1. HOGESCHOOL ROTTERDAM
PABO
Propedeuse en Hoofdfase
Semester 1 - 2 - 3 - 4 - 5*
LESBESCHRIJVING
Jongere kind - Oudere kind*
Student: Eva Schouwenburg Studentnummer:0844964
Paboklas: 3F Datum:12-05-11
Stageschool + BRIN:De
Kruidenhoek
Stagebegeleider: Tamar v Israel Mentor: Kitty Molenaar Groep:1/ 2
Vak: Taal/ Onderwerp: Pluk vd Petteflet
* omcirkelen w at van toepassing is
Persoonlijke doelen die bij deze activiteit extra aandacht hebben:
(zie je POP, reflecties e.d.)
Aspecten van onderwijs:
1. Verantwoording
De kinderen werken in het thema pluk van de petteflet, in deze les zijn ze bezig mettaal
2. Leerstof
De kinderen werken metrijm en een beginletter herkennen
3. Beginsituatie
Zij hebben al kennisgemaaktmethet thema en ook hebben ze wel eens gerijmd en zijn ze bezig geweestmetletters
4. Leefwereld
De les sluitaan op het thema,de kinderen vinden dit thema heel erg leuk
5. Leerdoelen
De kinderen kunnen rijmen op eindrijm door te luisteren en hetaf te maken,de rijm wordtook in een bepaalde context
geplaatst,de kinderen kunnen dingen vinden die beginnen metde letter P
6. Onderwijstijd
Max. 20 minuten
7. Spel/leeractiviteiten
De rijm wordtgedaan in de vorm van een versje het letterspel is ik zie ik zie wat jij niet ziet
8. Werkvormen
klassikaal
9. Groeperingsvormen
klassikaal
10. Samenwerking
De kinderen kunnen elkaar evt. helpen
11. Leer- en hulpmiddelen
Dingen die te zien zijn in de klas
12. Ict
13. Klassenmanagement
Ik wil consequentzijn in de regels en wil dat alle kinderen leuk meedoen
14. Differentiatie
Ik vermoed dat vooral de oudste kleuters ditgoed kunnen,maar juistdaarom wil ik een beetje proberen ditook aan de
jongste over te brengen
15. Adaptief werken
16. Pedagogisch klimaat
17. Evaluatie
18. Introductie
Ik wil metde kinderen over Pluk praten
19. Leerlingbegeleiding
Ik wil de kinderen voornamelijk alles zelflaten doen en elkaar laten helpen
20. Afsluiting en overgang
Ik vertel over het werkboekje en leg dit uit, ook vertel ik over het memoriespel en hetknutselwerk,daarna delen we het
werk uit
2. Didactische route
Tijd Leerstof Leerling Leefwereld
Inleiding
De kinderen zitten in de kring en ik vraag waar we het deze week over gehad hebben;pluk van de
petteflet, ik bespreek watdingen over dat thema en heb daar een gesprekje over metde kinderen.Ik
vertel dat ik een rijmpje heb over pluk maar dat er steeds iemand is geweestdie hetlaatste woord heeft
weggepikt,de kinderen moeten mij helpen om hetrijmpje weer goed te krijgen.Zin voor zin lees ik het
voor en laat de kinderen hetlaatste woord erbij zeggen.
Als we dit gedaan hebben lezen we het versje nog eens voor maar dan metde goede woorden.We
hebben nu gelukkig hetversje helemaal kunnen maken!
Ik vraag vervolgens met welke letter Pluk begint.De kinderen mogen hetzeggen.Als we daaruit
gekomen zijn start ik het spelletje;ik zie ik zie wat jij niet ziet en het begintmetde letter P, dit spelletje
doen we een tijdje en ik probeer hierin iedereen te betrekken.
Als we dit gedaan hebben een tijdje vertel ik dat we vandaag ook weer veel dingen gaan doen die met
pluk te maken hebben en vertel wat we gaan doen,deel het werk uit en start de werkles
Pluk is heel blij, want Dollie legt een .. (ei)
Mevrouw Helderder heeft pret, ze wil nog niet naar ..
Meneer Pen heeft het erg druk, want zijn kassa is .. (stuk)
Dollie poept op de stoep, oh, zegt mevrouw Helderder, wat een ..
Zaza ligt buiten in de kou, oh, hij wordt helemaal ..
Duizeltje zit lekker droog, maar oei, die boom is ..
De stampertjes stampen in het rond, met de voeten op de ..
Langhors is heel erg lang, maar in het water is hij ..
Aagje woont in de petteflet, ze slaap in een roze ..
De kraanwagen van Pluk, hij staat stil, hij is ..
Ook dansen we als Pluk en Aagje in het rond, maar niet in onze blote ..
Kern
Afsluiting
Bron: Ontwerpen van onderwijs,C.de Munnik en K. Vreugdenhil
Lesevaluatie
Zijn je lesdoelen behaald?
Zijn je persoonlijke doelen behaald?
Welke actiepunten stel je op n.a.v. deze les?