1. Тема уроку.Правила вживання
апострофа.
Мета уроку:
поглибити й систематизувати знання учнів про правила вживання апострофа; формувати
вміння правильно вимовляти й писати слова з апострофом, пояснювати свій вибір за
допомогою правил, знаходити помилки, виправляти їх в усному й писемному мовленні
,формувати вміння аналізувати ,порівнювати,узагальнювати,визначати головне,робити
висновки , розвивати мислення ,навички самостійноїта групової роботи; виховувати любов і
повагу до рідної мови.
Тип уроку :
урок формування вмінь і навичок з елементами повторення.
Хід уроку:
1.Організаційниймомент
2.Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Вступне слово вчителя.
Дорогі діти.Сьогодні на уроці ми з вами працюватимемо над темою «Правила
вживання апострофа».Тема ця для вас не нова, але нам доведеться познайомитися
ще з кількома правилами, крім тих, які відомі вам з початкових класів.На кінець
уроку ви повинні знати правила вживання апострофа, вміти правильно вимовляти і
писати слова з апострофом, вільно користуватися ними у мовленні.Чого ж від уроку
чекаєте ви?
-- Сподіваюся, всі ви отримаєте величезне задоволення від уроку, вкотре
переконаєтеся, що ви багато знаєте і вмієте.Тож бажаю всім гарного настрою і
успіхів.
3.Актуалізація опорних знань учнів
1.Перевірка домашнього завдання
Випереджаюче завдання (Юні мовознавці повинні були скласти казку «Зникнення
апострофа»,а юні художники намалювати ілюстрацію до цієї казки)
Прослухайте казку.
Зникнення Апострофа.
2. У далекому тридесятому царстві існувала незвична країна Фонетика. Правили тією країною
три сестри: точна Графіка, строга, але розумна Орфографія, і мила й співуча Орфоепія.
Одного разу сталася в них дуже надзвичайна подія – Апостроф зник. Почався в тій країні
справжній безлад. Сестри Орфографія та Графіка навіть не уявляли, що робити, адже всі
почали неправильно записувати слова. Ніхто не міг між собою нормально порозумітися!..
Було вирішено – необхідно знайти Апостроф.
До роботи взялися найкращі знавці. Було виявлене наступне: Кома з сусідньої країни вже дуже
давно заздрить Апострофу, адже вони були однаковими, проте він завжди стояв вище за неї.
А чи не її рук це справа?
4.Опрацювання нового матеріалу(слайд)
Давайте з’ясуємо для чого він вживається і може, ми зможемо допомогти знайти Апостроф.
Розглянемо схему: «Вживання апострофа» та проілюструємо її власними прикладами.
Отже, перший крок ми зробили. Всі дізналися, що Апостроф заховали в Скелі серед твердих
приголосних.
Для того, щоб потрапити до тієї Скелі, необхідно пройти Трясучку фонетичноїтранскрипції.
3. 1.Робота в групах (слайд)
Подані в транскрипції слова записати відповідно до орфографічних норм.
[Л` у б o в' й у ] ,[б' й у т'] ,[г а р` а ч и й] ,[б у р` а] ,[р` а с к а] ,[п о д в і р' й а] ,
[ п і в` й а б л у к а] ,[с у з і р' й а] .
2. Робота в парах (слайд)
Випишіть слова з апострофом. Поясніть, навіщо він вживається. Виділені слова запишіть
транскрипцією.
Розповідь вчителя
За рішенням ЮНЕСКО 21 лютого всі народи Землі відзначають Міжнародний день рідної мови.В
Україні цей день започаткували з 2002 року.Рідна мова для кожного є оберегом,таїть у собі пам’ять
народу,оберігає й передає із покоління в покоління духовні скарби.Мова-це наше минуле.
Хто не любить своєї рідної мови,солодких святих звуків свого дитинства,не заслуговує на ім’я
людини.Бринить-співає наша мова,чарує,тішить і п’янить.Доля народу нерозривно зв’язана з
долею мови.Чужою мовою розмовляє у державі або гість,або окупант,який нав’язує їй свою
мову.Птицю пізнають по пір’ю ,а людину по мові.
3.Фізкультхвилинка (звучить мелодія)
Тепер ми знаходимося перед Брамою, де стоїть зла Кома. Вона пообіцяла відпустити
Апостроф, за умови, що ви запишите якнайбільше слів з апострофом!
4.Письмо по пам’яті
Коли забув ти рідну мову-
Яка б то мова не була—
Ти втратив корінь і основу,
Ти обчухрав себе дотла.
Коли в дорогу ти збирався,
Казала мати, як прощавсь,
Щоб і чужого научався,
Й свого ніколи не цуравсь.
4. Не раді родичі обновам.
Чи ти об’ївся блекоти,
Що не своїм, не рідним словом
Із матір’ю говориш ти?
Солов’їну, барвінкову,
Колосисту—на віки-
Українську рідну мову
В дар мені дали батьки.
5.Робота з підручником
Дослідіть,чому у слові черв’як ставиться апостроф,а у слові морквяний ні (1 група), а (2 група)
досліджуватиме чому у слові зв’язок ставиться,а у слові свято не ставиться апостроф
Метод «Пресс»
6.Робота з вишивкою
Прочитати вислів про мову ,знайти слова ,в яких ставиться апостроф ,а у яких не потрібно
ставити.
7 Взаємоперевірочний диктант. (слайд)
Записати текст під диктовку. Перевірити грамотність написання один в одного, орієнтуючись
на текст, записаний на комп’ютері
Рідна мова.Вона така неповторна,мелодійна і співуча,бо ввібрала в себе гомін дібров і
лугів,полів і лісів,духмяний,п’янкий запах рідної землі.
Мова—це характер народу,його пам’ять,історія і духовна могутність.Адже мова- це барвиста
,запашна,нев’януча квітка,яка вічно квітне червоною калиною,синім барвінком та м’ятою.
Знання рідної мови—священний обов’язок кожного з нас.
Добре, я згодна відпустити Апостроф, сказала Кома, але при одній умові: ви будете завжди
його правильно вживати і в усному, і в писемному мовленні.
8.Творча робота.Робота з словником.
5. За орфографічним словником знайти слова, в який уживається апостроф(1 варіант), і ті, в яких
апостроф не вживається.(2 варіант)
Увести їх у зв’язне висловлювання «Мова—душа кожної національності»
9.Підсумки уроку.
Закінчити речення:
«На сьогоднішньому уроці я навчив(ла)ся… »або «Знати правила вживання апострофа мені
потрібно для того,щоб…»
-Який вид роботи найбільше сподобався?
-Що найбільше здивувало?
-Чи справдилось те,чого ви очікували від уроку?
10.Домашнє завдання
1. Параграф 27,ВПРАВА 374.
2.ЗНАЙТИ І ЗАПИСАТИ У ЗОШИТ 5 ПРИСЛІВ’ЇВ ЗІ СЛОВАМИ З АПОСТРОФОМ.