1. HOGESCHOOL ROTTERDAM LESBESCHRIJVING
PABO
Propedeuse en Hoofdfase Jongere kind - Oudere kind*
Semester 1 - 2 - 3 - 4 - 5*
Student: Eva Schouwenburg Studentnummer:0844964
Stageschool + BRIN:De
Paboklas: 3F Datum: 18-04-11
Kruidenhoek
Stagebegeleider: Tamar v Israel Mentor: Kitty Molenaar Groep:1/ 2
Vak: Rekenen Onderwerp: Lente
* omcirkelen wat van toepassing is
Persoonlijke doelen die bij deze activiteit extra aandacht hebben:
(zie je POP, reflecties e.d.)
Ik wil deze les uitdagend maken voor de jongste en oudste kinderen
Aspecten van onderwijs:
1. Verantwoording
De kinderen oefenen met geld en sorteren bloemen
2. Leerstof
Er liggen bloemen op tafel, ik stel de kinderen steeds vragen en heb een kassa, een jongste en oudste kleuter mogen
samen bloemen gaan kopen. De jongste kinderen krijgen een vraag over kleur, lengte oid. En de oudste moet het geld
bepalen.
3. Beginsituatie
De kinderen hebben al eens eerder met geld gewerkt
4. Leefwereld
Het is aangepast op de leefwereld, het gaat om lente, maar ook om een winkel
5. Leerdoelen
De kinderen sorteren bloemen adv grootte, kleur ed. De kinderen oefenen met geld
6. Onderwijstijd
Max. 20 min.
7. Spel/leeractiviteiten
De kinderen sorteren de bloemen, de kinderen kopen bloemen in de winkel, de kinderen tellen het geld
8. Werkvormen
Klassikaal
9. Groeperingsvormen
10. Samenwerking
De oudste met de jongste
11. Leer- en hulpmiddelen
Bloemen, nep geld, kassa
12. Ict
13. Klassenmanagement
Als het te lang duurt laat ik kinderen helpen, zodat het wat sneller gaat. Als de tijd om is tel ik geen geld of stel ik
minder vragen.
14. Differentiatie
De jongste krijgen andere vragen dan de oudste
15. Adaptief werken
16. Pedagogisch klimaat
Ik bespreek van te voren dat de kinderen hun vuist op hun knie moeten leggen om aan de beurt te komen, ook moeten
ze rustig blijven en mee denken met de kinderen die naar de winkel gaan
17. Evaluatie
De reactie van de kinderen en hebben ze het begrepen?
18. Introductie
Ik open de bloemenwinkel en vraag of ze zin hebben om bloemen te komen kopen
19. Leerlingbegeleiding
In gaan op wat ze zeggen en op het goede pad zeggen als het niet lukt
20. Afsluiting en overgang
We tellen het geld en sluiten de winkel, ik leg het werk voor de werkles uit en deel het werk uit
2. Didactische route
Tijd Leerstof Leerling Leefwereld
Inleiding
Ik open de bloemenwinkel en vraag of ze zin hebben om bloemen te komen kopen bij mij.
Er staan verschillende vazen met prijsjes op tafel, in de vazen zitten verschillende bloemen. De
Kern kinderen mogen de bloemen twee aan twee gaan kopen aan de hand van de volgende vragen:
1. Koop zoveel bloemen als je kan.
2. Koop drie verschillende bloemen, en zorg dat je geld overhoudt.
3. Hoeveel van de duurste bloem kan je kopen?
Afsluiting 4. Heb je genoeg geld om van elke bloem één te kopen?
5. Koop de langste bloem uit de winkel.
6. Koop de kleinste bloem uit de winkel.
7. Koop een rode en een gele bloem uit de winkel.
8. Hoeveel gele bloemen kan je kopen?
9. Koop 2 bloemen en hou geen geld over.
10. Als de winkel dicht gaat, kan je tellen hoeveel geld er uitgegeven is.
De oudste zijn verantwoordelijk voor het geld en de jongste mogen bijvoorbeeld bepalen welke de
langste, de rode is ed.
Aan het eind vertel ik wat we gaan doen met de werkles: het maken van een bollenveld waar bloemen
groeien. Kinderen kiezen het werk en we gaan over tot de werkles.
Bron: Ontwerpen van onderwijs, C. de Munnik en K. Vreugdenhil
Lesevaluatie
Zijn je lesdoelen behaald?
Zijn je persoonlijke doelen behaald?
Welke actiepunten stel je op n.a.v. deze les?
Feedback mentor: