Ідея незнищенності спправжнього кохання, краси, вірності.
1. Українська література 7 клас
Мета:ознайомити учнів зі
зворушливою баладою молодого Т.Шевченка, розкрити
багатство її мови, символіку і міфологічну основу; розввивати
інтерес учнів до усної народної творчості, до поетичного
слова Шевченка; сприяти вихованню поваги й любові до
рідної землі, звичаїв, традицій українського народу;
виробляти в учнів навички виразного читання
Обладнання:портрет Т.Г. Шевченка, ”Кобзар” , аудіозапис
уривків поеми “Тополя”, малюнок Т. Шевченка “Тополя”,
виконаний олівцем, біб
ліотечка його творів
Хід уроку
І Організаційний момент
Вчитель Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром
Учень Всіх гостей ми привітаймо
Щастя й долі побажаймо
Українська традиція є недарма.
Гречно вітатись завжди з усіма
Добрий день вам, люди добрі,
Будьте ви завжди здорові.
Раді вам, що прийшли, дякуєм красненько!
Ось яка чарівна мова радує серденько
Ми запрошуємо вас на урок у 7 клас
“Подаруй товаришу усмішку”
Подивіться один одному у вічі і посміхніться
ІІ Актуалізація опорних знань учнів
1.Перевірка домашнього завдання
-розшифруйте біографічний код:
1814,1829,1840,1843,1847,1861.
2. виразне читання поезії “Мені тринадцятий минало”
напам’ять
ІІІ Оголошення теми і мети уроку
ІVВивчення нового матеріалу
1. Опрацювання твору Т . ШЕВЧЕНКА
“Тополя”
Вступне слово вчителя
Усна народна творчість була і є тим джерелом, звідки черпали творче
натхнення письменники усіх часів і народів. Так, саме на грунті
народної пісні і думи виріс поетичний геній Т. Шевченка. Тарас
Шевченко починав свою творчість із балад, використовуючи в них
багатющий матеріал з усної народної творчості. У перше видання
“Кобзаря" ввійшла одна з найкращих Шевченкових балад “Тополя”.
Пізніше були створенні балади “Утоплена”, “Лілея”,”Русалка”, їх
об’єднує казково– фантастичне розгортання подій, драматизм
ситуацій, глибоке розкриття автором духовного світу людини.
2. Читання балади Т. Г. Шевченка “Тополя”
Слово вчителя
За жанром ви здогадались,що це балада, із цим жанром ви ще не
знайомі, тому пропоную записати визначення жанру ознаки балади
Балада– невеликий за розміром ліро– епічний твір фольклорного
походження на легендарну чи історичну тему
Основні ознаки балади:
Драматизм ситуації
Заглиблення у внутрішній світ героя
Романтичний характер
Фантастичність, метаморфоза(перетворення людини в рослину)
Ліричність
Образні народнопісенні засоби, образи– символи
Робота над текстом твору
“ЛІТЕРАТУРОЗНАВЦІ”
Працюють над ідейно– художнім аналізом твору
Тема: розповідь про глибокі переживання дівчини, розлученої з
коханим, її звернення до ворожки, розмова з тополею, і нарешті
перетворення самої дівчини на тополю під впливом чудотворного
зілля.
Ідея : невмирущість справжнього кохання, возвеличення краси,
вірності,незнищеності світлих і благородних людських почуттів.
3. Основна думка : кохання– це не тільки щире почуття, а й те, через що
любляче серце страждає в поневіряннях.
“НАРОДОЗНАВЦІ”
З’ясовують проблематику твору, виписують ті епізоди,у яких
згадується тополя.
Проблеми:
Вірність і зрада
Щире кохання і без почуттів
Батьки і діти
Епізоди
“край дороги гне тополю….”
“рости ,рости, тополенько,все вгору та вгору
зілля дово наробило тополею стала”
Колективна робота
Фантастичне—перетворення дівчини в дерево; дівчина за допомогою
зілля викликає милого, якого немає; героїня, користуючись
допомогою чрів,не сміє оглядатись.
Реальне—розлука коханих; переживання дівчини; звернення до
ворожки; бажання матері видати заміж за старого
Інсценізація уривка
Випереджувальне завдання для “Народознавців”
Підготувати цікаві відомості про тополю.
Існувало повір'я: якщо дитина народилася горбата, треба стати під
тополею, міцно обняти її, і вона має “забрати горб”.
А щоб дівчинка була стрункою, треба було невесні,коли з’явилися
перші листочки, раненько приходити до тополі і обнімати її
якомога вище. Дівчинці тополя здоров'я додавала
V підсумок уроку
1. Яка символіка в баладі?
(Тополя, лебедонька, соловейко, калина, місяць)
2. Усний опис рисунку Т. Г. Шевченка “Тополя”(метод “Мікрофон”)
3.Заключне слово вчителя
Сьогодні ми відкрили для себе одну із золотих сторінок світової
літератури.
Тарас Шевченко належить до найславетніших поетів людства. Вірші
поета– це своєрідна книга життя.
Чим раніше ми почнемо черпати мудрість із життєдайних джерел
Шевченкової поезії, тим повніше успадкуєте духовні скарби
минулого, тим глибшими будуть у вас почуття краси, розуміння добра
і зла, любові й ненависті, правди і кривди, міцнішими почуття любові
до Батьківщини.
4. 4. Мотивація оцінювання
VІ Домашнє завдання
1.Записати елементи сюжету балади.
2.Знати визначення балади й основні ознаки.
3.Скласти цитатний план до балади “Тополя”
Встаньте діти, посміхніться
І на мене подивіться
Я подякую вам щиро
За прекрасний наш урок
Спасибі вам, що працювали
І результати показали