2. 1
PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN
STRATEGI MAMPATAN, PECUTAN DAN PENGAYAAN (M2P) DALAM PELAKSANAAN KURIKULUM
MATA PELAJARAN Pendidikan Seni Visual HARI
TOPIK/TEMA Bidang Menggambar - Tajuk Catan TARIKH
TAHUN/TINGKATAN Tahun 4 MASA/TEMPOH 60 minit
STANDARD KANDUNGAN:
1.1 Bahasa Seni Visual
2.1 Kemahiran Seni Visual
STANDARD PEMBELAJARAN:
1.1.1 Mengenal pasti dan membanding beza bahasa seni visual yang ada pada karya dalam Bidang Menggambar:
(i) Catan
2.1.1 Mengaplikasikan bahasa seni visual pada karya catan dalam Bidang Menggambar melalui penerokaan:
(i) media dan teknik basah atas basah.
(ii) proses pengkaryaan.
JENIS PRAUJIAN
Murid diberikan lima soalan kuiz praujian yang berkaitan Bidang Menggambar, penghasilan catan untuk
penilaian kendiri.
TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN
OBJEKTIF Murid mengenal pasti dan
membanding beza bahasa seni
visual yang terdapat pada:
i. objek buatan manusia
ii. objek alam semula jadi
iii. karya seni
Murid membuat penerokaan
media basah, teknik catan dan
proses penghasilan karya catan.
1. Murid menjana idea kreatif
semasa proses pengkaryaan.
2. Murid memilih hal benda (subject
matter) sebagai sumber rujukan
untuk berkarya.
3. Murid meneroka media dan
teknik penghasilan catan
mengikut kreativiti.
SET INDUKSI Guru menunjukkan beberapa gambar karya seni melalui kad imbasan dan murid diminta mengenal pasti karya
tersebut.
3. 2
AKTIVITI PdP
(mengikut urutan-
aktiviti yang menarik
dan berkesan dalam
tempoh masa yang
realistik)
1. Murid secara dalam
berkumpulan mengenal pasti
dan membanding beza bahasa
seni visual berdasarkan bahan
ransangan guru:
i. objek buatan manusia
ii. objek alam semula jadi
iii. karya seni
2. Murid membentangkan hasil
dapatan dalam kumpulan.
3. Guru menjalankan pascaujian.
1. Murid membuat penerokaan
secara dalam berkumpulan
dengan bimbingan guru.
2. Murid membuat penerokaan
media basah, teknik catan dan
proses penghasilan karya
catan.
3. Murid menganalisis media dan
teknik yang digunakan.
4. Murid membentangkan hasil
dapatan dalam kumpulan.
5. Murid menjalani pascaujian.
1. Murid menghasilkan karya catan
secara dalam berkumpulan
berdasarkan penerokaan
perkembangan idea
berpandukan proses
pengkaryaan:
i. hal benda (subject matter)
sebagai sumber rujukan.
ii. pengolahan komposisi, dan
reka letak.
2. Murid membentangkan hasil
penerokaan dalam kumpulan.
3. Murid menjalani pascaujian.
GABUNG JALIN/PENERAPAN
EMK Bahasa
Kreativiti dan inovasi
Kelestarian alam sekitar
Kreativiti dan inovasi
Sains dan teknologi
Kelestarian alam sekitar
Kreativiti dan inovasi
Sains dan teknologi
Kelestarian alam sekitar
KECERDASAN
PELBAGAI
Interpersonal, bahasa, visual-ruang
Interpersonal, bahasa, visual-
ruang
Interpersonal, bahasa, visual-ruang
KBAT Mengaplikasi, menganalisis Mengaplikasi, menganalisis Menilai, mencipta
PAK-21 Kreativiti, pemikiran kritis, kolaboratif, komunikasi
JENIS
PASCAUJIAN
Murid diberikan soalan dalam bentuk kuiz, lembaran kerja dan latihan amali berkaitan bahasa seni visual dan
kemahiran seni visual. (Rujuk contoh aktiviti dalam Penerangan Panduan Perancangan Pengajaran PSV)
PENTAKSIRAN Kaedah Pemerhatian : PdP secara amali seperti penerokaan dan pengkaryaan.
Kaedah Lisan : PdP secara teori seperti soal jawab dan ulasan.
IMPAK/REFLEKSI
*Contoh penulisan
Murid boleh menguasai
pengetahuan asas
Murid boleh menguasai
pengetahuan dan kemahiran
CATATAN
*Contoh penulisan