SlideShare a Scribd company logo
1 of 24
БАТЛАВ:СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР Т. УРАНЧИМЭГ
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр - 1
Сэдэв: Хоёр тойргийн харилцан байршил
Хугацаа: 40 минут
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид
Зорилго: Хоёр тойргийн харилцан байршилыг тогтоож, бодлогыг хялбар бодох чадвар
эзэмшүүлнэ.
Зорилт:
 Тойрог ба шулуун хоёрын харилцан байршилын талаарх мэдлэгээ
сэргээх
 Цаасаар хийсэн тойргуудыг ашиглаж хоёр тойргийн харилцан
байршилыг тогтоох
 Дасгал ажиллуулах
 Үнэлэх, дүгнэх
Агуулга:
Арга зүй: Мэдлэг бүтээлгэх, хамтран ажиллах
Хичээлийн үйл явц
Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаарах
зүйл
Багшийн Сурагчийн
Зохион
байгуулах
/ 2 мин /
Сурагчдтай мэндлэх, он сарыг
тавих, хичээлийн сэдвээ
самбарт бичих
Багштай мэндлэн, хичээлд идэвхтэй
оролцох, хичээлийн сэдвээ дэвтэрдээ бичих
Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга
 Тойрог ба шулууны харилцан байршил  Хоёр тойргийн харилцан байршил
Өмнөх
мэдлэгийг
сэргээх
/
6
мин
/
- Унадаг дугуй, парк,
машины рулийн зургийг
харуулна. Хавтгайн ямар
дүрс вэ?
- Тойрог тарааж өгнө.
Тойргийн төв ба радиусыг
тэмдэглээрэй.
- Тойрог, шулуун хоёр ямар
байршилтай байж болох вэ?
- Тойрог байна.
- Шүргэсэн, огтлолцсон, ерөнхий цэггүй
- Шүргэгч, огтлогч, хөвч ойлголтуудыг
сэргээх
Сэдэлжүүлэх
/
6
мин
/
- Дахиад нэг тойрог тарааж
өгч, тойргийн төв ба
радиусыг тэмдэглээрэй.
- Дараах хүснэгтийг
зураарай.
№ Хоёр
тойргийн
харилцан
байршил
Тэмдэглэл Дүрслэл
1 𝑂1𝑂2 > 𝑅1 + 𝑅2
2 𝑂1𝑂2 = 𝑅1 + 𝑅2
3 𝑂1𝑂2 < 𝑅1 + 𝑅2
4 𝑂1𝑂2 = 0
5 𝑂1𝑂2 = 𝑅1 − 𝑅2
6 𝑂1𝑂2 < 𝑅1 − 𝑅2
Шинэ
мэдлэг
бүтээх
/15
мин/
- Өгсөн нөхцөл биелж
байхаар байрлуулаад, үр
дүнг хүснэгтэнд зурна.
- Тохиолдол тус бүрд ямар чанартай
байгаа талаар ярилцана.
Сурагчид
зөв
гүйцэтгэж
байгаагаа
хянах
Бататгах,
дүгнэх
/ 9 мин /
- Бодлого бодуулах дасгал-
№ 1, 2, 3, 4
-
Нэмэлт
тайлбар
өгөх
Гэрийн
даалгавар
өгөх
/ 2 мин/
- Сурах бичгийн 26-р хуудас:
- Дасгал бодлого:
№ 5, 6, 7, 8, 9
- Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж авах
Хэрэглэгдэхүүн:
 Материаллаг зүйлс:
 Самбар, шугам, харандаа, баллуур
 Шохой, үзэг, өнгийн шохой, өнгийн харандаа
 Транспортир, гортиг, цаасаар хийсэн 2 тойрог- сурагч бүрт
 Цахим хэрэглэгдэхүүн:
 Powerpoint
 Ухаалаг самбар
Үнэлэх:
 Мэдлэг: Тойрог, шулууны харилцан байршилыг тодоройлж, шинжилж байгаа мэдлэг
 Чадвар: Хоёр тойргийн харилцан байршилыг зөв тогтоож байгаа байдал
 Сэтгэн бодох чадвар: Өөр өнцөгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа байдал
 Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож байгаа
байдал
БАТЛАВ: СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР Т. УРАНЧИМЭГ
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр - 2
Сэдэв: Тойрог дахь зарим чанарууд
Хугацаа: 80 минут
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид
Зорилго: Тойргийн талаарх өмнөх мэдлэгийг ашиглан тойрог дахь зарим чанаруудыг
батлах, бодлого бодох болон асуудал шийдвэрлэхэд хэрэглэх чадвар эзэмшүүлнэ.
Зорилт:
 Тойрог ба шулуун хоёрын харилцан байршилын талаарх мэдлэгээ
сэргээх
 Тойргийн зарим чанаруудыг батлах, томьёолох
 Дасгал ажиллуулах
 Үнэлэх, дүгнэх
Агуулга:
Арга зүй: Мэдлэг бүтээлгэх, асуудал шийдвэрлэх хамтран ажиллах
Хичээлийн үйл явц
Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаар
ах зүйл
Багшийн Сурагчийн
Зохион
байгуулах
/ 2 мин /
Сурагчдтай мэндлэх, он сарыг тавих,
хичээлийн сэдвээ самбарт бичих
Багштай мэндлэн, хичээлд идэвхтэй
оролцох, хичээлийн сэдвээ
дэвтэрдээ бичих
Өмнөх
мэдлэгийг
сэргээх
/ 3 мин /
- Тойрог, шулуун хоёр ямар байршилтай
байж болох вэ?
- Шүргэсэн, огтлолцсон, ерөнхий
цэггүй
- Шүргэгч, огтлогч, хөвч
ойлголтуудыг сэргээх
Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга
 Тойрог ба шулууны харилцан байршил
 Хоёр тойргийн харилцан байршил
 Тойрог дахь зарим чанар
Сэдэлжүүлэх
/
15
мин
/
- Тойрог зурж төвийг тэмдэглээрэй.
- Тойргийн гадна дурын цэг авч тойрогт
шүргэгч татаарай.
- Хэдэн шүргэгч татаж болох вэ?
- Шүргэгчүүдийн уртыг хэмжээрэй.
- Математик баталгааг хийлгэх
- Тойргийн гадна орших цэгээс
тойрогт хоёр шүргэгч татаж
болно.
Шүргэгчийн чанар: Тойргийн
гадна орших цэгээс тойрогт татсан
шүргэгчийн уртууд тэнцүү байна.
Шинэ
мэдлэг
бүтээх
/ 30мин /
1. Тойрог зурж төвийг тэмдэглээрэй.
- Тойргийн гадна дурын цэг авч тойрогт
шүргэгч татаарай, Цэгүүдийг
тэмдэглээрэй.
- Шүргэлтийн цэгүүдийг холбоорой.
- Тойргийн гаднах цэгийг тойргийн
төвтэй холбоорой.
- 𝑀𝑂 ба 𝐴𝐵 хөвчийн хоорондох өнцгийг
хэмжээрэй.
- Математик баталгааг хийлгэх
2. Тойрог зурж төвийг тэмдэглээрэй.
- Тойрог дотор тэнцүү 2 хөвч зураарай.
- Тойргийн төвөөс 2 хөвчид
перпендикуляр шулуун буулгаарай.
- Хоорондох зайг хэмжиж үзээрэй.
- Математик баталгааг хийлгэх, дүгнэлт
гаргах
Хөвчийн дундаж
перпендикулярын чанар:
Тойргийн төвөөс хөвчид
перпендикуляр буулгавал дундаж
цэг дээр бууна. Хөвчийн дундаж
цэгээс босгосон перпендикуляр
тойргийн төвийг дайрана.
Тэнцүү урттай хөвчийн чанар:
Тойргийн тэнцүү урттай хөвчүүд
тойргийн төвөөс ижил зайнд
оршино.
Тойргийн төвөөс ижил зайнд орших
хөвчүүд тэнцүү урттай байна.
Сурагчид
зөв
гүйцэтгэж
байгаагаа
хянах
Бататгах,
дүгнэх
/ 26 мин /
- Хамтран ярилцаж дүгнэх
- Геологчид эрт үеийн тавагийг олжээ.
Үүний төвийг яаж олох вэ?
- Бодлого бодуулах дасгал- № 10, 16, 21
-
Нэмэлт
тайлбар
өгөх
Гэрийн
даалгавар
өгөх
/ 2 мин/
- Сурах бичгийн 27-29-р хуудас:
- Дасгал бодлого:
№ 11-15, 16-20, 21-26
- Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж
авах
Хэрэглэгдэхүүн: Материаллаг зүйлс:
 Самбар, шугам, харандаа, баллуур
 Шохой, үзэг, өнгийн шохой, өнгийн харандаа, транспортир, гортиг
Үнэлэх:
 Мэдлэг: Тойрог, шүргэгч, огтлогчийн байршилыг тодоройлж, шинжилж, томьёолж
байгаа мэдлэг
 Чадвар: Тойрог дахь чанаруудыг зөв дүрсэлж байгаа байдал
 Сэтгэн бодох:Өөр өнцөгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа байдал
 Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож байгаа
байдал
БАТЛАВ: СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР Т. УРАНЧИМЭГ
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр - 3
Сэдэв: Тойрог дахь тэгш хэмт чанар
Хугацаа: 80 минут
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид
Зорилго: Тойрог дахь тэгш хэмт чанарыг таних, бодлого бодох болон асуудал
шийдвэрлэхэд хэрэглэх чадвар эзэмшүүлнэ.
Зорилт:
 Тойргийн багтсан, төв өнцгийн талаарх ойлголтыг сэргээх
 Тойргийн зарим чанарууд ба тэгш хэмт чанарыг батлах, томьёолох
 Дасгал ажиллуулах
 Үнэлэх, дүгнэх
Агуулга:
Арга зүй: Мэдлэг бүтээлгэх, асуудал шийдвэрлэх, хамтран ажиллах
Хичээлийн үйл явц
Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаар
ах зүйл
Багшийн Сурагчийн
Зохион
байгуулах
/ 2 мин /
Сурагчидтай мэндлэх, он сарыг
тавих, хичээлийн сэдвээ самбарт
бичих
Багштай мэндлэн, хичээлд идэвхтэй
оролцох, хичээлийн сэдвээ дэвтэрдээ
бичих
Өмнөх
мэдлэгийг
сэргээх
/ 4 мин /
- Тойргийн төв өнцөг гэж юу вэ?
хэмжээ нь ямар өнцөгтэй тэнцүү
вэ?
- Тойргийн багтсан өнцөг гэж юу
вэ? хэмжээ нь ямар өнцөгтэй
тэнцүү вэ?
- Төв өнцөг тулсан нумтай тэнцүү.
- Багтсан өнцгийн хэмжээ тулсан
нумын хагастай тэнцүү.
Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга
 Тойрог ба шулууны харилцан байршил
 Хоёр тойргийн харилцан байршил
 Тойрог дахь зарим чанар
 Тойрог дахь тэгш хэмт чанар
Сэдэлжүүлэх
/ 2 мин /
- Тойргийн гаднах оройтой
өнцгийг ол. Зургийг дүрсэлж
өгнө.
Шинэ мэдлэг
бүтээх
/ 35 мин /
- Чиглүүлэх асуултууд тавина.
Тодорхойлолт: Тойргийн гадна
оройтой өнцөг талуудын хооронд
үүссэн нумуудын ялгаврын хагасаар
хэмжигдэнэ.
- Дасгал 27
Бодлого: Тойргийн хөвч ба шүргэгч
хоорондох өнцгийг ол.
Тодорхойлолт: Тойргийн шүргэгч
ба хөвч хоорондох өнцөг нь
тэдгээрээр хашигдсан нумын
хагасаар хэмжигдэнэ.
- Дасгал 30
- Бялууг тэнцүү 2 хэсэгт яаж
хуваах уу?
- Бялууг тэнцүү 4 хэсэгт яаж
хуваах уу?
- Багтсан өнцөг тулсан нумын
хагастай тэнцүү чанарыг ашиглан
дээрх бодлогыг бодно.
- Багтсан өнцөг тулсан нумын
хагастай тэнцүү чанарыг ашиглан
дээрх бодлогыг бодно.
Тодорхойлолт: Тойргийн дурын
диаметр нь тэгш хэмийн тэнхлэг болно.
Тойргийн төв нь тэгш хэмийн төв
болно.
Сурагчид
зөв
гүйцэтгэж
байгаагаа
хянах
Бататгах,
дүгнэх
/ 35 мин /
- Хамтран ярилцаж дүгнэх
- Бодлого бодуулах дасгал- № 32,
33, 34
- Тэгш хэмээр хувиргах дасгал
Нэмэлт
тайлбар
өгөх
Гэрийн
даалгавар
өгөх
/ 2 мин/
- Сурах бичгийн 30-31-р хуудас:
- Дасгал бодлого:
№ 28, 29, 31
- Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж авах
Хэрэглэгдэхүүн: Материаллаг зүйлс:
 Самбар, шугам, харандаа, баллуур
 Шохой, үзэг, өнгийн шохой, өнгийн харандаа
 Транспортир, гортиг
Үнэлэх:
 Мэдлэг: Тойрог, шүргэгч, огтлогчийн байршилыг тодоройлж, шинжилж, томьёолж
байгаа мэдлэг
 Чадвар: Тойрог дахь чанаруудыг зөв дүрсэлж, баталгааг гүйцэтгэж байгаа байдал
 Сэтгэн бодох: Өөр өнцөгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа байдал
 Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож байгаа
байдал
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр - 4
Сэдэв: Хэмжигдэхүүн
Хугацаа: 40 минут
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид
Зорилго: Хүндийн хэмжээ, хурд, урт ба талбайн хэмжээг тооцоолох, нэгжүүдээр
илэрхийлэх, бодлого бодох болон асуудал шийдвэрлэхэд хэрэглэх чадвар эзэмшүүлнэ.
Зорилт:
 Амьдралд байгаа жишээнүүд дээр ярилцах
 Хүндийн хэмжээ, хурд, урт ба талбайн хэмжээг тооцоолох,
нэгжүүдээр илэрхийлэх
 Дасгал ажиллуулах
 Үнэлэх, дүгнэх
Агуулга:
Арга зүй: Мэдлэг бүтээлгэх, асуудал шийдвэрлэх, хамтран ажиллах
Хичээлийн үйл явц
Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаар
ах зүйл
Багшийн Сурагчийн
Зохион
байгуула
х
/ 1 мин /
Сурагчидтай мэндлэх, он сарыг
тавих, хичээлийн сэдвээ самбарт
бичих
Багштай мэндлэн, хичээлд идэвхтэй
оролцох, хичээлийн сэдвээ дэвтэрдээ бичих
Өмнөх
мэдлэги
йг
сэргээх
/ 3 мин /
- Балын хэмжээг ямар нэгжээр
хэмжих үү?
- Гурлын зургийг харуулах
- Цементийн хэмжээг ямар
нэгжээр хэмжих үү?
- 1г хэдэн кг-тай тэнцүү билээ?
- Граммаар
- 1г=1000кг
Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга
 Нийлмэл нэгж
 Урт ба талбайг тооцоолох
 Хүндийн хэмжээ, хурд, урт ба талбайн
хэмжээг тооцоолох
Сэдэлжү
үлэлт
/ 2 мин /
- Амьд эсийн бичлэгийг харуулах
- Гаригуудын хэмжээг харуулах
- Хүний бие дунджаар 1014
ширхэг эсээс
тогтдог.
- Дэлхийн масс ойролцоогоор 5.97 × 1014
кг, харин эс ойролцоогоор 1нг жинтэй.
Шинэ
мэдлэг
бүтээх
/20мин/
- Өчүүхэн жижиг, асар том
зүйлсийн жинг ямар нэгжээр
хэмждэг талаар ярилцана.
- Дараах хүснэгтийг бичүүлнэ.
Хүндийн зарим нэгжүүд:
Нэршил Тэмдэглэл Граммаар
илэрхийлэх
Нанограмм 1 нг 10−9
г
Микрограмм 1𝜇г 10−6
г
Миллиграмм 1 мг 10−3
г
Грамм 1г 100
г
Килограмм 1 кг 103
г
Тонн 1 т 106
г
- Хурдыг км/цаг, м/сек-аар хэмждэг
Уртын зарим нэгжүүд:
Нэршил Тэмдэглэл Метрээр
илэрхийлэх
Нанометр 1 нм 10−9
м
Микрометр 1мкм 10−6
м
Миллиметр 1 мм 10−3
м
Метр 1м 100
м
Километр 1 км 103
м
Мегаметр 1 Мм 106
м
Сурагчид
зөв
гүйцэтгэж
байгаагаа
хянах
- Хурдыг ямар нэгжээр хэмждэг
бол?
- Машины хурдыг харах зургийг
харуулах
- Гэрлийн хурд, нарны аймгийн
хурдын хэмжээг харуулах
- Зайг ямар нэгжээр хэмждэг вэ?
- Нарны аймгуудын хэмжээг,
хоорондох зайг харуулах
- Өчүүхэн жижиг, асар том хол
зүйлсийн хоорондох зайг ямар
нэгжээр хэмждэг талаар
ярилцана.
- Дараах хүснэгтийг бичүүлнэ.
Бататгах,
дүгнэх
/ 12мин /
- Хамтран ярилцаж дүгнэх
- Бодлого бодуулах дасгал- № 39,
45, 52,
Нэмэлт
тайлбар
өгөх
Гэрийн
даалгава
р өгөх
/ 2 мин/
- Сурах бичгийн 33-35-р хуудас:
- Дасгал бодлого:
№ 40, 41, 42, 43,47,48, 49, 50, 54,
56
- Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж авах
Хэрэглэгдэхүүн: Материаллаг зүйлс:
 Самбар, шугам, харандаа, баллуур
 Шохой, үзэг, өнгийн шохой, өнгийн харандаа
Үнэлэх:
 Мэдлэг: Хүндийн хэмжээ, хурд, уртын хэмжээг тодорхойлж, томьёолж байгаа мэдлэг
 Чадвар: Бусад хэмжээнүүдийг өгсөн нэгжээр илэрхийлж байгаа байдал
 Сэтгэн бодох:Өөр өнцөгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа байдал
 Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож байгаа
байдал
БАТЛАВ: СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР:/ Т. УРАНЧИМЭГ/
....................................................................................................
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Сэдэв: Гурвалжны өндөр, биссектрисс, медианы чанар
Хугацаа: 80 минут
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид
Зорилго: Гурвалжны биссектрисс, медианы чанарыг судлах, бодлого бодох, асуудал
шийдвэрлэхэд хэрэглэх чадвар эзэмшүүлнэ.
Зорилт:
 Гурвалжны биссектрисс, медианы талаарх ойлголтыг сэргээх
 Гурвалжны биссектрисс, медианы чанарыг батлах, томьёолох
 Дасгал ажиллуулах
 Үнэлэх, дүгнэх
Агуулга:
Арга зүй: Мэдлэг бүтээлгэх, асуудал шийдвэрлэх, хамтран ажиллах
Хичээлийн үйл явц
Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаар
ах зүйл
Багшийн Сурагчийн
Зохион
байгуулах
/ 2 мин /
Сурагчидтай мэндлэх, он сарыг тавих,
хичээлийн сэдвээ самбарт бичих
Багштай мэндлэн, хичээлд
идэвхтэй оролцох, хичээлийн
сэдвээ дэвтэрдээ бичих
Өмнөх
мэдлэгийг
сэргээх
/ 4 мин /
- Гурвалжны биссектрисс, медианыг
тодорхойлох, дүрслэх
- Биссектрисс нь өнцгийг таллан
хуваадаг бол медиан нь буусан
талаа тэнцүү 2 хэсэгт хуваана.
Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга
 Гурвалжны биссектрисс, медиан  Гурвалжны биссектрисс, медианы чанар
Сэдэлжүүлэх
/ 2 мин /
- Хайчилсан гурвалжнаар
биссектрисийг нугалан байгуулах.
Шинэ мэдлэг
бүтээх
/ 35 мин /
- Гурвалжин хайчлах
- Гурван талын медианыг байгуулах
- Оглолцсон цэгээр балаар өргүүлж,
үзүүрд тогтуулах
- Оройгоосоо оглолцсон цэг ба суурийн
талтай давхцуулж нугалах
- Медманы чанарыг тодорхойлох
Самбарт бодлого бичүүлж
бодуулах
Сурагчид
зөв
гүйцэтгэж
байгаагаа
хянах
Бататгах,
дүгнэх
/ 35 мин /
- Самбарт бодлого бичиж өгөх,
бодуулах
Нэмэлт
тайлбар
өгөх
Гэрийн
даалгавар
өгөх
/ 2 мин/
- Сурах бичгийн 82-р хуудас:
- Дасгал бодлого:
№ 1-13
- Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж
авах
Хэрэглэгдэхүүн:
Материаллаг зүйлс:
 Самбар, шугам, харандаа, баллуур
 Шохой, үзэг, өнгийн шохой, өнгийн харандаа
 Цаас, хайч, шугам
Цахим хэрэглэгдэхүүн:
 Ухаалаг самбар, слайд бэлдэх
Үнэлэх:
 Мэдлэг: Гурвалжны биссектрисс, медианыг томьёолж байгаа мэдлэг
 Чадвар: Гурвалжны биссекртисс, медианы чанарыг ойлгож, хэрэглэж, бодлогыг
гүйцэтгэж байгаа байдал
 Сэтгэн бодох: Өөр өнцөгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа байдал
 Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож байгаа
байдал
БАТЛАВ: СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР:/ Т. УРАНЧИМЭГ/
....................................................................................................
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Сэдэв: Тэгш өнцөгт гурвалжны тригонометр харьцаа
Хугацаа: 80 минут
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид
Зорилго: Тэгш өнцөгт гурвалжны катетууд ба гипотенузын хамаарлыг тогтоож,
хоорондох хурц өнцгийн хувьд тригонометр харьцааг томьёолж, бодлого бодох, асуудал
шийдвэрлэхэд хэрэглэх чадвар эзэмшүүлнэ.
Зорилт:
 Тэгш өнцөгт гурвалжны талаарх ойлголтыг сэргээх
 Тэгш өнцөгт гурвалжны тригонометр харьцааг томьёолох
 Үндсэн өнцгүүд дээрх утгыг олох
 Үнэлэх, дүгнэх
Агуулга:
Арга зүй: Мэдлэг бүтээлгэх, асуудал шийдвэрлэх, хамтран ажиллах
Хичээлийн үйл явц
Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаар
ах зүйл
Багшийн Сурагчийн
Зохион
байгуулах
/ 2 мин /
Сурагчидтай мэндлэх, он сарыг тавих,
хичээлийн сэдвээ самбарт бичих
Багштай мэндлэн, хичээлд
идэвхтэй оролцох, хичээлийн
сэдвээ дэвтэрдээ бичих
Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга
 Тэгш өнцөгт гурвалжин  Тэгш өнцөгт гурвалжны тригонометр
харьцаа
Өмнөх
мэдлэгийг
сэргээх
/ 4 мин /
- Тэгш өнцөгт гурвалжны катет,
гипотенузыг тодорхойлох
.
Сэдэлжүүлэх
/ 2 мин /
Шинэ мэдлэг
бүтээх
/ 35 мин /
- Дараах дүрсүүдийн өнцгийн эсрэг
орших эсрэг ба налсан катетыг
тодорхойлоно.
- Тэгш өнцөгт гурвалжныг харуулж,
катет ба гипотенузыг хооронд нь
харьцуулна.
Тооны машин ашиглан өнцгийн
хэмжээг олно.
Дүрсүүдийг ашиглаж,
өнцөгүүдийн хэмжээг олно.
Сурагчид
зөв
гүйцэтгэж
байгаагаа
хянах
Бататгах,
дүгнэх
/ 35 мин /
Нэмэлт
тайлбар
өгөх
𝒂
𝒃
𝒂
𝒄
𝒃
𝒄
𝒃
𝒂
=
=
=
𝟑
=
Гэрийн
даалгавар
өгөх
/ 2 мин/
- Сурах бичгийн 83-р хуудас:
- Дасгал бодлого:
№ 1-13
- Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж
авах
Хэрэглэгдэхүүн:
Материаллаг зүйлс:
 Самбар, шугам, харандаа, баллуур
 Шохой, үзэг, өнгийн шохой, өнгийн харандаа
Цахим хэрэглэгдэхүүн:
 Ухаалаг самбар, слайд бэлдэх
Үнэлэх:
 Мэдлэг: Тэгш өнцөгт гурвалжны катет ба гипотенузыг томьёолж байгаа мэдлэг
 Чадвар: Тэгш өнцөгт гурвалжны тригонометр харьцааг ойлгож, хэрэглэж, бодлогыг
гүйцэтгэж байгаа байдал
 Сэтгэн бодох: Өөр өнцөгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа байдал
 Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож байгаа
байдал
БАТЛАВ:СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР: / Т. УРАНЧИМЭГ /
………………………………………………………..
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Сэдэв: Графикаар дүрслэгдэх амьдралын жишээ гаргах, тайлбарлах
Хугацаа: 40 минут
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид
Зорилго: Графикаар дүрслэгдэх амьдралын жишээ гаргах, тайлбарлах, асуудал
шийдвэрлэх, хурд ба хурдатгалыг олох чадвар эзэмшүүлнэ.
Зорилт:
 Хурд, зам, хугацааг олох мэдлэгээ сэргээх
 Хурдатгалыг олох томьёог гаргах, графикаар асуудал шийдвэрлэх
 Дасгал ажиллуулах
 Үнэлэх, дүгнэх
Агуулга:
Арга зүй: Мэдлэг бүтээлгэх, хамтран ажиллах
Хичээлийн үйл явц
Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаарах
зүйл
Багшийн Сурагчийн
Зохион
байгуулах
/ 2 мин /
Сурагчдтай мэндлэх, он сарыг тавих,
хичээлийн сэдвээ самбарт бичих
Багштай мэндлэн, хичээлд идэвхтэй
оролцох, хичээлийн сэдвээ дэвтэрдээ
бичих
Өмнөх
мэдлэгийг
сэргээх
/
2
мин
/
- Зам, хурд ба хугацааг яаж олох
билээ? - 𝑆 = 𝑣 ∙ 𝑡, 𝑣 =
𝑆
𝑡
, 𝑡 =
𝑆
𝑣
Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга
 Хурдны бодлого  Графикаар дүрслэгдэх амьдралын жишээ
гаргах, тайлбарлах
Сэдэлжүүлэх
/
2мин
/
Шинэ
мэдлэг
бүтээх
/15
мин/
Сурагчид
зөв
гүйцэтгэж
байгаагаа
хянах
Бататгах,
дүгнэх
/ 9 мин /
-
Нэмэлт
тайлбар
өгөх
Гэрийн
даалгавар
өгөх
/ 2 мин/
- Сурах бичгийн 26-р хуудас:
- Дасгал бодлого:
№ 5, 6, 7, 8, 9
- Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж авах
Хэрэглэгдэхүүн:
 Материаллаг зүйлс:
 Самбар, шугам, харандаа, баллуур
 Шохой, үзэг, өнгийн шохой, өнгийн харандаа
 Цахим хэрэглэгдэхүүн:
 Powerpoint
 Ухаалаг самбар
Үнэлэх:
 Мэдлэг: Хурд, зам, хугацааг олж байгаа мэдлэг
 Чадвар: Графикаар дүрсэлж, асуудал шийдвэрлэх, хурд ба хурдатгалыг олж байгаа
чадвар
 Сэтгэн бодох чадвар: Өөр өнцөгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа байдал
 Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож байгаа
байдал
БАТЛАВ: СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР:/ Т. УРАНЧИМЭГ/
....................................................................................................
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Сэдэв: Шүргэгч, огтлогч, хөвчийн чанар
Хугацаа: 80 минут
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид
Зорилго: Шүргэгч, огтлогч, хөвчийн чанарыг батлах, бодлого бодох, асуудал
шийдвэрлэхэд хэрэглэх чадвар эзэмшүүлнэ.
Зорилт:
 Тойргийн огтлогч, хөвч, шүргэгч ойлголтыг сэргээх
 Шүргэгч ба огтлогч, хөвч, огтлогчуудын чанарыг батлах, томьёолох
 Дасгал ажиллуулах
 Үнэлэх, дүгнэх
Агуулга:
Арга зүй: Мэдлэг бүтээлгэх, асуудал шийдвэрлэх, хамтран ажиллах
Хичээлийн үйл явц
Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаа
рах
зүйл
Багшийн Сурагчийн
Зохион
байгуулах
/ 2 мин /
Сурагчидтай мэндлэх, он сарыг тавих,
хичээлийн сэдвээ самбарт бичих
Багштай мэндлэн, хичээлд идэвхтэй
оролцох, хичээлийн сэдвээ
дэвтэрдээ бичих
Өмнөх
мэдлэгийг
сэргээх
/ 4 мин /
Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга
 Тойргийн хөвч, огтлогч, шүргэгч  Тойргийн хөвч, огтлогч, шүргэгчийн чанар
Сэдэлжүүлэх
/ 2 мин /
- Бичлэг харуулах
Шинэ мэдлэг
бүтээх
/ 35 мин /
Сурагчид
зөв
гүйцэтгэж
байгаагаа
хянах
Бататгах,
дүгнэх
/ 35 мин /
Үнэлгээний шалгалт авах
Нэмэлт
тайлбар
өгөх
Гэрийн
даалгавар
өгөх
/ 2 мин/
- Сурах бичгийн 82-р хуудас:
- Дасгал бодлого:
№ 1-13 нэмэлт бодлого
- Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж
авах
Хэрэглэгдэхүүн:
Материаллаг зүйлс:
 Самбар, шугам, харандаа, баллуур
 Шохой, үзэг, өнгийн шохой, өнгийн харандаа
Цахим хэрэглэгдэхүүн:
 Ухаалаг самбар, слайд бэлдэх
Үнэлэх:
 Мэдлэг: Тойргийн хөвч, огтлогч, шүргэгчийг тодорхойлж байгаа мэдлэг
 Чадвар: Тойргийн шүргэгч ба огтлогч, хөвч, огтлогчуудын чанарыг ойлгож, хэрэглэж,
бодлогыг гүйцэтгэж байгаа байдал
 Сэтгэн бодох: Өөр өнцөгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа байдал
 Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож байгаа
байдал
Нэр:....................... “А” вариант
1. 2.
3. 4.
5.
6.Энгийн бутархайгжиш.
8
13
…
10
13
7.Энгийн бутархайг жиш.
3
8
…
1
7
БАТЛАВ:СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР / Т. УРАНЧИМЭГ /
…………………………………………….
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Сэдэв: Координатын хавтгайд тооцоолол хийх
Хугацаа: 40 минут
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид
Зорилго: Тэгш өнцөгт координатын системд цэг тэмдэглэх, Пифагорын теоремыг
ашиглан хоёр цэгийн хоорондох зайг олох томьёог гаргах, хэрэглэх, цэгийн дундаж
цэгийн координатыг олох, ахуй амьдралын асуудал шийдвэрлэх чадвартай болно.
Зорилт:
 Тэгш өнцөгт координатын системийг болон Пифагорын теоремийг
сэргээн санах
 Хоёр цэгийн хоорондох зайг олох томьёог гаргах, хэрэглэх
 Хоёр цэгийн дундаж цэгийн координатыг олох томьёог хэрэглэх
бодлого бодох
 Үнэлэх, дүгнэх
Агуулга:
Арга зүй: Тайлбарлах, асуудал шийдвэрлэх, мэдлэг бүтээлгэх
Хичээлийн үйл явц
Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаа
рах
зүйл
Багшийн Сурагчийн
Зохион
байгуулах
/1мин /
Сурагчидтай мэндлэх, он сарыг тавих Багштай мэндлэн, хичээлд идэвхтэй
оролцох
Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга
 Пифагорын теорем
 Декартын координатын систем
 Хоёр цэгийн хоорондох зайг олох
 Хоёр цэгийн дундаж цэгийн координат
Өмнөх
мэдлэгээ
сэргээх
/2 мин /
Пифагорын теоремийг сэргээн санах Сураг
чдаар
хэлүү
лэх
Сэдэлжүүл
эх
/2 мин /
- Тэгш өнцөгт координатын систем
дээр цэг, дүрс тэмдэглэх, уртыг олох
Шинэ
мэдлэг
бүтээх
/24 мин/
- Алхам бүр дээр үзүүлж томьёог
гаргах
- Сурагчдаас асуулт асуух
Сурагч
бүрийн
идэвх,
оролцоог
анхаарна.
Бататгах
/8 мин/
Гэрийн
даалгавар
өгөх
/ 2мин/
- Сурах бичгийн 127-128-р хуудас:
- Дасгал бодлого:
№13-25 нэмэлт даалгавар
- Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж авах
Хэрэглэгдэхүүн:
 Материаллаг зүйлс:
 Самбар шугам
 Шохой, үзэг, өнгийн шохой
 Цахим хэрэглэгдэхүүн:
 Powerpoint
 Ухаалаг самбар
Үнэлэх:
 Мэдлэг: Багшийн асуусан асуултанд хариулж, дүгнэж, Пифагорын теоремийг
хэрэглэж байгаа мэдлэг
 Чадвар: Хоёр цэгийн хоорондох зай, дундаж цэгийн координатыг олж талбаг
тооцоол хийж байгаа чадвар
 Сэтгэх чадвар: Өөр өнцгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа чадвар
 Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож буй
байдал

More Related Content

What's hot

үйл үгийн нөхцөлүүд
үйл үгийн нөхцөлүүдүйл үгийн нөхцөлүүд
үйл үгийн нөхцөлүүдsaruulkaa
 
Durs ylga 12
Durs ylga 12Durs ylga 12
Durs ylga 12muuduu
 
насны үечлэл
насны үечлэлнасны үечлэл
насны үечлэлNaranjargal_Z
 
хгүа төлөвлөгөө гаргах 8а
хгүа төлөвлөгөө гаргах 8ахгүа төлөвлөгөө гаргах 8а
хгүа төлөвлөгөө гаргах 8аTsevgee Otgoo
 
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө chemistry teacher
 
Дутмаг хувилах нэр
Дутмаг хувилах нэрДутмаг хувилах нэр
Дутмаг хувилах нэрGe Go
 
темпрамент Hw
темпрамент Hwтемпрамент Hw
темпрамент Hwtsengel1220
 
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015mngntsetseg_bsndorj2014
 
монгол хэлний тест 11 анги
монгол хэлний тест 11 ангимонгол хэлний тест 11 анги
монгол хэлний тест 11 ангиOyuhai1127
 
монгол хэлний хичээлийн лавлах
монгол хэлний хичээлийн лавлахмонгол хэлний хичээлийн лавлах
монгол хэлний хичээлийн лавлахNyamzaya Gerelzaya
 
амьсгал эрхтний онцлог 2013
амьсгал эрхтний онцлог 2013амьсгал эрхтний онцлог 2013
амьсгал эрхтний онцлог 2013АШУҮИС
 
Batbayar presentation Нийгмийн ажлын талаарх ерөнхий ойлголт
Batbayar presentation Нийгмийн ажлын талаарх ерөнхий ойлголтBatbayar presentation Нийгмийн ажлын талаарх ерөнхий ойлголт
Batbayar presentation Нийгмийн ажлын талаарх ерөнхий ойлголтThe Institute of Social Sciences
 
үйл үгийн хувилал
үйл үгийн хувилалүйл үгийн хувилал
үйл үгийн хувилалmuuduu
 
Монгол үгийн бүтэц, Бүтээвэрзүй, түүний судлах зүйл
Монгол үгийн бүтэц, Бүтээвэрзүй, түүний судлах зүйлМонгол үгийн бүтэц, Бүтээвэрзүй, түүний судлах зүйл
Монгол үгийн бүтэц, Бүтээвэрзүй, түүний судлах зүйлGe Go
 
лекц 3 амьсгалын эрхтэн тогтолцоо
лекц 3 амьсгалын эрхтэн тогтолцоолекц 3 амьсгалын эрхтэн тогтолцоо
лекц 3 амьсгалын эрхтэн тогтолцооE-Gazarchin Online University
 
Copy of архив,албан хэрэг хөтлөлт
Copy of архив,албан хэрэг хөтлөлтCopy of архив,албан хэрэг хөтлөлт
Copy of архив,албан хэрэг хөтлөлтTuvshintugs Ragchaasuren
 

What's hot (20)

Tseku 5
Tseku 5 Tseku 5
Tseku 5
 
үйл үгийн нөхцөлүүд
үйл үгийн нөхцөлүүдүйл үгийн нөхцөлүүд
үйл үгийн нөхцөлүүд
 
Durs ylga 12
Durs ylga 12Durs ylga 12
Durs ylga 12
 
насны үечлэл
насны үечлэлнасны үечлэл
насны үечлэл
 
хгүа төлөвлөгөө гаргах 8а
хгүа төлөвлөгөө гаргах 8ахгүа төлөвлөгөө гаргах 8а
хгүа төлөвлөгөө гаргах 8а
 
Mongol angli toloonii uge zeregtsuulel
Mongol angli toloonii uge zeregtsuulelMongol angli toloonii uge zeregtsuulel
Mongol angli toloonii uge zeregtsuulel
 
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
 
Дутмаг хувилах нэр
Дутмаг хувилах нэрДутмаг хувилах нэр
Дутмаг хувилах нэр
 
темпрамент Hw
темпрамент Hwтемпрамент Hw
темпрамент Hw
 
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
 
монгол хэлний тест 11 анги
монгол хэлний тест 11 ангимонгол хэлний тест 11 анги
монгол хэлний тест 11 анги
 
монгол хэлний хичээлийн лавлах
монгол хэлний хичээлийн лавлахмонгол хэлний хичээлийн лавлах
монгол хэлний хичээлийн лавлах
 
амьсгал эрхтний онцлог 2013
амьсгал эрхтний онцлог 2013амьсгал эрхтний онцлог 2013
амьсгал эрхтний онцлог 2013
 
Tsusnii ergelt
Tsusnii ergeltTsusnii ergelt
Tsusnii ergelt
 
Batbayar presentation Нийгмийн ажлын талаарх ерөнхий ойлголт
Batbayar presentation Нийгмийн ажлын талаарх ерөнхий ойлголтBatbayar presentation Нийгмийн ажлын талаарх ерөнхий ойлголт
Batbayar presentation Нийгмийн ажлын талаарх ерөнхий ойлголт
 
Ugzuin zadlal
Ugzuin zadlalUgzuin zadlal
Ugzuin zadlal
 
үйл үгийн хувилал
үйл үгийн хувилалүйл үгийн хувилал
үйл үгийн хувилал
 
Монгол үгийн бүтэц, Бүтээвэрзүй, түүний судлах зүйл
Монгол үгийн бүтэц, Бүтээвэрзүй, түүний судлах зүйлМонгол үгийн бүтэц, Бүтээвэрзүй, түүний судлах зүйл
Монгол үгийн бүтэц, Бүтээвэрзүй, түүний судлах зүйл
 
лекц 3 амьсгалын эрхтэн тогтолцоо
лекц 3 амьсгалын эрхтэн тогтолцоолекц 3 амьсгалын эрхтэн тогтолцоо
лекц 3 амьсгалын эрхтэн тогтолцоо
 
Copy of архив,албан хэрэг хөтлөлт
Copy of архив,албан хэрэг хөтлөлтCopy of архив,албан хэрэг хөтлөлт
Copy of архив,албан хэрэг хөтлөлт
 

Similar to 9-р-ангийн-ээлжит.docx

Similar to 9-р-ангийн-ээлжит.docx (20)

Training files
Training filesTraining files
Training files
 
Didaktik eeljit hicheeliin tuluvlguu 1
Didaktik eeljit hicheeliin tuluvlguu 1Didaktik eeljit hicheeliin tuluvlguu 1
Didaktik eeljit hicheeliin tuluvlguu 1
 
Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25
Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25
Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25
 
TTMON402-Хичээл-15-2
TTMON402-Хичээл-15-2TTMON402-Хичээл-15-2
TTMON402-Хичээл-15-2
 
Zn uguulber
Zn uguulberZn uguulber
Zn uguulber
 
Өгөгдлийн-далайц-хичээл.pdf
Өгөгдлийн-далайц-хичээл.pdfӨгөгдлийн-далайц-хичээл.pdf
Өгөгдлийн-далайц-хичээл.pdf
 
PDON101-Хичээл-11 -2
PDON101-Хичээл-11 -2PDON101-Хичээл-11 -2
PDON101-Хичээл-11 -2
 
TTMON402-Хичээл-4
TTMON402-Хичээл-4TTMON402-Хичээл-4
TTMON402-Хичээл-4
 
6 р анги мзүй нэгж
6 р анги мзүй нэгж6 р анги мзүй нэгж
6 р анги мзүй нэгж
 
TTMON402-Хичээл-15
TTMON402-Хичээл-15TTMON402-Хичээл-15
TTMON402-Хичээл-15
 
Master revised curriculum 2018
Master revised curriculum 2018Master revised curriculum 2018
Master revised curriculum 2018
 
Hicheeliin tolovlogoo
Hicheeliin tolovlogooHicheeliin tolovlogoo
Hicheeliin tolovlogoo
 
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын аргаАсуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
 
Neg gishuunt
Neg gishuuntNeg gishuunt
Neg gishuunt
 
PDON101-Хичээл-5
PDON101-Хичээл-5PDON101-Хичээл-5
PDON101-Хичээл-5
 
Multimedia ajliin iltgel tailan2
Multimedia ajliin iltgel tailan2Multimedia ajliin iltgel tailan2
Multimedia ajliin iltgel tailan2
 
Iltgegch 11
Iltgegch 11Iltgegch 11
Iltgegch 11
 
стандарт
стандартстандарт
стандарт
 
стандарт
стандартстандарт
стандарт
 
сургалтын аргууд
сургалтын аргуудсургалтын аргууд
сургалтын аргууд
 

9-р-ангийн-ээлжит.docx

  • 1. БАТЛАВ:СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР Т. УРАНЧИМЭГ Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр - 1 Сэдэв: Хоёр тойргийн харилцан байршил Хугацаа: 40 минут Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид Зорилго: Хоёр тойргийн харилцан байршилыг тогтоож, бодлогыг хялбар бодох чадвар эзэмшүүлнэ. Зорилт:  Тойрог ба шулуун хоёрын харилцан байршилын талаарх мэдлэгээ сэргээх  Цаасаар хийсэн тойргуудыг ашиглаж хоёр тойргийн харилцан байршилыг тогтоох  Дасгал ажиллуулах  Үнэлэх, дүгнэх Агуулга: Арга зүй: Мэдлэг бүтээлгэх, хамтран ажиллах Хичээлийн үйл явц Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаарах зүйл Багшийн Сурагчийн Зохион байгуулах / 2 мин / Сурагчдтай мэндлэх, он сарыг тавих, хичээлийн сэдвээ самбарт бичих Багштай мэндлэн, хичээлд идэвхтэй оролцох, хичээлийн сэдвээ дэвтэрдээ бичих Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга  Тойрог ба шулууны харилцан байршил  Хоёр тойргийн харилцан байршил
  • 2. Өмнөх мэдлэгийг сэргээх / 6 мин / - Унадаг дугуй, парк, машины рулийн зургийг харуулна. Хавтгайн ямар дүрс вэ? - Тойрог тарааж өгнө. Тойргийн төв ба радиусыг тэмдэглээрэй. - Тойрог, шулуун хоёр ямар байршилтай байж болох вэ? - Тойрог байна. - Шүргэсэн, огтлолцсон, ерөнхий цэггүй - Шүргэгч, огтлогч, хөвч ойлголтуудыг сэргээх Сэдэлжүүлэх / 6 мин / - Дахиад нэг тойрог тарааж өгч, тойргийн төв ба радиусыг тэмдэглээрэй. - Дараах хүснэгтийг зураарай. № Хоёр тойргийн харилцан байршил Тэмдэглэл Дүрслэл 1 𝑂1𝑂2 > 𝑅1 + 𝑅2 2 𝑂1𝑂2 = 𝑅1 + 𝑅2 3 𝑂1𝑂2 < 𝑅1 + 𝑅2 4 𝑂1𝑂2 = 0 5 𝑂1𝑂2 = 𝑅1 − 𝑅2 6 𝑂1𝑂2 < 𝑅1 − 𝑅2 Шинэ мэдлэг бүтээх /15 мин/ - Өгсөн нөхцөл биелж байхаар байрлуулаад, үр дүнг хүснэгтэнд зурна. - Тохиолдол тус бүрд ямар чанартай байгаа талаар ярилцана. Сурагчид зөв гүйцэтгэж байгаагаа хянах Бататгах, дүгнэх / 9 мин / - Бодлого бодуулах дасгал- № 1, 2, 3, 4 - Нэмэлт тайлбар өгөх Гэрийн даалгавар өгөх / 2 мин/ - Сурах бичгийн 26-р хуудас: - Дасгал бодлого: № 5, 6, 7, 8, 9 - Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж авах Хэрэглэгдэхүүн:  Материаллаг зүйлс:  Самбар, шугам, харандаа, баллуур  Шохой, үзэг, өнгийн шохой, өнгийн харандаа  Транспортир, гортиг, цаасаар хийсэн 2 тойрог- сурагч бүрт  Цахим хэрэглэгдэхүүн:  Powerpoint  Ухаалаг самбар
  • 3. Үнэлэх:  Мэдлэг: Тойрог, шулууны харилцан байршилыг тодоройлж, шинжилж байгаа мэдлэг  Чадвар: Хоёр тойргийн харилцан байршилыг зөв тогтоож байгаа байдал  Сэтгэн бодох чадвар: Өөр өнцөгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа байдал  Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож байгаа байдал
  • 4. БАТЛАВ: СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР Т. УРАНЧИМЭГ Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр - 2 Сэдэв: Тойрог дахь зарим чанарууд Хугацаа: 80 минут Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид Зорилго: Тойргийн талаарх өмнөх мэдлэгийг ашиглан тойрог дахь зарим чанаруудыг батлах, бодлого бодох болон асуудал шийдвэрлэхэд хэрэглэх чадвар эзэмшүүлнэ. Зорилт:  Тойрог ба шулуун хоёрын харилцан байршилын талаарх мэдлэгээ сэргээх  Тойргийн зарим чанаруудыг батлах, томьёолох  Дасгал ажиллуулах  Үнэлэх, дүгнэх Агуулга: Арга зүй: Мэдлэг бүтээлгэх, асуудал шийдвэрлэх хамтран ажиллах Хичээлийн үйл явц Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаар ах зүйл Багшийн Сурагчийн Зохион байгуулах / 2 мин / Сурагчдтай мэндлэх, он сарыг тавих, хичээлийн сэдвээ самбарт бичих Багштай мэндлэн, хичээлд идэвхтэй оролцох, хичээлийн сэдвээ дэвтэрдээ бичих Өмнөх мэдлэгийг сэргээх / 3 мин / - Тойрог, шулуун хоёр ямар байршилтай байж болох вэ? - Шүргэсэн, огтлолцсон, ерөнхий цэггүй - Шүргэгч, огтлогч, хөвч ойлголтуудыг сэргээх Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга  Тойрог ба шулууны харилцан байршил  Хоёр тойргийн харилцан байршил  Тойрог дахь зарим чанар
  • 5. Сэдэлжүүлэх / 15 мин / - Тойрог зурж төвийг тэмдэглээрэй. - Тойргийн гадна дурын цэг авч тойрогт шүргэгч татаарай. - Хэдэн шүргэгч татаж болох вэ? - Шүргэгчүүдийн уртыг хэмжээрэй. - Математик баталгааг хийлгэх - Тойргийн гадна орших цэгээс тойрогт хоёр шүргэгч татаж болно. Шүргэгчийн чанар: Тойргийн гадна орших цэгээс тойрогт татсан шүргэгчийн уртууд тэнцүү байна. Шинэ мэдлэг бүтээх / 30мин / 1. Тойрог зурж төвийг тэмдэглээрэй. - Тойргийн гадна дурын цэг авч тойрогт шүргэгч татаарай, Цэгүүдийг тэмдэглээрэй. - Шүргэлтийн цэгүүдийг холбоорой. - Тойргийн гаднах цэгийг тойргийн төвтэй холбоорой. - 𝑀𝑂 ба 𝐴𝐵 хөвчийн хоорондох өнцгийг хэмжээрэй. - Математик баталгааг хийлгэх 2. Тойрог зурж төвийг тэмдэглээрэй. - Тойрог дотор тэнцүү 2 хөвч зураарай. - Тойргийн төвөөс 2 хөвчид перпендикуляр шулуун буулгаарай. - Хоорондох зайг хэмжиж үзээрэй. - Математик баталгааг хийлгэх, дүгнэлт гаргах Хөвчийн дундаж перпендикулярын чанар: Тойргийн төвөөс хөвчид перпендикуляр буулгавал дундаж цэг дээр бууна. Хөвчийн дундаж цэгээс босгосон перпендикуляр тойргийн төвийг дайрана. Тэнцүү урттай хөвчийн чанар: Тойргийн тэнцүү урттай хөвчүүд тойргийн төвөөс ижил зайнд оршино. Тойргийн төвөөс ижил зайнд орших хөвчүүд тэнцүү урттай байна. Сурагчид зөв гүйцэтгэж байгаагаа хянах Бататгах, дүгнэх / 26 мин / - Хамтран ярилцаж дүгнэх - Геологчид эрт үеийн тавагийг олжээ. Үүний төвийг яаж олох вэ? - Бодлого бодуулах дасгал- № 10, 16, 21 - Нэмэлт тайлбар өгөх Гэрийн даалгавар өгөх / 2 мин/ - Сурах бичгийн 27-29-р хуудас: - Дасгал бодлого: № 11-15, 16-20, 21-26 - Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж авах Хэрэглэгдэхүүн: Материаллаг зүйлс:  Самбар, шугам, харандаа, баллуур  Шохой, үзэг, өнгийн шохой, өнгийн харандаа, транспортир, гортиг Үнэлэх:  Мэдлэг: Тойрог, шүргэгч, огтлогчийн байршилыг тодоройлж, шинжилж, томьёолж байгаа мэдлэг  Чадвар: Тойрог дахь чанаруудыг зөв дүрсэлж байгаа байдал  Сэтгэн бодох:Өөр өнцөгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа байдал  Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож байгаа байдал
  • 6. БАТЛАВ: СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР Т. УРАНЧИМЭГ Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр - 3 Сэдэв: Тойрог дахь тэгш хэмт чанар Хугацаа: 80 минут Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид Зорилго: Тойрог дахь тэгш хэмт чанарыг таних, бодлого бодох болон асуудал шийдвэрлэхэд хэрэглэх чадвар эзэмшүүлнэ. Зорилт:  Тойргийн багтсан, төв өнцгийн талаарх ойлголтыг сэргээх  Тойргийн зарим чанарууд ба тэгш хэмт чанарыг батлах, томьёолох  Дасгал ажиллуулах  Үнэлэх, дүгнэх Агуулга: Арга зүй: Мэдлэг бүтээлгэх, асуудал шийдвэрлэх, хамтран ажиллах Хичээлийн үйл явц Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаар ах зүйл Багшийн Сурагчийн Зохион байгуулах / 2 мин / Сурагчидтай мэндлэх, он сарыг тавих, хичээлийн сэдвээ самбарт бичих Багштай мэндлэн, хичээлд идэвхтэй оролцох, хичээлийн сэдвээ дэвтэрдээ бичих Өмнөх мэдлэгийг сэргээх / 4 мин / - Тойргийн төв өнцөг гэж юу вэ? хэмжээ нь ямар өнцөгтэй тэнцүү вэ? - Тойргийн багтсан өнцөг гэж юу вэ? хэмжээ нь ямар өнцөгтэй тэнцүү вэ? - Төв өнцөг тулсан нумтай тэнцүү. - Багтсан өнцгийн хэмжээ тулсан нумын хагастай тэнцүү. Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга  Тойрог ба шулууны харилцан байршил  Хоёр тойргийн харилцан байршил  Тойрог дахь зарим чанар  Тойрог дахь тэгш хэмт чанар
  • 7. Сэдэлжүүлэх / 2 мин / - Тойргийн гаднах оройтой өнцгийг ол. Зургийг дүрсэлж өгнө. Шинэ мэдлэг бүтээх / 35 мин / - Чиглүүлэх асуултууд тавина. Тодорхойлолт: Тойргийн гадна оройтой өнцөг талуудын хооронд үүссэн нумуудын ялгаврын хагасаар хэмжигдэнэ. - Дасгал 27 Бодлого: Тойргийн хөвч ба шүргэгч хоорондох өнцгийг ол. Тодорхойлолт: Тойргийн шүргэгч ба хөвч хоорондох өнцөг нь тэдгээрээр хашигдсан нумын хагасаар хэмжигдэнэ. - Дасгал 30 - Бялууг тэнцүү 2 хэсэгт яаж хуваах уу? - Бялууг тэнцүү 4 хэсэгт яаж хуваах уу? - Багтсан өнцөг тулсан нумын хагастай тэнцүү чанарыг ашиглан дээрх бодлогыг бодно. - Багтсан өнцөг тулсан нумын хагастай тэнцүү чанарыг ашиглан дээрх бодлогыг бодно. Тодорхойлолт: Тойргийн дурын диаметр нь тэгш хэмийн тэнхлэг болно. Тойргийн төв нь тэгш хэмийн төв болно. Сурагчид зөв гүйцэтгэж байгаагаа хянах Бататгах, дүгнэх / 35 мин / - Хамтран ярилцаж дүгнэх - Бодлого бодуулах дасгал- № 32, 33, 34 - Тэгш хэмээр хувиргах дасгал Нэмэлт тайлбар өгөх Гэрийн даалгавар өгөх / 2 мин/ - Сурах бичгийн 30-31-р хуудас: - Дасгал бодлого: № 28, 29, 31 - Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж авах Хэрэглэгдэхүүн: Материаллаг зүйлс:  Самбар, шугам, харандаа, баллуур  Шохой, үзэг, өнгийн шохой, өнгийн харандаа  Транспортир, гортиг Үнэлэх:  Мэдлэг: Тойрог, шүргэгч, огтлогчийн байршилыг тодоройлж, шинжилж, томьёолж байгаа мэдлэг  Чадвар: Тойрог дахь чанаруудыг зөв дүрсэлж, баталгааг гүйцэтгэж байгаа байдал  Сэтгэн бодох: Өөр өнцөгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа байдал  Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож байгаа байдал
  • 8. Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр - 4 Сэдэв: Хэмжигдэхүүн Хугацаа: 40 минут Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид Зорилго: Хүндийн хэмжээ, хурд, урт ба талбайн хэмжээг тооцоолох, нэгжүүдээр илэрхийлэх, бодлого бодох болон асуудал шийдвэрлэхэд хэрэглэх чадвар эзэмшүүлнэ. Зорилт:  Амьдралд байгаа жишээнүүд дээр ярилцах  Хүндийн хэмжээ, хурд, урт ба талбайн хэмжээг тооцоолох, нэгжүүдээр илэрхийлэх  Дасгал ажиллуулах  Үнэлэх, дүгнэх Агуулга: Арга зүй: Мэдлэг бүтээлгэх, асуудал шийдвэрлэх, хамтран ажиллах Хичээлийн үйл явц Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаар ах зүйл Багшийн Сурагчийн Зохион байгуула х / 1 мин / Сурагчидтай мэндлэх, он сарыг тавих, хичээлийн сэдвээ самбарт бичих Багштай мэндлэн, хичээлд идэвхтэй оролцох, хичээлийн сэдвээ дэвтэрдээ бичих Өмнөх мэдлэги йг сэргээх / 3 мин / - Балын хэмжээг ямар нэгжээр хэмжих үү? - Гурлын зургийг харуулах - Цементийн хэмжээг ямар нэгжээр хэмжих үү? - 1г хэдэн кг-тай тэнцүү билээ? - Граммаар - 1г=1000кг Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга  Нийлмэл нэгж  Урт ба талбайг тооцоолох  Хүндийн хэмжээ, хурд, урт ба талбайн хэмжээг тооцоолох
  • 9. Сэдэлжү үлэлт / 2 мин / - Амьд эсийн бичлэгийг харуулах - Гаригуудын хэмжээг харуулах - Хүний бие дунджаар 1014 ширхэг эсээс тогтдог. - Дэлхийн масс ойролцоогоор 5.97 × 1014 кг, харин эс ойролцоогоор 1нг жинтэй. Шинэ мэдлэг бүтээх /20мин/ - Өчүүхэн жижиг, асар том зүйлсийн жинг ямар нэгжээр хэмждэг талаар ярилцана. - Дараах хүснэгтийг бичүүлнэ. Хүндийн зарим нэгжүүд: Нэршил Тэмдэглэл Граммаар илэрхийлэх Нанограмм 1 нг 10−9 г Микрограмм 1𝜇г 10−6 г Миллиграмм 1 мг 10−3 г Грамм 1г 100 г Килограмм 1 кг 103 г Тонн 1 т 106 г - Хурдыг км/цаг, м/сек-аар хэмждэг Уртын зарим нэгжүүд: Нэршил Тэмдэглэл Метрээр илэрхийлэх Нанометр 1 нм 10−9 м Микрометр 1мкм 10−6 м Миллиметр 1 мм 10−3 м Метр 1м 100 м Километр 1 км 103 м Мегаметр 1 Мм 106 м Сурагчид зөв гүйцэтгэж байгаагаа хянах - Хурдыг ямар нэгжээр хэмждэг бол? - Машины хурдыг харах зургийг харуулах - Гэрлийн хурд, нарны аймгийн хурдын хэмжээг харуулах - Зайг ямар нэгжээр хэмждэг вэ? - Нарны аймгуудын хэмжээг, хоорондох зайг харуулах - Өчүүхэн жижиг, асар том хол зүйлсийн хоорондох зайг ямар нэгжээр хэмждэг талаар ярилцана. - Дараах хүснэгтийг бичүүлнэ. Бататгах, дүгнэх / 12мин / - Хамтран ярилцаж дүгнэх - Бодлого бодуулах дасгал- № 39, 45, 52, Нэмэлт тайлбар өгөх Гэрийн даалгава р өгөх / 2 мин/ - Сурах бичгийн 33-35-р хуудас: - Дасгал бодлого: № 40, 41, 42, 43,47,48, 49, 50, 54, 56 - Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж авах Хэрэглэгдэхүүн: Материаллаг зүйлс:  Самбар, шугам, харандаа, баллуур  Шохой, үзэг, өнгийн шохой, өнгийн харандаа Үнэлэх:  Мэдлэг: Хүндийн хэмжээ, хурд, уртын хэмжээг тодорхойлж, томьёолж байгаа мэдлэг  Чадвар: Бусад хэмжээнүүдийг өгсөн нэгжээр илэрхийлж байгаа байдал  Сэтгэн бодох:Өөр өнцөгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа байдал  Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож байгаа байдал
  • 10. БАТЛАВ: СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР:/ Т. УРАНЧИМЭГ/ .................................................................................................... Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв: Гурвалжны өндөр, биссектрисс, медианы чанар Хугацаа: 80 минут Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид Зорилго: Гурвалжны биссектрисс, медианы чанарыг судлах, бодлого бодох, асуудал шийдвэрлэхэд хэрэглэх чадвар эзэмшүүлнэ. Зорилт:  Гурвалжны биссектрисс, медианы талаарх ойлголтыг сэргээх  Гурвалжны биссектрисс, медианы чанарыг батлах, томьёолох  Дасгал ажиллуулах  Үнэлэх, дүгнэх Агуулга: Арга зүй: Мэдлэг бүтээлгэх, асуудал шийдвэрлэх, хамтран ажиллах Хичээлийн үйл явц Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаар ах зүйл Багшийн Сурагчийн Зохион байгуулах / 2 мин / Сурагчидтай мэндлэх, он сарыг тавих, хичээлийн сэдвээ самбарт бичих Багштай мэндлэн, хичээлд идэвхтэй оролцох, хичээлийн сэдвээ дэвтэрдээ бичих Өмнөх мэдлэгийг сэргээх / 4 мин / - Гурвалжны биссектрисс, медианыг тодорхойлох, дүрслэх - Биссектрисс нь өнцгийг таллан хуваадаг бол медиан нь буусан талаа тэнцүү 2 хэсэгт хуваана. Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга  Гурвалжны биссектрисс, медиан  Гурвалжны биссектрисс, медианы чанар
  • 11. Сэдэлжүүлэх / 2 мин / - Хайчилсан гурвалжнаар биссектрисийг нугалан байгуулах. Шинэ мэдлэг бүтээх / 35 мин / - Гурвалжин хайчлах - Гурван талын медианыг байгуулах - Оглолцсон цэгээр балаар өргүүлж, үзүүрд тогтуулах - Оройгоосоо оглолцсон цэг ба суурийн талтай давхцуулж нугалах - Медманы чанарыг тодорхойлох Самбарт бодлого бичүүлж бодуулах Сурагчид зөв гүйцэтгэж байгаагаа хянах Бататгах, дүгнэх / 35 мин / - Самбарт бодлого бичиж өгөх, бодуулах Нэмэлт тайлбар өгөх Гэрийн даалгавар өгөх / 2 мин/ - Сурах бичгийн 82-р хуудас: - Дасгал бодлого: № 1-13 - Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж авах Хэрэглэгдэхүүн: Материаллаг зүйлс:  Самбар, шугам, харандаа, баллуур  Шохой, үзэг, өнгийн шохой, өнгийн харандаа  Цаас, хайч, шугам Цахим хэрэглэгдэхүүн:  Ухаалаг самбар, слайд бэлдэх
  • 12. Үнэлэх:  Мэдлэг: Гурвалжны биссектрисс, медианыг томьёолж байгаа мэдлэг  Чадвар: Гурвалжны биссекртисс, медианы чанарыг ойлгож, хэрэглэж, бодлогыг гүйцэтгэж байгаа байдал  Сэтгэн бодох: Өөр өнцөгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа байдал  Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож байгаа байдал
  • 13. БАТЛАВ: СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР:/ Т. УРАНЧИМЭГ/ .................................................................................................... Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв: Тэгш өнцөгт гурвалжны тригонометр харьцаа Хугацаа: 80 минут Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид Зорилго: Тэгш өнцөгт гурвалжны катетууд ба гипотенузын хамаарлыг тогтоож, хоорондох хурц өнцгийн хувьд тригонометр харьцааг томьёолж, бодлого бодох, асуудал шийдвэрлэхэд хэрэглэх чадвар эзэмшүүлнэ. Зорилт:  Тэгш өнцөгт гурвалжны талаарх ойлголтыг сэргээх  Тэгш өнцөгт гурвалжны тригонометр харьцааг томьёолох  Үндсэн өнцгүүд дээрх утгыг олох  Үнэлэх, дүгнэх Агуулга: Арга зүй: Мэдлэг бүтээлгэх, асуудал шийдвэрлэх, хамтран ажиллах Хичээлийн үйл явц Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаар ах зүйл Багшийн Сурагчийн Зохион байгуулах / 2 мин / Сурагчидтай мэндлэх, он сарыг тавих, хичээлийн сэдвээ самбарт бичих Багштай мэндлэн, хичээлд идэвхтэй оролцох, хичээлийн сэдвээ дэвтэрдээ бичих Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга  Тэгш өнцөгт гурвалжин  Тэгш өнцөгт гурвалжны тригонометр харьцаа
  • 14. Өмнөх мэдлэгийг сэргээх / 4 мин / - Тэгш өнцөгт гурвалжны катет, гипотенузыг тодорхойлох . Сэдэлжүүлэх / 2 мин / Шинэ мэдлэг бүтээх / 35 мин / - Дараах дүрсүүдийн өнцгийн эсрэг орших эсрэг ба налсан катетыг тодорхойлоно. - Тэгш өнцөгт гурвалжныг харуулж, катет ба гипотенузыг хооронд нь харьцуулна. Тооны машин ашиглан өнцгийн хэмжээг олно. Дүрсүүдийг ашиглаж, өнцөгүүдийн хэмжээг олно. Сурагчид зөв гүйцэтгэж байгаагаа хянах Бататгах, дүгнэх / 35 мин / Нэмэлт тайлбар өгөх 𝒂 𝒃 𝒂 𝒄 𝒃 𝒄 𝒃 𝒂 = = = 𝟑 =
  • 15. Гэрийн даалгавар өгөх / 2 мин/ - Сурах бичгийн 83-р хуудас: - Дасгал бодлого: № 1-13 - Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж авах Хэрэглэгдэхүүн: Материаллаг зүйлс:  Самбар, шугам, харандаа, баллуур  Шохой, үзэг, өнгийн шохой, өнгийн харандаа Цахим хэрэглэгдэхүүн:  Ухаалаг самбар, слайд бэлдэх Үнэлэх:  Мэдлэг: Тэгш өнцөгт гурвалжны катет ба гипотенузыг томьёолж байгаа мэдлэг  Чадвар: Тэгш өнцөгт гурвалжны тригонометр харьцааг ойлгож, хэрэглэж, бодлогыг гүйцэтгэж байгаа байдал  Сэтгэн бодох: Өөр өнцөгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа байдал  Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож байгаа байдал
  • 16. БАТЛАВ:СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР: / Т. УРАНЧИМЭГ / ……………………………………………………….. Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв: Графикаар дүрслэгдэх амьдралын жишээ гаргах, тайлбарлах Хугацаа: 40 минут Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид Зорилго: Графикаар дүрслэгдэх амьдралын жишээ гаргах, тайлбарлах, асуудал шийдвэрлэх, хурд ба хурдатгалыг олох чадвар эзэмшүүлнэ. Зорилт:  Хурд, зам, хугацааг олох мэдлэгээ сэргээх  Хурдатгалыг олох томьёог гаргах, графикаар асуудал шийдвэрлэх  Дасгал ажиллуулах  Үнэлэх, дүгнэх Агуулга: Арга зүй: Мэдлэг бүтээлгэх, хамтран ажиллах Хичээлийн үйл явц Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаарах зүйл Багшийн Сурагчийн Зохион байгуулах / 2 мин / Сурагчдтай мэндлэх, он сарыг тавих, хичээлийн сэдвээ самбарт бичих Багштай мэндлэн, хичээлд идэвхтэй оролцох, хичээлийн сэдвээ дэвтэрдээ бичих Өмнөх мэдлэгийг сэргээх / 2 мин / - Зам, хурд ба хугацааг яаж олох билээ? - 𝑆 = 𝑣 ∙ 𝑡, 𝑣 = 𝑆 𝑡 , 𝑡 = 𝑆 𝑣 Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга  Хурдны бодлого  Графикаар дүрслэгдэх амьдралын жишээ гаргах, тайлбарлах
  • 17. Сэдэлжүүлэх / 2мин / Шинэ мэдлэг бүтээх /15 мин/ Сурагчид зөв гүйцэтгэж байгаагаа хянах Бататгах, дүгнэх / 9 мин / - Нэмэлт тайлбар өгөх Гэрийн даалгавар өгөх / 2 мин/ - Сурах бичгийн 26-р хуудас: - Дасгал бодлого: № 5, 6, 7, 8, 9 - Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж авах
  • 18. Хэрэглэгдэхүүн:  Материаллаг зүйлс:  Самбар, шугам, харандаа, баллуур  Шохой, үзэг, өнгийн шохой, өнгийн харандаа  Цахим хэрэглэгдэхүүн:  Powerpoint  Ухаалаг самбар Үнэлэх:  Мэдлэг: Хурд, зам, хугацааг олж байгаа мэдлэг  Чадвар: Графикаар дүрсэлж, асуудал шийдвэрлэх, хурд ба хурдатгалыг олж байгаа чадвар  Сэтгэн бодох чадвар: Өөр өнцөгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа байдал  Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож байгаа байдал
  • 19. БАТЛАВ: СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР:/ Т. УРАНЧИМЭГ/ .................................................................................................... Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв: Шүргэгч, огтлогч, хөвчийн чанар Хугацаа: 80 минут Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид Зорилго: Шүргэгч, огтлогч, хөвчийн чанарыг батлах, бодлого бодох, асуудал шийдвэрлэхэд хэрэглэх чадвар эзэмшүүлнэ. Зорилт:  Тойргийн огтлогч, хөвч, шүргэгч ойлголтыг сэргээх  Шүргэгч ба огтлогч, хөвч, огтлогчуудын чанарыг батлах, томьёолох  Дасгал ажиллуулах  Үнэлэх, дүгнэх Агуулга: Арга зүй: Мэдлэг бүтээлгэх, асуудал шийдвэрлэх, хамтран ажиллах Хичээлийн үйл явц Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаа рах зүйл Багшийн Сурагчийн Зохион байгуулах / 2 мин / Сурагчидтай мэндлэх, он сарыг тавих, хичээлийн сэдвээ самбарт бичих Багштай мэндлэн, хичээлд идэвхтэй оролцох, хичээлийн сэдвээ дэвтэрдээ бичих Өмнөх мэдлэгийг сэргээх / 4 мин / Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга  Тойргийн хөвч, огтлогч, шүргэгч  Тойргийн хөвч, огтлогч, шүргэгчийн чанар
  • 20. Сэдэлжүүлэх / 2 мин / - Бичлэг харуулах Шинэ мэдлэг бүтээх / 35 мин / Сурагчид зөв гүйцэтгэж байгаагаа хянах Бататгах, дүгнэх / 35 мин / Үнэлгээний шалгалт авах Нэмэлт тайлбар өгөх Гэрийн даалгавар өгөх / 2 мин/ - Сурах бичгийн 82-р хуудас: - Дасгал бодлого: № 1-13 нэмэлт бодлого - Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж авах Хэрэглэгдэхүүн: Материаллаг зүйлс:  Самбар, шугам, харандаа, баллуур  Шохой, үзэг, өнгийн шохой, өнгийн харандаа Цахим хэрэглэгдэхүүн:  Ухаалаг самбар, слайд бэлдэх
  • 21. Үнэлэх:  Мэдлэг: Тойргийн хөвч, огтлогч, шүргэгчийг тодорхойлж байгаа мэдлэг  Чадвар: Тойргийн шүргэгч ба огтлогч, хөвч, огтлогчуудын чанарыг ойлгож, хэрэглэж, бодлогыг гүйцэтгэж байгаа байдал  Сэтгэн бодох: Өөр өнцөгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа байдал  Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож байгаа байдал Нэр:....................... “А” вариант 1. 2. 3. 4. 5. 6.Энгийн бутархайгжиш. 8 13 … 10 13 7.Энгийн бутархайг жиш. 3 8 … 1 7
  • 22. БАТЛАВ:СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР / Т. УРАНЧИМЭГ / ……………………………………………. Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр Сэдэв: Координатын хавтгайд тооцоолол хийх Хугацаа: 40 минут Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 9-р ангийн суралцагчид Зорилго: Тэгш өнцөгт координатын системд цэг тэмдэглэх, Пифагорын теоремыг ашиглан хоёр цэгийн хоорондох зайг олох томьёог гаргах, хэрэглэх, цэгийн дундаж цэгийн координатыг олох, ахуй амьдралын асуудал шийдвэрлэх чадвартай болно. Зорилт:  Тэгш өнцөгт координатын системийг болон Пифагорын теоремийг сэргээн санах  Хоёр цэгийн хоорондох зайг олох томьёог гаргах, хэрэглэх  Хоёр цэгийн дундаж цэгийн координатыг олох томьёог хэрэглэх бодлого бодох  Үнэлэх, дүгнэх Агуулга: Арга зүй: Тайлбарлах, асуудал шийдвэрлэх, мэдлэг бүтээлгэх Хичээлийн үйл явц Үе шат Үйл ажиллагаа Анхаа рах зүйл Багшийн Сурагчийн Зохион байгуулах /1мин / Сурагчидтай мэндлэх, он сарыг тавих Багштай мэндлэн, хичээлд идэвхтэй оролцох Өмнө судалсан агуулга Цаашид судлах агуулга  Пифагорын теорем  Декартын координатын систем  Хоёр цэгийн хоорондох зайг олох  Хоёр цэгийн дундаж цэгийн координат
  • 23. Өмнөх мэдлэгээ сэргээх /2 мин / Пифагорын теоремийг сэргээн санах Сураг чдаар хэлүү лэх Сэдэлжүүл эх /2 мин / - Тэгш өнцөгт координатын систем дээр цэг, дүрс тэмдэглэх, уртыг олох Шинэ мэдлэг бүтээх /24 мин/ - Алхам бүр дээр үзүүлж томьёог гаргах - Сурагчдаас асуулт асуух Сурагч бүрийн идэвх, оролцоог анхаарна.
  • 24. Бататгах /8 мин/ Гэрийн даалгавар өгөх / 2мин/ - Сурах бичгийн 127-128-р хуудас: - Дасгал бодлого: №13-25 нэмэлт даалгавар - Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж авах Хэрэглэгдэхүүн:  Материаллаг зүйлс:  Самбар шугам  Шохой, үзэг, өнгийн шохой  Цахим хэрэглэгдэхүүн:  Powerpoint  Ухаалаг самбар Үнэлэх:  Мэдлэг: Багшийн асуусан асуултанд хариулж, дүгнэж, Пифагорын теоремийг хэрэглэж байгаа мэдлэг  Чадвар: Хоёр цэгийн хоорондох зай, дундаж цэгийн координатыг олж талбаг тооцоол хийж байгаа чадвар  Сэтгэх чадвар: Өөр өнцгөөс харж, хурдан сэтгэж байгаа чадвар  Идэвхи оролцоо: Хичээлийн явцад хандаж байгаа хандлага, оролцоо, сонирхож буй байдал