
 
досвід роботи
досвід роботидосвід роботи
досвід роботи
 
О.В.Григорович. Формування ключових компетентностей на уроках хімії
О.В.Григорович. Формування ключових компетентностей на уроках хіміїО.В.Григорович. Формування ключових компетентностей на уроках хімії
О.В.Григорович. Формування ключових компетентностей на уроках хімії
 
10
1010
10
 
Portfel.in.ua 90 ecol_zarik
Portfel.in.ua 90 ecol_zarikPortfel.in.ua 90 ecol_zarik
Portfel.in.ua 90 ecol_zarik
 
10 e c_u
10 e c_u10 e c_u
10 e c_u
 
10 ek c_u
10 ek c_u10 ek c_u
10 ek c_u
 
aveafw4
aveafw4aveafw4
aveafw4
 
160
160160
160
 
Конпект уроку (1).pdf
Конпект уроку (1).pdfКонпект уроку (1).pdf
Конпект уроку (1).pdf
 
Presentation pt 18
Presentation pt 18Presentation pt 18
Presentation pt 18
 
гаспра доклад лицей 100
гаспра доклад лицей 100гаспра доклад лицей 100
гаспра доклад лицей 100
 
36
3636
36
 
Green_Pack_Ukraine_April_2010
Green_Pack_Ukraine_April_2010Green_Pack_Ukraine_April_2010
Green_Pack_Ukraine_April_2010
 
Zelenui paket
Zelenui paketZelenui paket
Zelenui paket
 
Khimija 8klas-djachuk-2016
Khimija 8klas-djachuk-2016Khimija 8klas-djachuk-2016
Khimija 8klas-djachuk-2016
 

More from greenpack-ukraine

Її величність температура - провидиця майбутнього
Її величність температура - провидиця майбутньогоЇї величність температура - провидиця майбутнього
Її величність температура - провидиця майбутньогоgreenpack-ukraine
 
Органічні сполуки як компоненти їжі. Раціональне харчування
Органічні  сполуки  як  компоненти  їжі. Раціональне  харчуванняОрганічні  сполуки  як  компоненти  їжі. Раціональне  харчування
Органічні сполуки як компоненти їжі. Раціональне харчуванняgreenpack-ukraine
 
Вода – джерело життя на землі. План уроку
Вода – джерело життя на землі. План урокуВода – джерело життя на землі. План уроку
Вода – джерело життя на землі. План урокуgreenpack-ukraine
 
Зелений Пакет - Як стати ощадливим користувачем енергії? Прилади вимкнуто.
Зелений Пакет - Як стати ощадливим користувачем енергії? Прилади вимкнуто.Зелений Пакет - Як стати ощадливим користувачем енергії? Прилади вимкнуто.
Зелений Пакет - Як стати ощадливим користувачем енергії? Прилади вимкнуто.greenpack-ukraine
 
Зелений Пакет - Атмосфера, її склад та будова
Зелений Пакет - Атмосфера, її склад та будоваЗелений Пакет - Атмосфера, її склад та будова
Зелений Пакет - Атмосфера, її склад та будоваgreenpack-ukraine
 
Зелений Пакет - Засоби зменшення теплових втрат
Зелений Пакет - Засоби зменшення теплових втратЗелений Пакет - Засоби зменшення теплових втрат
Зелений Пакет - Засоби зменшення теплових втратgreenpack-ukraine
 
Підсумковий звіт - Тернопіль 2013
Підсумковий звіт - Тернопіль 2013Підсумковий звіт - Тернопіль 2013
Підсумковий звіт - Тернопіль 2013greenpack-ukraine
 
Зелений пакет - Хліб усьому голова
Зелений пакет - Хліб усьому головаЗелений пакет - Хліб усьому голова
Зелений пакет - Хліб усьому головаgreenpack-ukraine
 
Зелений Пакет - Сприйняття звуків. Гігієна слуху
Зелений Пакет - Сприйняття звуків. Гігієна слухуЗелений Пакет - Сприйняття звуків. Гігієна слуху
Зелений Пакет - Сприйняття звуків. Гігієна слухуgreenpack-ukraine
 
Зелений пакет - екологічна казка-пьєса
Зелений пакет - екологічна казка-пьєсаЗелений пакет - екологічна казка-пьєса
Зелений пакет - екологічна казка-пьєсаgreenpack-ukraine
 
Зелений Пакет. План уроку на тему "Вода"
Зелений Пакет. План уроку на тему "Вода"Зелений Пакет. План уроку на тему "Вода"
Зелений Пакет. План уроку на тему "Вода"greenpack-ukraine
 

More from greenpack-ukraine (11)

Її величність температура - провидиця майбутнього
Її величність температура - провидиця майбутньогоЇї величність температура - провидиця майбутнього
Її величність температура - провидиця майбутнього
 
Органічні сполуки як компоненти їжі. Раціональне харчування
Органічні  сполуки  як  компоненти  їжі. Раціональне  харчуванняОрганічні  сполуки  як  компоненти  їжі. Раціональне  харчування
Органічні сполуки як компоненти їжі. Раціональне харчування
 
Вода – джерело життя на землі. План уроку
Вода – джерело життя на землі. План урокуВода – джерело життя на землі. План уроку
Вода – джерело життя на землі. План уроку
 
Зелений Пакет - Як стати ощадливим користувачем енергії? Прилади вимкнуто.
Зелений Пакет - Як стати ощадливим користувачем енергії? Прилади вимкнуто.Зелений Пакет - Як стати ощадливим користувачем енергії? Прилади вимкнуто.
Зелений Пакет - Як стати ощадливим користувачем енергії? Прилади вимкнуто.
 
Зелений Пакет - Атмосфера, її склад та будова
Зелений Пакет - Атмосфера, її склад та будоваЗелений Пакет - Атмосфера, її склад та будова
Зелений Пакет - Атмосфера, її склад та будова
 
Зелений Пакет - Засоби зменшення теплових втрат
Зелений Пакет - Засоби зменшення теплових втратЗелений Пакет - Засоби зменшення теплових втрат
Зелений Пакет - Засоби зменшення теплових втрат
 
Підсумковий звіт - Тернопіль 2013
Підсумковий звіт - Тернопіль 2013Підсумковий звіт - Тернопіль 2013
Підсумковий звіт - Тернопіль 2013
 
Зелений пакет - Хліб усьому голова
Зелений пакет - Хліб усьому головаЗелений пакет - Хліб усьому голова
Зелений пакет - Хліб усьому голова
 
Зелений Пакет - Сприйняття звуків. Гігієна слуху
Зелений Пакет - Сприйняття звуків. Гігієна слухуЗелений Пакет - Сприйняття звуків. Гігієна слуху
Зелений Пакет - Сприйняття звуків. Гігієна слуху
 
Зелений пакет - екологічна казка-пьєса
Зелений пакет - екологічна казка-пьєсаЗелений пакет - екологічна казка-пьєса
Зелений пакет - екологічна казка-пьєса
 
Зелений Пакет. План уроку на тему "Вода"
Зелений Пакет. План уроку на тему "Вода"Зелений Пакет. План уроку на тему "Вода"
Зелений Пакет. План уроку на тему "Вода"
 

Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів

  • 1. Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет – Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок». Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх інструментів. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
  • 2. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php Методична розробка уроку хімії у 10 класі на тему «Оксиди неметалічних елементів. Кислотний характер оксидів та гідратів оксидів неметалічних елементів» використанням матеріалів екологічного освітнього проекту «Зелений пакет» учителя хімії вищої категорії Скадовської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 Писарчук Олени Валеріївни 2013 рік
  • 3. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php Тема: Оксиди неметалічних елементів. Кислотний характер оксидів та гідратів оксидів неметалічних елементів Мета: Узагальнити й систематизувати знання учнів про оксиди неметалічних елементів як кислотні оксиди, про кислоти як гідроксиди неметалічних елементів; формувати навички складання опорних схем. Пояснити суть парникового ефекту, причини кислотних дощів. Ознайомити учнів з екологічними проблемами, викликаними наявністю цих сполук в навколишньому середовищі Розвивати навички самостійної роботи, вміння працювати з великим об'ємом інформації, вибирати головне, застосовувати отримані знання при виконанні завдань. Продовжувати формувати громадянську компетентність учнів, виховувати любов та повагу до рідної землі. Завдання: - Повторити матеріал про фізичні та хімічні властивості оксидів неметалічних елементів та їх гідратів; - Організувати діяльність учнів щодо отримання знань про екологічні проблеми, які зумовлені наявністю цих сполук в навколишньому середовищі; - Розвивати навички самостійної роботи з текстом, пізнавальні інтереси та інтелектуальні здібності в процесі роботи з матеріалами компакт- диску «Зелений пакет». Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань. Технологічні підходи: ІКТ, технологія проблемного навчання, робота в групах. Форми роботи: бесіда, складання опорної схеми, робота з тестами, самостійна та групова робота Навчально-методичне забезпечення: - Компакт-диск навчального комплексу з охорони довкілля та сталого розвитку «Зелений пакет» - Персональні комп’ютери (урок проводиться в комп’ютерному класі) - Мультимедійний проектор - Презентація ppt - Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва - Електрохімічний ряд напруг металів
  • 4. Запропонуйте свій урок для http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php І. Етап орієнтації Привітання учнів Перевірка домашнього письмового домашнього скласти узагальнені схеми (схема-шаблон розміщена урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php Хід уроку: учнів. домашнього завдання. Фронтальна перевірки домашнього завдання: повторити властивості узагальнені схеми властивостей оксидів неметалічних розміщена в кабінеті хімії на стенді «Готуємось СХЕМА-ШАБЛОН СХЕМА-ВІДПОВІДЬ №1 Пакету через форму: перевірки наявності властивості оксидів, кислот, та неметалічних елементів Готуємось до уроків»).
  • 5. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php СХЕМА-ВІДПОВІДЬ №2 СХЕМА-ВІДПОВІДЬ №3
  • 6. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php ІІ. Етап визначення мети Мотивація навчальної діяльності Під музику звучить вірш С. Михалкова „Стон Земли". Вращаясь в космосе, в плену своей орбиты, Не год, не два, а миллиарды лет Я так устала. Плоть моя покрыта Рубцами ран - живого места нет. Зачем друг друга люди так боятся, Что позабыли о самой Земле? Ведь я могу погибнуть и остаться Обугленной песчинкой в дымной мгле. Не потому ли загораясь мщеньем, Я против сил безумних восстаю, И, сотрясая твердь землетрясеньем, На все обиды свой ответ даю!? И не случайно грозные вулканы Выплескивают с лавой боль Земли.
  • 7. Запропонуйте свій урок для http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php Очнитесь люди! Призовите страны, Чтобы меня от гибели спасти Чи вистачить у Розвиток сучасної цивілізації появою нових технологій глибоких якісних змін науково-технічної революції який має суперечливий проблеми, що потребують ознайомитеся з деякими охарактеризувати. Цей об'єктом вивчення багатьох тому числі й філософських На дошці - назв Кожному завданню відповідає презентації із завданнями Завдання: виберіть прочитайте формулювання торкаються життєвих підряд). Вибір букви (правильну Завдання спрямовані кислот та їхні хімічні властивості Завдання 1 (буква Де розташовані хімічні хімічних елементів Г) у головних підгрупах Ф) у побічних підгрупах Х) у головних та побічних Завдання 2 (буква Яка електронна формула елемента: Г) ... 2s1 Л) ... 3s2 3p5 E) ... 4s2 3d3 ? урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php гибели спасти! вистачить у нас сил для того, щоб спасти Землю сучасної цивілізації на порозі XXI століття технологій, джерел енергії і матеріалів якісних змін у житті суспільства. Людство вступило технічної революції, що посилило антропогенний суперечливий характер. Постійно виникають потребують невідкладного вирішення. Сьогодні деякими з них і дізнаєтеся, яким терміном ці Цей термін з’явився у 60-х роках XX вивчення багатьох наук: природничих, соціально філософських. ІІІ. Етап проектування назва терміна (два слова), літери закриті завданню відповідає буква. На екрані – проектуються завданнями. виберіть букву, яка відповідає правильної формулювання терміна, що характеризує життєвих інтересів усього людства (букви букви (правильну відповідь) необхідно обґрун спрямовані на повторення знань про класифікацію хімічні властивості буква Г) розташовані хімічні елементи - неметали в періодичній елементів Д.І. Менделєєва: підгрупах; підгрупах; побічних підгрупах? буква Л) електронна формула відображає будову атома неметалічного Пакету через форму: спасти Землю від загибелі? століття супроводжується матеріалів, призводить до Людство вступило в епоху антропогенний вплив на природу, виникають багаточисельні вирішення Сьогодні на уроці ви терміном ці проблеми можна роках XX століття, він є соціально-гуманітарних, в закриті міні-екранами. проектуються слайди правильної відповіді, і характеризує проблеми, які букви відкриваються не обґрунтувати. класифікацію оксидів, періодичній системі атома неметалічного
  • 8. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php Завдання 3 (буква О) До якого класу належать оксиди неметалічних елементів (крім несолетворних) О) Кислотні Б) Амфотерні В) Основні Завдання 4 (буква Б) Укажіть формулу речовини, яка належить до несолетворних оксидів Р) SiO2 Б) N2O Д) CO2 Завдання 5 (буква А) Укажіть групу речовин, яка містить лише кислотні оксиди У) SiO2, FeO, CaO А) CO2, P2O5, N2O5 І) FeO, CO2, SO3 Завдання 6 (буква Л) Укажіть пару оксидів, які, взаємодіючи з водою, утворюють кислоту У) SiO2, N2O5 Л) CO2, N2O5 А) СО, CO2 Завдання 7 (буква Ь) Укажіть пару оксидів, які взаємодіють між собою А) ВaO, K2O У) Cr2O3, N2O Ь) ВaO, SO2 Завдання 8 (буква Н) Укажіть хімічну формул оксиду, який має молекулярну будову Н) SO2 Р) СаО К) А12О3 Завдання 9 (буква І) Укажіть речовину, яка взаємодіє з водою, утворюючи нітратну кислоту O) N2O3 Б) NO І) N2O5 Завдання 10 (буква В) Укажіть групу класів речовин, з представниками яких взаємодіє сульфур (IV) оксид
  • 9. Запропонуйте свій урок для http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php А) Луги, солі, кислоти Б) Основні оксиди та кислоти В) Основні та амфотерні Завдання 11 (буква Укажіть формул сильної И) HNO3 О) Н2SO4 П) HNO2 Завдання 12 (буква Укажіть групу речовин И) HNO3, Н2SіO3 О) Н2SO4, HСO3 К) HNO3, Н2SO4 Завдання 13 (буква Яка з кислот найсильніша Л) H2SO4 Ж)Н2СО3 З) Н3РО4? Завдання 14 (буква Укажіть групу класів кислота О) Луги, солі, кислоти Ю) Основні та кислотні И) Основні та амфотерні Завдання 15 (буква Укажіть речовини кислота О) Cu, CuO К) Zn, ZnCO3 И) Ag, KOH Завдання 16 (буква Вкажіть назву взаємодії И) Нейтралізація І) Гідратація А) Окисно-відновна реакція Обговорюємо результати урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php кислоти, вода оксиди та кислоти амфотерні оксиди, луги (буква И) формул сильної, оксигеновмісної, одноосновної буква К) групу речовин, яка містить тільки сильні кислоти буква Л) найсильніша: буква И) групу класів речовин, з представниками яких кислоти, вода кислотні оксиди амфотерні оксиди, основи буква К) речовини, з якими може реагувати розбавлена буква И) назву взаємодії сульфатної кислоти з натрій гідроксидом реакція результати роботи і робимо перевірку через проекто Пакету через форму: одноосновної кислоти сильні кислоти яких взаємодіє нітратна розбавлена сульфатна натрій гідроксидом через проектор
  • 10. Запропонуйте свій урок для http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php Таким чином, можна на початку ХХІ-го століття проблеми. Отже, сьогодні на про роль оксидів неметалічних середовище. IV. Етап 1.Слово учителя. глобальний характер, починає відбуваються в біосфері до саморегуляції, що діяльності людини. Але підтримувати рівновагу екологічних катастроф планети. Людство істотно числі біохімічного кругообігу повільно, відбувається Я пропоную більш детально проблем біосфери, які допомогою матеріалів екологічно Учні об’єднуються у пакет». http://cd.greenpack.in.ua/ 1. Формулювання навчальної Учні висловлюють вигляді тез, які стисло записуються урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php можна відзначити, що серед глобальних го століття на перше місце виходять глобальні сьогодні на уроці ви поглибите свої знання про неметалічних елементів у природі, їх вплив Етап організації виконання плану діяльності учителя. Господарська діяльність людини, набуваючи характер, починає робити дуже суттєвий вплив біосфері. На щастя, до визначеного рівня біосфера що дозволяє зводити до мінімуму негативн людини. Але існує межа, коли біосфера рівновагу. Починаються незворотні процеси катастроф. З ними людство вже зіткнулося істотно змінило хід цілого ряду процесів біохімічного кругообігу і міграції ряду елементів. В відбувається якісна і кількісна перебудова всієї більш детально ознайомитися з рядом складних біосфери, які необхідно розв'язувати найближчим матеріалів екологічно освітнього проекту «Зелений єднуються у групи і працюють с матеріалами компакт http://cd.greenpack.in.ua/ Формулювання навчальної задачі, очікуваних результатів висловлюють свої думки щодо запропонованих учителем стисло записуються у таблицю. Пакету через форму: глобальних проблем людства виходять глобальні екологічні знання про оксиди, дізнаєтеся їх вплив на навколишнє діяльності людини, набуваючи все більш суттєвий вплив на процеси, що рівня біосфера спроможна мінімуму негативні наслідки біосфера вже не в змозі процеси, що призводять до зіткнулося в ряді регіонів процесів у біосфері, утому елементів. В даний час, хоча і всієї біосфери планети. складних екологічних найближчим часом, за Зелений пакет». компакт-диску «Зелений результатів: запропонованих учителем завдань у
  • 11. Запропонуйте свій урок для http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php І. Завдання для першої Переглянувши відеокліп «Парниковий «Зелений пакет» заповніть Проблема: Ви пояснюєте родичам. Які з можливих актуальність проблеми Можливі відповіді 1. Доведено, що глобальне результатами спостережень припали на останні зафіксований в минулому світового океану за 2. Глобальне потепління навколишнього середовища можуть спричинити викликають неврожаї 3. Зміна клімату призведе необоротних змін, зростання температури залежить існування збільшення або зменшення рослин і тварин, які території та навіть рівня Світового океану 4. Зміни клімату матимуть екстремальні погодні 1 Суть явища 2 Причини 3 Парникові гази 4 Зміна клімату в Україні 5 Наслідки зміни клімату 6 Зміна клімату в Україні 7 Вжиті заходи 8 Як можна допомогти боротьбі зі зміною клімату урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php першої та другої груп: Переглянувши на сайті http://cd.greenpack.in.ua/zmina Парниковий ефект», та ознайомившись з матеріалами заповніть таблицю: Ви пояснюєте прояви зміни клімату вашим можливих наслідків змін клімату найкраще проблеми? відповіді: глобальне потепління є причиною змін погоди спостережень показано, що 10 найтепліших років останні 15 років (причому 1998 рік – найтепліший минулому столітті). Інтенсивні опади спричиняли океану за останні 100 років піднявся на 15-20 см. потепління викликало зміну параметрів довкілля середовища. Складні погодні умови внаслідок спричинити загибель людей під час повеней неврожаї та голод у бідних країнах. призведе до високої вірогідності руйнування змін, які природа самостійно не зможе подолати температури раптом припиниться. Оскільки існування видів, поширених у певних місцевостях, зменшення розмірів біогеографічних зон. Частина тварин, які не зможуть пристосуватися до нових навіть цілі острівні нації опиняться під водою океану. матимуть негативний вплив на економічний погодні явища завдаватимуть значної матеріальної Україні клімату Україні допомогти у зміною клімату Пакету через форму: http://cd.greenpack.in.ua/zmina-klimatu/videos ознайомившись з матеріалами диску клімату вашим знайомим або найкраще демонструють погоди та клімату. За найтепліших років у 20-му столітті найтепліший рік, що був спричиняли повені, рівень см. довкілля, які регулюють стан внаслідок зміни клімату повеней або ураганів. Засухи руйнування екосистем і подолати, навіть якщо Оскільки саме від клімату місцевостях, то його зміна викличе . Частина існуючих видів нових умов, зникне. Низинні водою через підвищення економічний розвиток, а матеріальної шкоди.
  • 12. Запропонуйте свій урок для http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php ІІ. Завдання для третьої Переглянувши на sharu/videos/ відеокліп матеріалами диску «Зелений Проблема: Одним шкідливе ультрафіолетове Який, на вашу думку, найважливіший ультрафіолетових променів Можливі відповіді 1. Купуючи товари, руйнують озоновий 2. Захистити себе за допомогою 3. Уникати прямого сонячного 1 Суть явища 2 Озоноруйнуючі речовини 3 Наслідки руйнування озонового шару 4 Заходи з відновлення озонового шару 5 Руйнування озонового шару в Україні 6 Як ви можете допомогти боротьбі із руйнуванням озонового шару урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php третьої та четвертої груп: на сайті http://cd.greenpack.in.ua/ruynuvannya відеокліп «Руйнування озонового шару», та диску Зелений пакет» заповніть таблицю: Одним з наслідків руйнування озонового шару ультрафіолетове випромінювання може досягти думку, найважливіший метод запобігання негативному променів? відповіді: товари, переконайтеся, що вибрані товари не містять озоновий шар. за допомогою сонячних екранів та окулярів. прямого сонячного світла. речовини руйнування відновлення озонового допомогти у руйнуванням Пакету через форму: ruynuvannya-ozonovogo- та ознайомившись з озонового шару Землі є те, що досягти поверхні Землі. запобігання негативному впливу не містять речовини, які окулярів.
  • 13. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php ІІ. Завдання для п’ятої та шостої груп: Переглянувши на сайті http://cd.greenpack.in.ua/pidkyslennya/videos/ відеокліп «Підкислення», та ознайомившись з матеріалами диску «Зелений пакет» заповніть таблицю. Проблема: Ви дізналися, що шкідливі викиди транспортних засобів є основною причиною підкислення. Ваші батьки планують придбати новий автомобіль. Які з цих варіантів ви б порекомендували? Можливі відповіді: 1. Автомобіль має бути обладнаним каталітичним конвертером (пристрій, що зменшує токсичність викидів з двигуна внутрішнього згоряння). Конвертер зменшує кількість викидів, що спричиняють утворення кислотних опадів, але вартість його обслуговування досить висока. Крім того він практично не впливає на рівень викидів парникових газів і, таким чином, не запобігає глобально 2. Автомобіль повинен мати двигун, що працює на природному газі. Енергоефективність двигуна на природному газі у два рази вище за енергоефективність стандартного бензинового двигуна. Такий двигун має низький рівень викидів речовин, що зумовлюють утворення кислотних опадів. 3. Автомобіль потрібно заправляти якісним бензином з низьким вмістом сірки. V. Контрольно-оцінювальний етап. Обговорення матеріалів та формулювання висновків «Мозковий штурм»: Зміна складу атмосфери в результаті діяльності людини призводить до серйозних екологічних наслідків. Для зниження навантаження на атмосферу необхідно: Можливі відповіді: Раціональне використання аміачних добрив та їх належне зберігання; Просування та розробка електричних та гібридних транспортних засобів для зменшення викидів; Використання природного газу замість твердого палива; 1 Суть явища 2 Забруднення повітря кислоутворюючими речовинами 3 Кислотні дощі 4 Заходи, що їх вживають у Європі 5 Підкислення в Україні 6 Що можна зробити для боротьби з підкисленням
  • 14. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php Посилення теплоізоляції будинків та обладнання; Більш широке використання відновлювальних джерел енергії — сонця, вітру, води, біомаси, геотермальних джерел енергії, приливів тощо; Облаштування автодвигунів каталітичними перетворювачами, запровадження на підприємствах і теплоелектростанціях систем очищення повітря; Очищення палива від сірки перед використанням; Сприяння запровадженню енергоефективних технологій та користуванню громадським транспортом; Ухвалення суворих нормативно-законодавчих актів щодо транспортних засобів; Заохочення використання велосипедів для пересування на невеликі та середні відстані у містах; Обмеження на викиди повітряного транспорту на міжнародному рівні. VІ. Заключний етап Екологічна криза XX століття засвідчує, що біосфера та її компоненти є досить крихкими структурами. Вони почали інтенсивно руйнуватися під впливом глобального антропогенезу та втрачати сприятливі для людини властивості. "Розруха не в навколишньому світі, розруха в головах" - казав колись професор Преображенський з повісті М.Булгакова "Собаче серце". В суспільстві дуже повільно утверджується поняття того, що екологічна криза - це, не в останню чергу, "розруха в головах" і саме в них потрібно спочатку привести все до ладу. вирішення екологічних проблем у глобальному масштабі неможливе без зміни домінуючої зараз екологічної свідомості. Терміном "екологічна свідомість" традиційно позначається сукупність уявлень (як індивідуальних, так і групових) про взаємозв'язки в системі "людина-природа" і у самій природі, а також відповідних стратегій і технологій взаємодії з нею. Саме сформований тип екологічної свідомості визначає поведінку людей по відношенню до навколишньої природи. Поступова зміна технократичного шляху розвитку суспільства на шлях екологічний, найбільш придатний можливий шлях подальшого розвитку людської цивілізації. Рефлексія. Учитель дякує учнів за роботу на уроці і просить оцінити свою роботу і роботу класу користуючись наступними поняттями: тліюче вугілля, свічка, що горить, палаюча пожежа.
  • 15. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php VІІ. Домашнє завдання. 1. §8, впр. 71, 72, стор. 64. Повторити хімічні властивості кислотних оксидів та кислот. 2. Використовуючи ресурси Internet виконайте завдання за web-квестом: а) Застосування скруберів дозволяє зменшити небажані викиди відходів виробництва. Що собою являють скрубери? http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D1%80%D1%83%D0%B 1%D0%B1%D0%B5%D1%80 б) Проаналізуйте інформацію з матеріалів екологічного освітнього проекту «Зелений пакет» та запропонуйте шляхи покращення екологічної ситуації на рівні окремої людини та суспільства в цілому. http://www.greenpack.in.ua/upload/uf/93e/93efd35f6748c889021a327f98c35 d45.pdf http://www.greenpack.in.ua/upload/uf/89d/89d96ea9470e44c114bd45da7b1ef 79d.pdf в) Перевірте свої знання, виконавши тест «Неметали», розміщений на сайті вчителя http://him-kab.at.ua/tests/0-12-0