SlideShare a Scribd company logo
1 of 2
Батлав:            с/м Д. Баярмаа                                 9-р анги

                                     Сэдэв: Хөнгөнцагаан

           Зорилго: Хөнгөнцагааныг судлая
           Зорилт :
              • Хөнгөнцагааны атаомын бүтэц, исэлдэхүйн хэм , байгальд орших
              • Физик шинж чанарыг тодорхойлж, гарган авах аргатай танилцах
              • Хими шинж чанарыг судлах
              • Хөнгөнцагааны нэгдлүүд ба тэдгээрийн шинж чанарыг судлах танилцах
              • Хөнгөнцагааны хэрэглээг судлах
     Хэрэглэгдэхүүн:
                     1. онолын мэдээлэл ТӨМ
                     2. хөнгөнцагааны коллекц биет үзүүлэн
                     3. бичмэл үзүүлэн
                     4. үелэх систем, томьёо
                     5. Мэдлэг шалгах ТӨМ
                     6. ус , сав, хөнгөнцагаан
                     7.
     хичээлийн явц:

Хичээлийн элемент        Багшийн үйл            Сурагчийн үйл          Багшийн анхаарах зүйл,
                         ажиллагаа              ажиллагаа              нэмэлт
өмнөх бататгал           Шүлтийн металл,        Металл, металл биш
                         галоген элементийн     элементийн ялгаа,
                         төлөөлөл дээр          шинж чанар ярилцах
                         ярилцах
Сэдэлжүүлэх              Хөнгөнцагааны           Зураг,                 Самбар холбогдох үзүүлэн
                         коллекц үзүүлж,        хөнгөнцагаанэдгээри    зүйлсийг байрлуулах
                         мөнгөлөг цаас          й хийсэн зүйлийг бид    Бид ннар хөнгөнцагааныг
                         үзүүлэх Эдгээр         судлая                 судлаж нээлт хийе
                         зүйлс ямар
                         элементээс тогтсон
                         байна вэ?
                         Сэдвийг бичиж
                         хичээлийн зорилго
                         зорилтыг тайлбарлах
Мэдлэг бүтээх             Баг бүрт судлах       Сурагчид багшийн
                         сэдвийг мэдээллийн     зааврын дагуу
                         хамт тарааж, тайлбар   мэдээлэл дээр
                         хийх                   ажиллаж , өөрсдийн      Багш баг бүрт холбогдох
                                                судлах зүйлийг         мэдээлэл дээр хэрхэн
                                                хамтарч хийх           ажиллах талаар зөвлөх
                                                Багийн ахлагч тарааж    Туслах
                                                өгсөн цаасан дээр       Шинэ мэдээлэл өгөх санаа
                                                мэдээллийг бичиж       хэлэх
                                                тайлбарлах
                         Багш сурагчийн үйл
                         ажиллагаан хяналт
                         тавьж зөвлөн туслөх,                           Багийн ахлагч тайлбар хийх
хийж буй зүйлтэй                               явцад алдааг хянаж засах,
                           танилцах                                       мэдээлэл сонсож анхаарахыг
                           15 мин дараа багийн                            сурагчдад сануулж байх
                           ахлагч нарыг гарган
                           хийсэн судалгааг
                           мэдээллийг
                           тайлбарлуулах

                           Багш сурагчдын
                           хийсэн мэдээлийг
                           сонсоод засварлан
                           хэлэх
                           Үзүүлэн дээр
                           хичээлийг нэгтгэн
                           тайлбарлаж өгөх
                           Сурагчдын дэвтэрт
                           бичиглэл хийлгэх
Сэргээн санах бататгах     Багш самбар дээр      Сурагчид схемийн
                           схем байрлуулан       дагуу у/т бичих
                           тайлбарлах
Гэрийн даалгавар           Сурах бичиг ашиглах   37-р хуудас даалгавар     Даалгаврыг хийх аргачлалыг
                           заавар өгөх           39 –р хуудас             тайлбарлана.
                                                 даалгавар



                                Боловсруулсан багш Т. Дашдулам




                                                      Al2S3



                         Al ( OH)         Al             Al2O3           Al



                                                      AlCl3

More Related Content

Similar to Al 9 angi

Training files
Training filesTraining files
Training filesOyun_och85
 
Сайн-туршлага-Шинэ-Идэр-судлагдахууны-баг.pptx
Сайн-туршлага-Шинэ-Идэр-судлагдахууны-баг.pptxСайн-туршлага-Шинэ-Идэр-судлагдахууны-баг.pptx
Сайн-туршлага-Шинэ-Идэр-судлагдахууны-баг.pptxKhunshagaiPurevjav
 
Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25
Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25
Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25amartuvshind
 
What pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-student
What pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-studentWhat pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-student
What pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-studentzob_2007
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyoyunbileg08
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyoyunbileg08
 
сургалтын идэвхитэй аргыг ашиглах тухай зөвлөмж
сургалтын идэвхитэй аргыг ашиглах тухай зөвлөмжсургалтын идэвхитэй аргыг ашиглах тухай зөвлөмж
сургалтын идэвхитэй аргыг ашиглах тухай зөвлөмжtungalag
 
ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө 1 дах цаг
ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө 1 дах цагээлжит хичээлийн төлөвлөгөө 1 дах цаг
ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө 1 дах цагMusicForYou
 
органик химийн тэмцээн
органик химийн тэмцээнорганик химийн тэмцээн
органик химийн тэмцээнdavaa627
 
найруулга
найруулганайруулга
найруулгаbilegt53
 
хичээлотгоо
хичээлотгоохичээлотгоо
хичээлотгооOtgon95
 
хичээлотгоо
хичээлотгоохичээлотгоо
хичээлотгооOtgon95
 
хичээлотгоо
хичээлотгоохичээлотгоо
хичээлотгооOtgon95
 

Similar to Al 9 angi (20)

Mz lesson study
Mz lesson studyMz lesson study
Mz lesson study
 
Training files
Training filesTraining files
Training files
 
Сайн-туршлага-Шинэ-Идэр-судлагдахууны-баг.pptx
Сайн-туршлага-Шинэ-Идэр-судлагдахууны-баг.pptxСайн-туршлага-Шинэ-Идэр-судлагдахууны-баг.pptx
Сайн-туршлага-Шинэ-Идэр-судлагдахууны-баг.pptx
 
Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25
Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25
Neelttei hicheel eeljit 2018 04-25
 
What pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-student
What pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-studentWhat pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-student
What pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-student
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson study
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson study
 
зөвлөмж 2 хя. үн. шинжилгээ
зөвлөмж 2 хя. үн. шинжилгээзөвлөмж 2 хя. үн. шинжилгээ
зөвлөмж 2 хя. үн. шинжилгээ
 
сургалтын идэвхитэй аргыг ашиглах тухай зөвлөмж
сургалтын идэвхитэй аргыг ашиглах тухай зөвлөмжсургалтын идэвхитэй аргыг ашиглах тухай зөвлөмж
сургалтын идэвхитэй аргыг ашиглах тухай зөвлөмж
 
ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө 1 дах цаг
ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө 1 дах цагээлжит хичээлийн төлөвлөгөө 1 дах цаг
ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө 1 дах цаг
 
Ирээдүй Т.Дэлгэрсайхан
Ирээдүй  Т.Дэлгэрсайхан Ирээдүй  Т.Дэлгэрсайхан
Ирээдүй Т.Дэлгэрсайхан
 
органик химийн тэмцээн
органик химийн тэмцээнорганик химийн тэмцээн
органик химийн тэмцээн
 
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БАЙГАЛЬ
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БАЙГАЛЬБАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БАЙГАЛЬ
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БАЙГАЛЬ
 
Buleg
BulegBuleg
Buleg
 
найруулга
найруулганайруулга
найруулга
 
Lkhagvaa
LkhagvaaLkhagvaa
Lkhagvaa
 
хичээлотгоо
хичээлотгоохичээлотгоо
хичээлотгоо
 
хичээлотгоо
хичээлотгоохичээлотгоо
хичээлотгоо
 
хичээлотгоо
хичээлотгоохичээлотгоо
хичээлотгоо
 
8 r angi himi
8 r angi himi8 r angi himi
8 r angi himi
 

More from dashka_1029

More from dashka_1029 (9)

Test ix
Test ixTest ix
Test ix
 
Test ix
Test ixTest ix
Test ix
 
Test ix
Test ixTest ix
Test ix
 
цахим судалгаа9д 2
цахим судалгаа9д 2цахим судалгаа9д 2
цахим судалгаа9д 2
 
Atom 8 konspekt
Atom 8 konspektAtom 8 konspekt
Atom 8 konspekt
 
Tsahim test 9-r angi
 Tsahim test 9-r angi Tsahim test 9-r angi
Tsahim test 9-r angi
 
Tsahim sudalgaa 1
Tsahim sudalgaa 1Tsahim sudalgaa 1
Tsahim sudalgaa 1
 
зөвлөгөө
зөвлөгөөзөвлөгөө
зөвлөгөө
 
Hicheel8
Hicheel8Hicheel8
Hicheel8
 

Al 9 angi

  • 1. Батлав: с/м Д. Баярмаа 9-р анги Сэдэв: Хөнгөнцагаан Зорилго: Хөнгөнцагааныг судлая Зорилт : • Хөнгөнцагааны атаомын бүтэц, исэлдэхүйн хэм , байгальд орших • Физик шинж чанарыг тодорхойлж, гарган авах аргатай танилцах • Хими шинж чанарыг судлах • Хөнгөнцагааны нэгдлүүд ба тэдгээрийн шинж чанарыг судлах танилцах • Хөнгөнцагааны хэрэглээг судлах Хэрэглэгдэхүүн: 1. онолын мэдээлэл ТӨМ 2. хөнгөнцагааны коллекц биет үзүүлэн 3. бичмэл үзүүлэн 4. үелэх систем, томьёо 5. Мэдлэг шалгах ТӨМ 6. ус , сав, хөнгөнцагаан 7. хичээлийн явц: Хичээлийн элемент Багшийн үйл Сурагчийн үйл Багшийн анхаарах зүйл, ажиллагаа ажиллагаа нэмэлт өмнөх бататгал Шүлтийн металл, Металл, металл биш галоген элементийн элементийн ялгаа, төлөөлөл дээр шинж чанар ярилцах ярилцах Сэдэлжүүлэх Хөнгөнцагааны Зураг, Самбар холбогдох үзүүлэн коллекц үзүүлж, хөнгөнцагаанэдгээри зүйлсийг байрлуулах мөнгөлөг цаас й хийсэн зүйлийг бид Бид ннар хөнгөнцагааныг үзүүлэх Эдгээр судлая судлаж нээлт хийе зүйлс ямар элементээс тогтсон байна вэ? Сэдвийг бичиж хичээлийн зорилго зорилтыг тайлбарлах Мэдлэг бүтээх Баг бүрт судлах Сурагчид багшийн сэдвийг мэдээллийн зааврын дагуу хамт тарааж, тайлбар мэдээлэл дээр хийх ажиллаж , өөрсдийн Багш баг бүрт холбогдох судлах зүйлийг мэдээлэл дээр хэрхэн хамтарч хийх ажиллах талаар зөвлөх Багийн ахлагч тарааж Туслах өгсөн цаасан дээр Шинэ мэдээлэл өгөх санаа мэдээллийг бичиж хэлэх тайлбарлах Багш сурагчийн үйл ажиллагаан хяналт тавьж зөвлөн туслөх, Багийн ахлагч тайлбар хийх
  • 2. хийж буй зүйлтэй явцад алдааг хянаж засах, танилцах мэдээлэл сонсож анхаарахыг 15 мин дараа багийн сурагчдад сануулж байх ахлагч нарыг гарган хийсэн судалгааг мэдээллийг тайлбарлуулах Багш сурагчдын хийсэн мэдээлийг сонсоод засварлан хэлэх Үзүүлэн дээр хичээлийг нэгтгэн тайлбарлаж өгөх Сурагчдын дэвтэрт бичиглэл хийлгэх Сэргээн санах бататгах Багш самбар дээр Сурагчид схемийн схем байрлуулан дагуу у/т бичих тайлбарлах Гэрийн даалгавар Сурах бичиг ашиглах 37-р хуудас даалгавар Даалгаврыг хийх аргачлалыг заавар өгөх 39 –р хуудас тайлбарлана. даалгавар Боловсруулсан багш Т. Дашдулам Al2S3 Al ( OH) Al Al2O3 Al AlCl3