1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATAPELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI
Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani
Tujang : Kemahiran
Tajuk : Pergerakan Asas
Sub tajuk / Kemahiran : Bukan lokomotor - Melentik
Tarikh : 5 April 2012
Masa : 8.00 pagi – 8.30 pagi
Tahun : 1 Maju
Bilangan Murid : L - 18
P - 18
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :
Psikomotor : melakukan dua aktiviti melentik iaitu melentik sisi dan belakang dengan betul.
Kognitif : menyatakan dua anggota badan yang terlibat semasa melakukan aktiviti dengan
betul.
Afektif : menunjukkan keseronokan dan keyakinan untuk beraktiviti.
Penerapan nilai : bekerjasama, tolong-menolong, semangat berpasukan, hormat-menghormati dan
patuh arahan.
2. Kemahiran berfikir : menghubungkait, menganalisis dan membanding-beza.
Strategi utama : kontekstual
Bahan sumber pengajaran dan pembelajaran :
Bahan Sumber P & P Bilangan
Skitel 4
Bola 4
Gelung 4
BAHAGIAN/ CATATAN/
AKTIVITI STRATEGI FOKUS PEMBELAJARAN ORGANISASI
MASA ALATAN
Set induksi Memanaskan 1. Lari anak setempat
guru
badan. Menghubung- kemudian laju.
(5 minit) 1. Lari setempat. kait 1. Berjalan seperti biasa murid
2. Berjalan secara rawak.
pelbagai 2. Berhenti. skital
gaya. 3. Tiru gaya burung terbang. TKP:
4. Tiru gaya gajah berjalan. Kinestetik.
5. Buat seperti gaya orang Intrapersonal.
3. memanjat dinding. Interpersonal.
6. Jalan naik tangga, turun Verbal
bukit, naik bukit. linguistik.
3. Pengenalan Anggota badan yang Nilai:
tajuk dan terlibat: Patuh arahan.
aspek i. Tangan. Yakin.
keselamatan. ii. Kaki.
iii. Pinggang. Alatan:
iv. Kepala. 4 skital.
Perkembangan Gerak kerja kelas 1. Buka/kangkang sedikit KP:
1. Kilas Mengalami kaki. Kinestetik.
(10 minit) pingggang 2. Tangan cekak pinggang. Intrapersonal.
dan melentik 3. Secara perlahan-lahan, Interpersonal.
ke sisi. kilas ke sisi kanan dalam Kontekstual.
kiraan lima kemudian buka
tangan ke arah sisi kanan Nilai:
mengikut pergerakan. Kerjasama.
4. Tahan dalam kiraan lima. Tolong-
4. 5. Kemudian balas ke sisi kiri menolong.
dalam perlakuan dan Patuh arahan.
kiraan yang sama. Yakin.
*Ulang perlakuan dengan
melentik ke sisi.
2. Melentik ke 1. Kembali dalam keadaan Alatan:
2 3
belakang. berdiri. 4 skital.
2. Kaki dibuka/dikangkang 4 bola.
sedikit. 4 gelung.
3. Tangan cekak pinggang.
4. Secara perlahan-lahan,
bongkok ke bawah dalam
kiraan lima kemudian buka 1 4
tangan mengikut
pergerakan.
5. Balas dengan melentik ke
arah belakang secara
perlahan-lahan dan tahan
dalam kiraan lima.
5. 1. Berdiri dalam keadaan
3. Berjalan sedia.
melentik 2. Apabila wisel ditiup,
depan dan berjalan mengikut arahan-
belakang. arahan pada skital:
Stesen 1 : Berjalan seperti
biasa.
Stesen 2 : Berjalan
membongkok.
Stesen 3 : Berjalan
melentik ke
belakang.
Stesen 4 : Berjalan
berjengkit.
1. Dalam bulatan, ambil jarak
4. Melentik dari kedudukan rakan.
menggunakan 2. Seorang rakan akan
alatan. diberikan 1 bola.
3. Apabila wisel ditiup, serah
bola kepada rakan
6. disebelah secara kilas ke
kanan.
4. Kemudian balas ke sisi kiri
apabila bola tersebut
sampai pada rakan yang
mula-mula memegang bola
tersebut.
*Ulang perlakuan tadi dengan
cara melentik ke sisi
menggunakan dua/tiga bola.
1. Ambil satu bola setiap KP:
Kemuncak Bola “passing Memindahkan kumpulan. Kinestetik.
puzzle”. 2. Berbaris dalam kumpulan Intrapersonal.
(10 minit) masing-masing. Interpersonal.
3. Orang paling depan dalam Verbal
barisan akan pegang bola. linguistic.
4. Apabila wisel ditiup, serah
bola kepada rakan di Nilai:
belakang secara 10 m Semangat
membongkok ke bawah. berpasukan.
5. Kemudian rakan ambil Tolong-
bola dan serahkan bola menolong.
kepada rakan di belakang Kerjasama.
7. secara membongkok ke Patuh arahan.
belakang pula. Yakin.
6. Serah bola secara
berselang-seli Alatan:
membongkok ke bawah 4 skital.
dan ke belakang sehingga 4 gelung.
sampai kepada orang 1 wisel.
yang berada paling 4 bola.
belakang dalam barisan.
7. Dapat sahaja bola orang
paling belakang akan
berlari membawa bola dan
masuk dalam gelung.
8. Kumpulan yang paling
pantas akan dikira
sebagai pemenang.
Penutup Menyejukkan 1. Lari anak selama 1 minit. Alatan :
Badan Menghubung- 2. Berdiri dengan kaki seluas 4 skital.
(5 minit) 1. Regangan kait bahu.
badan. 3. Angkat tangan ke depan KP:
dan goyangkan jari-jemari Kinestetik
tangan. Interpersonal.
8. 4. Kemudian beralih ke sisi, Verbal
atas dan bawah sambil linguistik.
menggoyangkan jari-jemari
tangan. Nilai:
5. Beralih ke bahagian kaki, Kerjasama.
kaki kanan diangkat sedikit Hormat-
ke depan dan digoyang- menghormati.
goyangkan. Patuh arahan.
6. Tukar kepada kaki kiri.
2. Rumusan, 7. Bongkokkan badan dan
peneguhan, tarik nafas dan hembus.
teguran dan *Ulang sebanyak tiga kali.
pujian atas
penglibatan
murid.