Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Güldeniz kurt gerilla pazarlama ödevi

652 views

Published on

Güldeniz kurt gerilla pazarlama ödevi

Published in: Marketing
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Güldeniz kurt gerilla pazarlama ödevi

  1. 1.  GERİLLA PAZARLAMA , İSMİ KADAR YABANCI OLDUĞUMUZ BİR YÖNTEM DEĞİLDİR. AKSİNE BİR ÇOK KEZ UYGULADIĞIMIZ SATIŞ, TANITIM, KAMPANYA VE PAZARLAMA YÖNTEMLERİNİ İNOVASYONEL YAKLAŞIMLARLA DEĞERLENDİRME SÜRECİDİR.
  2. 2.  Gerilla Pazarlama Nedir: Kâr oranını yükseltmek için paranın gücünü ikinci planda tutup yenilikçi olmanın gücünü kullanma anlayışıdır. Yani en düşük maliyet ile en yüksek geri dönüş (kar) sağlama çalışmasıdır.  Tahmin ettiğiniz gibi: maddi sınırlar içinde güçlü firmalara rakip olmanın tek yolu da fark yaratmaya dayalıdır. Fark yaratmak için bazen tabuları yıkmak gerekebilir.
  3. 3.  Firma açısından tanımı: Küçük kaşık ile pastadan büyük pay alabilme çalışmasıdır diyebiliriz. Bu strateji üzerinde yoğunlaşıldığında büyük firmaların büyük kaşıklarıyla yarışmak mümkündür. Fakat bu durum, büyük firmaların gerilla pazarlamayı kullanmadığını göstermez.
  4. 4.  Gerilla Pazarlamayı Kim Buldu: 1984 yılında Jay Conrad Levinson tarafından bulundu veya geliştirildi. Wikipedia gibi büyük kaynaklarda gerilla pazarlamanın mucidi, Jay Conrad Levinson olarak gösterilmektedir.
  5. 5.  Gerilla Pazarlama Süreci Nasıl Yürütülür:  Bununla ilgili yüzlerce yazı bulabilirsiniz. Fakat Hızlı Adam yorumuyla gerilla pazarlama modeli:  Tıpkı inovasyonel satış sürecinde olduğu gibi yenilikçi tanıtım çalışmalarıdır. Yani firmanızın logosunu sokaktaki standart reklam panosuna, standart bir şekilde yerleştirmek yerine, hiç beklenmeyen bir alanda sergilemek de bir gerilla taktiğidir. Amaç: insanların karşısına beklenmedik zamanda veya beklenmedik şekilde çıkmak ve hafızada yer etmektir.
  6. 6.  Dünyadan Gerilla Pazarlama Örnekleri:

×